×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

سرویس و تعمیر خودرو

همه چیز درباره آینه بغل خودرو

آینه بغل خودرو

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در اسفند 1398 نوشته شده بود و در اسفند 1402 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

یکی از مهم‌ترین اجزایی که تاثیر زیادی در حفظ امنیت  خودرو و مسافران دارد؛ آینه‌های بغل هستند. در اینجا قصد داریم بیشتر با آینه بغل خودرو آشنا شویم و از مشکلاتی که ممکن است برای آینه بغل بوجود آید، صحبت می‌کنیم. چنانچه برای تعمیر یا تعویض آینده بغل خودرو نیاز به تعمیرکار دارید، می‌توانید از کارشناسان آچارباز کمک بگیرید.

✔️ برای ثبت سفارش و دریافت قیمت از کارشناسان ما می‌توانید در قسمت تعمیر خودرو سفارشتان ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

سوالات متداول کاربران درباره آینه بغل خودرو

در این قسمت برخی از پرتکرارترین سوالات کاربران در رابطه با آینه بغل خودرو را بیان و در متن به آنها پاسخ می‌دهیم.

 1. نوع آینه بغل ماشین چیست؟
 2. علت شل شدن آینه بغل ماشین چیست؟
 3. علت کار نکردن آینه برقی ساینا، سمند، پژو پارس، شاهین، تارا و … چیست؟

آینه بغل خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

تمامی خودروها در طرفین خود دارای دو آینه هستند که راننده از آنها برای بررسی وضعیت اطراف و انتهای خودرو استفاده می‌کند. اما نوع آینه بغل ماشین چیست؟ آینه‌های بغل ماشین از نوع محدب هستند تا فضای بیشتری را به راننده نشان دهند. با وجود این دو آینه، آمار تصادفات بسیار کاهش یافته، اما باید بدانید که چگونه آینه بغل را طوری تنظیم کنیم که بهترین زاویه دید را به ما بدهد. امروزه در صورت نداشتن آینه بغل، خودروی شما جریمه خواهد شد.

در خودروهای مدرن امروزی، عملکرد آینه بغل، ارتباط مستقیمی به برق خودرو دارد. اگر سیستم برق خودرو دچار مشکل شود، می‌تواند سایر اجزا و قطعات را نیز دچار مشکل کند.

انواع آینه بغل خودرو

آینه بغل خودرو بسته به مدل آن متفاوت است. در اینجا ضرب المثل “هرچقدر پول بدهید همانقدر آش می‌خورید است”. هرچه خودروی شما گران‌تر، امکانات آن هم بیشتر است. خودروهای با قیمت پایین، دارای آینه بغل مکانیکی هستند که فاقد سنسور است و تنظیم آن هم به صورت دستی انجام می‌شود. اما خودروهای پیشرفته‌‎تر دارای آینه بغل با قابلیت سنسور و چراغ LED و اغلب برقی هستند.

این آینه‌های جدید، طوری طراحی شده‌اند که شما تنها به واسطه یک دکمه، قادر هستید آنها را تنظیم کنید یا هر زمانی که خودرو را پارک کردید، آینه‌ها را به سمت داخل جمع کنید. اغلب این آینه‌ها دارای گرمکن هستند و در زمستان خبری از بخار و یخ زدگی روی آنها نیست.

در صورت بروز مشکل در برق خودرو، سیستم آینه بغل، برف پاک کن ماشین، بالابر شیشه‌ها، کولر، درها و … دچار مشکل خواهند شد.

در طرفین خودرو، سنسورهایی قرار دارند که در صورت وجود اشیاء در نقاط کور خودرو، راننده را مطلع می‌کنند. این سنسورها اطلاعات را به آینه بغل منتقل کرده و راننده متوجه وجود مانع می‌شود.

همچنین برخی از خودروها دارای چراغ LED در قسمت زیرین آینه بغل هستند که در زمان رانندگی در شب، طرفین خودرو را روشن می‌کند.

رفع مشکلات آینه بغل خودرو
خودروهای مدرن، دارای آینه بغل الکتریکی هستند و بعد از پارک خودرو، آینه تا می‌شود.

نحوه تنظیم آینه بغل خودرو چگونه است؟

برای تنظیم کردن آینه بغل خودرو کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا مطمئن شوید که آینه بغل خودرو، درست نصب شده است. برای این کار، باید بررسی کنید که آیا آینه بغل روی پایه خودرو درست نصب شده یا خیر.
 2. حالا باید روی صندلی راننده نشسته و ابتدا تنظیمات صندلی را انجام دهید.
 3. سپس با توجه به فاصله صندلی از فرمان باید به آینه‌های بغل خودرو نگاه کنید تا زاویه مناسب را برای آینه‌ها بیابید.
 4. باید محل قرار گیری آیینه بغل را به نحوی تنظیم کنید که به‌راحتی اطراف ماشین برای شما قابل مشاهده باشد.
 5. برای جلوگیری از لرزش آینه بغل، می‌توانید از محافظ‌های آینه بغل خودرو استفاده کنید. این محافظ‌ها به آینه بغل کمک می‌کنند تا در برابر آسیب‌های مختلف محافظت شود.

چه مشکلاتی برای آینه بغل خودرو بوجود می‌آید؟

شل شدن آینه بغل خودرو

علت شل شدن آینه بغل ماشین چیست؟ این مشکل اغلب بدلیل شل شدن چسب و پیچ‌های اتصال آینه به بدنه خودرو بوجود می‌آید. با سفت کردن این پیچ‌ها و زدن چسب اضافه می‌توانید مشکل را برطرف کنید.

سوختن چراغ راهنمای آینه بغل

پس از گذشت مدتی یا به دلایل مختلف مانند تصادف یا شکستن چراغ و نفوذ آب، ممکن است چراغ راهنمای آینه بغل بسوزد. در این زمان اگر مدل راهنمای آینه در بازار وجود داشته باشد؛ می‌توانید به‌راحتی یکی را بخرید و روی ماشین نصب کنید.

درآمدن آینه از داخل قاب

چنانچه چسب آینه ضعیف شده باشد، آینه از داخل قاب درآمده یا شل می‌شود. اگر نسبت به این مشکل بی‌توجه باشید ممکن است حین رانندگی آینه بغل خودرو جدا شده و بشکند.

نفوذ آب به داخل سوکت آینه بغل

در اثر بارش باران و برف یا شستن ماشین با آب ممکن است مقداری آب به داخل سوکت آینه بغل نفوذ کند. اگر این آب خشک شود ممکن است به سوکت آسیبی نزند؛ اما گاهی باعث آسیب دیدن سوکت می‌شود.

شکستن آینه بغل خودرو

اغلب آینه بغل‌های خودروها، جنسی از پلاستیک فشرده یا کائوچو هستند. البته برخی دیگر از آینه‌ها دارای چراغ راهنما نیز هستند و به واسطه الکتریکی بودن، بعد از پارک کردن خودرو، به صورت خودکار جمع می‌شوند و احتمال آسیب به آنها کمتر است. اما اگر آینه‌های مکانیکی خودروی خود را بعد از پارک کردن جمع نکنید؛ احتمال بروز تصادف و آسیب به آینه بسیار بالاست.

کار نکردن آینه بغل خودرو (آینه‌های برقی)

اگر آینه خودرو شما برقی است، مشکل کار نکردن اینه برقی ممکن است در هر لحظه برای ماشین شما بوجود آید. علت کار نکردن آینه برقی ساینا، سمند، پژو پارس، شاهین، تارا و … چیست؟ این مشکل اغلب بدلایل زیر بوجود می‌آید.

 • سوختن فیوز

فیوزهای داخل آینه بغل خودرو اغلب در اثر عبور جریان الکتریکی بیش از حد، از کار می‌افتند. ممکن است این مشکل بدلیل ایراد داشتن سیستم سیم‌کشی آینه هم به وجود آید.

برای رفع این مشکل باید فیوز مخصوص آینه را در خودرو پیدا کرده و فیوز آن را تعویض کنید.

 • خرابی موتور آینه بغل

خراب شدن موتور در آینه بغل خودرو نیز ممکن است باعث درست کار نکردن آینه‌ها شود؛ زیرا این موتور وظیفه تعیین موقعیت درست آینه‌ها در ماشین‌را به عهده دارد.

برای حل مشکل موتور آینه بغل خودرو باید وضعیت فیوز آینه بغل و سوئیچ را بررسی کرده؛ مشکل را شناسایی و برطرف کنید.

 • خراب شدن سوئیچ‌های آینه بغل خودرو

گاهی ممکن است علت کار نکردن آینه بغل خودرو، خرابی سوئیچ‌هایی که سمت راننده قرار داشته و راننده به کمک آنها آینه را تنظیم می‌کند، باشد. راه حل این مشکل، تعویض قطعه یا کل سوئیچ آینه است.

 • بهم ریختن تنظیمات نرم‌افزاری

در برخی از خودروهای مدرن، علت درست کار نکردن آینه بغل خودرو، بهم خوردن تنظیمات کامپیوتر و نرم افزاری ماشین است. در این حالت باید نرم‌افزار توسط تعمیرکار بروزرسانی شود.

تعویض آینه بغل خودرو
به دلیل ریزش باران، با گذشت زمان آینه‌ها فرسوده شده و دچار خط و خش می‌شوند. برای رفع این خط و خش، می‌توانید از انواع پولیش استفاده کنید تا ظاهری تمیز به خودرو بدهید.

مراحل تعویض آینه بغل پراید

تعویض آینه بغل پراید نیاز به ابزاری مناسب برای این کار دارد. اگر شما اهل فن هستید و ابزار مناسب برای این قبیل کارها را دارید که خودتان دست به کار شوید. اما اگر قادر به انجام این کار نیستید، بهتر است در این شرایط با آینه شکسته اتومبیل را از منزل خارج نکنید؛ زیرا هم احتمال دارد از سوی پلیس جریمه شوید و هم ممکن است به دلیل نداشتن آینه تصادف رخ دهد.

در اینجا ما مراحل تعویض آینه بغل پراید را برای شما آموزش می‌دهیم. اما برای تعویض سایر مدل‌های خودرو هم می‌توانید به همین روش عمل کنید.

 1. ابتدا پوشش درب خودرو را از سمت داخل باز کنید. با این کار به سیستم آینه بهتر دسترسی خواهید داشت.
 2. با دقت آینه قدیمی را باز کرده و آن را جدا کنید. مراقب باشید به بدنه اتومبیل آسیب وارد نکنید.
 3. آینه جدید را جای آینه قدیمی جایگزین کنید. دقت کنید که کابل‌ها را درست در جای قبلی وصل کنید تا آینه به‌درستی عمل کند.
 4. سیستم برقی آینه را چک کنید و مطمئن شوید که همه چیز دقیق کار می‌کند.
 5. سپس پوشش درب خودرو را در جای خود قرار دهید.
پولیش زدن آینه بغل خودرو
با استفاده از پولیش، ظاهری نو به آینه خودرو بدهید.
پیشنهاد مطالعه

نکات مهم برای خرید آینه بغل خودرو

برای اینکه بتوانید آینه بغل بهتری را بخرید، باید به نکات زیر در زمان خرید دقت کنید:

 • به جنس آینه و بدنه آن دقت کنید که بی‌کیفیت نباشد؛ زیرا به‌سرعت ایراد پیدا می‌کند.
 • اگر آینه بغل خودرو برقی است به سایز و مدل سنسور حرارتی دقت کنید.
 • تمامی جوانب آینه را بررسی کنید که ایراد ظاهری نداشته باشد.
 • آینه باید با مدل ماشین شما سازگار باشد.
 • به نوع آینه دقت کنید؛ زیرا آینه‌ها در دو مدل راست و چپ تولید می‌شوند و در صورت خرید اشتباه امکان استفاده از آنها را ندارید.

آنچه درباره آینه بغل خودرو آموختیم

در این مقاله با آینه بغل خودرو، انواع آینه‌ها، مشکلات و راه حل رفع آنها، روش تعویض و نکات مهم برای خرید آینه بغل خودرو آشنا شدیم. برای نصب و تعویض این آینه‌ها نیاز به ابزار و مهارت دارید؛ در نتیجه اگر این شرایط را ندارید بهتر است کار را به یک تعمیرکار بسپارید.

✔️ برای ثبت سفارش و دریافت قیمت از کارشناسان ما می‌توانید در قسمت تعمیر خودرو سفارشتان ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
درخواست تعمیر خودرو
4.6/5 - (7 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫54 دیدگاه ها

 1. با سلام و احترام
  تشکر میکنم از سایت خوبتون
  من یه سمند ال ایکس مدل ۹۹ دارم آینه های بغلش برقی هست چند روز پیش کارگر داخل پارکینگ کارمیکرده لوله حمل میکرده داخل پارکینگ خورده به آینه سمت شاگرد ماشین من الان آینه شل شده برقش وصل است اما خیلی شل شده سرجاش وای نمی ایسته و حین رانندگی بوسیله باد تکون میخوره ممنون میشم آگه لطف بفرمایید راهنماییم کنید چکارش کنم درست بشه

 2. سلام اینه برقی ماشین سمت شاگرد وقتی میزنم جمع بشه میره میخوره به شیشه وایمیسه از چی میتونه باشه

  1. درود بر شما
   حمیدرضا عزیز،
   موتور آینه هرز کرده. برای تعمیر به باطری سازی مراجعه بفرمایید.

  2. درود بر شما
   حمیدرضا عزیز،
   موتور آینه هرز کرده. برای تعمیر به باطری سازی مراجعه بفرمایید.

 3. سلام وقتتون بخير
  سوال داشتم در مورد آينه بغل اپتيما
  دليل باز نشدنشون ممكنه چي باشه ؟ قبلا تا نزديك ميشديم خود به خود باز ميشدن اما الان حتي با وجود روشن بودن خودرو ،باز نميشن و بعد از چند بار روشن و خاموش كردن ماشين و …باز ميشن!

  1. با سلام
   سولماز عزیز،
   به احتمال خیلی زیاد یکی از آینه های شما موتور برقی تاشو اش گیرپاژ کرده است که بعد از چند بار خاموش روشن کردن به موتور ها که شوک برقی وارد می‌شود عمل می‌کند.
   یا سیستم قفل مرکزی ماشین دارای اشکال می‌باشد که احتمالش خیلی کم است.

  1. وحید عزیز،
   با چسب دوطرفه می‌توانید آینه را بچسبانید ولی بهتر است به یک باتری‌ساز مراجعه کنید.

 4. سلام خسته نباشید من اینه سمت شاگرد پژو پارسم نه بالا پایین میشه نه راهنماش کار میکنه میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه ممنونم میشم پاسخ بدین

  1. با سلام
   امیر اکبری عزیز،
   سوکت آینه برسی شود که دارای سولفاته یا عقب رفتگی پایه نباشد، در صورت نداشتن مشکل LED راهنما سوخته است و باید تعویض گردد و در مورد بالا پایین نرفتن هم خود آینه معیوب می‌باشد و باید تعویض گردد. البته اگر در باطری سازی ها بگردید قطعه استوک برای تعمیر موجود است.

  2. سلام ممنون از پاسخگو و کمکتون
   آینه بغل پارس راهنمادار نمیدونم چی شد یعنی تو پارکینگ بود اومدم دیدم شل شده راهنما و تنظیم برقیش سالمه چیکارش کنم
   ممنون

 5. سلام من لیفان x60 دارم از آینه های بغلش خوشم نمیاد قیافه ماشینو بد کردن خیلی بزرگه لطفا چه مدل آینه ای بهش میخوره بگیرم براش که یکم خوش دوخت باشه ممنونم

  1. درود بر شما
   کوهی عزیز،
   به اسپورت فروشی‌ها مراجعه کنید امروزه لوازم اسپورت لوکس زیاد شده است.

 6. سلام آینه بغل اچ سی کراس قاب راهنما شکسته آیا قاب جدا موجود است وچطوری تعویض میشه تشکر علی

  1. با سلام
   علی عزیز،
   قطعه یدکش داخل بازار موجود است. برای تعویض به دلیل بالا بودن قیمت قطعه به یک باطری ساز مراجعه کنید.

 7. سلام اینع بغل ماشین من همه چیش سالمه فقط اینع بغل هرز شده ی جا واینمیسته سمند هستس ممنون میشم راهنمای کنید

  1. با سلام
   علی عزیز،
   اگر آینه ضربه نخورده باشد زیر آینه دو عدد پیچ قرار دارد که باید سفت شوند.

 8. سلام من برنه خودرو کوییکم رو نانو سرامیک کردم رپشت اینه ها هم سرامیک شده از اون روز به بعد ماشین ریپ میزنه ایا روی اینه ها سنسور هست

  1. درود بر شما
   مهرداد عزیز،
   پشت آینه چیزی وجود ندارد که به ریپ زدن ماشین ارتباط پیدا کند. آیا شما موتور شویی هم انجام دادید؟

 9. با سلام من میخوام با اییه سمت راننده پژوپارس ‌پشت چرخ جلو ماشین را هنگام ورود و خروج از پارکینگ ببینم لطفاً راهنمایی بفرمایید چه نوع آیینه کمکی نصب کنم با تشکر

  1. درود بر شما
   داوود عزیز،
   می‌توانید با نصب یک آینه محدب از وسعت دید بیشتری برخوردار شوید.

 10. با. سلام. و. خسته. نباشید. من. ماشینم. چانگانه. متاسفانه شیشه اینه. بغلش. شکسته. چطوری. میتونم. خودم. تعویضش. کنم. فقط. یه مشکل. دارم که. چگونه اینه. شکسته . رو. از. جاش. دربیارم. ایا. بصورت. فشاری. هستش با. فشار. به. بیرون. در. میاد با. تشکر

  1. با سلام
   مهدی تاری عزیز،
   خود پایه را باید کامل تعویض کنید.

 11. سلام
  من تیبا ۲مدل ۹۸ دارم اینه بغل دست رانند در اثربخورددچار شکستکی خود اینه شده یعنی قابش سالمه ولی خود آینه ازداخل ترک خورده وجیوه های پشتش ریخته ایا امکان فقط تعویض آینه داخل قاب وجود دارد یا باید به صورت کامل تعویض شود

  1. باسلام
   نیمای عزیز، در برخی از مراکز فروش تجهیزات خودرو، میتوانید فقط آینه را تهیه کنید ولی اغلب به صورت قاب کامل به فروش میرسد.

 12. سلام.آیننه بغل ۲۰۶ موقع خروج آز پارکینگ گرفته به در.لک شده.انگار رنگ در مالیده شده.با چی پاک کنم؟

  1. باسلام
   مبینای عزیز، برای پاک کردن آن از آب و صابون، خمیر دندان و پولیش میتوانید استفاده کنید.

 13. سلام ببخشید قاب آینه بغل ماشین جک s5 رو از کجا پیدا کنم؟ ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. باسلام
   نمیای عزیز، با جستجو در فروشگاه‌های آنلاین می‌توانید اقدام به خریداری کنید.

 14. سلام.خسته نباشید.من ام وی ام ۳۱۵ دارم آینه بغل ضربه خورده آینه سالم هست تنظیم برقی زاویه آینه هم درسته فقط فیبر پایه آینه شکسته می خواستم بدونم فیبر پایه قابل تعویض هست؟ ممنون.

 15. سلام
  ساینا دارم قاب آینه ام کامل خورد شد ولی سیستم برقیش سالمه و آینه به طرفین کاملا حرکت میکنه ولی جایی قاب خالی پیدا نکردم همه آینه کامل رو میفروشن. جایی سراغ دارین فقط قاب بفروشه

  1. باسلام
   محمد عزیز در رابطه با خرید قطعات با تیم پشتیبانی آچارباز با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 16. سلام اگر شیشه و قاب اینه بغل خودروی کوییک بشکنه ایا کل اینه بغل باید تعویض بشه یا فقط شیشه و قاب قابل تعویض هست؟

  1. با سلام صادق عزیز ،
   اگر قاب سالم است از فروشگاه‌های لوازم جانبی خودرو می‌توانید شیشه آینه را سفارش داده و نصب کنید.

 17. سلام من پژو پارس تیوفایو دارم امروز داشتم می رفتم داخل پارکینگ آینه بغل به دیوار برخورد می کنه موقع باز و بست مشکلی نداره ولی هنگام بسته شدن آینه سمت راست نسبت به آینه سمت چپ صاف بسته نمیشه کج بسته میشه باید چی کار کنم آیا خودم میتونم درستش کنم؟

  1. باسلام
   علی عزیز بررسی کنید که پس از تصادف به قاب آینه بغل چه خسارتی وارد شده است؟ سپس پوشش درب خودرو را از سمت داخل باز کنید یکبار آینه را باز و دوباره نصب کنید. اگر مشکل حل شد نیازی به تعویض قاب ندارید در غیر اینصورت قاب آینه باید تعویض شود.

 18. دکمه تنظیم برقی آینه بغل تیبا 2 کار نمیکنه میخواستم ببینم دلیلش چیه ؟

  1. باسلام
   پویای عزیز برق کشی خودرو را بررسی کنید. اگر مشکل با بررسی برق خودرو و صحت آینه برطرف نشد، پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیرخودرو در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

  1. باسلام
   دوست عزیز، برای پاک کردن آینه بغل می‌توانید از محلول آب و صابون استفاده کنید.

 19. سلام.ببخشید یک سوال داشتم.آینه بغل تیبا 2 (برقی) آیا قابل جمع شدن هست؟تنظیمش که برقیه ولی در مواقعی که لازمه که آینه بغل جمع بشه چطوری جمع میشه؟من یک خورده اومدم جمعش کنم دیدم سفته ترسیدم

  1. باسلام
   دوست عزیز؛ پیشنهاد میکنیم دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه و یا با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 20. سلام من میخوام واسه سمندم اینه بغل برقی تاشو وگرمکن دار بگیرم ال ایکس مدل۹۳ لطفا راهنمایی کنید

  1. درود بر شما
   حمید عزیز،
   می‌توانید مارک کاوج بگیرید مارک خوبی است.

 21. سلام من دیروز زدمش تو دیوار پارکینگ 😆 ولی آینه سمند خیلیم عالی بهتر از بنز و بی ام و است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا