به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰

ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟

عمر ویروس کرونا روی سطوح

با شیوع ویروس کرونا، برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده است که عمر ویروس کرونا روی سطوح چقدر است و چقدر احتمال انتقال این ویروس از روی اجسام به بدن انسان وجود دارد؟

ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا کرده است و کادر پزشکی برای مهار و درمان این بیماری تلاش می‌کند. ما هم باید با رعایت بهداشت و اقدامات پیشگیرانه، به کمک این قشر زحمتکش آمده و برای حفظ سلامتی اعضای خانواده خود تلاش کنیم. یکی از این اقدامات پیشگیرانه گندزدایی و ضدعفونی کردن سطوح است. اما سوال اینجاست که عمر ویروس کرونا روی سطوح چقدر است و آیا امکان انتقال این ویروس از روی اجسام به بدن انسان وجود دارد؟

خدمات ضدعفونی محل کار و منزل
خدمات ضدعفونی منزل و محل کار به سرعت تمام بخش ها و سطوح منزل و محل کار را با مواد ضدعفونی استاندارد ضدعفونی میکند. کافیست در وب سایت یا اپلیکیشن آچارباز در صفحه خدمات نظافت منزل ثبت سفارش کنید.

ویروس کرونا چیست؟

کرونا نوع جدیدی از ویروس است و محل انتشار آن شهر ووهان چین بوده است.  ویروس کرونا چیست؟ کرونا ویروس، هم خانواده بیماری‌هایی مانند سارس و مرس است و علائمی شبیه به سرماخوردگی دارد، تب، سرفه و تنگی نفس برخی از علائم شایع این بیماری هستند. یکی از راه‌های شیوع این ویروس دست دادن با افراد مبتلا و یا لمس سطوح آلوده به این بیماری است.

ویروس کرونا چیست
محل انتشار ویروس کرونای جدید، شهر ووهان چین بوده است

ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف چقدر است؟

ویروس کرونا می‌تواند از چند ساعت تا چند روز روی سطوح مختلف زنده و باقی بماند. به عنوان مثال فعال ماندن این ویروس در هوا تا سه ساعت است، این یعنی ذرات بسیار ریزی که از طریق عطسه و سرفه‌ی مبتلایان این بیماری به هوا منتقل می‌شود، زنده بوده و می‌تواند به مدت سه ساعت در هوا باقی‌ بماند.

ماندگاری ویروس کرونا در هوا زیاد نیست، اما می‌تواند به سطوح مختلف منتقل شود و آلوده کننده باشد. محققان دریافته‌اند که ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح از ۲ ساعت تا ۹ روز است. این اختلاف زمانی و آمار تقریبی به خاطرجنس متفاوت و شرایط آب و هوایی است. به عنوان مثال ویروس کرونا روی مقوا ۲۴ ساعت، روی سطوح مسی ۴ ساعت، روی فولاد ضد زنگ و پلاستیک دو تا سه روز و روی سطوح استیل تا ۲۰ روز زنده می‌ماند. به یاد داشته باشید، این سطوح مختلف می‌توانند دستگیره، زنگ در و یا کلید و پریز باشند.

بنابراین یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش شیوع ویروس کرونا، ضدعفونی کردن سطوح مختلف با مواد پاک کننده است. این مواد ضدعفونی کننده پراکسید هیدروژن، هیپوکلوریت سدیم و اتانول هستند.

عمر ویروس کرونا روی سطوح
ویروس کرونا می‌تواند ۲ ساعت الی ۹ روز روی اجسام مختلف وجود داشته باشد

بنابراین اگر هنوز تعدادی از افراد خانه، به بیرون رفت و آمد دارند، بهتر است تمیز کردن سطوح مختلف خانه را در برنامه خود قرار دهید. با رعایت اصول بهداشتی دستگیره در خانه، دستگیره کمد‌ها، کشو‌ها، کابینت‌ها و کلید و پریز را با دقت با مواد ضدعفونی تمیز کنید. هر نقطه‌ای که احساس می‌کنید در معرض مستقیم آلودگی قرار دارد را، با دقت با آب گرم و مواد شوینده تمیز کنید زیرا ویروس کرونا با آب گرم و مواد شوینده به راحتی از بین می‌رود. پس جدا از انتخاب مواد شوینده مناسب، باید شستشو و تمیزکاری را با آب گرم انجام دهید.

ضدعفونی گوشی موبایل
برای تمیز  و ضدعفونی کردن گوشی خود از پد الکلی استفاده کنید

پیشنهاد مطالعه

ماندگاری کرونا روی اجسام

باید بدانید دمای پایین و رطوبت بالای هوا می‌تواند، ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف را افزایش دهد. هرچه دمای هوا بالاتر و رطوبت کمتر باشد، عمر و ماندگاری این ویروس نیز، روی سطوح مختلف کمتر می‌شود. به عنوان مثال این ویروس در دمای منفی ۶۰ درجه سانتی گراد زنده و در دمای بالای ۳۰ درجه می‌میرد.

ماندگاری کرونا روی اجسامی مانند گوشی ۹۶ ساعت و حتی بیشتر است. به یاد داشته باشید میانگین استفاده افراد از تلفن همراه در طول روز ۷۶ بار است، این یعنی با لمس تلفن همراه آلوده و سپس زدن دستان به بینی و دهان، به این بیماری مبتلا خواهید شد. بنابراین بهتر است، با پد الکلی تمام بدنه گوشی خود و حتی قاب آن را نیز تمیز و ضدعفونی کنید.

ماندگاری ویروس کرونا روی پوست

ویروس کرونا از پوست سالم عبور نمی کند و حدود  ساعت روی پوست زنده می ماند. اما این مدت کم به معنای ریسک کم هم نیست. ما ادت دارید در طول روز هزاران بار دست خود را به سر و صورت خود نزدیک کنیم. پس شستشوی مداوم دستها فراموش نشود. حتی اگر در منزل هستید.

ویروس کرونا برروی سطوح فلزی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، ویروس کرونا، روی سطوح مختلف از ۲ ساعت تا ۹ روز باقی می‌ماند. این سطوح می‌توانند فلزی، شیشه‌ای، چوبی و یا پلاستیکی باشند. ویروس کرونا بر روی سطوح فلزی ۱۲ تا ۲۰ ساعت زنده می‌ماند. با این تفاسیر تنها تمیز کردن به موقع این سطوح است که، می‌تواند یک راه اصولی برای پیشگیری از شیوع کرونا باشد. برای ایمنی بیشتر تمیز کردن این سطوح را، در فواصل زمانی کم انجام دهید.

طول عمر ویروس کرونا برروی فرش و مبل
با استفاده از الکل مخصوص، سطوح مختلف خانه را تمیز و ضدعفونی کنید

عمر ویروس کرونا برروی لباس

سطوح پارچه‌ای نیز می‌توانند به ویروس کرونا آلوده شوند، عمر ویروس کرونا بر روی سطوح پارچه‌ای در حدود ۶ تا ۱۲ ساعت تخمین زده شده است. اگر هنوز به بیرون رفت و آمد دارید بهتر است لباس استفاده شده را، در فضایی جدا از لباس‌های تمیز دیگر قرار دهید و زمانی را برای شستشوی آن اختصاص دهید. البته لازم نیست همه‌ی لباس‌هایی که می‌پوشید را بشوئید، گرمای شوفاژ و نور شدید خورشید ویروس کرونا را از روی لباس پاک می‌کند.
برای مطالعه بیشتر د رمورد روش های ضدعفونی لباس و پارچه می توانید مقاله ضدعفونی کردن لباس و پارچه را در دروان کرونا جدی بگیریم را مطالعه کنید.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

ماندگاری ویروس کرونا روی فرش و مبل<

هنوز درباره ماندگاری ویروس کرونا روی فرش و مبل اطلاعات چندانی در دسترس نیست، اما نظراتی درباره احتمال انتقال ویروس کرونا، از طریق قالیشویی‌ها وجود دارد. این ویروس می‌تواند در مراحل مختلف قالیشویی، مانند انتقال فرش به وسایل حمل و نقل عمومی و یا هنگام تجمع فرش‌های مختلف در قالیشویی چرخه انتقال این بیماری را گسترش دهد. بنابراین بهتر است در این دوره زمانی، کار‌هایی که مربوط به بیرون از خانه و در نهایت منجر به جابه‌جایی وسایل منزل و یا ورود وسایل جدید به خانه می‌شود را، به زمان دیگری موکول کنیم.

بهتر است پیشگیری از ویروس کرونا را از خانه‌هایمان شروع کنیم. این تنها با رعایت بهداشت میسر می‌شود، بهترین راه برای مقابله با این ویروس شستن مدام دست‌ها و عدم لمس صورت است. سعی کنید در روز چندین بار دستان خود را بشوئید و آن را ضدعفونی کنید. اگر به بیرون از خانه رفت و آمد دارید، به محض ورود به منزل دستانتان را بشوئید.

ویروس کرونا حرکت نمی‌کند و نمی‌تواند از روی پوست سالم رد شود، اما به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست زنده است. پس اگر دستکش ندارید نگران نشوید، فقط نباید دستان خود را به طرف صورت برده و بینی و دهان خود را لمس کنید.

تمیز کردن سایر نقاط خانه را از یاد نبرید، سرویس بهداشتی و آشپزخانه بیشتر از سایر بخش‌های خانه، در معرض آلودگی قرار دارند. برای تمیز کردن این نقاط یک برنامه روزانه خاص داشته باشید و از سفید کننده‌ها و اسپری‌های ضدعفونی کننده سطوح کمک بگیرید.
کفش‌ها یکی دیگر از راه‌های انتقال کرونا به خانه هستند، زیرا این ویروس درشت و سنگین است و با آمدن کفش به محیط خانه، روی زمین می‌افتد. خوش بختانه در فرهنگ ایرانی، کفش‌ها در بیرون از منزل نگه داری می‌شوند. بنابراین برای پیشگیری از ویروس کرونا، کفش‌ها را بیرون از خانه نگه دارید و آن‌ها را در جاکفشی بگذارید، بعد از لمس کفش‌ها به سرعت دستانتان را بشوئید. زمانی را نیز برای ضدعفونی کردن جاکفشی بگذارید و سطوح مختلف آن را تمیز کنید.

طول عمر ویروس کرونا برروی نان و مواد غذایی
بهترین روش برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا،شستن مرتب دست‌ها است

ماندگاری ویروس کرونا روی نان

نان و مواد غذایی نیز از ویروس کرونا در امان نیستند. تحقیقات اخیر نشان داده، پایداری و طول ماندگاری ویروس کرونا برروی نان و مواد غذایی، حدود ۴۸ ساعت است. بهتر است برای از بین بردن ویروس کرونا، مواد غذایی، میوه‌ها و خرید‌های آنلاین خود را اصولی شسته و ضدعفونی کنید. در صورتی که نان را از نانوایی تهیه می کنید حتما پس از ورود به منزل دوباره نان را گرم کنید، ممکن است کارکنان نانوایی مبتلا یا آلوده به ویروس باشند. اگر نان را بسته بندی می کنید و در یخچال یا فریزر قرار می دهید حتما پس از بیرون آوردن آن از یخچال، دوباره نان را داغ کنید. بعد از شستشوی مواد غذایی، دستان خود را نیز با دقت بشوئید. کیسه‌های خرید را دور انداخته و محل قرار گیری کیسه‌ها و سینک را ضدعفونی کنید. بهتر است در چنین شرایطی، اگر نگران شیوع ویروس کرونا هستید، از بیرون نان و غذا سفارش ندهید و یا در صورت تهیه آن‌ها را دوباره داغ و گرم کنید.

ضدعفونی کردن نان در دوران کرونا
فرقی نمی کند که چه نوع نانی خریداری کرده اید، مطمئن ترین راه برای اطمینان از ضدعفونی نان از ویروس کرونا این است که نان را کاملا داغ کنید.

ماندگاری ویروس کرونا روی میوه

ماندگاری ویروس کرونا روی موارد خوراکی مثل میوه و سبزیجات، دقیقا مشخص نیست و مانند نان می تواند تا دو روز هم قابل انتقال باشد. اما نکاه مهمی که وجود دارد این است که میوه ها را مثل نان نمی توانید داغ و سپس مصرف کنید. پس ممکن است خطر شما را تهدید کند. بهترین راه حل این است که پس از ورود به منزل کیسه های خرید میوه و سبزیجات خود را در محلی مشخص قرار بدهید. سپس سینک را با آب پر کنید و مقداری محلول گندزدا به آن اضافه کنید، آب را با محلول ترکیب کنید و میوه و سبزی را به داخل سینک منتقل کنید. ده الی  دقیقه صبر کنید و سپس آنها را آبکشی کنید. به هیچ وجه مواد غذایی را بدون ضدعفونی کردن به داخل یخچال منتقل نکنید. چرا که با این کار محیط یخچال را آلوده خواهید کرد. روش های دیگری هم برای ضدعفونی میوه و سبزیجات و مواد غذایی وجود دارد که می توانید در مقاله روش های ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات آنها را مطالعه کنید.

ماندگاری کرونا روی کاغذ

طبق تحقیقات ادامه دار، مشخص شده است که ماندگاری ویروس کرونا روی کاغذ و اسکناس حدود سه ساعت است. اگر اسکناس های خود را به مدت سه ساعت در محلی قرار بدهید، البته بهتر است در برابر آفتاب گذاشته شود، ویروس احتمالی آن از بین خواهد رفت. سعی کنید از حمل پول نقد و اسکناس خودداری کنید. در مورد ماندگاری ویروس کرونا روی روزنامه نیز، طبق تحقیقات در مراحل چاپ روزنامه و با توجه به روال آن هیچگونه ویروسی به کاغذ منتقل نمیشود، اما در مراحل توزیع و انتشار آن و هنگام خرید شما ممکن است ویروس توسط افراد مختلف به کاغذ منتقل شده باشد. پس از خرید روزنامه آن را در محلی مناسب برای حداقل ۳ ساعت نگهداری کنید.

 

ضدعفونی کردن منزل و محل کار

بهترین روش برای پیشگیری از ویروس کرونا، تمیز و ضدعفونی کردن منزل و محل کار است. با ضدعفونی کردن سطوح و اجسام، شیوع ویروس کرونا را به حداقل می‌رسانید. می‌توانید برای ضدعفونی کردن منزل و محل کار از خدمات اچارباز استفاده کنید. برای بهره بردن از این خدمت به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز بروید و درخواست ضدعفونی کردن منزل و محل کار خود را ثبت کنید. تیم پشتیبان آچارباز، با شما تماس گرفته و هماهنگی لازم را انجام خواهد داد.مقاله چک لیست ضدعفونی کردن محل کار می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

 

نکته مهم:

در نظر داشته باشید تحقیقات روی ویروس کرونا، چرخه زندگی و طول عمر آن، علایم، نحوه درمان آن و… همچنان در حال انجام است، تمام اطلاعاتی که روی این مقاله وجود دارد نیز با استفاده از همین منابع در حال تحقیق و سایت های خبری تهیه شده است. برای مبارزه با این بیماری که معلوم نیست تا چه زمانی مهمان کشور ماشده است، به ایمنی بدن خودتان اهمیت بدهید، برای دانستن نکاتی در این زمینه می توانید مقاله چگونه سیستم ایمنی بدن خود را در مقابل بیماری بالا ببریم را بررسی کنید.

در نتیجه این مقاله کاملا جنبه آموزشی و اطلاع رسانی عمومی دارد و به هیچ وجه شامل نکات پزشکی و درمانی نیست. هدف ما از اطلاع رسانی صرفا پیشگیری و احتیاط بیشتر خواننده است. برای دریافت اطلاعات لازم در زمینه علایم و ابتلای به این بیماری می توانید از شماره تلفن ۴۰۳۰ استفاده کنید.

برخی منابع این مطلب:

https://www.who.int

https://en.wikipedia.org/wiki/Coronavirus

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html

https://www.businessinsider.com/how-long-can-coronavirus-live-on-surfaces-how-to-disinfect-2020-3

https://www.irna.ir

کروناویروس/https://fa.wikipedia.org/wiki

عمر-طولانی-ویروس-کرونا-روی-گوشی-موبایل/https://www.hamshahrionline.ir/news/492288 سا


نویسنده :

۹ دیدگاه

 • منیژه شمسی گفت:

  من ترجیح میدم تو این شرایط اصلا از خونه بیرون نرم
  خونه خودمونم هی دارم تمیز و ضدعفونی میکنم

 • لیلا خانزاده گفت:

  من دیگه همه خریدای خودم رو آنلاین انجام میدم تازه بعد از رسیدن خرید‌ها حسابی میشورمشون

 • الي گفت:

  چقدرخوب که مطالبه به روز رو میزارین

 • مانیا احمدب گفت:

  سلام ممنون از مطلب خوبتون. عمر ویروس کرونا روی سطوح بین ۳ ساعت تا ۹ روز است که بلید مراقب باشیم دست به چشم و گوشمون دهان نزینیم.

 • کاوه گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده چند جای مخنلف و همچنین سایت شما به نقل از سایت سازمان بهداشت جهانی گفته شده عمر ویروس بر پوست دست حداکثر ده دقیقه هست ولی در سایت سازمان جهانی بهداشتی چنین مطلبی را پیدا نکردم . با توجه به اهمیت این مورد ممنون میشم ادرس دقیق لینک مربوطه در سایت حهانی بهداشت که این مطلب را عنوان کرده را نیز ذکر شود .

  • ندا ایزدی گفت:

   سلام

   اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما قرار داده می شود، صرفا جنبه آموزشی دارد و از منابع مختلف جمع آوری شده است، همانطور که میدانید هنوز خیلی از اطلاعات و دانسته ها در مورد این ویروس وجود دارد که به اثبات نرسیده و ممکن است در آینده نزدیک این اطلاعات به روزرسانی شده یا تغییر کند. برخی از منابع مطلب نیز در پایان آن جهت اطلاع شما آورده شده است. لطفا در صورتی که اطلاعات مفیدی جهت به روزرسانی مطلب دارید لینک آنرا برای ما ارسال کنید.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.