×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

نظافت منزل و ساختمان

تمیز کردن پارکت؛ تمام روش‌های تمیز کردن پارکت را بدانید

تی مخصوص پارکت

بیشتر افراد از روش‌های تمیز کردن پارکت خانه‌هایشان آگاه نیستند، به همین دلیل ممکن است با انتخاب اشتباه مواد شوینده، تمام سطح پارکت خانه را از بین ببرند.

پارکت‌ها که در درکوراسیون از پر طرفدار‌ترین کفپوش‌ها به حساب می‌آیند، روش‌های بسیار خاصی برای نظافت و تمیز کاری دارند. به همین دلیل تمیز و برق انداختن پارکت به روشی که به آن هیچ آسیب و لطمه‌ای نخورد، به یکی از دغدغه‌های بزرگ استفاده کنندگان این کفپوش تبدیل شده است. در این مقاله قصد داریم، تمام روش‌های تمیز کردن پارکت را به شما بگوئیم.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

پارکت چوبی یا پارکت لمینت؟ کدام را انتخاب کنم؟

قبل از اینکه به سراغ روش‌های تمیز کردن پارکت برویم، باید ابتدا نکاتی را در مورد آن بدانیم. پارکت‌ها که امروزه نقشی اساسی را در فرایند تغییر دکوراسیون بازی می‌کنند، به دو دسته پارکت چوبی و پارکت لمینت تقسیم می‌شوند. پارکت چوبی همانطور که از اسمش پیداست، از چوب طبیعی ساخته شده است و بعد از نصب و قرار گیری در داخل اتاق، برای اینکه ظاهری صیقلی و براق داشته باشد لاک می‌خورد. جنس خاص این پارکت، کاربران آن را مجاب می‌کند که، در استفاده از آن با احتیاط عمل کنند. اگر پارکت چوبی را به عنوان کفپوش خانه خود انتخاب می‌کنید، نباید آن را در معرض مستقیم، رطوبت و آب قرار دهید. آب بزرگ‌ترین دشمن پارکت چوبی بوده و باعث متورم شدن آن می‌شود. باید مراقبت از پارکت چوبی را در اولویت خود قرار دهید، از قرار دادن و کشیدن هرگونه اجسام نوک تیز، روی پارکت خودداری کنید.

تميز كردن پاركت با بخارشوی
اگر پارکت چوبی در معرض مستقیم آب قرار بگیرد، باد کرده و متورم می‌شود

حالا که با پارکت چوبی آشنا شدید، باید درباره پارکت لمینت بدانید. پارکت لمینت از ماده hdf، الیاف فشرده شده چوب تشکیل شده است. این دو پارکت شباهت ظاهری غیر قابل انکاری با یکدیگر دارند، حتی تعدادی از خریداران پراکت این دو را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. اما باید بدانید بین این دو ماده اختلاف‌های زیادی است و شاید به خاطر همین اختلاف‌ها است، که پارکت لمینت جای پارکت چوبی را در بازار گرفته است. اولین اختلاف به خاطر متنوع بودن، طرح و رنگ پارکت لمینت است. موارد دیگر به مقاومت بالا و کمتر بودن هزینه نصب ارتباط دارد. حالا که با تفاوت‌های پارکت لمینت و پارکت چوبی آشنا شده‌اید، وقت آن رسیده است که روش‌های تمیز کردن پارکت را بدانید.

تی مخصوص پارکت
پارکت لمینت از الیاف چوبی فشرده شده تشکیل شده است، به همین دلیل بسیاری آن را با پارکت چوبی اشتباه می‌گیرند

تمیز کردن پارکت لمینت، با جاروبرقی

اولین نکته‌ای که درباره تمیز کردن پارکت لمینت باید بدانید، این است که باید ابتدا، قبل از شروع فرایند تمیزکاری تمام سطح پارکت لمینت را از گرد و غبار بزدائید. اگر این نکته را فراموش کنید، با شروع فرایند تمیزکاری لکه‌هایی کوچک و بزرگ روی سطح پارکت لمینت مشاهده خواهید کرد. جاروبرقی باید قدرت مکش بالایی داشته باشد، سری را انتخاب کنید که، تا حد امکان هیچ خط و خشی را روی پارکت نیاندازد. حتی برای تمیز کردن تابلو فرش نیز قبل از زدن مواد شوینده به آن باید از جاروبرقی استفاده کنید. برای خواندن این روش‌ها به مقاله تمیز کردن تابلوفرش مراجعه کنید.

تمیز کردن پارکت لمینت
قبل از شروع کردن فرایند تمیزکاری، ابتدا پارکت را از هر گونه گرد و غبار بزدائید

تی مخصوص پارکت، زمین شوی حوله‌ای

بعد از اینکه سطح پارکت را به خوبی با جاروبرقی تمیز کردید، باید با تی مخصوص پارکت آن را تمیز کنید. بهترین تی برای پارکت، زمین شوی با سری حوله‌ای است. این زمین شوی به خوبی، سطح پارکت را تمیز کرده و با سری حوله‌ای که دارد هیچ خط و خشی روی آن نمی‌اندازد. این زمین شوی حوله‌ای به خوبی گرد و غبار نقاطی که، جاروبرقی از قلم انداخته است را جمع می‌کند.

مایع تمیز کننده لمینت
با استفاده از تی مخصوص پارکت، به خوبی آن را تمیز کرده و گرد و غبار مانده روی پارکت را جمع کنید

پیشنهاد مطالعه

مایع تمیز کننده لمینت، آب را امتحان کنید

اگر به دنبال مایع تمیز کننده لمینت هستید، آب را امتحان کنید. سطل و زمین شوی را بیاورید، زمین شوی را درون سطل فرو کرده و کمی آن را با آب خیس کنید. میزان رطوبت و خیسی زمین شوی نباید زیاد باشد، تا حد امکان رطوبت را از زمین شوی گرفته و سپس آن را روی کف بکشید. با این کار تمام چربی‌ها و چسبندگی‌های کف پارکت لمینت را از بین خواهید برد. به یاد داشته باشید سری این زمین شوی باید نرم و لطیف باشد، تا هیچ خط و خشی روی پارکت نیاندازد.

مایع تمیز کننده لمینت
زمین شوی را درون سطل آب فرو کرده به خوبی، رطوبت آن را بگیرید و سپس آن را کف پارکت بکشید

با برنامه تمیز کردن پارکت لمینت را انجام دهید

چه وقتی تمیز کردن پارکت لمینت را شروع کنیم؟ این سوال برای خیلی از کاربران پارکت پیش می‌آید. بهتر است تمیز کردن پارکت لمینت را در برنامه هفتگی نظافت خود قرار دهید و هر دو هفته یکبار، با دقت آن تمیز و پاکیزه کنید. لازم نیست هر دو هفته یکبار تمام فرایند نظافت را به صورت کامل برای پارکت انجام دهید. یک تمیزکاری سطحی، در حد گرفتن گرد و غبار کافیست.

شوینده مخصوص پارکت لمینت
تمیز کردن پارکت لمینت را در برنامه هفتگی نظافت خود قرار دهید

با شوینده مخصوص پارکت لمینت، تمیزکاری را شروع کنید

حالا نوبت به تمیز کاری اساسی رسیده است، تمام مراحلی که تا به حال برای شما گفتیم، در دسته تمیز کاری سطحی پارکت لمینت قرار می‌گیرد. اما این بدین معنی نیست که آن‌ها، در تمیزکاری اساسی پارکت لمینت نقشی ندارند.

بعد از جاروبرقی و تی کشیدن پارکت، نوبت انتخاب شوینده مخصوص پارکت لمینت می‌رسد. از ریختن مواد شوینده معمولی روی پارکت، خودداری کنید، این مواد شاید ارزان باشند و سریع‌تر پیدا شوند، اما به ساختار پارکت شما آسیب می‌زنند. جلا دهنده و روغن‌های زیادی در بازار و یا فروشگاه‌های اینترنتی وجود دارند که به  شما حق انتخاب می‌دهند. ساختار و قدرت این مواد شوینده مخصوص با یکدیگر متفاوت بوده و متناسب با نیاز شما خواهد بود.

جلا دهنده پارکت
به دنبال مواد شوینده مخصوص پارکت لمینت باشید و از انتخاب مواد شوینده عمومی بپرهیزید

تميز كردن پاركت با بخارشوی

بخارشوی در نظر همه یک دستگاه همه فن حریف به نظر می‌آید، که با قدرت پاک کنندگی بالایی که دارد، به سرعت و به آسانی لکه‌ها را از روی سطوح مختلف پاک می‌کند. اما این دلیل نمی‌شود که تميز كردن پاركت با بخارشوی را نیز امتحان کنید.

همانطور که می‌دانید از چسب مخصوص برای، نصب و قرار دادن پارکت‌ها روی زمین استفاده می‌کنند، تميز كردن پاركت با بخارشوی، به خاطر بخاری که دستگاه تولید می‌کند، این چسب را از بین برده و به مرور پارکت را برآمده و از زمین جدا می‌کند.

براق كردن پاركت چوبي
تمیز کردن پارکت با بخارشوی، به الیاف پارکت چوبی و لمینت شما آسیب می‌زند

براق كردن پاركت چوبي، سخت یا آسان؟

براق كردن پاركت چوبي، اگر مهارت و ابزار لازم را نداشته باشید، کاری سخت و دشوار محسوب می‌شود. اگر این پروسه بدون تجربه کافی و با انتخاب مواد شوینده معمولی صورت گیرد، به پارکت گران قیمت خانه شما آسیب‌های زیادی می‌خورد. بهتر است این فرایند را به افراد ماهر در این زمینه بسپارید، تا براق كردن پاركت چوبي به بهترین نحو ممکن انجام گیرد.

برای رسیدن به این هدف می‌توانید از خدمات نظافت منزل استفاده کنید. برای بهره بردن از این خدمات به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز بروید و درخواست نظافت خود را ثبت کنید. بعد از ثبت درخواست نظافت، تیم پشتیبان آچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی لازم، نظافتچی آقا یا خانم را به منزل شما در زمان دلخواهتان می‌فرستد.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

    1. سلام

      بهترین راه که دسترسی آسان را هم به شما میدهد، خرید از فروشگاه های آنلاین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا