به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

نشانه های خرابی هیدرولیک فرمان خودرو و رفع مشکلات

مشکلات هیدرولیک فرمان

برخی از امکاناتی که به خودروها اضافه شده‌اند کمک می‌کنند تا رانندگی برای ما آسان‌تر شود. تصور رانندگی با خودرویی که فرمان هیدرولیک ندارد هم شاید یک کابوس باشد. به خصوص برای خانم‌ها، رانندگی بدون فرمان هیدرولیک کمی سخت‌تر است. در اینجا به شما خواهیم گفت که چگونه مشکلات هیدورلیک فرمان خودروی خود را بشناسید و در صورت امکان آنها را برطرف کنید. همچنین شما را راهنمایی می‌کنیم که چگونه از خدمات تعمیر خودرو در محل استفاده کنید.

نگهداری از خودرو نیاز به دقت و توجه دارد. باید به‌صورت دوره‌ای تمامی قطعات را بررسی کنید و اگر قرار است قطعه‌ای تعویض شود، سریع اقدام کنید. باید زمان تعویض تسمه تایم و لنت‌های ترمز را بدانید. زیرا خراب شدن یک قطعه کوچک، ممکن است کل سیستم خودرو را بهم بریزد.

 

تعمیر خودرو در محل با آچارباز
در صورتی که خودرو شما دچار هرگونه خرابی شد و یا اینکه نیاز به تعویض روغن خودرو داشتید، کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناسان ما در محل، مشکلات ماشین شما را برطرف خواهند کرد.
درخواست تعمیر خودرو

 

فرمان هیدرولیک چیست؟

آنچه که در حین رانندگی کمک می‌کند تا راننده فرمان را راحت‌تر بچرخاند، سیستم هیدرولیک فرمان خودرو است. در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو، به محض چرخاندن فرمان، دنده را با کمک پینیون فرمان به حرکت در‌می‌آورید و درنتیجه پیستونی که به میل دنده متصل است، به واسطه روغن هیدرولیک موجب حرکت میل دنده می‌شود.

قطعات تشکیل دهنده فرمان هیدرولیک شامل چه مواردی می‌شوند؟

 • شیر هیدرولیک
 • پمپ هیدرولیک
 • مخزن هیدرولیک
 • لوله فشار قوی
 • جک هیدرولیک
 • پینیون فرمان
 • سوپاپ پینیون
 • لوله‌های انتقال روغن هیدرولیک

نقش روغن هیدرولیک فرمان خودرو چیست؟؛ چند نوع روغن هیدرولیک داریم؟

روغن هیدرولیک فرمان خودرو، وظیفه روان کنندگی و انتقال قدرت را برعهده دارد. وجود همین روغن در خودرهای هیدرولیک موجب می‌شود تا فرمان بسیار راحت بچرخد.

روغن هیدرولیک به دو نوع سنتتیک و نفتی تقسیم می‌شود.

روغن هیدرولیک فرمان سنتتیک

روغن‌هاس سنتتیک به دلیل وجود روغن‌های پایه و مواد افزودنی در ترکیباتش، مانع از خوردگی و اکسیداسیون می‌شود.

روغن هیدرولیک فرمان نفتی

روغن‌های پایه نفتی، ارزان‌تر هستند، از روان کننده‌های ارزان برای تولید آنها استفاده می‌شود. احتمال آتش‌سوزی در این روغن‌ها بسیار زیاد است و دوستدار محیط زیست هم نیستند.

بهترین روغن هیدرولیک فرمان
در انتخاب روغن هیدرولیک باید دقت کنید. هیچ ارزانی بی‌دلیل نیست

تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو چه زمانی باید انجام شود؟

زمان تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو به نوع روغن و ویژگی‌هایی از جمله: درجه حرارتی کارکرد، میزان جذب رطوبت، مقاومت در برابر اکسید شدن و … بستگی دارد.

اما به طور کلی در صورت مشاهده نشانه‌های زیر، نسبت به تعویض روغن هیدرولیک فرمان اقدام کنید.

 • پایین رفتن سطح روغن هیدرولیک
 • سفت شدن روغن هیدرولیک
 • استشمام بوی سوختگی از روغن هیدرولیک
 • مات شده روغن هیدرولیک
 • کثیف شدن روغن هیدرولیک
 • تیره شدن روغن هیدرولیک
 • کف کردن سطح روغن هیدرولیک

نشانه‌های خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو چیست؟

خراب شدن پمپ هیدرولیک خودرو

در صورت خراب شدن پمپ هیدرولیک خودرو، فرمان سفت شده و صدای غیرطبیعی از پمپ هیدرولیک به گوش می‌رسد. در این صورت نیاز است تا فشار بیشتری به پدال وارد کنید تا فشار بیشتری در پمپ ایجاد شود. در این شرایط باید وضعیت خودرو را بررسی کنید که پمپ هیدورلیک دچار مشکل نشده باشد. رفع مشکل پمپ هیدرولیک هزینه‌های سنگینی در بر ندارد. پس بهتر است در صورت مشاهده این موارد، سریع به تعمیرکار خودرو مراجعه کنید.

مشکلات پمپ هیدرولیک خودرو
هر زمانی که حس کردید فرمان بی‌دلیل سفت شده، به سیستم هیدرولیک نگاهی بیاندازید

روغن ریزی در سیستم هیدرولیک

هر زمانی که متوجه روغن ریزی در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو شدید، این موضوع را جدی بگیرید. زیرا در صورت روغن ریزی در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو، از حجم روغن موجود در مخزن کم شده و آسیب جدی متوجه سیستم هیدرولیک است. هر زمانی که در سیستم هیدرولیک خودرو، روغن ریزی مشاهده کردید، باید با تعمیرکار خودرو مشورت کنید.

کم شدن روغن هیدرولیک فرمان

کم شدن سطح روغن هیدرولیک فرمان خودرو جدی بگیرید. کم شدن سطح روغن، نشان از نشت روغن در سیستم هیدرولیک دارد.

سفت شدن فرمان خودرو

با روشن شدن خودرو، سیستم هیدرولیک فرمان راه می‌افتد. اما هر زمانی که خودرو را روشن کردید و فرمان سفت بود، باید به خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو پی ببرید.

پیشنهاد مطالعه

دلایل خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو چیست؟

استفاده از قطعات نامرغوب در سیستم هیدرولیک فرمان

در صورتی که از قطعات نامرغوب در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو استفاده کنید، این سیستم دچار مشکل خواهد شد. با نصب یک قطعه که از کیفیت خوبی برخوردار نیست، سایر قطعات هم تحت‌الشعاع قرار خواهند گرفت.

استفاده از رینگ و لاستیک غیراستاندارد

عده‌ای علاقه شدیدی به استفاده از رینگ و لاستیک‌هایی دارند که زیبا هستند، اما از استاندارد لازم برخوردار نیستند. برخی هم به‌دلیل هزینه‌های بالا، از رینگ و لاستیک ارزان قیمت استفاده می‌کنند و با این کار زوایای ۵ گانه جلوبندی را برهم می‌زنند. در نتیجه برای چرخاندن فرمان، فشار زیادی به سیستم هیدرولیک وارد می‌شود و از پمپ هیدرولیک صداهای غیرطبیعی به گوش می‌رسد.

خراب شدن روغن هیدرولیک فرمان

روغن هیدرولیک هم مدت زمان کارکرد استانداردی دارد. در صورت استفاده بیش از حد استانداردی که برای روغن درنظر گرفته شده، باید آن را تعویض کنید. روی بسته‌بندی هر روغن، میزان کیلومتر مسافتی که در دوره استفاده از آن باید طی شود، قید شده است. استفاده از روغن هیدرولیک نامرغوب هم یکی از دلایل آسیب به پمپ هیدرولیک، شیر هیدرولیک و سایر قطعات است.

تعمیرکار خودرو در محل
به صورت دوره‌ای وضعیت روغن هیدرولیک خودرو را چک کنید

بهترین روغن هیدرولیک فرمان ۲۰۶ و روغن هیدرولیک فرمان پژو ۴۰۵ چیست؟

هر خودرویی بسته به ساختاری که دارد باید از نوع خاصی از روغن هیدرولیک فرمان برای آن استفاده کرد. برای مثال روغن هیدرولیک فرمان ۲۰۶ و روغن هیدرولیک فرمان پژو ۴۰۵ با روغنی که برای خودروهای خارجی استفاده می‌شود متفاوت است. زیرا خودروهای ایرانی دارای فرمان سفت‌تری هستند و روغنی که برای آنها استفاده می‌شود هم متفاوت است.

بهترین روغن هیدرولیک فرمان ۲۰۶، پژو ۴۰۵ و سایر خودروهای ایران خودرو و سایپا هم بهتر است از نوع روغن هیدرولیک فرمان VG 46 از برند کاسپین، توتال، بهران و … است.

چگونه روغن هیدرولیک فرمان خودرو را چک کنیم؟

برای اینکه وضعیت روغن هیدرولیک فرمان خودرو را چک کنید، می‌توانید ظرف روغن را مشاهده کنید. اگر ظرف روغن هیدرولیک بدنه‌ای شفاف دارد که کار شما آسان است. هم رنگ روغن را می‌توانید ببینید و هم حجم روغن هیدرولیک را.

روش دیگر هم بررسی روغن هیدرولیک فرمان، از طریق گیج نصب شده روی درپوش ظرف روغن است. درپوش روغن را باز کرده و انتهای گیج را به دستمال بکشید. رنگ روغن باید شفاف و به رنگ کهربا باشد.

چگونه روغن هیدرولیک فرمان اتومبیل را تعویض کنیم؟

تعویض روغن هیدرولیک فرمان مانند تعویض روغن موتور بسیار اهمیت دارد. برای تعویض روغن روغن هیدرولیک فرمان اتومبیل، باید ابتدا ظرفی زیر مخزن روغن قرار دهید و شلنگ برگشت روغن را باز کنید. بعد از تخلیه کامل روغن هیدرولیک، شلنگ را به جای قبلی برگردانده و مخزن را از روغن پر کنید.

بهترین برند برای روغن هیدرولیک پراید چیست؟

با توجه به اینکه تعداد خودروهای پرایدی که در سطح کشور در تردد هستند بسیار زیاد است، پس قطعاتی این خودرو هم در بیشتر فروشگا‌ه‌ها به فروش می‌رسند. پس در صورت نیاز به تعویض روغن هیدرولیک فرمان پراید، نگران نباشید. برندهای بهران، کاسپین و توتال، بهترین روغن‌های هیدرولیک را تولید می‌کنند.

محدوده قیمت روغن هیدرولیک فرمان در چه رنجی است؟

رنج قیمت روغن هیدرولیک فرمان خودرو با توجه به برند، نوع و حجم ظرف متفاوت است. اما در ادامه رنج قیمت برخی از انواع روغن‌های هیدرولیک را به شما خواهیم گفت.

روغن هیدرولیک خودرو توتال با حجم ۱ لیتر با قیمت ۹۷ هزار تومان

روغن هیدرولیک خودرو کاسپین با حجم ۰.۹۵ لیتر با قیمت ۲۵ هزار تومان

روغن هیدرولیک خودرو لیکومولی با حجم ۱ لیتر با قیمت ۸۷ هزار تومان

روغن هیدرولیک خودرو ایساکو با حجم ۱ لیتر با قیمت ۳۸ هزار تومان

روغن هیدرولیک خودرو گرنس با حجم ۱ لیتر با قیمت ۸۹ هزار تومان

روغن هیدرولیک خودرو گالف با حجم ۱ لیتر با قیمت ۵۴ هزار تومان

و …

هر زمانی که اتومبیلتان خراب شد، نیازی نیست به دنبال تعمیرکار خودرو بگردید، فقط کافیست با سامانه آچارباز تماس بگیرید و یا از طریق سایت آچارباز، درخواست اعزام تعمیرکار سیار خودرو را ثبت کنید. در اولین فرصت کارشناس تعمیر خودرو در محل شما حاضر خواهد شد.


نویسنده :

۱۳ دیدگاه

 • m.mehrvarz95@gmail.com گفت:

  سلام ماشین ال نود دارم داخل پارکینگ پارک کردم بعد از چند ساعت مشاهده کردم کل روغن هیدرولیک خالی شده علت و راهکار چیه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   برای رفع مشکل لازم است صحت مخزن یا شیلنکهای هیدرولیک و همچنین پمپ بررسی شود.

 • میثم فرجی گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید :فرمان ماشین را درجا به چپ و راست حرکت میدم صدای جدیدی میده علت چیه؟تشکر

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   میثم عزیز، صدای مذکور به چه شکلی است؟ برای رفع مشکل خود سطح روغن هیدرولیک، فولی تسمه و تسمه هیدرولیک را بررسی کنید.

 • سید محمد امین گفت:

  با سلام،من ماشینم روغن هیدروایکش نشتی داشت که با تعمیر جعبه فرمان مشکل حل شد،اما خیلی سریع مشکل سفتی فرمان پیش اومد،که به صورت ناگهانی در حال حرکت فرمان سفت،میشه و با فشار دادن پدال گازفرمان آزاد میکنه،علت چیست؟آیا گمپ خرابه یا سیر فرمان؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   سید محمد عزیز، این مورد می‌تواند ناشی از نشتی و کاهش روغن هیدورلیک ماشین شما باشد. خرابی قطعه مارپیچ درون جعبه فرمان هم می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 • بهروز گفت:

  باسلام ایاهمکارانتان جعبه فرمان ام وی ام ۳۱۵ رادرمحل تعمیرمکنند

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   بهروز عزیز لطفا درخواست تعمیر خودرو در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید، تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • امید گفت:

  سلام، امروز متوجه صدایی مثل سوت شدم، رسیدم که خونه فرمون رو چرخوندم دیدم صدا میده رفتم روغن هیدرولیک رو نگاه کردم دیدم هیچ روغنی داخل مخزن نیس، میخواستم بدونم آیا بدون روغن هیدرولیک میشه استفاده کرد به مدتی، حتی تا تعمیرگاه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   امید عزیز خیر اینکار ممکن است باعث آسیب جدی به خودروی شما شود. پیشنهاد می‌کنیم درخواست تعمیر خودرو در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • زهرا مطلق حسینی گفت:

  فرمان ماشینی که هیدرولیک نیست رو میشه هیدرولیک کرد؟ مثلا تیبا

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.