×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

گرمایش و سرمایش

11علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی + راه حل

خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در شهریور 1399 نوشته شده بود و در بهمن 1402 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

آیا بخاری گازی در حال کار شما هم ناگهان و بدون علت خاموش می‌شود؟ به نظر شما علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی چیست؟

این اتفاق در روزهای سردتر یک دردسر بزرگ به حساب می‌آید است که باید سریع‌تر برطرف شود. چون هم از لحاظ ایمنی خطرناک است و هم فضای داخلی خانه به سرعت سرد می‌شود. در این زمان باید شعله‌های گاز را روشن کنید یا از یک بخاری برقی استفاده کنید. به همین دلیل باید همیشه یک فن هیتر یا بخاری برقی برای مواقع خاص در منزل داشته باشید. چنانچه فن هیتر یا بخاری برقی شما ایراد دارد می‌توانید در قسمت تعمیر بخاری برقی سفارش‌تان را ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

در ادامه این مطلب با 11 علت خاموش شدن بخاری گازی و راه حل‌های رفع مشکل آشنا می‌شویم و نکات ایمنی مهم در این زمینه را بیان می‌کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

سوالات متداول کاربران درباره خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی

در ادامه برخی از مهم‌ترین سوالات افراد درباره علت خاموش شدن بخاری گازی را بیان و به آنها در متن پاسخ می‌دهیم:

 1. علت خاموش شدن بخاری گازی بعد از چند ساعت چیست؟
 2. ایا خاموش شدن بخاری خطرناک است؟
 3. علت پت پت بخاری گازی چیست؟

11 علت خاموش شدن بخاری گازی بعد از چند دقیقه

در این قسمت با 11 علت خاموش شدن بخاری گازی و راهکارهای رفع مشکل آشنا می‌شویم:

1- بهم خوردن تنظیمات ترموستات بخاری گازی

اولین علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی، مشکل در ترموستات آن است. ترموستات بخاری وظیفه دارد بخاری را بعد از رسیدن به دمای مطلوب خاموش کند. اگر تنظیمات این قطعه بهم ریخته یا معیوب شده باشد دما بدرستی تشخیص داده نشده و خاموش می‌شود. پس در پاسخ به سوال‌های علت خاموش شدن بخاری گازی بعد از چند ساعت چیست؟ یا علت خاموش شدن بخاری گازی بعد از گرم شدن می‌تواند خرابی ترموستات باشد.

راه حل: بهتر است تنظیمات بخاری گازی را دوباره بررسی کنید. نکته دیگر که باید رعایت کنید این است که ترموستات بخاری گازی در محل تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرد.

2- مسدود بودن مسیر دودکش‌

دومین علت خاموش شدن بخاری گازی، مسدود شدن مسیر دودکش بخاری است.در صورتیکه دودکش مشکل داشته باشد بلافاصله پس از روشن کردن بخاری، بوی گاز به مشام‌ می‌رسد. پس بخاری برای جلوگیری از آتش سوزی یا خفگی اعضا خاموش می‌شود. پس در پاسخ به ایا خاموش شدن بخاری خطرناک است؟ باید بگوییم بله. اگر علت خاموش شدن بخاری نشت گاز یا خارج نشدن دود حاصل از احتراق باشد حتی می‌تواند منجر به مرگ یا آتش‌سوزی شود.

راه حل: حل این مشکل بسیار اهمیت دارد. برای رفع آن باید مسیر دودکش بخاری را بررسی کنید. لوله دودکش باید اندازه و قطر مناسبی داشته باشد و با ابعاد بخاری گازی شما متناسب باشد.

انواع کلاهک دودکش مناسب برای بخاری
انتخاب کلاهک نامناسب برای مسیر دودکش می‌تواند علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باشد.

3- شکسته بودن شیشه محافظ بخاری

سومین دلیل خاموش شدن بخاری، آسیب دیدن یا شکستگی شیشه محفظه احتراق بخاری گازی است. برخی تصور می‌کنند این شیشه جنبه زیبایی دارد. اما باید بگوییم این شیشه علاوه بر جلوگیری از انتشار گازهای سمی و دست زدن به شعله، باعث وارد نشدن اکسیژن اضافه به بخاری و خاموش نشدن شمعک یا شعله می‌شود.

راه حل:

 • برای رفع مشکل باید ابتدا شیشه شکسته یا آسیب دیده را با دستکش ایمنی و با دقت و به آرامی بیرون بیاورید.
 • سپس اندازه شیشه را بگیرید و شیشه مناسب را تهیه و جایگزین شیشه قبل کنید.

4- خرابی یا کثیفی مشعل بخاری گازی

چهارمین دلیل خاموش شدن بخاری گازی، خرابی یا کثیف و مسدود شدن مشعل بخاری گازی است. در گذر زمان ممکن است روی سوراخ‌های مشعل کثیف یا گردوغبار نشسته باشد؛ در این زمان جریان گاز و هوا به میزان کافی به بخاری نمی‌رسد.

راه حل:

 • ابتدا درون بخاری گازی را با جارو برقی کامل تمیز کنید.
 • سپس روی سوراخ‌های مشعل را به‌خوبی تمیز کنید.
 • اگر با تمیز کردن مشکل مشعل برطرف نشود باید یک مشعل جدید را با آن جایگزین کنید.
 • بهتر است از تمامی مراحل نصب و اتصال‌های بخاری گازی عکس بگیرد تا زمانیکه خواستید دوباره بخاری گازی را سرهم‌بندی کنید، مشکلی در این رابطه نداشته باشید.
قطعه مشعل بخاری گازی
کثیف بودن مشعل گاز می‌تواند علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باشد. بهتر است این مورد را نیز بررسی کنید.

5- مسدود شدن لوله شمعک (پیلوت) بخاری گازی

پنجمین علت خاموش شدن بخاری گازی، مسدود شدن لوله شمعک (پیلوت) بخاری است. این قطعه شعله را در جهت‌های مختلف پخش می‌کند. چنانچه بعد از مدتی کثیفی یا گردوغبار روی این قطعه بشیند، گاز بدرستی در آن به جریان نمی‌افتد و ترموکوپل شعله را تشخیص نداده و بخاری را خاموش می‌کند. نشانه این مشکل تغییر رنگ شعله از آبی به زرد یا نارنجی است. پس پاسخ سوال علت پت پت بخاری گازی چیست؟ می‌تواند مسدود شدن شمعک یا پیلوت باشد.

راه حل:

برای حل این مشکل باید ابتدا شیر گاز را قطع کنید و سپس شمعک (پیلوت) بخاری گازی را با یک سوزن به‌آرامی تمیز کنید.

6- خرابی شلنگ گاز بخاری گازی

ششمین علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی، می‌تواند نشتی گاز از شیلنگ رابط بین لوله گاز و بخاری باشد. این مشکل نیز بسیار خطرناک است و ممکن است منجر به خفگی یا آتش سوزی شود.

راه حل:

 • برای بررسی بیشتر بهتر است این موضوع باید کمی کف صابون به محل اتصال شلنگ یا لوله به شیر گاز و شیر کنترل بخاری بزنید.

 • در صورتی‌که نشتی گاز مشاهده کردید، باید شیلنگ را تعویض کنید.

تست نشتی گاز از شلنگ بخاری گازی
برای پیدا کردن علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باید محلول آب و کف را روی شلنگ بزنید.

7- کثیف بودن شیر کنترل بخاری گازی

هفتمین علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی، می‌تواند از کثیف بودن بیش از حد شیر کنترل بخاری گازی است. شیر کنترل می‌تواند جریان گازی که به بخاری وارد می‌شود را کنترل و شمعک را روشن نگه دارد. این مشکل می‌تواند علت خاموش شدن بخاری گازی بعد از چند دقیقه، چند ساعت یا حتی بلافاصله بعد از گرم شدن باشد.

راه حل:

برای رفع این مشکل باید پوشش روی شیر کنترل بخاری را بردارید و فیلتر آن را با یک فیلتر سالم و تمیز تعویض کنید.

8- خرابی یا بهم خوردن فاصله ترموکوپل در بخاری گازی

هشتمین علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی، خرابی یا زیاد شدن فاصله ترموکوپل بخاری است. در این شرایط ترموکوپل احتمال دارد در جای خود روی شمعک بدرستی قرار نگرفته باشد؛ در نتیجه تغییر میزان شعله گرمای لازم را به ترموکوپل بخاری نمی‌رساند و بوبین بخاری گازی به صورت خودبه‌خود خاموش می‌شود. همچنین گاهی اوقات گردوغبار زیادی روی آن جمع شده یا ترموکوپل زنگ زده است. به همین دلیل بخاری ناگهان خاموش می‌شود

راه حل:

 • بهتر است حدود 30 ثانیه شمعک را روشن نگه دارید تا ترموکوپل گرم شود و بخاری روشن شود.
 • سپس جای ترموکوپل را درست و روی آن را به‌خوبی تمیز کنید.
قطعه ترموکوپل بخاری گازی
خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی به دلایل مختلف رخ می‌دهد ولی یکی از علل اصلی آن خرابی یا مشکل در ترموکوپل است.

9- خراب شدن بوبین بخاری

نهمین علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازیخرابی بوبین بخاری است. اگر ترموکوپل بخاری سالم باشد باید سراغ بوبین بخاری یا شیر مغناطیسی بروید. این قطعه جلوی ورود گاز به بخاری پس از خاموش شدن را می‌گیرد.

راه حل:

عیب یابی و رفع مشکلات بوبین نیاز به تخصص دارد و باید برای آن از یک تعمیرکار کمک بگیرید. تکنسین ابتدا بوبین را عیب‌یابی کرده سپس برای رفع ایراد اقدام می‌کند.

قطعه بوبین بخاری گازی
برای رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی و تست بوبین باید از تعمیرکار کمک بگیرید.

10- کثیف بودن فیلتر بخاری گازی

دهمین علت خاموش شدن بخاری گازی، کثیف شدن فیلتر دستگاه است. کثیف شدن فیلتر باعث کوتاه شدن شعله بخاری گازی می‌شود.

راه حل:

برای رفع این مشکل باید فیلتر را تمیز کنید و در صورتی‌که مشکل برطرف نشد آن را با نمونه جدید تعویض کنید.

11- خرابی کوره یا محفظه احتراق

اگر هنوز علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی را پیدا نکرده‌اید، بهتر است به سراغ محفظه احتراق یا کوره بخاری گازی بروید. احتمال دارد، کوره محفظه احتراق بخاری درست جوش نخورده یا پوسیده و زنگ زده باشد که گاز به بیرون نشت کند.

نکات مهم برای پیشگیری از خاموش شدن بخاری

 • در هنگام خرید بخاری گازی حتما بخاری باکیفیت و استاندارد انتخاب کنید که دارای سنسور حراتی یا سیستم ODS باشد. این سنسور برای سنجش میزان درصد اکسیژن محیط کاربرد دارد. یکی از علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی، می‌تواند کمبود اکسیژن محیط باشد.

 • بخاری را در محلی نصب کنید که حداقل 30 سانتی‌متر از دیوارها فاصله داشته باشد.
 • قبل نصب بخاری گازی حتما مسیر دودکش را بررسی کنید تا مسیر آن مسدود نباشد و دودکش کلاهک ایمنی داشته باشد.
مشکلات بخاری گازی
کثیف شدن و گرد و غبار ترموستات بخاری گازی نیز می‌تواند یک علت خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی باشد. بهتر است آن را با یک پارچه و برس تمیز کنید.

آنچه درباره خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی آموختیم

در این مطلب با 11 علت اصلی خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی و راه‌های عیب‌یابی و رفع مشکل آشنا شدیم. همچنین نکات ایمنی مهم در این زمینه را دانستیم. با این اطلاعات و دانستن نکات ایمنی نصب بخاری گازی می‌توانید اقدامات لازم برای رفع مشکل را انجام دهید.

اما در صورتی‌که برای رفع مشکل نیاز به تعمیرکار دارید می‌توانید در قسمت خدمات فنی سرمایش و گرمایش سفارش‌تان را ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

خدمات سرمایشی و گرمایشی در محل آچارباز
خدمات سرمایشی و گرمایشی آچارباز شامل نصب و راه اندازی پکیج، نصب و راه اندازی آبگرمکن، تعمیرات پکیج و آبگرمکن، نصب و راه اندازی کولر های آبی و گازی است. جهت ثبت درخواست کلیک کنید.
درخواست خدمات سرمایشی و گرمایشی
4.1/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. بخاری بدون دودکش دارم. علت خاموش شدن بخاری گازی بدون دودکش آبسال چیه؟

 2. سلام وقتی بخاری رو که روشن میکنم بعد 5دقیقه کم یا بیشتر دوباره خاموش میشه علت از چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. سلام یه بخاری مارک شارق توس خریدم هنوز ۱ سالم باهاش کار نکردم روشن میکنم یه مدت روشنه یعد خاموش میشه بیشتر احساس میکنم زمانی ک گرم میشه اما الان بدتر شده رو شمعک مشکل نداره روشن میمونه تامیبرمش رو شعله جدیدا گاز کم میشه داخلش و خاموش میکنه تشکر میکنم راهنمایی کنید

 4. عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بنده بخاری گازی بدون دود کش دارم به محض باز کردن دسته گاز، گاز شهری از پیلوت خارج میشه بدون فشردن دکمه پیلوت و اگر فندک بزنم حالت پیلوت روشن میشه چ مشکلی میتونه داشته باشه؟

  1. با سلام
   حسن عزیز، این مشکل اغلب به دلیل خرابی پیچ یا دکمه نازل به وجود می آید. ولی برای نظر دقیق تر باید تعمیرکار از نزدیک دستگاه را بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا