×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

نظافت منزل و ساختمان

7 ترفند تمیز نگهداشتن خانه، تجربه حس عالی

ترفند تمیز نگهداشتن خانه

بی هیچ اغراقی نظافت روزانه منزل، جایگاه ویژه‌ای در برنامه ریزی روزانه یک زن خانه دار دارد، نظافت و تمیز کردن قسمت‌های مختلف خانه می‌تواند بسیار سخت و کسل کننده باشد. در این مقاله با گفتن ترفندهایی درباره نظافت منزل که باید هر کدبانویی بداند، نظافت خانه را برای شما آسان می‌کنیم.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

براي تميز كردن خانه از كجا شروع كنيم؟

هدف هر بانویی داشتن خانه‌ای تمیز و پاکیزه‌ است، اگرچه این هدف با داشتن بچه کوچک و همسر کمی سخت است، اما هر خانم خانه داری می‌تواند با دانستن ترفند‌هایی درباره نظافت خانه به این آرزو جامه عمل بپوشاند. این ترفند‌ها نظافت روزانه منزل را آسان کرده و به تمیزکاری سرعت و سهولت بیشتری می‌بخشد. اما قبل از اینکه دستکش دست کنید و مواد شوینده را بردارید باید بدانید براي تميز كردن خانه از كجا شروع كنيد. این اولین قدمی است که باید برای نظافت روزانه منزل بردارید، سپس باید یک قلم و کاغذ برداشته و نوشتن جدول برنامه ریزی نظافت خانه را شروع کنید.

برنامه ریزی برای خانه تکانی
قبل از هرکاری باید برنامه ریزی روزانه برای نظافت منزل را بنویسید

داشتن یک جدول برای برنامه ریزی نظافت خانه به شما کمک خواهد کرد کار‌ها را حساب شده و در زمان خودش انجام دهید. این برنامه هفتگی نظافت از تلنبار شدن کار‌ها روی هم جلوگیری کرده و باعث می‌شود خانه‌ای تمیز و پاکیزه داشته باشید. با این برنامه دیگر لازم نیست نظافت منزل را فقط به آخر هفته و روز‌های تعطیل موکول کنید. نظافت هفتگی و فشرده منزل فقط انرژی شما را می‌گیرد و در واقع فرایندی ناکارآمد است.

تمیز کاری منزل
با نوشتن جدول برنامه ریزی نظافت خانه، هیچ جایی را برای نظافت از قلم نخواهید انداخت

در اولین قدم برای نوشتن برنامه نظافت روزانه منزل قسمت‌های مختلف خانه را در نظر بگیرید و آن‌ها را به ترتیب اولویت برای تمیزکاری، طبقه بندی کنید. در چه زمانی می‌خواهید اینکار را انجام دهید؟ همه کار‌های خانه و اموری که باید در بیرون از خانه انجام دهید را در نظر بگیرید، سپس به نوشتن برنامه نظافت روزانه منزل بپردازید.

ترفندهای نظافت منزل
قبل از نوشتن برنامه ابتدا بخش‌های مختلف خانه و زمانیکه برای نظافت آن می‌خواهید را در نظر بگیرید

1- خانه را سروسامان بدهید

استفاده از مواد شوینده تنها راه تمیز نگه داشتن خانه نیست، بلکه نظم در زندگی روزانه نیز می‌تواند در مرتب و تمیز نگه داشتن خانه موثر باشد. کار‌های عادی روزانه خانه را در همان روز انجام دهید و آن را به عقب نیاندازید، هر وسیله‌ای که به زمین افتاده است را برداشته و سرجای خودش قرار دهید.

برای سروسامان بخشیدن به اشیا و وسایل رها شده در خانه، یک سبد بزرگ بردارید. از اتاق پذیرایی که نخستین اتاقی است که به چشم هر بازدید کننده‌ای می‌آید شروع کنید. وسایل اضافی را برداشته و آن‌ها را درون سطل بگذارید، بعد از اتمام کار فرصت دارید، آن‌ها را سرجای خودشان بگذارید. حالا می‌توانید به اتاق خواب فرزند دلبندتان بروید، کتاب‌ها و اسباب بازی‌های رها شده در سطح اتاق را برداشته و آن‌ها را در مکان مخصوص خود قرار دهید.

راههای مرتب نگهداشتن خانه
با مرتب کردن وسایل رها شده در خانه، قانون نظم در زندگی روزانه را به اجرا در بیاورید

2- بهترين راه و وسيله تميز كردن سراميك خانه

امروزه در بسیاری از خانه‌ها و آپارتمان‌های بازسازی شده از پوشش سرامیک برای دادن جلوه بیشتر به خانه استفاده می‌کنند. کفپوش سرامیک به دلیل تماس مستقیم با مواد مختلف، بیشتر از سایر لوازم خانه در معرض آلودگی و کثیفی‌ها قرار می‌گیرد. راه‌های مختلفی برای تمیز کردن و البته تمیز نگه داشتن سرامیک کف وجود دارد.

اگر با کفش و یا با دمپایی در خانه تردد می‌کنید، سعی کنید یک یا چند پادری، در بخش‌های مختلف‌های خانه بگذارید. پادری‌ها گل و خاک موجود در کف کفش شما را می‌گیرند و مانع از انتقال آن‌ها به داخل خانه می‌شوند. به یاد داشته باشید استفاده از کفش درون خانه می‌تواند به کفپوش سرامیک خانه شما آسیب برساند.

برنامه نظافت منزل
مایع ظرفشویی و آب داغ، چربی را از کفپوش سرامیک می‌زداید

اگر قصد تمیز کردن سرامیک‌های خانه خود را دارید، باید قبل از خرید مواد شوینده، جنس سرامیک خانه خود را در نظر بگیرید. یکی از ساده‌ترین راه‌های تمیز کردن سرامیک کف، استفاده از مایع ظرفشویی و آب داغ است. این محلول جادویی چربی کف سرامیک را از بین برده و کف را برق می‌اندازد.

از سرکه نیز می‌توانید برای تمیز کردن سرامیک کف اتاق استفاده کنید، سرکه را با آب گرم مخلوط کرده و تی را برداشته و درون محلول قرار دهید و روی کف بکشید. سرکه خاصیت ضدعفونی دارد و میکروب‌های موجود روی کف را از بین می‌برد. به یاد داشته باشید سرکه و دیگر مواد شوینده موجود از خاصیت اسیدی برخوردار هستند، پس قبل از اینکه نظافت را شروع کنید؛ ابتدا قسمت کوچکی از سرامیک را که در معرض دید هم نیست، با مواد شوینده تمیز کنید و مدتی صبر کنید و ببینید که سرامیک چه واکنشی نشان می‌دهد.

رازهای تمیز نگهداشتن خانه
سرکه خاصیت چربی زدایی و ضدعفونی دارد و به راحتی می‌تواند به عنوان ماده شوینده کف سرامیک به کار رود
پیشنهاد مطالعه

3- شستن لباس‌های کثیف

یک زمان خاص را برای شستن لباس‌های کثیف در نظر بگیرید، به عنوان مثال می‌توانید هفته‌ای دو بار لباس‌های خود و اعضای خانوادتان را برای شستشو به ماشین لباسشویی بندازید. بنابراین لباس‌های چرکی که در طول هفته روی هم تلنبار و یا روی سطح اتاق پخش شده‌اند را جمع کنید. می‌توانید برای اینکه شستشوی بهتری داشته باشید، لباس‌های سفید و رنگی را از هم جدا کرده، تا از رنگ دادن لباس‌ها بهم جلوگیری کنید.

روش صحیح شستن لباس
برای جلوگیری از رنگ دادن لباس‌ها بهم، لباس‌های رنگی و غیر رنگی را از هم جدا کنید

لباس‌ها را بعد از خشک شدن، جمع آوری و تا کرده و درون کمد بگذارید. اگر به نظرتان می‌آید که داخل کمد‌ها نامرتب است، حالا وقت خوبی است که آن‌ها مرتب و تمیز کنید.  نحوه مرتب کردن کمد لباس را در مقاله 8 نکته برای داشتن کمدی مرتب و شیک، به صورت کامل توضیح داده ایم و می توانید در کمترین زمان ممکن کمدی تمیز و مرتب داشته باشید.

لباس‌هایی که می‌دانید دیگر استفاده‌ای از آن ندارید را به مراکز خیریه بدهید. با شروع فصل جدید نیز برای جلوگیری از شلوغ شدن و بی نظم شدن کمد، لباس‌های فصل گذشته را بیرون آورده، مرتب کرده و روی آن را با کاور پوشانده و داخل چمدان بگذارید.

مرتب كردن كمد ديواري
لباس‌هایی که دیگر از آن‌ها استفاده‌ای ندارید را به مراکز خیریه هدیه بدهید

4- بهترین وسیله برای گردگیری

شما بهترین وسیله برای گردگیری و نظافت منزل را چه چیز می‌دانید؟ جواب این سوال جاروبرقی است. قبل از اینکه شروع به شستن و یا نظافت کاری اساسی کنید، ابتدا باید گرد و غبار را از روی سطوح‌ مختلف پاک کنید. جاروبرقی در اینجا به کمک شما می‌آید و می‌تواند گرد و غبار مانده روی مبل و فرش را به راحتی پاک کند.

پیشنهاد مطالعه

با جاروبرقی همه جای خانه را به خوبی تمیز کنید، زیر مبل‌ها، تخت خواب و میز ناهارخوری را فراموش نکنید. اگر خانواده‌ای پرجمعیت دارید، سعی کنید هر شب، بعد از صرف آخرین وعده غذایی خانواده، سطح اتاق را با جاروبرقی به خوبی تمیز کنید.

بهترین راه گردگیری خانه
تمیزکاری و گرفتن گرد و غبار خانه با جاروبرقی دیگر یک کار سخت و فشرده نیست

5- گل‌ها و نور طبیعی را به خانه بیاورید

نور همیشه شادابی و طراوات را به خانه می‌آورد، پرده‌ها را جمع کنید و پنجره‌ها را باز کنید و از ورود نور طبیعی و هوای تازه به داخل خانه لذت ببرید. نور طبیعی باعث شادابی شما شده و فضای خانه را بزرگ‌تر و سرزنده‌تر نشان می‌دهد. بهتر است اینکار را در فصول مناسب سرد انجام دهید تا خانه بیش از اندازه گرم نشده و گرما زده نشوید.

می‌توانید قسمتی‌از خانه، جلوی پنجره و یا بالکن‌ها را با گل‌های طبیعی و زینتی تزئین کنید. برای رشد بهتر و بیشتر گل‌ها آن‌ها را در مکانی قرار دهید که نور طبیعی بیشتری دریافت کنند. هر هفته یکبار به سراغ گلدان‌ها رفته و آن‌ها را تمیز کنید، برگ‌های خشک شده ریخته درون گلدان و زیر گلدانی‌هایی که کثیف شده‌‍‌اند را برداشته و بشوئید.

نگهداری گل برای داشتن خانه شاداب
بعد از کشیدن پرده‌ها و باز کردن پنجره‌ها، گلدان‌های طبیعی را برداشته و برای آفتاب گرفتن جلوی پنجره بگذارید
پیشنهاد مطالعه

6- تقسیم کردن کارهای خانه، انجام سریع کارهای منزل

نظافت کردن خانه کاری سخت و پیچیده است و می‌تواند بسیار کسل کننده و وقت گیر باشد. بهتر است برای نظافت روزانه و هفتگی منزل و یا حتی خانه تکانی از اعضای خانواده خود کمک بگیرید و خودتان به تنهایی همه کار‌های خانه را انجام ندهید. بیشتر اوقات اعضای خانواده نمی‌دانند که شما به کمک احتیاج دارید، بنابراین بهتر است این مشکل را با همسر و اعضای خانواده خود در میان بگذارید. به کودکتان در کار‌های خانه مسئولیت بدهید، از او بخواهید بعد از بازی کردن با هر اسباب بازی آن را دوباره سرجای خود بگذارد. اگر فرزندتان بزرگ است از او بخواهید مقداری از زمان آخر هفته خود را به شما اختصاص دهد تا بخشی از کار‌های نظافت هفتگی منزل را به او واگذار کنید.

نکات نظافت منزل و ترفندهایی که باید هر کدبانویی بداند
به کودکان در کار‌های خانه مسئولیت بدهید و از آن‌ها بخواهید اتاق خود را تمیز کنند

از همسرتان نیز برای نظافت منزل کمک بخواهید. به یاد داشته باشید، نباید کیفیت کار خود را با آن‌ها مقایسه کنید، ایراد و غر زدن را کنار بگذارید و آن‌ها را از کمک کردن به نظافت روزانه منزل زده نکنید. اگر به تازگی شروع به تقسیم کار‌های خانه کرده‌اید، باید بدانید نباید از همان ابتدا کار‌های زیادی را به اعضای خانواده محول کنید، از کارکم به زیاد شروع کنید، تا اعضای خانواده در نظافت‌های بعدی نیز شما را همراهی کنند.

از همسر و فرزندانتان برای اینکه در نظافت خانه به شما کمک می‌کنند تشکر کنید و به آن‌ها بگوئید که چقدر کار شما را راحت و آسان کرده‌اند.

نکات نظافت منزل و ترفندهایی که باید هر کدبانویی بداند
اگر در نظافت روزانه و هفتگی منزل به مشکل خورده‌اید، از اعضای خانواده کمک بخواهید

7- برای نگهداری از فرش و موکت منزلتان اینکار را انجام دهید

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم شما را با نحوه نگهداری از فرش و موکت آشنا کنیم. فرش یا موکتی که در اتاق خانه شما قرار دارد، علاوه بر نظافت با مواد شوینده و مناسب نیازمند به مراقبت و نگهداری اصولی نیز هست.

اگر تصمیم دارید در قسمتی از اتاق پذیرایی، تعدادی گل و گلدان قرار دهید، حتما از زیر گلدانی استفاده کنید. زیرگلدانی از ریخته شدن آب روی زمین و فرش جلوگیری خواهد کرد و مانع از پوسیدن موکت، فرش و رنگ دادن به سرامیک خواهد شد. به گلدان‌های داخل خانه مقدار معینی آب دهید، تا آب از داخل زیر گلدانی به بیرون سرریز نکند.

اگر مبلمان را روی فرش یا موکت قرار می‌دهید، زیر پایه‌های مبل تکه‌های کلفتی از موکت و یا چوب را قرار بدهید، تا از جا انداختن مبل روی فرش و موکت جلوگیری کنید.

بسیاری از خانواده‌ها برای تمیز نگه داشتن فرش، از روفرشی استفاده می‌کنند. می‌توانید از روفرشی هنگام صرف وعده‌های غذایی و یا هنگام بازی کردن کودکان استفاده کنید.

اگر فرش یا موکت را در اتاق نورگیری پهن می‌کنید، از پرده‌های ضخیم و کلفت برای پوشاندن پنجره استفاده کنید تا جلوی ورود نور بیش از اندازه خورشید به اتاق را بگیرید. نور زیاد می‌تواند رنگ و بافت فرش را از بین برده و تاروپود آن را نابود کند.

نگهداری موکت با مواد شوینده
برای تمیز نگه داشتن فرش و موکت از روفرشی استفاده کنید

تمیز نگهداشتن خانه بدون هیچ دردسری

دعا برای تمیز نگهداشتن خانه وجود ندارد، شما با اجرای چند ترفند ساده می توانید در کمترین زمان ممکن خانه تمیز و مرتب داشته باشید. خانه ام داغونه حوصله تمیزکاری ندارم! این جمله بیشتر خانم ها مخصوصا افرادی که شاغل هست می باشد. اما برای اینکه در کمترین زمان ممکن خانه مرتب تمیز و بدون هیچ شکستگی داشته باشید نیازمند این هستید که با شرکت خدمات نظافت منزل تماس بگیرید. آچارباز با داشتن افراد ماهر حتی کوچکترین نکات تمیزی خانه را رعایت می کنند با خیال راحت می توانید به کارهای خودتان برسید.

4.4/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. من فکر میکنم که تقسیم کردن کار‌های خونه بین اعضای خانواده از همه کارهای نظافت سخت تر باشه…موقع خونه تکونی و نظافت منزل که میشه همه چی می افته گردن خانم خونه :((((((((

  2. نکات تمیز نگهداشتن خونه خوب بود اما لطفا بهم بگید لیستی برای خونه تکونی عید هم دارید یا باید کلی فکر کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا