نظافت منزل و ساختمان

تمیز کردن شومینه؛ در کمتر از چند ثانیه دوده ها را پاک کنید

تمیز کردن شومینه

آتش درون شومینه علاوه بر دادن حرارت و گرما به محیط خانه، باعث ایجاد دوده و لکه‌های سیاهی در اطراف  شومینه خواهد شد. اگر از استفاده کنندگان شومینه باشید، همیشه به دنبال راهی برای تمیز کردن این وسیله گرمایشی هستید. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع این روش‌ها آشنا کنیم.

اگر شما هم از شومینه به عنوان یک وسیله گرمایشی استفاده می‌کنید، بی شک به دنبال روش‌هایی سریع و البته آسان برای تمیز کردن شومینه هستید. این وسیله گرمایشی پر کاربرد، علاوه بر زیبایی می‌تواند گرمای منزل شما را نیز تامین کند. اما با این حال، نمی‌توان منکر تاثیراتی که دوده شومینه بر محیط اطرافش می‌گذارد شد. لکه‌ها و دوده‌های سیاه به مررو زمان شما را کلافه خواهد کرد، بنابراین اگر به دنبال روشی برای تمیز کردن شومینه؛ در کمتر از چند ثانیه هستید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

 

حلال دوده چیست؟

اگر شما هم از استفاده کنندگان شومینه باشید، لکه‌های دوده و سیاهی را در اطراف آتش آن مشاهده کرده‌اید. این لکه‌های سیاه به راحتی روی دیوار می‌نشینند، اما با سختی زیاد از دیواره‌ها پاک می‌شوند. این سختی به خاطر روغنی بودن ، این دوده‌ها است که کار تمیز کردن را سخت و مشکل می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید حلال دوده چیست و چطور می‌تواند این لکه‌ها را از روی دیوار پاک کند، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

حلال دوده چیست
با استفاده از حلال دوده به راحتی می‌توانید تمامی لکه‌ها و سیاهی‌ها را از روی دیوار پاک کنید

همانطور که اشاره کردیم، روغنی بودن این دوده‌ها باعث می‌شود، لکه‌ها با سختی زیادی از روی دیوار تمیز شوند. این سختی باعث می‌شود، بسیاری از افراد، که در تمیز کردن شومینه و اطراف آن موفق نبودند، در آخر سال به فکر رنگ آمیزی دیواره‌های خانه بیافتند. اما روشی وجود دارد، که باعث می‌شود این چربی و لکه‌های سیاه، به سرعت از روی دیوار پاک شوند. در اولین قدم باید بدانید، بهترین روش برای لکه زدایی دوده‌ها استفاده از مواد قلیایی است، مواد قلیایی به خوبی روغن و سیاهی‌های روی دیوار را تمیز می‌کنند. برای رسیدن به محلولی با خاصیت قلیایی، بهتر است یک قاشق غذاخوری، سولفات تری سدیم را با چهار لیتر آب نیمه گرم مخلوط کنید. به یاد داشته باشید در این روش محلول نباید غلیظ و سفت باشد، بلکه باید برای تاثیر بیشتر رقیق باشد.

بهترین حلال دوده
روغنی بودن دوده‌های سیاه روی دیوار، موجب می‌شود فرایند تمیز کردن آن‌ها با مشکل روبرو شود

یک اسفنج برداشته و آن را به محلول بزنید و با آرامش روی دیوار بکشید. از اسکاچ و دیگر مواد ساینده که ممکن است، خط و خشی روی رنگ دیوار بیاندازند خودداری کنید. حالا باید درون یک سطل را با آب تمیز پر کرده و یک اسفنج دیگر را، درون این آب فرو کنید و برای آب کشی روی دیوار بکشید و به خوبی محلول روی دیوار را پاک کنید.

این حلال دوده به خوبی، لکه‌های سیاه و چربی را از روی دیوار پاک می‌کند. اگر هنوز لکه‌های دوده را روی دیوار مشاهده می‌کنید، می‌توانید به این محلول یک قاشق غذاخوری دیگر سولفات تری سدیم اضافه کنید. به یاد داشته باشید که میزان استاندارد سولفات تری سدیم، دو قاشق غذاخوری در چهار لیتر آب است. استفاده بیش از اندازه این ماده، موجب می‌شود رنگ دیواره‌ها کدر و یا از بین برود. بهتر است برای رعایت ایمنی، در هنگام استفاده از این مواد، از دستکش استفاده کنید و در زیر این محلول، برای جلوگیری از پاشش آن به سایر نقاط خانه، روزنامه پهن کنید.

حلال دوده چیست
حلال دوده به راحتی، دیوار‌های شومینه را از چرک و سیاهی پاک می‌کند

پاك كردن دوده از سقف و دیوار، با مواد طبیعی خانگی

در این قسمت از مقاله قصد داریم به شما، روش‌هایی برای پاك كردن دوده از سقف و دیوار با مواد طبیعی خانگی را بگوئیم. قبل از اینکه به سراغ تهیه این مواد طبیعی بروید، ابتدا باید شومینه را از هرگونه خاکستر و غبار تمیز کنید. در اولین قدم اطمینان حاصل کنید، شومینه به طور کامل سرد است، سپس با یک جارو تمام خاکستر‌های موجود درون شومینه را جمع کرده و هر گونه مواد اضافی و زائد را از درون آن بردارید. برای اینکار لازم نیست از لوازم خاصی استفاده کنید، جارو و خاک انداز کوچکی که در خانه دارید، برای این روش عالی است. دستکش، ماسک و عینک محافظ را برای زدودن خاکستر را، از یاد نبرید.

پاك كردن دوده از سقف
برای پاك كردن دوده از سقف و دیوار می‌توانید از مواد پاک کننده طبیعی که در هر خانه‌ای یافت می‌شوند استفاده کنید

تمیز کردن شومینه، با سرکه و آب

استفاده از مواد شوینده گران قیمت، که معلوم نیست چه تاثیری روی شومینه و دیواره‌های آن می‌گذارند را فراموش کنید. از مواد طبیعی که خاصیت پاک کنندگی بالایی دارند استفاده کنید، خبر خوب این است که این مواد در هر خانه‌ای یافت می‌شوند و قیمت مناسبی نیز دارند.

پیشنهاد مطالعه

یکی از این مواد طبیعی، سرکه است. باید ابتدا یک اسپری خالی برداشته و درون آن را با نسبت مساوی آب و سرکه پر کنید. سپس باید این محلول را روی نقاطی که در آن دوده را مشاهده می‌کنید اسپری کنید. سپس یک برس یا فرچه برداشته و محل لکه را به خوبی تمیز کنید. بهتر است برای رسیدن به نتیجه مطلوب، این فرایند را چندبار تکرار کنید. شما حتی از سرکه می‌توانید برای تمیز کردن اجاق گاز نیز استفاده کنید، برای خواندن روش‌های بیشتر در اینباره بهتر است مقاله تمیز کردن اجاق گاز را مطالعه نمایید.

پاك كردن دوده از سراميك
با سرکه و مقدار کمی آب، سفیدی و تمیزی را به دیواره‌های شومینه برگردانید

پاك كردن دوده از سراميك، با جوش شیرین و مایع ظرفشویی

برای پاک کردن دوده از سرامیک و دیوار‌های شومینه بهتر است، نصف فنجان جوش شیرین را با، دو یا سه قاشق از مایع ظرفشویی ترکیب کنید. به یاد داشته باشید که این محلول نباید خیلی رقیق و یا غلیظ باشید، رسیدن به یک حالت خمیری شما را نیز به هدفتان می‌رساند.

این ماده را روی دوده‌ها کشیده و بگذارید ماده، برای چند دقیقه روی آن بماند. سپس درون یک سطل را با آب گرم پر کرده و یک اسفنج تمیز برداشته و فرایند شستشو را آغاز کنید.

پاك كردن دوده از سراميك
برای پاک کردن دوده از سرامیک، به سراغ جوش شیرین بروید تا به راحتی دوده‌ها را از روی دیوار بزدائید

چگونه شومینه را تمیز کنم؟ با کرم تار تار

برای این روش کمی به کرم تار تار نیاز دارید، دو قاشق غذاخوری از این ماده را با کمی آب مخلوط کنید تا به ماده‌ای خمیر مانند برسید. این ماده را به آرامی روی نقاط سیاه و لکه‌های دوده شومینه بزنید. بگذارید این ماده روی این لکه‌ها مانده و بیشترین تاثیر خود را بگذارد. سپس یک قطعه اسفنج را با کمی آب گرم مخلوط کرده و خمیر را از روی شومینه پاک کنید. خواهید دید که لکه‌های سیاه به آسانی از روی دیوار پاک خواهند شد.

براق کننده آجر شومینه
با استفاده از کرم تار تار و کمی آب گرم یک خمیر با قدرت پاک کنندگی بالا درست کنید

براق کننده آجر شومینه، با این روش کاربردی

قبل از اینکه ماده خاصی را روی آجر شومینه بکشید، ابتدا باید گرد و غبار و ذرات و موجود روی آن را از بین ببرید. برای اینکار به کمی سفید کننده و آب نیاز دارید، می‌توانید سفید کننده را با کمی آب گرم مخلوط کرده و با استفاده از یک فرچه آن را به دیوار آجری بکشید. به یاد داشته باشید برای اینکار باید از دستکش و عینک محافظ و لباس مخصوص استفاده کنید. برای تمیز کردن آجر شومینه از سفید کننده، باید از فشار بالای آب استفاده کنید. بعد از شستشوی دیوار، بگذارید آجر‌ها خشک شوند و هیچگونه نمی نداشته باشند. سپس با استفاده از روغن جلادهنده آجر شومینه را براق کنید. اینکار به مهارت و تجربه زیادی نیاز دارد، پس بهتر است برای جلوگیری از هرگونه آسیب به آجر‌ها، اینکار را به افراد و ماهر و متخصص بسپارید.

براق کننده آجر شومینه
برای برق انداختن آجر شومینه، از افراد ماهر و متخصص کمک بگیرید

تمیز کردن شومینه، بهترین و سریع‌ترین روش

تمیز کردن شومینه کاری سخت و اصولی است و برای بهتر انجام شدن به مهارت نیاز دارد. اینکار می‌تواند در نظافت هفتگی و ماهانه منزل وقت زیادی از شما بگیرد، به خصوص در این زمان که خانه تکانی نزدیک است و فرصت چندانی برای تمیزکاری وجود ندارد.

اگر شما نیز فرصت چندانی برای تمیز کاری ندارید، بهتر است از خدمات نظافت منزل کمک بگیرید. با استفاده از سرویس خدمات نظافت منزل می‌توانید، خانه خود را در کمترین زمان ممکن تمیز کنید. برای بهره بردن از این خدمت، کافیست وارد سایت، وب اپ و یا اپلیکیشن آچارباز شده و درخواست نظافت منزل خود را ثبت نمائید. بعد از ثبت درخواست تیم پشتیبان آچارباز، با شما تماس گرفته و بعد از انجام هماهنگی‌های لازم، نظافتچی آقا یا خانم را به منزل شما، در زمان دلخواهتان می‌فرستد.

 

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل
3.7/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. باسلام نمای خونه سنگ مرمراست خونه اتش گرفته واتش ازپنجرها زده بیرون ونمای خونه روسیاه ودوده کرده باچه موادی بایدتمیزکرد
  ممنون

  1. باسلام
   آقا/خانم مختاریان عزیز، برای رفع سیاهی حاصل از دوده‌ها از یک برس سفت و محلول آب و بوراکس استفاده کنید.

 2. پاک کردن دوده از دیوار گچی رو چطوری انجام بدیم. تمیز کردن شومینه اونم که ۳ ماه تو زمستون روشن بوده خیلی سخته. ممنون از مطلب خوبتون

  1. درود بر شما با استفاده از همین روش‌های گفته شده در مقاله، شما به راحتی می‌توانید دوده را از دیوار گچی پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا