×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

نظافت منزل و ساختمان

راهنمای جامع تمیز کردن حمام؛ چیزی از قلم نمی افتد

با این که به نظر می‌رسد حمام به دلیل ارتباط مستقیم با آب و مواد شوینده مختلف، نیازی به شستشو ندارد، اما بهتر است بدانید یکی از مکان‌های اصلی تجمع باکتری‌ها است. همه‌ ما دوست داریم از سرویس بهداشتی‌ و حمامی استفاده کنیم که تمیز، پاک و عاری از هر گونه آلودگی باشد. بنابراین تمیز کردن حمام یکی از کارهایی است که باید با دقت و به صورت مرتب انجام شود. تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام یکی از کارهایی است که معمولا از زیر آن شانه خالی می‌کنیم چون اصلاً کار خوشایند و راحتی نیست. اما ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم که این کار را راحت‌تر و سریع‌تر از حالت عادی و بدون دردسر انجام دهید.

اولین قدم برای تمیز کردن حمام

پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع به تمیز کردن حمام با مواد شوینده، ابتدا با جارو و دستمال تمام موها و گرد و خاک‌ها را از سراسر سطوح جمع کنید. همچنین پیش از شروع به تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام، پرده حمام را باز کنید و در ماشین لباسشویی یا با دست شستشو دهید تا در پایان کار آن را دوباره نصب کنید.

تمام مواد شوینده حمام

همه مواد و لوازمی که برای شستشوی تمام بخش‌های حمام به آن‌ها نیاز دارید عبارتند از: پودر شستشوی دستی، مایع سفیدکننده، شیشه‌شوی، سرکه، جوش‌شیرین، فرچه یا مسواک قدیمی، دستمال و دستکش برای محافظت از دستانتان.
اکنون در این مقاله به روش‌های درست تمیز کردن حمام به تفکیک وسایل داخل آن می‌پردازیم:

نحوه شستن پرده حمام

اگر وان حمام منزل شما با یک پرده از بخش‌های دیگر آن جدا شده، لازم است بدانید که این پرده پر از آلودگی و میکروب می‌شود. پرده‌های حمام معمولا از جنس پلاستیکی هستند، پس می‌توانید از یک شوینده ساده برای تمیز کردن آن استفاده کنید و در نهایت برای تمیزکاری نهایی از سرکه استفاده کنید. اگر دوست ندارید پرده‌ حمام را داخل ماشین لباسشویی بشویید، آن را با دست و داخل یک ظرف بزرگ یا لگن تمیز کنید. برای بهتر تمیز شدن پرده، اجازه دهید در مخلوط شوینده و آب برای چند ساعتی بماند و سپس اقدام به شستشو کنید.

شستن پرده حمام
برای شستن پرده حمام حتما به جنس آن و دستورات شستشوی آن دقت کنید.

تمیز کردن کابین دوش حمام

اگر حمام خانه شما به جای وان حمام یا در کنار آن، یک کابین دوش دارد باید بدانید که وقتی دوش می‌گیرید آلودگی‌ها بر روی شیشه کابین می‌ماند. تمیز کردن کابین کار خیلی سختی نیست، از یک شیشه‌شوی ساده استفاده کنید و سطح آن را تمیز کنید. فقط برای تمیز کردن لبه‌ها و گوشه‌های کابین لازم است از یک مسواک قدیمی کمک بگیرید تا یک کابین دوش کاملا تمیز داشته باشید.

 

خدمات نظافت منزل با آچارباز
ارائه سرویس‌های با کیفیت نظافت اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی، تمیز کردن شیشه‌ها و مرتب کردن فضای کابینت‌ها و کمدها و نظافت و تمیز کردن کف و دیوارهای خانه و هر آنچه که شما در نظافت منزلتان نیاز داشته باشید. آچارباز برای سرویس‌دهی خدمات منزل آماده است.
درخواست نظافت منزل

 

تمیز کردن دوش حمام

در تمیز کردن حمام، شتسشوی دوش آن بسیار اهمیت دارد زیرا به علت رطوبت، محل تجمع باکتری‌های زیادی است که اگر آن را مرتب شستشو ندهید می‌تواند باعث بیماری‌های ریوی و حتی پوستی شود. از طرفی به دلیل وجود املاح در آب شهری، ممکن است روزنه‌های دوش بگیرد و به خوبی کار نکند. پس بهتر است هر چند وقت یکبار، هم برای سلامتی و هم برای کارایی بهتر، اقدام به تمیز کردن آن کنید. برای این کار، سردوش را در یک کیسه پلاستیکی پر از سرکه غوطه‌ور کنید و در کیسه را گره بزنید و اجازه دهید یک شب تا صبح در آن بماند، سپس دوش را آبکشی کنید. دوش حمام شما مثل روز اولش خواهد بود.

تمیز کردن دوش حمام
جرم هایی که دوش حمام شما را کیپ کرده اند با سرکه تمیز کنید.

تمیز کردن کاشی دیوار حمام و دستشویی

در تمیز کردن سرویس بهداشتی و حمام، نظافت کاشی‌ها از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام شود زیرا جرم‌ها و کثیفی‌ها از یک نقطه کوچک سرک می‌کشند و کم کم تمام نقاط را آلوده می‌کنند و گاهی نیز می‌توانند بیماری‌زا باشند.

برای تمیز کردن کاشی دیوار دستشویی و حمام می‌توانید از محلول جوش شیرین و آب داغ و صابون استفاده کنید. به این صورت که یک قاشق چایخوری صابون مایع، یک فنجان جوش شیرین و مقدار کمی آب را مخلوط کرده تا به صورت خمیری در بیاید. این مخلوط را به آرامی بر روی نقاط کثیف و آلوده بکشید و پس از چند دقیقه آبکشی کنید. پس از این کار با استفاده از یک بطری اسپری و مقداری سفیدکننده که از قبل آن را با آب مخلوط کرده‌اید اقدام به تمیز کردن حمام خود کنید. مخلوطی از جوش شیرین و سرکه نیز برای جرم‌گیری دستشویی و کاشی‌ها می‌تواند کار ساز باشد.

تمیز کردن هواکش حمام و دستشویی

هواکش‌ها از دیگر اجزایی هستند که در زمان تمیز کردن حمام باید به آن‌ها دقت و رسیدگی کنید. برای این کار ابتدا دریچه هواکش را باز کرده و در محلول آب و مایع ظرفشویی یا هر شوینده دیگری که در دسترس دارید، قرار دهید. اجازه دهید دریچه هواکش به مدت 15 دقیقه در آن بماند سپس در این فرصت بقیه اجزای هواکش را با یک دستمال، تمیز کنید. سپس دریچه را خشک کرده و مجدد نصب کنید.

تمیز کردن شیرآلات حمام و آینه

برای تمیز کردن شیرآلات حمام و سرویس بهداشتی باز هم می‌توانید از محلول سرکه و جوش شیرین استفاده کنید. به یاد داشته باشید که پس از شستشو، حتماً شیرآلات را با دستمال خشک کنید تا جای لکه‌های آب بر روی آن‌ها باقی نماند. اگر شیرآلات شما کدر رنگ شده‌اند، می‌توانید سس کچاپ را امتحان کنید. مقداری سس بر روی شیرآلات بمالید سپس با یک دستمال نم‌دار آن را پاک کنید و از برق و نویی شیرآلات‌تان لذت ببرید.

برای شستشوی آینه هم می‌توانید از شیشه شوی و دستمال خشک استفاده کنید. اما پیشنهاد ما به شما استفاده از خمیر اصلاح صورت آقایان است. به این صورت که خمیر را بر روی آینه بریزید و با یک دستمال به آرامی آن را پاک کنید. این کار نه تنها باعث تمیزی سطح آینه می‌شود بلکه از بخار کردن آینه در هنگام استحمام نیز جلوگیری می‌کند.

برق انداختن شیرآلات حمام
برق انداختن شیرآلات حمام با ساده ترین روش ها.

تمیز کردن وان حمام

برای تمیز کردن وان حمام، 2 راه کاربردی و بدون استفاده از مواد شیمیایی را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

1- وان را با آب داغ پر کنید و در آن مقداری سرکه اضافه کنید و اجازه بدهید به مدت نیم ساعت بماند، آب وان را به صورت کامل تخلیه کنید. سپس با یک دستمال آن را خشک کنید.

2- این راه برای گرفتن جرم وان حمام نیز پیشنهاد می‌شود و از طرفی آب کمتری نیز مصرف می‌کند. راهکار، استفاده از اسفنج است. مقداری سرکه را بر روی اسفنج بریزید و سراسر وان را با آن تمیز کنید سپس همین کار را با جوش شیرین تکرار کنید و در نهایت وان را آبکشی کنید. استفاده از نمک نیز می‌تواند برای جرم‌زدایی مفید باشد. به یاد داشته باشید که تمیز کردن وان حمام کاری است که باید به صورت هفتگی یا ماهانه انجام شود. اما اگر ماه‌هاست که فراموش کردید این کار را انجام دهید یا فرصت انجام این کار را نداشتید، وان حمام شما نیاز به یک تمیزکاری اساسی دارد، پس از خدمات نظافت منزل استفاده کنید، چون آنها تجربه خیلی بیشتری در زمینه نظافت دارند.

چند نکته ساده اما مهم

توجه داشته باشید که اگر فضای حمام و سرویس بهداشتی شما با هم یکی است، هرگز از دستمالی که برای تمیز کردن سرویس بهداشتی استفاده کرده‌اید برای تمیز کردن حمام استفاده نکنید.
برای تمیز کردن سرویس بهداشتی و کاسه توالت می‌توانید علاوه بر مواد شیمیایی، از مواد خانگی مانند لیمو ترش، سرکه و جوش شیرین نیز استفاده کنید. آب لیمو ترش، برق و جلای خاصی به سرویس خواهد داد و سرکه و جوش شیرین نیز باعث از بین رفتن جرم‌ها و آلودگی‌ها خواهند شد.
اگر نزدیک عید است و کارهای زیادی روی سرتان ریخته و انرژی کافی برای حسابی تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی را ندارید، به فکر سلامتی خود باشید و برای این کار از خدمات نظافت منزل استفاده کنید.

1/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. من برای تمیز کردن حمام از محلول سرکه و جوش شیرین استفاده میکنم خیلی موثره. به بقیه هم پیشنهاد میکنم.

    1. سلام

      بهتر است بعد از استفاده از سرکه برای تمیز کردن حمام، هواکش را روشن کرده و محیط را به خوبی با آب بشوئید

  2. سلام، حمام رو میشه با وایتکس و جوش شیرین و مایع ظرفشویی قاطی کرده و استفاده کرد؟

    1. سلام- خیر تحت هیچ شرایطی مواد شوینده را هم با مخلوط نکنید. این کار موجب تولید گازهای سمی شده و تنفس را دچار مشکل می‌کند. شما می‌توانید هر کدام از این مواد را جداگانه استفاده کنید.استفاده از آب گرم برای تمیز کردن حمام موجب تاثیر بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا