یخچال و فریزر

راهنمای حل مشکلات متداول آبسردکن یخچال

مشکلات متداول آبسردکن

آبسردکن یخچال برای دسترسی سریع‌تر به آب خنک طراحی شده است. گاهی ممکن است با این قسمت از یخچال به مشکل برخورد کنید و قادر به استفاده از آن نباشید. در این بحث به بررسی مشکلات متداول آبسردکن یخچال خواهیم پرداخت.

با وجود یخچال‌های جدید امروزی دیگر نیاز نیست برای نوشیدن آب در طول روز بارها درِ یخچال را باز کنید. این خود موجب آسیب به یخچال خواهد شد. همچنین باز کردن مداوم درب یخچال باعث ورود آلودگی و میکروب به محیط داخلی و در نهایت فساد مواد غذایی می‌شود. از این‌رو با روی کار آمدن یخچال‌های آبسردکن‌دار تا حدی کارها آسان شد. اگر آبسردکن یخچال پاسخگوی نیاز شما برای تامین آب سرد نیست، میتوانید به خرید آبسردکن فکر کنید. برای راهنمایی بیشتر در این مورد و پیدا کردن آبسردکنی متناسب با نیاز خود، می توانید مقاله راهنمای خرید و نگهداری صحیح از آبسردکن را مطالعه کنید.

دلایل زیادی برای خرابی آبسردکن وجود دارد که در این بحث آن‌ها را شرح داده و راه‌ حل این مشکلات را نیز بیان می‌کنیم.

علت سرد نکردن آبسردکن

در صورتی که آبسردکن یخچال توان سرد کردن آب را ندارد، این مشکل را می توان در دو مورد زیر پیگیری کرد:

 • تنظیم نبودن ترموستات دمایی یخچال

در صورتی که ترموستات یخچال خراب شده باشد، تنظیمات دمای یخچال به هم می ریزد و آب یخچال سرد نمی شود. در این حالت در صورت خرابی ترموستات، آن را تعویض نماید. برای تعمیر یخچال بهتر است از تعمیرکاران متخصص استفاه شود.

 • ایراد برد کنترلی دیسپنسر یا آبسردکن

خرابی برد کنترلی دیسپنسر یا همان آبسردکن باعث کارنکردن آبسردکن می شود. وظیفه این برد، کنترل آبسردکن و یخساز و صفحه نمایش است. در صورت بروز مشکل در این برد، تامین برق کلی آبسردکن متوقف خواهد شد. گاهی خرابی آبسردکن به‌دلیل وجود مشکل در یک قطعه‌ی کوچک از برد است و با تعویض آن قطعه ایراد دستگاه برطرف می‌شود. در صورت خرابی یک بخش یا همه این قطعات، برد را بررسی کنید که سوختگی یا اتصال کوتاه نداشته باشد و یا خازنی نسوخته باشد.

آبسردکن روشن نمی‌شود

یکی از دلایل روشن نشدن آبسردکن، قطع شدن جریان برق شهری و یا جریان ضعیف برق است. ابتدا باید پریز برق و سیم‌پیچی‌های ترموستات را بررسی کنید و در صورت سالم بودن این بخش‌ها باید با دستگاه ولت‌متر جریان برق شهری را کنترل کنید.

علت قطع شدن آب آبسردکن یخچال:

خرابی کلید آبسردکن:

در صورت خرابی کلیدهای آبسردکن، جریان برق قطع و جریان ولتاژ به آبسردکن برقرار نمی‌شود. در صورت وجود اتصالی و خرابی در کلیدها، باید آن‌ها را تعویض کنید.

خرابی کلید آبسردکن

فشار کم سیستم آب خانگی:

مورد دیگر بروز مشکل در آبسردکن به فشار آب خانگی مربوط می‌شود. این مورد یکی از دلایل اصلی برای دریافت نکردن نتیجه مطلوب از آبسردکن‌ یخچال است. زیرا شیرهای ورودی حداقل و حداکثر مجازی برای فشار آب دارند که در صورت یکی نبودن با این استاندارد، آبسردکن دچار مشکل خواهد شد.

 

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
برای ثبت سفارش در زمینه سرویس و تعمیر یخچال فریزر، روی دکمه زیر کلیک کنید و یا برای ثبت سفارش آنلاین از طریق اپلیکیشن آچارباز و یا تماس تلفنی با شماره تلفن 02154591616 اقدام کنید. در سریعترین زمان ممکن تعمیرکار یخچال آچارباز به محل مورد نظر شما اعزام خواهد شد.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر

 

 خرابی شیر ورودی آب:

مورد بعدی برای عملکرد نادرست آبسردکن شیرهای ورودی آب هستند. در صورت بروز خرابی در این شیرها، شیر ورودی باز نشده و آب از آبسردکن خارج نخواهد شد. برای رفع این مشکل از یک مولتی‌متر برای تست اتصال جریان شیر ورودی استفاده کنید و اگر اتصال وجود نداشت، شیر ورودی را تعویض کنید.

یخ‌زدگی لوله‌های آب:

یکی از اصلی‌ترین دلایل برای عدم عملکرد صحیح آبسردکن یخچال، وجود یخ‌زدگی در لوله‌ها است. در صورت یخ‌زدگی لوله‌هایی که داخل درِ یخچال قرار دارند، آبی از آبسردکن خارج نخواهد شد. این مشکل در صورت دمای نامناسب یخچال ایجاد می‌شود. برای تشخیص یخ‌زدگی لوله‌ها باید لوله را در قسمت زیرین در جدا کرده و داخل آن بدمید، در صورت عبور نکردن هوا، لوله دچار یخ‌زدگی شده است. برای رفع این مشکل باید یخ‌زدگی لوله را برطرف کنید.

خرابی فیلتر:

مسدود بودن و خرابی فیلتر آب نیز یکی از دلایل کار نکردن آبسردکن است. در صورت مسدود شدن این فیلتر، جریان آب کم و یا قطع خواهد شد. توصیه می‌شود هر 6 ماه اقدام به تعویض فیلتر کنید. البته ناگفته نماند، بسته به محل زندگی شما، فاصله‌ی زمانی تعویض فیلتر هم تغییر می‌کند. اگر مقدار رسوب آب شهری منطقه بیش‌از حد مجاز است، باید مدت زمان استفاده از هر فیلتر را کاهش دهید.

تمیز کردن محفظه آبسردکن

خرابی کلید درِ یخچال:

گاهی به‌دلیل باز بودن درب یخچال، آبسردکن و یخ‌ساز خاموش می‌شوند. اگر کلید در خراب باشد نیز این مشکل بروز خواهد داد. از سالم بودن کلید اطمینان حاصل کنید.

خرابی میکروسوئیچ و کلیدهای دیسپنسر:

ممکن است میکروسوئیچ یا کلیدهای دیسپنسر که برای خروج آب و یخ از آبسردکن که بر روی یخچال نصب می شوند، ایراد داشته و معیوب باشند. وظیفه این کلیدها تعیین نوع یخ، دمای آب و سایر تنظیمات است و ممکن است دارای اتصالات نادرست یا سوختگی باشند.

اگر به دلیل ضربه یا حرارت این دکمه ها از فریم و بدنه خارج شده باشند می تواند دچار مشکلات فنی گردیده و جریان در آنها برقرار نشود.

پیشنهاد مطالعه

کم شدن و تخلیه کامل گاز یخچال

درصورتی که گاز یخچال کم شود، سرمای آن نیز کاهش می‌یابد. این مشکل درمورد آبسردکن هم صدق می‌کند. اگر گاز آبسردکن کم شود، سرمای کافی را نخواهد داشت.

علت چکه کردن آب از آبسردکن یخچال:

 • خرابی در پدال آبسردکن
 • شیر برقی
 • مشکل در مسیر آبرسانی

راه حل مشکل چکه کردن آب از آبسردکن:

برای شروع تعمیر باید به مدت 6 دقیقه پدال آبسردکن یخچال را  برای خارج شدن هوا فشار دهید. پس از آن فیتینگ ها را بررسی کرده تا از آب بندی آن مطمئن شوید.
در مرحله بعد اتصال شلنگ آب از پشت یخچال و شیربرقی را چک نمایید. تانک آب را خارج و تست کنید و درنهایت تعویض کنید. اگر همچنان مشکل باقی است باید شیر برقی را تعویض کنید.

اگر مشکل از پدال است باید آن را نیز تعویض کنید.

علت یکسره کار کردن آبسردکن یخچال و قطع نشدن آب آن:

اگر به طور مدام از آبسردکن یخچال آب خارج شده و با حرکت پدال جریان آب قطع نمی شود، مشکل از خرابی سوئیچ پدال و یا خرابی از شیر برقی یخچال است.

نظافت محفظه‌ی آبسردکن و یخ‌ساز

پیشنهاد می‌شود که گاهی اقدام به تمیز کردن محفظه‌ی آبسردکن و یخ‌سازکنید. با این کار رسوب و آلودگی هم از بین می‌رود و آب طعم نامطلوب نخواهد گرفت. برای این کار می توانید مقاله علت بوی بد آبسردکن چیست و چگونه آن را تمیز کنیم؟ را مطالعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. سلام
   ممکن است پروانه به جایی گیر می‌کند و یا آرمیچر موتور خنک کننده گیر کرده باشد. در هر صورت یخچال باید توسز کارشناس بررسی شود.

 1. برای تعویض فیلتر یخچال سامسونگ زنگ زدم به نمایندگی اما هیچ اقدامی نکردن شما میتونین کاری بکنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا