به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

تکنولوژی تلویزیون ‌های LED | معرفی کامل تلویزیون LED

تکنولوژی تلویزیون ‌های LED

اگر به یک فروشگاه تلویزیون مراجعه کنید، مدل‌های متنوعی از جمله LCD و پلاسما و OLED و … را مشاهده خواهید کرد. اما یکی از معروف‌ترین مدل‎های تلویزیون که چند سالی است بسیار مطرح شده‌، تلویزیون‌های LED هستند. حال شما از تکنولوژی تلویزیون‌های LED چه می‌دانید؟

LED در واقع یک تکنولوژی جدید برای تلویزیون‌ نیست، بلکه راهی متفاوت برای نوردهی به یک LCD است. LCD (نمایشگر کریستال مایع) یک پنل شیشه‌ای است که با تغییر سیگنال الکتریکی، کنترل رنگ بخش‌های مختلف خود را انجام می‌دهد.

به هر کدام از این بخش‌های مختلف یک پیکسل گفته می‌شود که به‌عنوان یک شاتر (دیافراگم) برای کنترل میزان نور عبوری از خود عمل می‌کنند. تفاوت تلویزیون‌های LCD و آنچه که به آن LED می‌گوییم، در نوع منبع تامین نور آن‌ها است.

نام تجاری تلویزیون‌های LCD برای تلویزیون‌هایی استفاده می‌شود که منبع نور آن‌ها لامپ‌های فلورسنتی است. نام تجاری تلویزیون‌های LED به آن دسته از تلویزیون‌های LCD اطلاق می‌شود که در آ‌ن‌ها به جای استفاده از لامپ فلورسنت، از آرایه‌ای از LED ها برای نوردهی استفاده می‌شود.

نور پس زمینه؛ استفاده از بهترین تکنولوژی

همان طور که گفتیم، در تلویزیون‌های LCD امروزی از چراغ‌های فلورسنت به عنوان منبع نور صفحه نمایش استفاده می‌شود. شاید شما تا به حال یک لامپ CCFL (Cold-Cathode Fluorescent Lamp) که همان لامپ فلورسنت کاتد سرد را دیده باشید. از این لامپ‌ها حتی برای روشن کردن داخل منزل هم استفاده می‌شود. در تلویزیون‌های LCD هم از نوعی از این لامپ‌‌ها برای تولید نور پس زمینه استفاده می‌شود. در واقع دسته‌ای از لامپ‌های افقی CCFL (مانند شکل زیر) در پشت یک نمایشگر LCD  وجود دارند.

 نورپس زمینه تلویزیون LCD

به طور معمول یک ورقه پلاستیکی در مقابل این لامپ‌ها قرار می‌گیرد تا نور را به طور مساوی روی پنل شیشه‌ای پخش کند. یکی از مشکلات این تلویزیون‌های LCD، ناتوانی در تولید رنگ مشکی واقعی است، یعنی این نمایشگرها نمی‌توانند تاریکی مطلق را نمایش دهند.

دلیل چنین مشکلی این است که در هنگام روشن بودن تلویزیون، این لامپ‌ها باید همواره روشن باشند. بنابراین برای ایجاد تاریکی مطلق، باید به طریقی عبور نور از لامپ به سمت صفحه نمایش مسدود شود. با وجود تلاشی که در سال‌های اخیر سازندگان مختلف برای حل این مشکل انجام داده‌اند، اما هیچ گاه موفق به حل کامل آن نشده‌اند. یعنی در هر صورت، مقداری نور در پیکسل‌هایی که وظیفه‌ی تولید رنگ مشکی را برعهده دارند مشاهده می‌شود.

تکنولوژی تلویزیون‌های LED

در چند سال گذشته، لامپ‌های LED به یک ابزار محبوب برای روشنایی صفحه نمایش LCD تبدیل شده‌اند. در واقع  تکنولوژی تلویزیون های LED مبتنی بر استفاده از لامپ‌های LED برای تولید نور پس زمینه است.

استفاده از این لامپ‌ها باعث شده تا تلویزیون‌های ساخته شده با این تکنولوژی از نظر اندازه، مصرف برق و کیفیت تصویر بهبود چشمگیری را تجربه کنند. لامپ‌های LED از تیوب‌های CCFL بسیار کوچک‌تر بوده و مصرف برق کمتری دارند. کوچک‌تر بودن LED نسبت به CCFL باعث می‌شود تا ضخامت تلویزیون‌های ساخته شده با این تکنولوژی بسیار کمتر شود. یکی از مزیت‌های مصرف برق کمتر این است که دستگاه در هنگام کار حرارت کمتری تولید می‌کند و در نتیجه طول عمر آن افزایش می‌یابد. کیفیت تصویر بالاتر یک تلویزیون LED  هم وابسته به نوع لامپ LED آن است.

تکنولوژی تلویزیون‌های LED دارای دو نوع نوردهی مختلف است: نوردهی مستقیم و نوردهی گوشه‌ای.

در نوردهی گوشه‌ای، همان‌طور که از نام آن پیداست، لامپ‌های LED روی اضلاع پنل سوار می‌شوند. همین موضوع باعث می‌شود تا این تلویزیون‌ها ضخامت بسیار کمی داشته باشند. در این حالت نور به وسیله یک سری راهنما به پشت شیشه تلویزیون هدایت می‌شود. مزیت استفاده از نوردهی گوشه‌ای در ساخت تلویزیون‌هایLED، مصرف برق کمتر و اندازه کوچک‌تر این تلویزیون‌ها است. هرچند که در این روش نمی‌توان از تیرگی موضعی برای افزایش کنتراست تصویر بهره برد. به زبان ساده‌تر، کنتراست تصویر در این تلویزیون‌ها چندان بالا نیست.

بهترین تکنولوژی تلویزیون ‌های LED

در روش نوردهی مستقیم، لامپ‌های LED به طور مستقیم در پشت شیشه جاسازی می‌شوند. در این حالت می‌توان تا ۱۵۰۰ لامپ LED (بسته به اندازه تصویر تلویزیون) را برای نوردهی به بیش از ۲ میلیون پیکسل (در تلویزیون‌های با رزولوشن ۱۰۸۰P) جاسازی کرد. هر LED مسئول نوردهی به بیش از ۱۴۰۰ پیکسل است. در تلویزیو‌ن‌های کوچک‌تر، این عدد می‌تواند بیشتر هم باشد.

مزیت این روش، به دست آمدن کنتراست بالاتر در تصویر خروجی است، زیرا می‌توان نوردهی پشت پنل تلویزیون را به طور موضعی کنترل کرد. در واقع هرگاه قرار باشد تا برخی از پیکسل‌ها رنگ مشکی را نمایش دهند، LED پشت این پیکسل‌ها خاموش می‌شود و تضاد رنگ یا همان کنتراست تصویر بالاتر می‌رود.

تکنولوژی تلویزیون ‌های LED

اما چون در این روش نوردهی، LED ها دقیقا در پشت شیشه‌ی تلویزیون جاسازی می‌شوند، پس ضخامت دستگاه نمی‌تواند از حد خاصی کمتر شود. همچنین روش نوردهی مستقیم خود دارای دو نوع LED مختلف است:LED  های سفید و RGB.

LED  های سفید مشابه همان لامپ‌های CCFL هستند، یعنی فقط نور سفید را تولید می‌کنند. مثلا تلویزیون UA40B710 سامسونگ از این نوع LED ها استفاده می‌کند.

 LED های RGB می‌توانند سه رنگ قرمز، آبی و سبز را تولید کنند، در نتیجه این نوع تلویزیون‌ها توانایی تولید رنج وسیع‌تری از رنگ‌ها را دارا هستند. گفته می‌شود که در این نوع تلویزیون‌ها، شدت رنگ سبز، مناسب‌تر و متعادل‌تر از تلویزیون‌های دارای LED  سفید است. سونی از لامپ‌های RGB در تولید تلویزیون‌های BRAVIA LED خود استفاده می‌کند.

نکات مثبت در رابطه با تکنولوژی تلویزیون‌های LED

  • زاویه دید در تلویزیون‌های LCD با روشنایی پس زمینه‌ی LED بسیار بالا بوده و در برخی از مدل‌ها تا ۷۵ درجه هستند.
  • تکنولوژی تلویزیون‌های LED باعث شده تا رنگ مشکی در این تلویزیون‌ها بسیار بهتر و عمیق‌تر از LCD های قدیمی به نمایش درآید.
  • روشنایی تصویر تلویزیون LED بیش از تلویزیون‌های LCD فلورسنتی است.
  • حفظ ثبات رنگ تصویر با گذر زمان در تلویزیون‌های LED بیش از LCD های قدیمی است.
  • تلویزیون‌های با نوردهی LED دارای طول عمر بیشتری نسبت به LCD های قدیمی است.

نکات منفی تلویزیون های LED

  • قیمت بالاتر در مقایسه با مدل‌های LCD
  • مصرف برق تلویزیون‌های LED با نوردهی مستقیم می‌تواند خیلی بالا باشد.

اگر شما هم از تلویزیون‌های LED استفاده می‌کنید،نظر خودتان را درباره تکنولوژی و کارکرد آن در کامنت با ما در میان بگذارید.

مهم ترین نکته ای که باید در مورد تلویزیون LED بدانید این است که اگر خرابی در مورد چنین تلویزیون های اتفاق بیافتد به تعمیرکار حرفه ای برای تعمیر تلویزیون نیاز خواهید داشت، به هیچ عنوان خودتان اقدام نکنید.

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.