به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

چک لیست خانه تکانی و نظافت منزل

طبق رسومی که از گذشته بر جای مانده، بیشتر افراد قبل از آمدن نوروز و شروع سال جدید، اقدام به خانه تکانی) شب عید می‌کنند. شاید کمی زمان‌بر باشد و انرژی بالایی از شما بگیرد، اما اگر نکات مربوط به خانه تکانی را بدانید، کارها آسان شده و خانه تکانی سریعی خواهید داشت. همیشه در ابتدای کار این سوال ایجاد می‌شود که خانه تکانی را از کجا شروع کنم؟ پاسخ این سوال و اینکه چگونه کارهای خانه را سریع انجام دهید را به شما خواهیم گفت.

برنامه‌ریزی نظافت منزل، اولین قدم خانه تکانی:

قبل از انجام هر کاری باید یک برنامه‌ریزی خانه تکانی دقیق انجام داد، تا کارها طبق آن پیش روند. با این وجود در حین کار دچار مشکل و سردرگمی نخواهید شد. نظافت منزل هم جزء کارهایی است که اگر با یک برنامه اصولی پیش نرود، شما و حتی خانواده را خسته خواهد کرد.

قبل از هرچیزی برای برنامه ریزی نظافت منزل، لیست و ریز کارهای خانه تکانی را که باید انجام دهید، آماده کنید. با این چک لیست کارهای منزل، به هر مرحله که برسید، تکلیفتان مشخص است.

لیست کارهای نظافت منزل:

  • تمیز کردن اتاق خواب
  • تمیز کردن آشپزخانه، سخت‌ترین مرحله کار
  • تمیز کردن پذیرایی
  • آخرین مرحله، نظافت حمام و سرویس بهداشتی

در مرحله برنامه ریزی نظافت منزل، تمام قسمت‌های خانه را بررسی کنید. از آشپزخانه، اتاق خواب‌ها، پذیرایی، اتاق غذاخوری، حیاط و تراس گرفته تا انباری را باید با دقت بررسی کنید و ببینید که هر بخش به چه نوع نظافتی نیاز دارد. بررسی کنید که چه لوازمی را باید بشویید و اگر بخش‌هایی هم نیاز به جابه‌جایی دارد، آنها را در چک لیست خود یادداشت کنید.

خواهید دید که با این روش سرعت و دقت کارهای خانه تکانی بیشتر خواهد شد. در این مرحله اولویت بندی انجام کارها هم مشخص می‌شود، اینکه از کدام قسمت خانه شروع کنیم و در نهایت به کدام بخش برسیم.

چک لیست نظافت منزل

۱- تمیز کردن اتاق خواب:

پیشنهاد ما برای شروع خانه تکانی، تمیز کردن اتاق خواب‌ها است. در هر اتاق خواب لوازمی وجود دارد که شاید در زمان خانه تکانی متوجه آنها شوید و بخواهید از وجود این لوازم خلاص شوید. پس با تمیز کردن اتاق خواب، ممکن است حجم زیادی از لوازم دور ریختنی را بیابید.

از طرفی هم با اتمام فصل، زمان آن رسیده که لباس‌های مناسب برای فصل جدید را در کمدها بچینید و لباس‌های فصل گذشته را داخل ساک و یا کاور قرار دهید تا خاک نگیرند. با این کار کمد و کشوهای لباس هم خلوت می‌شود. پس کمدها را تمیز کرده، لباس‌ها را مرتب داخل آن بچینید و یا آویزان کنید.

پرده‌های اتاق‌ خواب را باز کرده و بشویید تا در طول تمیز کردن اتاق خواب، خشک و آماده نصب شوند.

ملحفه‌ها هم باید شسته شوند. آنها را باز کنید و داخل ماشین لباسشویی بریزید.

حال به سراغ دیوارها و پنجره بروید. اگر دیوارها قابل شستشو هستند، با استفاده از مواد شوینده و یا اسپری‌های پاک کننده، آنها را تمیز کنید. در غیراینصورت اگر امکان شستن دیوارها وجود ندارد، با استفاده از یک جاروی گردگیری، تمام اتاق را تمیز کنید. پنجره و شیشه‌ها را هم با شیشه‌شوی تمیز کنید.

نظافت ریزه‌کاری‌ها را فراموش نکنید، زیرا برخی از قسمت‌ها ممکن است فراموش شوند.

در نهایت بعد از اتمام کارهای نظافت اتاق خواب، به سراغ کف اتاق رفته و لوازمی که امکان جابه‌جایی دارند را بلند کنید. سپس کف اتاق را ابتدا جارو کرده و در نهایت با تی زمین‌شوی به‌خوبی بشویید. بعد از اتمام کار تمیز کردن اتاق خواب، لوازم را به جای خود برگردانید، پرده‌ها را نصب کنید و در نهایت ملحفه‌ها را روی تخت بکشید.

تمیز کردن اتاق خواب

۲- تمیز کردن آشپزخانه، سخت‌ترین مرحله کار:

بحث تمیز کردن آشپزخانه بسیار مفصل است و ریزه‌کاری‌های زیادی دارد. در طول خانه تکانی، تمیز کردن آشپزخانه، ممکن است به‌تنهایی ۲ روز به طول انجامد. این امر به‌دلیل وجود لوازمی است که نیاز به نظافت اساسی دارند. پس برای مطالعه مراحل نظافت آشپزخانه، پیشنهاد می‌کنیم تا مقاله تمیز کردن آشپزخانه کثیف، از دردسر بزرگ به لذت بوی پاکیزگی را مطالعه کنید.

 

۳- تمیز کردن پذیرایی:

در مراحل خانه تکانی، بعد از تمیز کردن آشپزخانه و اتاق‌ خواب‌ها، زمان تمیز کردن پذیرایی است. قبل از هر چیزی، پرده‌ها را از چوب پرده باز کنید تا آماده شستن شوند. مبلمان و لوازمی که داخل پذیرایی دارید را به وسط پذیرایی منتقل کنید تا به‌راحتی بتوانید دیوارها را تمیز کنید.

بسته به نوع پوشش دیوارها و سقف، مواد شوینده مناسب را انتخاب کنید، دستکش پلاستیکی را پوشیده و آماه تمیز کردن پذیرایی شوید. در این مرحله هم اگر پوشش سقف و دیوارها به‌صورتی هستند که امکان شستن آنها وجود ندارد، بهترین گزینه برای تمیز کردنشان، جاروی گردگیری است. با جاروی گردگیری دسته بلند، تمام زوایا به‌خوبی تمیز خواهید کرد.

چک لیست نظافت منزل

بعد از اتمام کار دیوارها و سقف، به سراغ پنجره و شیشه‌ها بروید و با شیشه‌شوی تمام شیشه‌ها را برق بیاندازید.

حال نوبت به لوازمی رسیده که باید تمیز شوند. مبلمان، میز تلویزیون، بوفه، کنسول، لوازم تزیینی و گدان‌ها را تمیز کرده و در جای خود قرار دهید. البته قبل از چیدن لوازم در جای خود، کف سالن پذیرایی را خوب تمیز کنید که دیگر نیاز به جابه‌جایی لوازم نباشد. در انتهای کار هم پرده‌ها را نصب و کارهای تکمیلی را چک کنید.

۴- آخرین مرحله، نظافت حمام و سرویس بهداشتی:

آخرین مرحله از خانه تکانی منزل، نظافت حمام و سرویس بهداشتی است. به دلیل رعایت اصول بهداشتی، این دو قسمت باید با استفاده از مواد شوینده خاص تمیز شوند. مواد شوینده‌ای که برای شستن سطوح سرامیکی تولید شده‌اند. از طرفی هم برای برق انداختن شیرآلات، به اسپری‌های پاک کننده شیرآلات نیاز دارید. تمام سطوح سرامیکی، دیوارها و حتی شیرآلات را به‌خوبی تمیز کنید.

چک لیست نظافت منزل

فقط این نکته را خاطرنشان کنیم که از مخلوط کردن چند نوع ماده شوینده با یکدیگر، خودداری کنید. با مخلوط کردن مواد شیمیایی، گازهایی سمی تولید شده که می‌تواند سلامت تنفسی و بینایی شما را تهدید کند.

خانه تکانی به پایان رسید و تمامی قسمت‌های خانه به بهترین شکل تمیز شد.

دیدید که با داشتن یک چک لیست خانه تکانی، تمام کارها به‌ترتیب و به‌آسانی انجام شد. بخشی از فرایند خانه تکانی هم مربوط به بخش‌های خارج از واحد مسکونی است، مانند تمیز کردن راه پله‌ها،شیشه‌های داخل ساختمان، نرده‌ها و… که با توجه به سخت‌تر بودن آنها می‌توانید از خدمات نظافتی ساختمان استفاده کنید. با مراجعه به سایت آچارباز و یا کلیک روی لینک اعزام نظافتچی ساختمان، می‌توانید این بخش از کار را به کاردان بسپارید.

البته شاید به‌دلیل مشغله و یا مواردی از قبیل اشتغال در بیرون از منزل، وجود افراد سالمند و کودکان و یا ناتوانی در انجام امور منزل، خودتان قادر نباشید تمام امور خانه تکانی را انجام دهید. همچنین شما می توانید از طریق لینک خدمات نظافت منزل از سرویس‌های نظافتی آچارباز استفاده کنید.

 

سرویس نظافت منزل با آچارباز
در صورتی که فرصت نظافت منزل خود را ندارید، بهترین گزینه استفاده از اپلیکیشن خدمات نظافت منزل است. اپلیکیشن آچارباز با اعزام نظافتچی مطمئن به منزل، به شما در امر نظافت خانه خدمت‌رسانی می‌کنند.
ثبت درخواست

 


نویسنده :

چک لیست خانه تکانی و نظافت منزل
4 رای، میانگین 5 از 5

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.