نظافت منزل و ساختمان

بهترین راه ها برای تمیزکردن شوفاژ

تمیزکردن شوفاژ

شوفاژ‌ها از مهم‌ترین وسایل گرمایشی خانه محسوب می‌شوند، این ابزار پر فایده در فصل زمستان به کمک ما آمده و خانه و کاشانه ما را گرم می‌کنند، اما اغلب اوقات در حین تمیزکاری مورد بی توجهی قرار می‌گیرند.

شوفاژ‌ از مهم‌ترین وسایل گرمایشی محسوب می‌شود، این وسیله پرکاربرد در فصل زمستان به کمک ما آمده و خانه و کاشانه ما را گرم می‌کند. شوفاژ در زمان نظافت هفتگی، ماهانه و یا حتی ایام خانه تکانی، اغلب اوقات مورد بی توجهی اعضای خانواده قرار می‌گیرد. اما باید بدانید این وسیله پرکاربرد نیز، در زمان تغییر فصل احتیاج به نظافت دارد. اگر نمی‌دانید، نحوه تمیزکردن شوفاژ چگونه است و به دنبال روشی برای آن هستید، ادامه این مقاله را از دست ندهید. برای عملکرد بهینه شوفاژ اگر از پکیج استفاده می‌کنید باید سرویس دوره‌ای را جدی بگیرید تا نیازی تعمیر پکیج به صورت جدی نداشته باشید.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

از بین بردن لکه روی رادیاتور

هیچکس به شما درباره نشستن گرد و غبار و افتادن لکه‌های مختلف روی رادیاتور یا شوفاژ، به شما چیزی نمی‌گوید. اما واقعیت این است که این وسیله گرمایشی پرکاربرد، مکان بسیار مناسبی برای نشستن گرد و غبار است و در معرض انواع و اقسام لکه‌های مختلفی قرار دارد. اگر برایتان سوال است که دلیل نشستن این همه خاک و ذرات بزرگ و کوچک روی رادیاتور چیست؟ باید برایتان بگوئیم که این موضوع به کاربرد این وسیله مربوط می‌شود.

برای تعمیر پکیج از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

رادیاتور هوا را گرم کرده و این گرما باعث می‌شود هوا بالا رود، در این شرایط هوای سرد که در درون آن، ذرات، خاک و گرد و غبار وجود دارد، پایین آمده و به سرعت جایگزین هوای گرم می‌شود. ذرات  موجود در این هوا، به سمت رادیاتور کشیده شده و روی آن می‌نشینند.

از بین بردن لکه روی رادیاتور
لکه‌ها و گرد و غبار موجود روی رادیاتور، به خاطر کاربرد این وسیله گرمایشی ایجاد می‌شوند

با گذشت زمان، لکه‌های زیادی روی رادیاتور می‌نشیند، رد اثر انگشتان، جای مداد رنگی و یا لکه‌های سیاه کوچک و بزرگ، اما خبر خوب این است که برای از بین بردن لکه روی رادیاتور، راه‌های زیادی وجود دارد. در اولین قدم باید رادایاتور یا شوفاژ را خاموش کنید و بگذارید این وسیله گرمایشی به طور کامل سرد شود. حالا باید محلول شوینده را درست کنید، یک ظرف را برداشته و درون آن را با آب گرم پر کنید. مقداری مواد شوینده درون آن ریخته و به خوبی این دو رو با هم ترکیب کنید.

پیشنهاد مطالعه
تمیزکردن شوفاژ
برای تمیزکردن شوفاژ، ابتدا باید وسیله را خاموش کنید و بگذارید سرد شود

مواد شوینده‌ای که انتخاب می‌کنید، نباید قدرت سایندگی بالایی داشته باشد. فراموش نکنید قبل از اینکه کل شوفاژ را به محلول شوینده آغشته کنید، ابتدا قسمت کوچکی از آن را، که در جلوی دید نباشد، با این محلول تست کنید، تا عکس العمل شوفاژ یا رادیاتور را به مواد شوینده ببینید. بعد از امتحان کردن محلول، باید یک قطعه اسفنج برداشته و آن را به محلول زده و سپس روی بدنه رادیاتور بکشید. اشاره کردیم که نباید از هیچ ماده ساینده و یا سیم و اسکاچ برای تمیز کردن شوفاژ استفاده کنید.

لکه رنگ لباس روی شوفاژ
هرگز برای تمیز کردن شوفاژ از مواد ساینده قوی، اسکاچ و سیم استفاده نکنید

بعد از اینکه به خوبی رادیاتور یا شوفاژ را با اسفنج و محلول تمیز کردید، باید برای جلوگیری از زنگ زدن بدنه آن را آبکشی و سپس خشک کنید. اسفنج را درون آب گرم فرو کرده و سپس به بدنه دستگاه بکشید، تا اثر مواد شوینده را از بین ببرید. بعد از بین بردن اثرات محلول، حالا باید با یک دستمال بدنه رادیاتور را خشک کنید.

نحوه رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ
برای جلوگیری از زنگ زدن شوفاژ آن را به خوبی بعد از شستن خشک کنید

نحوه رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ

آبی که در داخل رادیاتور‌ها جریان دارد، به دلیل املاح و مواد معدنی سختی که دارد، باعث پوسیدگی و رسوب گذاری رادیاتور خواهد شد. اگر رادایاتور شما در چنین شرایطی قرار دارد، باید رادیاتور را از دیوار جدا کرده و آب درون آن را تخلیه کنید.

اطراف رادیاتور را با روزنامه و حوله‌های کهنه بپوشانید، تا در صورت ریختن و چکه کردن آب، جایی از خانه خیس نشود. سپس باید از بسته بودن سوپاپ، شیر‌های اطراف رادیاتور و بسته بودن خروجی آب شوفاژ اطمینان حاصل کنید.

نحوه رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ
برای رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ،اطراف شوفاژ را با روزنامه و حوله بپوشانید

بعد از اینکه شیر آب گرمایشی دستگاه را قطع کردید، باید شیر خروجی آب را باز کنید. حالا باید سوپاپی که باعث متصل شدن رادیاتور به دیوار شده است را، باز کنید تا بتوانید رادیاتور را از دیوار جدا کنید. بعد از باز کردن رادیاتور، می‌توانید شوفاژ را به حمام برده و به طور کامل آن را تمیز کنید.

پیشنهاد مطالعه

به یاد داشته باشید، باید قبل از نصب کامل شوفاژ روی دیوار، ابتدا از خشک بودن آن اطمینان حاصل کنید. نحوه رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ کاری سخت و دشوار است و باید با دقت زیادی انجام شود. بنابراین بهتر است برای حفظ ایمنی و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، انجام دادن این کار را به یک متخصص بسپارید.

نحوه رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ 
قبل از نصب دوباره شوفاژ روی دیوار، ابتدا آن را به طور کامل خشک کنید

پاك كردن رنگ لباس از روي شوفاژ

یکی از مشکلاتی که برای شوفاژ و خیلی از وسایل گرمایشی پیش می‌آید، رنگ گرفتن آن‌ها است. برخی از افراد به خاطر سرعت و سهولت عادت دارند که، لباس‌های خیس خود را روی وسایل گرمایشی خشک کنند، اما در این شرایط فرقی نمی‌کند وسیله شما بخاری باشد یا شوفاژ ، در هر صورت شما با یک نتیجه طرف هستید، رنگ گرفتن وسیله. در مقاله تمیز کردن بخاری گازی روش پاک کردن لباس چسبیده به بخاری را به طور کامل توضیح داده‌ایم. حالا قصد داریم به پاك كردن رنگ لباس از روي شوفاژ، بپردازیم.

از بین بردن لکه لباس از روی شوفاژ
لباس انداختن روی شوفاژ، موجب می‌شود وسیله رنگ لباس را بگیرد

اگر لباسی که برای خشک کردن، روی شوفاژ انداخته‌اید به وسیله رنگ داده و آن را بد شکل کرده است، می‌توانید ابتدا از مواد شوینده برای تمیز کردن رد رنگ استفاده کنید. به هیچ عنوان از مواد ساینده با قدرت بالا، اسکاچ و سیم برای پاك كردن رنگ لباس از روي شوفاژ استفاده نکنید. به روشی که در ابتدای مطلب گفته شد، شوفاژ را تمیز کنید، فراموش نکنید که قبل از هر کاری باید شوفاژ را خاموش کنید. اگر تغییری در از بین رفتن رنگ لباس حاصل نشد، تنها چاره شما برای حل این مشکل رنگ کردن مجدد شوفاژ است، این رنگ کردن دوباره به معنی استفاده از رنگ سفید نیست. شما می‌توانید، شوفاژ خود را مناسب با دکوراسیونی که دارید رنگ آمیزی کنید.

پاك كردن رنگ لباس از روي شوفاژ
برای پاك كردن رنگ لباس از روي شوفاژ، می‌توانید از مواد شوینده قوی استفاده کنید

نحوه تمیزکردن شوفاژ، ساده، سریع و کاربردی

در ادامه این مطلب قصد داریم، نحوه تمیز کردن شوفاژ را به شما بگوئیم، روشی که بدون اتلاف وقت و بسیار آسان است. در اولین مرحله برای تمیز کردن شوفاژ، ابتدا باید این وسیله را خاموش کنید، دستگاه باید به طور کامل سرد باشد.

اگر لکه‌ای روی این وسیله گرمایشی می‌بینید، برای از بین بردن لکه روی رادیاتور، محلول شوینده را روی لکه اسپری کنید و بگذارید، این محلول برای چند دقیقه روی کثیفی باقی بماند. سپس با یک اسفنج آن را تمیز کنید.

لکه رنگ لباس روی شوفاژ 
در تمیز کردن شوفاژ، دو وسیله جاروبرقی و سشوار با قدرتی که دارند نقشی اساسی را در این فرایند ایفا می‌کنند

برای اینکه داخل رادیاتور و شوفاژ را از هرگونه گرد و غبار و خاک بزدائید، لازم است از یک جاروبرقی و یا حتی یک سشوار برای این مورد کمک بگیرید. با کمک این دو وسیله پر قدرت، اقدام به زدودن گرد و غبار کنید، در صورت تمایل برای تمیزکاری بیشتر، می‌توانید از سری برس جاروبرقی برای تمیز کردن قسمت‌های پشتی دستگاه استفاده کنید.

قسمت بیرونی رادیاتور، لوله‌ها و شیرآلات را با محلول شوینده به خوبی تمیز کنید و دستمال بکشید. به یاد داشته باشید بعد از پاک کردن مواد شوینده از روی رادیاتور با آب، باید بدنه دستگاه را با دستمال عاری از رطوبت خشک کنید.

لکه رنگ لباس روی شوفاژ 
از سری‌های مختلف جاروبرقی برای، تمیز و زدودن گرد و غبار شوفاژ استفاده کنید

تمیز کردن و رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ، در دسته کار‌های بسیار سخت قرار گرفته و نیازمند به دقت و مهارت زیادی است. عدم توجه و حواس پرتی می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به دستگاه شما وارد کند. بهتر است برای صرفه جویی در وقت و انرژی و هرچه بهتر انجام شدن کار، تمیز کردن شوفاژ را به افراد ماهر بسپارید و از خدمات نظافت منزل استفاده کنید.

برای بهره مند شدن از خدمات نظافت منزل، کافیست وارد سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز شده و یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید. بعد از ثبت درخواست شما، تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم، نظافتچی آقا یا خانم را به منزل شما در زمان دلخواهتان می‌فرستد.

تعمیر پکیج در محل با آچارباز
تعمیر پکیج ، شامل ارائه انواع خدمات نصب، سرویس، عیب یابی، تعمیر و رفع خرابی تمامی برندهای پکیج دیواری و زمینی می‌شود. دستگاه شما را از هر مدلی که باشد، در هر نقطه از تهران، در محل خودتان تعمیر خواهیم کرد.
تعمیر پکیج
4.6/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. من ترجیح میدم رسوب زدایی شوفاژ رو به افراد ماهر بسپارم چون به نظرم ترسناک میاد اما خب تمیز کردن بدنه بیرونی اونجوری برام سخت نیست…این ایده رنگ زدن شوفاژ هم خیلی جالب بود ممنون که اشاره کردین

  1. درود بر شما، بله بهتر است تمیز کردن شوفاژ را به افراد ماهر بسپارید. رنگ کردن شوفاژ نیز با هزینه‌ای اندک می‌تواند جلوه‌ای زیبا به دکوراسیون شما ببخشد.

   1. سلام برای رنگ کردن رادیاتور ها از رنگ یا مارک خاصی باید استفاده کنیم ؟؟؟

    1. باسلام
     محمد عزیز از رنگ آستری ضد زنگ و رنگ رادیاتور می‌توانید استفاده کنید. هنگام مراجعه به رنگ فروشی از فروشنده درخواست رنگ رادیاتور کنید شما را راهنمایی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا