×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

نظافت منزل و ساختمان

راهنمای شستن و تمیز کردن یخچال فریزر و ساید بای ساید

شستن و تمیز کردن یخچال

به واسطه نگهداری از مواد غذایی داخل یخچال، نظافت این لوازم از ضروری‌ترین موارد در امر خانه است. وجود کوچک‌ترین میکروب و یا باکتری، می‌تواند سبب آلوده و درنهایت فاسد شدن مواد غذایی شود. پس بهتر است نظافت یخچال، فریزر و ساید بای ساید را همیشه در دستور کار قرار دهید. در اینجا قصد داریم راهنمایی شستن و تمیز کردن یخچال فریزر و ساید بای ساید را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

قبل از اینکه به سراغ تمیز کردن یخچال فریزر و ساید بای ساید بروید، ابتدا باید فکری برای مواد غذایی داخل آن بکنید. اگر در خانه بیش از یک یخچال دارید که مشکلی نیست و می‌توانید کار تمیز کردن یخچال‌ها را یکی یکی انجام دهید و در زمان تمیز کردن یک یخچال، مواد غذایی را داخل یخچال دیگر قرار دهید.

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

اما اگر تنها یک یخچال در خانه دارید، برای اینکه مواد غذایی فاسد نشوند، بهتر است آنها را به خانه اقوام منتقل کنید. یا اینکه یک کول باکس یونولیتی در خانه داشته باشید. داخل کول باکس را هم با قالب‌های یخ پر کنید تا مواد غذایی فریزری آب نشوند.

راهکار دیگر هم داشتن یک کلمن بزرگ است. می‌توانید چند قالب یخ داخل کلمن قرار دهید و مواد غذایی را داخل آن بچینید. با این راهکارها از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری خواهد شد.

چه فصلی، بهترین زمان برای تمیز کردن یخچال است؟

پیشنهاد می‌شود که فریزر را در فصل گرم سال تمیز کنید. زیرا در این فصل‌ها مواد غذایی فریزری کمتری داخل فریزر است و نگرانی از بابت خراب شدن مواد غذایی نخواهید داشت.

همچنین بهتر است این کار را بعد از تمام شدن ذخیره گوشت و مرغ انجام دهید.

اما برای تمیز کردن یخچال ساید و یا تمیز کردن یخچال معمولی، هر ماه این کار را انجام دهید تا بهداشت مواد غذایی حفظ شود.

تمیز کردن یخچال را شروع کنید.

پیشنهاد مطالعه

1-محتویات داخل یخچال را خالی کنید

ابتدا باید یخچال را خاموش و دوشاخه برق آن را از پریز جدا کنید. سپس با دقت تمام مواد غذایی را از آن خارج کنید و در جایی مناسب قرار دهید. مواد غذایی که تاریخ مصرفشان رو به اتمام است و در آستانه فساد هستند را دور بریزید.

تمیز کردن یخچال سامسونگ
مواد غذایی رو به فساد را دور بریزید

تمام طبقات قابل جدا شدن را از یخچال خارج کنید. این طبقات را باید بشویید. پس، ابتدا طبقات را به محل مناسبی که بتوانید آنها را بشویید منتقل کنید. بهتر است کار تمیز کردن یخچال را با شستن طبقات آغاز کرد. زیرا تا زمانی که قفسه‌ها و طبقات خشک شوند، شما هم کار تمیز کردن یخچال را به اتمام خواهید رساند.

با این کار، شما به فریزر خود زمان می‌دهید تا برفک‌های آن آب شود و آماده شستن.

برای شستن قفسه‌ها و طبقات بهتر است از اسفنج نرم و مواد شوینده ملایم مانند مایع ظرفشویی استفاده کنید. اگر نیاز به استفاده از سفید کننده دارید، مقدار کمی از آن را با آب رقیق کنید.

حتی استفاده از کمی جوش شیرین و سرکه هم گزینه مناسبی است. بکار بردن سیم ظرفشویی و برس‌های زبر برای این کار توصیه نمی‌شود، زیرا موجب آسیب به بدنه طبقات شده و ظاهر آنها را زشت می‌کند.

طبقات شیشه‌ای را بعد از شستن در جایی امن قرار دهید تا آسیب نبینند.

بعد از اتمام شستن این طبقات، به سراغ تمیز کردن بدنه یخچال بروید.

ترفندهایی برای تمیز کردن یخچال
تمام طبقات یخچال را بشویید

2-یخچال را یخ زدایی کنید

گاهی ضخامت برفک‌های داخل یخچال به‌قدری زیاد است که زمان زیادی برای ذوب شدن آنها نیاز دارید. از طرفی هم زمان کافی برای این کار نیست. پس گزینه مناسبی که در این شرایط می‌توان پیشنهاد داد، استفاده از یک قابلمه آب گرم است. قابلمه‌ای بزرگ را از آب گرم پر کرده و داخل یخچال قرار دهید. بخار آب گرم موجب آب شدن برفک خواهد شد.

عده‌ای هم بر این باور هستند که با باد گرم سشوار برفک‌های یخچال را ذوب کنند، که این کار بسیار خطرناک است و هم موجب خرابی سشوار شده و مصرف برق را افزایش خواهد داد.

تحت هیچ شرایطی با ابزار تیز، اقدام به تمیز کردن برفک‌های یخچال نکنید. این کار فقط به بدنه یخچال آسیب وارد می‌کند.

برفک زدایی یخچال
برفک‌های یخچال را با ابزار تیز تمیز نکنید

3-تمیز کردن یخچال را آغاز کنید

برای از بین بردن بوی بد یخچال روش‌های ساده‌ای وجود دارد تمیز کردن یخچال با جوش شیرین و سرکه سیب، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شستن یخچال است. این محلول هیچ ماده شیمیایی نداشته و به بدنه داخلی یخچال هم آسیبی وارد نخواهد کرد.

مقدار 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک لیوان سرکه سفید یا سرکه سیب و کمتر از نصف لیوان آب داغ مخلوط کنید.

یک تکه اسفنج نرم برداشته و آن را به محلول آغشته کرده و با دقت تمام قسمت‌های داخلی یخچال را با آن تمیز کنید. سعی کنید هیچ گوشه کناری از نظرتان جا نماند. اگر با لکه‌ای سخت مواجه شدید که با این محلول تمیز نمی‌شد، از یک اسپری تمیزکننده سطوح که مناسب یخچال هم باشد، استفاده کنید.

برای تمیز کردن یخچال هم از سیم و اسکاچ زبر استفاده نکنید. مراقب سیم‌های داخلی و درجه داخل یخچال باشید تا آسیب نبینند.

راهکارهایی برای تمیز کردن یخچال
تمیز کردن یخچال با جوش شیرین و سرکه، یک ترفند قدیمی و کاربردی است

4-بعد از شستن بدنه داخلی، آن را خشک کنید

بعد از اینکه تمام قسمت‌های داخلی یخچال را تمیز شستید، یک دستمال لطیف برداشته و داخل آن را کامل خشک کنید. در حین خشک کردن هم به تمام قسمت‌ها توجه کنید تا لکه‌ای روی بدنه باقی نمانده باشد.

پیشنهاد مطالعه

5-لاستیک یخچال را تمیز کنید

یکی از موارد مهم در تمیز کردن یخچال، تمیز کردن لاستیک درب یخچال آن است. اگر برای تمیز کردن لاستیک دقت کافی نداشته باشید، ممکن است لاستیک پاره شده و یا از بدنه جدا شود. آن زمان است که دیگر نمی‌توانید درِ یخچال را ببندید.

برای تمیز کردن لاستیک هم نباید از مایع سفیدکننده استفاده کرد. نصف لیوان آب را با نصف لیوان مایع سفیدکننده و یا سرکه مخلوط کرده و لاستیک را با آن تمیز کنید. بعد از شستن لاستیک، با دستمال آن را خشک کنید.

اگر حس کردید که لاستیک درب یخچال کهنه و فرسوده شده‌، با مراجعه به سامانه آچارباز، درخواست تعویض لاستیک درب یخچال را ثبت کنید. کارشناس آچارباز، در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای تعویض لاستیک اقدام خواهد کرد. کرد.

ترفندهای تمیز کردن یخچال
اگر لاستیک درب یخچال آسیب دیده است، آن را تعویض کنید

6-قسمت‌های بیرونی یخچال را بشویید

بعد از اتمام شستشوی فضای داخلی یخچال، نوبت شستن بدنه خارجی است. شستن بدنه خارجی به معنای این نیست که شلنگ آب را به بدنه بگیرید و تمام قسمت‌ها را بشویید، بلکه باید به همان صورتی که برای بدنه داخلی عمل کردید، بدنه خارجی را هم بشویید.

یک اسپری تمیزکننده نیاز دارید. روی بدنه یخچال را اسپری کنید و با دستمال تمام قسمت‌ها را تمیز کنید. این تمیز کردن فقط برای قسمت‌های کناری و جلوی یخچال است.

7-مراقب موتور یخچال باشید

بعد از تمیز کردن بدنه خارجی یخچال، به سراغ پشت آن بروید. در قسمت پشتی یخچال، موتور و سیستم خنک‌کننده قرار دارد. این قسمت به‌دلیل حساسیت بالایی که دارد، باید با احتیاط تمام شسته شود. زیرا هرگونه آسیب به این بخش، کل سیستم یخچال را دچار مشکل خواهد کرد. موتور یخچال و کندانسور را پیدا کرده و گردوخاک روی آنها را تمیز کنید.

پیشنهاد مطالعه

به سراغ سیستم خنک‌کننده بروید. سیستم خنک‌کننده یخچال، همان شبکه‌های درهم پیچیده سیمی هستند که در پشت بدنه قرار دارند. این شبکه‌های سیمی را با استفاده از یک برس بلند تمیز کنید. زیرا با گذشت زمان گردوخاک زیادی روی این شبکه‌ها را خواهد گرفت. تمیز کردن این سیستم موجب کاهش مصرف برق و کارایی بیشتر یخچال می‌شود.

در نهایت با جاروبرقی، گردوخاک را جمع کنید.

طرز تميز كردن يخچال استيل
شبکه‌های سیمی پشت یخچال را با دقت تمیز کنید

بعد از اتمام کار تمیز کردن یخچال، تمام طبقه‌ها و قفسه‌ها را در جای خود قرار دهید و یخچال را روشن کنید.

منتظر بمانید تا یخچال خنک شود. بعد از خنک شدن یخچال، مواد غذایی را تمیز کرده و مرتب داخل یخچال بچینید.

اگر زمان کافی برای انجام کارهای نظافتی منزل ندارید، از یک نظافتچی سیار آنلاین کمک بگیرید. فقط کافیست شما درخواست اعزام نظافتچی آچارباز را ثبت کرده و تمیز کردن یخچال را به او بسپارید و خودتان به کارهای مهم‌تر برسید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام. نظافتچی خانم می خوام که تنها آشپزخانه مو تمیز کنه ولی نمی دونم هزینه چقدر باید پرداخت کنم. و اینکه خانم مطمئن هستند. شما چطوری تمیز می کنید که اونطوری که دوست دارم آشپزخونه رو تمیز می کنه؟

    1. سلام

      شما میتوانید درخواست نظافتچی خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. از نظر نوع کاری که انجام میدهند هم مطمئن باشید چرا که همه نظافتچی ها متعهد و در آچارباز تایید صلاحیت شده اند.

      https://a4baz.com/cleaning/home

  2. موقع تمیز کردن فریزر دستم به یکی از سیم های مسی خورد و متاسفانه دیگه یخچال خنک نمیشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا