×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

نظافت منزل و ساختمان

چک لیست نظافت ساختمان و مجتمع مسکونی

نظافت ساختمان و مجتمع مسکونی

نظافت راه پله و مشاعات مجتمع مسکونی، در دسته‌ی مهم‌ترین امور نظافتی قرار می‌گیرد و باید زمان خاصی را برای بهداشت و تمیز کردن آن اختصاص داد. زیرا با ورود افراد به مجتمع مسکونی، اولین جایی که بسیار جلب توجه می‌کند و می‎تواند در ذهن و روحیه افراد بسیار تاثیر گذار باشد، راه پله و دیواره‌های ساختمان است. بسیاری از نقاط مشاعات ساختمان در حین نظافت از قلم افتاده و کثیف باقی می‌مانند. همانطور که پیشتر مقاله ای تحت عنوان «چک لیست فعالیت نیروهای خدماتی اداری» را در اختیارتان قرار دادیم حال در ادامه این مقاله قصد داریم به شما چک لیست نظافت مجتمع مسکونی ارائه دهیم تا در حین نظافت هیچکدام از نقاط مجتمع مسکونی را فراموش نکنید.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

 

وسایل نظافت ساختمان؛ لیست کامل تجهیزات

قبل از اینکه به سراغ چک لیست نظافت مجتمع مسکونی برویم و در مورد آن توضیح دهیم، باید از ابتدا مشخص کنیم برای نظافت منزل و ساختمان به چه وسایلی احتیاج داریم. پس قلم و کاغذ خود را برداشته و یادداشت برداری کنید.

اولین وسیله‌ای که به آن برای نظافت به آن نیاز داریم یک سطل آب است، سپس باید جارو و تی برداریم. تعدادی دستمال تمیز هم لازمتان می‌شود. دستمال‌های نانو و یا میکروفیبر را انتخاب کنید تا آسیبی به دیوار‌ها و شیشه‌ها نخورد.

وسایل نظافت ساختمان و آپارتمان
قبل از اینکه به دنبال نظافتچی برای تمیز کردن ساختمان و مشاعات باشید، ابتدا وسایل مورد نیاز را فراهم کنید

باید مقداری روزنامه باطله نیز همراه خود داشته باشید، شیشه پاک کن و دستکش نیز فراموش نشود، حالا نوبت آن رسیده مواد شوینده مناسب را انتخاب کنید. این مواد می‌تواند طیف گسترده‌ای داشته باشد، از جوش شیرین و سرکه که پاک کننده‌های طبیعی هستند گرفته تا سفید کننده سطوح و پاک کننده چند منظوره.

انتخاب همه این موارد گفته شده به سلیقه، نیاز شما و کثیفی مجتمع مسکونی بستگی دارد. وسایل نظافت ساختمان را جمع کنید و به جنگ با کثیفی بروید.

چک لیست نظافت مجتمع مسکونی
سطل، تی، جارو و دستکش تنها برخی از اقلامی هستند که برای نظافت مجتمع مسکونی به آن نیاز دارید

چک لیست نظافت مجتمع مسکونی

حالا باید برای اینکه هیچکدام از نقاط مجتمع مسکونی را از قلم نیاندازید ، یک چک لیست نظافت مجتمع مسکونی تهیه کنید. مشاعات مجتمع مسکونی را بخش بندی کنید، می‌توانید آن را به دو قسمت بیرونی و داخلی بخش بندی کنید. حالا یک کاغذ، خط کش و قلم برداشته و شروع به نوشتن کنید.

در قدم اول سه ستون بکشید، نام ستون اول را عملیات مورد نظر بگذارید، ستون دوم را برای انجام شدن کار بگذارید و در ستون سوم، بررسی شد را بنویسید. می‌توانید ستون چهارمی هم کشیده و نام آن را توضیحات بگذارید.

کنار ستون اول خانه‌ای کشیده و آن را به بخش داخلی و بعدی را ب بخش بیرونی اختصاص دهید، بقیه ستون‌ها را با زیر مجموعه‌های این بخش‌های کلی پر کنید.

نظافت راه پله و ساختمان
خودکار و کاغذ برداشته و نوشتن چک لیست نظافت مجتمع مسکونی را شروع کنید

با داشتن این چک لیست دیگر در هنگام آمدن نیروی خدماتی و نظافتچی، هیچ نقاطی از مشاعات و مجتمع مسکونی را فراموش نخواهید کرد.

نوشتن را شروع کنید، درون خانه کنارستون، بخش درونی مشاعات را نوشته و زیر ستون اول که عملیات مورد نظر نام دارد، موارد و نقاطی که انتظار دارید، نیروی خدماتی آموزش دیده شرکت، تمیز کند را بنویسید.

حالا سوال اساسی اینجاست که باید چه نقاط و چه مواردی تمیز شوند؟ از راه پله‌ها شروع کنید، بی شک کف راه پله‌ها کثیف‌ترین جز مجتمع مسکونی هستند، جارو و تی کشیدن آن‌ها را در اولویت بگذارید.

حالا به نرده‌ها، دیواره‌های کنار راه پله و کلید و پریز  نگاه کنید، این قسمت‌ها به خاطر لمس دست‌ها و کشیده شدن انگشت روی آن‌ها چرب و سیاه به نظر می‌رسند. با گذاشتن آن‌ها در چک لیست نظافت مجتمع مسکونی،  رنگ روشن و تمیز را به آن‌ها برگردانید.

وسایل نظافت مجتمع مسکونی
نرده‌ها، دیواره‌ها و قاب کلید و پریز را کثیف و سیاه شده‌اند را در چک لیست نظافت مجتمع مسکونی بگذارید

سرتان را بالا آورده و به کناره‌های دیوار و سقف نگاه کنید، ممکن است در طی هفته‌ها و ماه‌ها، عنکبوت در گوشه سقف خانه درست کرده باشد. هیچکس دوست ندارد راه‌پله مجتمعی که در آن سکونت دارد، مانند یک قصر متروک به نظر برسد، پس از بین بردن تار عنکبوت را در چک لیست خود بگذارید.

پیشنهاد مطالعه

اگر در راه پله چراغ گذاشته‌اید تا هم یک المان دکوری جذاب باشد و هم نوری به پله‌ها ببخشد، بهتر است نظافت آن را نیز در اولویت بگذارید. گرد و غبار را از چراغ بزدائید، تا نور یکدست و شفاف پخش شود.

اگر در مجتمع مسکونی خود آسانسور دارید، نظافت درب بیرونی و داخلی آن را فراموش نکنید. تمیزی اتاقک داخلی اسانسور، آینه و دیواره‌های داخلی نیز در زیبا و شیک نشان دادن مجتمع مسکونی بسیار مهم هستند. پس آن‌ها را هم به چک لیست نظافت مجتمع مسکونی وارد کنید.

گردگری و نظافت راه پله ها
نظافت چراغ راه پله را نیز در اولویت چک لیست بگذرید، نشستن گرد و غبار روی حباب چراغ، نور را کدر می‌کند

بعد از شستشو و تمیز کردن دیواره‌های راه پله‌ها، اگر در مشاعات پنجره‌ای دارید، وقت را هدر ندهید، شیشه‌های راه‌پله‌ها باید از تمیزی برق بزنند. جای اثر انگشت و لکه‌های گوناگون روی شیشه‌های ساختمان نیست. پس این گزینه را هم وارد چک لیست نظافت مجتمع مسکونی کنید.

نظافت درب ورودی راه پله را فراموش نکنید و تمیز کردن آن با یک دستمال مرطوب را در چک لیست نظافت مجتمع مسکونی قرار دهید. از بخش درونی مشاعات ساختمان بیرون بیائید، زیرا که باید به سراغ نظافت بخش بیرونی، حیاط و پارکینگ بروید. ابتدا باید کف پارکینگ و حیاط از زباله‌های بزرگ و کوچک و قابل دید تمیز شود. سپس با استفاده از آب فشار قوی لکه‌های باقی مانده از باران و گل پاک شود.

شستشوی مشاعات ساختمان
تمیز کردن شیشه‌های راه پله را فراموش نکنید، اثرات انگشت و لکه‌های دیگر باید از روی آن پاک شوند

دیواره‌های سنگی حیاط، آلاچیق و حاشیه‌های کنار باغچه نباید فراموش شود، آبراه‌های ساختمان نیز باید از هرگونه زباله پاکسازی شوند.

اکنون زمان این رسیده است که از مجتمع مسکونی بیرون بروید و محوطه بیرونی ساختمان را در چک لیست نظافت مجتمع مسکونی قرار دهید. پیاده روی جلوی ساختمان باید تمیز و مرتب بشاد و هیچگونه زباله‌ و لکی کنار آن وجود نداشته باشد. هنگام وارد شدن به یک مجتمع مسکونی، درب ورودی مجتمع اولین چیزی است که به چشم افراد مختلف می‌خورد، پس این نقطه را نیز وارد چک لیست نظافتی خود کنید.

تمیز کردن ساختمان
محوطه‌ بیرونی ساختمان را هم به چک لیست نظافت مجتمع مسکونی اضافه کنید

نظافت ساختمان و مشاعات را به چه کسی بسپاریم؟

بعد از نوشتن چک لیست نظافت مجتمع مسکونی، باید به دنبال یک سرویس نظافتی با قیمت مقرون به صرفه و با کیفیت عالی باشیم. لازم نیست به صورت حضوری و یا تلفنی به سراغ شرکت‌ها و موسسات نظافتی بروید، کافیست اپلیکیشن خدمات نظافتی آچارباز را روی گوشی خود نصب کنید و یا در وب اپ و سایت آچارباز درخواست خدمات نظافت ساختمان خود را ثبت کنید. در صورت عدم دسترسی به اینترنت نیز می‌توانید با شماره 02154591616 تماس بگیرید. تیم پشتیبان اچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم نظافتچی آموزش دیده آقا را، برای نظافت ساختمان و مشاعات به محل مورد نظر شما خواهد فرستاد.

 

 

4.4/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

  1. متاسفانه بعضیا این کارو بدون تخصص و تجربه انجام میدن و باعث جرم گرفتن سنگها و سطح میشن

  2. متاسفانه بعضیا این کارو بدون تخصص و تجربه انجام میدن و باعث جرم گرفتن سنگها و سطح مبشن

  3. با سلام اينجانب بخاطر كرونا بيكار شدم . ودر حال حاضر بخاطر خرجي و هزينه هاي زندگي نياز مبرم به كار دارم كساني كه قصد نظافت دارن حتما تماس بگيرن با تشكر.

    1. باسلام
      سعید محمدی عزیز شما می‌توانید با پسوستن به تیم آچارباز پیشنهادات کاری را دریافت کنید. کافی است موارد گفته شده در صفحه را بررسی و به آدرس مندرج مراجعه کنید.

  4. سلام وقت بخیر. چک لیست عالی برای نظافت ساختمان بود. اگر بصورت پی دی اف بود خیلی خوب بود. هزینه قیمت تمیز کردن ساختمان و مشاعات رو بهم میگید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا