به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸

رمز دوم کارت‌های بانکی‌تان را پویا کرده اید؟! مشاهده راهنمای فعالسازی رمز دوم پویا

چک لیست خانه تکانی، تمیز کردن خانه را ازکجا شروع کنیم؟

 

 

چک لیست خانه تکانی

طبق رسومی که از گذشته بر جای مانده، بیشتر افراد قبل از آمدن نوروز و شروع سال جدید، اقدام به خانه تکانی شب عید می‌کنند. شاید کمی زمان‌بر باشد و انرژی بالایی از شما بگیرد، اما اگر نکات مربوط به خانه تکانی را بدانید، کارها آسان شده و خانه تکانی سریعی خواهید داشت. همیشه در ابتدای کار این سوال در ذهن بوجود می آید که برای تمیز کردن خانه از کجا شروع کنیم؟ پاسخ این سوال و اینکه چگونه کارهای خانه را سریع انجام دهید را به شما خواهیم گفت.

برنامه‌ریزی نظافت منزل، اولین قدم خانه تکانی

قبل از انجام هر کاری باید یک برنامه‌ریزی خانه تکانی دقیق انجام داد، تا کارها طبق برنامه پیش روند. با این وجود در حین کار دچار مشکل و سردرگمی نخواهید شد. نظافت منزل هم جزء کارهایی است که اگر با یک برنامه اصولی انجام نشود، شما و حتی خانواده را خسته خواهد کرد. قبل از هرچیزی برای برنامه ریزی نظافت منزل، لیست و ریز کارهای خانه تکانی را که باید انجام دهید، آماده کنید. با این چک لیست کارهای منزل، به هر مرحله که برسید، تکلیفتان مشخص است.

لیست کارهای نظافت منزل از کجا شروع می شود

  • تمیز کردن اتاق خواب
  • تمیز کردن آشپزخانه، سخت‌ترین مرحله کار
  • تمیز کردن پذیرایی
  • آخرین مرحله، نظافت حمام و سرویس بهداشتی

در مرحله برنامه ریزی نظافت منزل، تمام قسمت‌های خانه را بررسی کنید. از آشپزخانه، اتاق خواب‌ها، پذیرایی، اتاق غذاخوری، حیاط و تراس گرفته تا انباری را باید با دقت بررسی کنید و ببینید که هر بخش به چه نوع نظافتی نیاز دارد. بررسی کنید که چه لوازمی را باید بشویید و اگر بخش‌هایی هم نیاز به جابه‌جایی دارد، آنها را در چک لیست خود یادداشت کنید. خواهید دید که با این روش سرعت و دقت کارهای خانه تکانی بیشتر خواهد شد. در این مرحله اولویت بندی انجام کارها هم مشخص می‌شود، اینکه از کدام قسمت خانه شروع کنیم و در نهایت به کدام بخش برسیم.

لیست کارهای برای تمیزی خانه

۱- تمیز کردن اتاق خواب

پیشنهاد ما برای شروع خانه تکانی، تمیز کردن اتاق خواب‌ها است. در هر اتاق خواب لوازمی وجود دارد که شاید در زمان خانه تکانی متوجه آنها شوید و بخواهید از وجود این لوازم خلاص شوید. پس با تمیز کردن اتاق خواب، ممکن است حجم زیادی از لوازم دور ریختنی را بیابید. سوالی که بوجود می آید این است که چگونه اتاق خواب خود را تمیز کنیم؟

از طرفی هم با اتمام فصل، زمان آن رسیده که لباس‌های مناسب برای فصل جدید را در کمدها بچینید و لباس‌های فصل قبل را داخل ساک و یا کاور قرار دهید تا خاک نگیرند. با این کار کمد و کشوهای لباس هم خلوت می‌شود. پس کمدها را تمیز کرده، لباس‌ها را مرتب داخل آن بچینید و یا آویزان کنید.

  • پرده‌های اتاق‌ خواب را باز کرده و بشویید تا در طول تمیز کردن اتاق خواب، خشک و آماده نصب شوند.
  • ملحفه‌ها هم باید شسته شوند. آنها را باز کنید و داخل ماشین لباسشویی بریزید.

حال به سراغ دیوارها و پنجره بروید. اگر دیوارها قابل شستشو هستند، با استفاده از مواد شوینده و یا اسپری‌های پاک کننده، آنها را تمیز کنید. در غیراینصورت اگر امکان شستن دیوارها وجود ندارد، با استفاده از یک جاروی گردگیری، تمام اتاق را تمیز کنید. پنجره و شیشه‌ها را هم با شیشه‌شوی تمیز کنید.

نظافت ریزه‌کاری‌ها را فراموش نکنید، زیرا برخی از قسمت‌ها ممکن است فراموش شوند.

در نهایت بعد از اتمام کارهای نظافت اتاق خواب، به سراغ کف اتاق رفته و لوازمی که امکان جابه‌جایی دارند را بلند کنید. سپس کف اتاق را ابتدا جارو کرده و در نهایت با تی زمین‌شوی به‌خوبی بشویید. بعد از اتمام کار تمیز کردن اتاق خواب، لوازم را به جای خود برگردانید، پرده‌ها را نصب کنید و در نهایت ملحفه‌ها را روی تخت بکشید.

تمیز کردن اتاق خواب

۲- تمیز کردن آشپزخانه، سخت‌ترین مرحله کار

بحث تمیز کردن آشپزخانه بسیار مفصل است و ریزه‌کاری‌های زیادی دارد. در طول خانه تکانی، تمیز کردن آشپزخانه، ممکن است به‌تنهایی ۲ روز به طول انجامد. این امر به‌دلیل وجود لوازمی است که نیاز به نظافت اساسی دارند. پس برای مطالعه مراحل نظافت آشپزخانه، پیشنهاد می‌کنیم تا مقاله تمیز کردن آشپزخانه کثیف، از دردسر بزرگ به لذت بوی پاکیزگی را مطالعه کنید.

۳- تمیز کردن پذیرایی، مهم ترین قسمت در چک لیست خانه تکانی

در مراحل خانه تکانی، بعد از تمیز کردن آشپزخانه و اتاق‌ خواب‌ها، زمان تمیز کردن پذیرایی است. قبل از هر چیزی، پرده‌ها را از چوب پرده باز کنید تا آماده شستن شوند. مبلمان و لوازمی که داخل پذیرایی دارید را به وسط پذیرایی منتقل کنید تا براحتی بتوانید دیوارها را تمیز کنید.

بسته به نوع پوشش دیوارها و سقف، مواد شوینده مناسب را انتخاب کنید، دستکش پلاستیکی را پوشیده و آماه تمیز کردن پذیرایی شوید. در این مرحله هم اگر پوشش سقف و دیوارها بصورتی هستند که امکان شستن آنها وجود ندارد، بهترین گزینه برای تمیز کردنشان، جاروی گردگیری است. با جاروی گردگیری دسته بلند، تمام زوایا به‌خوبی تمیز خواهید کرد.

تمیز کردن پذیرایی، یکی از کارهای مهم چک لیست خانه تکانی

بعد از اتمام کار دیوارها و سقف، به سراغ پنجره و شیشه‌ها بروید. با شیشه‌شوی تمام شیشه‌ها را برق بیاندازید. حال نوبت به لوازمی رسیده که باید تمیز شوند. مبلمان، میز تلویزیون، بوفه، کنسول، لوازم تزیینی و گدان‌ها را تمیز کرده و در جای خود قرار دهید. البته قبل از چیدن لوازم در جای خود، کف سالن پذیرایی را خوب تمیز کنید که دیگر نیاز به جابه‌جایی لوازم نباشد. در انتهای کار هم پرده‌ها را نصب و کارهای تکمیلی را چک کنید.

۴- آخرین مرحله، نظافت حمام و سرویس بهداشتی

آخرین مرحله از خانه تکانی منزل، نظافت حمام و سرویس بهداشتی است. به دلیل رعایت اصول بهداشتی، این دو قسمت باید با استفاده از مواد شوینده خاص تمیز شوند. مواد شوینده‌ای که برای شستن سطوح سرامیکی تولید شده‌اند. از طرفی هم برای برق انداختن شیرآلات، به اسپری‌های پاک کننده شیرآلات نیاز دارید. تمام سطوح سرامیکی، دیوارها و حتی شیرآلات را به‌خوبی تمیز کنید.

تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام

فقط این نکته را خاطرنشان کنیم که از مخلوط کردن چند نوع ماده شوینده با یکدیگر، خودداری کنید. با مخلوط کردن مواد شیمیایی، گازهایی سمی تولید شده که می‌تواند سلامت تنفسی و بینایی شما را تهدید کند.

خانه تکانی به پایان رسید و تمامی قسمت‌های خانه به بهترین شکل تمیز شد.

دیدید که با داشتن یک چک لیست خانه تکانی، تمام کارها به‌ترتیب و به‌آسانی انجام شد. بخشی از فرایند خانه تکانی هم مربوط به بخش‌های خارج از واحد مسکونی است، مانند تمیز کردن راه پله‌ها، شیشه‌های داخل ساختمان، نرده‌ها و… که با توجه به سخت‌تر بودن آنها می‌توانید از خدمات نظافتی ساختمان استفاده کنید. با مراجعه به سایت آچارباز و یا کلیک روی لینک اعزام نظافتچی ساختمان، می‌توانید این بخش از کار را به کاردان بسپارید.

البته شاید به‌دلیل مشغله و یا مواردی از قبیل اشتغال در بیرون از منزل، وجود افراد سالمند و کودکان و یا ناتوانی در انجام امور منزل، خودتان قادر نباشید تمام امور خانه تکانی را انجام دهید. همچنین شما می توانید از طریق لینک خدمات نظافت منزل از سرویس‌های نظافتی آچارباز استفاده کنید.

 ایده برای خانه تکانی شب عید

همیشه نزدیک های عید که می شود خانه تکانی یکی از مهم ترین کارهای زندگی روزمره برای خانم ها هست. نمی دانند چه نوع چیدمان مبلمان در خانه های که کوچک هستند چگونه باشند. در ادامه قرار است چند ایده کوچک صحبت کنیم. 

چیدمان مبلمان برای خانه های کوچک 

افرادی که خانه های کوچک دارند علاقمندند که مبلمان خود را طوری بچینند که بزرگتر جلوه داده شود. برای اینکار بهتر است چنند نکته ساده را رعایت کنید.

مبلمان به دو شکل هستند، یک مدل تاجدار که به نوعی سلطنتی گفته می شود و نوع دیگر مدل مبلمان کلاسیک هستند.  برای خانه های که پذیرایی کوچکی دارند و دوست دارید هال و پذیرایی شما بزرگتر دیده شود پیشنهاد می کنیم از مبلمان به صورت ال استفاده کنید. 

دومین ایده برای خانه های کوچک استفاده از مبلمان تک نفره که بهمراه هر نشیمن از پاف و صندلی های خاص استفاده کنید. 

و در انتها نیم ست های که طرح و مدل های مختلف آن به بازار عرضه شده اند و می توانید براساس طرح خانه خودتان یک رنگ و مدل را انتخاب کنید. 

 

سرویس نظافت منزل با آچارباز
در صورتی که فرصت نظافت منزل خود را ندارید، بهترین گزینه استفاده از اپلیکیشن خدمات نظافت منزل است. اپلیکیشن آچارباز با اعزام نظافتچی مطمئن به منزل، به شما در امر نظافت خانه خدمت‌رسانی می‌کنند.
ثبت درخواست

 


نویسنده :

4
دیدگاه بگذارید

avatar
2 نظرات
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
آچاربازmahnazzzz!!!سمیرا Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
سمیرا
Guest
سمیرا

برای تمیزکردن حموم از چه شوینده ای استفاده کنم؟ یه چیز طبیعی میخوام

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

در موارد طبیعی می توانید از جوش شیرین و سرکه برای ضد عفونی کردن سرامیک ها استفاده کنید.

همچنین می تونید مقاله زیر را مطالعه کنید:

https://a4baz.com/blog/?p=7031

mahnazzzz!!!
Guest
mahnazzzz!!!

سلام ممنون که هیچی رو از قلم ننداخته بودین…
یه سوال دارم اونم اینکه چه طور میتونم مبلمانو تمیز بکنم؟ بدون اینکه خیلی احتیاج به جابه جا کردنش باشه؟

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

شما می توانید نکات مهم تمیز کردن مبل را در لینک زیر بخوانید:

https://a4baz.com/blog/?p=6966

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.