به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی

خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی

در حال استفاده از بخاری گازی هستیم که ناگهان بدون علت بخاری خاموش می‌شود. شما هم این تجربه را داشته‌اید؟ به نظر شما علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی چیست؟

این اتفاق مخصوصا در روزهای سرد سال یک دردسر بزرگ است که باید سریع‌تر حل شود. چون هم از لحاظ ایمنی خطرناک بوده و هم فضای داخلی خانه را سرد می‌کند و ممکن است دردسرهای دیگر برایمان فراهم کند.
بهترین راهکار در این شرایط استفاده از نیروهای متخصص خدمات فنی سرمایش و گرمایش است که سریع در محل حاضر شده و علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی را حل می‌کنند. اما اگر دسترسی به متخصص نداشتید، با آچارباز همراه باشید تا چند راهکار برای حل این مسئله به شما ارائه دهیم. اما قبل از اینکه در مورد علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم، بهتر است در ابتدا با اجزای بخاری گازی آشنا شویم و سپس به بررسی این پرسش بپردازیم که علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی چیست؟

اجزای بخاری گازی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

اجزای اصلی بخاری گازی عبارتند از:

 • بدنه اصلی بخاری گازی

  بدنه اصلی بخاری گازی از دو قسمت بیرونی و محفظه احتراقی تشکیل شده که جنس محفظه احتراقی از فولاد مخصوص است.

 • شیشه محافظ بخاری گازی

  شیشه‌های محافظ بخاری گازی باید سه خصوصیت نشکن، ضدحرارت و نسوز داشته‌باشند. این شیشه‌ها اغلب از جنس سکوریت احتراقی هستند. شیشه‌های محافظ بخاری علاوه بر جنبه زیبایی‌شناسی در بخاری گازی، امکان مشاهده شعله‌ی بخاری و تشخیص درست سوختن گاز و تنظیم مقدار حرارت بخاری گازی را نیز به کاربر می‌دهند.

 • مشعل بخاری گازی

  مشعل محلی است که گاز ورودی به بخاری گازی در آن می‌سوزد. در واقع مشعل درون محفظه احتراق قرار می‌گیرد.

 • شمعک (پیلوت) بخاری گازی

  شمعک یا پیلوت وظیفه روشن کردن بخاری گازی را به عهده دارد.

 • ترموکوپل بخاری گازی

  ترموکوپل یک قطعه ایمنی در بخاری گازی است که در شرایط بحرانی و خطر جریان گاز را قطع می‌کند.

 • بویین بخاری گازی

  کار بویین بخاری یا شیر مغناطیسی در بخاری گازی با ترموکوپل در ارتباط است. فعالیت بویین یا شیر مغناطیسی موجب قطع یا وصل شدن جریان گاز در بخاری می‌شود.

 

خدمات سرمایشی و گرمایشی در محل آچارباز
خدمات سرمایشی و گرمایشی آچارباز شامل نصب و راه اندازی پکیج، نصب و راه اندازی آبگرمکن، تعمیرات پکیج و آبگرمکن، نصب و راه اندازی کولر های آبی و گازی است. جهت ثبت درخواست کلیک کنید.
درخواست خدمات سرمایشی و گرمایشی

 

 • شیر کنترل یا کاربراتور در بخاری گازی

  کاربراتور وظیفه تنظیم روشن و خاموش بودن دستگاه و کنترل شمعک و مشعل را به عهده دارد. کاربراتور خود شامل چهار جزء فیلتر، جرقه‌زن، تنظیم‎کننده جریان گاز و شعله است.

 • لوله‌های گاز

  لوله گاز از جنس مس یا آلومینیوم بوده و وظیفه انتقال گاز از شیر اصلی گاز شهری به مشعل را به عهده دارد.

قطعات بخاری گازی
بخاری گازی یکی از متداول‌ترین وسایل گرمایشی است که معمولا در خانه همه پیدا می‌شود. بخاری گازی را باید بر اساس فضای خانه و یا اتاق انتخاب کنید.

علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی چیست؟

پس از اینکه با اجزای بخاری گازی آشنا شدید، اینک زمان آن رسیده تا به بررسی علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی بپردازیم.

 • مسدود بودن مسیر دودکش‌ها

  خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی می‌تواند به علت مسدود شدن مسیر دودکش بخاری گازی اتفاق بیافتد. اگر بلافاصله پس از روشن کردن بخاری گازی، بوی گاز به مشامتان می‌رسد، حتما مسیر دودکش بخاری را بررسی کنید. لوله دودکش باید اندازه و قطر مناسبی داشته باشد و با ابعاد بخاری گازی شما متناسب باشد.

علت خاموش شدن بخاری گازی
انتخاب کلاهک نامناسب برای مسیر دودکش می‌تواند علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باشد.
 • شکسته بودن شیشه بخاری

  اگر شیشه محفظه احتراق بخاری گازی شکسته و یا آسیب دیده باشد می‌تواند علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باشد. بنابراین به این مسئله توجه داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه
 • بررسی مشعل بخاری گازی

یکی دیگر از علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی، مسدود بودن مشعل بخاری گازی است. امکان دارد مشعل بخاری گازی کثیف و یا گردوغبار گرفته باشد و یا میزان گاز ورودی بسیار کم باشد.
برای رفع این مشکل، بخاری گازی را به دقت باز کنید و درون آن را با جارو برقی کامل تمیز کنید. بهتر است از تمامی مراحل نصب و اتصال‌های بخاری گازی عکس بگیرد تا زمانیکه خواستید دوباره بخاری گازی را سرهم‌بندی کنید، مشکلی در این رابطه نداشته باشید.
توصیه اکید ما به شما این است که هرسال در هنگام نصب بخاری گازی از سرویس کار و متخصص کمک بگیرید و کار را به افراد ماهر بسپارید.

بررسی مشعل بخاری گازی
کثیف بودن مشعل گاز می‌تواند علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باشد. بهتر است این مورد را نیز بررسی کنید.
 • بررسی شیلنگ رابط بین بخاری گازی و لوله اصلی گاز

  یکی دیگر از علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی، می‌تواند نشتی گاز از دو سر شیلنگ رابط بین لوله گاز و بخاری باشد. برای بررسی بیشتر بهتر است که کمی کف صابون به محل اتصال شیلنگ یا لوله به شیر گاز و شیر کنترل بخاری بزنید. در صورتی که نشتی گاز مشاهده کردید، باید شیلنگ را تعویض کنید.

 • بررسی انسداد شمعک بخاری گازی

  یکی دیگر از علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی می‌تواند انسداد شمعک بخاری گازی باشد. بهتر است قبل از نظافت شمعک، شیر گاز را قطع کنید و سپس شمعک بخاری گازی را تمیز کنید.

 • کثیف بودن بیش از حد شیر کنترل بخاری گازی

  علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی، می‌تواند از کثیف بودن بیش از حد شیر کنترل بخاری گازی نیز باشد. برای رفع این مشکل باید پوشش روی شیر کنترل بخاری را بردارید و فیلتر آن را با یک فیلتر سالم و تمیز تعویض کنید.

 • خرابی ترموکوپل در بخاری گازی

  خرابی ترموکوپل بخاری نیز از جمله علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی است. در این شرایط ترموکوپل احتمال دارد در سر جای خود روی شمعک به درستی قرار نگرفته باشد. در نتیجه تغییر میزان شعله گرمای لازم را به ترموکوپل بخاری نمی‌رساند و بوبین بخاری گازی به صورت خود به خود خاموش می‌شود. بهتر است حدود ۳۰ ثانیه شمعک را روشن نگه دارید تا ترموکوپل گرم شود و بخاری روشن شود.
  برای رفع مشکل خرابی ترموکوپل بخاری حتما از متخصص اهل فن کمک بگیرید تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

دلیل خاموش شدن بخاری گازی
خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی به دلایل مختلف رخ می‌دهد ولی یکی از علل اصلی آن خرابی یا مشکل در ترموکوپل است.
 • بررسی خرابی بویین بخاری

  در پاسخ به پرسش علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی چیست؟ می‌توان به بررسی بویین بخاری بپردازید. اگر ترموکوپل بخاری سالم بود و مشکلی نداشت، بهتر است سراغ بویین بخاری یا شیر مغناطیسی بروید. از متخصصین و کارشناسان معتبر بخواهید بویین بخاری شما را بررسی کنند.

 • بررسی محفظه احتراق

  اگر هنوز پاسخ پرسش علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی چیست را نیافتید، بهتر است به سراغ محفظه احتراق بخاری گازی بروید. احتمال دارد، کوره محفظه احتراق بخاری درست جوش نخورده باشد و یا پوسیده باشد و به بیرون گاز نشت کند.

 

تعمیر بخاری برقی در محل
خدمت تعمیر بخاری برقی در محل شامل عیب یابی و تعمیر انواع بخاری برقی است و در دسته خدمت تعمیر لوازم خانگی کوچک سامانه آچارباز قرار می‌گیرد. با ثبت سفارش در اپلیکیشن ارائه خدمات در محل آچارباز می‌توانید آن‌ها را جهت بررسی و رفع ایراد به تعمیرکار سیار آنلاین آچارباز بسپارید.
درخواست تعمیر بخاری برقی

 

 • تنظیم نبودن پیلوت بخاری گازی

  تنظیم نبودن پیلوت بخاری گازی هم می‌تواند علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باشد. اگر پیلوت تنظیم نباشد، یکی از شعله‌ها خاموش می‌شود و یا بوی گاز در محیط پخش می‌شود.

 • بررسی تنظیمات ترموستات بخاری گازی

  یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی، مشکل در ترموستات بخاری گازی است. ترموستات بخاری وظیفه خاموش کردن بخاری را در زمانیکه به دمای مطلوب رسیده، به عهده دارد. بهتر است تنظیمات بخاری گازی را دوباره بررسی کنید. نکته دیگر که باید رعایت کنید این است که ترموستات بخاری گازی در محل تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

مشکلات بخاری گازی
کثیف شدن و گرد و غبار ترموستات بخاری گازی نیز می‌تواند یک علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باشد. بهتر است آن را با یک پارچه و برس تمیز کنید.

در هنگام خرید و نصب بخاری گازی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

 • داشتن سنسور ODS

  در هنگام خرید بخاری گازی حتما از انواع باکیفیت و استاندارد آن انتخاب کنید. در بخاری گازی‌های مدرن امروز یک سنسور حراتی یا سیستم ODS وجود دارد که برای سنجش میزان درصد اکسیژن محیط کاربرد دارد. یکی از علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی، می‌تواند کمبود اکسیژن محیط باشد.
  در صورتیکه میزان اکسیژن این سنسور از ۱۸ درصد کمتر شود، بخاری گازی به صورت خودکار خاموش می‌شود. بنابراین در هنگام خرید بخاری گازی دقت کنید، این سنسور را داشته باشد.

نکات قابل توجه خرید بخاری گازی
در بخاری‌های بدون دودکش داشتن سنسور حرارتی ODS در بخاری گازی الزامی است.
 • فاصله مناسب بخاری گازی از دیوار

  حداقل فاصله مناسب بخاری گازی از دیوار باید ۳۰ سانتی‌متر باشد.

 • بررسی مسیر دودکش قبل از نصب بخاری گازی

  قبل نصب بخاری گازی حتما مسیر دودکش را بررسی کنید. مسدود بودن مسیر دودکش هم یکی از علت‌های خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی است.

 • انتخاب بخاری گازی کم صرف

  در هنگام خرید بخاری گازی از نوع کم مصرف آن انتخاب کنید. معمولا میزان مصرف انرژی روی بدنه بخاری چسبیده شده‌است.

 • بررسی مکش دودکش بخاری

  حتما مسیر دودکش و میزان مکش بخاری گازی را قبل از نصب بخاری بررسی کنید. اختلال در مکش دودکش می‌تواند علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باشد.


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.