سرویس و تعمیر خودرو

هر آنچه باید درباره رگلاژ خودرو بدانید

رگلاژ کردن خودرو

معنی لغوی کلمه رگلاژ به معنی تنظیم کردن و درست کردن است. این اصطلاح برای تنظیم کردن قسمت‌هایی از یک دستگاه، وسیله، لوازم و حتی ماشین به کار می‌رود. اما ما در اینجا قصد داریم در رابطه به رگلاژ خودرو صحبت کنیم.

رگلاژ خودرو مربوط به تنظیم کردن قسمت‌هایی می‌شود که با استفاده مداوم، تنظیمات اولیه‌شان بهم ریخته و دچار مشکل شده است و به‌درستی عمل نمی‌کنند. رگلاژ خودرو، خیلی سخت نیست و خودتان هم از پس آن برمی‌آیید. اما اگر ابزار موردنیاز برای این کار و یا حتی اگر زمان کافی برای رگلاژ خودرو را ندارید، این کار را به آچارباز بسارید. آچارباز با خدمت تعمیر خودرو در محل، آماده خدمت‌رسانی به شما خواهد بود.

رگلاژ خودرو شامل چه قسمت‌هایی می‌شود؟

قسمت‌هایی از خودرو که نیاز به رگلاژ دارند، شامل رگلاژ درهای خودرو، رگلاژ ترمز دستی، رگلاژ ترمز و رگلاژ کلاچ می‌شود.

در ادامه بحث، در رابطه با تمامی موارد صحبت خواهیم کرد.

رگلاژ درب خودرو به چه معناست؛ چه زمانی نیاز به رگلاژ کردن درب خودرو داریم؟

درهای خودرو که شامل درهای جلو و عقب و درب کاپوت می‌شوند از بخش‌های بسیار محکم اتومبیل هستند که شاید کمتر از قسمت‌های دیگر دچار مشکل و خرابی شوند. اما در اثر استفاده و بازوبسته شدن‌های متوالی، تنظیمات درها بهم خورده و ممکن است دچار مشکل شوند. مشکلاتی از قبیل بد بازوبسته شدن، با صدای بلند بازوبسته شدن و یا کامل چفت نشدن درها.

اینجاست که باید برای رگلاژ کردن درهای خودرو اقدام کنید.

عواملی که موجب خراب شدن درب خودرو می‌شوند

تغییر شکل میله‌های سیستم مکانیکی درها

سیستم درهای خودرو به صورت مکانیکی عمل می‌کنند. به این صورت که با کشیدن دستگیره در، میله‌هایی که به آن متصل هستند به حرکت درآمده و ضامن از دور قلابی که به چارچوب گیر کرده آزاد می‌شود. حال اگر این میله‌های داخلی تغییر شکل دهند، با کشیدن دستگیره، نیروی کششی که برای باز شدن در نیاز است ایجاد نشده و در باز نمی‌شود.

فرسوده شدن فنر داخلی سیم فلزی درب خودرو

زمانی که برای باز کردن در، دستگیره را بکشید، متوجه کشیده شدن سیم فلزی و فنر داخلی خواهید شد. به محض رها کردن دستیگره، فنرها و قلاب به حالت قبل خود بازمی‌گردند. اما اگر این سیم فلزی و فنر فرسوده و خراب باشند، بازوبسته کردن در، با مشکل روبرو خواهد شد.

فرسوده شدن درزگیرهای درب خودرو

دورتادور قاب درب خودرو با یک نوار لاستیکی پوشانده شده که این نوار لاستیکی، فاصله بین درب و بدنه را پر می‌کند. وجود این لاستیک مانع نشت آب و ورود صدا به داخل کابین می‌شود. با گذشت زمان، این لاستیک هم فرسوده شده و دیگر کارایی قبل را ندارد. اینجاست که آب به داخل کابین نشت می‌کند و در حین حرکت، باد و صدای بلند، موجب آزار سرنشینان خواهد شد.

افتادگی درب خودرو

گاهی ممکن است در صورت بازوبسته کردن‌های مداوم درهای خودرو، یا زمان پولیش ماشین، فشار زیادی به در وارد کرده باشید که این موارد موجب افتاده شدن درها می‌شود که بعد از گذشت مدت زمانی، درهای خودرو دیگر در جای خود قرار نمی‌گیرد و یا به سختی بازوبسته می‌شوند. زیرا با افتادن درها، چفت خودرو و قلاب دیگر روی هم سوار نمی‌شوند.

آموزش رگلاژ درب خودرو
یکی از دلایل بهم خوردن رگلاژ خودرو، کوبیدن آن است.

چگونگی رگلاژ درب خودرو

رگلاژ درب خودرو کاری تخصصی است و نیاز به مهارت کافی دارد. بهتر است این کار را به یک متخصص تعمیر خودرو بسپارید. اما اگر اصرار دارید که خودتان این کار را انجام دهید، باید جعبه ابزارتان را آماده کنید.

برای این کار به تعدادی پیچ گوشتی، آچار و انبردست نیاز دارید.

با استفاده از پیچ گوشتی تخت، پیچ‌های پنل داخلی در را باز کنید. با کمی فشار پنل را باز کنید تا بتوانید اجزای داخلی درب خودرو را مشاهده کنید.

بعد از باز کردن پنل درب خودرو، بررسی کنید که کدامیک از قطعات در جای خود درست عمل نمی‌کنند. سپس آن را قطعه را تعویض و یا تعمیر کنید.

برای رگلاژ افتادگی درب خودرو هم باید پیچ‌های طرفین درب را با آچار آلن سفت کنید تا درب در جای اولیه خود قرار گیرد.

اما پیشنهاد ما این است که این کار را به تعمیرکار خودرو بسپارید تا نتیجه کار رضایت بخش باشد.

علائم خراب شدن درهای خودرو
هر زمانی که درهای خودرو به سختی بازوبسته شد، باید آنها را رگلاژ کنید.

رگلاژ ترمز دستی خودرو

ترمز دستی خودرو برای ساکن کردن اتومبیل در زمانی که در حالت پارک قرار دارد استفاده می‌شود. اما اگر در صورت استفاده‌های نادرست از ترمز دستی، این قطعه دچار مشکل شود، باید برای تعمیر و رفع ایراد آن اقدام کنید.

هر زمانی که احساس کردید ترمز دستی درست عمل نمی‌کند و یا با بالا کشیدن ترمز دستی، هیچ تغییری در وضعیت خودرو ایجاد نمی‌شود، زمان تعمیر و یا تعویض ترمز دستی رسیده است.

اگر شما برای کشیدن ترمز دستی دکمه را فشار ندهید و یا ترمز دستی را بیش از حد بالا بکشید، فشار زیادی به آن وارد خواهید کرد. توجه داشته باشید که ترمز دستی را تا نهایت دنده بالا نکشید، همیشه یه حد استانداردی برای بالا کشیدن ترمز دستی درنظر داشته باشید.

رگلاژ ترمز دستی 405 و رگلاژ ترمز دستی تیبا

برای رگلاژ کردن ترمز دستی باید ابتدا ترمز را خوابانده و درب کنار ترمز دستی را باز کنید. بعد از باز کردن درپوش، یک پیچ رگلاژ مشاهده می‌کنید. آن را تا جایی که بالا آمدن ترمز دستی تا مرحله 5 تیک آسان باشد سفت کنید. مراقب باشید که این پیچ زیاد سفت نشود، زیرا موجب آسیب به لنت‌ها می‌شود.

با توجه به حساسیت بالای قطعه ترمز دستی، بهتر است تعمیر آن را به یک تعمیرکار بسپارید تا از بروز حوادث خطرساز جلوگیری شود.

تعمیر خودرو در محل
رگلاژ ترمز دستی خودرو باید توسط تعمیرکار ماهر انجام شود.

کلاچ خودرو و علائم خرابی آن

کلاچ در خودرو برای قطع و وصل کردن نیروی تولید شده موتور به سیستم انتقال نیرو کاربرد دارد. راننده با استفاده از کلاچ، قادر است اتصال موتور به جعبه دنده را قطع کند. زمانی که راننده قصد تعویض دنده و یا متوقف کردن خودرو را دارد، از کلاچ استفاده می‌کند.

عوامل زیادی موجب خرابی و درست کار نکردن کلاچ می‌شوند: مواردی از قبیل:

 • تعویض نادرست دنده
 • استفاده‌های بی‌مورد از کلاچ
 • توقف خودرو با کلاچ در سربالایی
 • و …
پیشنهاد مطالعه

رگلاژ کلاچ پراید و رگلاژ کلاچ سمند چگونه انجام می‌شود؟

رگلاژ کلاچ به معنای تغییر وضعیت در دو مهره انتهایی سیم کلاچ است. با شل و یا سفت کردن این دو مهره، می‌توان ارتفاع کلاچ را کم و یا زیاد کرد. برای این کار باید داخل موتور را نگاه کنید تا سیم کلاچ را بیابید. حال با چرخاندن این دو مهره، به راحتی قادر هستید ارتفاع کلاچ را تنظیم کنید.

اگر مهره‌ها را سفت کنید کلاچ بالاتر قرار می‌گیرد و اگر مهره‌ها را شل کنید، پدال کلاچ پایین‌تر رفته و درنتیجه دنده سریع‌تر درگیر می‌شود.

تعمیرکار سیار خودرو
آچارباز، خودروی شما را در منزل تعمیر می‌کند.

انجام امور تخصصی تعمیرات خودرو نیاز به تجربه و مهارت دارد. یک اشتباه کوچک می‌تواند اتفاقات ناگوار به همراه داشته باشد. شاید فکر کنید رگلاژ کردن خودرو هم مانند پنچرگیری ماشین، آسان است. اما اینطور نیست و باید این کار را به تعمیرکار ماهر بسپارید.

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
درخواست تعمیر خودرو
4/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. چرا پراید موقع شروع فن چراغ چک روشن میشه چندین رله و مقاومت عوض کردم بازم موقع فن روشن میشه تمام اتصالات هم تمیز کردم

  1. پارسا عزیز،
   برای رفع عیب به نمایندگی مراجعه کنید. ممکن است مواردی که بررسی کردید جزو مشکلات نبوده باشند.

 2. چرا دمای آب ماشین پایین هست ولی بدنه موتور داغ است و فن دوره کند خودرو کار نمیکند

  1. باسلام
   دوست عزیز برای اطلاع از هزینه‌ها با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا