به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ چیست؟

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

در این بحث به بررسی علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ می‌پردازیم و راهکارهایی مفید جهت پیشگیری از این اختلال را ارائه می‌دهیم.

لپ تاپ‌ها از وسایل بسیار ضروری و البته کارآمدی هستند که همانند تمامی وسایل الکترونیکی مانند گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها به صورت همراه، کارآیی بسیاری در زندگی روزمره هر شخص ایفا می‌کنند. این وسایل به علت وزن کم و حجم محدودی که دارند برای حمل و همیشه همراه بودن مناسب هستند.

در صورتی که باتری این وسایل به درستی کار کنند و شارژ قابل قبولی را در خود نگه دارند می‌توانید آن را همیشه همراه داشته باشید. حتی گاهی اوقات عملکرد باتری می‌تواند روی عملکرد کل سیستم لپ تاپ تاثیرگذار باشد. بنابراین شارژ نشدن باتری لپ تاپ یکی از مشکلات بزرگی است که هر لپ تاپ می‌تواند به آن دچار شود و اشکالات بسیار دیگری را نیز به همراه آورد.

 

ثبت درخواست تعمیر لپ تاپ در آچارباز
در صورتی که باتری لپ تاپ شما در هر برندی دچار نقص فنی و نرم افزاری شد، به راحتی با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید و در محل مشکل لپ تاپ خود را برطرف کنید. جهت ثبت درخواست کلیک کنید:
ثبت درخواست

 

خاموش شدن لپ تاپ هنگام کار کردن به صورت ناگهانی یکی از حالاتی است که به علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ رخ می‌دهد. هنگامی که می‌خواهید باتری لپ تاپ خود را بررسی کنید باید گزینه هایی مانند WI-FI،CD  و یا DVD را به طور کلی قطع کرده و یا از دستگاه جدا کنید تا هیچ اختلالی در عملکرد سیستم وارد نکند. طول عمر مفید باتری لپ تاپ در حالت عادی بین چهار تا پنج سال است که باید بعد از این مدت تعویض شود و البته هنگام تعویض باید دقت کنید که از مدل و نوع متناسب لپ تاپ استفاده شود.

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

راهکارهایی مفید جهت پیشگیری از شارژ نشدن لپ تاپ:

۱- بررسی‌های ابتدایی

یکی از علت‌های رایج شارژ نشدن باتری لپ تاپ مستقیم به کابل‌های مربوط به این عمل برمی‌گردد. در صورتی که مشاهده کردید بعد از چند دقیقه اتصال کابل لپ تاپ به برق هیچ گونه تغییری در شارژ شدن باتری رخ نمی‌دهد کابل تغذیه را برای چند دقیقه از دستگاه خود جدا کنید. سپس آن را به یک پریز برق دیگر بزنید تا از صحت عملکرد پریز برق مطمئن شوید.

گاهی اوقات خرابی آداپتور برق لپ تاپ نیز می‌تواند یکی از علت‌های شارژ نشدن باتری لپ تاپ باشد. سیم و یا در حقیقت کابل اصلی برق را که به لپ تاپ متصل می‌کنید را، به درستی بررسی کنید. از بین رفتن عایق کابل می‌تواند بوی سوختگی پلاستیک تولید کند و این نشان از معیوب بودن کابل است. در این وضعیت باید به دنبال یک کابل جدید و متناسب با لپ تاپ خود باشید.

۲- اتصالات را بررسی کنید.

زمانی که لپ تاپ را به وسیله یک کابل به برق متصل می‌کنید، به طور معمول یک چراغ ال ای دی روی بدنه دستگاه به شما نشان می‌دهد که لپ تاپ در حال شارژ شدن است. این حداقل نشانه‌ای است که شما می‌توانید از صحت جریان برق متناوب AC به داخل دستگاه خود مطلع شوید. در صورتی که این چراغ به شما آلارم ندهد باید قسمت‌های مختلفی را بررسی کنید.

کابل برق لپ تاپ به یک پورت متصل می‌شود و انرژی برق را به واحد‌های داخلی می‌رساند. این پورت ممکن است دچار نقصان در بخش اتصالات باشد. برای بررسی این کار باید از بابت پریز برق و سلامت کابل مطمئن شوید سپس به سراغ ثابت کردن این پورت بروید. گاهی یک گرد و غبار سنگین می‌تواند در عملکرد این پورت اختلال ایجاد کند. گاهی اوقات نیز جدا شدن پین‌ها و آسیب‌های مربوط به آن‌ها می‌تواند از ورود ولتاژ برق به داخل دستگاه جلوگیری کند.

۳- آیا باتری لپ تاپ سالم است؟

همان طور که سایر وسایل الکترونیکی پس از مدتی دچار افت کیفیت می‌شوند، لپ تاپ‌ها نیز به همین صورت می‌توانند کیفیت باتری خود را بعد از مدتی کارکرد از دست بدهند. طول عمر معمولی یک باتری لپ تاپ در صورتی که به درستی مصرف شود بین سه الی چهار سال است.

در حالی که اگر از لپ تاپ خود بیشتر از حالت معمولی استفاده کنید، عمر مفید باتری لپ تاپ خود را کاهش می‌دهد. برای مثال اگر لپ تاپ زمان زیادی در حالت خواب باقی بماند و یا نور صفحه را بالا نگه دارید و حتی استفاده بیش از حد از برنامه‌های گرافیکی که منجر به فعالیت بالای کارت گرافیک است، می‌تواند عمر مفید باتری لپ تاپ شما را کاهش دهد.

برای این که مطمئن شوید باتری لپ تاپ شما سالم است و به درستی شارژ را نگه می‌دارد و یا این که از علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ خود مطلع شوید باید آن را خاموش کرده و باتری را به آهستگی از دستگاه جدا کنید. دقت کنید که همه باتری‌های لپ تاپ‌ها هنگام جدا سازی یک قفل دارند که باید آزاد شود و یا این که به کمک یک اهرم آن را از محل قرار گیری‌اش رها کنید. باتری را ده ثانیه خارج از دستگاه نگه دارید و سپس با دقت سر جای خود قرار دهید و دستگاه را روشن کنید تا متوجه شوید که باتری به درستی کار می‌کند یا خیر.

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

فقط به یاد داشته باشید که تمامی مدل‌های لپ تاپ‌ها قابلیت جداسازی آسان باتری را ندارند، بسیاری از مدل‌ها هستند که باتری آن‌ها به صورت پنهان جاساز شده است و شما به عنوان یک فرد عادی نمی‌توانید آن را باز کنید و برای انجام این کار نیازمند یک متخصص و یا کارشناس این کار هستید. راهکار دیگری که می‌تواند به شما در صحت و سلامت باتری لپ تاپ کمک دهد این است که بعد از خروج باتری از جای خود، دستگاه لپ تاپ را روشن کنید تا مطمئن شوید که لپ تاپ مشکلی ندارد. در صورتی که لپ تاپ شما سالم است باید برای تعمیرات و یا تعویض باتری لپ تاپ خود اقدام کنید.

۴- تنظیمات نرم افزاری

تنظیمات قدرت برق یا همان Power Setting یکی از راهکارهایی است که می‌تواند علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ را برای شما روشن کند. می‌توانید دکمه استارت ویندوز را بزنید، وارد کنترل پنل شده و گزینه قدرت یا همان پاور را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید میزان آلارم شارژ شدن باتری، میزان شارژ شدن و سطح آن را بررسی و تنظیم کنید.

ساده‌ترین و بهترین راه برای این تنظیمات بازگرداندن آن به حالت پیش فرض است. بروزرسانی نرم افزار کنترل برق و شارژ باتری نیز می‌تواند علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ را برطرف کند. گزینه Battery Acceptance Control Method Microsoft ACPI  را انتخاب کنید و سپس با زدن دکمه Update Software Driver آن را بروزرسانی کنید. لپ تاپ را پس از اتمام بروزرسانی مجدد راه اندازی کنید.

شارژ نشدن باتری لپ تاپ

۵- تنظیمات Power and Sleep

یکی از گزینه‌ها Power and Sleep است که می‌تواند از دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ باشد. تنظیمات بسیاری برای شارژ شدن باتری وجود دارد. حداقل میزان باتری برای خاموش شدن سیستم لپ تاپ و همچنین پیکربندی‌های مربوط به خواب و خاموش شدن و بسیاری دیگر از گزینه‌ها را از طریق Power and Sleep می‌توانید تنظیم کنید و به اختیار خود بگیرید.

در صورتی که هر یک از این حالات اشتباه انتخاب شده باشند و یا روی گزینه‌ای نه چندان مناسب باشند، می‌توانند به سوء عملکرد باتری منجر شوند. گزینه Power and Sleep را از طریق کنترل پنل و سپس پاور انتخاب کرده و تنظیم و بررسی کنید.

در صورتی که با دانستن موارد بالا، باز هم قادر به رفع مشکل باتری لپ تاپ نبودید، بهتر است با کارشناس تعمیرات لپ تاپ مشورت کنید. در حال حاضر سامانه آچارباز، آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما مشکلات لپ تاپ خود را از طریق سایت و یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس گرفته و در اولین فرصت کارشناس مجرب به محل شما اعزام شود.

 

ثبت درخواست تعمیر لپ تاپ در آچارباز
در صورتی که باتری لپ تاپ شما در هر برندی دچار نقص فنی و نرم افزاری شد، به راحتی با کارشناسان آچارباز در ارتباط باشید و در محل مشکل لپ تاپ خود را برطرف کنید. جهت ثبت درخواست کلیک کنید:
ثبت درخواست

 

منبع:
wikihow.com
pcmag.com
techadvisor.co.uk
techadvisor.co.uk

 


نویسنده :

علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ چیست؟
1 رای، میانگین 5 از 5

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.