کولر گازی

آب کولر گازی چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربردهای مختلف آب کولر گازی

یادداشت ویراستار: اصل این مطلب در اسفند 1400 نوشته شده بود و در فروردین 1403 دوباره بررسی و به‌روز شده است.

آب کولر گازی چیست؟ آیا می‌توان از این آب دوباره استفاده کرد؟ آیا نوشیدن آب کولر گازی خطرناک است؟آیا آب کولرگازی سمی است؟ این سوالات و موارد مشابه آن‌ها در مورد آب خروجی از کولر گازی وجود دارد؛ حتی برخی مواقع اعتقاداتی مثل سمی بودن این آب باعث می‌شود که خیلی از افراد آن را دور بریزند.

دور ریختن این آب شاید چندان مهم به نظر نرسد؛ اما تحقیقات نشان داده است که در یک ساختمان بزرگ که از کولرهای گازی برای خنک کردن محیط داخلی استفاده می‌کند تا 151 هزار لیتر آب کولر گازی تولید می‌شود که مقدار قابل توجهی است.

اگر تا امروز، آب کولر گازی را دور می‌ریختید یا تنها از آن برای شست‌وشو استفاده می‌کردید باید گفت که با انجام سرویس کولر گازی ، تمیز کردن دوره‌ای فیلترها و جمع‌آوری آب در ظرف تمیز می‌توانید از آن، استفاده کنید. برای ارتباط با کارشناسان ما می‌توانید در قسمت تعمیر کولر گازی سفارش‌تان را ثبت کنید یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید. در ادامه این مقاله از آچارباز همراه ما باشید تا شما را با موارد کاربرد آب کولر گازی در خانه آشنا کنیم.

فهرست محتوا

[post_links]

سوالات متداول درباره آب کولر گازی

در این قسمت برخی از مهم‌ترین سوالات درباره آب کولر گازی را بیان و در متن به آنها پاسخ می‌دهیم:

 1. اب کولر گازی از کجا میاد؟
 2. ایا اب کولر گازی مقطر است؟
 3. آب کولر گازی برای پوست خوبه؟

آب کولر گازی چیست ؟

در پاسخ به سوال آب کولر گازی چیست و اب کولر گازی از کجا میاد؟باید بگوییم. داخل کولر گازی یک شبکه از لوله‌های مسی با صفحه‌های آلومینیومی سرد قرار دارد. وقتی هوای گرم داخل خانه، از روی این شبکه فلزی عبور می‌کند، خنک می‌شود. همراه با خنک شدن مقداری از رطوبت هوای گرم روی شبکه فلزی به مایع تبدیل می‌شود.

رطوبت هوا در برخورد با لوله‌های مسی سرد، به حالت مایع تبدیل می‌شود و از راه مجرای خروجی به بیرون هدایت می‌شود.
سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

آیا آب کولر گازی آشامیدنی است؟

بسیاری از افراد سوال دارند که آب کولر گازی قابل خوردن است یا خیر.حتی برخی اعتقاد دارند که این آب سمی است و نباید آن را استفاده کرد.

نداشتن املاح مهم‌ترین ویژگی آب کولر گازی است. این ویژگی باعث می‌شود که مواد شوینده بهتر در این آب حل شوند و قدرت پاک‌کنندگی بیشتری داشته باشند.

نمی‌توان پاسخ قطعی به این سوال داد؛ زیرا در مورد آشامیدنی بودن این آب اختلاف نظر وجود دارد. برخی اعتقاد دارند، ذرات ریز داخل هوا (هاگ قارچ‌ها، مواد شیمیایی که از مبلمان یا مصالح ساختمانی آزاد می‌شود، ذرات گردوغبار و باکتری و میکرواورگانیسم‌های همراه آن) در این آب جمع می‌شوند و به سلامتی آسیب می‌رسانند. اما برخی دیگر اعتقاد دارند که فیلترهای کولر گازی این مواد را حذف می‌کنند و آشامیدن این آب مشکلی ندارد.

آب کولر گازی
با انجام سرویس دوره‌ای کولر، آب خروجی از قبل تمیزتر می‌شود و می‌توانید در موارد مختلفی از آن استفاده کنید.

اگر فیلترهای دستگاه به طور دوره‌ای تمیز شوند و کولر سرویس و پاکسازی شود، آب خروجی از کولر، قابلیت آشامیدن را دارد؛ البته باید گفت به دلیل نبود مواد معدنی و املاح در این آب نباید در خوردن آن زیاده‌‌روی کرد؛ چون ممکن است بدن به کمبود عناصری مثل کلسیم دچار شود؛ اما می‌توان با اضافه کردن املاح، از آن استفاده کرد.

6 کاربرد مختلف برای آب خروجی کولر گازی

علاوه بر نوشیدن از آب کولر گازی می‌توانید از آب کولر گازی برای کارهای دیگرتان نیز استفاده کنید. در ادامه با انواع کاربردهای آن آشنا می‌شویم:

1- آب کولر گازی برای آکواریوم

اگر آب کولر خود را به صورت بهداشتی جمع‌آوری کنید به طوری که هیچ گردوغبار و آلودگی وارد آن نشود، می‌توانید برای آکواریوم و تنگ‌ماهی از آن استفاده کنید.

2- آب کولر گازی برای رادیاتور

بهترین آب برای رادیاتور ماشین، آب مقطر است. ایا اب کولر گازی مقطر است؟ آب مقطر هیچ گونه املاح و مواد معدنی ندارد و موجب انسداد سیستم و بروز آسیب برای سیستم خنک کننده نمی‌شود. در نتیجه آبی که از کولرگازی هم خارج می‌شود بدلیل نداشتن املاح و مواد معدنی برای استفاده در رادیاتور ماشین، منطقی به نظر می‌رسد.

اگر قصد دارید از این آب برای رادیاتور ماشین استفاده کنید باید در جمع‌آوری آن دقت زیادی به خرج دهید؛ زیرا ورود هر گونه آلودگی، گردوغبار و ذرات معلق به این آب ممکن است برای رادیاتور ماشین مشکل ساز شود.

آب کولر گازی برای رادیاتور ماشین
از آب خروجی از کولر گازی می‌توان به عنوان آب رادیاتور ماشین استفاده کرد.

3- آبی بدون املاح برای اتو

می‌توانید از این آب برای اتوهای بخار که به آب مقطر نیاز دارند، استفاده کنید. برای استفاده از آب کولر در اتو، آن را در ظرف تمیزی جمع‌آوری کنید.

برای پاک شدن رسوبات داخل اتو هم می‌توانید، مخزن آن را از آب خروجی از کولر گازی پر کنید و یک روز کنار بگذارید. بعد از آن آب مخزن را کامل خالی کنید. با انجام مداوم این کار از رسوب گرفتن مجرای خروجی باد جلوگیری می‌کنید.

ریختن آب کولر گازی در اتو
از آب خروجی کولرهای گازی می‌توان برای اتوهای بخار استفاده کرد.

4- استفاده در بخارشو

اساس کار بخارشو، استفاده از گرما و فشار بخار آب برای از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌هاست؛ چون آب داخل مخزن این دستگاه به جوش می‌آید، باید املاحی در آن وجود نداشته باشد. با توجه به این موضوع، استفاده از این آب برای تمیز کردن خانه با بخارشو هم می‌تواند یکی از مصارف آب کولر گازی در خانه باشد.

5- استفاده در شستشوی ماشین، پنجره و لباس

نداشتن املاح مهم‌ترین ویژگی آب خروجی از کولر گازی است. این ویژگی باعث می‌شود که مواد شوینده بهتر در این آب حل شده و قدرت پاک‌کنندگی بیشتری داشته باشند. از دیگر مزایای این آب در تمیز کردن خانه می‌توان به تمیز کردن راحت‌تر گردوغبار، رسوبات و کثیفی‌ها با آب اشاره کرد.

6- شستشوی پوست

برخی افراد معتقدند از این آب می‌توانید برای شستن پوستتان نیز استفاده کنید؛ اما آب کولر گازی برای پوست خوبه؟

در مورد استفاده از آب کولر گازی برای پوست، نظرات مختلفی وجود دارد. برخی معتقدند که این آب بدلیل نداشتن املاح و مواد معدنی، برای پوست مفید است و می‌تواند به عنوان یک تونر طبیعی عمل کند. اما برخی معتقدند این آب برای افرادی که پوست حساسی دارند ممکن است مشکل ساز باشد.

در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید این آب را به پوست‌تان بزنید ابتدا آن را روی قسمت کوچکی از پوست‌تان امتحان کنید؛ در صورتی‌که مشکلی برای پوستتان بوجود نیامد آن را به سایر قسمت‌ها بزنید.

آب آلوده و تمیز کولر گازی
اگر آب کولر گازی به طور صحیح جمع آوری و نگهداری نشود، می‌تواند محل رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها باشد و خطرناک است.

آب کولر گازی برای گیاه و گل‌های آپارتمانی مفید است؟

در بسیاری از خانه‌های ایرانی، از آب کولر گازی برای گیاه استفاده می‌شود تا از دور ریختن آب جلوگیری شود. این آب به دلیل نداشتن املاح در خود، توانایی زیادی برای حل کردن مواد معدنی خاک را در خود دارد. البته استفاده مکرر از آب کولر گازی، خاک گیاه از مواد معدنی مفید تخلیه و رشد گیاهان دچار مشکل می‌شود.

برای پیشگیری از این موضوع، بهتر است برای آبیاری گیاهان آپارتمانی، از ترکیب آب معمولی و آب کولر گازی استفاده و هر سال خاک گلدان‌های خود را عوض کنید.

البته باید گفت در مورد گیاهان حساسی مثل ارکیده، گیاه کوزه‌ای و گیاهان گوشتخوار که به PH خاک و املاح آن حساس هستند، بهتر است از این آب برای آبیاری استفاده نشود.

کاربرد آب کولر گازی برای گیاه
استفاده از آب کولر گازی برای گیاهان آپارتمانی مناسب نیست و باعث ایجاد کمبود عناصر معدنی در آن‌ها می‌شود.

آب کولر گازی برای درختان

نیاز آبی درختان بسیار بیشتر از گیاهان آپارتمانی است و از طرفی ، حجم خاک اطراف ریشه‌های آن‌ها بیشتر است؛ پس استفاده از آب کولر برای آبیاری درختان مشکلی ایجاد نمی‌کند و تعادل املاح خاک را برهم نمی‌زند. شما می‌توانید به جای استفاده از آب لوله‌کشی برای آبیاری باغچه از آب کولر گازی استفاده کنید.

با توجه به کمبود و آلودگی منابع آبی، برخی از کشورهای گرمسیری، تحقیقات جالبی در مورد استفاده از آب کولر گازی در صنعت انجام داده‌اند. در یک مقاله عنوان شده است که می‌توان با جمع‌آوری و ذخیره درست این آب، از آن حتی در بخش صنعت و آزمایشگاه‌ها هم استفاده کرد.

آنچه درباره آب کولر گازی آموختیم

در این مقاله سعی کردیم راهنمای کاملی برای موارد استفاده از آب کولر گازی و کاربردهای آن بیان کنیم. چنانچه تصور می‌کنید آب کولر گازی شما تغییر رنگ داده یا بوی خاصی می‌دهد نباید از آن استفاده کنید و این نشانه به معنی رسیدن زمان سرویس دستگاه است. با سرویس به موقع دستگاه می‌توانید از آب آن استفاده‌های متعدد را ببرید.

برای ثبت سفارش و دریافت قیمت از کارشناسان ما می‌توانید در این صفحه روی کلمات تعمیر کولر گازی یا سرویس کولر گازی کلیک کرده سفارش‌تان را در اپلیکیشن ثبت یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی
4.3/5 - (15 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید. یه سوال داشتم اینکه ساختار کولر گازی مانند ساختار یخچال است .
  و اینکه اگر هوای یا باد گرم به این لوله های مسی برخورد کند .باز هم واکنش میعان رخ میدهد .و آب از کولر گازی خارج میشود .

 2. سلام برای استفاده آب کولر گازی برای رادیاتور ماشین باید با آب معمولی قاطی کنیم ؟یا همینجور بریزیم داخل رادیاتور؟

 3. آب خروجی رو به باغچه هدایت کرده بودیم و خیلی هم مفید بود ولی الان مدت 2 روزه که علیرغم اینکه کولر کار میکنه از دستگاه آب خارج نمیشه

 4. سلام از آب کولر گازی می توان در دستگاههای بخور سرد استفاده کرد ؟

  1. با سلام
   محمدرضای عزیز، بله میتوان در دستگاه بخور استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا