نظافت منزل و ساختمان

تمیز کردن و شستشوی مبل در منزل،ساده ترین راه برای شستن مبلمان

شستشوی مبل در منزل

تمیز‌کردن مبل یکی از مهم‌ترین کار‌هایی نظافت منزل است که سالی یک الی دو بار باید انجام بگیرد، زیرا باعث مرتب نشان دادن خانه می‌شود.

مبل‌ها به خاطر کارکردی که دارند و استفاده زیادی که از آنها می‌شود، سریع‌تر از لوازم دیگر خانه، گرد‌وغبار را به خود جذب می‌کنند. خرده‌های ریز غذا و لکه‌های نوشیدنی و خودکار همگی دست به دست هم می‌دهند تا مبلمان اتاق نشیمن را کثیف جلوه دهند. در این مقاله به شما چند نکته ساده و ارزان درباره تمیز کردن و شستشوی مبل خواهیم گفت تا بدون دردسر و هزینه زیاد، آن را تمیز کنید.

شستشوی مبل در منزل، سخت یا آسان؟

بسیاری از افراد شستشوی مبل در منزل را کاری پیچیده می‌دانند و از آن می‌ترسند، اما عده‌ای بر این ترس غلبه کرده و به سراغ راه‌هایی آسان برای تمیز کردن مبل می‌روند. اگر در دسته اول قرار دارید کافیست با مراجعه به سایت و یا اپلیکیشن آچارباز، درخواست خود را برای نظافت منزل ثبت کنید. مشاوران ما بزودی با شما تماس می‌گیرند و کمکتان خواهند کرد.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

اما اگر دوست دارید خود را به چالش بکشید با ما در این مقاله همراه باشید.

قبل از هرچیز به جنس مبلمان خود دقت کنید، پارچه‌ای؟ چرم؟ مخمل؟ کدام یک؟ هرکدام از این‌ها برای تمیزی خود روشی مخصوص دارد. پس بهتر است روشی را انتخاب کنید که برای مبلمان شما مناسب است.

نکته: قبل از شروع به تمیز‌ کردن، گوشه‌ای کوچک و غیر قابل دید از مبلمان را با روشی که انتخاب کرده‌اید آزمایش کنید تا تاثیر آن را بر روی مبلمان خود ببینید.

۵ نکته اصولی درباره شستشوی مبل در خانه که باید بدانید

۱- قبل از تمیز کردن اساسی مبلمان با هرگونه مواد شوینده، ابتدا با جارو برقی ذرات گرد و ‌غباری که بر روی سطح مبل نشسته است را تمیز کنید. برای تمیز‌ کردن شیار‌های مبل از سری باریک جارو کمک بگیرید.

البته قسمت تکیه‌گاه مبل را فراموش نکنید، کوسن‌ها را برداشته و بعد از جارو‌کردن آن‌ها به سراغ تکیه‌گاه بروید.

تمیز کردن و شستشو ی مبل در منزل

۲- برای تمیز کردن لکه‌های غذا، نوشیدنی و جای خودکار از برس، فرچه و یا حتی یک مسواک کوچک استفاده کنید. به کار بردن برس برای تمیز کردن لکه‌هایی که زمان زیادی از آن‌ها گذشته و به اصطلاح چرک مرده شده‌اند روش کار‌آمدی است. لازم نیست برای تمیز کردن مبل، برس را خیلی سفت و سخت روی پارچه مبل بکشید، چرا که این کار ممکن است به پارچه مبلمان شما آسیبی جدی وارد کند.

لکه گیری با شستشوی مبل بصورت اصولی

۳- اگر حیوان خانگی دارید و احساس می‌کنید جاروبرقیتان در برداشتن موها ضعیف عمل کرده، از یک پرزگیر استفاده کنید.

شستشوی اصولی مبل

۴- بسیاری از مبلمان‌ها دارای قسمت‌های چوبی یا استیل هستند که برای تمیز کردن آن باید از یک ماده شوینده مناسب انتخاب کرده و با کمک آن تمامی قسمت‌های در دسترس را به خوبی تمیز کنید. می‌توانید از واکس چوب برای دادن شکلی تازه به قسمت‌های چوبی مبلمان استفاده کنید. اگر محصول خاصی مدنظرتان نیست، یک پاک‌کننده همه کاره مانند کمی مایع ظرفشویی کافی خواهد بود.

کافیست یک پارچه نرم، اسفنج و یا حوله را بردارید و کمی از پاک کننده را به آن بزنید و به همه قسمت‌های خارجی مبل بکشید. به یاد داشته باشید که پاک‌کننده نباید با پارچه مبل برخوردی داشته باشد. همچنین این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که پاک‌کننده مد نظر را از قبل روی قسمتی غیر قابل دید آزمایش کنید.

شستشو و تمیز کردن مبل

۵- قبل از شروع به تمیز کردن مبل، برچسب راهنما و دستورالعمل شستشوی مبل را پیدا کنید. ممکن است برخی از مبل‌های پارچه‌ای به مواد شوینده و صنعتی موجود در بازار حساس باشند. برخی از تولیدکنندگان، راهنمایی را برای چگونه تمیز کردن مبل در اختیار شما قرار می‌دهند. این راهنما که معمولا با حروف و علائم انگلیسی است به شما کمک می‌کند تا مواد درست را انتخاب کنید.

این برچسب ها را معمولا زیر مبل پیدا می‌کنید، در اینجا به این علائم و معانی آن ‌ها اشاره می‌کنیم:

W: شستشو با آب هیچ صدمه‌ای به مبل شما وارد نمی‌کند. می‌توانید به راحتی مبل را با آب تمیز کنید.

Ws: می‌توانید هم از آب و هم از مواد شوینده‌ی بدون آب استفاده کنید.

S: نمی‌توانید برای شستشو از آب استفاده کنید. ممکن است به مبلمان شما آسیب وارد کند. بهتر است از مواد شوینده بدون آب برای تمیز کردن مبلمان بهره ببرید.

X: هیچ ماده شوینده‌ای حتی آب به کار نبرید. فقط از برس و یا جاروبرقی برای تمیز کردن استفاده کنید.

جارو کشیدن قبل از شستشوی مبل

آموزش شستشوی مبل در منزل

در هنگام خرید مبل از فروشنده، شرایط شستشوی آن را بپرسید. راه‌های گوناگونی برای شستشوی مبلمان در منزل وجود دارد که البته به شما یادآور شدیم که ابتدا جنس مبلمان خود را بشناسید، زیرا برای جنس‌های مختلف راه‌های متفاوتی نیز وجود دارد. درزیر به چند راه ساده اشاره می‌کنیم:

طریقه شستن مبل با بخارشوی خانگی

بخارشو بین تمام وسایل تمیز کننده بیشترین طرفدار و کاربرد را دارد. شستن مبل با بخارشو بسیار راحت است. این وسیله مفید، به آسانی تمام لکه‌ها و بوهای نامطبوع را از بین می‌برد. به این نکته توجه کنید که ابتدا مبلمان را جارو بکشید و سطح آن را از هرگونه گرد‌وغبار به خوبی پاک کنید. این عمل موجب می‌شود تا بخارشو کارکرد بهتری داشته باشد.

دستگاه‌های بخارشوی زیادی در بازار وجود دارد. این بخارشوها ساخته کشور‌های مختلف با برندهای متفاوت هستند. بخارشوی ها را برحسب قدرت پاک‌کنندگی‌شان گروه‌بندی می‌کنند. به ظرفیت مخزن آب بخارشوی دقت کنید. اگر این ظرفیت خیلی کم باشد بخار به اندازه تولید نمی‌شود و البته مجبور خواهید‌بود مخزن آن را پشت سرهم پر کنید. دستگاه بخارشویی را انتخاب کنید که قابلیت تمیز‌کردن مبلمان را هم داشته باشد.

شستن مبل با بخارشو خانگی

دفترچه راهنمای دستگاه را به خوبی بخوانید تا با کاربرد هر کدام از قسمت‌های آن آشنا باشید. مخزن آب را به اندازه پر کنید و سری مناسب را انتخاب کنید. ابتدا کوسن‌های روی مبل را برداشته و تمیزشان کنید سپس به سراغ قسمت‌های دیگر مبل بروید. بهتر است هر بار بخش کوچکی از مبل را تمیز کنید تا به دستگاه بخارشو فشار وارد نشود.

دستمال کشیدن بعد از شستشوی مبل در خانه

پس از پایان کار بگذارید مبل خشک شود. این فرآیند رابطه مستقیمی با به میزان رطوبت تولید شده دستگاه بخارشوی دارد.

شستن مبل با سرکه

مواد شوینده شیمیایی زیادی در بازار موجود هستند که می‌توانند لوازم خانه شما را تمیز کنند. این مواد صنعتی تاثیر مخربی بر سلامتی شما دارند و بوی این ماده‌ها می‌تواند تا مدت‌ها روی لوازم شما باقی بماند. سرکه از بهترین مواد طبیعی برای تمیز‌کردن لکه‌ها به حساب می‌آید. این ماده طبیعی یک ضدعفونی کننده قوی هم به شمار می‌رود.

می‌توانید برای از بین بردن بوی بد مبل از این پاک‌کننده بهره ببرید اما به خاطر داشته باشید که از سرکه برای تمیز ‌کردن کل مبل استفاده نکنید. خاصیت اسیدی سرکه ممکن است باعث آسیب به بافت پارچه مبل شود و آن را از بین ببرد. نوع لکه‌ای که روی مبل افتاده نیز ممکن است ترکیب بدی با سرکه ایجاد کند و مشکل را چند برابر کند.

شستن مبل با سرکه

همواره قسمتی از مبل را که در معرض دید نیست با مواد پاک‌کننده‌ای که انتخاب کرده‌اید آزمایش کنید و ابتدا تاثیر آن را ببینید. روی لکه مقداری جوش شیرین بریزید، سپس کمی سرکه را روی آن اسپری کنید. از برس یا مسواکی کوچک کمک بگیرید و به آرامی روی لکه بکشید. بعد از انجام این مراحل، لکه را با آب و ماده شوینده‌ ای ملایم بشویید و پارچه را تمیز کنید. وقتی که لکه از بین رفت سطح آن را دوباره با آب بشویید و خوب خشک کنید.

شستشویی مبل در منزل

شستن مبل با جوش شیرین

جوش شیرین همواره ماده‌ای کارآمد برای تمیز‌کردن قسمت‌های مختلف خانه به‌حساب می‌آید. اگر مبلمان شما در دسته‌ی w و یا ws  قرار دارد می‌توانید از این ماده برای تمیز کردن مبل خود بهره ببرید.

جوش شیرین یکی از روش های شستن مبل در خانه

ابتدا سطح مبل را با جاروبرقی از هرگونه ذرات ریز و درشت پاک کنید. پرزگیر را روی مبل بکشید و موها را جمع کنید. حالا الکل را بردارید و جوش شیرین را به کمک آن به تمامی سطح مبل بپاشید. سپس به جوش شیرین کمی زمان دهید و بگذارید تمامی گرد‌وغبار، پوست‌های مرده و خاک باقی مانده بر روی سطح مبل را از بین ببرد. حالا جاروبرقی را روشن کنید و جوش شیرین را از سطح مبل جارو کنید.

تمیز کردن مبل با شامپو فرش

بسیاری از افراد از شامپو فرش برای شستشوی مبلمان منزل استفاده می‌کنند. بهترین روش هم برلی تمیز کردن مبل پارچه‌ای به کاربردن شامپو فرش است.

در یک ظرف مقداری شامپو فرش بریزید و با یک دستمال یا اسفنج لطیف آن را روی مبلمان بکشید. شامپو فرش به خوبی مبلمان را تمیز می‌کند، اما چون جذب مبل می‌شود و دیگر امکان شستشو با آب را ندارد، آلودگی و ذرات روی مبل باقی می‌ماند. می‌توانید بعد از تمیز کردن مبل با شامپو فرش، برای گرفتن ذرات باقی‌مانده از بخارشوی یا جاروبرقی استفاده کنید.

برای اینکه مبلمان شما از طول عمر بیشتری برخوردار باشد، از کاور‌های مخصوص مبل استفاده کنید. این کاورها نه تنها اتاق شما را زیباتر می‌کنند، بلکه از لکه شدن و ریختن ذرات ریز و درشت بر روی مبل نیز جلوگیری می‌کنند.

شستشوی مبل با مواد نانو در منزل

به هیچ عنوان مواد نانو را برای شستشوی مبلمان در منزل استفاده نکنید. تنها به این دلیل که شما در کارتان حرفه اید نیستید و همین کار شما باعث می شود تک تک مبلمان شما از بین بروید. اما اگر می خواهید به قالیشویی یا یکی از خدمات نظافت منزل بدهید اصلا جای نگرانی نیست چون افراد خبره و با مهارت بالا از این مواد استفاده می کنند. مواد نانو دارای 13 آنزیم است که سخت ترین لکه ها در مبلمان شما را از بین خواهد برد و مانند روز اول می کند.

شامپو فرش بهترین روش شستشوی مبل در خانه

تمیز کردن مبل چرمی، آسانترین روش تمیز کردن چرم

مبل چرمی یکی از المان‌های جذاب در دکور خانه به حساب می‌آید. مبلمان چرمی ظاهری رسمی و البته شیک به محیط می‌دهند. این مبلمان نیز اصولی خاص برای تمیز کردن دارد که با رعایت کردن آن‌ها بهتر و بیشتر می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

1- بهتر است حداقل هفته‌ای یکبار مبلمان چرمی خود را با دستمالی تمیز گردگیری کنید.

2- با استفاده از جاروبرقی روی مبل و شیار بین آن‌ را به خوبی تمیز کنید.

3- یک سری مناسب برای جاروبرقی انتخاب کنید تا روی مبلمان چرمی خراشی نیافتد.

4- هر چند وقت یک بار، از پولیش و براق‌کننده چرم برای دادن ظاهری نو به مبلمان بهره ببرید.

5- برای از بین بردن لکه‌ها روی مبل چرمی، هرگز از مخلوط آب و صابون استفاده نکنید. این محلول به مرور روکش چرم مبل را از بین می‌برد و باعث ترک خوردن آن می‌شود. بهتر است از پارچه ای آغشته به الکل بهره ببرید و آن را با دقت به خود لکه بکشید.

6- قسمت مورد نظر را با یک پارچه خشک کنید، تا لکه‌های آب روی چرم باقی‌ نمانند.

7- سپس با بخار آب، مبل چرمی خود را بشویید. بخارشوی یک راه‌حل مفید برای شستن مبل چرمی به حساب می‌آید.

8- بخارشوی خود را تنظیم کنید، بعد از طی مراحل شستشو، قسمت مورد نظر را برای جلوگیری از سفیدک زدن با یک دستمال تمیز خشک کنید.

اما بیشتر خانم های که بچه های مدرسه ای دارند بسیار کلافه اند از اینکه جای خودکار یا ماژیک روی مبل های وجود دارند چگونه از بین ببرند.

پاك كردن خودكار از روي مبل چرمي

پاک کردن لکه خودکار براحتی نیست اما می توانید با چند روش ساده لکه های خودکار را از بین ببرید و نگرانی و دغدغه های خودتان را کم کنید. گام به گام روش های زیر را پیاده سازی کنید:

1- ابتدا روی یک دستمال کمی اسپری مو ریخته و سپس با ضربه زدن روی لکه سعی کنید اثرجوهر را از بین ببرید.

2- برروی دستمال دیگری الکل سفید بریزید و روی لکه ضربه بزنید تا جوهر اضافه ای که مانده است را پاک کنید. این نکته را فراموش نکنید که حتما از الکل سفیذ برای از بین بردن لکه چرم استفاده کنید.

3- و در انتها برای برطرف کردن خشکی چرم از الکل نرم کننده که مخصوص مبل چرم هست استفاده کنید. اینطوری میتوانید به حالت اولیه برگردد.

بعد از شستشویی مبل چه مشکلاتی بوجود می آید؟

بیشتر مردم بعد از اینکه شستشویی مبلمان خودشان را انجام میدهند، دغدغه و نگرانی این مورد را دارند که مبل ما پوست پوست میشوند یا ترک خوردن مبل چرم زیاد اتفاق می افتد. یا اینکه به براقی اولیه مبل های که خریداری کردیم نیستند. خدمات نظافت منزل آچارباز به تمامی این موارد دقت می کند و اجازه نمی دهد که مشکلی برای مبلمان شما بیافتد.

تمیز کردن وشستشویی مبل چرمی

شستشوی مبل مخمل در خانه

مخمل پارچه‌ای درخشان بوده و جلوه‌ی خاصی به محیط می‌دهد. جنس خاص این پارچه لکه و هرگونه آلودگی را بیشتر به چشم می‌آورد. به همین خاطر برای تمیز کردن مبل مخمل، طوری که پارچه درخشش خود را از دست ندهد باید یک سری قوائد را رعایت کرد.

هفته‌ای یکبار مبل مخمل خود را با جاروبرقی تمیز کنید. زدودن گرد‌وغبار برای سالم و درخشان نگه داشتن پارچه مخمل اهمیت زیادی دارد. سری مناسب برای اینکار را انتخاب کنید و آن را به آرامی در جهت خواب پارچه بکشید. اگر می‌توانید قدرت جاروبرقی را کنترل کنید، آن‌را به اندازه متوسط بگذارید تا پارچه آسیبی نبیند.

تميز كردن و شستشوی مبل مخمل

به لکه‌های قهوه، چای و غذا بی‌تفاوت نباشید و سریع آن‌ها را تمیز کنید. یک دستمال خیس نمی‌تواند تنها راه‌حل باشد، زیرا به راحتی می‌تواند لکه را روی پارچه مخمل پخش کند. در اینجا برای تمیز کردن مبل مخمل به شما یک محلول ساده و همیشه در دسترس را معرفی می‌کنیم.

مقداری جوش شیرین را با آبلیموی طبیعی و آب ترکیب کنید. اگر می‌خواهید محلولتان کف بیشتری داشته باشد، آبلیموی بیشتری به آن اضافه کنید. در مرحله بعد، یک پارچه لطیف بردارید و مقدار کمی از محلول را به پارچه بزنید.

به این نکته توجه کنید که پارچه را روی مبل نکشید. کافیست آن را روی مبل قرار داده و چند ثانیه نگه دارید. این کار را چند بار تکرار کنید. اجازه دهید قسمت مورد نظر خشک شود، سپس آن را با پارچه خشک کنید.

تميز كردن مبل مخمل

همانطور که اشاره کردیم، نسبت به لکه‌ها بی‌تفاوت نباشید و آن‌ها را سریع تمیز کنید. اگر لکه روی مبل چرک مرد شود، تمیز کردن آن کاری بسیار سخت می‌گردد. تا لکه تازه است مخلوطی از آبگرم و صابون درست کنید.

پارچه‌ای لطیف را درون ظرف این محلول فرو کرده و به آرامی به قسمت مورد نظر بکشید، این فرآیند را تا زمانیکه لکه کامل از بین رفت تکرار کنید. برای تمیز کردن لکه‌های سخت از شامپو فرش و یا دیگر مواد شوینده استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید برای اینکه مواد شوینده به بافت پارچه مخمل آسیبی وارد نکند، ابتدا آن‌ها را در گوشه‌ای از مبل که غیر قابل دید است آزمایش کنید.

به این نکته توجه کنید که تا وقتی مبل مخملی کامل خشک نشده است، روی آن ننشینید. می‌توانید برای سرعت دادن به این فرآیند از سشوار و یا پنکه استفاده کنید.

اگر خودتان به هر دلیلی قادر به شستشوی مبل نبودید، از شرکت‌های خدماتی نظافت منزل کمک بخواهید. سامانه اعزام نظافتچی منزل آچارباز به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی رزرو آنلاین نظافتچی خود را انجام دهید و هر زمانی که به نیروی نظافتی نیاز داشتید در نرم افزار ثبت کنید و از خدمات نظافت منزل استفاده کنید. اگر در تهران زندگی می کنید مقاله عالی در مورد نظافت منزل غرب تهران نوشته شده است و می توانید نیاز خودتان را درباره شستشوی مبل برطف کنید.

نکته جالب توجه این موسسات خدماتی، تعرفه‌های ثابتشان است. شما با اطلاع قبلی از قیمت، درخواست اعزام نظافتچی منزل را در اپلیکیشن خدمات منزل ثبت می‌کنید و در مدت کوتاهی به درخواستتان ترتیب اثر داده خواهد شد.

4.5/5 - (13 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

  1. من یکی رو میخوام هیمنطوری که تو مقاله گفتین مبل رو تو خونه تمیز کنه. لطفا شماره تماس مستقیم بهم بدین با مسئولش حرف بزنم ممنون

  2. شستن مبل در خونه اصلا کار راحتی نیست. تمام نکات شما عالیه. اما من دنبال نظافتچی خانم هستم بتونه عالی تمیز کنه. برای ثبت نامش چیکار کنم

  3. سلام.برای پاک کردن لکه غلط گیر روی مبل مخمل از چه چیزی باید استفاده کنم؟

    1. سلام

      در این مقاله روش تمیز کردن مبل مخمل آمده است، آن را امتحان کنید.

  4. شستشوی مبل در خانه سخته اگر کارشناس حرفه ای دارید لطفا بگید چیکار کنم که بتونم رزرو کنم؟

  5. شنیده بودم که جوش شیرین خیلی برای نظافت استفاده میشه…ولی نمیدونستم برای تمیزکردن مبل هم میشه ازش استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا