×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

علائم خرابی سنسور دمای آب خودرو| مراقب موتور خودرو باشید!

دسترسی به نزدیک ترین متخصصین
خرابی سنسور دمای آب خودرو

سنسور دمای آب خودرو، یکی از قطعات اصلی اتومبیل است که در صورت خرابی می‌تواند عملکرد آن را دچار مشکل کند. در اینجا قصد معرفی سنسور دمای آب خودرو را بشناسیم و نشانه‌های خرابی آن را بررسی کنیم.

سنسور دمای آب خودرو چیست؟

Water temperature sensor یا همان سنسور دمای آب خودرو که به آن WPS هم می‌گویند، قطعه‌ی کوچکی است که وظیفه آن هم ارسال اطلاعات به یونیت کنترل انژکتور است تا زمان پاشش و تنظیم شمع‌ها برای جرقه زنی را تعیین کند و نقش اصلی در تنظیم دمای آب موجود در موتور دارد. البته گاهی به این قطعه حسگر دمای خنک‌کننده هم گفته می‌شود.

محل قرارگیری سنسور دمای آب در اغلب خودروها در روی محفظه ترموستات است.

به زبان ساده‌تر باید گفت، زمانی که دمای موتور خودرو بالا می‌رود و خودرو بیش از حد داغ می‌کند، سنسور دمای آب وارد عمل شده و دور موتور را تا زمانی که به حد نرمال برسد پایین می‌آورد. البته در برخی از مدل‌های خودرو، سنسور این قابلیت را دارد که فن‌های سیستم خنک‌کننده را نیز روشن کند.

محل قرارگیری سنسور دمای آب پژو 405
سنسور دمای آب، نقش اساسی در خنک کردن موتور خودرو دارد
برای تعمیر خودرو از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

چند سنسور دمای آب در خودرو وجود دارد؟

تعداد سنسورهای موجود در سیستم خوردو بسته به مدل آنها متفاوت است. برای مثال در خودروهایی مثل ۴۰۵، پرشیا، سمند و خودروهایی که دارای یونیت کنترل فن هستند، ۳ سنسور دمای آب وجود دارد. یک سنسور با رنگ قهوه‌ای برای ارسال فرمان راه اندازی فن سیستم خنک‌کننده، یک سنسور با رنگ سبز برای اطلاع رسانی دمای آب به ECU موتور و یک سنسور آبی رنگ جهت نمایشگر پشت آمپر.

اما در خودروهایی مانند پراید که فاقد یونیت کنترل فن هستند، ۲ عدد سنسور دمای آب موتور وجود دارد. یکی برای اطلاع رسانی دمای آب به ECU موتور و یک سنسور هم جهت نمایشگر پشت آمپر.

در خودروهایی مثل ۲۰۶ و ۲۰۷ هم به‌دلیل اینکه تمامی ECUها و کنترلرها به هم متصل هستند و اطلاعات در دسترس تمام قسمت‌هاست و پارامترهای آمپر هم توسط BSI کنترل می‌شوند، نیازی به وجود سنسور اضافی نیست و فقط یک سنسور وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه

با بررسی دوره‌ای به سلامت خودرو توجه کنید

توجه به نشانه‌های غیرعادی در عملکرد خودرو کمک می‌کند تا از هزینه‌هایی که در آینده ممکن است رخ دهد پیشگیری شود. هر زمانی که حس کردید خودرو دود می‌کند، روغن ریزی دارد، بوی نامطبوع داخل کابین پیچیده و …، بهتر است با تعمیرکار خودرو مشورت کنید. مشکلاتی از قبیل سوختن واشر سرسیلندر، پاره شدن تسمه تایم، و یا حتی خرابی سنسور دریچه گاز، از جمله مواردی هستند که اگر زود بررسی نشوند، به موتور آسیب جدی وارد می‌کنند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام صبح، با وجود اینکه اتومبیلتان سالم است، اما با استارت‌های زیاد روشن شود. این مشکل می‌تواند به‌دلیل خرابی سنسور دمای آب باشد. زیرا با خرابی حسگر دمای خنک کننده، فن رادیات به‌درستی عمل نکرده و خودرو جوش می‌آورد. از این رو دمای آب با روشن شدن فن در پشت آمپر، بسیار بالاتر از قبل دیده می‌شود که درنتیجه، ماشین سخت روشن خواهد شد.

سنسور دمای آب پراید کجاست
محل قرارگیری سنسور دمای آب خودرو

نشانه‌های خرابی سنسور دریچه گاز خودرو

۱-دود کردن بی‌دلیل خودرو، حتی زمانی که موتور خنک است

دود کردن خودرو که ناشی از خرابی سنسور دمای آب است، به این دلیل رخ می‌دهد که سیگنال‌های اشتباه به ECU ارسال می‌شوند حجم زیادی از مخلوط سوخت غنی خواهد شد. این حجم زیاد مخلوط سوخت و هوا موجب می‌شود که موتور به‌خوبی سوخت را منفجر نکند و دمای محفظه احتراق و لوله‌های اگزوز بالا رفته و رنگ دود ناشی از احتراق سیاه شود.

۲-مصرف زیاد سوخت

با خرابی حسگر دمای خنک‌کننده، سیگنال‌های اشتباه به ECU ارسال می‌شود. کامپیوتر با تصور اینکه دمای موتور سرد است، دستور ارسال سوخت بیشتر را داده که این خود دلیل اصلی مصرف زیاد سوخت است.

۳-روشن نشدن و یا بد روشن شدن خودرو در روزهای سرد

با خرابی حسگر سنسور دمای آب، فن رادیات به‌درستی عمل نمی‌کند و درنهایت خودرو جوش می‌آورد. سپس دمای آب با روشن شدن فن، بیشتر از مقدار قبل نمایش داده می‌شود که نتیجه آن، سخت روشن شدن خودرو در روزهای سرد است.

۴-داغ کردن خودرو و درنهایت دیر روشن شدن فن

با خرابی سنسور دمای آب، موتور بیش از حد گرم می‌شود. اما گاهی خرابی این سنسور، موجب می‌شود تا سیگنال‌های دائمی مبنی بر داغ بودن موتور به ECU ارسال شود.

در این صورت، ECU یا همان یونیت کنترل، دستور می‌دهد تا مخلوط سوخت و هوا رقیق شود، تا با این کار موتور خنک شود. در نهایت به دلیل مخلوط سوخت و هوای رقیق، دمای موتور مداوم افزایش می‌یابد و احتراق زودرس و جرقه رخ می‌دهد.

۵-فن رادیات یکسره کار می‌کند

اگر سنسور دمای آب خودرو دچار مشکل شود، درنهایت ارسال فرمان راه اندازی فن سیستم خنک‌کننده هم دچار اختلال شده و فن رادیات یکسره کار می‌کند.

۶-چراغ چک موتور روشن می‌شود

اگر از سوی ECU، اشتباهی در سیگنال‌های ارسالی حسگرها و یا حتی مدار الکتریکی‌شان، تشخیص داده شود، منجر به روشن شدن چراغ اخطار خودرو می‌شود.

چگونه از سنسور دمای آب خودرو مراقبت کنیم؟

۱-در ماه‌های سرد سال از ضدیخ استفاده کنید.

۲-با مراقبت به موقع، مانع از جوش آمدن خودرو شوید.

۳-در دفعات منظم، رادیاتور و موتور را هواگیری کنید.

۴-گاهی خودرو را سرویس و دیاگ کنید.

سنسور دمای آب پراید
سرویس دوره‌ای خودرو، تاثیر زیادی در کاهش هزینه‌های آینده دارد

تعمیر خودروی خود را به چه کسی بسپاریم؟

شاید تصور کنید که دسترسی به تعمیرکار متخصص خودرو سخت است. اما ما این کار را برای شما آسان کرده‌ایم.

آچارباز سامانه ارائه خدمت است و هر زمانی که خودروی شما خراب شود، آماده اعزام تعمیرکار سیار خودرو به محلتان است. فقط کافیست به سایت آچارباز سر بزنید و درخواست تعمیر خودرو در محل را ثبت کنید. این کار در کمتر از ۵ دقیقه انجام می‌شود. سپس پشتیبانان آچارباز با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی‌های لازم، تعمیرکار متخصص خودرو برای تعمیر ماشین شما در محلی که خواسته‌اید حاضر می‌شود.

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
درخواست تعمیر خودرو

نویسنده :

نظر شما با موفقیت ثبت شد

۲۹ دیدگاه

 • بهزاد گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید سمند با موتور ایکس یو سون دارم آمپر آب قبلاً نزدیک خط وسط بود فن دور کند روشن میشد بعداز تعویض سرسیلندر گژها هم تعویض کردم .حال خط دوم یه ذره خیلی کم ردنشده فن دور کند روشن میشه .بعد ماشین بعضی وقت‌ها کم میاره ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی از قطعات برقی هم تعویض کردم نشد.

 • مشایخی گفت:

  سلام . لطفا منو راهنمائی کنید . تشکر .
  پژو ۴۰۵ مدل ۸۸ دارم . وقتی که آمپر آب یهو قطع میشه و میخوابه چراغ استپ روشن میشه سریع رو کولر ماشین تاثییر میگذاره . کولر آف میکنه .
  چکارکنم .
  فشنگی آب تعویض کردم و جواب نداده

 • محمد گفت:

  با سلام
  پراید مدل ۸۴ انژکتور وقتی کولر میزنم حرارت بالا میره
  همه چیز رو چک کردن
  ۱ فن نو تازه گرفتم (تک دور هست)
  ۲ رادیاتور سیخ زدم
  ۳واترپمب عوض کردم
  ۴ فشنگی آب عوض کردم
  ۵فشنگی حرارت عوض کردم
  ۶ افتامات عوض کردم
  فقط تنها چیزی که نداره ترموستات هست
  چاره چیه چکار کنم ؟

 • بهزاد گل محمدی گفت:

  با سلام من خودرو سمند موتور پژو دارم .آمپیر آب در سربالایی وسط رو رد می کنه و در جاده کفی روی وسط وای میسته همه کار کردم مثل اتصال بدنه ، سیخ زدن رادیاتور ،ری مپ برنامه ای سی یو ، تعویض ترموستات تعویض فن ولی بازم مشکل پا برجاست
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 • بهزاد گل محمدی گفت:

  با سلام من خودرو سمند موتور پژو دارم .آمپیر آب در سربالایی وسط رو رد می کنه و در جاده کفی روی وسط وای میسته همه کار کردم مثل اتصال بدنه ، سیخ زدن رادیاتور ،ری مپ برنامه ای سی یو ، تعویض ترموستات تعویض فن ولی بازم مشکلک پا برجاست
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 • شهرام گفت:

  با سلام اگر برق فن ماشین رو با فن کولر یکی کنیم چه اتفاقی می افته آیا با این کار وقتی کولر میگیریم آمپر آب پایین می مونه مرسی از راهنمایی

 • مهدی شیرعلی زاده گفت:

  باسلام وخسته نباشید دوستان من پراید ۹۵. ۱۱۱ دارم مشکل من این است که ماشین همیشه وقتی دمای آب به ۹۰ درجه میرسه ۴ خط نشون میده فن روشن میشد تا خنک کنه به ۸۲ درجه می‌رسید فن خاموش میشد ویه خط کم میشد به سه. ولی الان ازاون روزی که ماشین فن اش گیر کرده بود کار نکرد واشر سرسیلندر سوزوند من هم موتور باز کردم هم واشر را عوض کردم هم رینگ وپیستون وسرسیلندر ومیل سوپاب وغیره عوض کردم ماشین راه افتاد ولی الان گرمای آب به ۹۰ درجه یعنی ۴ میشه فن روشن میشه وبه ۸۲ درجه می رساند حرارت را وخاموش میشه فن ولی صفحه کیلومتر رو ۴ تا میمونه دیگه یکی کم نمیکنه به همه جا هم می‌برم کسی سر در نمیاره فشنگی آب را هم عوض کردم مقاومت فن را عوض کردم واتر پمپ را عوض کردم شمع ووایرها را عوض کردم مشکل حل نشد کسی میدونه باید چیکار کنم؟ ایسیو را مجدد دادم فلش هم زدن دوباره برنامه ریزی هم کردن باز هم درست نشد رادیاتور آب هم نو هست. رله ها هم سالم هستن. تماس ۰۹۳۶۴۴۰۳۴۰۰ باتشکر از دوستان

 • حجت گفت:

  سلام ، ۲۰۶ دارم بعد از یک ساعت کارکردن گیج آمپر آب از وسط یک مرتبه به خط اول می رسد و سریع به بالا می رود و چراغ stop روشن می شود ترموستات / فشنگی / واتر پمپ هرچی بوده عوض کردم درست نشده واشر هم نزده

 • مسلم کبیری گفت:

  با سلام. بنده تندر ال۹۰مدل ۹۰دارم الان چند وقتی هست که موتور سرد هست مخصوصا صبح خیلی سخت و با استارت زیاد روشن میشه وموقع فشار پدال گاز حالت خفگی پیدا می‌کنه مثل اینکه با فشار دادن پدال گاز فس وفس میکنه وگاز نمیخوره. لازم به ذکرهست که اورینگهای دریچه هوا (مندلیف)رو تعویض کردم .لطفأ کمکم کنید ممنون

 • مهدی گفت:

  سلام خسته نباشین مشکل خودروی اردی من اینه که وقتی ماشین درجا کار میکنه همه چی مرتبه ولی وقتی شروع به حرکت میکنم آمپر اب بالا میره بیشتر از حد معمول ولی تا خلاص میکنم دوباره عادی میشه هرچی دنده و سرعت بالاتر میره درجه اب هم بالاتر میره اردی ۸۲ انژکتور هست سیستم فن هم درست عمل میکنه
  خوشحال میشم راهنمایی کنین

 • سـلــیـمــان گفت:

  سلام ماشین دنا دارم موقع که استارت اول میزنم اول صبح یه صدای چغغغغغغ میده سویچ برمیگردونم دوباره که استارت میزنم به کار میفته و ماشین روشن میشه یعنی این سنسور مشکل داره با استارت
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 • کورش اشرفی گفت:

  سلام من ماشین آردی دارم ترموستات ۷۴ روش نصبه ولی دما تا ۹۰ درجه می ره

 • محمد اسکندری گفت:

  سلام ماشینم پراید مدل ۹۲ هست ماشین روشن میکنم بعد ۵ دقیقه کارکردن دمای آب به خط وسط میره و سریع برمیگرده ولی ماشین اصلا جوش نمیاره یعنی اصلا گرم‌نیست آمپر درست نشون نمیده مشکل چیه میشه راهنمایی کنین

 • مهتاب حسین پور گفت:

  سلام خسته نباشید من ام وی ام ۱۱۰داذم مشکلم اینه در حین حرکت آمپرم وسط هست به محض توقف یا پشت چراغ وایسادم آمپر ابم بالا می‌ره وقتی که کولر روشن هست گاهی کولر هم خاموش باشه اینجوریه لطفاً راهنماییم کنین

 • احمد گفت:

  سلام
  پیکان دارم
  نمایشگر دمای آب گاهی اوقات عقربه اش از کار میافته وچراغش روشن میشه در حالی که دمای آب موتر معمولی هست
  موقع روشن شدن خصوصا زمانی که روی گاز هست دیر روشن میشه

  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • محمد گفت:

  سلام من ۴۰۵ مدل ۹۷ دارم هر چند وقت فن های ماشین کار نمی کنه هرجا میبرم رله های فن ها هم سالم فشنگی دمای اب رو هم تعویض میکنم درست میشه ولی بعد چند روز باز خراب میشه

 • مازیار گفت:

  میخواستم داخل دوره شرکت کنم.

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   مازیار عزیز، درحال حاضر در این زمینه ارائه خدمات وجود ندارد. امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم در خدمتتان باشیم.

 • یوسف گفت:

  سلام درصبحهای سرد ماشین سمند بدروشن میشود اگه سوکت فشنگی سبز رادربیارم خوب روشن میشه بدون هیچ مشکلی دوتا فشنگی سبز سامفر و شرکتی عوض کردم بازهم همون مشکلو داره درضمن قبلا بجای فشنگی سبز؛ فشنگی آبی دو فیش داشت که پیدا نمیشه موندم چکار کنم بیزحمت راهنمایی کنید

 • مجيد گفت:

  سلام خودروی پژو پارس ۹۴ دارم بیشتر زمانی که به سرما نزدیک میشیم حین حرکت تو هر سرعتی شروع به فلاشر زدن میکنه و عقربه سرعت شمار تند تند بالا پایین میشه ولی عقربه دور موتور خیلی واکنشی نشون نمیده در بقیه قسمتای الکترونیکی هیچ خللی ایجاد نمیشه چه باید کرد ؟؟؟

 • صادق گفت:

  سلام.من ۴۰۵ دارم.هر چند وقت یک بار چراغ آب و چراغ stopبا هم روشن میشه.ولی آمپر آب پایینتر از وسط یا روی خط اوله.و ماشینم جوش نیاورده ولی چراغ ها روشن میشه…چکار باید بکنم تا مشکل بر طرف بشه…ممنون میشم راهنمایی کنید.
  ۰۹۱۱۷۵۹۶۷۳۱

  • زهرا چگینی گفت:

   با سلام
   لطفا جهت کسب راهنمایی، با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

  • مسعود گفت:

   سلام.من سمند دارم.هر چند وقت یک بار چراغ آب و چراغ stopبا هم روشن میشه.ولی آمپر آب پایینتر از وسط یا روی خط اوله.و ماشینم جوش نیاورده ولی چراغ ها روشن میشه…چکار باید بکنم تا مشکل بر طرف بشه…ممنون میشم راهنمایی کنید.

   • تحریریه آچارباز گفت:

    باسلام
    مسعود عزیز، پیشنهاد میکنیم برای رفع مشکل، ترموستات را بررسی و سیستم خنک کننده را هواگیری کنید.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.