به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

ضرورت سرویس کردن پکیج گرمایشی

ضرورت سرویس پکیج

پکیج‌های دیواری یکی از پرکاربردترین وسایل گرمایشی هستند که در طی چند سال اخیر در بیشتر واحد‌های مسکونی شهر‌های مختلف، استفاده از آنها رواج پیدا کرده‌اند. آب گرم و هوای مطبوع بیشتر واحد‌های مسکونی توسط این دستگاه تامین می‌شود. این دستگاه‌ها جایگزین شوفاژ و موتورخانه‌های تاریک و نمور شده‌اند. این وسیله برای طول عمر و راندمان بیشتر به سرویس دوره‌ای احتیاج دارد. در این مقاله نحوه سرویس پکیج را بازگو خواهیم کرد.

سرویس پکیج

این وسایل با تمام ویژگی‌های مثبتی که دارند گاهی با خرابی مواجه می‌شوند، این خرابی با سرویس کردن پکیج به دست افرادی که اطلاعات کافی در مورد قطعات و نحوه نگهداری آنها را دارند رفع می‌شود.

نکته مهم در حفظ و نگهداری این وسیله این است که باید خسارات و هزینه‌های جانبی جهت سرویس و تعمیرات پکیج به حداقل برسد. یکی از خطراتی که این دستگاه گرمایشی ممکن است به همراه داشته باشد، رسوب املاح آب در قطعات داخلی و همچنین لوله‌های آن است. این مشکلات به دلیل وجود سختی درون آب شهری اتفاق می‌افتد. البته این مشکل نیز با سرویس پکیج به‌راحتی قابل حل شدن است.

برخی از تعمیرات مانند رسوب زدایی یا سرویس پکیج می‌تواند طول عمر این وسیله گرمایشی را افزایش دهد و بسیاری از هزینه‌های سنگین تعمیرات و یا تعویض قطعه را به حداقل برساند. اگر به دنبال متخصص ماهری برای سرویس و تعمیر پکیج خود هستید کافیست به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز بروید و یا با شماره تلفن ۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس حاصل فرمایید و درخواست خود را ثبت کنید.

توصیه می‌شود، هر چند ماه یک بار خودتان با یک بررسی و بازبینی چشمی پکیج دیواری خانه تان را کنترل کنید. با یک نگاه سطحی می‌توانید از بروز مشکل در قطعات این دستگاه مطلع شوید. اگر هم مدت زمان زیادی است که از این دستگاه استفاده می‌کنید بهتر است برای سرویس پکیج از یک متخصص کمک بگیرید.

فراموش نکنید قبل از شروع فصل زمستان یک مرتبه پکیج را بازبینی و کنترل کنید. بهترین  زمان سرویس آخر فصل تابستان و در هنگام شروع فصل پاییز است. زیرا  در این زمان استفاده کمتری از پکیج دارید.  در ادامه این مطلب اطلاعاتی مفید در زمینه سرویس پکیج و تعمیر برخی از قطعات این دستگاه در اختیار شما قرار می‌گیرد.

گردش هوا را کنترل کنید

یکی از کارهایی که می‌توان آن را در لیست مراحل سرویس پکیج دیواری منظور کرد، کنترل گردش هوا در این وسیله است. گردش هوای کافی داخل پکیج کمک می‌کند تا این دستگاه عملکرد دقیق‌تر و بهتری داشته باشد. برای این کار از دودکش‌های مخصوص پکیج دیواری استفاده می‌کنند و می‌کوشند که پکیج را خارج از فضای خانه قرار دهند. فضایی مانند بالکن، تراس یا حیاط، محیط مناسبی برای نصب پکیج‌های خانگی است.

تعمیر پکیج در محل

رسوب گذاری پکیج

آب شهری میزان قابل توجهی املاح و مواد معدنی  دارد که می‌تواند باعث ایجاد رسوب در هر وسیله‌ای که آب در آن جریان دارد شود. برای حل این مشکل باید در یک دوره زمانی خاص پروسه رسوب زدایی روی این وسیله انجام شود. رسوب گیری بخشی از سرویس پکیج به شمار می‌رود که در صحت عملکرد این دستگاه بسیار موثر است.

دودکش‌ها را کنترل  کنید

صحت عملکرد دودکش‌ها بسیار مهم است. چرا که اگر این قسمت به درستی کار نکند علاوه بر خرابی دستگاه خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

هنگام نصب پکیج دیواری باید از نظر ایمنی اهمیت بسیاری به راه اندازی درست و اصولی دودکش‌ها داده شود.

استحکام محل نصب

یک مکان مناسب و محکم برای نصب و راه اندازی پکیج انتخاب کنید، اگر محل نصب از استحکام کافی برخوردار نباشد ممکن است پکیج شما از لحاظ فیزیکی آسیب شدید ببیند.

در حین نصب پکیج به این موارد دقت کنید:

سرویس پکیج به معنای تعویض و یا تعمیر قطعات نیست. نکاتی هست که باید در هنگام نصب این دستگاه به دقت رعایت شوند تا مشکلات و تعمیرات این دستگاه را به کمترین میزان برسانند. به این نکات توجه کنید :

  • به دلیل وجود گردوخاک در داخل لوله‌های ساختمان، لوله‌ها باید قبل از نصب و راه اندازی به درستی شسته شوند تا بعد از نصب با مشکل روبه‌رو نشوند.
  • از ایمنی و درستی لوله کشی گاز ساختمان و واحد آپارتمانی خود مطمئن شوید.
  • ارتفاع مناسبی برای نصب دود کش پکیج در نظر بگیرید و نکات ایمنی را هنگام نصب این قطعه به درستی رعایت کنید.
  • شیر قطع و وصل جریان آب در ابتدای لوله‌های رادیاتور نصب شوند که هنگام سرویس و نصب سهولت کار امکان پذیر باشد.
  • هنگام راه اندازی رادیاتور‌ها هواگیری را انجام دهید.
  • لوله کشی آب گرم با دیگر واحد‌های آپارتمان به صورت مشترک نباشد.
  • اطمینان حاصل کنید که لوله کشی رادیاتورها و پکیج خانگی نشتی نداشته باشد.
  • املاح موجود در آب منجر به ایجاد رسوب در مخزن پکیج خواهد شد. در صورتی که رسوب زدایی انجام نداده‌اید، این کار پس از مدتی سبب از بین رفتن این وسیله می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

چه زمانی متوجه رسوب در پکیج شویم؟

شاید برای شما هم پیش آمده است که هنگام استحمام، آب گرم یک باره سرد شده و مجدد گرم می‌شود. این اتفاق ممکن است چندین مرتبه تکرار شده و بارها آن را تجربه کرده باشید. این سرد و گرم شدن آب نشانه ایجاد رسوب در مخازن حرارتی و لوله‌های پکیج است. رسوب موجود در لوله‌های آب باعث می‌شوند آب با فشار و سرعت کمی در لوله‌ها جریان پیدا کند، به همین دلیل وقتی آب به محل مصرف می‌رسد سرد می‌شود. رسوب به دیواره‌های مخازن حرارتی و منبع می‌چسبد و سبب ضخامت آن می‌شود. این عامل باعث می‌شود انرژی بیشتری برای گرم نگه داشتن آب مصرفی صرف شود.

چگونه پکیج را رسوب زدایی کنیم؟

برای رسوب زدایی پکیج نیازمند یک تعمیرکار متخصص هستیم، زیرا این کار کمی دشوار است و باید بی‌عیب و نقص انجام شود. بهتر است سرویس و تعمیر پکیج را به عهده شخصی که به این کار آشنا است بسپارید.

برای رسوب زدایی پکیج، در ابتدا دوشاخه برق پکیج را از پریز بکشید و جلد ظاهر پکیج دیواری را باز کنید و کناری بگذارید. سپس شیر ورودی آب سرد پکیج را بسته و شیر پرکن پکیج را در جهت عقربه‌های ساعت باز کنید. اکنون شیر آب گرمی که در پایین‌ترین نقطه پکیج دیواری نصب شده است را باز کنید تا آب تمامی قسمت‌های سیستم پکیج خالی شود. با کمک آچار آلن، دو عدد پیچ آلن مبدل پکیج را که به بلوک‌ها متصل است، باز کنید و سپس آن را بیرون آورید. مبدل پکیج را رسوب زدایی کنید. برای این کار از ماده دیسکلر استفاده کنید. دیسکلر محلولی شیمیایی است که در استفاده از آن باید بسیار دقت کنید و از دستکش و ماسک و حتی عینک مخصوص این کار استفاده کنید.

دیسکلر را درون منفذ مبدل ریخته و کامل اسیدشویی کنید. بعد از مدت زمانی نزدیک به ۰٫۵ ساعت، با آب پر فشار همان قسمت را به خوبی بشویید. در صورتی که رسوب‌ها از بین نرفت؛ این کار را تکرار کنید. می‌توانید مبدل را روی شعله گاز گرفته و بعد از این که کمی حرارت دادید آن را رسوب زدایی کنید. بعد از اتمام رسوب زدایی مبدل را با کمک اورینگ‌ها نصب کنید. توجه داشته باشید که اگر اورینگ‌ها تغییر شکل داده‌اند، از قطعات جدید برای نصب استفاده کنید. در نهایت فشار پکیج را روی عدد ۱٫۵ تنظیم کرده و آن زمان بعد از سرویس پکیج دیواری آن را روشن کنید.

ضرورت سرویس پکیج

رسوب زدایی پکیج دیواری به وسیله پمپ

در روش رسوب زدایی پکیج دیواری به وسیله پمپ، نیاز نیست مبدل گرمایی را از دستگاه پکیج جدا کنید. بلکه می‌توانید از پمپ اسید برای شستشوی پکیج استفاده کنید. این پمپ از یک سمت درون ظرف اسید قرار می‌گیرد و خروجی دیگر آن به یک طرف مبدل وصل می‌شود. به کمک پمپاژ، اسید به داخل مبدل رفته و رسوب زدایی را انجام می‌دهد، در نهایت تمامی رسوبات با استفاده از یک شیلنگ خارج می‌شود.

در آخر کار، با پمپاژ آب به داخل مبدل، آن را تمیز کرده و شستشو بدهید تا هرگونه اسیدی که در داخل آن باقی مانده است از بین برود. در این روش می‌توانید با کمک فیلترهای تصفیه کننده آب، مانع ورود املاح معدنی به داخل دستگاه پکیج شوید؛ چرا که همین املاح باعث ایجاد رسوب می‌شوند. برای اینکه از رسوب گذاری در داخل پکیج جلوگیری کنید، فیلتر تصفیه را در مسیر آب سرد ورودی قرار دهید تا املاح موجود در آب وارد دستگاه پکیج نشوند. به این ترتیب دیگر نیاز به سرویس پکیج نخواهد بود و یا این که کمتر این کار را باید انجام داد.

تعمیر یا تعویض پکیج، کدام بهتر است؟

تصمیم گیری برای تعویض و یا تعمیر پکیج کار آسانی نیست. برای گرفتن تصمیم درست با یک متخصص مشورت کنید. سرویس و تعمیر پکیج یک کار تخصصی بوده و بهتر است توسط یک سرویسکار مطمئن انجام شود. با این حال در کل می‌توانید در بین تمامی خدمات تعمیر پکیج با یک تعویض قطعه مشکلاتی مانند نشتی، سوراخ شدگی مخزن و . . . را اصلاح کنید ولی به طور کلی توصیه می‌شود انجام این کار را به دست متخصص بسپارید. برای پیدا کردن متخصص ماهر می‌توانید به سایت، وب اپ و اپلیکیشن آچارباز رفته و یا با شماره تلفن ۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس حاصل فرمائید.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
خدمت سرویس و تعمیر پکیج در محل آچارباز، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران و در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
درخواست تعمیر پکیج

نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>