به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸

رمز دوم کارت‌های بانکی‌تان را پویا کرده اید؟! مشاهده راهنمای فعالسازی رمز دوم پویا

چگونه متوجه زمان تعویض لنت ترمز شویم؟

زمان تعویض لنت ترمز

خودرو از بدنه‌ای سنگین ساخته شده است که با سرعت بالایی حرکت می‌کند. همین باعث می‌شود که خودرو در شرایط بد، تبدیل به وسیله‌ای خطرناک شود. ترمز خودرو از رویدادهای بد جلوگیری می‌کند و خطر را کاهش می‌دهد. اما باید مطمئن شوید که در طول زمان، لنت ترمز شما مشکلی ندارد. حال چگونه متوجه زمان تعویض لنت ترمز شویم؟

لنت ترمز چیست؟

برای توقف یک خودرو، انرژی زیادی نیاز است. نیروی محرکه‌ای که از سوی موتور جاری می‌شود، خودرو را به حرکت درخواهد آورد. برای توقف هم نیازمند یک نیروی بازدارنده هستید. لنت ترمز روی دیسک خودرو قرار گرفته است و هنگامی که شما پای خود را روی پدال ترمز فشار می‌دهید، دیسک و لنت با هم برخورد خواهند کرد. این برخورد، نیروی مقاومتی ایجاد می‌کند که باعث کم شدن سرعت و توقف خودرو خواهد شد. همین عمل از اهمیت بالایی برخوردار است و باید زمان تعویض لنت ترمز را بدانید که در صورت نیاز، اقدام به تعمیر و تعویض آن کنید.

 

تعویض لنت ترمز خودرو در محل
در صورتی که لنت ترمز خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
ثبت درخواست

 

چرا لنت ترمز نیاز به تعویض دارد؟

تمام قطعات یک خودرو، عمر مفیدی دارند. حتی اگر شما در بهترین شرایط از آن‌ها استفاده کنید، با گذشت زمان، روی آنها تاثیرگذار خواهد بود. لنت ترمز هم از این مسئله مجزا نیست. یک لنت ترمز معمولی شاید ۷۰ تا ۹۰ هزار کیلومتر با شما همراهی کند، پس طبیعی است که نیاز به تعویض داشته باشد. لنت‌های جلو و عقب خودرو عمر متفاوتی دارند و در هنگام تعویض به این نکته دقت کنید. اما دلایل دیگری به جز عمر قطعه وجود دارد که باعث خرابی لنت ترمز خواهد شد. این دلایل عبارتند از:

  • مسیر رانندگی: محیط رانندگی شما روی میزان استفاده از لنت، تاثیرگذار است. لنت ترمز یک راننده بزرگراه دیرتر از یک راننده تاکسی درون شهری از کار می‌افتد.
  • وزن: وزن هر خودرو بر میزان فشار وارده تاثیرگذار است. ممکن است وزن بدنه خودرو شما بالا باشد یا اینکه بار زیادی حمل کنید.
  • جنس قطعه: نسبت به جنس و کیفیت محصولی که خریداری می‌کنید، نیاز به تعویض زودتر یا دیرتر خواهید داشت. پس تلاش کنید که یک قطعه هماهنگ با خودرو و باکیفیت خریداری کنید.

چگونه متوجه زمان تعویض لنت ترمز شویم؟

همانطور که گفتیم با فشردن ترمز، نیروی بازدارنده‌ای ایجاد می‌شود، که این نیرو میزان ضخامت یک لنت را کاهش خواهد داد. کاهش ضخامت، مساوی است که با کمتر شدن کارایی لنت ترمز.

حال لنت خود را اندازه بگیرید. حداقل ضخامت لنت ترمز باید بین ۵ تا ۶ میلی‌متر باشد. اگر کمتر بود، بهتر است که با یک متخصص تماس بگیرید. همچنین اگر با موارد زیر روبرو شدید، باید لنت خود را چک کنید. شاید زمان تعویض لنت ترمز فرا رسیده باشد.

  • مشکلات در پدال ترمز: لرزیدن پدال ترمز یکی دیگر از نشانه‌های تعویض لنت ترمز است. اگر در طول رانندگی متوجه شدید که پدال شما می‌لرزد، باید لنت را تعویض کنید.
  • صدای عجیب و ناآشنا: یک خودرو صداهای مختلفی را از خود ایجاد خواهد کرد. اما اگر مدتی است که با خودرو خود رانندگی می‌کنید، با صداهای معمولی آشنا شده‌اید. اگر در هنگام رانندگی، یا زمان فشردن پدال ترمز، با صدای عجیب و ناآشنا روبرو می‌شوید، شاید مشکل از لنت است.

زمان تعویض لنت ترمز

  • چراغ لنت: اگر چراغ هشدار لنت ترمز شما روشن شده، به‌طور قطع نیاز به تعویض دارید. این چراغ شکل‌های مختلفی خواهد داشت، که از ابتدا بدانید که کدام چراغ متعلق به لنت است. اغلب روشن شدن چراغ ABS مربوط به مشکل لنت می‌شود.
  • کنترل فرمان: اگر فرمان به صورت خودکار به یک سمت حرکت می‌کند، احتمال این وجود دارد که لنت کهنه شده است. البته این مشکل ممکن است دلایل دیگری هم داشته باشد، به همین خاطر اگر با چنین مشکلی روبرو شدید، به دنبال نشانه‌های دیگر هم باشید.

عمر لنت ترمز را افزایش دهید

گاهی می‌توان با کارهایی ساده، مطمئن شد که لنت ترمز بیش از حد معمول عمر می‌کند و یا حداقل از عمر کوتاه آن جلوگیری کرد و یک میزان استفاده معمولی و استاندارد از لنت ترمز داشت. همه چیز به نحوه و میزان ترمز کردن شما بستگی دارد. سعی کنید که فشار وارده به ترمز را کمتر کنید. یعنی به جای اینکه در سرعت بالا ناگهانی ترمز بگیرید، سرعت خود را کمتر کنید و با آرامش بیشتری پدال ترمز را فشار دهید.

زمان تعویض لنت ترمز

سرعت بالا فشار زیادی را به اجزای مختلف ماشین وارد خواهد کرد. یکی از همین اجزا لنت ترمز است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم به آن فشار وارد خواهد شد. اگر در یک خیابان شلوغ با سرعت رانندگی کنید و مدام به دنبال سبقت از دیگر خودروها باشید، مجبور به فشردن بیش از اندازه پدال ترمز هستید. همین به خودی خود میزان استفاده از لنت را افزایش خواهد داد.

همچنین ماشین خود را سنگین‌تر از حد مجاز نکنید. تا حد امکان تلاش کنید که با میزان سرنشین منطقی سفر کنید و از زدن بارهای سنگین خودداری کنید. با توجه بیشتر، به طور قطع زمان تعویض لنت ترمز را به تعویق خواهید انداخت. همچنین مشاوره با متخصص به شما اطمینان می‌دهد که مشکل از لنت است و یا دیسک ترمز هم آسیب دیده است. شاید شما لنت را عوض کنید، اما به خاطر خرابی دیسک، لنت هم دوباره زودتر از حد موعد خراب شود.

 

تعویض لنت ترمز خودرو در محل
در صورتی که لنت ترمز خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
ثبت درخواست

نویسنده :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.