نظافت منزل و ساختمان

اصول نظافت منزل، 6 نکته کاربردی تمیز کردن خانه

اصول نظافت منزل

یادگیری اصول نظافت منزل مهم ترین بخش زندگی خانم!

در این مقاله گفته ایم که هنگام کار کردن از موسیقی استفاده کنید تا انرژی چندین برابری داشته باشید یا برای داشتن آشپزخانه تمیز و مرتب چه کارهای انجام دهید. تمام اصول با نکات ریز در مورد خانه داری گفته شده است. پیشنهاد می کنیم همین الان که چند هفته به سال جدید مانده شروع به یادگیری این اصول کنید.

هنگامی کاری براساس اصول انجام می شود، در سریع ترین زمان ممکن کارها انجام میگیرد. اما خانم های خانه دار فکر می کنند تمیز نگهداشتن خانه هیچ اصول یا ترفندی ندارد. این یک اشتباه بزرگ و ناراحت کننده است. اگر بدون اصول کار کنید، زمان بسیاری از ما میگیرد تا خانه خودتان را تبدیل به بهشت کنید. در ادامه قصد داریم در مورد آموزش نظافت اصولی منزل صحبت کنیم. اگر علاقه دارید در کمترین زمان ممکن کارهای خانه شما تمام شود پیشنهاد می کنیم حتما ادامه مقاله را مطالعه کنید.

 

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

 

1- در هنگام نظافت منزل از موسیقی استفاده کنید

نظافت منزل کاری نیست که مشتاق انجام دادن آن باشیم، اینکار سخت و خسته کننده است، پس بهتر است در قدم اول به دنبال راهی برای آسانتر کردن آن باشیم. قبل از اینکه نظافت اتاق به اتاق خانه را شروع کنید، ابتدا موسیقی مورد علاقه‌تان را پخش کنید. پخش موسیقی در هنگام نظافت خانه باعث می‌شود، شما متوجه گذر زمان نشوید و هرچه می‌گذرد بیشتر احساس آرامش کنید.

نظافت خانه و انتخاب بهترین نظافتچی خانم
موسیقی مورد علاقتان را پخش کنید و به جنگ با کثیفی بروید

2- سه سوته آشپزخانه‌ای تمیز و مرتب داشته باش

زنان خانه‌دار بیشتر وقت خود را در آشپزخانه می‌گذرانند و در آن به پخت و پز مشغولند. این قسمت از خانه به خاطر فعالیتی که در آن صورت می‌گیرد بیشتر از سایر نقاط منزل در معرض آلودگی‌ها قرار گرفته و کثیف می‌شود. به همین دلیل بیشتر خانم‌ها به دنبال راهی هستند که آن را به سرعت تمیز کرده و به کار‌های دیگر خانه خود برسند.

برای داشتن آشپزخانه‌ای تمیز و مرتب ابتدا باید یک برنامه نظافت بچینید. بخش‌هایی از آشپزخانه که به سرعت کثیف می‌شوند را انتخاب کنید و تمیز کردن آن‌ها را در اولویت قرار دهید، سپس به سراغ قسمت‌هایی بروید که هفتگی یا ماهانه آن‌ها را نظافت می‌کنید. در ادامه این مطلب برنامه‌ای کامل و آسان برای تمیز کردن آشپزخانه را به شما خواهیم گفت.

3- بهترین روش تمیز کردن اجاق گاز

اجاق گاز به خاطر انجام فرایند آشپزی بیشتر از سایر نقاط آشپزخانه کثیف می‌شود. بنابراین بهتر است تمیز کردن اجاق گاز را در اولویت برنامه بگذارید. شما به راحتی می‌توانید اجاق گاز خود را با مواد شوینده و یا مواد پاک کننده طبیعی مانند سرکه و جوش شیرین تمیز کنید.

تمام وسایل برای نظافت منزل
تمیز کردن اجاق گاز را در راس برنامه‌های تمیزکاری آشپزخانه بگذارید

قبل از هرچیز باید اجاق را خاموش کرده و منتظر شوید تا خنک شود، سپس میله‌های چدنی اجاق را برداشته و درون سینک که از قبل با مایع ظرفشویی و آب داغ پر کرده بودید بگذارید. این بهترین روش پاک کردن چربی از روی چدن گاز است. بگذارید میله‌های چدنی درون این محلول خیس بخورند، حالا باید فکری برای تمیز کردن سریع اجاق گاز بکنید.

ابتدا با یک دستمال تمیز تکه‌های ریز و درشت باقی مانده غذا روی اجاق گاز را بردارید. حالا می‌توانید ماده‌ای که با آن قصد تمیز کردن اجاق گاز را دارید انتخاب کنید. می‌توانید از سرکه به جای مواد شوینده شیمیایی استفاده کنید. سرکه سفید و آب را باهم ترکیب کرده و این محلول را روی سطح اجاق اسپری کنید و بگذارید چند دقیقه روی اجاق بماند، اگر بوی سرکه شما را آزار می‌دهد بهتر است لیمو را نیز به این ترکیب اضافه کنید.

جوش شیرین نیز یک راه آسان دیگر برای تمیز کردن اجاق گاز است، شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با انواع راه‌های آسان و سریع تمیز کردن اجاق گاز مقاله تمیز کردن اجاق گاز با چند ترفند ساده را بخوانید.

تمیز کردن چدن گاز و آشپزخانه
بهترین روش پاک کردن چربی از روی چدن گاز قرار دادن آن در محلول مایع ظرفشویی و آب است

به سراغ میز و کابینت آشپزخانه بروید، یک پارچه میکروفیبر برداشته و به آرامی سطح کابینت، کشو و اپن آشپزخانه را تمیز کنید. می‌توانید در اینجا برای از بین بردن لکه‌‎های چربی و روغن از مواد شوینده استفاده کنید.

به سراغ میز ناهارخوری رفته و صندلی‌های آن را برداشته و بیرون ببرید. جاروبرقی را روشن کرده و زیر میز ناهارخوری را که پر از تکه‌های ریز و درشت غذا است را با دقت تمیز کنید.

تمیز کردن میز و کابینت آشپزخانه
کابینت آشپزخانه و سطوح مختلف آن را با دستمال میکروفیبر تمیز کنید

در هنگام پخت و پز ممکن است متوجه بوی بدی از مایکروویو شده باشید، مایکروویو رایحه غذا‌ها را به خودش می‌گیرد و به مرور محفظه داخلی آن بوی بدی می‌گیرد. برای حل این مشکل یک کاسه نشکن مخصوص مایکروویو بردارید و آن را با آب پرکنید، آب نصف یک لیموی تازه را گرفته و با آب مخلوط کنید و کاسه را درون مایکروویو بگذارید.

پیشنهاد مطالعه

دستگاه را روشن کرده و اجازه دهید مخلوط درون ظرف تبخیر شود. بخارات این محلول روی چربی‌های دیواره‌های مایکروویو نشسته و آن را خیس می‌کند، سپس یک دستمال تمیز بردارید و درون مایکروویو را تمیز کنید. برای فهمیدن جزئیات این راهکار می‌توانید مقاله تمیز کردن مایکروویو و مایکروفر را بخوانید.

تمیز کردن مایکروویو
با ترکیب آب لیموی طبیعی و آب درون مایکروویو را به خوبی تمیز کنید

4- برق انداختن ظروف مسی با روشی آسان

اگر در داخل آشپزخانه‌ قابلمه، قاشق، پارچ و یا قهوه جوش مسی دارید و چند وقتی است که احساس می‌کنید رنگ آن کدر شده است، بهتر است در هنگام تمیز و مرتب کردن آشپزخانه وقتی را نیز برای برق انداختن آن‌ها بگذارید.

تمیز و نظافت منزل در کمترین زمان ممکن
برای برق انداختن ظروف مسی از سس کچاپ استفاده کنید

نیازی به مخلوط کردن مواد مختلف پاک کننده نیست، در اینجا یک روش آسان را به شما برای برق انداختن ظروف مسی می‌گوئیم. درب یخچال را باز کنید و سس کچاپ را بردارید، میزان زیادی از آن را روی ظرف ریخته و اجازه دهید سس به مدت یک ساعت روی ظرف شما باقی بماند، حالا ظرف را برداشته و با آب به خوبی تمیز کنید. سپس یک قاشق روغن زیتون را با موم زنبور عسل مخلوط کنید و آن را روی ظرف مسی بکشید. حالا باید بگذارید این مخلوط نیز برای زمانی کوتاه روی ظرف باقی بماند. سپس ظرف را برداشته و آن را آب بکشید.

تمیز کردن ظروف مسی
برای تميز كردن ظروف مسي قدیمی اجازه دهید سس کچاپ روی ظرف باقی بماند

5- ترفند از بین بردن بوی بد سطل زباله آشپزخانه

وقتی کابینت را باز می‌کنید تا سطل خالی را برداشته و درون آن کیسه زباله بکشید، ابتدا بوی بد سطل زباله آشپزخانه به بینی شما می‌خورد. آشپزخانه شما تمیز و فوق العاده به نظر می‌رسد، اما بوی بد سطل زباله تمام زحماتی که برای تمیزکاری آشپزخانه کشیده‌اید را به هدر می‌دهد. اگر به دنبال ترفند‌هایی برای از بین بردن بوی بد سطل زباله آشپزخانه هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

رفع بوی بد سطله زباله
برای از بین بردن بوی بد سطل زباله آشپزخانه از مواد طبیعی استفاده کنید

به یاد داشته باشید جوش شیرین همواره یک عنصر عالی برای از بین بردن بوی بد است. شما می‌توانید برای از بین بردن بوی بد سطل زباله، نصف فنجان جوش شیرین را با یک چهارم فنجان آب مخلوط کرده و ده قطره آب لیموی طبیعی نیز در این مخلوط بچکانید. آن را درون سطل زباله گذاشته و با بوی بد آن خداحافظی کنید. همچنین می‌توانید مقداری قهوه را نیز در کف سطل بپاشید تا بوی بد زباله را به خود بگیرد. اگر لیموی طبیعی در خانه خود دارید، با یک پوست کن، پوست آن را گرفته و آن را درون سطل بریزید. پوست لیموی تازه بوی بد سطل زباله را می‌گیرد و اجازه پخش شدن آن را نمی‌دهد.

رفع بوی بد سطل زباله با جوش شیرین
برای از بین بردن بوی بد سطل زباله از مواد طبیعی مانند قهوه و وانیل استفاده کنید

6- چگونه بوی بد یخچال فریزر را از بین ببریم؟

در برنامه هفتگی نظافت آشپزخانه شما تمیز کردن یخچال جایگاه ویژه ای دارد، زمان زیادی را برای تمیز کردن آن می‌گذارید اما در انتها باز هم با بوی بد یخچال فریزر مواجه می‌شوید. رایحه بعضی از غذا‌ها و همچنین سیر و پیاز باعث بد بو شدن یخچال فریزر می‌شود. شما می‌توانید بوی بد یخچال فریزر را با مواد طبیعی که در خانه دارید از بین ببرید. اولین راه استفاده از جوش شیرین است، یک بسته جوش شیرین تهیه کنید و آن را باز کرده و درون یخچال بگذارید.

رفع بوی بد یخچال اصول اولیه نظافت منزل
برای از بین بردن بوی بد یخچال فریزر، جوش شیرین را فراموش نکنید

دومین راه ترکیب جادویی قهوه و وانیل است، هردوی این مواد از عطر خوشی برخوردار هستند و می‌توانند بوی بد یخچال را به سرعت از بین ببرند. دو قاشق غذا خوری قوه و وانیل را باهم ترکیب کنید و در قسمت انتهایی یخچال قرار دهید. راهکار سوم استفاده از پوست لیموی طبیعی است، با پوست کن برش‌هایی نازک از پوست لیمو بگیرید و آن‌ها را در یخچال بگذارید، دیگر در هنگام باز کردن یخچال بوی بدی را استشمام نخواهید کرد. آبسردکن یخچال را فراموش نکنید، ممکن است این برای شما سوال شده باشد که، چرا آبسردکن یخچال بوی بدی می‌دهد؟ پاسخ را در یخچال جستجو کرده و به دنبال مواد غذایی فاسد باشید.

علاوه بر موارد بالا آشنایی با ترفندهای نظافت منزل همچون سریعترین روش تمیز کردن لوستر، می‌توان برخی از فرآیندها را سرعت بخشید، با این وجود با تمام اصولی که برای تمیزی خانه توضیح دادیم اگر جزو افراد شاغل هستید و فرصت برای رسیدگی به خانه ندارید. پیشنهاد می کنیم که خدمات نظافت منزل آچارباز را امتحان کنید. مطمئن باشید که تجربه ی لذت بخشی خواهید داشت.

 

 

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا