×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

نظافت منزل و ساختمان

از بین بردن رسوب کتری و سماور؛ با بهترین و سریع ترین روش

از بین بردن رسوب کتری

اگر علاقه وافری به نوشیدن چای دارید، سماور و کتری دو وسیله پر کاربرد در آشپزخانه شما محسوب می‌شود. همین کارکرد بالا است که هر چند وقت یک بار، شما را با کتری و سماور رسوب گرفته روبرو می‌کند. در این مقاله به شما روش‌هایی برای از بین بردن رسوب کتری و سماور می‌گوئیم.

اگر علاقه وافری به نوشیدن چای دارید، سماور و کتری دو وسیله پر کاربرد در آشپزخانه شما محسوب می‌شوند. همین استفاده بیش از اندازه و کارکرد بالا است که موجب می‌شود، هر چند وقت یکبار با کتری و سماور رسوب گرفته روبرو شوید. این رسوبات علاوه بر اینکه بر طعم نوشیدنی تاثیر می‌گذارند، از زیبایی و عمر مفید دستگاه نیز می‌کاهند. به همین دلیل است که می‌خواهیم، به بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای از بین بردن رسوب کتری و سماور، اشاره کنیم. نظافت منزل برای جزی ترین وسایل خانه هم باید درنظر گرفت تا خانه ای تر و تمیزی داشته باشید.

چگونه رسوب کتری را از بین ببریم

فرقی نمی‌کند از کتری استفاده کرده باشید یا سماور. در هر صورت املاح و مواد معدنی موجود در آب، با گذشت زمان درون، سماور و کتری به رسوب تبدیل می‌شوند. این رسوبات بر مزه و بوی نوشیدنی تاثیر گذاشته و حتی رنگ آن را نیز کدر می‌کنند. همین عامل است که موجب می‌شود، به فکر از بین بردن رسوب کتری و سماور با روش‌های مختلف بیافتیم.

از بین بردن رسوب کتری و فلاکس
املاح و مواد معدنی موجود در آب، به مرور زمان تبدیل به رسوب خواهند شد
خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

بسیاری از افراد، برای از بین بردن جرم ضخیم کتری، ممکن است از اجسام تیز مانند چاقو استفاده کنند. کشیدن اجسام تیز مانند چاقو، روی بدنه داخلی کتری نه تنها، جرم ضخیم کتری را از بین نمی‌برد، بلکه ممکن است از درون، وسیله را سوراخ کند.

شما می‌توانید برای از بین بردن این رسوبات، از مواد شوینده و یا مواد پاک کننده طبیعی استفاده کنید. مواد شوینده شیمیایی، شاید قدرت پاک کنندگی بالایی داشته باشند و به سرعت رسوبات را از بین ببرند. اما بسیار گران قیمت بوده و می‌توانند بر طعم و مزه نوشیدنی‌ها تاثیر بگذارند، علاوه بر آن اگر در انتخاب مواد شوینده مناسب دقت نکنید، ممکن است بدنه و قسمت‌های بیرونی کتری و سماور را دچار آسیبات جدی کنید. بنابراین بهتر است برای از بین بردن رسوب کتری و سماور، از روش‌های سریع و بی دردسر طبیعی استفاده کنید. در ادامه به معرفی برخی از این روش‌های طبیعی می‌پردازیم.

از بین بردن رسوب ضخیم سماور و کتری
شما می‌توانید برای از بین بردن رسوبات کتری و سماور، از مواد پاک کننده طبیعی استفاده کنید

از بین بردن رسوب ضخیم کتری و سماور با سرکه

برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و از بین بردن رسوب ضخیم سماور، باید درون آن‌ها را با مقداری آب پر کنید. سعی کنید حدود دو سوم از حجم سماور و کتری را با آب پر کنید، سپس یک فنجان سرکه سفید به آب اضافه کرده و کتری را روی اجاق گذاشته و به مدت نیم ساعت بجوشانید.

از بین بردن رسوب کتری با آبلیمو
از بین بردن رسوب ضخیم کتری و سماور با سرکه، فقط کافیست از یک فنجان سرکه سفید استفاده کنید

در این مدت تمام رسوبات داخل کتری جوشیده و از دیواره جدا خواهند شد. بعد از جدا شدن رسوبات، باید کتری را خاموش کرده و بگذارید محلول درون آن خنک شود. بعد از خنک شدن محلول، باید آن را درون سینک خالی کرده و برای از بین بردن بوی سرکه، کتری را با آب خالی پر کنید و دوباره آن را بجوشانید. این فرایند را چندبار انجام دهید تا به طور کامل بوی سرکه را رفع کنید.

سریع ترین راه برای از بین بردن جرم کتری
برای از بین بردن بوی سرکه کافیست چندبار درون کتری آب ریخته و آن را بجوشانید

از بین بردن رسوب ضخیم سماور با جوش شیرین

جوش شیرین علاوه بر نظافت وسایل مختلف خانه، می‌تواند برای از بین بردن رسوب ضخیم سماور و کتری نیز کارآمد باشد. برای از بین بردن این رسوبات کافیست، مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید، این نسبت باید یک به دو باشد. این ترکیب را درون کتری ریخته و بگذارید روی اجاق تا بجوشد. بعد از جوشیدن محلول، آن را درون سینک خالی کنید و سپس با یک قطعه اسفنج تمیز درون آن را به خوبی تمیز کنید.

از بین بردن جرم ضخیم کتری
شما به راحتی می‌توانید با جوش شیرین، رسوب ضخیم سماور را از بین ببرید

از بین بردن رسوب سماور با پوست هندوانه

اگر به دنبال یک روش عالی و کارآمد برای از بین بردن رسوب سماور هستید، پوست هندوانه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بعد از خوردن هندوانه، پوست آن را دور نیاندازید، از آن‌ هم استفاده کنید. پوست هندوانه را برداشته و آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید. درون کتری و سماور را با آب پر کرده و قطعات هندوانه را درون آن بریزید.

پیشنهاد مطالعه

حالا وقت آن رسیده که سماور و کتری را روی اجاق گذاشته و بگذارید محلول درون آن به خوبی بجوشد. بعد از جوشیدن این محلول، زیر اجاق را خاموش کرده و بگذارید کتری خنک شود. محلول را خالی کرده و وسیله را چندبار با آب بشوئید، تا فرایند از بین بردن رسوب سماور با پوست هندوانه به طور کامل انجام شود.

از بین بردن جرم ضخیم کتری
پوست هندوانه را به قطعات کوچک تقسیم کرده و آن را درون آب کتری بیاندازید

از بین بردن رسوب کتری با آبلیمو

یکی دیگر از مواد طبیعی برای از بین بردن رسوب کتری، لیمو است. لیمو در هر خانه‌ای یافت می‌شود و بی‌ترید ارزان‌ترین روش برای از بین بردن جرم ضخیم کتری است. یک عدد لیموی طبیعی بردارید و آن را به صورت حلقه‌ای برش بزنید. درون کتری را با آب پر کنید و چند حلقه لیمو را به آب بیافزائید و کتری را روی اجاق قرار دهید تا آب و لیمو باهم بجوشند. سپس اجاق را خاموش کرده و بگذارید کتری خنک شود.

از بین بردن رسوب کتری با آبلیمو
ارزان‌ترین راه برای از بین بردن رسوب کتری، استفاده از لیمو است

بعد از خنک شدن محلول، آن را درون سینک خالی کرده و دوباره کتری را با آب پر کنید و بگذارید بجوشد. لیمو یک روش عالی برای از بین بردن رسوب ضخیم سماور و از بین بردن جرم ضخیم کتری محسوب می‌شود. خوب است که بدانید برای تمیز کردن چای ساز نیز، می‌توانید از لیمو استفاده کنید، این روش طبیعی همیشه به کمک شما خواهد آمد. در مقاله تمیز کردن چای ساز این روش را به طور کامل شرح داده‌ایم.

از بین بردن جرم ضخیم کتری
لیمو به راحتی، کتری، سماور و چای ساز را تمیز کرده و رسوب گیری می‌کند

از بین بردن رسوب ضخیم کتری با نوشابه

یک روش جالب و البته کارآمد، برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری نوشابه است. نوشابه به راحتی تمام رسوبات داخل کتری را از دیواره‌های آن جدا می‌کند. برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری با نوشابه، کافیست یک بطری نوشابه را درون کتری خالی کرده و آن را بجوشانید. بعد از جوش آمدن، کتری را خالی کرده و به خوبی آن را با آب تمیز کنید. نوشابه یک روش عالی برای از بین بردن رسوب سماور، نیز محسوب می‌شود.

از بین بردن رسوب ضخیم کتری با نوشابه
جالب‌ترین راه برای از بین بردن رسوب داخل کتری و سماور، استفاده از نوشابه است
پیشنهاد مطالعه

از بین بردن جرم ضخیم کتری و سماور، سریع و آسان

از بین بردن جرم ضخیم کتری و سماور،اگر با دقت و مهارت کافی انجام شود، کاری آسان و سریع به حساب می‌آید. این فرایند به دقت زیادی نیاز دارد، زیرا تنها با یک اشتباه کوچک، بدنه دستگاه به کل آسیب می‌بیند.

تمیز کردن رسوبات درون کتری و سماور، در دسته لوازم کوچک آشپزخانه قرار می‌گیرد. اگر احساس می‌کنید وقت کافی برای تمیز کردن بخش های مختلف خانه، به خصوص آشپزخانه را ندارید کافیست از سرویس نظافت منزل استفاده کنید.

برای بهره مند شدن از نظافت منزل، کافیست به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت کنید. تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی‌های لازم، نظافتچی آقا یا خانم را به منزل شما در زمان دلخواهتان می‌فرستد.

4.3/5 - (13 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام، من از سرکه سفید استفاده کردم گچ ها از بين رفت ولی داخل سماور رنگ مسی پیدا نموده،،،، آیا خطری برای سلامتی ندارد،،،، آیا باید داخل سماور را بدهم قلع کاری کنند مثل ظروف مسی یانه،

  1. سلام. برای من هم همین اتفاق افتاده.جنس سماور برنجی (مس+روی) با روکش نیکل هست و حدس میزنم روکش ش از بین رفته. شما باید بررسی کنید جنس داخل سماورتون چی هست. اگر برنج ه فکر نمیکنم خطرناک باشه چون بعضی شیرهارو دارن برنجی میزنن الان

 2. بهترین راه
  نوشابه است

  و یه راه دیگه داغ کردن سماور یا کتری بدون اب و ابسرد ریختن داخلشه باز میکنه

  یکی از راههای دیگه هم اینه که به شهرتون بکین این به درد نمی خوره یکی دیگه بخر راحت

 3. سلام آیا با استفاده از شوینده های شیمایی برای رسوب کتری برای سلامتی خطرناکه؟چون سوراخ های کتری گرفته

  1. درود بر شما
   محدثه عزیز، اگر نگران شوینده‌های شیمیایی و تاثیر آن‌ها بر سلامتی هستید، بهتر است از روش‌های طبیعی گفته شده در مقاله برای تمیز کردن کتری استفاده کنید.
   موفق باشید

 4. دیواره های کتریم تمیز کردم کفش خیلی ضخیمه تیزاب یا جوهر نمک میشه استفاده کرد؟؟؟

  1. درود بر شما
   زهره عزیز، بهتر است از روش‌های طبیعی برای تمیز کردن رسوب کتری استفاده کنید.
   موفق باشید

 5. دوستان اینجا کسی هست که از بین بردن رسوب کتری با لیمو رو امتحان کرده باشه

 6. کتری من خیلی رسوب گذاشته بود رسوب گذاری ضخیمی داشت منم برای از بین بردن اونا تصمیمی گرفتم از چاقو استفاده کنم…از بین بردن رسوب ضخیم کتری با چاقو همانا شکستن بدنه کتری هم همانا خلاصه که الان یه کتری نو دارم ولی خیلی دوست دارم روشایی که گفتیو امتحان کنم چون به نظر میاد صدمه ای نمیبینه کتری

  1. درود بر شما
   استفاده از چاقو برای رسوب زدایی کتری، روشی بسیار خطرناک است. جدا از آسیب و خسارتی که به کتری وارد می‌کنید ممکن است دست شما نیز در این پروسه آسیب ببیند.
   بهتر است برای رسوب گیری کتری، از مواد طبیعی گفته شده استفاده کنید.
   لیمو، جوش شیرین و پوست هندوانه می‌توانند به شما برای رسوب گیری کمک کنند. این مواد حتی برای نظافت مبلمان و سرامیک و اجاق گاز نیز مفید هستند.

 7. از بین بردن رسوب کتری با لیمو واقعا جواب میده؟ قبلا با جوش شیرین رسوب کتری رو گرفتم و جواب داده اما حالا دوست دارم این روشو امتحان کنم چون به نظر زحمت کمتری داره

  1. سلام

   بله، لیمو یکی از قوی ترین مواد پاک کننده طبیعی محسوب می شود. چون خاصیت رسوب زدایی بالایی هم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا