×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

نظافت منزل و ساختمان

تمیز کردن قهوه ساز و رسوب زدایی اسپرسو ساز

تمیز کردن قهوه ساز

دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز نیز مانند هر وسیله برقی برای داشتن عملکردی بهتر و طول عمری بیشتر به نظافت و رسوب زدایی نیاز دارند، در این مقاله چندین راه برای تمیز کردن و رسوب زدایی قهوه ساز و اسپرسو ساز خواهیم گفت.

به خانه می‌آیید و طبق عادت همیشه، قهوه‌ای دم می‌کنید تا خستگی از تنتان خارج شود، اما مزه این قهوه مثل همیشه نیست. بوی بدی می‌دهد و طعم تلخی دارد.

با خودتان می‌گویید: پودر قهوه همان همیشگی است پس چه چیزی تغییر کرده است؟

ممکن است دلیل این طعم بوی ناخوشایند، کثیف بودن دستگاه است.

شاید وقت آن رسیده که زمانی را برای تمیز کردن قهوه ساز و رسوب زدایی اسپرسو ساز قرار دهید. اگر به‌دنبال راهی برای تمیز کردن قهوه ساز و اسپرسوساز خود هستید ادامه این مطلب را از دست ندهید. اگر با تمیز کردن دستگاه مشکل برطرف نشد، بهتر است برای تعمیر قهوه ساز خود از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید.

چرا تمیز کردن قهوه ساز مهم است؟

آشپزخانه مکانی است که به هر دلیلی ممکن است آلوده شود. قهوه ساز شما به خاطر گرما و رطوبتی که دارد می‌تواند یکی از کثیف‌ترین لوازم این مکان باشد. برای از بین بردن رسوبات سخت آب، باکتری‌ها و چربی‌های باقی مانده، باید قهوه ساز را در یک دوره زمانی مناسب با استفاده از موادی خاص تمیز کنید.

تعمیر قهوه ساز در محل با آچارباز
سرویس تعمیر قهوه ساز و چای ساز آچارباز، یکی از خدمات آنلاین و سیار نصب،سرویس و تعمیر لوازم خانگی آچارباز است. سوختگی قطعات، از کار افتادن دستگاه های قهوه جوش و چای ساز یا اسپرسو ساز، ضعیف شدن دستگاه ها،گرم نماندن قهوه یا چای در این دستگاهها از جمله مشکلاتی است که با ثبت سفارش در سامانه اعزام تعمیرکار آچارباز می‌توانید، آنها را بررسی و رفع کنید:
تعمیر قهوه ساز

رسوب زدایی قهوه ساز، با پاک کننده‌های طبیعی

بسیاری از افراد از اهمیت تمیز کردن لوازم برقی آشپزخانه خود بی‌خبر هستند. تمیز کردن این لوازم برقی باعث افزایش طول عمر و عملکرد بهتر دستگاه خواهد شد. بنابراین برای داشتن قهوه‌ای با مزه و عطر عالی، بهتر است رسوب زدایی قهوه ساز، با پاک کننده های طبیعی را امتحان کنید. مواد شوینده شیمیایی می‌تواند به دستگاه آسیب برساند و روی بو و طعم قهوه تاثیر بگذارد.

مخزن آب دستگاه قهوه ساز
از مواد پاک کننده طبیعی برای از بین بردن رسوبات سخت آب، باکتری‌ها و چربی‌های باقی مانده استفاده کنید

چطور قهوه ساز را با سرکه تمیز کنیم؟

سرکه سفید یک ماده پاک کننده طبیعی است که خاصیت ضدعفونی دارد و چربی و لکه‌ها را به‌سرعت پاک می‌کند. به‌همین دلیل برای پاک کردن مواد معدنی که به مرور زمان در داخل قهوه ساز رسوب می‌بندند بهترین انتخاب محسوب می‌شود.

برای جلوگیری از رسوب گذاری و کثیف شدن قهوه ساز، زمانی مشخص را برای تمیز کردن آن اختصاص دهید. این دستگاه را هر شش ماه یکبار با سرکه تمیز کنید تا قهوه ساز بهداشتی و طعم قهوه شما عالی بماند.

1- قبل از اینکه تمیز کردن قهوه ساز را شروع کنید، ابتدا آن را از برق بکشید.

2- پودر قهوه و آب باقی مانده در دستگاه را خالی کرده و صافی و فیلتر آن را بردارید.

3- توری یا سبد دستگاه قهوه ساز را با آب گرم شسته و مطمئن شوید هیچگونه پودری درون آن باقی نمانده است. اگر پودر قهوه با آب گرم از توری خارج نشد، با مخلوط مایع ظرفشویی و آب، آن را شسته و تمیز کنید. بعد از خشک کردن توری، آن را دوباره داخل قهوه ساز قرار دهید.

4- یک بطری کوچک آب معدنی بردارید، بطری سرکه انتخابی نیز باید برابر با بطری کوچک آب معدنی باشد تا راحت‌تر اندازه گیری کنید. یک دوم بطری سرکه را با کل آب ترکیب کنید. در دفترچه راهنمای برخی از دستگاه‌ها به تمیز کردن قهوه ساز با سرکه اشاره شده و حجم دقیق سرکه موردنیاز آورده شده است. با خواندن دفترچه راهنما می‌توانید مقدار دقیق سرکه توصیه شده برای تمیز کردن قهوه ساز را بدانید.

5- حالا باید محلول بدست آمده از ترکیب سرکه و آب را درون ظرف قهوه ساز بریزید.

6- در این مرحله باید قهوه ساز را روشن کرده تا محلول درون قهوه ساز داغ شود. به یاد داشته باشید که نباید بگذارید این محلول در قهوه ساز به‌طور کامل دم بکشد. برای جلوگیری از تکمیل فرایند، قهوه ساز را در حین کار خاموش کنید. برخی از قهوه‌ساز‌ها از عملکرد تمیزکردن خودکار برخوردار هستند، پس می‌توانید به جای دم کردن از این قابلیت بهره ببرید. چرخه تمیز کردن خودکار به محلول اجازه می‌دهد بسیاری از نقاط دور از دسترس را تمیز کند.

چطور قهوه ساز را با سرکه تمیز کنیم؟
می‌توانید از عملکرد خودکار تمیز کردن قهوه ساز برای تاثیر بیشتر محلول استفاده کنید

7- اجازه دهید محلول به‌مدت یک ساعت درون قهوه ساز باقی بماند. این فرایند باعث خیس خوردن قهوه ساز و کنده شدن رسوب و املاح معدنی موجود درون دستگاه می‌شود.

8- بعد از گذشت یک ساعت حالا باید چرخه دم کردن را تکمیل کنید، دستگاه را روشن کرده و بگذارید محلول دوباره دم بکشد. در این حین ممکن است تکه‌هایی قهوه‌ای یا سفید را درون محلول مشاهده کنید. نگران نباشید این تکه‌ها نشان می‌دهند محلول کار خود را به‌خوبی انجام داده است.

9- بعد از اینکه قهوه ساز مراحل دم کردن قهوه را به‌طور کامل انجام داد، محلول را درون سینک بریزید. اگر درون قهوه ساز هنوز آثاری از محلول می‌بینید هیچ اشکالی ندارد.

10- حالا باید به سراغ پارچ قهوه ساز بروید. پارچ را با آب و صابون خوب شسته و خشک کنید.

11- پارچ را با آب معمولی پر کنید، قهوه ساز را روشن کرده و سه بار فرایند دم کردن را با آب معمولی تکرار کنید. بعد از هر بار دم کردن باید آب استفاده شده را خالی و پارچ را دوباره از آب تازه پر کنید. اگر هنوز می‌توانید بوی سرکه را احساس کنید، فرایند دم کردن با آب معمولی را دوباره تکرار کنید.

محلول رسوب زدایی قهوه ساز
بعد از خالی کردن محلول پارچ را از آب معمولی پر کنید و چرخه دم کردن را شروع کنید

12- بعد از خنک شدن قهوه ساز، قسمت بیرونی آن را با آب صابون خوب بشویید. پارچ و توری را از دستگاه قهوه ساز جدا کرده و تمام اجزای دستگاه را با مقدار کمی صابون یا مایع ظرفشویی شسته و سپس آنها را با یک پارچه میکروفایبر خشک کنید. اطمینان حاصل کنید تمام لکه‌های قهوه‌ای که به مرور زمان روی قهوه ساز نشسته است را پاک کرده‌اید.

پیشنهاد مطالعه

13- اگر نمی‌خواهید قسمت بیرونی قهوه ساز را با آب و صابون بشویید، مقداری سرکه را داخل اسپری ریخته و بر سطح دستگاه بپاشید. برای اینکار ابتدا مقداری سرکه داخل اسپری بریزید. نیاز نیست سرکه را با استفاده از آب رقیق کنید. سپس مقداری از سرکه درون اسپری را روی پارچه نخی پاشیده و پارچه را بر بدنه دستگاه بکشید و قهوه ساز را پاک کنید. حالا یک پارچه لطیف دیگر بردارید و آن را کمی مرطوب کرده و روی دستگاه بکشید تا اثرات سرکه را پاک کنید.

14- مقداری مایع ظرفشویی روی اسفنج ریخته و پارچ و توری قهوه ساز را با آن بشویید. می‌توانید این دو قطعه را درون ماشین ظرفشویی نیز قرار دهید.

15- برای آخرین کار قطعات دستگاه خود را جمع کرده و با دقت به آنها نگاه کنید و اطمینان یابید که هیچ بقایایی از املاح و مواد معدنی و لکه‌های قهوه روی قطعات دستگاه باقی نمانده است.

رسوب زدایی قهوه ساز
با استفاده از یک اسفنج لطیف و کمی مرطوب، قسمت بیرونی دستگاه را تمیز کنید

تمیز کردن قهوه ساز بدون سرکه

بیشتر مردم بوی سرکه را دوست ندارند، به‌همین دلیل تمایل چندانی برای تمیز کردن قهوه ساز با سرکه ندارند. اگر از بوی سرکه بیزارید و دوست ندارید آن را به عنوان ماده تمیز کننده به‌کار ببرید و یا در حال حاضر به سرکه دسترسی ندارید، در اینجا به چند روش موثر برای تمیز کردن قهوه ساز بدون سرکه اشاره خواهیم کرد.

آب لیمو به‌عنوان یک ماده تمیز کننده، جایگزین مناسبی برای سرکه بوده و به اندازه سرکه دارای خاصیت اسیدی است. بهترین قسمت درباره جایگزینی آب لیمو با سرکه این است که خبری از بوی تند نیست. برای بهتر انجام شدن فرایند تمیز کردن قهوه ساز از لیموی طبیعی استفاده کنید.

تعمیر قهوه ساز در محل
اگر بوی تند سرکه شما را اذیت می‌کند از دیگر مواد پاک کننده طبیعی مانند آب لیمو و جوش شیرین استفاده کنید

مراحل تمیز کردن قهوه ساز با لیمو

 1. پارچ قهوه ساز را با آب خالی پر کرده و دستگاه را روشن کنید تا فرایند دم کشیدن انجام شود. اینکار باعث می‌شود قطعات باقی مانده قهوه درون پارچ از آن جدا شود.
 2. نصف فنجان آب لیمو و آب آشامیدنی را با هم ترکیب کنید.
 3. محلول ساخته شده را درون پارچ قهوه ساز ریخته و بگذارید به‌مدت پانزده دقیقه درون پارچ بماند.
 4. حالا فیلتر تمیز را درون دستگاه قرار داده و قهوه ساز را روشن کنید و بگذارید چرخه دم کردن با محلول آب لیمو و آب صورت بگیرد.
 5. محلول را خالی کرده و پارچ را با آب معمولی پر کنید، دستگاه را روشن کرده و چرخه دم کردن را برای ازبین بردن اثر لیمو تکرار کنید.
 6. یک تکه اسفنج بردارید و آن را درون آب لیمو قرار دهید. توری و پارچ قهوه ساز را با این اسفنج بشویید و خوب تمیز کنید. می‌توانید قطعات جداشدنی دستگاه را با آب و مایع ظرفشویی بشویید.
رسوب زدایی قهوه ساز، با پاک کننده های طبیعی
آب لیمو مناسب‌ترین جایگزین برای سرکه است زیرا بوی تند آن را ندارد

مراحل تمیز کردن قهوه ساز با جوش شیرین

جوش شیرین یک ماده تمیز کننده طبیعی و غیرسمی است که خاصیت چربی زدایی قوی دارد. جوش شیرین یک گزینه عالی برای از بین بردن رسوبات داخلی قهوه ساز به‌حساب می‎آید.

 1. توری یا صافی قهوه ساز را از آن جدا کرده و کنار بگذارید.
 2. پارچ قهوه ساز را با یک فنجان آب ولرم پر کنید.
 3. یک فنجان جوش شیرین را به آب اضافه کنید و آن را هم بزنید تا در آب حل شود.
 4. قهوه ساز را روشن کرده و اجازه دهید چرخه دم کردن به‌طور کامل انجام شود. در این مرحله پروسه تمیز کردن قهوه ساز به‌طور کامل انجام می‌شود و محلول جوش شیرین به‌خوبی املاح و پودر قهوه را از پارچ جدا کرده و رسوب زدایی قهوه ساز انجام می‌شود.
 5. دستگاه را خاموش کرده و بگذارید خنک شود. سپس پارچ قهوه ساز را برداشته و محلول را در سینک بریزید.
 6. پارچ را از آب پر کرده و دوباره دستگاه را روشن کنید و بگذارید چرخه دم کردن تکرار شود. این فرایند را تا زمانیکه احساس کردید پارچ از محلول جوش شیرین پاک شده است تکرار کنید.
چطور قهوه ساز را با سرکه تمیز کنیم؟
خاصیت چربی زدایی و ضدعفونی جوش شیرین به شما امکان می‌دهد لکه‌های قهوه را به‌سرعت پاک کنید

چطور قهوه جوش را تمیز کنیم

یک لحظه غفلت کافیست تا قهوه سر رفته و از داخل قهوه جوش بیرون بریزد. پاک کردن قهوه جوش کثیف می‌تواند بسیار سخت و عذاب آور باشد، در اینجا به چند شیوه آسان و موثر برای تمیز کردن قهوه جوش اشاره می‌کنیم.

 1. مقداری نمک را داخل قهوه جوش خود بریزید، سپس یک فنجان یخ را به نمک اضافه کرده و قهوه جوش را تا نیمه با یخ پر کنید.
 2. نصف فنجان آب سرد و نصف یک لیموی تازه را به مخلوط یخ و نمک اضافه کنید. محلول بدست آمده را کمی در قهوه جوش تکان دهید تا زمانیکه قطعات یخ شروع به ذوب شدن کنند. با این روش کم کم قسمت‌های سوخته از قهوه جوش جدا خواهند شد.
چگونه قهوه جوش سوخته را تمیز کنیم
برای جدا کردن تکه‌های سوخته قهوه از قهوه جوش از ترکیب یخ و نمک و آب لیمو استفاده کنید

تمیز کردن و رسوب زدایی اسپرسو ساز

دستگاه اسپرسوساز نیز مانند هر وسیله دیگری برای عملکرد بهتر و بیشتر، نیاز به نظافت و تمیز کردن دوره‌ای  دارد. برخی از مدل‌های دستگاه اسپرسوساز مانند قهوه ساز، دارای قابلیت تمیز کردن خودکار هستند. به‌همین دلیل این مدل‌ها نیازی به رسوب زدایی ندارند اما مدل‌های قدیمی‌ و ارزان‌تر از این قائده پیروی نمی‌کنند.

به یاد داشته باشید که آسان‌ترین راه برای جلوگیری از رسوب گذاری دستگاه اسپرسوساز، استفاده از آب تصفیه شده است، پس اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که آب، املاح و مواد معدنی زیادی دارد، رسوب زدایی دستگاه اسپرسوساز را در اولویت خود قرار دهید. به یاد داشته باشید که تمیزی دستگاه اسپرسوساز بر طعم و عطر نوشیدنی تاثیر گذار خواهد بود.

چگونه دستگاه اسپرسو را تمیز کنیم
تمیز کردن روزانه سطح بیرونی دستگاه اسپرسوساز را در برنامه خود قرار دهید

تمیز کردن روزانه اسپرسوساز

اگر دستگاه اسپرسوساز شما خانگی است و روزانه چند فنجان از آن می‌گیرید، مطابق دستورالعمل زیر آن را روزانه تمیز کنید.

پرتا فیلتر، هد گروپ و سبد قهوه ا از دستگاه خارج کرده و آنها را زیر آب داغ قرار داده تا تفاله باقی مانده قهوه پاک شود. سپس رطوبت آنها را به‌وسیله یک پارچه خشک بگیرید. پس از پاکسازی قطعات گفته شده دکمه را بزنید تا جریان پرفشار آب و بخار از آن عبور کند. برای تمیزی بهتر و بیشتر، پرتا فیلتر را بدون قهوه به هدگروپ ببندید و دکمه را بزنید تا فشار زیاد آب پرتا فیلتر را تمیز کند.

نازل بخار اسپرسوساز نیز به خاطر تهیه کف شیر، بعد از مدتی کثیف می‌شود، این کثیفی بر طعم و عطر نوشیدنی تاثیر منفی می‌گذارد. برای تمیز کردن نازل، از بخار دستگاه اسپرسوساز استفاده کنید. برای تمیز کردن سطح بیرونی اسپرسوساز یک پارچه نم‌دار کافیست. لکه‌های قهوه و شیر را بالافاصله پس از ایجاد به‌وسیله این دستمال مرطوب پاک کنید.

تعمیر قهوه ساز در محل
از فشار بالای بخار آب دستگاه اسپرسوساز برای تمیز کردن قطعات مختلف دستگاه بهره ببرید

تعمیرات دستگاه قهوه ساز و اسپرسوساز

بزرگ‌ترین مشکل برای قهوه‌خور‌های حرفه‌ای، خرابی دستگاه اسپرسوساز و قهوه ساز خانگی است. خراب شدن این  دوسیله پرکاربرد می‌تواند لذت نوشیدن قهوه و اسپرسوی داغ را از شما بگیرد. بهتر است تعمیر قهوه ساز و اسپرسوساز خود را به آچارباز بسپارید، به سایت وب اپ و اپلیکیشن آچارباز رفته و درخواست خود را ثبت کنید. در صورت عدم دسترسی به اینترنت نیز می‌توانید با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

تعمیر قهوه ساز در محل با آچارباز
سرویس تعمیر قهوه ساز و چای ساز آچارباز، یکی از خدمات آنلاین و سیار نصب،سرویس و تعمیر لوازم خانگی آچارباز است. سوختگی قطعات، از کار افتادن دستگاه های قهوه جوش و چای ساز یا اسپرسو ساز، ضعیف شدن دستگاه ها،گرم نماندن قهوه یا چای در این دستگاهها از جمله مشکلاتی است که با ثبت سفارش در سامانه اعزام تعمیرکار آچارباز می‌توانید، آنها را بررسی و رفع کنید:
تعمیر قهوه ساز
5/5 - (6 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫20 دیدگاه ها

 1. برای از بین بردن بوی کائوچو از دستگاه قهوه ساز نو چه باید کرد؟ چند بار آب رد کرده ام اما بو همچنان باقی است.

  خیر این بار اول است. ولی جوابش را نگرفته ام. ممنون می شوم راهنمایی کنید

 2. برای از بین بردن بوی کائوچو از دستگاه قهوه ساز نو چه باید کرد؟ چند بار آب رد کرده ام اما بو همچنان باقی است.

 3. سلام با جوش شیرین میتونم دستگاه اسپرسوساز یه کاره که خودشون مخزن شیر دارن هم تمیز کنم منظورم قسمت بخار دستگاه که به مخزن شیر وصل میشه ؟

  1. سلام

   بهتر است برای تمیز کردن اسپرسوساز از روشی که در مقاله گفته شده است استفاده کنید، تا مواد شوینده تاثیری روی عطر و طعم قهوه نگذارند

   1. جوش شیرین هم رو طعم قهوه و شیر داخل مخزن شیر دستگاه سه کاره تاثبر میگذاره ؟و اینکه جوش شیرین بهتره یا سرکه سفید ؟

    1. سلام

     تمام این مواد گفته شده، خاصیت پاک کنندگی طبیعی بالایی دارند بنابراین هیچ برتری نسبت به هم ندارند، بعد از شستشوی دستگاه با هر یک از مواد گفته شده، فرایند دم کردن را با آب معمولی چندین بار انجام دهید تا بوی مواد از داخل دستگاه برود

  1. سلام

   در همه روش‌های گفته شده از مواد پاک کننده طبیعی استفاده شده که هرکدام به نحوی عالی هستند، اما تمیز کردن قهوه ساز بدون سرکه بهترین روش است. چون راحت تر و سریع تر انجام می شود.

 4. سلام
  دستگاه قهوه ساز پلنگی مدل bro 264 را دارم ولی از قسمت اسپرسوش هیچ بخاری خارج نمیشه و از قسمت بخارش هم آب زنگ خارج میشه ممکنه که دستگاه رسوب گرفته باشه؟
  برای اینکه برطرف کردن این مشکل چیکار باید بکنم؟

 5. برای تمیز کردن قهوه ساز بدون سرکه فکر کنم همونجور که گفتی لیمو گزینه خوبی باشه

   1. سلام من یه قهوه ساز دلونگی دارم. بعد از یه مدت که استفاده نکردم الان حتی آب خالی میزارم خارج بشه رنگش سبزه و بوی خیلی بدی میده‌. بوی تعفن. حتی چند بار فقط آب خالی میزارم بیرون بیاد همون بو رو داره

    1. درود بر شما
     برای رفع این مشکل، باید برای تمیز کردن قهوه ساز اقدام کنید.
     موفق باشید

  1. لیمو یک ماده پاک کننده عالی و طبیعی برای لوازمی مانند غذاساز، قهوه ساز و یا حتی مخلوط کن و مایکروویو است

 6. با این روش های که گفتین برای تمیز کردن قهوه ساز میتونم جرم اسپرسو ساز هم از بین ببرم

  1. درود بر شما، بعد از تمیز کردن قهوه ساز با سرکه، برای از بین بردن بوی سرکه چندین بار قهوه ساز را آب تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا