به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸

رمز دوم کارت‌های بانکی‌تان را پویا کرده اید؟! مشاهده راهنمای فعالسازی رمز دوم پویا

شستن فرش در خانه با این نکات طلایی

شستن فرش در خانه

با نزدیک شدن آخر سال و رسیدن عید نوروز، خانه تکانی برای اعضای خانواده شروع می‌شود. لوازم و اقلام درشتی که در طول سال نظافت چندانی نشده بودند، در این موقع از سال شسته و تمیز می‌شوند. یکی از این اقلام درشت و سنگین فرش است که بیشتر اوقات سالی یکبار شسته می‌شود. عده‌ای ترجیح می‌دهند شستن فرش را به قالیشویی‌ها بسپارند اما برخی دیگر شستن فرش در خانه را ترجیح می‌دهند. اگر طرفدار شستن فرش در خانه هستید، در این مقاله قصد داریم نکاتی طلایی در این باره به شما بگوئیم.

 

چک لیست خانه تکانی
قبل از هرچیزی برای برنامه ریزی نظافت منزل، لیست و ریز کارهای خانه تکانی را که باید انجام دهید، آماده کنید. با این چک لیست کارهای منزل، به هر مرحله که برسید، تکلیفتان مشخص است. در ادامه بخوانید:
بیشتر بخوانید

 

شستن فرش در خانه بهتر است یا قالیشویی

راه‌های زیادی برای شستن فرش وجود دارد، یکی از این راه‌ها که خانه تکانی را برای خانم خانه بسیار آسان می‌کند، شستشوی فرش توسط قالیشویی است. یک قالیشویی معتبر و با تجربه نه تنها فرش شما را به بهترین روش ممکن می‌شوید بلکه آسیبی نیز به آن نمی‌رساند.

شستن فرش در خانه بهتر است یا قالیشویی
بهترین راه برای شستن فرش دستباف این است که آن را به قالیشویی ببرید

پس با خیال راحت فرش گرانقیمت خانه خود را به قالیشویی بسپارید، نکته‌ای که باید درباره قیمت قالیشویی بدانید این است که هزینه شستشوی فرش ماشینی با هزینه شستشوی فرش دستباف متفاوت است. شستشوی فرش ماشینی از متری ۶ هزار تومان شروع شده و اعلاشویی آن به ۱۰ هزار تومان می‌رسد. شستشوی فرش دستباف نیز متری ۹ هزار تومان و اعلاشویی آن متری ۱۵ هزار تومان است.

اما اگر احساس می‌کنید که فرش‌های خانه خیلی کثیف نیستند و نیازی به قالیشویی ندارند و خودتان می‌توانید آن‌ها را در خانه بشوئید بدون اینکه هزینه اضافی بابت آن پرداخت کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

شستن قالی در خانه
قیمت شستشوی فرش در قالیشویی‌ها متری محاسبه شده و بر حسب دستباف و یا ماشینی بودن آن‌ها متفاوت است

نکات شستن فرش در خانه

شستن فرش ماشینی در خانه به یک فضای بزرگ و مناسب احتیاج دارد، اگر در خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کنید فرش را به حیاط برده و شستشو را آغاز کنید. اما اگر در آپارتمان سکونت دارید، با رعایت فرهنگ آپارتمان نشینی فرش را بشوئید.

قبل از خیس کردن و شستشوی اصلی فرش، ابتدا با جاروبرقی آن را تمیز کرده و گرد و غبار را از آن بگیرید، اگر حیاط دارید می‌توانید فرش را از نرده آویزان کرده و با جارو چندبار آرام به آن بکوبید. مراقب باشید با اینکار به الیاف و تاروپود فرش آسیبی نرسانید.

بهترین روش شستن فرش در خانه
اگر در خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کنید، فرش را به حیاط برده و شستشو را آغاز کنید

قبل از اینکه شستن فرش را شروع کنید، باید مطمئن شوید که فرش رنگ نمی‌دهد. فرش خانه شما چه دستباف باشد چه ماشینی اگر بدون اصول و قوائد شسته شود، امکان رنگ دادن دارد. پس قبل از اینکه فرایند شستشو فرش را آغاز کنید، یک دستمال سفید مرطوب بردارید و روی فرش بکشید. اگر دستمال سفید مرطوب رنگ گرفت باید فرش را به قالیشویی بسپارید.

فرش بیشتر از سایر لوازم خانه در معرض آلودگی و کثیفی قرار می‌گیرد، اما نمی‌توان هر ماه آن را شست و تمیز کرد. زیرا شستشوی ماهانه و یا حتی هر شش ماه یکبار فرش به الیاف آن آسیب زده و فرش را رنگ و رو رفته وکهنه نشان می‌دهد. بهتر است برای شستشوی فرش برنامه‌ای سالیانه در نظر داشته باشید. بسیاری از بانوان در هنگام خانه تکانی و ماه‌های آخر سال اقدام به شستشوی فرش می‌کنند.

بهترین روش شستن فرش در خانه
با یک دستمال مرطوب روی فرش بکشید، اگر فرش به پارچه رنگ داد باید از شستن آن در خانه بپرهیزید

فرش را در محیط مرطوب و یا جلوی نور خورشید قرار ندهید، رطوبت و نور دشمن بزرگ فرش هستند و می‌توانند بر تاروپود آن آسیب برسانند. اگر فرش را در اتاق نورگیر می‌گذارید، پرده‌هایی ضخیم و کلفت برای اتاق نصب کنید تا فرش رنگ و رو رفته نشود.

سطوح زیر فرش یعنی سرامیک و کف را با مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی تمیز نکنید، اگر این مواد به خوبی از روی سرامیک و کف پاک نشوند ممکن است به بافت فرش آسیب بزنند. از قرار دادن اجسام داغ مانند اتو و قابلمه روی فرش خودداری کنید، حرارت بیش از اندازه بی تردید فرش را خواهد سوزاند.

بهترین روش شستن فرش در خانه
رطوبت و نور بیش از اندازه می‌تواند بر الیاف فرش آسیب برساند

اصول شستن فرش در خانه

اگر می‌خواهید فرش را در هنگام خانه تکانی بشوئید باید قبل از فرایند شستشو مراحلی را طی کنید. فرقی نمی‌کند با مواد شوینده صنعتی فرش را بشوئید یا با مواد پاک کننده طبیعی، در هر صورت باید ابتدا با جاروبرقی گرد و غبار موجود درون تاروپود فرش را پاک کنید. اگر قبل از شستشو، فرش را جاروبرقی نکشید، کثیفی درون آن مانده و فرش چرک مرد می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

بعد از اینکه فرش را با جاروبرقی تمیز کردید، باید وسیله شستن فرش را انتخاب کنید. آب و صابون، شامپو فرش، سرکه، جوش شیرین و یا بخارشو می‌توانند گزینه مناسبی باشند.

طرز شستن فرش در خانه
قبل از شستن فرش ابتدا آن را با جاروبرقی به خوبی تمیز کنید و گرد و غبار درون آن را بگیرید

تمیز کردن فرش با بخارشو و فرش شو

اگر دستگاه بخارشو یا فرش شو را در خانه دارید، لازم نیست خودتان برای شستن فرش به زحمت بیاندازید. کافیست مخزن دستگاه را با آب و مواد شوینده و یا حتی سرکه پر کنید. سرکه با خاصیت ضدعفونی که دارد، محیط را عاری از هرگونه باکتری و میکروب خواهد کرد.

شستن قالی در خانه
مخزن بخارشو و فرش شو را با مواد شوینده پر کنید و روی فرش بکشید

دستگاه را روشن کرده و روی فرش بکشید، با مواد شوینده و یا سرکه به جنگ با آلودگی‌ها و کثیفی‌های روی فرش بروید. بعد از اینکه مواد شوینده درون بخارشو تمام شد، دوباره مخزن دستگاه را پر کنید، اما اینبار با آب خالی.

بعد از پر کردن مخزن، دستگاه را دوباره روشن کنید و با آب، باقی مانده مواد شوینده و یا سرکه را از روی فرش پاک کنید. تمیز کردن فرش با بخارشو بهترین روش برای شستن فرش در خانه است به خصوص اگر آپارتمان نشین باشید.

شستن قالی در خانه
بعد از تمام شدن مواد شوینده، مخزن بخارشو را با آب خالی پر کنید و روی فرش بکشید

روش تمیز کردن فرش با شامپو فرش

بعد از اینکه گرد و غبار را به وسیله جاروبرقی از روی فرش پاک کردید، باید به سراغ شامپو فرش بروید. اینکار را بسیار با دقت انجام دهید، زیرا اگر گردوغباری روی فرش باقی مانده باشد، شامپو فرش کشیدن تنها باعث ایجاد لکه‌های بزرگ و کوچک و چرک مرد شدن فرش خواهد شد.

طرز شستن فرش در خانه
اول با جاروبرقی سطح فرش را از گرد و غبار پاک کنید، سپس آن را با شامپو فرش تمیز کنید

در یک سطل بزرگ محلول خود را درست کنید، یک قطعه اسفنج برداشته و محلول خود را به آن آغشته کنید و روی فرش بکشید. سپس بگذارید محلول برای دقایقی روی فرش باقی بماند، بعد جاروبرقی را روشن کرده و روی فرش بکشید.

بعد از اینکه فرش را به مواد شوینده آغشته کردید، نباید روی آن قدم بگذارید و راه بروید زیرا امکان ایجاد لک روی فرش وجود دارد.

شستن قالی خانه تکانی
بعد از شستن فرش با شامپو از قدم گذاشتن روی آن خودداری کنید

خرابی فرش شو و بخارشو، هنگام شستن فرش

گاهی اوقات در جریان خانه تکانی و شستشوی فرش در منزل، لوازمی که با آن کار می‌کنیم خراب شده و از کار می‌افتند. خرابی این وسایل نظافتی، در هنگام خانه تکانی می‌تواند به یک چالش جدی برای خانم خانه تبدیل شود. تعمیر فرش شو و بخارشو را به آچارباز بسپارید، به سایت، وب آپ و اپلیکیشن آچارباز بروید و درخواست خود را ثبت کنید.

بعد از ثبت درخواست تعمیر شما در سامانه اعزام تعمیرکار آچارباز، تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم تعمیرکار ماهر را در زمان دلخواه شما به مکان موردنظرتان می‌فرستد.

 

سرویس نظافت منزل با آچارباز
در صورتی که فرصت نظافت منزل خود را ندارید، بهترین گزینه استفاده از اپلیکیشن خدمات نظافت منزل است. اپلیکیشن آچارباز با اعزام نظافتچی مطمئن به منزل، به شما در امر نظافت خانه خدمت‌رسانی می‌کنند.
ثبت درخواست

نویسنده :

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 نظرات
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
الهه Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
الهه
Guest
الهه

ممنون از توضیحات

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.