به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

راهنمای استفاده از یخچال

استفاده صحیح از یخچال

همه‌ی ما یخچال و کاربردهای آن را به خوبی می‌شناسیم، اما چون راهنمای استفاده از یخچال را به طور صحیح نمی‌دانیم، نمی‌توانیم بهترین استفاده و بالاترین کاربری را از آن دریافت کنیم. با استفاده صحیح از یک یخچال، علاوه بر بهبود کیفیت و افزایش عمر مواد غذایی خود، عمر یخچال خود را افزایش داده و مصرف انرژی آن را به حداقل برسانید. در این مطلب با راهنمای استفاده صحیح از یخچال همراه ما باشید.

راهنمای استفاده از یخچال برای اولین بار

قبل از اتصال یخچال و فریزر به برق و روشن کردن آن، می‌توانید با چند ترفند ساده طول عمر دستگاه و بهره‌وری آن را افزایش دهید.

یخچال را برای مدتی در جای خود در حالت سکون قرار دهید: یخچال و فریزرها دارای ماده سردسازی هستند که وظیفه‌ی خنک کردن درون دستگاه را بر عهده دارد. در هنگام جابجایی، این ماده تکان خورده و در وضعیت سکون خود نیست. بنابراین باید دستگاه خود را برای مدتی به حالت سکون در جای خود قرار داده و سپس به برق متصل کنید.

اگر یخچال را به صورت عمودی (در حالت ایستاده) به آشپزخانه خود منتقل کرده‌اید، یک ساعت آن را در حالت سکون قرار داده و سپس به برق متصل کنید. اگر یخچال را بر روی پهلوهای خود جابجا کرده‌اید، پس از سرپا کردن آن در محل مورد نظر، باید حداقل چهار ساعت صبر کنید تا مایع سردساز درون آن به سکون برسد.

تمیز کردن سریع: درست است که یخچال شما نو بوده و تازه از کارتن خارج شده است، اما قبل از قرار دادن مواد غذایی در آن، حتما درون آن را تمیز کنید. البته برای بار اول لازم نیست که این کار را برای خود سخت کنید، فقط قفسه‌ها و اجزای درونی آن را با آب گرم شسته و پس از خشک کردن در جای خود قرار دهید.

محل مناسب را انتخاب کنید: در راهنمای استفاده از یخچال شما حتما به این نکته اشاره شده است که باید یخچال را “به طور مناسب” و “در محل مناسبی از آشپزخانه” قرار دهید. در محل قرار دادن یخچال باید فضای مناسبی برای چرخش هوا وجود داشته باشد. زیرا گرمای درون یخچال از طریق سیم پیچ‌های کندانسور که معمولا در پشت آن قرار دارند به فضای بیرون منتقل می‌شود. یخچال و فریزر به هیچ وجه نباید با دیوار در تماس باشند، بنابراین حتما فضای کافی برای آن ها فراهم کنید.

یخچال را روشن کنید: حال می‌توانید یخچال خود را روشن کنید. بهتر است دستگاه به یک محافظ برق باکیفیت متصل باشد تا نوسانات شدید برق باعث سوختن موتور آن نشود. پس از روشن کردن اولیه، چندین ساعت طول می‌کشد تا دمای درون یخچال به عدد تنظیم شده برسد. در برخی یخچال‌ها و فریزرها، پس از رسیدن به دمای مطلوب، یک چراغ سبز رنگ بر روی بدنه دستگاه روشن می‌شود. در غیر این صورت هم، حداکثر دو ساعت طول خواهد کشید تا دما به عدد تنظیم شده برسد.

استفاده صحیح از یخچال

پس از دستورالعمل‌های راهنمای استفاده از یخچال برای اولین بار، سعی کنید تا این پنج قدم زیر را هم رعایت کنید:

قدم اول

در قدم اول از راهنمای استفاده از یخچال، باید دمای داخل آن را چک کنید. دمای تنظیم شده برای یک یخچال حداکثر ۴ تا ۵ درجه سانتیگراد تنظیم شود. مطمئن شوید که تمامی قفسه‌ها و دیگر اجزای داخلی یخچال تمیز و خشک باشند و درب یخچال و لامپ درون آن به طور صحیح کار کنند.

 

قدم دوم

تمامی محتویات یخچال را در کشوها و قفسه‌های مختلف جاسازی کنید. با این کار احتمال سرایت آلودگی و فساد به دیگر مواد غذایی را کاهش داده و دسترسی راحت‌تری به مواد غذایی مختلف خود داشته باشید.

قدم سوم

هر چند روز یک بار مواد غذایی خود را چک کنید و آن‌هایی که تاریخ مصرفشان گذشته و یا خراب شده‌اند را دور بیندازید. بسیاری از مواد که در قوطی و کنسرو نگهداری می‌شوند، پس از باز شدن درب قوطی پس از چند روز فاسد می‌شوند.

قدم چهارم

یخچال و فریزر خود را به طور مرتب تمیز کنید (حداقل ماهی دو بار). قفسه‌های زیرین یخچال را به طور مرتب چک کنید، زیرا بسیاری از مواد غذایی طبقات بالاتر به قفسه‌های پایینی سقوط کرده و در آنجا فاسد می‌شوند. لکه‌ها و مواد چسبیده و قطعات داخلی یخچال باید به سرعت زدوده و پاک شوند.

قدم پنجم

برای بهینه‌سازی مصرف و صرفه جویی در مصرف برق، تا حد امکان از باز گذاشتن درب یخچال خودداری کنید. درزبندی درب یخچال باید سالم بوده و هیچ گونه هوایی از آن خارج و به آن داخل نشود.

دمای یخچال چقدر باشد؟

برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و دیگر میکروب‌هایی که باعث فساد مواد غذایی می‌شوند، باید آن‌ها را در دمای سرد در یخچال نگه داشت. دمای درون یخچال باید از ۵ درجه سانتیگراد کمتر باشد و همچنین دمای فریزر در حدود منفی ۱۶ درجه تنظیم شود. اما حتی وقتی دمای یخچال را بسیار پایین هم تنظیم کنید، بسته به نزدیک یا دور بودن از المنت‌های خنک ساز یخچال، باز هم در قسمت‌های مختلف درون یخچال دما متفاوت است. بنابراین باید بدانید که مواد غذایی مختلف را در کدام قسمت یخچال جای دهید.

استفاده صحیح از یخچال

ذخیره کردن مواد غذایی

در این قسمت از راهنمای استفاده از یخچال ، قصد داریم تا نحوه صحیح ذخیره کردن مواد غذایی در درون یخچال را به شما آموزش دهیم.

فریزر

راهنمای استفاده از یخچال را با قسمت فریزر آن آغاز می کنیم. همان طور که واضح است، مواد غذایی منجمد را باید در قسمت فریزر قرار داد. به غیر از ایجاد یخ، از فریزر می‌توان برای ذخیره موادی مثل میوه‌جات، سبزیجات، گوشت و دیگر غذاهای منجمد استفاده کرد. همچنین می توانید برخی غذاهای آماده را در فریزر نگه دارید و پس از چند روز آن‌ها را داغ کرده و مصرف کنید: مثل ماکارونی و قرمه سبزی و حتی تخم مرغ! جالب است بدانید که نان را می‌توان تا سه ماه در فریزر نگهداری کرد.

برای نگهداری غذا در فریزر، باید آن‌ها را در ظروف مخصوص دربسته نگهداری کنید تا علاوه بر سالم ماندن، در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی شود. در ضمن، تا حد امکان از قرار دادن ظروف شیشه‌ای در فریزر خودداری کنید، چون احتمال شکستن این ظروف وجود دارد. بهترین انتخاب برای شما، ظروف پلاستیکی مخصوص آشپزخانه هستند.

پیشنهاد مطالعه

درها

درهای یخچال، گرمترین قسمت در درون یک یخچال هستند. بنابراین باید موادی که مقاومت بیشتری در برابر فساد دارند را در درون درهای یخچال ذخیره کنید. چاشنی‌ها، آبمیوه‌ها و دیگر مواد غذایی که می‌توانند در برابر نوسانات دما مقاومت کنند را در درب یخچال نگهداری کنید (البته یادتان باشد که حتی این نوع مواد خم تاریخ مصرف خاصی دارند).

دمای قسمت درب یخچال برخی اوقات می‌تواند بالا رود (مخصوصا زمانی که در یخچال را برای مدت طولانی باز می گذارید)، بنابراین از نگهداری تخم مرغ و شیر و لبنیات در این قسمت خودداری کنید. به عنوان مثال حتی بهتر است تا شیرهای استرلیزه که تاریخ مصرف طولانی‌تری دارند را هم در قسمت در یخچال جای ندهید، زیرا حتی اگر شیر فاسد نشود، اما میزان باکتری‌های فسادزای درون آن افزایش چشمگیری خواهند داشت.

طبقات بالایی

دما در طبقات بالایی یخچال نسبت به دیگر نقاط از ثبات بیشتری برخوردار هستند، در حالی که به طور معمول طبقات پایینی سردتر خواهند بود. استراتژی رستوران دارها بدین ترتیب است: غذاهایی که نیاز به پخت و پز ندارند را در قسمت بالایی یخچال قرار می دهند.  بهتر است تا غذاهای مانده از نهار یا شام، نوشیدنی‌ها، غذاهایی که آماده‌ی میل کردن هستند و سالاد را در قفسه‌های بالایی یخچال دهید. گیاهان را می‌توان با قرار دادن آن‌ها به در یک ظرف یا شیشه‌ی دارای آب و کشیدن یک کیسه پلاستیکی بر روی مجموعه، تازه‌تر نگه داشت.

برخی از میوه‌ها مثل توت فرنگی که باید تر و تازه باشند و در عین حال خیلی زود مصرف می‌شوند را هم در طبقات بالایی نگهداری کنید، هرچند که می‌توان آن‌ها را در قسمت کریسپر در پایین یخچال که مخصوص نگهداری سبزی و میوه‌های تازه هست هم نگاه داشت.

استفاده صحیح از یخچال

طبقات پایینی

در ادامه‌ی بررسی راهنمای استفاده از یخچال، باید بدانید که کدام مواد غذایی را می‌توان در طبقات پایینی دستگاه جای داد. همان طور که گفتیم، سردترین قسمت یخچال، طبقات پایینی آن است، پس موادی که فسادپذیرتر هستند را باید در این طبقات جای دهید. بهتر است تخم مرغ، گوشت تازه، شیر و دیگر لبنیات را در قفسه‌های پایینی یخچال خود ذخیره کنید. اگر گوشت تازه را در طبقات پایینی یخچال ذخیره می‌کنید، حتما آن را به طور کلی از دیگر مواد غذایی جدا سازید. در برخی یخچال‌ها طبقه‌ای مخصوص برای نگهداری گوشت وجود دارد.

به طور کلی در راهنمای استفاده از یخچال یادتان باشد که در فریزر شما مواد غذاییی را به صورت فشرده ذخیره می‌کنید، اما برای ایجاد جریان هوا در یخچال، باید از ذخیره‌سازی متراکم مواد غذایی خودداری کنید. در غیر این صورت هوا به خوبی در یخچال شما جریان نخواهد یافت و دمای قسمت‌های مختلف آن متفاوت خواهد بود. در نتیجه، موتور یخچال باید بیشتر کار کند تا تمامی قسمت‌های تمام آن را خنک کند و بدین صورت مصرف انرژی دستگاه شما افزایش خواهد یافت.

کشوهای کریسپر (Crisper Drawers)

هدف از طراحی این کشوها، حفظ رطوبت میوه‌ها و سبزیجات است تا شما بتوانید این نوع مواد غذایی را به مدت طولانی‌تری نگه دارید. البته به هیچ وجه همه میوه‌ها و سبزیجات خود را در کریسپر بر روی هم انبار نکنید. برخی میوه‌های رسیده مثل سیب و هلو و طالبی از خود گاز اتیلن ترشح می‌کنند که باعث رسیدن دیگر میوه‌ها می شود. اما متاسفانه همین گاز اتیلن می‌تواند باعث بیش از حد رسیده شدن دیگر میوه‌ها، زرد شدن و حتی جوانه زدن سبزیجات شود. بنابراین به هیچ وجه سبزیجات و میوه‌ها را در یک قفسه جای ندهید.

میوه‌ها و سبزی‌ها باید قبل از خوردن شستشو شوند، اما رطوبت بیش از حد می‌تواند باعث فاسد شدن میوه‌ها و سبزیجات شده و شما را از دریافت آنتی اکسیدان‌های مفید درون آن ها محروم کند. در واقع هدف این است که میوه و سبزی را در زمان مناسب شسته و میل کنید. هنگام شستن میوه‌ها، حتما رطوبت اضافی آن‌ها را با استفاده از آبکش بگیرید.

 

بر روی یخچال

در ادامه‌ی مطلب راهنمای استفاده از یخچال، قصد داریم به شما بگوییم که قرار دادن کدام مواد غذایی بر روی یخچال مشکلی ندارد. اگر از قسمت روی یخچال خود برای نگهداری بطری ترشی و ظرف نان خشک استفاده می‌کنید، دست نگه دارید! در واقع حتی اگر آشپزخانه شما بسیار کوچک است و فضای کافی ندارید، باز هم بهتر است تا این کار را انجام ندهید.

دلیل این امر هم به خاطر جابجایی هوای گرم خروجی از کندانسور یخچال است که به سمت بالا صعود می‌کند. در کلام ساده‌تر، محیط بالای یخچال بسیار گرم است. بنابراین این گرما می‌تواند باعث خراب شدن سرکه و کپک زدن نان شود. بهتر است بر روی یخچال خود هیچ گونه ماده غذایی را قرار ندهید.

چه موادی را در یخچال قرار داده و چه موادی را در یخچال نگهداری نکنیم؟

یکی از رایج‌ترین سوالات در راهنمای استفاده از یخچال، این است که می‌توان کدام مواد غذایی را در بیرون یخچال نگهداری کرد؟ جالب است بدانید که برخی از مواد غذایی مثل گوجه فرنگی، سیب زمینی، پیاز و کدو را نباید در یخچال نگهداری کنید. گوجه فرنگی در درون یخچال خشک و بی بو می‌شود و باید آن را در دمای اتاق نگهداری کنید. پیاز و سیب زمینی و کدو را باید در محیطی خنک با رطوبت پایین نگه داشت، پس بهتر است آن‌ها را در محیطی تاریک و سرد جای دهید.

برخی دیگر از مواد غذایی مثل انواع آجیل‌ها را می‌توان برای مدت بسیار طولانی در یخچال به صورت تر و تازه نگه داشت، اما معمولا این مواد زود مصرف می‌شوند و در عین حال، خیلی زود هم فاسد نمی‌شوند. البته یخچال باعث حفظ روغن درون آجیل‌ها می‌شود، اما اگر فضای خانه شما خیلی گرم نیست و آجیل خریداری شده هم تا دو سه هفته مصرف می‌شود، می‌توانید آن ها را در یخچال جای ندهید.

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.