به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹

رفع ایراد گوشی موبایل

رفع ایراد گوشی موبایل

امروزه در بازار انواع گوشی‌های موبایل را می‌توان مشاهده کرد که در برندها و طرح‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند. این گوشی‌های موبایل اگر چه متفاوت هستند، اما برخی از مشکلات آن‌ها مشترک است و اکثر به این مشکلات دچار می‌شوند. در این بحث به بررسی رفع ایراد گوشی موبایل می‌پردازیم.

فارغ از این که دستگاه شما چه برندی دارد و یا دارای چه نوع طراحی و ساختی است، این مشکلات عمومی هستند، که با مطالعه و انجام روش‌های زیر، می‌توانید به رفع ایراد گوشی‌های موبایل بپردازید.

۱- خالی شدن باتری گوشی

یکی از مشکلاتی که در بین همه گوشی­ها مشترک است و باعث خالی شدن زودهنگام شارژ گوشی موبایل است. برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل باید سعی کنید در درجه اول میزان مصرف انرژی توسط موبایل را کاهش دهید. برای کاهش میزان مصرف انرژی توسط موبایل می‌توانید نور صفحه نمایش را کم کنید، یا اتصال‌های غیر ضروری موبایل مانند بلوتوث، یا وای فای و GPS را هنگامی که به آن‌ها نیاز ندارید، خاموش کنید.

عمر مفید باتری‌های موبایل به طور متوسط ۲ سال است. لذا جهت کارکرد بهتر باتری، هر دو سال یک بار تعویض شود. اما اگر با انجام دادن کارهای بالا، تاثیری در گوشی موبایل خود مشاهده نکردید، در آن صورت توصیه می‌شود، که باتری گوشی موبایل خود را تعویض کنید.

رفع ایراد گوشی موبایل

۲- شارژ نشدن گوشی موبایل

مشکل شارژ نشدن گوشی برای بیشتر گوشی‌ها اتفاق می‌افتد. فارغ از قیمت و یا حتی برند گوشی، احتمال دارد دستگاه در مراحل مختلف کارکرد خود، با عدم شارژ مواجه شود. در پیش آمدن این مشکل عوامل و دلایل مختلفی نقش دارد، که برخی از آن‌ها، از جمله خرابی سوکت گوشی، خرابی پریز برق، آسیب دیدن کابل برق گوشی و غیره است. برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل ابتدا پریزی که گوشی خود را به آن وصل کرده‌اید را تغییر دهید.

اگر مجدد گوشی موبایل شارژ نشد، آداپتور را گوشی را بررسی کنید، ممکن است آداپتور سوخته باشد، و اگر مشکل از آداپتور هم نبود، کابل برق گوشی را چک کنید تا آسیب و قطعی نداشته باشد. در نهایت پورت ورودی کابل برق گوشی را هم چک کنید، احتمال دارد پورت گوشی شما دچار مشکل شده است. در پایان گوشی خود را خاموش روشن کنید.

 

۳- اشتباه تایپ کردن کلمات

گاهی این اتفاق برای گوشی‌های موبایل ایجاد می‌شود که کلمات را اشتباه تایپ می‌کند. در برخی موارد علت از ناآشنا بودن کاربر به صفحه لمسی گوشی، یا وجود مشکل در تاچ گوشی است. برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل ابتدا نقاط مختلف صفحه گوشی را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که تاچ صفحه نمایش درست کار می کند یا خیر. باید مهارت تایپ خود را هم اصلاح کنید و در تایپ کردن دقت زیادی داشته باشید.

۴- وجود مشکل در اسپیکر گوشی موبایل

یکی دیگر از ایرادهای شایع در گوشی‌های موبایل وجود مشکل در اسپیکر و عملکرد گوشی است، که به احتمال زیاد علت آن به سخت‌افزار گوشی مربوط می‌شود. اما در برخی موارد می‌توان علت نرم‌افزاری هم داشته باشد، که برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل می‌توانید با بررسی برنامه‌ها و نرم‌افزارهای موجود در داخل گوشی، آن را برطرف کنید، ولی اگر مشکل نرم‌افزای بود، باید به تعویض قطعه خراب شده اقدام کنید.

۵- ری استات کردن گوشی

گاهی این اتفاق برای اکثر گوشی­های موبایل رخ می‌دهد که هنگام کار با آن گوشی ری استارت شده و خاموش و روشن می‌شود. البته این اتفاق همیشگی نیست و تنها در برخی مواقع رخ می‌دهد، که دلیل آن می‌تواند بالا بودن بیش از حد فرکانس پردازنده باشد. برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل می‌توانید برنامه‌هایی که چندان مهم نیستند را از روی گوشی خود حذف کنید. بعد از آن به ریکاوری گوشی خود بپردازد. برای تنظیمات بهتر می‌توانید گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید.

۶- رفع مشکل اتصال گوشی موبایل به اینترنت

برخی گوشی‌هایی که دارای اتصال به اینترنت بی‌سیم و فای وای هستند، این مشکل زیاد پیش می آید که گوشی قادر به شناسایی شبکه اینترنت و اتصال به آن نیست. در این صورت کاربر نمی‌تواند از شبکه فای وای استفاده کند و برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل می‌توانید تنظیمات اینترنت گوشی خود را چک کنید و در صورت لزوم با وارد کردن دستی نام شبکه به اینترنت وای فای دست یابید.

۷- سیاه شدن صفحه نمایش گوشی

یکی دیگر از مشکلات گوشی‌های موبایل مربوط به سیاه شدن صفحه نمایش این گوشی‌ها است. که به صورت یکباره رخ می‌دهد و امکان دسترسی به گوشی دیگر مسیر نیست. این مشکل می‌تواند ناشی از هنگ کردن مکرر گوشی باشد. برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل می‌توانید کش (Cache) های درون گوشی را پاک کنید، تا گوشی سبک‌تر شود. برای این کار باید گوشی را ریکاوری کنید. برخی برنامه‌های غیرضروری را از گوشی خود حذف کنید.

۸- نداشتن آنتن

برای بسیاری از گوشی‌های موبایل با سیستم عامل‌های مختلف و برندهای گوناگون این مشکل پیش می‌آید که گاهی گوشی آنتن‌دهی نمی‌کند. برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل علاوه بر اینکه در چنین مواردی باید از نقطه کور نبودن مکانی که در آن قرار دارید اطمینان حاصل کنید، باید تنظیمات شبکه گوشی را هم بررسی کرده و تنظیمات شبکه را روی حالت محلی قرار دهید.

اگر مشکل مربوط به این موارد نبود، در آن صورت ابتدا سیگنال واقعی گوشی را اندازه‌گیری کنید و محل قرار گرفتن خود را تغییر دهید و در فضای باز قرار بگیرید. یکبار گوشی خود را خاموش و روشن کنید. اگر مجدد گوشی آنتن نداشت سیم کارت گوشی خود را کنترل کنید، ممکن است سیم کارت جا به جا شده باشد و دستگاه سیم کارت را نخواند. با جاگذاری مجدد سیم کارت تنظیم شبکه گوشی را روی اتوماتیک گذاشته تا دستگاه شبکه آنتن دهی را پیدا کند.

۹- باز شدن خودکار برنامه‌ها

گاهی با مشکل خودبه‌خود بهز شدن برنامه‌ها و صفحات در گوشی موبایل مواجه شده‌اید. این مشکل در انواع گوشی‌های هوشمند هم ممکن است پیش آید، که وقتی شما یک صفحه را باز می کنید، صفحات دیگر هم به صورت خودکار باز شوند. این مشکل در اکثر موارد مربوط به برنامه و نرم‌افزار مخربی است که روی گوشی قرار دارد و موجب ویروسی و آلوده شدن گوشی شده است. پس برای رفع ایراد گوشی‌ موبایل خود را از وجود ویروس پاک‌سازی کنید و برنامه‌های مشکوک را پغیرفعال و یا خذف کنید.

۱۰- عملکرد نادرست دوربین گوشی

امروزه گوشی‌های موبایل مجهز به دوربین جلو و عقب برای عکاسی و گرفتن عکس سلفی هستند، درنتیجه کیفیت دروبین موبایل یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید گوشی است. ولی با وجود اینکه روی دوربین‌های گوشی موبایل حساسیت زیادی وجود دارد، ولی برخی موارد این دوربین ها هم دچار مشکل می شود و به خوبی تصاویر را تشخیص نمیدهد و تصاویر تیره و تار خواهند بود. برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل باید به تعمیرات سخت‌افزاری گوشی موبایل بپردازید.

۱۱- کند شدن گوشی موبایل

تاخیر در اجرای برنامه‌ها و کاهش سرعت گوشی از مشکلات متداول در بین گوشی‌های موبایل است. که در بسیاری از مواقع این مشکل ناشی از کارکرد زیاد موبایل در طول زمان و کاهش عمر آن رخ می‌دهد. اما گاهی هم با وجود اینکه از مصرف و خرید گوشی موبایل مدت زمان زیادی نگذشته است، گوشی با کاهش سرعت مواجه می‌شود. عمده دلیل این مشکل محدود بودن حافظه گوشی و سنگینی اطلاعات ذخیره شده روی گوشی است. از این رو، برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل در درجه اول بهتر است، گوشی خود را از اطلاعات غیرضروری حذف کنید تا حافظه گوشی باز شود. همچنین برنامه‌ها و نرم‌افزارهای غیر ضروری را از نصب خارج کنید.

۱۲- محدودیت حافظه گوشی موبایل

گوشی‌های موبایل اندرویدی فضای ذخیره‌سازی مشخصی برای برنامه­ها ارائه می­دهد، که کاربران نمی­توانند آن را افزایش دهند. بنابراین ممکن است با خطای، عدم فضای کافی برای ذخیره برنامه‌ها مواجه شوند.

ساده‌ترین راه برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل افزایش حافظه گوشی و حذف برخی از برنامه‌های نصب شده است. راه دیگر برای افزایش حافظه گوشی استفاده از برنامه‌هایی مانند Cleaner است و اگر می‌خواهید حافظه مخفی گوشی را هم پاک‌سازی کنید، در این صورت می‌توانید از برنامه DISk Usage استفاده کنید.

۱۳- مشکلات دانلود نشدن برنامه­‌ها از گوگل پلی

گاهی اوقات گوگل پلی اجازه نصب برنامه‌ها را نمی‌دهد، که دو روش برای رفع این مشکل وجود دارد. اول پاک کردن حافظه پنهان گوگل پلی و دوم پاک کردن تاریخچه گوگل.

رفع ایراد گوشی موبایل

۱۴- مشکلات عملکرد تاچ گوشی موبایل

توقف و نقص در عملکرد لمس بسیار آزاردهنده است، بخصوص زمانیکه به شدت به آن نیاز دارید. بروز این مشکل پیچیده و دردسرساز است. چرا که به همراه آن دیگر عملکردهای گوشی نیز مختل می­شوند. وقتی با این مشکل مواجه شدید، برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل تنها با فشار و نگهداری دکمه پاور به مدت حداقل ۱۳ ثانیه، گوشی را مجدد راه‌اندازی کنید. اگر این روش مفید نبود، باطری را خارج کرده و بعد از گذشت چند ثانیه مجدد در محل خود قرار داده و گوشی را راه‌اندازی کنید.

۱۵- داغ شدن بیش از حد گوشی موبایل

یکی از مشکلات متداول گوشی‌های موبایل، داغ شدن بیش از حد آن است، که می‌تواند بسیار آزاردهند باشد. داغ شدن گوشی نه تنها عمر گوشی را کاهش می‌دهد، بلکه عملکرد گوشی را هم مختل می‌کند، برای رفع ایراد گوشی‌های موبایل بهتر است، ابتدا منبع حرارت و دلیل داغ کردن بیش از حد گوشی را پیدا کنید، نرم‌افزارها برنامه‌های سنگین نصب شده روی گوشی را چک کنید و اگر برنامه و نرم‌افزاری دلیل داغ شدن گوشی است آن را از حذف کنید. زمانی که از گوشی استفاده مداوم دارید، برای خنک شدن، به گوشی استراحت بدهید و مدتی از آن استفاده نکنید.

در آخر این را هم در نظر داشته باشید که گوشی‌های موبایل به گونه‌ای طراحی شده‌اند، که حرارت تولید شده قطعات خود را از طریق بدنه‌ی خود دفع می‌کنند. برای همین کاور‌های پلاستیکی و چرمی که عایق حرارت هستند، در این عملکرد گوشی‌ها مشکل ایجاد می‌کنند و منجر به حبس شدن حرارت درون گوشی می‌شوند. به همین دلیل اگر نیازی به محافظ گوشی ندارید و قصد باز کردن برنامه‌هایی که به گوشی فشار وارد می‌کنند را دارید، بهتر است محافظ آن را خارج کرده و سپس بعد از استفاده آن را دوباره در جای خودش قرار دهید.

رفع ایراد گوشی موبایل

۱۶- دسترسی نداشتن به شبکه

خرید یک گوشی به روز و مدرن برای همه لذت بخش است، ولی اگر این گوشی موبایل به اینترنت و شبکه دسترسی نداشته باشد، ناراحت‌کننده خواهد بود. این مشکل گاهی ممکن است برای برخی از افرادی که گوشی‌های گران قیمت و مدرن هم خریداری کرده‌اند، پیش آید. برای رفع نداشتن دسترسی به اینترنت ابتدا به سایت اپراتور موبایل خود مراجعه کرده و بررسی کنید که آیا وجود مشکل خاصی را اطلاع‌رسانی کرده یا خیر. سپس به سراغ تنظیمات موبایل خود بروید و تنظیمات اینترنت را بررسی کنید.

در قدم بعدی گزینه Mobile networks را بفشارید و به محض باز شدن پنجره آن ببینید، در مقابل Network operators به نام اپراتوری که از آن سرویس دریافت می‌کنید اشاره شده یا خیر. اگر اینطور نبود گزینه Search networks را انتخاب کنید و از طریق آن به صورت دستی اپراتور سرویس‌دهنده خود را به دستگاه بشناسانید.

۱۷- نمایش ندادن تماس‌های از دست رفته

اگر گوشی موبایل شما تماس‌های از دست را نشان نمی‌دهد، و شما نمی‌توانید متوجه تماس‌های از دست رفته شوید، پیش از شروع هر کاری مطمئن شوید که برنامه خاصی مانع از ارسال نوتیفیکیشن‌های آن نشود. برای اینکه این موضوع را بفهمید موبایلتان را به حالت Safe Mode ببرید و ببینید که مشکل برطرف می‌شود یا خیر.

در صورتی که مشکل از اپ‌های شخص ثالث نبود، وارد تنظیمات شوید و مسیر

 Notifications > Advanced > Contacts > Missed call

را طی کنید. سپس گزینه Importance را بفشارید و تنظیمات آن را روی Urgent قرار دهید. تا بتوانید به رفع ایراد گوشی‌های موبایل بپردازید.

 

تعمیر موبایل در محل با آچارباز
در صورتی که گوشی موبایل شما، دچار هرگونه مشکل نرم افزاری و سخت افزاری شد، با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید و در محل مشکل موبایل را حل کنید. جهت ثبت درخواست کلیک کنید:
درخواست تعمیر موبایل

 

منابع:
heatware.net
makeuseof.com

 


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.