به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

شناخت خرابی و مشکلات DVD PLAYER

مشکلات DVD PLAYER

دستگاه‌های صوتی و تصویری به خصوص دستگاه پخش DVD به دلیل این که از بخش‌های بسیار حساسی تشکیل شده‌اند، امکان خرابی و مشکلاتشان نسبت به سایر لوازم برقی صوتی و تصویری بسیار بیشتر است. خرابی‌ها و مشکلات دی وی دی پلیر را می‌توان در منزل بر طرف کرد تنها در موارد بسیار خاص نیاز است که به دلیل مشکلات DVD Player به نمایندگی مراجعه کرده و این دستگاه را برای تعمیرات مرجوع کنید. شما می‌توانید برای تعمیر DVD Player درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

همچنین اگر می‌خواهید دستگاه شما، کمتر دچار خرابی شود می‌توانید راهنمای روش استفاده صحیح از DVD PLAYER را بخوانید.

مشکلات رایج DVD PLAYER چیست؟

از نظر ساختار، تمامی دستگاه‌های DVD PLAYER حاوی یک درایو نوری هستند که این درایو از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش نخست یک موتور جهت نگه داشتن و حرکت دورانی دیسک که معمولا نسبت به سایر قسمت‌ها کمتر دچار مشکلات می‌شود و بخش دوم یک واحد لیزر که به صورت خطی حرکت دارد و اطلاعات ضبط شده بر روی دیسک را می‌خواند که معمولا این نور لیزری از سمت مرکز به سمت خارج هدایت می‌شود.

یکی از مشکلات پخش کننده‌های دی وی دی این است که در حال بارگذاری و یا خواندن یک دیسک به اختلال بر خواهد خورد و دیسک به درستی عمل نخواهد کرد. برای رفع این مشکل معمولا تعمیرات مکانیکی می‌تواند آن را بر طرف سازد.

چند راه کار مکانیکی برای برطرف کردن مشکلات DVD PLAYER

از دیگر مشکلات DVD PLAYER ها این است که گاهی در مسیر سیگنال های نوری به دیسک، لنزها و فیلترهایی که وجود دارند دچار خاک گرفتگی و غبار گرفتگی می‌شوند.

هر چند که بیشتر مشکلات DVD PLAYER به دلیل استفاده نکردن از آن است، اما قرار گرفتن در مکان‌هایی که گرد و خاک بسیار وجود دارد نیز می‌تواند سبب بروز اختلالات نیز شود.

ولی در هر صورت یکی از رایج ترین مشکلات دی وی دی پلیرها را می‌توانیم به راحتی خودمان در منزل برطرف کنیم.

 

راهنمای خرید DVD PLAYER
دستگاه پخش DVD چندین سال است که تولید شده و در مدل‌های گوناگونی در بازار برای علاقمندان به فروش می‌رسد. این دستگاه قادر به پخش دیسک های فشرده که به اصطلاحی آن را DVD می‌نامیم، است. در حقیقت DVD PLAYER ها قادر هستند DVD-Video و همچنین DVD-Audio را به اجرا درآورند.
بیشتر بخوانید

 

صفحه رویی دستگاه را باز کرده و با انواع تمیز کننده‎‌ها مانند اسپری‌های شوینده یا آستن و الکل این قسمت را تمیز کنید. این کار را می‌توانید به کمک یک گوش پاکن انجام دهید. با یک گوش پاکن ماده شوینده را به لنز بزنید و با یک گوش پاکن دیگر آهسته آن را خشک کنید. این کار را چند مرتبه انجام دهید تا لنز به خوبی تمیز شود.

  • بخش لیزر را باز کنید با کمک انگشت یا نوعی ابزار پلاستیکی و یا به کمک سر یک مداد لنز یا همان بخش اپتیکال بلاک را کمی جابه جا کنید و به سمت جلو و عقب حرکت دهید.
  • لنز دستگاه DVD PLAYER را تمیز کنید. این کار را می‌توانید به کمک یک دستمال بدون پرز و کمی الکل هم انجام دهید.

بیشتر مشکلات DVD PLAYER ها پس از این تعمیرات مجدد اصلاح شده و دستگاه به کار خود ادامه می‌دهد ولی در صورتی که این کارها نتیجه بخش نبود بهتر است با یک برس نرم و بسیار کوچک داخل DVD PLAYER را تمیز کنید تا هیچ گونه مو و گرد و غبار داخل مکانیزم این دستگاه وجود نداشته باشد. اگر این تعمیرات و پاکسازی های خانگی جوابگو حل مشکلات DVD PLAYER نباشد، باید با نمایندگی دستگاه خود تماس گرفته و دستگاه را برای تعمیر به آن واحد ارجاع دهید.

مشکلات DVD PLAYER

خرابی اشاره گر درب

تمامی دستگاه‌های DVD PLAYER ها از یک درب متحرک برخوردار هستند که این درب یک اشاره‌گر جهت حرکت دارد. از دیگر مشکلات DVD PLAYER‌ها که به طور معمول در دستگاه‌های کم کیفیت رخ می‌دهد این است که گاهی صفحه جایگاه CD یا همان سینی دیسک هنگام ورود و خروج با اشاره‌گر درب برخورد دارد و مانع حرکت روان آن می‌شود.

برای حل این مشکل و دسترسی کامل به لولای درونی باید صفحه رویی DVD PLAYER را باز کنید و این اشاره‌گر را از سمت داخل با تنظیم پیچ‌ها رگلاژ کنید. اگر سینی دیسک خارج نشود می‌توانید در منوی تلویزیون روی پخش DVD دکمه PLAY را بزنید تا متوجه شوید که داخل دستگاه دیسکی وجود دارد یا خیر.

با مشاهده خطای NO DISC  متوجه می‌شویم که مشکل از دیسک داخل دستگاه نیست بلکه صفحه سینی دیسک حرکت نمی‌کند. علاوه بر این در صورتی که منبع تغذیه DVD PLAYER به درستی در مدار برق قرار نگیرد، سینی دیسک داخل و خارج نمی‌شود و نیاز است که واحد برق و مدار برقی دستگاه مورد بررسی قرار گیرد. به طور رایج، بیشتر مشکلات مربوط به درب دستگاه DVD PLAYER مربوط به منبع تغذیه برق آن می‌شود و باید به سراغ برق کشی این واحد بروید.

مشکل خواندن دیسک در DVD Player

اگر دستگاه DVD PLAYER شما مشکل خواندن دیسک دارد، بهتر است به جای این که به دستگاه DVD PLAYER خود مشکوک شوید، دیسک را مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از دیسک‌ها به دلیل استفاده مکرر و یا نگهداری نادرست دچار خراشیدگی می‌شوند.

این مشکل سبب می‌شود که دستگاه برای خواندن آنها با اختلال مواجه شود. بنابراین بهتر است به صورت کلی از DVDهای سالم‌تر و بدون خراشیدگی استفاده کنید. در غیر این صورت آنها را با کمک دستمال‌های بسیار لطیف و کمی خمیردندان از سمت داخل به خارج تمیز کنید و هنگامی که کاملا خشک شد، داخل دستگاه قرار داده و استفاده کنید. استفاده مداوم از CD هایی که این مشکل را دارند به دستگاه DVD PLAYER آسیب جدی وارد کرده و ممکن است لنز دستگاه دچار مشکلاتی شود که دیگر قابل استفاده نباشد.

سر و صدای دستگاه DVD PLAYER هنگام کار کردن

اگر هنگامی که دستگاه DVD PLAYER شما مشغول کار کردن است و سر و صدای زیادی از خود تولید می‌کند. این مشکل می‌تواند مربوط به واحد‌های READ و یا WRITE آن باشد. می‌توانید در طول فرآیند ضبط دیسک این مشکل را کاهش دهید. اما در صورتی که باز هم این مشکل برطرف نشد می‌توان گفت که مشکل از DVD و یا CD  می تواند باشد. تاب داشتن و کج شدن دیسک می‌تواند این مشکل را ایجاد کند.

پیشنهاد مطالعه

مشکلات کابلی DVD Player

گاهی وقت‌ها با این که از یک DVD بسیار سالم نیز استفاده می‌کنیم ولی دستگاه DVD PLAYER قادر نیست که آن را پخش کند. در این مواقع معمولا مشکل از اتصالات است و بهتر است اتصالات کابلی DVD PLAYER را کنترل کنیم.

اتصالات DVD PLAYER به پشت تلویزیون را کنترل کنید. ممکن است که قطع شده باشد و یا این که کابل آن دچار خرابی شده و نیاز باشد که از یک کابل جدیدتر استفاده کنید.

اگر کابل‌ها هیچ گونه مشکل و قطعی نداشتند، مطمئن شوید که برق به داخل دستگاه DVD PLAYER می‌رسد و سپس منبع خروجی DVD PLAYER را یک مرتبه خارج و مجدد وصل کنید. گاهی مشکل کابل‌های ورودی و خروجی با یک مرتبه قطع و وصل کردن به دستگاه کاملا حل شد و دستگاه به خوبی کار خواهد کرد.

از تلویزیون اقدام کنید

هنگامی که از بابت کابل‌ها مطمئن شدید، تلویزیون خود را روشن کنید و دکمه ورودی را بزنید تا بتوانید تمامی ورودی‌های تلویزیون را بررسی کنید. در بین دستگاه‌های ورودی باید نام DVD PLAYER خود را مشاهده کنید. در صورتی که مشاهده نشد، دستگاه DVD PLAYER به تلویزیون متصل نیست و باید مجدد اتصالات ورودی و خروجی را بررسی کنید.

نرم افزارهای کارآمد برای DVD PLAYER کامپیوتر

DVD PLAYERها فقط به سیستم‌های پخش سینمای خانگی محدود نمی‌شوند. بسیاری از دستگاه‌های DVD PLAYER ها در یک سیستم کامپیوتری تعبیه شده‌اند. به همین ترتیب این دستگاه‌ها نیز می‌توانند دچار اختلالات و مشکلاتی شوند که نحوه کارکرد آن‌ها درست مانند DVD PLAYER های سینمای خانگی است. در صورتی که بخش DVD PLAYER سیستم کامپیوتری شما دچار مشکل شد، با این چند نرم افزار می‌توانید تا حد زیادی به رفع این مشکلات بپردازید.

CDRoller یک برنامه بسیار عالی جهت تست دستگاه DVD PLAYER است که در صورت لزوم داده‌های اولیه را از روی CD و یا DVD بازیابی می‌کند.

CDCheck یک نرم افزار خوب دیگر که جهت کنترل و چک کردن درایوهای CD استفاده می‌شود.  این نرم افزار برای بازیابی اطلاعات از دیسک های آسیب دیده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

تعمیر دستگاه DVD Player در محل
در صورتی که هرگونه ایراد در دستگاه DVD Player خود مشاهده کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید تا در محل شما دستگاه تعمیر شود.
ثبت درخواست

 

 

منابع:

ifixit.com
itstillworks.com
computerhope.com
itstillworks.com

 

 


نویسنده :

33
دیدگاه بگذارید

avatar
17 نظرات
16 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
آچاربازعلیرضا سرحدیامیرمامان یه پسر عشقنجمه Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
محمد نوروزی
Guest
محمد نوروزی

سلام چند وقتی هست که وقتی دی وی دی داخل دستگاه میذارم لود نمیشه و دستگاه دی وی دی رو اجکت میکنه،ضمن اینکه درب دستگاه هم به راحتی قبل باز و بسته نمیشه و باید با دست درب رو ببندیم یا باز کنیم؛اشکال از کجاست؟آیا در خونه میشه تعمیرش کرد ؟اگر به نمایندگی بفرستیم چقدر هزینه داره؟ممنون در ضمن دستگاه من سامسونگ هستش،سر بلند باشید

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

اپتیکال درایو را تعویض کنید. اینکار بهتر است توسط کارشناس انجام شود. شما می توانید درخواست تعمیر درایور خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید تا کارشناس در محل شما اقدام به تعمیر دستگاه کند.

https://a4baz.com

سیدا
Guest
سیدا

سلام خسته نباشید ببخشید دستگاه دی وی دی کلا تصویر روسیاه و سفید پخش میکنه ممنون میشم راهنمایی کنید

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

۱- کابل صدا و تصویر (av-hdmi-component) بررسی شود.
۲- از اتصال کابل به ورودی صحیح اطمینان حصول شود.
۳- در صورت عدم رفع مشکل نیاز به بازدید توسط کارشناس وجود دارد.

شما می توانید درخواست تعمیر دی وی دی خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

https://a4baz.com

ا. کشوری نیا
Guest
ا. کشوری نیا

سلام. ما اهواز هستیم . اینجا هم کارشناس دارید؟

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

متاسفانه نه در حال حاضر، فقط در تهران خدمات ارائه می شود.

لیلا
Guest
لیلا

سلام وقت بخیر چند روزی هست که وقتی دی وی دی داخل دی وی دی پلیر می‌زارم پخش میشه ولی صدا نداره، در واقع کنترل تلویزیون برای دی وی دی هم کار نمیکنه قبلاً با کنترل تلویزیون می‌تونستم پلی کنم و انتخاب کنم الان نمیشه ضمن اینکه صدا هم نداره ، ممنون

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

ابتدا از سلامت کابل و اتصال صحیح آن مطمئن شوید.
همچنین با کنترل دیگری تست کنید. در صورتی که مشکل برطرف نشد، درخواست تعمیر دی وی دی پلیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

https://a4baz.com

صمد
Guest
صمد

درود بر شما وقت بخیر دستگاه برق داخل آن می‌آید ولی روشن نمی‌شود و یک شی دی هم داخل آن گیر کرده و خارج نمی‌شود ممنون میشم راهنمایی کنید

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

احتمال اختلال در منبع تغذیه وجود دارد. ولی نیاز است تا توسط کارشناس بازدید بیشتری شود. شما می توانید درخواست تعمیر DVD Player خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

https://a4baz.com

مهدی
Guest
مهدی

چرا وقتی فلش داخل دستگاه میزارم فیلم های داخل آن پخش نمی شوند

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

لطفا از فلش دیگری نیز استفاده کنید، در صورت عدم پخش هیچ فلش دیگری احتمال وجود مشکل در عملکرد برد اصلی وجود دارد و باید تعمیر شود. شما می توانید درخواست تعمیر تلویزیون خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناس با شما تماس گرفته و راهنماییتان می کند.

https://a4baz.com/tv-service

مهدی
Guest
مهدی

پس چرا فیلم های داخل سیدی پخش میشه ولی داخل فلش پخش نمیشه

محمد
Guest
محمد

سلام فلش میزارم داخل دستگاه دی وی دی مینویسه تصویر پشتیبانی نشد باید چیکار کنم بعضی فیلم هارو نشون میده بعضی هارم اونطوری مینویسه

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

احتمالا علت، عدم پشتیبانی از فرمت فایل است.
فرمت هایی که دستگاه قابلیت پخش آن را دارد را بررسی نمایید.

رضا
Guest
رضا

سلامن سی دی رو میزارم توی ضبط ماشین – موقع خوندن قطع و وصل میشه
علت اش چی میتونه باشه >….سی دی هم خط و خش نداره اصلا…

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

در این زمینه درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید. کارشناس با شما تماس گرفته و راهنماییتان می کند.

https://a4baz.com

حمید رضا
Guest
حمید رضا

سلام.سینی دیسک دستگاه دی وی دی ام مدام میرود داخل و باز خارج میشود،و اصلا جایی ایست نمی کند.آیا می تونم تعمیرش کنم؟چرا این طوری میشه.
ممنون میشوم سریع پاسخ دهید

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

مشکل میتواند به قسمت مکانیزم دستگاه مرتبط باشد.
گاهی اختلال در عملکرد برد اصلی نیز می تواند موجب بروز چنین مشکلی گردد. شما می توانید درخواست تعمیر DVD Player خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

https://a4baz.com

محمدی
Guest
محمدی

سلام دستگاه سینمای خانگی من یه نویز بنفش نشون میده و برفک. چه کنم؟ میتونید تعمیرش کنید؟

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

سوالتان کمی گنگ است. برای راهنمایی بیشتر با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید.

مهدی
Guest
مهدی

سلام
چرا وقتی فلش داخل دستگاه میزارم فیلم های داخل فلش پخش نمیشه انگار که اصلا تو فلش فیلم نیست ولی سیدی میزارم پخش میشه . فلش های دیگری هم امتحان کردم باز هم همین طور هست

حسن فاضلی
Guest
حسن فاضلی

سلام من دستگاه go sonic دارم مدل gsd-1222 فرمت این دستگاه هستMPEG 4 من ویدئو را با همین فرمت درفلش می ریزم. و آن را داخل دستگاه قرار می دهم . اما فایل باز نمی شود . ضمنا عکس و موسیقی در دستگاه خوانده می شود.

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

– از سلامت فایل اطمینان حاصل کنید.
– بررسی کنید بقیه فرمت های ویدیو پخش میشوند یا خیر
– در صورت عدم رفع مشکل، نیاز به بازدید توسط کارشناس وجود دارد و شما می توانید با ثبت درخواست در سامانه آچارباز مشکل dvd player خود را حل کنید.

https://a4baz.com

مهدی
Guest
مهدی

چرا وقتی فلش داخل دستگاه میزام فیلم های داخل فلش پخش نمیشه . انگار که اصلا توش فیلم نیست .
ولی عکس یا موسیقی را پخش میکند. فلش های دیگر هم امتحان کردم ولی نشد

نجمه
Guest
نجمه

سلام وقت بخیر – من dvd rw لپ تاپم (دل استودیو ۱۵۷۰) رو تعویض کردم – اما وقتی سی دی هم روش نیست صدا میده طوریکه انگار داره سی دی میخونه – و حدود ۵ دقیقه ادامه داره هر بار – باید چکار کنم ؟

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

اگر میتوانید یک بار دیگر dvd rw را جا بزنید یا از یک dvd rw دیگر استفاده کنید. در صورتی که باز هم مشکل برطرف نشد، درخواست تعمیر لپ تاپ خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

https://a4baz.com/laptop-service

مامان یه پسر عشق
Guest
مامان یه پسر عشق

سلام ممنون از مطلب مفیدتون اصلللللللا فک نمیکردم از کثیفی لنز به اون کوچچچولویی باشه با پسرم نشستیم درستش کردیم خیلی کیف داد مرسی👌😍

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

چقدر عالی، خوشحالیم از اینکه این مقاله راهنمای شما بود.

امیر
Guest
امیر

سلام من وقتی یه dvd میزارم تو دستگاه تا وسطا نشون میده بعد قطع میشه سیدی هیچ خشو خالی نداره سیدب درس هستش و برام خیلی مهمه اگه میشه راهنماییم کنین چطور درست میشه

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

احتمال اختلال در عملکرد یکی از موتور ها، مکانیزم و یا اپتیکال وجود دارد.
نیاز است توسط تکنسین بازدید گردد.

علیرضا سرحدی
Guest
علیرضا سرحدی

سلام،خسته نباشید،یک دیسک دی وی دی سالم رو بدون خش رو توی دستگاه گذاشتم ولی از یک جا به بعد رو پخش نمیکنه.

آچارباز
Admin
آچارباز

سلام

اگر در همین یک دی وی دی مشکل مشاهده می شود ایراد از دستگاه نیست. بهتر است با DVD های دیگری هم تست شود.

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.