×

اپ آچارباز را نصب کنید!

نصب
به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱

نشانه های خرابی هیدرولیک فرمان خودرو و رفع مشکلات

مشکلات هیدرولیک فرمان

برخی از امکاناتی که به خودروها اضافه شده‌اند کمک می‌کنند تا رانندگی برای ما آسان‌تر شود. تصور رانندگی با خودرویی که فرمان هیدرولیک ندارد هم شاید یک کابوس باشد. به خصوص برای خانم‌ها، رانندگی بدون فرمان هیدرولیک کمی سخت‌تر است. در اینجا به شما خواهیم گفت که چگونه مشکلات هیدورلیک فرمان خودروی خود را بشناسید و در صورت امکان آنها را برطرف کنید. همچنین شما را راهنمایی می‌کنیم که چگونه از خدمات تعمیر خودرو در محل استفاده کنید.

نگهداری از خودرو نیاز به دقت و توجه دارد. باید به‌صورت دوره‌ای تمامی قطعات را بررسی کنید و اگر قرار است قطعه‌ای تعویض شود، سریع اقدام کنید. باید زمان تعویض تسمه تایم و لنت‌های ترمز را بدانید. زیرا خراب شدن یک قطعه کوچک، ممکن است کل سیستم خودرو را بهم بریزد.

 

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
درخواست تعمیر خودرو

 

فرمان هیدرولیک چیست؟

آنچه که در حین رانندگی کمک می‌کند تا راننده فرمان را راحت‌تر بچرخاند، سیستم هیدرولیک فرمان خودرو است. در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو، به محض چرخاندن فرمان، دنده را با کمک پینیون فرمان به حرکت در‌می‌آورید و درنتیجه پیستونی که به میل دنده متصل است، به واسطه روغن هیدرولیک موجب حرکت میل دنده می‌شود.

قطعات تشکیل دهنده فرمان هیدرولیک شامل چه مواردی می‌شوند؟

 • شیر هیدرولیک
 • پمپ هیدرولیک
 • مخزن هیدرولیک
 • لوله فشار قوی
 • جک هیدرولیک
 • پینیون فرمان
 • سوپاپ پینیون
 • لوله‌های انتقال روغن هیدرولیک

نقش روغن هیدرولیک فرمان خودرو چیست؟؛ چند نوع روغن هیدرولیک داریم؟

روغن هیدرولیک فرمان خودرو، وظیفه روان کنندگی و انتقال قدرت را برعهده دارد. وجود همین روغن در خودرهای هیدرولیک موجب می‌شود تا فرمان بسیار راحت بچرخد.

روغن هیدرولیک به دو نوع سنتتیک و نفتی تقسیم می‌شود.

روغن هیدرولیک فرمان سنتتیک

روغن‌هاس سنتتیک به دلیل وجود روغن‌های پایه و مواد افزودنی در ترکیباتش، مانع از خوردگی و اکسیداسیون می‌شود.

روغن هیدرولیک فرمان نفتی

روغن‌های پایه نفتی، ارزان‌تر هستند، از روان کننده‌های ارزان برای تولید آنها استفاده می‌شود. احتمال آتش‌سوزی در این روغن‌ها بسیار زیاد است و دوستدار محیط زیست هم نیستند.

بهترین روغن هیدرولیک فرمان
در انتخاب روغن هیدرولیک باید دقت کنید. هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست

تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو چه زمانی باید انجام شود؟

زمان تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو به نوع روغن و ویژگی‌هایی از جمله: درجه حرارتی کارکرد، میزان جذب رطوبت، مقاومت در برابر اکسید شدن و … بستگی دارد.

اما به طور کلی در صورت مشاهده نشانه‌های زیر، نسبت به تعویض روغن هیدرولیک فرمان اقدام کنید.

 • پایین رفتن سطح روغن هیدرولیک
 • سفت شدن روغن هیدرولیک
 • استشمام بوی سوختگی از روغن هیدرولیک
 • مات شده روغن هیدرولیک
 • کثیف شدن روغن هیدرولیک
 • تیره شدن روغن هیدرولیک
 • کف کردن سطح روغن هیدرولیک

نشانه‌های خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو چیست؟

خراب شدن پمپ هیدرولیک خودرو

در صورت خراب شدن پمپ هیدرولیک خودرو، فرمان سفت شده و صدای غیرطبیعی از پمپ هیدرولیک به گوش می‌رسد. در این صورت نیاز است تا فشار بیشتری به پدال وارد کنید تا فشار بیشتری در پمپ ایجاد شود. در این شرایط باید وضعیت خودرو را بررسی کنید که پمپ هیدورلیک دچار مشکل نشده باشد. رفع مشکل پمپ هیدرولیک هزینه‌های سنگینی در بر ندارد. پس بهتر است در صورت مشاهده این موارد، سریع به تعمیرکار خودرو مراجعه کنید.

مشکلات پمپ هیدرولیک خودرو
هر زمانی که حس کردید فرمان بی‌دلیل سفت شده، به سیستم هیدرولیک نگاهی بیاندازید

روغن ریزی در سیستم هیدرولیک

هر زمانی که متوجه روغن ریزی در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو شدید، این موضوع را جدی بگیرید. زیرا در صورت روغن ریزی در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو، از حجم روغن موجود در مخزن کم شده و آسیب جدی متوجه سیستم هیدرولیک است. هر زمانی که در سیستم هیدرولیک خودرو، روغن ریزی مشاهده کردید، باید با تعمیرکار خودرو مشورت کنید.

کم شدن روغن هیدرولیک فرمان

کم شدن سطح روغن هیدرولیک فرمان خودرو جدی بگیرید. کم شدن سطح روغن، نشان از نشت روغن در سیستم هیدرولیک دارد.

سفت شدن فرمان خودرو

با روشن شدن خودرو، سیستم هیدرولیک فرمان راه می‌افتد. اما هر زمانی که خودرو را روشن کردید و فرمان سفت بود، باید به خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو پی ببرید.

پیشنهاد مطالعه

دلایل خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو چیست؟

استفاده از قطعات نامرغوب در سیستم هیدرولیک فرمان

در صورتی که از قطعات نامرغوب در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو استفاده کنید، این سیستم دچار مشکل خواهد شد. با نصب یک قطعه که از کیفیت خوبی برخوردار نیست، سایر قطعات هم تحت‌الشعاع قرار خواهند گرفت.

استفاده از رینگ و لاستیک غیراستاندارد

عده‌ای علاقه شدیدی به استفاده از رینگ و لاستیک‌هایی دارند که زیبا هستند، اما از استاندارد لازم برخوردار نیستند. برخی هم به‌دلیل هزینه‌های بالا، از رینگ و لاستیک ارزان قیمت استفاده می‌کنند و با این کار زوایای ۵ گانه جلوبندی را برهم می‌زنند. در نتیجه برای چرخاندن فرمان، فشار زیادی به سیستم هیدرولیک وارد می‌شود و از پمپ هیدرولیک صداهای غیرطبیعی به گوش می‌رسد.

خراب شدن روغن هیدرولیک فرمان

روغن هیدرولیک هم مدت زمان کارکرد استانداردی دارد. در صورت استفاده بیش از حد استانداردی که برای روغن درنظر گرفته شده، باید آن را تعویض کنید. روی بسته‌بندی هر روغن، میزان کیلومتر مسافتی که در دوره استفاده از آن باید طی شود، قید شده است. استفاده از روغن هیدرولیک نامرغوب هم یکی از دلایل آسیب به پمپ هیدرولیک، شیر هیدرولیک و سایر قطعات است.

تعمیرکار خودرو در محل
به صورت دوره‌ای وضعیت روغن هیدرولیک خودرو را چک کنید

بهترین روغن هیدرولیک فرمان ۲۰۶ و روغن هیدرولیک فرمان پژو ۴۰۵ چیست؟

هر خودرویی بسته به ساختاری که دارد باید از نوع خاصی از روغن هیدرولیک فرمان برای آن استفاده کرد. برای مثال روغن هیدرولیک فرمان ۲۰۶ و روغن هیدرولیک فرمان پژو ۴۰۵ با روغنی که برای خودروهای خارجی استفاده می‌شود متفاوت است. زیرا خودروهای ایرانی دارای فرمان سفت‌تری هستند و روغنی که برای آنها استفاده می‌شود هم متفاوت است.

بهترین روغن هیدرولیک فرمان ۲۰۶، پژو ۴۰۵ و سایر خودروهای ایران خودرو و سایپا هم بهتر است از نوع روغن هیدرولیک فرمان VG 46 از برند کاسپین، توتال، بهران و … است.

چگونه روغن هیدرولیک فرمان خودرو را چک کنیم؟

برای اینکه وضعیت روغن هیدرولیک فرمان خودرو را چک کنید، می‌توانید ظرف روغن را مشاهده کنید. اگر ظرف روغن هیدرولیک بدنه‌ای شفاف دارد که کار شما آسان است. هم رنگ روغن را می‌توانید ببینید و هم حجم روغن هیدرولیک را.

روش دیگر هم بررسی روغن هیدرولیک فرمان، از طریق گیج نصب شده روی درپوش ظرف روغن است. درپوش روغن را باز کرده و انتهای گیج را به دستمال بکشید. رنگ روغن باید شفاف و به رنگ کهربا باشد.

چگونه روغن هیدرولیک فرمان اتومبیل را تعویض کنیم؟

تعویض روغن هیدرولیک فرمان مانند تعویض روغن موتور بسیار اهمیت دارد. برای تعویض روغن روغن هیدرولیک فرمان اتومبیل، باید ابتدا ظرفی زیر مخزن روغن قرار دهید و شلنگ برگشت روغن را باز کنید. بعد از تخلیه کامل روغن هیدرولیک، شلنگ را به جای قبلی برگردانده و مخزن را از روغن پر کنید.

بهترین برند برای روغن هیدرولیک پراید چیست؟

با توجه به اینکه تعداد خودروهای پرایدی که در سطح کشور در تردد هستند بسیار زیاد است، پس قطعاتی این خودرو هم در بیشتر فروشگا‌ه‌ها به فروش می‌رسند. پس در صورت نیاز به تعویض روغن هیدرولیک فرمان پراید، نگران نباشید. برندهای بهران، کاسپین و توتال، بهترین روغن‌های هیدرولیک را تولید می‌کنند.

محدوده قیمت روغن هیدرولیک فرمان در چه رنجی است؟

رنج قیمت روغن هیدرولیک فرمان خودرو با توجه به برند، نوع و حجم ظرف متفاوت است. اما در ادامه رنج قیمت برخی از انواع روغن‌های هیدرولیک را به شما خواهیم گفت.

روغن هیدرولیک خودرو توتال با حجم ۱ لیتر با قیمت ۹۷ هزار تومان

روغن هیدرولیک خودرو کاسپین با حجم ۰.۹۵ لیتر با قیمت ۲۵ هزار تومان

روغن هیدرولیک خودرو لیکومولی با حجم ۱ لیتر با قیمت ۸۷ هزار تومان

روغن هیدرولیک خودرو ایساکو با حجم ۱ لیتر با قیمت ۳۸ هزار تومان

روغن هیدرولیک خودرو گرنس با حجم ۱ لیتر با قیمت ۸۹ هزار تومان

روغن هیدرولیک خودرو گالف با حجم ۱ لیتر با قیمت ۵۴ هزار تومان

و …

هر زمانی که اتومبیلتان خراب شد، نیازی نیست به دنبال تعمیرکار خودرو بگردید، فقط کافیست با سامانه آچارباز تماس بگیرید و یا از طریق سایت آچارباز، درخواست اعزام تعمیرکار سیار خودرو را ثبت کنید. در اولین فرصت کارشناس تعمیر خودرو در محل شما حاضر خواهد شد.


نویسنده :

۳۴ دیدگاه

 • حمیدرضا برومند گفت:

  باسلام وخسته نباشیدو تشکر
  ماشین روا دوماهه خریدم در حین حرکت گردش به راست گاهی فرمون شدیدا سفت میشه، نه روغن کم میکنه نه صدای خاصی داره چنتا مکانیک و تعمیرگاه هیدرولیک بردم همه گفتن به نظر سالمه و مشکلی نداره، و چون فقط در حرکت اینطور میشه اونم فقط چرخش به راست نشد مشکلو نشونشون بدم، فقط میگفتن روشن کنو فرمونو بچرخون چندبار میچرخوندمو میگفتن مشکلی نداره هرقدرم میگم اقا فقط در حرکت اینطوری میشه کسی نفهمید مشکل از کجاست، دوسه بار به خاطر همین سفت شدن ناگهانی نزدیک زود تصادف کنم البته چون گردش به راست سفت میشه خب سرعته زیادی ندارم و نکته عجیب اینکه همیشه اینطور نیست شاید دوسه با یک دفعه فرمون شدیدا سفت میشه، با تشکر لطفا راهنماییم کنید

 • رضا گفت:

  سلام فرمان ماشین من وقتی پام رو از رو گاز بر میدارم و سرعتم کم میشه خیلی سفت میشه ولی وقتی گاز میدم سرعت ماشین میره بالا نرم میشه مشکلش از کجاست. ماشینم سمند ال ایکس

 • سهیل گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون بابت موضوعات کاربردی
  فرمان ۲۰۶م وقتی گاز میدم و میچرخونم صدای جیغی میده،تعمیرکار میگه باید عوض شه!راهنمایم کنید جون هزینه عوض کردن یک و پونصده🙏🏽

 • حمیدرضا گفت:

  سلام مشکل هیدرولیک ماشین من اینه که وقتی به انتتا فرملن میپیچونم صدای تق تق و تکون خوردن فرمون میاد.مشکل از چیه

 • وحید گفت:

  با سلام وقتی خودرو روشن میکنم از مخزن روغن هیدرولیک،روغن شروع به جوشیدن میکنه و خارج میشه علت چیست

 • رحمانی شیراز گفت:

  با سلام
  استاد گرامی
  چند روز است فرمان در حال چرخاندن در نقاطی سفت میشه. از هر دو سمت به یک شکل .
  خودرو پژو ای ال ایکس.
  ضمنا جعبه فرمان و قطعه شیر هیدرولیک، چند ماه قبل تعمیر و تعویض شده است.

 • M گفت:

  سلام یه تجربه برای ایندگان
  ۲۰۶من با چرخوندن فرمان صدای تق تق میداد یکی میگفت صدای پمپ یکی گفت شیر فرمونه خلاصه معلوم شد سیبک فرمون یه سمتش قفل کرده وسفت شده با تهویض اون درست شد سیبک قبلی چون قفل کرده بود جک هیدرولیک با فشار وقدرت خودش اون خم کرده بود در ضمن ماشین هیچ ضربه ای هم نخورده بود اینم یه تجربه شاید بدردتون بخوره

 • محمدرضا گفت:

  بعضی وقتا صبح زود ماشین رو روشن میکنم فرمان تا چند لحظه سفته با یکم چرخوندن نرم میشه ماشین مدل ۱۴۰۰ ۲۰۰۰ تا کار کرده مشکلش چیه

 • داریوش گفت:

  سلام ،هزینه تعمیر پمپ هیدرولیک و لوازم جانبیش ال۹۰،و آیا احتیاج به بردن قطعات هیدرولیک به تراشکاری هست ،بابت روغن ریزیه پمپ هیدرولیک ،تشکر از شما

 • امید گفت:

  سلام استاد
  ماشین من پراید۹۶ پمپ هیدرولیک صدای زوزه میده یکم تسمه رو شل کردم صداش کمتر شد ولی بازم صدا رو داره با چپ و راست کردن فرمانم صدا اضافه یا کم نمیشه با گاز دادنم بیشترمیشه صدا
  بردم یه جا گفت روغنشو عوض کن بادرب مخزن درست میشه ممنون میشم راهنمایم کنید

 • امیر گفت:

  سلام.ماشینم ۴۰۵ هست.جعبه فرمونم تازه سرویس شده.مشکلی نداشت.الان بعد از یک ماه وقتی شروع ب حرکت میکنم صدای جوشش روغن میاد.یه جورایی مثل غُل خوردن روغن.یکی بهم گفت داره هوا میکشه سیستم هیدرولیکت.میشه راهنماییم کنین؟

 • Saeid گفت:

  سلام پراید هیدرولیک توی دور زدن فرمان برنمی‌گرده به هر زاویه رهاش میکنم همون حالت مسیر میره سیبک وطبق عوض کردم فرقی نکرد روغن هم کم نمیکنه اما روغن مات هست تشکر

 • امید ایرانپور گفت:

  سلام
  مدتی هست در هنگام دور زدن توی پیچ ها،چه با سرعت بالا چه پایین ،فرمان ماشینم برخلاف جهت دور زدن من به فرمان نیرو وارد میکنه ،مثلا هی زیر دستم احساس میکنم که ماشین داره سعی میکنه بر خلاف جهت دور زدن من دور بزنه،و جالب اینجاست،با فاصله زمانی مشخص و ریتم خاصی این اتفاق میوفته،فکر کنم میشه بهش گفت دل زدن،فرمان دل میزنه،نمیدوونم والا چجوری توضیح بدم دیگه امید وارم متوجه شده باشید،ممنون

 • حسین شفیعی گفت:

  بادرود ،نوشته ها و راهنمائیها بسیار جالب و آموزنده بود.اینجانب یک خودروی پژو پارس سال مدل ۸۹ دارم ،از زمانیکه از کارخانه گرفتم ،فرمان آن کمی سفت بود،وتعمیرگاه مجاز میگفتند که فرمان نیمه هیدرولیک است،آیا با تعمیر شیر فشار ،این سفتی بر طرف می شود؟. باسپاس

 • محمد گفت:

  با سلام،پراید ۹۷ دارم،فرمون ماشین خیلی خیلی بیش از حد نرم شده ،انگار جلو ماشین تو هوا باش و فرمونو بچرخونی ی همچین حالتی بوجود اوده،،،،جلو بندی رو تعویض کردم کامل اما باز درست نشد،،،و وقتی مستقیم حرکت میکنم بعضی وقتا متمایل به چپه بعضی وقتا متمایل به راسته با اینکه صاف حرکت میکنم،،،ممنون میشم راهنمای بفرماید

 • مهدی گفت:

  سلام من ماشین روآ دارم مدل۸۶و مدتیه وقتی فرمان را تا آخر به هر طرف میچرخانم قیژقیژ میکنه آیا چرخها به جائی گیر میکنه ی اینکه از جعبه فرمانه،

 • ابوالفضل گفت:

  فرمان من ماشین در حالت درجا و چه در حالت حرکت سفت کار می کنه خوشبختانه روغن کم نمی کنه و نشتی هم نداره اما نمی دانم ایرادش کجاست میشه لطفا راهنمایی کنید.

 • محمود گفت:

  سلام وقت بخیر
  من یکی دو روز پیش با ماشین بیرون بودم فرمان رو میچرخوندم صدای زوزه میداد،بعد اومدم چک کردم دیدم جعبه روغن هیدرولیک خالیه،روغن ریختم فرمان رو میخوندم یکم صدا قطع شد ،ولی ماشین روشن بود فرمون میچرخوندم روی روغن کف مانند شد،بعد یه ساعت اومدم رفتم بیرون باز،جعبه هیدرولیک رو چک نکردم رفتم وسطای راه دوباره فرمون کار نمیکرد و صدا میداد،برگشتم دیدم کلا روغنش تخلیه شده،زیر جعبه روغن هیدرولیک داره روغن میده،دیگه تکونش ندادم،به نظرتون از خود جعبه و قطعاتشه یا از جعبه فرمون !؟

 • m.mehrvarz95@gmail.com گفت:

  سلام ماشین ال نود دارم داخل پارکینگ پارک کردم بعد از چند ساعت مشاهده کردم کل روغن هیدرولیک خالی شده علت و راهکار چیه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   برای رفع مشکل لازم است صحت مخزن یا شیلنکهای هیدرولیک و همچنین پمپ بررسی شود.

 • میثم فرجی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید :فرمان ماشین را درجا به چپ و راست حرکت میدم صدای جدیدی میده علت چیه؟تشکر

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   میثم عزیز، صدای مذکور به چه شکلی است؟ برای رفع مشکل خود سطح روغن هیدرولیک، فولی تسمه و تسمه هیدرولیک را بررسی کنید.

 • سید محمد امین گفت:

  با سلام،من ماشینم روغن هیدروایکش نشتی داشت که با تعمیر جعبه فرمان مشکل حل شد،اما خیلی سریع مشکل سفتی فرمان پیش اومد،که به صورت ناگهانی در حال حرکت فرمان سفت،میشه و با فشار دادن پدال گازفرمان آزاد میکنه،علت چیست؟آیا گمپ خرابه یا سیر فرمان؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   سید محمد عزیز، این مورد می‌تواند ناشی از نشتی و کاهش روغن هیدورلیک ماشین شما باشد. خرابی قطعه مارپیچ درون جعبه فرمان هم می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 • بهروز گفت:

  باسلام ایاهمکارانتان جعبه فرمان ام وی ام ۳۱۵ رادرمحل تعمیرمکنند

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   بهروز عزیز لطفا درخواست تعمیر خودرو در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید، تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

   • بهروز خسروان گفت:

    سلام
    پمپ هیدرولیک ماشین هر چند روز یک بار روغن خالی می کنه به مکانیک هم نشون دادم گفتنش بست شلنگ شل بود سفتش کردم بهتر شد ولی همچنان روغن کم می کنه

 • مجید گفت:

  سلام تسمه دینام ماشینم پاره شدبعدازتعویض هیدرولیک کارنمیکنه تسمعه کولرنداختم دلیلش چی می‌تونه باشه پراید۹۰باتشکر

 • کوروش گفت:

  من ۲۰۶ v9 دارم هر۵۰۰۰ کیلومتر روغن خیلی خراب میشه علتش چیه؟

 • امید گفت:

  سلام، امروز متوجه صدایی مثل سوت شدم، رسیدم که خونه فرمون رو چرخوندم دیدم صدا میده رفتم روغن هیدرولیک رو نگاه کردم دیدم هیچ روغنی داخل مخزن نیس، میخواستم بدونم آیا بدون روغن هیدرولیک میشه استفاده کرد به مدتی، حتی تا تعمیرگاه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   امید عزیز خیر اینکار ممکن است باعث آسیب جدی به خودروی شما شود. پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر خودرو در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • زهرا مطلق حسینی گفت:

  فرمان ماشینی که هیدرولیک نیست رو میشه هیدرولیک کرد؟ مثلا تیبا

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.