×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

نظافت منزل و ساختمان

تمیز کردن سرامیک کف؛ معرفی بهترین روش های تمیزکاری سرامیک

تمیز کردن سرامیک کف

امروزه در بسیاری از آپارتمان‌ها و خانه‌های بازسازی شده، از پوشش سرامیک برای جلوه بیشتر به منزل استفاده می‌کنند. سرامیک‌ها در رنگ‌های گوناگون، جلوه‌ای ماندگار در نظر دیگران ایجاد می‌کنند. به همین دلیل می‌توان آنها را بخشی از دکور خانه دانست. کفپوش سرامیک به دلیل تماس مستقیم با مواد مختلف، بیشتر از لوازم دکوری دیگر در معرض کثیفی و آلودگی است. اگر به دنبال براق و تمیز کردن سرامیک کف خانه خود هستید در اینجا با ما همراه باشید.

کف خانه خود را چقدر می‌شناسید؟

برای داشتن کفی تمیز، براق و عاری از هرگونه حس چسبندگی، ابتدا باید جنس کف خانه‌ی خود را بشناسید. کفپوش خانه شما چیست؟ سرامیک، چوب و یا گرانیت؟

این نکته را همیشه به خاطر بسپارید که تمیز کردن اصولی کف خانه، ارتباط مستقیمی با جنس سرامیک شما دارد. انتخاب اشتباه می‌تواند به کفپوش‌های خانه آسیبی جدی وارد کند.

اصول و قواعد اولیه تمیز نگه داشتن سرامیک کف

تمیز نگه داشتن قسمت‌های مختلف خانه دارای اصول و قواعد خاصی است، که با رعایت کردن آن‌ها می‌توان منزل را شیک‌تر جلوه داد. یکی از این قسمت‌های مهم، کف خانه است که بی‌تردید بیشتر از سایر نقاط در معرض آلودگی‌ها و البته در معرض دید قرار دارد. با رعایت نکاتی که در ادامه خواهیم گفت، به بهترین نحوه می توانید نظافت منزل خودتان را انجام دهید.

کف کثیف و چسبنده به راحتی می‌تواند کل دکوراسیون و المان‌های جذاب به کار رفته در آن‌ را زیر سوال ببرد. در اینجا به چند اصل مهم و اولیه برای تمیز نگه داشتن کف خانه اشاره می‌کنیم.

1-  یکی از بهترین راه‌ها برای تمیز نگه داشتن سرامیک کف، استفاده از پادری است. اگر با کفش در اتاق خاصی و یا منزل تردد می‌کنید، باید برای گرفتن گل و شن موجود در کف کفش از پادری استفاده کنید. پادری را می‌توان در بخش‌های مختلفی از خانه، مانند آشپزخانه، تراس و جلوی در ورودی به کار برد. استفاده از کفش درون خانه نیز می‌تواند باعث افزایش میزان گرد و خاک و همچنین موجب آسیب به کفپوش‌ها شود. باید کفش‌ها را دم در و هنگام ورود به اتاق از پا خارج کرد. می‌توان تعویض کفش با دمپایی را روی پادری هم انجام داد.

قواعد تمیز کردن سرامیک کف
اصول اولیه تمیز کردن سرامیک کف

2- روش پاك كردن سيمان از روي سراميك چطوریه؟ برای پاکیزه و براق كردن سرامیک کف، حداقل هفته‌ای یکبار کف خانه را با جارو تمیز کنید تا از نشستن گرد و غبار، خاک و ذرات درشت روی کف جلوگیری شود. بعد از جارو کردن نیز می‌توانید برای رسیدن به درخشندگی بیشتر، کف را تی بکشید. در این مرحله احتیاجی به استفاده از شوینده‌های قوی نیست.

پس از تی کشیدن، رطوبت موجود در کف را با استفاده از دستمالی خشک کنید. اینکار از سر خوردن اهالی خانه جلوگیری می‌کند و مانع نشستن گرد و غبار روی کف خیس می‌شود. لکه‌ها هرچه بیشتر روی کف بمانند، تمیز کردن آنها سخت‌تر می‌شود. سرعت عمل داشته باشید، و بلافاصله آنها را تمیز کنید.

تمیز کردن سرامیک کف
پاک کردن سیمان از روی سرامیک کف با اصول اولیه

بهترين راه و وسيله تميز كردن سرامیک خانه چیست؟

راه‌های مختلفی برای تمیز کردن سرامیک کف خانه وجود دارد. بسیاری از افراد ممکن است برای برق انداختن سرامیک کف سالن، به سراغ واکس و اسپری براق کننده سرامیک بروند. این مواد گران قیمت و صنعتی امروزه با برند و مارک‌های مختلفی در بازار موجود هستند. هرکدام از این مواد شیمیایی می‌تواند تاثیر مختلفی، روی کف سرامیک و البته سلامتی شما داشته باشد. در اینجا شما را با دو روش ساده و طبیعی برای تمیز و براق کردن سرامیک آشنا خواهیم‌کرد:

مایع ظرفشویی، ساده و در دسترس

یکی از این راه‌های ساده که برای تمیز کردن سرامیک‌های چرب مورد استفاده قرار می‌گیرد، مایع ظرفشویی است. مایع ظرفشویی را با آب گرم ترکیب کنید، سپس دستمال یا برس خود را به مخلوط آغشته کرده و به نقطه مورد نظر خود بکشید و در انتها برای امنیت بیشتر و جلوگیری از سر خوردن اهالی خانه، آن نقطه را با پارچه‌ای خشک کنید.

تمیز کردن سرامیک کف

سرکه، بهترین چربی زدا برای سرامیک کف

راه حل دوم استفاده از سرکه است. سرکه خاصیت ضدعفونی دارد و از قوی‌ترین پاک کننده‌های طبیعی به حساب می‌آید. به همین دلیل می‌تواند، تنهایی و یا با ترکیب با عناصر طبیعی دیگر، جایگزین موثری برای شوینده‌های شیمیایی باشد.

سرکه و آب گرم را به طور مساوی باهم ترکیب کنید و تمام قسمت‌های مورد نظر را با این محلول به خوبی تمیز کنید. خاصیت اسیدی سرکه، باعث پاک کردن چربی‌ها، حذف لکه‌ها و برق انداختن سرامیک‌ها می‌شود. بعد از تمیز کردن تمام قسمت‌ها، سرامیک‌ها را با آب بشویید و به خوبی آنها را خشک کنید.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

این نکته را هم در نظر داشته باشید که استفاده از اسیدهایی مانند سرکه و سایر عوامل مشابه می‌تواند باعث از بین رفتن و یا فرسایش کاشی‌هایی شوند که با سنگ طبیعی به عمل آمده‌اند. همیشه قبل از استفاده از مواد شوینده جدید، گوشه کوچکی از سرامیک که در معرض دید نیست را با آن تمیز کرده و مدتی صبر کنید تا مطمئن شوید، این ماده پاک کننده، آسیبی به کفپوش‌های سرامیک شما وارد نمی‌کند.

تمیز کردن درز کاشی و سرامیک

بعد از شستن سرامیک، نوبت به فواصل بین آن‌ها می‌رسد. تمیز کردن درز کاشی و سرامیک را می‌توان در گروه کارهای سخت قرار داد. دوغاب و درز به مرور زمان می‌تواند سیاه و چرک‌آلود به نظر برسد و حتی با وجود سرامیک‌های براق منظره زشتی را در محیط ایجاد کند.

خیلی از شوینده‌های شیمیایی موجود در بازار هم نمی‌توانند این لکه‌ها را تمیز کنند و ممکن است استفاده از آنها موجب فرسایش و از بین رفتن این بافت شود.

برای تمیز کردن این نواحی مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب کنید و با استفاده از مسواک روی درز‌های کاشی بکشید. خیلی عجله نکنید و زمان دهید محلول برای چند دقیقه روی درز کاشی‌ها بماند، سپس از یک پارچه کتان و یا یک قطعه اسفنج خیس برای پاک کردن مخلوط باقی مانده استفاده کنید.

تمیز کردن درز کاشی و سرامیک

شستن سرامیک با بخارشو

و اما راه حل آخر، که شناخته شده‌ترین روش برای تمیز کردن سرامیک و فواصل بین آن به حساب‌می آید، استفاده از بخارشو است. این دستگاه شستشوی قوی، به خوبی کف خانه شما را برق می‌اندازد و بهترین گزینه برای شستن سرامیک است. اگر موارد و نکته‌های گفته شده درمورد تمیز و براق کردن سرامیک‌ها برای شما کافی نیست، زمان کافی و یا دسترسی به بخارشو ندارید، می‌توانید با کلیک روی خدمات نظافت منزل از سرویس‌های نظافتی آچارباز بهره‌مند شوید.

شستن سرامیک با بخارشو

پاک كردن گچ از روی سرامیک کف

اگر به خانه‌های نوساز دقت کرده باشید متوجه لکه‌های گچ جا مانده روی کف سرامیک خواهید‌ شد. آیا می‌دانید چگونه باید این لکه‌های گچ را از روی سرامیک پاک کرد؟

راهکارهای زیادی برای پاک کردن گچ از روی سرامیک وجود دارد. ساده‌ترین راه این است که با ترکیب آب داغ و صابون به سراغ لکه‌های گچ بروید. گچ به راحتی با آب ترکیب شده و تمیز می‌شود. بهتر است برای خشک کردن سرامیک از پارچه‌ای لطیف که خش روی آن نیندازد استفاده کنید. برای پاک کردن این لکه‌ها به هیچ وجه از اجسام نوک تیز استفاده نکنید.

این کار باعث ایجاد خراش‌های عمیق روی سطح کاشی می‌شود. اگر راه‌های زیادی را امتحان کرده‌اید و هنوز به نتیجه مطلوب خود نرسیدید و لکه‌های گچ و حتی سیمان روی سرامیک باقی ماند، دست نگه دارید و به سراغ متخصصان این عرصه بروید. ممکن است ناخواسته به کفپوش سرامیک خود آسیب بزنید، به اپلیکیشن و یا سایت آچارباز مراجعه کنید و درخواست خود را ثبت کنید، مشاوران آچارباز به سرعت به کمک شما خواهند آمد.

پاک كردن گچ از روی سرامیک

برق انداختن سرامیک حمام و سرویس بهداشتی

تمیز و براق کردن سرامیک حمام و سرویس بهداشتی، کاری طاقت فرسا و ناخوشایند است. همه به دنبال راهی هستند تا بتوانند جرم و کثیفی را از این مکان پاک کنند. بیشتر افراد ممکن است برای رسیدن به این هدف، به سراغ مواد شوینده‌ی شیمیایی بروند و سلامتی خود را به خطر بیندازند. استفاده از مواد شوینده‌ی صنعتی برای تمیز کردن این مکان تنها راه حل نیست. در ادامه به چند راه حل طبیعی برای تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی اشاره می‌کنیم:

پیشنهاد مطالعه

برق انداختن سنگ توالت، بهداشت اولیه خانه

سنگ توالت با گذشت زمان به شدت جرم گرفته و نمای زشتی به محیط می‌دهد. این جرم‌ها حتی با شوینده‌های شیمیایی نیز سخت پاک می‌شوند. برای پاک کردن این جرم‌ها کافیست، آب یک عدد لیموی تازه را در ظرفی بگیرید و آن را روی دستمالی پارچه‌ای بریزید.

دستمال را روی نقاط مورد نظر خود بکشید و سپس آن محل را به کمی نمک آغشته کنید. نمک پاشیدن باعث فعال شدن خاصیت اسیدی شده و موجب می‌شود تمامی جرم‌ها به آسانی از روی سنگ توالت پاک شوند.

برق انداختن سنگ توالت

از بین بردن جرم‌های قدیمی دستشویی با سرکه

اگر به دنبال راهی برای از بین بردن جرم‌های قدیمی دستشویی هستید، ما ترکیب سرکه و لیمو را پیشنهاد می‌کنیم. نصفه لیوان سرکه سیب را با یک عدد آب لیمو ترش مخلوط کنید. این ترکیب جادویی را با برس یا اسفنج روی قسمت‌های مختلف سنگ توالت بکشید. برای چند دقیقه صبر کنید تا ترکیب به خوبی اثر کند و بعد از گذشتن دقایقی، توالت را آبکشی کنید.

راه‌هایی که گفته شد همگی برای تمیز کردن توالت، به خصوص لبه‌های زیرین توالت فرنگی موثر بودند. راه‌حل ساده‌تری نیز برای تمیز کردن توالت فرنگی وجود دارد و آن شستن سرویس بهداشتی با نوشابه است.

نوشابه را روی قسمت‌های زیرین توالت فرنگی بریزید و به خوبی در قسمت‌های مختلف پخش کنید. با برس دستشویی توالت را به خوبی تمیز کنید. برای دقایقی صبر کنید و سپس سیفون را بکشید، تمامی جرم‌ها از سطوح پاک خواهند شد.

از بین بردن جرم‌های قدیمی دستشویی با سرکه

تميز كردن سرامیک دستشويی و حمام

تمیز کردن سرامیک دستشویی و حمام کاری بسیار سخت به حساب می‌آید. این مکان به دلیل ماهیتی که دارد، بیشتر کثیف می‌شود و در معرض کپک و میکروب قرار می‌گیرد.

اگر می‌خواهید باکتری‌ها را از بین ببرید، مقداری سرکه سفید روی بخش‌های مختلف بریزید. برای چند دقیقه صبر کنید، سپس سرامیک دستشویی و حمام را آبکشی کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که برای سطوح گرانیتی و سنگ‌های طبیعی از سرکه استفاده نکنید.

خاصیت اسیدی سرکه موجب کشتن میکروب‌ها شده و همچنین می‌تواند پرداخت سنگ‌ها و کفپوش‌های طبیعی را به مرور از بین ببرد. برای تمیز و براق کردن سنگ‌های طبیعی، به سراغ متخصصان این زمینه بروید.

تميز كردن سرامیک دستشويی و حمام
پیشنهاد مطالعه

تمیز کردن سرامیک با جوش شیرین

جوش شیرین را فراموش نکنید. این ماده‌ی طبیعی به سادگی آلودگی و لکه‌ها را پاک می‌کند.

هفته‌ای یک بار جوش شیرین را با آب لیموی طبیعی ترکیب کنید. سرامیک دستشویی و حمام خود را با این محلول تمیز کنید و بعد از چند دقیقه سرامیک‌ها را با آب بشویید و خشک کنید.

در حین تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی هواکش را روشن کنید و یا در ورودی حمام را باز بگذارید تا هوای تازه به شما برسد. بو و بخار ناشی از شستشو می‌تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد.

تمیز کردن سرامیک با جوش شیرین

برق انداختن کاشی آشپزخانه، آسانتر راه برای تمیزکردن سرامیک کف

آشپزخانه قلب منزل محسوب می‌شود. ما در آنجا غذا می‌پزیم، به تکالیف بچه‌ها رسیدگی می‌کنیم و وعده‌های غذایی خود را درآن سرو می‌کنیم. تمیزی آشپزخانه یکی از دغدغه‌های بزرگ خانم‌های خانه‌دار به‌حساب می‌آید.

کاشی و سرامیک‌های آشپزخانه به دلیل پخت‌وپز و فرآیندی که در این مکان انجام می‌شود، در معرض انواع چربی‌ها قرار می‌گیرد. آشپزخانه باید حداقل هفته‌ای یک بار تمیز شده تا از نظر بهداشتی، سلامتی افراد خانواده حفظ شود. البته علاوه بر سرامیک بهتر است که به تمیزی یخچال و فریزر ساید بای ساید هم اهمیت بدهید. اما در اینجا به چند نکته طلایی برای برق انداختن کاشی آشپزخانه اشاره می‌کنیم:

جاروبرقی را وارد میدان کنید!

کاشی‌های سرامیکی گرد و خاک زیادی به خود جذب می‌کنند. کافیست رنگ سرامیک آشپزخانه شما روشن باشد تا به راحتی آن‌ها را ببینید. جاروبرقی بهترین راه‌حلی است که برای خلاصی از این گرد و خاک به ذهن ما می‌رسد.

یک روز خاص در هفته را برای جارو کردن آشپزخانه بگذارید. از سَری جاروبرقی با برس نرم برای تمیز کردن سرامیک استفاده کنید. این انتخاب موجب می‌شود کف سرامیک آسیب و خراش نبیند.

بهترین روش برای تمیز کردن سرامیک کف آشپزخانه

استفاده از پاک کننده‌ها و مواد شیمیایی قوی، به مرور زمان می‌تواند باعث از بین رفتن دوغاب بین کاشی‌ها شود.

محلول 50 درصد آب و سرکه، بهترین روش برای تمیز کردن سرامیک کف آشپزخانه به حساب می‌آید. اگر می‌خواهید چربی‌های بیشتری را از بین ببرید، می‌توانید مقداری جوش شیرین نیز به این ترکیب خارق العاده اضافه کنید. یک تی بردارید و آن را داخل محلول بزنید. بعد از اینکه سرامیک‌ها را با این ترکیب تمیز کردید، یک پارچه مرطوب بردارید و زمین را با آن دستمال بکشید. بگذارید زمین خشک شود و از راه رفتن روی آن برای دقایقی خودداری کنید.

اگر خودتان به هر دلیلی قادر به تمیز کردن سرامیک خانه نبودید، از شرکت‌های خدماتی نظافت منزل کمک بخواهید. سامانه اعزام نظافتچی منزل آچارباز به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی رزرو آنلاین نظافتچی خود را انجام دهید و هر زمانی که به نیروی نظافتی نیاز داشتید در نرم افزار ثبت کنید و از خدمات نظافت استفاده کنید.

نکته جالب توجه این موسسات خدماتی، تعرفه‌های ثابتشان است. شما با اطلاع قبلی از قیمت، درخواست اعزام نظافتچی منزل را در اپلیکیشن خدمات منزل ثبت می‌کنید و در مدت کوتاهی به درخواستتان ترتیب اثر داده خواهد شد.

4.9/5 - (8 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. باسلام میخاستم ببینم جطور سرامیک تازه را ازدوغاب پاک کنیم که سفیدک نزنه وگردزدایی بشه

  2. ممنون از این مقاله من که تموم تلاشمو میکنم تا از مواد شیمیایی برای تمیز کردن سرامیکام استفاده نکنم. فکر میکنم بخار شو از همشون بهتر باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا