به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

چک لیست ضدعفونی کردن محل کار

ضدعفونی محل کار
حتما تمام وسایلی را که به صورت مشترک استفاده می کنید ضدعفونی کنید.

چک لیست ضدعفونی کردن محل کار یکی از اولویت هایی است که در هر شرکت و اداره ای باید در نظر گرفته شود. ویروس کرونا خیلی سریع انتقال پیدا می کند یعنی اگر فرد بیمار تنها جسمی را در محل کار لمس کند و فرد دیگری همان سطوح را دست بزند خیلی سریع ویروس انتقال پیدا می کند به همین دلیل باید در این فرآیند همه سطوح و تجهیزات محل کار ضد عفونی شود.

چرا باید محل کار را ضد عفونی کنیم؟

فرقی ندارد درگیر بیماری همه گیری مثل کرونا باشیم یا نه. بسیاری از بیماری‌هایی که حتی متوجه بعضی از آنها نمی شویم و بدن به تنهایی با آ مبارزه کرده و آن را دفع می کند، از طریق لمس سطوح مختلف و استفاده از محیط های اشتراکی به وجود می آید. محیط هایی مانند ادارات و شرکت ها، وسایل نقلیه عمومی، محل های خرید و… به راحتی و در زمانی که فرد بیمار دست به سطوح بزند و فرد دیگری همان سطح را لمس کند و دست خود را به دهان و بینی و چشم بزند ویروس وارد بدن فرد می شود. افراد در محل کار باید محلول ضد عفونی کننده داشته باشند تا قبل از لمس کردن سطوح و لوازم مشترک و خرودن وعده های غذایی دست های خود را با آب و صابون و محلول الکل ضد عفونی کنند. اما می بایست به صورت روزانه و در هر روز به دفعات ضدعفونی محل کار انجام شود.

پیشنهاد مطالعه

چک لیستی برای نظافت روزانه

برای نظافت شرکت می توان یک چک لیست به صورت روزانه و هفتگی یا ماهانه تهیه کرد. چک لیست نظافت روزانه می تواند به مکان هایی که پر رفت و آمد تر هستند و افراد شرکت به صورت مرتب با آن سر و کار دارند اختصاص دارد مکان هایی مانند لابی ها، سرویس بهداشتی ، اتاق کارها و …..

چک لیستی برای نظافت هفتگی یا ماهیانه

برای چک لیست نظافت هفتگی یا ماهانه می توان به مکان هایی که در نظافت  روزانه  کمتر به آن پرداخته شده اختصاص داد. از آنجا که این مکان ها دیر تر نظافت می شوند نیازمند است که با دقت بیشتری نظافت شوند مکان هایی مثل درزهای مبل و صندلی یا گوشه و کنارهای دیوار ها که در نظافت روزانه شرکت کمتر به آنها دقت داشته ایم.

شستشو و ضدعفونی مکرر دستها
فرقی نمی کند در خانه هستید یا محل کار، حتما شستشوی مداوم دستها را در نظر داشته باشید

آلوده ترین نقاط محل کار ما کجاست؟

اینکه دقیقا چه نقاطی از محل کار شما ممکن است آلوده باشند بستگی به نوع محل و همچنین نوع کار شما دارد. برخی مشاغل ممکن است خطرات بیشتری را از لحاظ سلامتی برای شما ایجاد کنند. به عنوان مثال کسی که در یک آزمایشگاه کار می کند با کسی که در یک دفتر مهندسی کار می کند در معرض خطرهای یکسانی نیستند. اما در هرصورت بعضی مکان ها در محل های کار مشترک و عمومی هستند. مانند آبدارخانه ها، سرویس های بهداشتی، اتاق های کنفرانس و یا آسانسورها.

 

خدمات نظافت ادارات و شرکت ها
سرویس نظافت ادارات و شرکت ها توسط متخصص. ارائه تمام خدمات نظافت شرکت و ادارات شامل شستشوی سرویس‌ بهداشتی، نظافت اتاق‌ها، شستن شیشه و پنجره، نظافت آشپزخانه و ... می‌شود. آچارباز آماده ارائه خدمات نظافت شرکت و ادارات است.
درخواست نظافت اداره و شرکت

 

به طور کلی بهتر است هر جایی را که افراد بیشتری در آن رفت و آمد می‌کنند یا ابزارهایی که تعداد افراد بیشتری آنها را لمس می کنند، را ضدعفونی و گند زدایی کنید. مطالعات نشان داده است که برخی از وسایل در محیط های کاری به شدت آلوده هستند، دستگاههایی مثل تلفن، کیبورد کامپیوتر، موس، دکمه آبسرد کن و درب مایکروویو.

تمیز کردن موس و کیبورد
هر روز پس از ورود به محل کار لوازم روی میزتان را ضدعفونی کنید.

 

مواد ضدعفونی کننده مناسب محل های کار:

در حال حاضر و مخصوصا با شیوع بیماری کرونا، انواع مختلفی از مواد و محلول های ضدعفونی کننده در بازار موجود شده است. بهترین مواد ضدعفونی کننده برای اینگونه محیط ها، ضدعفونی کننده های الکلی است. اگر این مواد را در دسترس نداشتید معمولا محلول های سفید کننده یا همان وایتکس در همه شرکت ها موجود است. این محلول را به وسیله ترکیب کردن با آب رقیق کنید و با این آب ژاول رقیق شده کف زمین و سرویس های بهداشتی را تمیز کنید. برای تمیز کردن دستگیره‌ها و دکمه ها می توانید از محلول های الکلی و پارجه های نخی یکبار مصرف استفاده کنید.

ضدعفونی کردن میز و صندلی
میز و صندلی های مشترک مانند فضا ی نهار خوری را حتما ضدعفونی کنید

 

مهم ترین ابزارهایی که برای ضد عفونی کردن محل کار احتیاج است:

  1. دستکش پلاستیکی یا لاتکس
  2. ماسک تنفسی
  3. دستمال کاغذی
  4. کیسه زباله
  5. اسپری ضد عفونی کننده یا دستمال مرطوب

چک لیست ضد عفونی کردن غذا خوری و اتاق استراحت در محل کار:

۱- میز ناهار خوری               ۲- کف پوش ها            ۳- آب سرد کن                ۴- چای ساز

۵- قفسه نگهدارنده ظروف    ۶- درب یخچال             ۷- جعبه دستمال کاغذی   ۸- اجاق گاز

۹- شیر آلات                    ۱۰- سینک ظرفشویی    ۱۱- ظرف صابون و مایع      ۱۲- قهوه جوش

۱۳- کتری و قوری

چک لیست ضد عفونی کردن سرویس بهداشتی در محل کار

۱- سطل زباله                 ۲- شیر آب                    ۳- دیوار های سرویس بهداشتی         ۴- کابینت روشویی

۵- دست خشک کن         ۶- ظرف مایع                ۷- شیلنگ آب                                ۸- کلید روشنایی و هوا کش

۹- توالت فرنگی و ایرانی   ۱۰ کیلد سیفون

چک لیست ضد عفونی کردن اتاق جلسات و کنفرانس

۱- میز کاری و صندلی ها      ۲- وایت برد                 ۳- ماژیک ها و پاک کن وایت برد

۴- میکروفون                      ۵۰ صفحات لمسی        ۶- ریموت پروجکشن

۷- کنترل تلویزیون               ۸- کیس، موس، کیبرد

چک لیست لوازمی که در اتاق کار نیاز به ضد عفونی روزانه دارد

تخلیه سطل زباله به طور روزانه      ۲- سطوح کف پوش و سرامیک     ۳- مبلمان و صندلی ها

۴- کلید روشنایی                                  ۵. دکمه آسانسور                               ۶- دستگاه فکس

۷- پرینتر                                            ۸- تلفن                                            ۹- خودکار ها

۱۰- پروندها و دفاتر                             ۱۱. چوب لباسی                                   ۱۲. تجهیزات روی میز

چه کار کنیم که در محل کار به بیماری کرونا مبتلا نشویم:

پس از ورود به محل کار از دست دادن و احوالپرسی با همکاران در فاصله نزدیک خودداری کنید.

حتما فاصله یک الی دو متری را از دیگران حفظ کنید.

چینش میزها و صندلی ها را در صورت امکان طوری تغییر بدهید که فاصله مورد نیاز رعایت شود.

پس از ورود به محل کار خود، ماسک را از روی صورت خود برداشته وبه همراه دستکش خود آنها را داخل سطل زباله دردار بیاندازید و دستهای خود را بشویید.

در صورت امکان با لباس هایی که از بیرون با آنها وارد شده اید مشغول به کار نشوید و لباس کار بپوشید و پس از عوض کردن لباسها دوباره دست هایتان را بشویید.

ماسک جدید خود را قبل از شروع به کار و در صورتی که در محیط شلوغی هستید حتما به صورت خود بزنید.

محلول های ضدعفونی را در دسترس خودتان بگذارید و اگر امکان شستشوی مداوم دستها را ندارید با این محلول دستهای خودتان را ضدعفونی کنید.

در صورت امکان از خوردن و آشامیدن مواد غذایی در محل کار جلوگیری کنید در غیر این صورت اگر زمان زیادی را مجبور به حضور در شرکت هستید حتما غذا را به خوبی گرم کنید و از خرید غذا خودداری کنید.

پنجره ها را باز بگذارید تا هوا به خوبی جریان داشته باشد و تهویه هوا برقرار باشد.

تا جایی که امکان دارد از روال آنلاین انجام کارها استفاده کنید تا کمتر نیاز به برقراری ارتباط از نزدبک با افراد باشید. حتی برای خرید در صورت امکان از خرید آنلاین استفاده کنید.

چطور مطمئن شویم محل کار خود را به خوبی ضد عفونی کرده ایم؟

می توانید از این مقاله یک چک لیست تهیه کنید تا روزانه تمام سطوح و تجهیزات را ضد عفونی کنید. این کار را حداقل روزانه دوبار انجام بدهید چون با ورود افراد از محیط خارج به داخل احتمال ورود منبع ویروس هم بالا می‌رود.

ضدعفونی لپ تاپ
اولین برگ از دستمال کاغذی روی میزتان را بردارید و دور بیاندازید و با دستمال های بعدی لپ تاپ و کیبود و موس خودتان را تمیز کنید.

 

کرونا کی تمام می‌شود

این سوالیست که هر متخصصی را که میبینیم از او می پرسیم، کرونا کی نابود می شود، کرونا کی تمام می شود،کرونا کی از بین می رود. اما واقعیت این است که با توجه به میزان ابتلای افراد به این بیماری و همچنین مشاهده آمار مربوط به آن، هنوز از تعداد افراد مبتلا به نسبت پیک های بیماری کم نشده است. پیش بینی کارشناسان این است که با نزدیک شدن به پاییز ممکن است دوباره میزان ابتلا به کرونا بیشتر هم بشود و درنتیجه تا پایان سال ۹۹ نیز کرونا با ما همراه خواهد بود. چیزی که واضح است پیک هر بیماری بلاخره پایان می یابد اما خود بیماری به عنوان یکی از هزاران نوع بیماری و ویروس دیگر همچنان به عنوان یک بیماری مشخص و تعریف شده باقی خواهد ماند.

 


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.