نظافت منزل و ساختمان

سریعترین روش تمیز کردن لوستر؛ کمترین خطر را تجربه کنید!

تمیز کردن لوستر

لوسترهای خانه چه از کریستال ساخته شده باشند چه از شیشه، وقتی که تمیز می‌شوند، برق زده و جلوه فضای خانه را چند برابر می‌کنند. درست است که تمیز کردن لوستر، مانند مرتب کردن کمد لباس، کاری روتین نیست که هر هفته انجام بگیرد، اما جلوه‌ای که به خانه می‌بخشد، غیرقابل انکار است. در این مطلب به شما می‌گوییم که چطور می‌توانید فقط با یک دستمال بدون پرز، کاری کنید که لوسترهایتان از تمیزی برق بزنند. در صورت نیاز به برقکاری ساختمان می‌توانید روی لینک بزنید و از تخصص کارشناسان آچارباز بهره ببرید.

برای برق کشی ساختمان از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

زمان تمیز کردن و جلا دادن لوستر

لوسترها به طور معمول یکبار در سال نیاز به تمیز شدن دارند. وقتی آویزهای لوسترهای کریستالی دیگر شفاف و براق به نظر نمی‌رسند و یا شیشه‌ها و فریم لوسترهای شیشه‌ای گرد و غبار گرفته‌اند و خاکی به نظر می‌رسند، یعنی وقت آن رسیده که دستی به لوسترهایمان بکشیم.

نحوه تمیز کردن لوستر کریستال و شیشه‌ای

بسیاری از لوسترها به خاطر طراحی خاصشان الگوهای سخت و پیچیده ای برای نصب دارند. پس قبل از شروع تمیز کردن آنها مطمئن شوید که چم و خم نصب و آویزان کردن دوباره قطعات آنها را می‌دانید. اگه مراحل نصب لوسترتان به نظر پیچیده می‌آید، می‌توانید قبل از شروع تمیزکاری، بر روی یک تکه کاغذ یک طراحی ساده از جای قطعات و مدل نصب آنها بکشید و یا از تمام جوانب لوسترتان عکس بگیرید.

تمیز کردن لوستر کریستالی

یک راه دیگر این است که قطعات مختلف لوستر را به ترتیب از آن جدا کنید، تمیز کنید و دوباره آویزان کنید که گیج نشوید. در نهایت اگر لوسترتان در ارتفاع بالایی نصب شده و یا زیادی از حد پیچیده و شلوغ است، بهتر است تمیز کردن آن را به یک ارائه‌دهنده خدمات نظافت منزل بسپارید. البته اغلب لوسترها را خودتان در یک آخر هفته آرام می‌توانید به راحتی تمیز کنید.

پیشنهاد مطالعه

نکات ایمنی را رعایت کنید؛ جریان برق را قطع کنید

هنگام تمیز کردن هر وسیله الکتریکی باید تمام جوانب ایمنی کار را در نظر بگیرید. پس تنبلی نکنید و حتما قبل از شروع کار، تمام نکات ایمنی هرچند ساده را رعایت کنید.

قبل از شروع تمیز کاری، حتما لوستر را خاموش کنید. می‌توانید برای احتیاط بیشتر یک تکه چسب بر روی کلید لوستر بچسبانید تا مطمئن شوید در حین تمیز کاری کسی سهوا آن را روشن نمی‌کند. البته بهترین و امن‌ترین راه این است که در مدت کارتان، جریان برق آن قسمت از محیط خانه را کاملا قطع کنید.

برقکاری ساختمان در آچارباز
آچارباز، در زمینه خدمات برق ساختمانی آماده ارائه خدمت به مشتریان خود است. شما می‌توانید جهت ثبت درخواست در سامانه آچارباز از طریق این لینک اقدام کنید تا کارشناس با شما تماس گرفته و هماهنگی‌های لازم صورت گیرد:
برقکاری ساختمان

کریستال‌ها و شیشه‌ها را دربیاوریم یا نه؟

به طور کلی دو راه حل در رابطه با تمیز کردن لوسترها وجود دارد: اول اینکه تمامی آویزهای کریستالی و گوی‌های شیشه‌ای را از لوستر جدا کنیم و یا هیچکدام از آنها را جدا نکنیم. روش اول این مزیت را دارد که می‌توانید به تمام نقاط کور فریم و جداره‌های لوستر هم دسترسی پیدا کنید و آنها را تمیز کنید. اما اگر فکر می‌کنید که لوسترتان آنقدرها هم کثیف نیست، روش دوم سریع‌تر و کم دردسرتر است.

 نکاتی که هنگام تمیز کردن لوستر باید به یاد داشته باشید

نکته‌ای که حتما باید به یاد داشته باشید این است که در صورت انتخاب هر یک از روش‌های بالا، باز هم به هیچ وجه لوستر را نچرخانید. بلکه نردبان را نسبت به قسمتی که می‌خواهید تمیز کنید جا به جا کنید. لوسترها معمولا بر روی سقف به شکل محکم و ایستا فیکس میشوند و چرخاندن آنها ممکن است باعث جدا شدن آنها از سقف و افتادن آنها شود.

نحوه تمیزکردن لوستر کریستالی

اگر لوسترتان در ارتفاع خیلی بالا نصب شده است، بهتر است قبل از تمیزکاری تمام لامپ های آن را جدا کنید و هیچوقت بیشتر از مقدار ولتاژ توصیه شده برای لوسترتان به آن جریان برق وارد نکنید.

تمیزکاری هنگامی که شیشه‌ها و کریستال‌ها به لوستر آویزان است

برای تمیز کردن لوسترها، یک محلول تمیز کننده حاوی یک واحد الکل ایزوپروپیل و چهار واحد آب مقطر تهیه کنید. مقداری از محلول را بر روی یک دستمال سفید بدون پرز و یا دستکش نرم سفید اسپری کنید و آن را بر روی کریستال‌ها و شیشه‌ها بکشید. بعد از پایان کار سریعا آن قسمت را با یک دستمال دیگر خشک کنید. سعی کنید تمیز کردن لوستر را به آرامی و باحوصله انجام دهید که به خودتان یا به لوستر آسیب وارد نکنید.

از تمیز کننده‌های حاوی آمونیاک خودداری کنید، زیرا آمونیاک می‌تواند به لایه ظریف طلایی یا نقره‌ای فریم یا قسمت آویز لوستر آسیب وارد کند و رنگ آن را ببرد.

تمیزکاری هنگامی که شیشه‌ها و کریستال‌ها را از لوستر جدا کرده‌اید

جدا کردن قطعات لوستر، نه تنها می‌تواند دسترسی آسان‌تر به فریم را فراهم کند، بلکه از شکستن احتمالی قطعات در حین کار هم جلوگیری می‌کند. در این روش هم از همان محلولی که در روش اول به آن اشاره کردیم،  استفاده کنید.

تمیز کردن لوستر شیشه ای

همچنین اگر مدت زیادی است که لوستر تمیز نشده و جرم و گرد وخاک زیادی گرفته ، می‌توانید قسمت‌های شیشه‌ای آن را در یک ظرف آب گرم و کف انداخته و آنها را با دست بشویید. بعد آنها را با یک دستمال نرم خشک کنید. در نهایت اینکه برای اینکه کار تمیز کردن لوسترها سبک‌تر شود، میتوانید به جای سالی یکبار آنها را هر سه ماه تمیز کنید. در این صورت استفاده از ابزارهای ساده مثل گردگیرهای مخملی هم  کارتان را راه می‌اندازد.

وسایل مورد نیاز  مانند اسپری پاک کننده لوستر را آماده کنید

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن لوسترها در هر خانه‌ای پیدا می‌شوند. پیش از هر چیز به یک نردبان برای دسترسی به لوستر احتیاج دارید. یک دستمال نسبتا ضخیم هم نیاز دارید تا بر روی زمین زیر لوستر پهن کنید که هم از کثیف شدن زمین یا فرش‌ها جلوگیری کنید و هم در صورت افتادن قطعات شیشه‌ای یا کریستال بر روی زمین، از شکستن آنها جلوگیری کرده باشید.

برای شروع تمیز کاری لوستر مخصوصا از نوع کریستالی، سعی کنید از یک دستکش نرم سفید و یا یک دستمال بدون پرز استفاده کنید. اسپری پاک کننده لوستر را هم فراموش نکنید.

پیشنهاد مطالعه

روش براق کردن لوستر برنزی

برای تمیز کردن و براق کردن لوسترهای برنزی یک روش ساده وجود دارد. آب لیموترش تازه را بگیرید و مسواکی را به آن آغشته کنید. مسواک را با دقت و حوصله به همه جای لوستر مخصوصاً انحناها و زوایای آن بکشید و چندین بار آن را تکرار کنید. بعد با دستمالی مرطوب آن را تمیز کرده و سپس خشک کنید.

یک راه دیگر هم این است که یک قاشق سوپ‌خوری الکل را با یک لیتر آب و صابون مخلوط کنید و سپس برنز را چند بار با این مایع بشویید و بعد با یک دستمال نرم و تمیز، خشک کنید. همین دو روش برای تمیز کردن لوستر نقره هم کاربرد دارد.

هنگامی که مشغول نظافت منزل می‌شوید، چه تمیز کردن آشپزخانه باشد و چه مرتب کردن اتاق خواب کودک عزیزتان و یا تمیز کردن لوسترها، در واقع کاری خسته‌کننده را انجام می‌دهید. اما بهتر است با رعایت نکاتی ساده، این وظایف را سریع‌تر و بهتر انجام دهید و نتیجه بهتری هم بگیرید.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل
5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

  1. سلام

   بهتر است از یک دستمال میکروفیبر خشک برای تمیز کردن لوستر چوبی استفاده کنید.

 1. سلام من فکر میکنم که تمیز کردن لوستر کاری باشه که نیازمند به تجربه باشه
  بنابراین بهتره که بسپارمش به یه آدم کاربلد و با تجربه
  ایشالله این قضیه کرونا تموم بشه نظافتچی میگیرم

 2. لوستر یکی از تو چشم ترین وسایل پذیراییست. اما پاک کردنش سخت ترین کار دنیا. اومدم مقالاتتون رو خوندم اما تصمیم گرعتم بعد از عید که کرونا از بین رفت تمیز کنم. شاید نظافتچی بگیرم

 3. واقعا روش های عالی بود. پارسال وقتی داشتم خونه تکونی عید میکردم و لوستر رو تمیز میکردم برق منو گرفت و اصلا یادم نبود باید برق رو قطع کنم .. ولی امسال میخوام نظافت چی اقا بگیرم. سایتتون عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا