به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

مشکلات متداول آبسردکن

مشکلات متداول آبسردکن

آبسردکن یخچال برای دسترسی سریع‌تر به آب خنک طراحی شده است. گاهی ممکن است با این قسمت از یخچال به مشکل برخورد کنید و قادر به استفاده از آن نباشید. در این بحث به بررسی مشکلات متداول آبسردکن یخچال خواهیم پرداخت.

با وجود یخچال‌های جدید امروزی دیگر نیاز نیست برای نوشیدن آب در طول روز بارها درِ یخچال را باز کنید. این خود موجب آسیب به یخچال خواهد شد. همچنین باز کردن مداوم درب یخچال باعث ورود آلودگی و میکروب به محیط داخلی و در نهایت فساد مواد غذایی می‌شود.

از این‌رو با روی کار آمدن یخچال‌های آبسردکن‌دار تا حدی کارها آسان شد. با وجود کاربردی بودن بخش آبسردکن یخچال، در صورت بروز مشکل برای آن باید درصدد رفع مشکل برآیید تا به قسمت‌های دیگر آسیبی وارد نشود.

دلایل زیادی برای خرابی آبسردکن وجود دارد که در این بحث آن‌ها را شرح داده و راه‌ حل این مشکلات را نیز بیان می‌کنیم.

 • آبسردکن روشن نمی‌شود

یکی از دلایل روشن نشدن آبسردکن، قطع شدن جریان برق شهری و یا جریان ضعیف برق است. ابتدا باید پریز برق و سیم‌پیچی‌های ترموستات را بررسی کنید و در صورت سالم بودن این بخش‌ها باید با دستگاه ولت‌متر جریان برق شهری را کنترل کنید.

 • کلید آبسردکن

در صورت خرابی کلیدهای آبسردکن، جریان برق قطع و جریان ولتاژ به آبسردکن برقرار نمی‌شود. در صورت وجود اتصالی و خرابی در کلیدها، باید آن‌ها را تعویض کنید.

مشکلات متداول آبسردکن
 • برد کنترلی آبسردکن

مهم‌ترین بخش در آبسردکن برد کنترلی است. این برد عملکرد اصلی سیستم آبسردکن را برعهده دارد. در صورت بروز مشکل در این برد، تامین برق کلی آبسردکن متوقف خواهد شد. گاهی خرابی آبسردکن به‌دلیل وجود مشکل در یک قطعه‌ی کوچک از برد است و با تعویض آن قطعه ایراد دستگاه برطرف می‌شود. پس نیازی نیست که تمام برد را تعویض کنید.

 • فشار کم سیستم آب خانگی

مورد دیگر بروز مشکل در آبسردکن به فشار آب خانگی مربوط می‌شود. این مورد یکی از دلایل اصلی برای دریافت نکردن نتیجه مطلوب از آبسردکن‌ یخچال است. زیرا شیرهای ورودی حداقل و حداکثر مجازی برای فشار آب دارند که در صورت یکی نبودن با این استاندارد، آبسردکن دچار مشکل خواهد شد.

 

 • شیر ورودی آب

مورد بعدی برای عملکرد نادرست آبسردکن شیرهای ورودی آب هستند. در صورت بروز خرابی در این شیرها، شیر ورودی باز نشده و آب از آبسردکن خارج نخواهد شد. برای رفع این مشکل از یک مولتی‌متر برای تست اتصال جریان شیر ورودی استفاده کنید و اگر اتصال وجود نداشت، شیر ورودی را تعویض کنید.

 • یخ‌زدگی لوله‌های آب

یکی از اصلی‌ترین دلایل برای عدم عملکرد صحیح آبسردکن یخچال، وجود یخ‌زدگی در لوله‌ها است. در صورت یخ‌زدگی لوله‌هایی که داخل درِ یخچال قرار دارند، آبی از آبسردکن خارج نخواهد شد. این مشکل در صورت دمای نامناسب یخچال ایجاد می‌شود. برای تشخیص یخ‌زدگی لوله‌ها باید لوله را در قسمت زیرین در جدا کرده و داخل آن بدمید، در صورت عبور نکردن هوا، لوله دچار یخ‌زدگی شده است. برای رفع این مشکل باید یخ‌زدگی لوله را برطرف کنید.

 • فیلتر آب

فیلتر آب نیز یکی از دلایل کار نکردن آبسردکن است. در صورت مسدود شدن این فیلتر، جریان آب قطع خواهد شد. توصیه می‌شود هر ۶ ماه اقدام به تعویض فیلتر کنید. البته ناگفته نماند، بسته به محل زندگی شما، فاصله‌ی زمانی تعویض فیلتر هم تغییر می‌کند. اگر مقدار رسوب آب شهری منطقه بیش‌از حد مجاز است، باید مدت زمان استفاده از هر فیلتر را کاهش دهید.

مشکلات متداول آبسردکن

 • نظافت محفظه‌ی آبسردکن و یخ‌ساز

پیشنهاد می‌شود که گاهی اقدام به تمیز کردن محفظه‌ی آبسردکن و یخ‌سازکنید. با این کار رسوب و آلودگی هم از بین می‌رود و آب طعم نامطلوب نخواهد گرفت.

 • کلید درِ یخچال

گاهی به‌دلیل باز بودن درب یخچال، آبسردکن و یخ‌ساز خاموش می‌شوند. اگر کلید در خراب باشد نیز این مشکل بروز خواهد داد. از سالم بودن کلید اطمینان حاصل کنید.

 • کم شدن و تخلیه کامل گاز یخچال

درصورتی که گاز یخچال کم شود، سرمای آن نیز کاهش می‌یابد. این مشکل درمورد آبسردکن هم صدق می‌کند. اگر گاز آبسردکن کم شود، سرمای کافی را نخواهد داشت.

مشکلاتی که در این بحث مطرح شد، مواردی هستند که خود شما هم قادر به تشخیص آن‌ها هستید و در صورت بروز برخی از این مشکلات، می‌توانید آن‌ها را برطرف کنید. اما اگر از پس رفع این مشکلات برنیایید، با کارشناس تعمیر لوازم خانگی مشورت کنید.

 

تعمیر یخچال و فریزر در محل با آچارباز
در صورت مشاهده هرگونه مشکل در نصب و راه اندازی یخچال و همچنین خرابی یخچال خود، به راحتی می‌توانید در سامانه آچارباز درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید.
درخواست تعمیر یخچال و فریزر


نویسنده :

 • Avatar برزین گفت:

  چرا بعداز دماه آبسردکن آجیر میکشد

  • زهرا چگینی زهرا چگینی گفت:

   سلام
   ممکن است پروانه به جایی گیر می‌کند و یا آرمیچر موتور خنک کننده گیر کرده باشد. در هر صورت یخچال باید توسز کارشناس بررسی شود.

 • Avatar شقایق گفت:

  برای تعویض فیلتر یخچال سامسونگ زنگ زدم به نمایندگی اما هیچ اقدامی نکردن شما میتونین کاری بکنین؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • Avatar پرهام گفت:

  کلید آبسردکن یخچال رو میشه تعمیر کرد؟

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >