×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

اجاق گاز و فرنظافت منزل و ساختمان

نحوه تمیز کردن گاز و میله های چدنی گاز

تمیزکردن میله های اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز و میله‌های اجاق گاز که پر از چربی و روغن، نیازمند وقت و حوصله است و باید با دقت انجام شود تا نتیجه رضایت‌بخش باشد. بسته به جنس گاز و میله‌ها و میزان کثیفی که دارند، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کرد. چون استفاده از سرکه، آمونیاک، جوش شیرین و حتی مواد شوینده، هر کدام یک شوینده مفید برای پاک کردن اجاق گاز است. سخت ترین قسمت پاک کردن گاز٬‌ تمیز کردن میله های چدنی گاز است که در ابتدا به آموزش تمیز کردن آنها میپردازیم و سپس پاک کردن انواع گاز.

چرا تمیزی گاز اهمیت دارد؟ پاکیزگی اجاق گاز، علاوه بر انتقال حس خوب تمیزی، میتواند از جرم گرفتن مجرای خروج گاز و محفظه فندک جلوگیری کند و از مشکلات بعدی برای اجاق گاز چون روشن نشدن مشعل گاز و … جلوگیری کند. درصورتیکه گاز با وجود تمیز بودن همچنان دچار مشکلات است٬ بهتر است برای تعمیر اجاق گاز از یک سرویسکار کمک بگیرید.

در این بحث به مباحث زیر میپردازیم:

تمیز کردن قسمت سخت گاز٬ یعنی میله های چدنی به چند روش ممکن است که در ادامه توضیح میدهیم.

تمیز کردن چدن گاز

 1. تمیز کردن چدن گاز با سرکه
 2. تمیز کردن چدن گاز با جوش شیرین
 3. تمیز کردن میله های اجاق گاز با آمونیاک
 4. شستن چدن گاز درماشین ظرفشویی
 5. شستن چدن گاز با جرمگیر

1- تميز كردن چدن گاز با سرکه

سرکه یک پاک‌کننده طبیعی است که برخلاف پاک‌کننده‌های شیمیایی، هیچ ضرری در پی ندارد. با استفاده از سرکه قادر هستید لکه‌های چربی روی سطوح مختلف را پاک کنید. برای تمیز کردن میله‌های گاز هم می‌توانید از سرکه استفاده کنید. البته قدرت پاک‌کنندگی سرکه به اندازه آمونیاک و یا مواد شوینده و گاز پاک‌کن نیست، اما برای لکه‌هایی که خیلی کهنه نیستند و عمر کوتاهی دارند، سرکه پیشنهاد خوبی است.

 • سرکه یک فنجان
 • آب جوش
 • جوش شیرین ۳ قاشق غذا خوری
 • مایع ظرف شویی یک قاشق غذا خوری
 • سیم ظرف شویی

1- برای این کار یک ظرف بزرگ را از آب جوش و مایع ظرفشویی و 2 لیوان سرکه پر کنید و تمام سرشعله‌ها، میله‌های فلزی و چدنی اجاق گاز را طوری داخل آن غوطه‌ور کنید که تمام سطح آنها داخل مایع باشد.

2- حدود 2 الی 3 ساعت زمان دهید که میله‌ها داخل محلول بمانند، سپس با استفاده از یک برس سیمی، اسکاچ زبر و یا سیم ظرفشویی، تمام سطح میله‌ها را تمیز کنید. دقت کنید که هیچ نقطه چربی روی میله‌ها باقی نماند.

حتی پیشنهاد می‌شود بسته به میزان استفاده و یا کثیف شدن اجاق گاز، به‌صورت روزانه و یا هفتگی، مقداری سرکه را داخل یک ظرف ریخته و روی میله‌ها و یا سطح اجاق اسپری کنید. بعد حدود 15 دقیقه، اجاق گاز را تمیز کنید. با تمیز کردن چدن اجاق گاز با سرکه، دیگر حجم کثیفی و چربی اجاق گاز زیاد نشده و نیاز نیست تا دردسر زیادی برای تمیز کردن آن داشته باشید.

تميز كردن چدن گاز با سرکه
میله‌های چدنی اجاق گاز را داخل محلول آب و سرکه بخیسانید
برای تعمیر اجاق گاز و فر از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

2- تميز كردن چدن گاز با جوش شیرین

ماده دیگری که برای تمیز کردن لکه‌های چربی استفاده می‌شود، جوش شیرین است. برای از بین بردن چربی موجود روی تمام سطوح، بدون هیچ نگرانی می‌توانید از این ماده استفاده کنید. برای تمیز کردن میله‌های اجاق گاز با استفاده از جوش شیرین، باید به روش زیر عمل کنید.

ابتدا تمامی سرشعله‌ها و میله‌های فلزی و چدنی را آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. با این کار چربی روی سطح میله‌ها تمیز می‌شود.

سپس داخل یک ظرف بزرگ را با آب جوش و مقدار زیادی جوش شیرین پر کنید. تمامی میله‌ها و سرشعله‌ها را داخل ظرف بخیسانید. حدود 2 الی 3 ساعت زمان دهید تا چربی‌های انباشته شده روی میله‌ها و سرشعله‌ها، در محلول جوش شیرین حل شوند. حالا با استفاده از اسکاچ زبر و یا سیم ظرفشویی، تمام سطح میله‌ها را بشویید تا هیچ اثری از چربی باقی نماند.

تمیزکردن میله‌های اجاق گاز با استفاده از سرکه
آب داغ به سست شدن چربی‌های میله اجاق گاز کمک می‌کند
پیشنهاد مطالعه

3- تميز كردن ميله های اجاق گاز با آمونیاک

آمونیاک یک ماده شیمیایی پاک‌کننده است که برای تمیز کردن لایه‌های ضخیم و قدیمی چربی روی شبکه‌های چدنی و سرشعله‌های اجاق گاز، مناسب است.

1- ابتدای کار، ایمنی را رعایت کنید، هنگام کار با دستکش کار کنید.

2- هرگز آمونیاک را با سفید کننده‌ها و کلر مخلوط نکنید.

3- شبکه‌های چدنی را داخل یک کیسه پر از این محلول آمونیاک قرار دهید.
میله‌های چدنی اجاق گاز را داخل کیسه‌هایی بزرگ قرار دهید و تا جایی که میله‌ها داخل محلول غوطه‌ور باشند،
داخل کیسه، آب گرم بریزید و یک سوم لیوان آمونیاک به آن اضافه کنید. سعی کنید کیسه را طوری تکان دهید که محلول آب و آمونیاک به تمام قسمت‌های شبکه‌های چدنی برسد.

4- حدود یک ساعت زمان دهید تا چربی‌های این میله‌های چدنی تمیز شوند. در آخر میله‌ها را از محلول آمونیاک بیرون آورده و با مایع ظرفشویی و آب گرم بشویید. برای شستن میله‌های چدنی اجاق گاز، بهتر است از اسکاچ زبر و سیم ظرفشویی استفاده کنید.

تميز كردن ميله هاي اجاق گاز با آمونیاک
در حین استفاده از آمونیاک برای تمیز کردن میله‌های اجاق گاز، از دستکش استفاده کنید

4- شستن چدن گاز در ماشین ظرفشویی

یک راه ساده و دسترس برای تمیزکردن چدن گاز استفاده از ماشین ظرفشویی است. برای این کار کافی است که میله های چدنی گاز را در ظرفشویی قرار داده و ماشین را روشن کنید. دمای بالای ظرفشویی به همراه قرص یا پودر ماشین ظرفشویی اثری عالی در پاک کردن اجرام روی میله های گاز خواهد داشت.

5- شستن چدن گاز با جرم گیر

جرمگیر های گاز مواد پاک کننده ای هستند که به انواع مختلف در بازار موجود است . برخی را باید با آب مخلوط و سپس استفاده میکنیم. اما اکثر جرمگیر ها به شکل ظرفهای آبپاشی هستند که میتوان در منطقه مورد نظر پاشید. دستور کلی به این شکل است که مقداری از جرم گیر را روی چدن میپاشیم و صبر میکنیم. معمولا نیم ساعت زمان کافی است. سپس چدن را با اسفنج و کف میشوریم.

شستن میله های چدنی گاز
اگر تعداد دفعات تمیز کردن چدن اجاق گاز را افزایش دهید، دیگر نیاز نیست زمان زیادی برای شستن گاز صرف کنید

تمیز کردن انواع مدل های اجاق گاز

در این قسمت پاک کردن اجاق گاز های زیر و فر گاز آموزش داده میشود:

 1. پاک کردن اجاق گاز استیل
 2. پاک کردن اجاق گاز شیشه ای
 3. پاک کردن اجاق گاز لعابی
 4. پاک کردن فر گاز

تميز كردن اجاق گاز استيل

پاک کردن گاز استیل با استفاده از سرکه و مایع ظرفشویی

1- ابتدا مواد غذایی باقیمانده روی گاز را بردارید و برای تمیز کردن میله های چدنی گاز به شیوه ای که در بالا توضیح داده شد اقدام کنید.

2-با استفاده از یک تکه دستمال کاغذی یا قطعه‌ای اسفنج مواد غذایی روی گاز را بردارید تا خراشی روی سطح استیل نیفتد.

3- به کمک سرکه، سطح چرب گاز را پاک کنید. برای این کار سرکه سفید و آب را به نسبت یک به دو در یک بطری اسپری بریزید. این محلول را در تمام سطح اجاق اسپری کنید و بگذارید برای چند دقیقه روی اجاق بماند. اگر عطر سرکه را دوست ندارید، آبلیموی تازه به این محلول اضافه کنید.

۴- یک اسفنج بردارید، آن را با آب خیس کرده و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و روی سطح اجاق گاز بکشید و سپس با یک دستمال مرطوب٬ باقیمانده کف را پاک کنید. این فرآیند را چند بار تکرار کنید، تا سطح اجاق از مواد شوینده کامل تمیز شود. بعد از خشک کردن کامل اجاق، رگه‌های باقی مانده از آب و مایع ظرفشویی را با یک پارچه میکروفیبر تمیز کنید. پارچه میکروفیبر، توانایی ضدعفونی قوی دارند و آب را به سرعت به خود جذب می‌کنند.

پاک کردن گاز استیل با جوش شیرین و مایع ظرفشویی

۱- جوش شیرین را بردارید و روی اجاق بپاشید تا تمام سطح اجاق را لایه‌ای از جوش شیرین بگیرد.

۲- حوله‌ای مرطوب و آغشته به مایع ظرفشویی یا صابون روی سطح اجاق بیاندازید.
جوش شیرین با رطوبت ترکیب شده و کمی بخار می‌کند. این بخار موجب ضعیف شدن چربی‌ها می‌شود. برای بهتر شدن این فرآیند، چند حوله دیگر بردارید و با آب و صابون خوب مرطوبش کنید. حوله را فشار داده و تا حدی که ممکن است رطوبت را از آن بگیرید و روی سطح اجاق بیاندازید.

۳- بعد از گذشت چند دقیقه، حوله‌ها را از روی اجاق بردارید.
خواهید دید که جوش شیرین چربی‌ها را نابود، تکه‌های غذا و خرده‌های نان را به خود جذب کرده است. از همان حوله‌های مرطوب برای جمع کردن باقی‌مانده ذرات جوش شیرین استفاده کنید و آن‌ها را به سطل آشغال بریزید.

۴- با استفاده از یک اسفنج مرطوب و یک پارچه خیس سطح اجاق را از هرگونه جوش شیرین پاک کنید.
سپس با یک پارچه میکروفیبر رطوبت باقی‌مانده بر روی سطح را تمیز کنید تا هیچ اثری از رد آب بر روی اجاق باقی نماند.

تمیز کردن صفحه اجاق گاز شیشه ای
اگر تعداد دفعات تمیز کردن اجاق گاز را افزایش دهید، دیگر نیاز نیست زمان زیادی برای شستن ….

تمیز کردن گاز شیشه ای

تمیز کردن گاز شیشه ای با جوش شیرین

1- جوش شیرین را بردارید و به مقدار دلخواه روی سطح اجاق شیشه ای بپاشید.
سطح اجاق را کامل با یک لایه نازک جوش شیرین بپوشانید. اگر احساس می‌کنید سطح شیشه ای بسیار کثیف است، مقدار بیشتری جوش شیرین بریزید. گاهی برای بهتر عمل‌کردن جوش شیرین مقداری سرکه نیز به آن اسپری می‌کنند.

2- یک حوله یا دستمال بزرگ بردارید و آن را در محلول آب و صابون قرار دهید. حوله را از محلول آب صابون برداشته و خوب فشار دهید تا خوب آبگیری شود.

3- سپس حوله را روی سطح اجاق گاز بیاندازید و به خوبی آن را بپوشانید و برای 15 دقیقه منتظر شوید. جالب است بدانید استفاده از جوش شیرین بهترین راه‌حل برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای است، زیرا هیچ خط و خراشی روی آن نمی‌اندازد.

4- ابتدا دستکش دست کنید و حوله را بردارید و به صورت یک دایره بزرگ روی سطح شیشه‌ای بکشید. ناحیه‌ای که جوش شیرین بر روی آن ریخته‌اید را به طور کامل تمیز کنید و سپس با یک اسفنج مرطوب، خیلی ملایم روی اجاق گاز بکشید. با کمک اسفنج، باقی‌مانده جوش شیرین را از روی اجاق پاک کنید و بگذارید خشک شود.

نکته:

به این نکته توجه کنید که از تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای با آمونیاک یا هر ماده‌ پاک‌‌کننده‌ دیگری که با آن ترکیب شده باشد خودداری کنید. آمونیاک سطح اجاق شیشه‌ای را تمیز نمی‌کند و تنها لکه‌های سفید بر روی آن باقی می‌گذارد. همچنین از کشیدن پارچه‌های زبر، پدهای ساینده بر روی سطح اجاق خودداری کنید، چرا که آن‌ها روی سطح شیشه‌ای خراش باقی می‌گذارند.

تمیز کردن اجاق گاز
تمیز کردن انواع اجاق گاز با روش های سرکه و جوش شیرین و یا جرمگیر ها به راحتی انجام میشود
پیشنهاد مطالعه

تميز كردن اجاق گاز لعابی

پاک کردن اجاق گاز لعابی با گاز پاک کن

1- با مسواک که مخصوص گاز انتخاب کرده اید شروع کنید به تمیز کردن آشغال های گاز کنید.

2- با گاز پاک کن و یک دستمال تمیز شروع کنید. گاز پاک کن را روی سطح گاز بپاشید.

3- در حدود یک ربع بعد صبر کنید و سپس با یک دستمال تمیز٬ سطوح گاز را پاک کنید. اگر مواد زمان بیشتری روی گاز باقی بماند به گاز آسیب خواهد زد.

۴- برای کار با جرمگیر گاز حتما از دستکش استفاده کنید.

تميز كردن فر گاز

از خرده‌های نان گرفته تا پنیر آب شده، هر لکه‌ای درون فر گاز پیدا می‌شود. هرکسی برای تمیز کردن فر گاز هم روش مخصوص به خود را دارد.

 • استفاده از جوش شیرین و سرکه
 • استفاده از جرم گیرها

پاک کردن فر گاز با جوش شیرین و سرکه

1- برای شروع کار، ابتدا تمام مواد غذایی موجود در فر را خارج کنید. اگر غذایی چسبیده بود با استفاده از جوش شیرین و اسپاتول پلاستیکی یا کاردک پلاستیکی از سطوح داخلی فر جدا کنید.

2- حالا خمیر جوش شیرین را درست کنید. نصف پیمانه جوش شیرین یا حدود صد‌ و‌ هفتاد گرم از آن را با سه قاشق غذاخوری آب در یک کاسه کوچک بریزید و به خوبی با هم مخلوط کنید.

3- این خمیر باید به خوبی در سطح فر پخش شود پس غلظت یا رقیق بودن آن را با آب کنترل کنید. دستکش دستتان کنید و خمیر را بردارید و در سطح فر پخش کنید. در این مرحله می‌توانید برای پخش کردن خمیر از یک کاردک پلاستیکی نیز بهره ببرید.

4- سپس دیواره‌های داخلی فر را به خمیر آغشته کنید، اما از زدن خمیر به المنت‌های گرمایشی فر خودداری کنید. اگر مشاهده کردید که خمیر تغییر رنگ داد یا پف کرد نگران نشوید، این یک واکنش طبیعی است.

5- بگذارید خمیر حداقل دوازده ساعت یا یک شبانه‌روز در فر بماند. زمان دادن به خمیر باعث می‌شود، بهتر عمل کند. اگر خیلی عجله دارید چهل دقیقه به خمیر فرصت دهید، اما این مدت زمان کوتاه شما را به نتیجه دلخواه نمی‌رساند. عجله‌کردن موجب می‌شود این فرآیند را برای تمیز کردن فر، چندین بار تکرار کنید.

6- سپس جوش شیرین را تمیز کنید. یک پارچه مرطوب که با آب گرم خیس شده است بردارید. با این پارچه داخل فر را از جوش شیرین تمیز کنید.

تمیز کردن فر گاز
تمیز کردن فر گاز با سرکه و جوش شیرین

تميز كردن اجاق گاز لعابی

7- با کاردک پلاستیکی یا اسپاتول سیلیکونی خرده‌های ریز باقی مانده جوش شیرین را پاک کنید. اگر به تکه‌هایی کوچکی برخورد کردید که با کاردک هم تمیز نشد نگران نباشید سرکه به کمک ما خواهد آمد.

8- سرکه سفید را درون یک بطری اسپری بریزید. آن را بر روی نقاطی که خمیر بر روی آن باقی‌مانده اسپری کنید. سرکه باعث کف کردن جوش شیرین و ایجاد گاز می‌شود. از پارچه‌ای مرطوب برای پاک‌کردن نواحی کف آلود اجاق استفاده کنید.

9- سپس قفسه‌های فر را روی حوله بگذارید و در مرحله بعد جوش شیرین را روی قفسه ها بپاشید. سپس سرکه را روی آن‌ها اسپری کنید.روی قفسه‌ها آب داغ بریزید و بگذارید یک شب در آب بمانند.

10- در نهایت قفسه‌های فر را به خوبی با آب بشویید و خشک کنید و آن‌ها را در فر بگذارید. اکنون فر اجاق گاز شما تمیز و آماده استفاده است.

پاک کردن فر گاز با جرم گیر ها

مراحل کار با جرمگیر در همه گازها مشابه است

1- بعد از جمع کردن مواد غذایی از روی گاز٬ مقدار جرمگیر روی گاز بپاشید و یا اگر از مدل جرمگیر مایع بود٬ مقداری روی تمام سطح گاز بخصوص قسمتهای که به تمیزی بیشتر نیاز دارد بریزید

۲- بعد از گذشت ۱۵ دقیقه با یک اسفنج روی گاز را پاک کنید

۳- سپس در چندین مرحله با یک دستمال مرطوب روی گاز را پاک کنید و سپس با یک دستمال دیگر رطوبت روی گاز را بگیرید.

کشیدن فویل روی اجاق گاز

بسیاری از افراد برای تمیز نگه‌داشتن اجاق‌گاز خود به سراغ فویل‌های آلومینیومی می‌روند. برای انجام اینکار ابتدا چدن‌های روی گاز را بردارید. شعله‌ها را از اجاق خارج کنید. سطح اجاق‌گاز را به طور کامل تمیز کنید. فویل را به اندازه سطج اجاق ببرید و ان را روی اجاق بندازید.

برای اینکه جای شعله‌ها را مشخص کنید، دست خود را روی شعله‌ها بکشید، تا روی فویل بیافتند. یک قیچی بردارید و به آرامی دور‌تا‌دور شعله‌ها را برش بزنید. شعله‌ها را با دقت سرجای خود گذاشته و چدن‌های گاز را روی آن قرار ‌دهید. از روشن شدن شعله‌ها اطمینان حاصل کنید. فویل از کثیف شدن اجاق گاز شما جلوگیری می‌کند. اما با این حال از تمیز‌کردن اجاق غافل نشوید و زمانی خاص را به آن اختصاص دهید.

کشیدن فویل روی اجاق گاز
محافظت از گاز با کشیدن فویل روی گاز

جمع بندی:

تاکنون روش هایی را برای پاک کردن اجاق گاز ، شبکه‌های چدنی و فلزی و سرشعله‌های چدنی اجاق گاز را آموزش دادیم. گاهی اجرام مواد غذایی راه ورود مجرای گاز یا فندک گاز را میبندند و مشکلاتی را برای گاز ایجاد میکنند که در این موارد میتوانید برای تعمیر اجاق گاز از یک سرویسکار مجرب کمک بگیرید.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
نظافت منزل

4.2/5 - (15 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام

   خیر، آمونیاک برای قسمت های استیل مشکلی ایجاد نمی کند. فقط باید طبق مقداری که در مقاله گفته شده، آمونیاک را با آب ترکیب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا