سرویس و تعمیر خودرو

تمام مواردی که در مورد کمپرسور کولر خودرو باید بدانید!

کمپرسور کولر خودرو

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در اسفند 1398 نوشته شده بود و در اسفند 1402 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

تعمیر خودرو دغدغه‌ای همیشگی رانندگان است؛ از تعویض روغن و فیلترها گرفته تا مشکلات فنی پیچیده‌تر. اما در گرمای طاقت‌فرسای تابستان، خرابی کولر می‌تواند به کابوس رانندگی تبدیل شود.

قلب تپنده کولر خودرو، کمپرسور نام دارد. این قطعه حیاتی، گاز مبرد را فشرده می‌کند و چرخه خنک‌سازی را به جریان می‌اندازد. اما بدون شناخت کافی از کمپرسور، تعمیر و نگهداری آن می‌تواند چالشی بزرگ باشد. در این مقاله آچارباز همراه ما باشید تا به دنیای کمپرسور کولر خودرو سفر کنیم و به سوالات مهم شما پاسخ دهیم.

[post_links]

سوالات متداول کاربران درباره کمپرسور کولر خودرو

در ادامه برخی از مهم‌ترین سوالات کاربران که درباره کمپرسور کولر خودرو وجود دارد را بیان و در متن به آنها پاسخ می‌دهیم:

 1. کمپرسور کولر خودرو چه مدل‌هایی دارد؟
 2. چه موقع باید برای تعمیر کمپرسور کولر ماشین اقدام کنیم؟
 3. آیا تعمیر کمپرسور کولر ماشین امکان پذیر است؟
 4. تعمیر کمپرسور کولر ماشین 206 با تعمیر کمپرسور کولر ماشین پژو 405 چه تفاوتی دارد؟

کمپرسور کولر خودرو چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

سیستم خنک کننده خودرو از اجزای متعددی تشکیل شده که مهم‌ترین قطعه آن کمپرسور است که نقش اصلی آن، به گردش درآوردن گاز مبرد است. داخل سیستم کولر خودرو گاز مبرد قرار گرفته و این گاز به دلیل دمای پایی که دارد، با گرفتن دمای محیط، تبخیر شده و فضا را خنک می‌کند. حال این گاز باید توسط کمپرسور کولر خودرو به حرکت درآمده و داخل اتاقک اتومبیل را خنک کند.

همانطور که از نامش پیداست، از کمپرسور برای فشرده کردن گاز استفاده می‌شود. کمپرسور گاز را به درون خود مکیده و سپس آن را فشرده می‌کند.

اجزای داخلی کمپرسور خودرو
کمپرسور کولر خودرو، گاز کولر را فشرده می‌کند

کمپرسور کولر خودرو از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

بسته به اینکه کمپرسور کولر خودرو شما از کدام نوع کمپرسورهاست، می‌تواند از اجزاء مختلفی ساخته شده باشد. در ادامه ما اجزا سازنده کمپرسور پیستونی را بیان می‌کنیم:

 • اتصالات
 • بدنه کمپرسور
 • پیستون
 • کولینگ فن
 • سنسورها و سوئیچ‌ها
 • سیستم روغن‌کاری
 • دریچه

انواع کمپرسور کولر خودرو

کمپرسور کولر خودرو چه مدل‌هایی دارد؟ کمپرسور کولر ماشین در مدل‌های روتاری یا دوّار، پیستونی، الکتریکی و اسکرول تولید می‌شوند. باتوجه به نیاز و مدل خودرو می‌توانید مدل مناسب کمپرسور را انتخاب و روی ماشین نصب کنید.

مدل کمپرسورویژگی
پیستونیدر خودرو های معمولی وجود دارد.
صدای بسیار کمی دارد.
اتلاف انرژی بالاست و مصرف سوخت را زیاد می‌کند.
قیمت آنها نسبت به مدل‌های دیگر پایین‌تر است.
الکتریکی این مدل از برق برای فشردن گاز و خنک کردن محیط استفاده می‌کنند.
بیشتر در خودروهای برقی یا هیبریدی کاربرد دارند.
روتاریبرای حرکت کردن پمپ از برق استفاده می کنند.
قیمت بالایی دارند.
در خودروهای معمولی یا کامیون‌های بزرگ بسیار کاربرد دارند.
اسکرول اگر در خودرو شما دریچه گاز یا درایو سرعت متغیر (VSD) وجود ندارد، این مدل کمپرسور مناسب شماست.
این کمپرسورها مصرف بسیار بهینه دارند.

علائم خرابی کمپرسور کولر خودرو

برخی از مهم‌ترین نشانه و علائم خرابی کمپرسور کولر خودرو که در اکثر ماشین‌ها مثل پراید، 405، 206 و … بوجود می‌آید، در این قسمت آمده است. پس پاسخ سوال چه موقع باید برای تعمیر کمپرسور کولر ماشین اقدام کنیم؟ مشاهده یکی از نشانه‌های زیر است.

 • سروصداهای ناهنجار و غیرعادی
 • بوی سوختگی
 • روشن نشدن کولر خودرو
 • خنک نشدن باد خودرو
 • لرزش خودرو
 • نشت روغن

علت صدای کمپرسور کولر ماشین چیست؟

مهم‌ترین عوامل مشکل صدای کمپرسور کولر ماشین عبارتند از:

 • شل شدن کپرسور در جای خود

گاهی به‌دلیل شل شدن اتصالات کمپرسور کولر خودرو، این قطعه در جای خود شل شده و در زمان روشن بودن کولر، می‌لرزد و صدای بلندی از کمپرسور به گوش می‌رسد.

 • نشت کردن روغن در کمپرسور

گاهی از کمپرسور روغن نشت می‌کند که این امر موجب می‌شود تا در زمان روشن کردن کولر، صداهای غیرطبیعی از کمپرسور آن به گوش برسد. در این شرایط باید برای تعمیر کمپرسور کولر ماشین اقدام کنید.

 • خاموش شدن بی دلیل کولر گازی

خاموش شدن بی‌دلیل کولر گازی به خازن کمپرسور آن مربوط می‌شود. با سوختن و خراب شدن خازن کمپرسور، کولر گازی که روشن شود، بلافاصله خاموش خواهد شد. این مشکل با تعویض خازن برطرف می‌شود.

 • داغ شدن کمپرسور کولر خودرو

با سوختن یا نیم سوز شدن سیم پیچ کمپرسور، این قطعه داغ شده و بوی نامطلوبی از آن به مشام می‌رسد. برخی افراد در این مواقع اقدام به تعویض سیم پیچ می‌کنند که این روش توصیه نمی‌شود. بهتر است کمپرسور را تعویض کنید.

رفع مشکلات رایج کمپرسور خودرو
هر زمانی که متوجه خروج دود سفید از دریچه کولر ماشین شدید، سریع به تعمیرکار خودرو مراجعه کنید.

عوامل خرابی کمپرسور کولر خودرو چیست؟

عوامل زیادی می‌تواند موجب خرابی کمپرسور کولر ماشین شود که در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم.

خرابی رله کمپرسور

رله کمپرسور موجب روشن و خاموش شدن کمپرسور شده، رطوبت را در یک حد مناسب نگه داشته و دمای اواپراتور را در حدود 32 تا 45 درجه حفظ می‌کند. خرابی رله کمپرسور موجب می‌شود تا جریان لازم برای درگیری کلاچ کمپرسور تامین نشود و در نتیجه کمپرسور به درستی تامین نشود.

خرابی ترموستات

یکی دیگر از دلایل خرابی کمپرسور کولر خودرو، به خرابی ترموستات برمی‌گردد. خرابی ترموستات موجب بروز مشکل در عملکرد کمپرسور شده و مدام آن را قطع و وصل می‌کند.

پیشنهاد مطالعه

مستهلک شدن باتری

شاید یکی از مهم‌ترین دلایل بروز مشکل در سیستم برق خودرو و حتی خرابی کمپرسور کولر ماشین، وجود مشکل در باتری باشد. فرسوده و مستهلک شدن باتری موجب عملکرد نادرست برخی از قطعات خواهد شد و بهتر است قبل از آسیب جدی به خودرو، باتری را تعویض کنید.

خرابی کلاچ

در سیستم کولر خودرو، قطعه‌ای با نام کلاچ وجود دارد که هر زمانی سیستم تهویه خودرو کار می‌کند، این قطعه هم درگیر می‌شود. درگیری کلاچ، موجب چرخش پولی می‌شود. اما اگر کلاچ درگیر نباشد، ممکن است کمپرسور دچار مشکل شده باشد. در این شرایط یا باید گاز کمپرسور را شارژ کنید، یا باید آن را تعویض کنید. گاهی هم ممکن است کثیف و چرب شدن کلاچ موجب خرابی کمپرسور کولر خودرو شود. خرابی کلاچ، گاه با رگلاژ خودرو درست می‌شود. اگر با این فرآیند آشنا نیستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «هر آنچه باید درباره رگلاژ خودرو بدانید» را مطالعه کنید.

ایجاد فاصله بین کلاچ و پولی

همانطور که گفته شد، کلاچ و پولی باهم در ارتباط و با یکدیگر درگیر هستند. اگر بین کلاچ و پولی فاصله ایجاد شود، قطعا روی عملکرد کمپرسور کولر خودرو تاثیر منفی خواهد داشت.

فصاله کلاچ و پولی
کثیف و چرب شدن کلاچ کمپرسور کولر، یکی از دلایل بروز مشکل در کمپرسور است

آیا کمپرسور کولر خودرو هم نیاز به روغن کاری دارد؟

دلیل اصلی برای روغن کاری کمپرسور این است که قطعات داخلی آن روان‌تر حرکت کنند و دچار اصطکاک نشوند. اصطکاک قطعات کمپرسور موجب می‌شود که با گذشت زمان دچار خوردگی شوند. اگر برای روغن کاری کمپرسور اقدام نکنید، عملکرد این قطعه دچار مشکل خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه

تعمیر کمپرسور کولر خودرو باید توسط چه کسی انجام شود؟

تعمیر کمپرسور کولر ماشین، کاری تخصصی است که باید توسط تعمیرکار خودرو انجام شود. پس در صورت مشاهده علائم خرابی کمپرسور خودرو، خودتان اقدام به تعمیر آن نکنید. زیرا شاید با تعویض یک قطعه کوچک، کمپرسور تعمیر شود، اما با دستکاری شما، کمپرسور بیشتر آسیب دیده و مجبور به تعویض آن شوید. پس در پاسخ به سوال آیا تعمیر کمپرسور کولر ماشین امکان پذیر است؟ باید بگوییم بله، کمپرسور خودرو قطعه ای قابل تعمیر است اما باید این کار توسط یک تعمیرکار انجام شود.

تعمیر کمپرسور کولر ماشین 206 با تعمیر کمپرسور کولر ماشین پژو 405 چه تفاوتی دارد؟

هر خودرویی با توجه به مدل و تکنولوژی که دارد، قطعاتش هم خاص خودش است و شاید کمپرسور کولر 206 و کمپرسور کولر پژو 405، ساختار متفاوتی داشته باشند، اما روش تعمیر آنها یکسان است و تعمیرکاری که کمپرسور 206 را تعمیر کند، از پس تعمیر کمپرسور 405 هم بر می‌آید.

آنچه درباره کمپرسور کولر خودرو آموختیم

در این مقاله با قطعه کمپرسور کولر خودرو، وظایف آن، انواع کمپرسورها، علت و نشانه خرابی این قطعه آشنا شدیم. با دانستن این نکات می‌توانید قبل از آسیب دیدن بیشتر، قطعه را عیب‌یابی و برای تعمیر کمپرسور کولر ماشین اقدام کنید.

✔️ برای ثبت سفارش و دریافت قیمت از کارشناسان ما می‌توانید در قسمت تعمیر خودرو سفارشتان ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
درخواست تعمیر خودرو
3.8/5 - (9 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫128 دیدگاه ها

 1. سلام خواهشا اگه میدونید حتما جواب بدید . چندین ساله در تابستان صبحها که موتور سرده کولر با هیچ مشکلی کار میکنه ولی وقتی که چند ساعت باهاش کار میکنم و موتور داغ میشه در حالت درجا کولر که میگیرم ماشین خاموش میشه ( ماشین ef7 و روی گاز و بنزین همین مشکل رو دارم)

 2. سلام ببخشید کمپرسور کولر ماشین مدت زیادی باز بوده و گردو خاک توش وارد شده همینطور پوسته شگسته قابل تعمیر هست؟

  1. درود بر شما
   عباسی عزیز،
   پوسته شکسته را باید از استوک فروشی تهیه کنید. اگر قطعات سالم باشد قابل تعمیر است.

 3. سلام
  کمپرسر کولر اریزو ۵ تازه عوض کردم یه صدای زوزه یا تق تق میاد این ازچی میتونه باشه ممنون میشم راهنمای کنید

 4. سلام پراید ۸۶دارم کمپرسور کولر پاناسونیک هست رفتم واسه نشتی که گاز کولر بزنم باطری ساز بعد اینکه نیم ساعت سیستم کولر هوا زد برای تست گفت کمپرسور کولر شما فشار نمیشکنه. میخواستم بدونم آیا قابل تعمیر هستش یا باید تعویض بشه کمپرسور .باتشکر

 5. سلام من پراید دارم ولی اون پایین که تسمه میفته دوره پولیه کولر پراید سفت شده و نمیچرخه اصلا قفل شده چرا علتش چیه اصلا اینطوری نبود یهویی شده

  1. درود بر شما
   کیوانفر عزیز،
   ممکن است بلبرینگ کلاچ کولر قفل کرده باشد. به یک باطری ساز مراجعه کنید

 6. سلام وقت بخیر وخسته نباشین
  کمپرسور کولرم جام کرده .باید عوض کنم یا تعمیر کنم
  ماشینم پراید مدل ۸۳ هستش

  1. درود بر شما
   کاربر عزیز،
   تعویض بهتر است. اگر باتری‌ساز ماهر سراغ دارید تعمیر شود.

 7. سلام ماشینم گاز کولر خالی میکنه بردم گفتند از سر کمپرسور خالی میشه حالا چه کار کنم تعمیر میشه مرسی راهنمایی کنیید

  1. با سلام
   روح الله عزیز، کمپرسور خودروی شما باید توسط تعمیرکار خودرو بررسی شود. درصورت عدم امکان تعمیر، کمپرسور باید تعویض گردد.

 8. سلام وقت بخیر، خودرو من ۲۰۶ مدل ۹۶، کولر باد داغ میزد. بردم پیش تعمیرکار کمپرسور کولر را باز کرد خالی از روغن بود و شافت وسطش یکم لق بود، یکم هم حالت زنگ زدگی داشت. بهم گفت باید کمپرسور کولر عوض بشه و صرف تعمیر مجدد نمیکنه!
  ممنون میشم یه راهنمایی بکنید.

  1. درود بر شما
   امیر عزیز،
   نظر تعمیر کار درست هست و کمپرسور باید تعویض شود.

  1. درود بر شما
   علیرضا عزیز،
   کمپرسور نو بهتر است ولی استوک تمیز هم پیدا کردید به شرط بخرید.

 9. سلام خسته نباشید ببخشید من پراید مدل 84 دارم بعد کمپرسوری که روش هست مارک ساندن سوخته خواستم بدونم که میشه کمپرسور مارک داک بجاش نصب کرد؟؟؟
  لطفاااااا راهنماییم کنید ممنون میشم ازتون

  1. درود بر شما
   حمید عزیز،
   با توجه به اینکه این دو مارک باهم تفاوت دارند باید پوسته‌ها مثل هم باشند چون با طرح‌های مختلفی در بازار موجود است.

 10. سلام. روغن کمپرسور مدل 507 ساندن چه روغنی است؟ برند روغن آن چیست؟ ضمنا گاز کولر برای کمپرسور ساندن R12 میباشد که تعمیرکار اشتباها گاز R134 نصب کردند که اکنون با روشن شدن کولر سریعا دچار گلو درد میشویم. آیا اکنون با تعویض مجدد گاز باید روغن موجود در کمپرسور نیز تعویض شود؟ ممنونم

  1. درود بر شما
   داریوش عزیز،
   شما می‌توانید از روغن کمپرسور سانیسو استفاده کنید. در مورد تعویض گاز هم، بله باید روغن هم تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا