سرویس و تعمیر خودرو

8 نشانه خرابی سنسور دمای آب خودرو + نحوه تست و عیب‌یابی

خرابی سنسور دمای آب خودرو

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در بهمن 1398 نوشته شده بود و در بهمن 1402 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

سنسور دمای آب خودرو، یکی از قطعات اصلی اتومبیل است که در صورت خرابی می‌تواند عملکرد آن را دچار مشکل کند. در این مقاله با علائم خرابی سنسور دمای آب خودرو، وظایف، نحوه تست، عیب یابی و نگهداری از این قطعه مهم آشنا می‌شویم.

✔️ برای ثبت سفارش و دریافت قیمت از کارشناسان ما می‌توانید در قسمت تعمیر خودرو سفارشتان ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

 1. محل دقیق سنسور دمای آب خودرو (فشنگی) کجاست؟
 2. چطور از خرابی سنسور دمای آب خودرو مطمئن شویم؟
 3. چطور عمر سنسور دمای آب ماشین را بالا ببریم؟
 4. محل سنسور دمای آب پراید کجاست؟

سنسور دمای آب خودرو چیست و چه وظیفه دارد؟

Water temperature sensor یا همان سنسور دمای آب خودرو که به آن WPS یا فشنگی آب گفته می‌شود. این قطعه کوچک وظیفه ارسال اطلاعات به یونیت کنترل انژکتور را به عهده دارد تا زمان پاشش و تنظیم شمع‌ها برای جرقه زنی را تعیین کند؛ همچنین این قطعه نقش اصلی در تنظیم دمای آب موجود در موتور ماشین را دارد.

به زبان ساده‌تر باید گفت، زمانی که دمای موتور خودرو بالا می‌رود و خودرو بیش از حد داغ می‌کند، سنسور دمای آب وارد عمل شده و دور موتور را تا زمانی که به حد نرمال برسد پایین می‌آورد. البته در برخی از مدل‌های خودرو، سنسور این قابلیت را دارد که فن‌های سیستم خنک‌کننده را نیز روشن کند.

گاهی به این قطعه حسگر دمای خنک‌کننده هم گفته می‌شود. محل قرارگیری سنسور دمای آب خودرو در اغلب ماشین‌ها از جمله پراید روی محفظه ترموستات است.

سنسور دمای آب پراید
سنسور دمای آب، نقش اساسی در خنک کردن موتور خودرو دارد

چند سنسور دمای آب در خودرو وجود دارد؟

تعداد سنسورهای موجود در سیستم خوردو بسته به مدل آنها متفاوت است. برای مثال در خودروهایی مثل 405، پرشیا، سمند و خودروهایی که دارای یونیت کنترل فن هستند، 3 سنسور دمای آب وجود دارد. یک سنسور با رنگ قهوه‌ای برای ارسال فرمان راه اندازی فن سیستم خنک‌کننده، یک سنسور با رنگ سبز برای اطلاع رسانی دمای آب به ECU موتور و یک سنسور آبی رنگ جهت نمایشگر پشت آمپر.

اما در خودروهایی مانند پراید که فاقد یونیت کنترل فن هستند، 2 عدد سنسور دمای آب موتور وجود دارد. یکی برای اطلاع رسانی دمای آب به ECU موتور و یک سنسور هم جهت نمایشگر پشت آمپر.

در خودروهایی مثل 206 و 207 هم به‌دلیل اینکه تمامی ECUها و کنترلرها به هم متصل هستند و اطلاعات در دسترس تمام قسمت‌هاست و پارامترهای آمپر هم توسط BSI کنترل می‌شوند، نیازی به وجود سنسور اضافی نیست و فقط یک سنسور وجود دارد.

مدل خودروتعداد سنسور
پژو 405- پژو پرشیا – سمند- زانتیا3 عدد سنسور
(سنسور قهوه ای، سبز و آبی)
پراید – ساینا – تیبا – l90 (ال نود) – وانت نیسان2 عدد سنسور
پژو 206 – پژو 2071 عدد سنسور
سنسور 3 تایی در 405، پرشیا، سمند، زانتیا
در بین 3 سنسور بالا، سنسور رنگ سبز سنسور اصلی است که اطلاعات را به ECU منتقل می‌کند.

نشانه‌های خرابی سنسور دمای آب خودرو

در ادامه مهم‌ترین نشانه‌های خرابی سنسور دمای آب خودرو را بیان می‌کنیم. خوشبختانه علائم خرابی سنسور دمای آب پراید، علائم خرابی سنسور دمای آب سمند ef7، علائم خرابی سنسور دمای آب 405، علائم خرابی سنسور دمای آب ال 90، علائم خرابی سنسور دمای آب 206 و … مشابه است. پس هرکدام از این خودروها را که دارید با مشاهده علائم زیر می‌توانید به خرابی سنسور دمای آب خودرو پی ببرید.

1- دود کردن بی‌دلیل خودرو، حتی زمانی که موتور خنک است؛ خارج شدن دود سیاه از اگزوز

دود کردن خودرو که ناشی از خرابی سنسور دمای آب است، به این دلیل رخ می‌دهد که سیگنال‌های اشتباه به ECU ارسال می‌شوند و حجم زیادی از مخلوط سوخت، غنی خواهد شد. این حجم زیاد مخلوط سوخت و هوا موجب می‌شود که موتور به‌خوبی سوخت را منفجر نکند و دمای محفظه احتراق و لوله‌های اگزوز بالا رفته و رنگ دود ناشی از احتراق سیاه شود.

2- مصرف زیاد سوخت

با خرابی سنسور دمای آب خودرو (حسگر دمای خنک‌کننده)، سیگنال‌های اشتباه به ECU ارسال می‌شود. کامپیوتر با تصور اینکه دمای موتور سرد است، دستور ارسال سوخت بیشتر را داده که این خود دلیل اصلی مصرف زیاد سوخت است.

پیشنهاد مطالعه

3- روشن نشدن یا بد روشن شدن خودرو در روزهای سرد؛ بد استارت خوردن ماشین

با خرابی حسگر سنسور دمای آب، فن رادیات به‌درستی عمل نکرده و درنهایت خودرو جوش می‌آورد. سپس دمای آب با روشن شدن فن، بیشتر از مقدار قبل نمایش داده می‌شود که نتیجه آن، سخت روشن شدن خودرو در روزهای سرد است.

4- داغ کردن خودرو و درنهایت دیر روشن شدن فن

با خرابی سنسور دمای آب خودرو، موتور بیش از حد گرم می‌شود. اما گاهی خرابی این سنسور، موجب می‌شود تا سیگنال‌های دائمی مبنی بر داغ بودن موتور به ECU ارسال شود.

در این صورت، ECU یا همان یونیت کنترل، دستور می‌دهد تا مخلوط سوخت و هوا رقیق شود، تا با این کار موتور خنک شود. در نهایت به دلیل مخلوط سوخت و هوای رقیق، دمای موتور مداوم افزایش می‌یابد و احتراق زودرس و جرقه رخ می‌دهد.

5- عدم کارکرد سریع فن خودرو

اگر سنسور دمای آب خودرو دچار مشکل شود، درنهایت ارسال فرمان راه اندازی فن سیستم خنک‌کننده هم دچار اختلال شده و فن رادیات یکسره کار می‌کند؛ البته در برخی مواقع نیز اصلا دستور روشن شدن فن صادر نمی‌شود و فن کار نمی‌کند.

سنسور دمای آب پراید کجاست
محل قرارگیری سنسور دمای آب خودرو

6-چراغ چک موتور روشن می‌شود

اگر از سوی ECU، اشتباهی در سیگنال‌های ارسالی حسگرها یا حتی مدار الکتریکی‌شان، تشخیص داده شود، منجر به روشن شدن چراغ اخطار خودرو می‌شود.

7- داغ شدن بیش از اندازه خودرو

هفتمین نشانه خرابی سنسور دمای آب خودرو ، داغ شدن بیش از اندازه ماشین است. سنور یا فشنگی آب خودرو اجازه نمی‌دهد تا دمای ماشین در حین کار بیش از اندازه بالا رود؛ حال در صورتی‌که این سنسور ایرادی پیدا کرده و درست کار نکند؛ دما بیش از اندازه بالا می‌رود.

8- لرزش موتور ماشین در حالت کار کردن درجا

آخرین نشانه خرابی سنسور دمای آب خودرو ، لرزش موتور است. در این زمان خودرو به کمترین میزان هوا و سوخت نیاز دارد. درصورتی که سنسور یا فشنگی دمای آب خودرو ایرادی داشته باشد باعث بهم ریختن و کم شدن دور موتور در حالت ایستا می‌شود و موتور به لرزش می‌افتد.

محل قرارگیری سنسور دمای آب پژو، پراید، سمند
در تصویر بالا محل قرارگیری فشنگی آب خودرو را در زمان تعویض مشاهده می‌کنید.

نحوه تست و عیب یابی سنسور دمای آب خودرو

حال که با نشانه‌های خرابی سنسور دمای آب خودرو آشنا شدید باید بدانید چطور از خرابی سنسور دمای آب خودرو مطمئن شویم و چطور خودرو خود را عیب‌یابی کنید. در اینصورت باید اقدامات زیر را انجام دهید:

بررسی ظاهری سنسور دمای آب خودرو

این بررسی زمانی برای شما کارساز است که در سنسور عیوب ظاهری مانند شکستگی پین‌ها یا کانکتورها وجود داشته باشد. در غیر اینصورت باید برای تست و عیب یابی فشنگی آب خودرو اقدامات بعدی را انجام دهید.

بررسی از طریق دستگاه دیاگ

با استفاده از دستگاه دیاگ می‌توانید از طریق خطاها یا پارامترهایی که وجود دارد به خرابی سنسور دمای آب خودرو پی ببرید. البته این کار باید توسط تعمیرکار فنی و در تعمیرگاه انجام شود. در این قسمت لیست ارورهای رایجی که در زمان ایراد داشتن سنسور دمای آب خودرو بوجود می آید را آورده‌ایم.

لیست ارورهای دستگاه دیاگ در زمان خرابی سنسور دمای آب خودرو
اگر به صورت موقت این ارورها نمایش داده شود باید کانکتورها و سیم‌ها را نیز بررسی کنید تا از سالم بودن سنسور مطمئن شوید.

استفاده از مولتی متر

برای تشخیص خرابی سنسور دمای آب خودرو با مولتی متر باید با استفاده از دستگاه مولتی متر ولتاژ ورودیو خروجی سنسور و مقاومت آن و دمای آب سنسور مقایسه کنید. این مقاومت‌ها باید در دماهای مختلف اندازه گیری شود. در تصویر زیر برخی از این مقاومت‌ها و دماها اعلام شده است.

جدول دما، مقاومت و ولتاژ سنسور دمای آب خودرو
تست خرابی سنسور دمای آب خودرو از طریق مولتی متر کاری تخصصی است و باید توسط تعمیرکار انجام شود.

چگونه از سنسور دمای آب خودرو مراقبت کنیم؟

برای بالا بردن عمر سنسور دمای آب خودرو می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. در ماه‌های سرد سال از ضدیخ استفاده کنید.
 2. با مراقبت به موقع، مانع از جوش آمدن خودرو شوید.
 3. در دفعات منظم، رادیاتور و موتور را هواگیری کنید.
 4. گاهی خودرو را سرویس و دیاگ کنید.
 5. در صورت مشاهده نشانه‌های غیر طبیعی ماشین را به یک تعمیرکار باتجربه نشان دهید.
سنسور دمای آب پراید
سرویس دوره‌ای خودرو، تاثیر زیادی در کاهش هزینه‌های آینده دارد

توجه به نشانه‌های غیرعادی در عملکرد خودرو کمک می‌کند تا از هزینه‌هایی که در آینده ممکن است رخ دهد پیشگیری شود. هر زمانی که حس کردید خودرو دود می‌کند، روغن ریزی دارد، بوی نامطبوع داخل کابین پیچیده و …، بهتر است با تعمیرکار خودرو مشورت کنید.

آنچه درباره خرابی سنسور دمای آب خودرو آموختیم

در این مقاله با قطعه سنسور دمای آب خودرو (فشنگی) در ماشین‌های پراید، 405، سمند و … آشنا شدیم. همچنین محل قرارگیری، تعداد سنسورها، علائم خرابی، نحوه نگهداری و عیب یابی آن را آموختیم.

شاید برای شما هم پیش آید که هنگام صبح، با وجود اینکه اتومبیل‌تان سالم است، اما با استارت‌های زیاد روشن شود. این مشکل می‌تواند به‌دلیل خرابی سنسور دمای آب باشد. زیرا با خرابی حسگر دمای خنک کننده، فن رادیات به‌درستی عمل نکرده و خودرو جوش می‌آورد. در این زمان اگر با راهنمایی‌های ارائه شده نتوانستید مشکل را برطرف کنید؛ کافیست از کارشناسان ما کمک بگیرید.

✔️ برای ثبت سفارش و دریافت قیمت از کارشناسان ما می‌توانید در قسمت تعمیر خودرو سفارشتان ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
درخواست تعمیر خودرو
4.1/5 - (15 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫94 دیدگاه ها

 1. سلام
  سمند ال ایکس مدل ۹۲ دارم گاهی اوقات فن دور کند دیر روشن میشه و آمپر وسط رو میخواد رد کنه تازه فن روشن میشه بعضی وقتا هم درست کار میکنه و نرسیده به وسط فن کار میکنه
  در صورتی که قبلا اینجوری نبود و همیشه آمپر به وسط نرسیده فن کار میکرد
  ترموستات عوض کردم،رادیات شستشو شده
  لطفا راهنمایی کنید

 2. سلام پراید مدل 87 دوگانه دارم بعضی موقع ها که ماشین رو حتی تازه روشن میکنم آمپر یه دفعه تا بالا میره بعد میاد پایین بعدش درست میشه ولی دوباره بالا پایین میشه مشکل از چی می‌تونه باشه؟؟؟

 3. سلام خسته نباشید نیسان مدل ۸۸ دارم چند وقته که وقتی دنده کشی میکنم گاز میدم امپر اب بالا میره وقتی گاز ول میکنم میاد پایین درضمن وقتی ماشینم گرم میشه اینجوری میشه فشگی اب چند ماه پیش عوض کردم اب هم جوش نمیاره میشه امکان داره راهنمایی کنید ممنون

 4. سلام
  وقتتون بخیر
  مشکل 206 تیپ2 مدل 1389
  حین حرکت نشانگر دمای مایع خنک کننده افت می کند و به پایین ترین حد می رسد و بعد از چند دقیقه نشانگر به بالاترین حد می رسد و چراغ ایست روشن می شود
  ترموستات-فشنگی ترموستات-سوکت فشنگی همه تعویض شدند، هواگیری و تعویش منبع خنک کننده و … ولی همچنان مشکل برطرف نشده
  دیاگ انجام شده در حین بروز مشکل نیز بیانگر خطای اتصال کوتاه مثبت بین ای سی یو و سوکت ترموستات بود.
  خواهشمند است در صورت امکان راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

 5. درود برشما
  من پراید ۱۳۲ مدل ۹۰ دارم
  وقتی فن روشن میشه آمپر فقط دو خط نشون میده. هیچ مشکل دیگه ای نداره.
  یکی گفت سیم فشنگی بزن به منفی اگه آمپر تا آخر چسبید مشکل از فشنگیه.
  من این کار رو کردم اما آمپر هیچی نشون نداد. مشکل چیه؟
  ممنون

 6. سلام و درود ماشین من پژو 2000هست کابرات چراغ کیلومتر ماشینم قط دشده و امپر اب هم از کار افتاده ولی ماشین فن میکنه .و از اون موقه ماشینم روشن میشه ولی هم ریپ میزنه هم بعد از روشن شدن خاموش میشه لطفا راهنمای کنید مشکل چیه ممنون میشم

 7. سلام وقت بخیر.سمندef7دارم فقط موقعی که ماشین سرده در حالت درجا بد کار میکنه گاز که میدم خوبه ،وقتی هم که گرم میشه کلا خوب میشه مشول از چی میتونه باشه؟

  1. درود بر شما
   داوود عزیز،
   این مشکل دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که باید چک شوند، از جمله پمپ بنزین، سوزن انژکتور، دریچه گاز ، Ecu و … .

 8. سلام امروز با توجه به اینکه در ساعت گرمای هوا در جاده بودم آمپر آب به ژور ثابت یه خط زیر وسط ثابت سد نه بالا میرفت نه پایین ماشینم سمند lx هست از شراز هستم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. درود بر شما
   کامران عزیز،
   مهره آب چک شود و از عملکرد ترموستات اطمینان حاصل نمایید.

 9. سلام خدمت شما.بنده پرایدمدل۸۸دوگانه دارم ترموستات ماشینم ۷۱هست ولی هرکاری میکنم فن بالای ۹۵درجه بازمیشه همه چیزشم عوض کردم فرق نکرد.احساس میکنم حرارت موتورنسبت به امپرآب بالاست گرمای زیادی ازطرف موتور به اتاقک میاد

  1. درود بر شما
   صمد عزیز،
   اگر نسبت به آمپر آب حساس هستید مهره آب کمکی ببندید که زودتر فن بزند و دمای آب بالا نرود.

 10. با سلام
  من پراید۸۷ دوگانه شرکتی دارم آمپر ابم یکسره از وسط رد میشه چه تو شهر چه داخل شهر فن میزنه میاد پایین دوباره میره بالا و تکرار میشه.واشر سرسیلندر عوض کردم مقاومت فن ترموستات فشنگی رله فن رادیات فن رادیات همه رو نو انداختم ولی باز مشکلم حل نشده و هرجا میرم کسی سردرنمیاره دستگاهم زدم مشکلیو نشون نداد.لطفا راهنمایی کنید

 11. باسلام
  پژو پارس مدل ۸۵ دارم ، ریمپ شده دما رو ۸۴ درجه ،
  ولی جدیدا فن ماشین جاهای مختلف آمپر شروع بکار کردن میکنه ، مثلا رو خط اول ، یا وسط خط اول و وسط ، یا بعضی موقع ها نزدیک خط وسط
  علت چی میتونه باشه ؟

  1. سلام خسته نباشید ماشینم روا مدل ۸۷ هستش دیروز واشر سر سیلندر عوض کردم امروز که باماشین دور زدم امپر ابم میاد وسط میمونه فنم یکسره کار میکنه ماشینو میزنم بغل نگه میدارم بعد ۳ دقیقه امپرم میاد پایین ترموستات هم فعلا برداشتم ولی باز همونه تغییری نکرد رادیات ماشین هم زیاد داغ میس در حدی هست بشه دستتو یکم روش نگه دارب

  2. سلام داداش ماشین منم ۴۰۵ هستش همین درد داره اگه فهمیدی از چیه به منم بگو

 12. درود بر شما
  محمد عزیز،
  با توجه به اينكه شما همه چیز را تعویض کرده‌اید می‌توان گفت که ماشین شما در چرخش آب مشکل دارد. سر سیلندر را باز کنید و مجاری آب سیلندر و سر سیلندر را بررسی کنید.

 13. سلام پرشیا مدل ۸۸ دارم واشر زد بعد از تعمیر که از تعمیرگاه آوررمش امپر اب اصلا کار نمیکنه فشنگیا رو هم چک کردم درست سرجاشونن علت از چی میتونه باشه

  1. سلام ماشینم تیبا2 هست فن یکسره میزنه ولی ماشین جوش نیاورده آمپر بالا نشون میده

 14. سلام من یه تیبا 96دوگانه دارم دمای اب خودرو درسته تو دستگاه دیاگ, ولی روی امپر اب که تو کیلومتره امپر یه چیز دگ نشون میده و مطابقت نداره با دمای اب خودرو فشنگی اب تک فیش و دوفیشو ترموسات عوض کردم فنارو چک کردم موتور فن و هم عوض کردم رادیاتم شستم ولی اصلا درست نمیشه هیچکسم سر درنمیاره لطفا راهنمایی کنید

  1. درود بر شما
   میکائیل عزیز،
   امکان دارد واشر سر سیلندر ترک خورده باشد و کمپرس وارد آب شود که باعث هوا برداشتن مدار خنک‌ کاری می‌شود.

 15. علت روشن شدن تمام چراغ های پشت آمپر با روشن شدن دور تند فن چیه در ماشین پژو۴۰۵

  1. جواد عزیز،
   ممکن است مهره فن خراب باشد یا ولتاژ باطری شما ضعیف شده است.

 16. سلام خسته نباشید بنده پراید دارم امپراب درست نشان نمیدهد یاگاها صبحها وقتی روشن میکنم فن شروع میکنه به کار کردن چند بار شمع اب بعلاوه شمع تایمر عوض کردم ولی درست نمیشه میشه راهنمای کنید

  1. درود بر شما
   راجی عزیز،
   رله و مقاومت فن بررسی شود و در صورت مشکل دار بودن، تعویض گردد.

 17. باسلام من روا دارم ولی صبح ها دیر روشن میشه هرچه استارت میخوره . دوگانه سوزه کارخانه ست

  1. درود بر شما
   قاسم عزیز،
   برای دیر روشن شدن موارد زیادی دخیل هستند مانند :
   1-سوزن انژکتور
   2-پمپ بنزین
   3-مپ سنسور
   4-سنسور اکسیژن
   5-استپر موتور
   و …
   که همگی باید چک شود.

   1. سلام 206اس دی موتور تیوفایو‌مدل 93دارم
    موقعی مه سرده و هوا خیلی سرده بد روشنی میکنه
    و خیلی موتورش درگیره تا راه بیافته
    مصرفش هم بالاست
    سوزن انژکتور .شمع .وایر ها و سنسور اکسیژن عوض کردم درست نشد
    احتماله چند درصد مربوط به سنسور دمای آب باشه
    ضمنا درچه گازش سیمی هست و برقی نیست
    ممنون میشم راهنمایی کنید

 18. سلام. ماشین من پراید84 هس. دود زیاد از اگزوز میاد وهم آب رادیات به بیرون میاد ریخته میشه. آیا از خرابی سنسور آب هس

  1. عادل عزیز،
   دود سفید کم به همراه قطرات آب اگر از ماشین شما آب کم نمی‌کند نشانه سلامت موتور می‌باشد در غیر این صورت واشر سر سیلندر باید چک شود.

 19. سلام همه‌چیز درست کار میکنه ولی چراغ درجه آب همیشه روشن مانده دیاگ هم خطای درجه دمای رادیاتور را نشان می‌دهد که صحت ندارد خودرو من پژو پارس مدل ۸۵ است لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. کامیار عزیز،
   در مدل پایین معمولا 3 فشنگی آب وجود دارد که یکی از آنها به صورت تک پایه می‌باشد که مربوط به چراغ پشت آمپر است. اگر در ماشین شما چنین فشنگی وجود ندارد دلایل دیگری هست که باید بررسی شوند، مانند هواگیری موتور و رادیاتور و … .

  2. درود برشما
   کامیار عزیز،
   سیم کشی فشنگی چک شود وخود فشنگی چک شود. اگر همه‌چیز سالم بود، ecu خودرو مشکل دارد.

 20. با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز!
  پژو پارس ۸۹ دوگانه پایه .ماشین تو شهر دما نرمال هس خارج شهر آمپر به کلی میخابه تموستاتشو باز کردم تست کردم سالم بود پشت ترموستاتش نوشته England 52 از درجه چیزی ننوشته جالبه پارسال اینجوری نبوده کسی هم ترموستاتشو عوض نکرده بنظرتون از چیه ؟؟؟ممنون

  1. سلام ماشین من هم ۸۹ دوگانه کارخانه اینجوری بود ترموستات عوض کردم درست شد

  2. علی عزیز،
   شما که ترموستات را باز کردی آیا قسمت وسط آن به اصطلاح جیوه آن در مرکز قرار داشت؟ اگر در مرکز نباشد به صورت یک طرفه باز می‌شود که هنگام بسته شدن، ترموستات کامل بسته نمی‌شود و چون آب به صورت دائم گردش دارد دما بالا نمی‌رود.

 21. باسلام خدمت شما
  یک۴۰۵مدل نودویک دارم…که دقیقا همون مشکل وعیب ماشین دوستمون که عنوان کردن رو ازم..آمپر ماشین گاهی خیلی بالا میاد وماشینو نگه میدارم خاموش میکنم و دوباره سوییچ رو باز میکنم دقیقا آمپر همان‌جایی هست که باید باشه ودرست میشه…با این که آمپر بالا رفته میرم دست به رادیات وشلنها میزنم همه چی روبراهه ..فقط دمای پشت آمپر بصورت فیک بالا میاد…لطفاً راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. هادی ملاشاهی عزیز،
   در اسرع وقت ترموستات ماشین را عوض کنید، چون ترموستات شما در حالت بسته باعث سوختن واشر سر سیلندر می‌شود.

 22. ۲۰۶اس دی مدل۹۱دوگانه کارخانه داریم بعضی موقع چک روشن میشه آمپرآب میره بالا سوییچو برمیگردونم درست میشه خطای مهره آب ثبت شده مهره عوض کردیم نشدمقاومت فن عوض کردیم نشد

  1. محمد خوشنما عزیز،
   موتور را بررسی کنید. اگر نشت آب نداشت ترموستات را تعویض و رادیاتور را شست و شو دهید.

 23. با سلام و عرض ادب خدمت شما بنده پژو پارس مدل ۹۳دارم که آمپر دمای موتور بعد از طی کلی مسافت همچنان روی صفر قرار می گیره مگر اینکه یکبار دیگه سویچ ماشین باز بسته کنم تا آمپر بیا رو خط وسط حتی بالاتر نشان میده. برای رفع این مشکل چکار باید بکنم با سپاس

  1. علی عزیز،
   سوکت های مهره آب و پشت صفحه کیلومتر را چک کنید. اگر از اتصالات سوکت ها مطمئن شدید مهره آب را تعویض کنید.

 24. سلام وقت بخیر من پراید ۱۳۲ مدل ۹۰دوگانه دستی دارم چند وقتی هست که توی حرکت یهو چراغ چک روشن میشه و فن دور تند شروع به کار میکنه هر جا بردم کسی سر در نیورده سنسور دمای آب عوض کردم مقاوت فن هم عوض کردم .
  هر وقت هم چراغ چک روشن میشه دستگاه ک میزنی خطای سنسور دمای آب میاد
  لطفا راهنمایی کنین خسته شدم

  1. مجتبی عزیز،
   احتمال دارد که رگلاتور گاز شما نشتی آب داشته باشد. زمانی که فن دور تند میزند به رادیاتور توجه کنید که خنک است یا خیر. اگر خنک باشد ترموستات شما قفل است در غیر این صورت احتمال اولیه وجود نشتی در مدار هست.

 25. سلام وقت بخیر ببخشید سمند با موتور ایکس یو سون دارم آمپر آب قبلاً نزدیک خط وسط بود فن دور کند روشن میشد بعداز تعویض سرسیلندر گژها هم تعویض کردم .حال خط دوم یه ذره خیلی کم ردنشده فن دور کند روشن میشه .بعد ماشین بعضی وقت‌ها کم میاره ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی از قطعات برقی هم تعویض کردم نشد.

  1. بهزاد عزیز،
   از لحاظ خنکی موتور، موردی ندارد که فن زود تر میزند. کم آوردن ماشین هم دلایل متفاوتی دارد که نیاز به توضیح بیشتر است.

 26. سلام . لطفا منو راهنمائی کنید . تشکر .
  پژو ۴۰۵ مدل ۸۸ دارم . وقتی که آمپر آب یهو قطع میشه و میخوابه چراغ استپ روشن میشه سریع رو کولر ماشین تاثییر میگذاره . کولر آف میکنه .
  چکارکنم .
  فشنگی آب تعویض کردم و جواب نداده

  1. درود بر شما
   مشایخی عزیز،
   به دلیل اینکه فشنگی آب پژو پشت هوزینگ ترموستات نصب شده که نزدیک به اگزوز است و گرما در این منطقه بالا است و امکان سوختن روکش سیم سوکت وجود دارد. سیم کسی سوکت فشنگی چک شود.

 27. با سلام من خودرو سمند موتور پژو دارم .آمپیر آب در سربالایی وسط رو رد می کنه و در جاده کفی روی وسط وای میسته همه کار کردم مثل اتصال بدنه ، سیخ زدن رادیاتور ،ری مپ برنامه ای سی یو ، تعویض ترموستات تعویض فن ولی بازم مشکلک پا برجاست
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. درود بر شما
   بهزاد گل محمدی عزیز،
   از گردش آب مطمئن شوید. در صورت نداشتن گردش آب واتر پمپ تعویض گردد و اگر گردش آب داشتید مهره آب کمکی نصب کنید که دمای آب بالا نرود.

 28. با سلام اگر برق فن ماشین رو با فن کولر یکی کنیم چه اتفاقی می افته آیا با این کار وقتی کولر میگیریم آمپر آب پایین می مونه مرسی از راهنمایی

  1. درود بر شما
   شهرام عزیز،
   با توجه به اینکه کولر می‌گیریم، یک بار اضافه به ماشین تحمیل می‌شود. به نظر من تاثیر چندانی ندارد.

 29. باسلام وخسته نباشید دوستان من پراید 95. 111 دارم مشکل من این است که ماشین همیشه وقتی دمای آب به 90 درجه میرسه 4 خط نشون میده فن روشن میشد تا خنک کنه به 82 درجه می‌رسید فن خاموش میشد ویه خط کم میشد به سه. ولی الان ازاون روزی که ماشین فن اش گیر کرده بود کار نکرد واشر سرسیلندر سوزوند من هم موتور باز کردم هم واشر را عوض کردم هم رینگ وپیستون وسرسیلندر ومیل سوپاب وغیره عوض کردم ماشین راه افتاد ولی الان گرمای آب به 90 درجه یعنی 4 میشه فن روشن میشه وبه 82 درجه می رساند حرارت را وخاموش میشه فن ولی صفحه کیلومتر رو 4 تا میمونه دیگه یکی کم نمیکنه به همه جا هم می‌برم کسی سر در نمیاره فشنگی آب را هم عوض کردم مقاومت فن را عوض کردم واتر پمپ را عوض کردم شمع ووایرها را عوض کردم مشکل حل نشد کسی میدونه باید چیکار کنم؟ ایسیو را مجدد دادم فلش هم زدن دوباره برنامه ریزی هم کردن باز هم درست نشد رادیاتور آب هم نو هست. رله ها هم سالم هستن. باتشکر از دوستان

  1. درود بر شما
   مهدی عزیز،
   به نظر من ماشین شما هیچ مشکلی ندارد زیرا بعد از تعمیر و تعویض رینگ، پیستون و همچنین تراش سر سیلندر حجم موتور شما کم شده است و ناخودآگاه باعث گرم کار کردن می‌شود.

 30. سلام ، ۲۰۶ دارم بعد از یک ساعت کارکردن گیج آمپر آب از وسط یک مرتبه به خط اول می رسد و سریع به بالا می رود و چراغ stop روشن می شود ترموستات / فشنگی / واتر پمپ هرچی بوده عوض کردم درست نشده واشر هم نزده

  1. درود بر شما
   حجت عزیز،
   با توجه به توضیحات شما و تعویض قطعات یدکی ماشین، باید از یک جا نشتی داشته باشد که سیستم خنک کاری هوا بر می‌دارد و باعث بالا رفتن دما می‌شود.
   نکته: قبل از نصب ترموستات حتما داخل آب جوش تست شود که به صورت کج باز نشود یا گیر نباشد.

 31. با سلام. بنده تندر ال۹۰مدل ۹۰دارم الان چند وقتی هست که موتور سرد هست مخصوصا صبح خیلی سخت و با استارت زیاد روشن میشه وموقع فشار پدال گاز حالت خفگي پیدا می‌کنه مثل اینکه با فشار دادن پدال گاز فس وفس میکنه وگاز نميخوره. لازم به ذکرهست که اورینگهای دریچه هوا (مندلیف)رو تعويض کردم .لطفأ کمکم کنید ممنون

  1. درود بر شما
   مسلم عزیز،
   به احتمال زیاد سوزن انژکتورها کثیف می‌باشد که باعث نشت بنزین به داخل سیلندر می‌شود.

 32. سلام خسته نباشین مشکل خودروی اردی من اینه که وقتی ماشین درجا کار میکنه همه چی مرتبه ولی وقتی شروع به حرکت میکنم آمپر اب بالا میره بیشتر از حد معمول ولی تا خلاص میکنم دوباره عادی میشه هرچی دنده و سرعت بالاتر میره درجه اب هم بالاتر میره اردی ۸۲ انژکتور هست سیستم فن هم درست عمل میکنه
  خوشحال میشم راهنمایی کنین

  1. درود بر شما
   مهدی عزیز،
   برای بررسی موتور فن‌ها، به یک باطری سازی مراجعه کنید و ترموستات نیز چک شود.

 33. سلام ماشین دنا دارم موقع که استارت اول میزنم اول صبح یه صدای چغغغغغغ میده سویچ برمیگردونم دوباره که استارت میزنم به کار میفته و ماشین روشن میشه یعنی این سنسور مشکل داره با استارت
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. درود بر شما
   سلیمان عزیز،
   برای بررسی بیشتر زغال استارت یا اتوماتیک استارت به یک باطری‌ساز مراجعه نمایید.

 34. سلام من ماشین آردی دارم ترموستات ۷۴ روش نصبه ولی دما تا ۹۰ درجه می ره

  1. درود بر شما
   کوروش عزیز،
   مشکلی نیست. چون در حال حاضر دمای هوا هم زیاد شده است روی دمای موتور و خنک کاری تاثیر دارد.

 35. سلام ماشینم پراید مدل ۹۲ هست ماشین روشن میکنم بعد ۵ دقیقه کارکردن دمای آب به خط وسط میره و سریع برمیگرده ولی ماشین اصلا جوش نمیاره یعنی اصلا گرم‌نیست آمپر درست نشون نمیده مشکل چیه میشه راهنمایی کنین

  1. درود بر شما
   محمد عزیز،
   ترموستات بررسی شود و آب رادیاتور و ضدیخ بریزید چون ضدیخ، ضدجوش نیز می‌باشد.

 36. سلام خسته نباشید من ام وی ام ۱۱۰داذم مشکلم اینه در حین حرکت آمپرم وسط هست به محض توقف یا پشت چراغ وایسادم آمپر ابم بالا می‌ره وقتی که کولر روشن هست گاهی کولر هم خاموش باشه اینجوریه لطفاً راهنماییم کنین

  1. درود بر شما
   مهتاب عزیز،
   سطح مایع خنک کاری چک شود
   هواگیری مدار انجام شود
   از عملکرد سیستم فن مطمئن شوید

 37. سلام
  پیکان دارم
  نمایشگر دمای آب گاهی اوقات عقربه اش از کار میافته وچراغش روشن میشه در حالی که دمای آب موتر معمولی هست
  موقع روشن شدن خصوصا زمانی که روی گاز هست دیر روشن میشه

  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. درود بر شما
   احمد عزیز،
   مهره آب را تعویض کنيد. به احتمال زیاد مشکل بر طرف می‌شود. اگر مشکل رفع نشد به یک کارشناس مراجعه نمایید.

 38. سلام من 405 مدل 97 دارم هر چند وقت فن های ماشین کار نمی کنه هرجا میبرم رله های فن ها هم سالم فشنگی دمای اب رو هم تعویض میکنم درست میشه ولی بعد چند روز باز خراب میشه

  1. درود بر شما
   محمد عزیز،
   سیم کشی فشنگی آب چک شود. به دلیل نزدیک بودن به اگزوز سیم کشی دچار اتصالی می‌شود.

  1. با سلام
   مازیار عزیز، درحال حاضر در این زمینه ارائه خدمات وجود ندارد. امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم در خدمتتان باشیم.

   1. درود.دوست عزیز من خودرو پژو اس ال ایکس tu5 مدل ۹۷ دارم ..با کامپیوتر دمای آب کاهش دادم الان چند وقته که مصرفش خیلی زیاد شده و موتور لرزش داره و دودسیاه میکنه .چندبار رفتم تنظیم موتوری .انژکتور شستشو داده .شمع تعویض شده فشنگی های آب سبز و آبی تعویض شده چندبار دستگاه دیاگ زدم ولی بعد از دو روز باز عبش برمیگرده .ضمنا وقتی که موتور روشنه و لرزش داره و دود میکنه مصرفش خیلی بالا هست اگه سوکت فشنگی سبزرنگ آب جدا کنی موتور درجا درست میشه مصرفش کم میشه لرزش و دود سیاه فورا برطرف میشه ولی به محض ول کردن سوکت باز عیب قبلی نمایان میشه . لطفا راهنمایی بفرمایید سپاس عزیزان.

 39. سلام درصبحهای سرد ماشین سمند بدروشن میشود اگه سوکت فشنگی سبز رادربیارم خوب روشن میشه بدون هیچ مشکلی دوتا فشنگی سبز سامفر و شرکتی عوض کردم بازهم همون مشکلو داره درضمن قبلا بجای فشنگی سبز؛ فشنگی آبی دو فیش داشت که پیدا نمیشه موندم چکار کنم بیزحمت راهنمایی کنید

  1. درود بر شما
   یوسف عزیز،
   اگر منظور از فشنگی سبز همان فشنگی آب است که بهتر است سیم کشی سوکت چک شود و همچنین سعی کنید فشنگی فابریک را پیدا کرده و نصب کنید.

 40. سلام خودروي پژو پارس 94 دارم بيشتر زماني كه به سرما نزديك ميشيم حين حركت تو هر سرعتي شروع به فلاشر زدن ميكنه و عقربه سرعت شمار تند تند بالا پايين ميشه ولي عقربه دور موتور خيلي واكنشي نشون نميده در بقيه قسمتاي الكترونيكي هيچ خللي ايجاد نميشه چه بايد كرد ؟؟؟

  1. با سلام
   دوست عزیز، لطفا با شماره پشتیبانی 02154591600 تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

   1. باسلام
    احسان عزیز ممنونیم که تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

  2. چرخدنده توی گیبکس مربوط به سنسور سرعت خراب شده. تعویضش زیسا سخت نیست. الکی سنسور عوض نکنی

  3. درود بر شما
   محمد عزیز،
   سنسور کیلومتر خراب است. برای رفع خرابی به یک تعمیرکار ماهر مراجعه نمایید.

 41. سلام.من ۴۰۵ دارم.هر چند وقت یک بار چراغ آب و چراغ stopبا هم روشن میشه.ولی آمپر آب پایینتر از وسط یا روی خط اوله.و ماشینم جوش نیاورده ولی چراغ ها روشن میشه…چکار باید بکنم تا مشکل بر طرف بشه…ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. با سلام
   لطفا جهت کسب راهنمایی، با شماره پشتیبانی 02154591600 تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

  2. سلام.من سمند دارم.هر چند وقت یک بار چراغ آب و چراغ stopبا هم روشن میشه.ولی آمپر آب پایینتر از وسط یا روی خط اوله.و ماشینم جوش نیاورده ولی چراغ ها روشن میشه…چکار باید بکنم تا مشکل بر طرف بشه…ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. باسلام
    مسعود عزیز، پیشنهاد میکنیم برای رفع مشکل، ترموستات را بررسی و سیستم خنک کننده را هواگیری کنید.

  3. درود بر شما
   صادق عزیز،
   پشت هوزینگ آب دو عدد فشنگی هست که اونی که مربوط به کیلومتر است، تعویض گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا