به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

تمیز کردن آبسرد کن؛ دیگر هنگام نوشیدن آب بوی بد حس نکنید!

تمیز کردن آبسرد کن

اگر احساس می‌کنید مزه آب، آبسرد کن شما تغییر کرده است و دیگر آن طعم همیشگی را ندارد، وقت آن رسیده است که آبسرد کن را تمیز کنید.

فرقی نمی‌کند برای نوشیدن آب از آبسردکن ایستاده استفاده کنید یا آبسرد کن یخچال فریزر، در هر صورت بعد از گذشت مدتی شما متوجه تغییر طعم و بوی آب خواهید شد. وقتی بو و مزه آب در آبسردکن تغییر می‌کند، تنها می‌تواند نشان دهنده یک چیز باشد. زمان تمیز کردن آبسردکن فرا رسیده و باید وقتی را برای تمیز کردن آن در برنامه روزانه نظافت منزل خود بگذارید. اگر نمی‌دانید باید چگونه آبسردکن را تمیز کنید نگران نباشید، در این مقاله به شما روش‌هایی برای تمیز کردن آبسرد کن خواهیم گفت تا دیگر دیگر هنگام نوشیدن آب بوی بد حس نکنید.

 

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

 

نحوه تمیز کردن آبسردکن

آبسردکن‌ها می‌توانند روز‌هایی طولانی بدون هیچ مشکلی آب خنک و تازه را برای شما فراهم کنند. اما یک روز، هنگامی که دسته را فشار می‌دهید و لیوان خود را از آب گوارا پر می‌کنید متوجه می‌شوید که دیگر، خبری از آن آب گوارا و تازه نیست و طعم و بوی آن تغییر کرده است. وقتی بو و طعم آب، آبسرد کن تغییر می‌کند باید به یاد بیاورید، آخرین باری که آبسردکن را شسته و تمیز کرده‌اید چه زمانی بوده است؟ اگر نمی‌دانید و نمی‌توانید آن زمان را به یاد بیاورید، باید برای شستن آبسردکن دست به کار شوید.

شستشوی مخزن آبسردکن
باید تمیز کردن آبسردکن را در برنامه نظافت هفتگی و ماهانه خود قرار دهید

شستن آبسرد کن ایستاده، رومیزی و آبسرد کن یخچال فریزر دارای قوائد خاصی است که در این مقاله به همه آن‌ها اشاره خواهیم کرد. اما مهم‌‎ترین نکته‌ای که باید درباره شستن و تمیز کردن آبسرکن بدانید این است که، باید برای تمیز کردن آن یک برنامه زمانی خاص قرار دهید. اگر نظافت برای شما اهمیت زیادی دارد بهتر است بعد از هربار استفاده از آبسرد کن ایستاده و رومیزی و تمام شدن آب، به خوبی بدنه و قسمت درونی آبسرد کن را بشوئید. خوشبختانه راه‌های زیادی برای تمیز کردن آبسردکن وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

شستشوی آب سرد کن
نحوه شستشوی آب سرد کن ایستاده و رومیزی با شستشوی آبسرد کن یخچال تفاوت دارد

چگونه آبسردکن یخچال را تمیز کنیم؟

دستگاه آبسرد کن یخچال خانه، یک روش عالی برای خنک نگه داشتن آب است، اما باید بدانید به مرور زمان، آبسردکن یخچال، املاح و مواد معدنی موجود درآب را به خود می‌گیرد و این املاح به رسوبات درون لوله آبسردکن تبدیل می‌شوند. این رسوبات و املاح مختلف هستند که روی طعم و بوی آب تاثیر می‌گذارند.

از بین بردن رسوبات و باکتری‌هایی موجود درون لوله‌ها موجب می‌شود تا دوباره آبی خوش طعم و گوارا داشته باشید.  بنابراین اگر به دنبال راهی برای تمیز کردن آبسردکن هستید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

  • در اولین مرحله از فرایند تمیز کردن آبسردکن، ابتدا باید یخچال را از برق بکشید. درب دستگاه را باز کرده و سعی کنید علت بو و مزه بد آبسردکن را جستجو کنید. به یاد داشته باشید اگر آب بو و مزه کهنگی و یا پلاستیک می‌دهد، باید مشکل را در لوله‌های پلاستیکی جستجو کنید. این لوله‌های پلاستیکی وظیفه انتقال آب، به مخزن آبسردکن را دارند. گاهی اوقات یک شکاف و یا گیر کردن املاح موجود در آب در این لوله‌ها، باعث کپک زدن آن‌ها می‌شود. اما اگر آب آبسردکن، بو و مزه‌ای شبیه به تخم مرغ فاسد شده دارد، این یعنی مخزن آب به شدت کثیف است و نیاز به یک تمیزکاری اساسی دارد.
چگونه آبسردکن یخچال را تمیز کنیم
درب یخچال فریزر را باز کرده و برای فهمیدن علت بوی بد، آبسردکن یخچال را از نظر بگذرانید

۲-اگر قصد تمیز کردن آبسردکن یخچال را دارید، بهتر است ابتدا برای تمیز کردن بدنه بیرونی و قسمت‌های داخلی آن وقت بگذارید. یک دستمال مرطوب برداشته و روی آن چند قطره مایع ظرفشویی بریزید. با دستمال بدنه بیرونی یخچال را به خوبی تمیز کنید و سعی کنید تمام لکه‌‌های غذا و رد اثر انگشت را از روی آن پاک کنید.

۳-بعد از تمیز کردن بدنه بیرونی، باید به سراغ قسمت‌های داخلی یخچال بروید. روی زمین روزنامه بندازید و قفسه‌ها و کشو‌های یخچال را یکی یکی  بیرون بیاورید و روی آن بگذارید. با آب گرم و مایع ظرفشویی قفسه‌ها و کشو را با دقت بشوئید، گوشه و کناره‌های این ملزومات فراموش نکنید،زیرا این نقاط مکان بسیار مناسبی برای کپک زدن هستند. سپس با یک دستمال به خوبی قفسه‌ و کشو‌ها را خشک کنید تا رد و لک آب از بین برود. در این مرحله نباید غذا‌ها را فراموش کنید، غذا‌های بو‌دار، ادویه‌ها و ترشی‌ها می‌توانند عطر و رایحه خود را به یخچال منتقل کنند. پس تعدادی ظرف غذای در دار بردارید و مواد غذایی را درون آن بریزید و درب آن‌ها را محکم ببندید. حالا می‌توانید آن‌ها را با اطمینان از اینکه بویی نمی‌دهند درون یخچال بگذارید.

رفع بوی بد آبسردکن
قفسه‌ها و کشو‌ها را از درون یخچال در آورده و با آب گرم و مایع ظرفشویی آن را تمیز کنید

۴- حالا باید مواد شوینده خود را انتخاب کنید. می‌توانید از مواد شویبنده قوی و یا مواد پاک کننده طبیعی استفاده کنید. برای جلوگیری از خط و خش افتادن روی قسمت درونی یخچال، یک اسفنج برداشته و روی آن مواد شوینده را اسپری کنید و به بدنه بکشید.

۵-بعد از تمیز کردن قسمت بیرونی و درونی یخچال، باید به سراغ آبسردکن بروید. به یاد داشته باشید که تمیز کردن یخچال اولویت بیشتری از، تمیز کردن آبسردکن دارد. زیرا گاهی اوقات این یخچال است که بوی بدی می‌دهد و آن را به آبسردکن منتقل می‌کند.

طریقه نصب مخزن آبسردکن
برای رفع بوی بد آبسردکن ابتدا یخچال را تمیز کنید

۶- برای تمیز کردن قطعات مختلف آبسردکن، از یک دستمال پاکیزه استفاده کنید. دستمال‌های کهنه و پوسیده، خودشان عاملی برای انتقال بوی بد به آبسردکن هستند. محفظه نگهدارنده آب  را برداشته و آن را به خوبی با مواد شوینده و یا مواد پاک کننده طبیعی بشوئید.

می‌توانید از جوش شیرین برای تمیز کردن آبسردکن استفاده کنید، این ماده گفته شده، خاصیت بو زدایی قوی دارد و می‌تواند بوی بد آبسردکن را رفع کند. یک چهارم فنجان جوش شیرین را با یک لیتر آب گرم مخلوط کرده و به وسیله آن، محفظه نگهدارنده آب را به خوبی بشوئید. بعد از شستن محفظه با جوش شیرین، آن را با آب و مایع ظرفشویی به خوبی تمیز کنید.

جوش شیرین خاصیت بو و میکروب زدایی قوی دارد و می‌تواند طعم ومزه آب را به حالت عادی برگرداند. بعد از شستشوی کامل محفظه آبسرد کن، یک دستمال میکروفیبر تمیز برداشته و با آن به خوبی محفظه را خشک کرده و نگذارید رد و لک آب روی آن بیافتد. به یاد داشته باشید، باید برای تمیز کردن محفظه آبسردکن برنامه‌ای خاص  داشته باشید، بهتر است این کار را هفته‌ای یکبار یا هر دو هفته یکبار انجام دهید. برای درک بهتر و بیشتر تمیز کردن آبسرد کن می‌توانید مقاله رفع بوی بد آبسردکن را بخوانید.

رفع بوی بد آبسردکن
جوش شیرین با خاصیت بو زدایی، به رفع بوی بد آبسردکن می‌پردازد

رسوب زدایی آبسردکن فقط در چند مرحله ساده

آبسردکن‌ها نقشی اساسی در محیط‌های اداری و شرکت‌های تجاری دارند، این لوازم پرکاربرد نیز، مانند هر وسیله دیگری به مرور زمان نیاز به نظافت و تمیزکاری دارند. تمیز نکردن به موقع آبسردکن باعث تغییر در مزه و بوی آب می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد، بیماری‌های عفونی و گوارشی مختلف در بدن شود. بنابراین اگر آبسردکنی در شرکت و یا حتی در خانه دارید، بهتر است تمیز کردن آن را در برنامه خود بگذارید.

نحوه تمیز کردن آبسردکن
تمیز نکردن آبسردکن، علاوه بر بو و مزه بد آب باعث ایجاد انواع مریضی‌های عفونی و ریوی می‌شود

نحوه تمیز کردن آبسردکن با سرکه  

در اولین مرحله شما باید یک سطل بزرگ بردارید و آن را با آب گرم پر کنید. این سطل باید آنقدر بزرگ باشد، تا به راحتی بتوانید فرایند شستشوی آب سرد کن را مدیریت کنید، بدون اینکه نگران پاشیدن یک قطره از مواد شوینده روی لباس خود باشید.

یک جفت دستکش بردارید و پیشبند تن کنید، بهتر است در جریان تمیز کردن آبسردکن از لباس‌های کهنه و قدیمی خود استفاده کنید. همانطور که اشاره کردیم، سطل را باید با حدود ۴ لیتر آب گرم پر کنید، اکنون باید سفید کننده را برداشته و یک قاشق غذاخوری از آن را به این ۴ لیتر آب اضافه کنید. سفید کننده‌ای را انتخاب کنید که به نسبت دیگر برند‌ها بوی کمتری داشته باشد. به یاد داشته باشید، باید تمیز کردن آبسردکن را در محیطی باز انجام دهید، تا کنترل بیشتری به فرایند داشته باشید.

نحوه تمیز کردن آبسردکن
برای تمیز کردن آبسردکن باید، یک جفت دستکش، یک سطل بزرگ و سرکه داشته باشید

سرکه راهی برای رفع بوی بد آبسردکن

حالا سرکه سفید را برداشته و حدود ۵ فنجان از آن را درون آب بریزید، برای اینکه بوی سرکه را رقیق تر کنید می‌توانید بعد از اضافه کردن سرکه به این محلول، کمی لیموی طبیعی نیز به آن بیافزائید. استفاده از سرکه در شستشوی آب سرد کن، به خاطر خاصیت ضدعفونی آن است، زیرا به راحتی می‌تواند جلوی رشد میکروب‌ها را بگیرد.

بعد از تهیه محلول موردنظر، باید آبسرد کن را برای شستشو آماده کنید. قبل از هرکاری برای امنیت بیشتر و رعایت ایمنی، آبسردکن یخچال را از برق بکشید. باید شستشوی آبسرد کن را در محلی انجام دهید که هیچ وسیله الکترونیکی و پریز برقی وجود نداشته باشد.

چگونه آبسردکن یخچال را تمیز کنیم
قبل از اینکه تمیز کردن آبسرد کن را شروع کنید، ابتدا این دستگاه را از برق بکشید

گالن آب آبسردکن را بردارید، یک قطعه اسفنج تمیز برداشته و آن را کمی مرطوب کنید و به خوبی محل اتصال گالن با دستگاه را تمیز کنید. حالا محلول شوینده را برداشته و آن را  درون مخزن آبسردکن بریزید و اجازه دهید محلول برای ۲ الی ۵ دقیقه درون آن بماند.

پیشنهاد مطالعه

سپس زیر شیر آب تخلیه، یک ظرف بزرگ قرار داده و شیر آب تخلیه را باز کنید، تا در زمان خروج محلول شوینده، شیر‌های آب نیز تمیز شوند. حالا باید اثرات سرکه و سفید کننده را از درون مخزن پاک کنید، نباید بو و یا طعمی از این مواد درون مخزن باقی بماند. برای پاک کردن اثرات سفید کننده و سرکه، درون مخزن آبسرد کن را چندین بار با آب پر و خالی کنید. فرایند تخلیه آب را از طریق شیر‌‌های آب انجام دهید تا، بوی سرکه و سفیدکننده از شیر برود. با اینکار علاوه بر تمیز کردن آبسرد کن، آن را به طور کامل رسوب گیری نیز کرده‌اید.

چگونه آبسردکن یخچال را تمیز کنیم
با یک قطعه اسفنج تمیز، محل اتصال گالن آبسردکن را به مخزن تمیز کنید

در این میان نباید سینی تخلیه آب دستگاه را فراموش کنید، زیرا این مکان بستر بسیار مناسبی برای کپک زدن و ایجاد بوی بد است. آن را به سادگی از آبسردکن جدا کرده و درون آن را با مواد شوینده به خوبی بشوئید. بعد از شستشو، آن را به خوبی خشک کنید تا هیچ رطوبتی درون آن باقی نماند.

بعد از شستشوی آبسرد کن دستان خود را به خوبی بشوئید، حالا گالن آب آبسردکن را برداشته و با یک حوله پاکیزه بدنه آن را به خوبی تمیز کنید. قبل از نصب گالن آب آبسردکن، دوباره دستان خود را با دقت بشوئید. اکنون زمان آن رسیده است که گالن آب را درون آبسردکن قرار داده و آن را نصب کنید. زمان امتحان فرا رسیده است، یک لیوان برداشته و شیر آب را بفشارید، برای اطمینان از انجام شدن کار درست، بو و مزه آب را بچشید.

چگونه آبسردکن یخچال را تمیز کنیم
محلول آب و سرکه را به طور مستقیم درون مخزن آبسرد کن ریخته و بگذارید برای دو الی پنج دقیقه درون آن بماند

شستشوی مخزن آبسردکن، سخت یا آسان؟

شستشوی مخزن آبسردکن به مهارت و تجربه نیاز دارد، اما با انجام دادن مراحل بالا به راحتی می‌توانید این کار را در خانه نیز انجام دهید. اما اگر وقت کافی برای تمیز کردن قسمت‌های مختلف آشپزخانه ندارید، می‌توانید برای سرعت بخشیدن به امور، از خدمات نظافت منزل استفاده کنید. برای بهره گیری از سرویس نظافت منزل، کافیست به سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز مراجعه کرده و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید. تیم پشتیبان آچارباز بعد از ثبت درخواست نظافت، با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی‌های لازم، نظافتچی آقا یا خانم را به منزل شما می‌فرستد.

 


نویسنده :

ارسال دیدگاهاستفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.