به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

۳ راهکار اساسی برای تمیز کردن چای ساز

چای ساز یکی از پرکاربرد‌ترین لوازم آشپزخانه است، استفاده زیاد و طولانی از چای ساز به مرور زمان باعث ایجاد رسوب و کثیفی درون آن می‌شود. اگر به دنبال راهکاری برای تمیز کردن چای ساز هستید ادامه این مقاله را از دست ندهید.

برای شروع کردن صبحی با نشاط، بساط صبحانه را جور می‌کنید، همه چیز آماده است، از نان تازه گرفته تا مربا. چای تازه را درون فنجان می‌ریزید و آرام مزه اش می‌کنید، اما متوجه می‌شوید مزه آن با همیشه فرق کرده و طعمی عجیب می‌دهد. اگر به تازگی متوجه شده‌اید مزه چای با گذشته فرق می‌کند و کمی بد طعم شده است، باید آن را به حساب کثیف شدن چای ساز بگذارید. اگر به دنبال روشی برای تمیز کردن چای ساز هستید، در این مقاله قصد داریم ۳ راهکار اساسی برای تمیز کردن چای ساز را به شما بگوئیم.

 

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

نحوه شستن چایی ساز؛ در کمترین زمان و ثانیه

یکی از نکاتی که بعد از هر بار استفاده از چای ساز باید آن را رعایت کنید، شستن چایی ساز بعد از هر بار استفاده است. برخی از کاربران این وسیله تمایل چندانی به شستن آن بعد از هربار استفاده ندارند و ترجیح می‌دهند روزی یکبار و یا حتی هر چند روز یکبار آن را تمیز کنند. کمبود وقت و نداشتن حوصله در این مورد می‌تواند دخیل باشد. برای حل این مشکل قصد داریم نحوه شستن چایی ساز را به روشی آسان و البته سریع را به شما بگوئیم.

نحوه شستن چایی ساز
سعی کنید بعد از هر بار استفاده چای ساز را به خوبی با مواد شوینده تمیز کنید

برای شستن چای ساز بعد از هربار استفاده، لازم نیست از روشی تخصصی و مواد شوینده‌ گران قیمت استفاده کنید، حتی لازم نیست وقت زیادی برای شستن آن بگذارید. فقط کافیست قسمت داخلی پارچ چای ساز را با آب پر کنید و سپس مقداری مایع ظرفشویی درون آن بریزید. دسته چای ساز را گرفته و محلول آب و مایع ظرفشویی را درون پارچ بگردانید، سپس آن را خالی کرده و با آب بشوئید تا پارچ برای استفاده بعدی شما تمیز باشد.

خدمات نظافت منزل
لازم نیست برای شستن چای ساز از مواد شوینده قوی و گران قیمت استفاده کنید، چند قطره مایع ظرفشویی کافیست

 

محتویات فیلتر چای ساز را بعد از هر بار استفاده، خالی کرده و خوب بشوئید. برای شستشوی فیلتر چای ساز از آب گرم و مایع ظرفشویی کمک بگیرید، صافی را به دقت شسته و بعد از خشک کردن دوباره درون دستگاه قرار دهید.

درب چایی ساز را فراموش نکنید، یک اسفنج تمیز بردارید و بعد از هر بار استفاده قسمت بیرونی و درونی آن را تمیز کنید. برای برق انداختن و تمیز کردن بدنه بیرونی چای ساز از یک قطعه اسفنج تمیز استفاده کنید. هرگز از اسکاچ و یا پارچه‌های کلفت و زخیم برای تمیز کردن پارچ و یا بدنه بیرونی دستگاه استفاده نکنید، زیرا این عوامل تنها باعث ایجاد خط و خش روی چای ساز می‌شوند.

خدمات نظافت منزل
برای تمیز کردن درب چای ساز، از یک قطعه اسفنج تمیز استفاده کنید

روش های جرم گیری چای ساز، سریع و ارزان

املاح و مواد معدنی موجود در آب به مرور زمان درون چای ساز رسوب می‌گذارند، این رسوبات بر مزه و طعم چای تاثیر می‌گذارند. خیلی‌ها برای از بین بردن این رسوبات، استفاده از مواد شوینده را پیشنهاد می‌کنند، اما اغلب اوقات این مواد بسیار گران قیمت بوده و علاوه بر آن تاثیر چندانی نیز بر رسوبات ندارند. باید بدانید برای از بین بردن رسوبات کتری چای ساز، راه‌های طبیعی زیادی وجود دارد. مواد پاک کننده طبیعی که در هر خانه‌ای یافت می‌شوند و لازم نیست برای تهیه آن‌ها هزینه خیلی زیادی کرد.

از بین بردن رسوبات کتری چای ساز
برای از بین بردن رسوبات کتری چای ساز از راه‌ها و مواد پاک کننده طبیعی استفاده کنید

جرم گیری چای ساز با سرکه، کارآمد و مفید

در قسمت قبل به مواد پاک کننده طبیعی که در هر خانه‌ای یافت می‌شوند اشاره کردیم، یکی از این مواد پاک کننده طبیعی سرکه است. سعی کنید ماهی یکبار چای ساز را با سرکه جرم گیری کنید. کتری چای ساز را برداشته و درون آن را با آب پر کنید، سعی کنید بیشتر گنجایش کتری چای ساز را با آب پر کنید. حالا باید سرکه سفید را درون آب بریزید. کتری را روی چای ساز قرار داده و دستگاه را روشن کنید. بگذارید دستگاه جوش بیاید و قل بزند. اجازه دهید این محلول چند ساعتی درون پارچ باقی بماند، سپس آن را خالی کنید.

از بین بردن رسوبات کتری چای ساز
یکی از مواد پاک کننده طبیعی برای تمیز کردن چای ساز سرکه است، سرکه به راحتی چای ساز را رسوب زدایی می‌کند

سرکه خاصیت جرم زدایی دارد، اما ممکن است بوی آن روی کتری چای ساز باقی بماند، برای از بین بردن بوی سرکه بهتر است، پارچ دستگاه را به خوبی با آب بشوئید. اگر احساس می‌کنید هنوز املاح و رسوبی درون کتری چای ساز وجود دارد، بهتر است کتری را برداشته و نصف آن را با سرکه و باقی مانده آن را با آب معمولی پر کنید. کتری را برداشته و درون دستگاه چای ساز بگذارید. چای ساز را روشن کرده و بگذارید محلول داخل کتری به خوبی حرارت ببیند و داغ شود. بعد از خاموش شدن دستگاه اجازه دهید محلول برای مدتی درون پارچ باقی بماند، سپس آن را خالی کرده و دوباره با آب پر کنید.

پیشنهاد مطالعه

کتری چای ساز را درون دستگاه گذاشته و آن را روشن کنید، در طی این فرایند آب داغ شده و به خوبی بدنه درونی کتری چای ساز را تمیز خواهد کرد. سپس دوباره کتری را خالی کرده و این فرایند را چندبار انجام دهید تا از رسوب گیری کتری چای ساز اطمینان حاصل کنید.

از بین بردن رسوبات کتری چای ساز
برای از بین بردن رسوبات کتری چای ساز، مقداری سرکه را با آب مخلوط کرده و درون کتری چای ساز بریزید

از بین بردن رسوب چای ساز با آبلیمو؛ اصول تمیز کردن چای ساز 

لیموی طبیعی تنها برای مزه دار کردن غذا به کار نمی‌رود، این ماده غذایی خوشمزه، در نظافت به عنوان یک ماده پاک کننده طبیعی قوی شناخته می‌شود. در مقاله تمیز کردن قهوه ساز و رسوب زدایی اسپرسو ساز، به روش‌هایی برای تمیز کردن این دو دستگاه با لیمو اشاره کرده‌ایم.

برای از بین بردن رسوب چای ساز با لیمو، لازم نیست کاری سخت و دشوار انجام دهید. کافیست یک عدد لیموی طبیعی تهیه کرده و آن را از وسط نصف کنید. تکه نصف شده را برداشته و آن را دوباره به قطعات کوچک‍تر برش بزنید. کتری چای ساز را برداشته و آن را از آب پر کنید، تکه‌های برش زده لیمو را درون آب کتری بیاندازید. پارچ یا کتری چای ساز را درون دستگاه گذاشته و آن را روشن کنید و بگذارید آب به قل زدن بیافتد و حرارت آن بالا رود.

رفع بوی بد چای ساز
برای از بین بردن رسوب چای ساز با لیمو، کافیست از یک برش لیموی طبیعی استفاده کنید

بعد از خاموش شدن چای ساز بگذارید محلول آب و لیمو، برای مدتی درون کتری باقی بماند. سپس محتویات کتری را خالی کرده و چندبار آن را آب بگردانید. حالا باید دوباره کتری را از آب پر کنید و درون چای ساز قرار دهید، دستگاه را روشن کرده و بگذارید، این بار آب معمولی درون پارچ بجوشد. برای از بین بردن رسوب چای ساز با لیمو، باید این کار را چندین بار انجام دهید تا به خوبی اثر رسوبات را از درون پارچ پاک کنید. لیمو تنها برای از بین بردن رسوب چای ساز موثر نیست بلکه، راهی برای رفع بوی بد چای ساز نیز هست.

روش های جرم گیری چای ساز
اجازه دهید محلول آب و لیموی طبیعی برای تاثیر بیشتر، مدتی در کتری چای ساز باقی بمانند

دلیل چربی بستن روی چایی؛ تمیز کردن چای ساز فراموش نشود!

اولین دلیل اصلی چربی بستن روی چایی این است که قوری یا کتری و از همه مهم تر چای ساز شما بسیار کثیف و چرک آلود است. قبل از اینکه شروع به جوش آوردن آب کنید بهتر است که چای ساز خودتان را تمیز کنید و بعد از آب را تصیفه شده استفاده کنید. بعد از مدتی خواهید دید که هیچ گونه چربی روی چای شما نبسته است و از نوشیدن چای لذت خواهید برد. برای نوشیدن یک لیوان چای همین حالا اقدام کنید.

روش های جرم گیری چای ساز

در این مقاله به ۳ روش جرم گیری چای ساز اشاره کرده‌ایم و تلاش کردیم راهکار‌هایی ارزان و البته سریع را برای برای رسوب زدایی چای ساز به شما ارائه کنیم. اگر با این حال برای تمیز کردن لوازم کوچک برقی آشپزخانه خود به مشکل خورده‌اید و یا وقت کافی برای نظافت هفتگی و یا ماهانه این لوازم را ندارید، می‌توانید خدمات نظافت منزل استفاده کنید.

برای بهره مند شدن از خدمات نظافت منزل کافیست، از اپلیکیشن‌های ارائه خدمات آنلاین استفاده کنید. یکی از این اپلیکیشن‌ها آچارباز است که خدمات نظافت منزل را در همه نقاط تهران ارائه می‌دهد. برای ثبت درخواست خدمت نظافت منزل به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز بروید و درخواست خود را ثبت کنید.

تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی‌های لازم، نظافتچی آقا یا خانم را به منزل شما در زمان دلخواهتان می‌فرستد.

 


نویسنده :

 • Avatar راحله گفت:

  من هر بار کتری رو میشورم اما تا آب پر میکنمو میزنم که بحوشه باز رسوب میگیره اطراف کتری و همین عمل باعث میشه همون بار اول بعد از شستشو هم چای کیفیت نداشته باشه

 • Avatar شیرین گفت:

  از بین بردن رسوب چای ساز با آبلیمو ممکنه؟ کسی هست امتحان کرده باشه؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   بهتر است برای از بین بردن رسوب چایساز از لیموی طبیعی استفاده کنید، آب لیموهای غیر طبیعی این خاصیت را نخواهند داشت، تنها راه استفاده از لیموی طبیعی است، لطفا روش گفته شده را مطالعه نمائید.

 • Avatar شیما گفت:

  فکر میکنم لیمو برای از بین بردن رسوب چایساز خیلی موثرباشع

 • Avatar محسن گفت:

  علت کدر شدن چای میتوته مربوط به جرم چای ساز باشخ یا نه؟

 • Avatar نوشین جعفری گفت:

  از بین بردن رسوب چای ساز با نوشابه برای مارک ایرانی هم خوبه یا اینکه از مایع ظرف شویی استفاده کنیم؟

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   بهتر است از نوشابه برای از بین بردن رسوب کتری و سماور استفاده کنید. به زودی مقاله از بین بردن رسوب کتری در وبلاگ قرار داده می شود که توضیح کاملتری در این زمینه داده ایم. بهتر است برای از بین بردن رسوب چایی ساز ار راهکارهای گفته شده در مقاله استفاده کنید.

 • Avatar Kimia گفت:

  رسوب و جرم چای ساز رو تنها با روش های که گفتین میشه انجام داد یا روش دیگه هم‌هست؟

 • Avatar الهه گفت:

  مفید وکاربردی منم از این روش ها استفاده میکنم

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.