به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰

تاثیر تغییرات آب و هوایی روی ویروس کرونا

تاثیر گرم شدن آب و هوا روی کرونا

از اواخر پاییز سال گذشته بیماری کرونا به وسیله ویروس جدیدی که تمام دنیا را به مرور تصرف کرد، شیوع پیدا کرد. با توجه به اینکه این بیماری از هم خانواده های ویروس آنفولانزا و علایمی شبیه به آن داشت، امید آن می رفت که با رسیدن فصل گرما این ویروس هم با دنیا خداحافظی کند. خیلی از متخصصین می گویند رسیدن فصل تابستان می تواند شیوع ویروس کرونا را متوقف کند، این حرف نادرست نیست اما نمی توان برای آن قطعیتی مشخص کرد و جنبه های بسیار دیگری هم دارد که باید در نظر بگیریم. هوای گرم نمی توانند ویروس کرونا را از بین ببرد ولی شاید روند شیوع را کاهش دهد، ما در این مقاله در مورد تاثیر آب و هوا بر روی بیماری کرونا توضیح می دهیم.

 

گرمای تابستان چه تاثیری بر روی بیماری کرونا دارد

بسیاری از اپیدمی های ویروسی با رسیدن تابستان متوقف شده اند، در استرالیا و آسیای شرقی که در حال حاضر تابستان است ابتلا به ویروس کرونا در این کشورها در حال افزایش است. بنابراین می توانیم یگوییم تابستان و گرمای هوا نمی تواند ویروس را از بین ببرد.

تاثیر گرم شدن آب و هوا روی کرونا
اینکه گفته می شود گرمای هوا روی ویریوس کرونا موثر استدر مورد دمای بالای ۶۰ درجه است که تقریبا با داغ شدن فضایی که در آن ویروس وجود دارد. امکان از بین رفتن آن وجود دارد.

تاثیر هوای گرم بر روی سبک زندگی انسان ها

یکی از دلایلی که سرماخوردگی در تابستان خیلی شایع نیست به دلیل سبک زندگی آدم ها در روز های گرم سال است. در روز های تابستان مردم کمتر در خانه می مانند بیشتر به پارک ها و فضاهای باز می روند و روز خود را سپری می کنند و کمتر در خانه ها و محیط های بسته می مانند، اگر هم دور هم جمع شوند باید پنجره ها را باز بگذارند و با فاصله های زیاد و دور از هم بنشینند. همچنین به دلیل اینکه در تابستان ها تنوع میوه ها زیاد است، افراد میوه های ترش و شیرین بسیاری مصرف می کنند. به همین دلیل سطح ویتامین C در بدنشان زیاد است.

یکی دیگر از دلایل این است که در زمستان به دلیل اینکه مردم لباس های زیادی می پوشند تا گرم شوند و همچنین کمتر از خانه ها یا محیط های بسته خارج می شوند، به همین علت نور خورشید به آن ها نمی خورد و باعث کمبود ویتامین D می شود. کمبود این دو ویتامین C و D میتواند باعث ضعیف شدن بدن شود و افراد به ویروس کرونا ، آنفولانزا و سرماخوردگی مبتلا می شوند.

تغییر استایل زندگی در هوای گرم
هوای گرم تجمع مردم را در محیط ها کمتر می کند و این روی آرام شدن سرعت انتقال ویروس موثر است.

تاثیر هوای سرد روی شیوع بیماری کرونا

ویروس کرونا هم مانند ویروس سرما خوردگی و آنفولانزا که در بهار و اوایل تابستان نیز شیوع دارند می توانند شیوع داشته باشد. اما طبق نظر متخصصان تعداد افراد مبتلا در تابستان کمتر از زمستان خواهد بود. ویروس کرونا مانند ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا می تواند در بدن افراد مخفی بماند و با رسیدن زمستان و سرد شدن هوا و تضعیف سیستم ایمنی بدن می تواند فرد را بیمار و در جامعه شیوع پیدا کند.

دمای بدن انسان بدون توجه به محیط خارجی یا آب و هوا در حدود ۵/۳۶ تا ۳۷ درجه سانتی گراد است و این دما بهترین روش برای تشخیص تب و ابتلا به بیماری است .

تاثیر گذار ترین راه برای دور ماندن از بیماری کرونا شستن مکرر دست ها با آب و صابون و ضدعفونی کردن با الکل است. نمی توانیم بگوییم هوای سرد ویروس کرونا را نابود می کند یا هوای سرد هیچ تاثیر بر روی بیماری کرونا ندارد. بهترین راهکار این است که طرح فاصله گذاری اجتماعی و شست و شوی مرتب دست ها و بهداشت فردی را رعایت کنیم و همچنین استفاده از ماسک را در محیط های عمومی و وسایل نقلیه عومی جدی بگیریم.

تغییر استایل زندگی در هوای گرم
تاثیر هوای سرد روی شیوع بیماری کرونا

تاثیر باد کولر بر روی ویروس کرونا

با شروع فصل گرما و استفاده مردم از استفاده از وسایل سرمایشی این سوال پرسیده میشود که آیا روشن کردن این دستگاه‌ها باعث افزایش احتمال بیماری در افراد می شود یا خیر. برای این پرسش هیچ پاسخ قطعی‌ای وجود ندارد. کولر گازی، کولر آبی و حتی پنکه باعث چرخش هوا در محیط های بسته می شود. در محیط هایی که فرد مبتلا علایمی مانند سرفه های شدید داشته باشد، گردش هوا ممکن است به سرعت حرکت ذره های ناشی از سرفه یا عطسه بیمار اضافه کند.

بهترین کار این است که اگر فردی در خانه به بیماری کرونا مبتلا شده باشد بیمار را در اتاقی قرنطینه کنید تا از طریق چرخش هوا ویروس را پخش نکند. در این شرایط می توان به جای استفاده از وسایل سرمایشی از فن های ضد حساسیت استفاده کرد تا ضمن خنک شدن هوا محیط را هم ضدعفونی کند تا اگر ویروس و میکروبی باشد از بین ببرد. چرا که استفاده از کولر آبی به مرطوب شدن بیشتر هوا می انجامد و محیط را برای ماندگاری ویروس محیا می کند.

باد کولر ویروس کرونا را منتقل می کند؟
باد کولر ویروس را منتقل می کند؛ شایعه یا واقعیت!

با همه این توضیحات در محیط هایی که همه نکات بهداشتی و سلامتی رعایت می شوندو از طرفی فرد بیمار آن هم با علایمی مثل سرفه و عطسه وجود ندارد می توانید از وسایل سرمایشی استفاده کنید، اما احتیاط کنید باعث بروز سرماخوردگی در شما نشود.

در مدت شیوع این بیماری از طریق اطلاع رسانی های مختلف شنیده‌اید که ویروس کرونا از طریق تنفس که البته این مورد بیشتر در مکان‌های شلوغ و پرتردد وجود دارد و همچنین از طریق تماس با سطوح آلوده که به آن Fomits گفته می‌شود بین افراد جابجا و منتقل می شود.

چه فرد مبتلا به هر گونه ویروسی و چه افراد سالم هنگام عطسه، سرفه، خندیدن، فریاد زدن یا حتی حرف زدن ذرات و قطرات تنفسی با اندازه های مختلف چه قابل دیدن و چه پنهان از دهان و بینی فرد خارج می شود. این قطرات حدود ۲۰ میکرومتر یاکوچکتر و یا بزرگتر هستند. این قطرات وزن سنگینی دارند و در صورت ورود به هوا بیشتر تمایل به فرود آمدن روی سطوح را دارند. در نتیجه با پرتاب توسط شخص ناقل به فاصله حدود دو متر روی سطوح می نشینند. پس با این تفاسیر احتمال جابجایی ویروس از طریق وسایل سرمایشی پایین است. ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. بنابراین باید جوانب احتیاط را رعایت کنیم.

 

آیا ویروس کرونا نابود می شود

ویروس کرونا هم مانند سرماخوردگی و آنفولانزا هیچ وقت از بین نمی رود و ما باید همیشه هوشیار باشیم و نکات بهداشتی را رعایت کنیم تا از ویروس کرونا در امان باشیم. هیچ اطلاعات دقیقی نیست که بیماری کرونا کی از بین می رود و یا نابود می شود. این یک پدیده جهانی‌ست و باید برای در امان ماندن از بیماری تمام نکات را در نظر بگیریم.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.