×

وب اپلیکیشن آچارباز را نصب کنید!

نصب

به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید. | درخواست تعمیر در محل

کولر گازی

برای خرید کولر گازی دست دوم به چه نکاتی باید توجه کرد؟

نکات مهم خرید کولر دست دوم

امروزه برخی از افراد به علت صرفه جویی در هزینه‌ها به خرید لوازم دست دوم روی می‌آورند. اما توجه داشته باشید اگر در خرید این گونه لوازم نهایت دقت را به خرج ندهید، این امر در دراز مدت نه تنها از لحاظ اقتصادی برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود، بلکه هزینه‌های اضافی روی دست شما خواهد گذاشت. برای مثال اگر قصد خرید کولر گازی دست دوم را دارید، نیاز است که نکاتی را در نظر بگیرید تا در نهایت خرید خوبی را تجربه کنید.

از این رو در این مقاله از آچارباز نکاتی را در این خصوص به شما آموزش می‌دهیم. بدون شک نکاتی که در ادامه‌ی مطلب گفته می‌شود، نه تنها به شما در خرید یک کولر گازی دست دوم کمک خواهد کرد بلکه به شما کمک می‌کند تا حتی در خرید یک کولر گازی نو نیز هوشمندانه عمل کنید.

البته در صورتی‌که کولر دست دوم باکیفیتی بخرید و قبل از استفاده از یک سرویس کار کولر گازی بخواهید وضعیت دستگاه را بررسی و در صورتی نیاز تعمیرات کولر گازی را انجام دهد. می‌توانید چندین سال با خیال راحت از کولرگازی استفاده کنید.

ظرفیت خنک‌کنندگی کولر و اندازه فضا

یکای گرمایی بریتانیا که به اختصار (BTU)  نامیده می‌شود. واحدی است که بر حسب آن میزان خنک کنندگی یا همان ظرفیت سرمایشی یک کولر را اندازه‌گیری می‌کنند. میزان خنک کنندگی یک کولر با اندازه‌ی فضا رابطه‌ی مستقیم دارد. یعنی در فضاهای کوچکتر باید از کولرهای کوچک‌تری که کمیت BTU آنها به نسبت پایین‌تر است و بالعکس هر چقدر فضا بزرگ‌تر باشد، باید از کولرهایی با BTU بالاتر، استفاده کنید.

وضعیت فیلتر اسپلیت دست دو

فیلتر یکی دیگر از مهم‌ترین و ضروری‌ترین قطعات کولر است، که وظایف مختلفی مانند تهویه و تصفیه هوا، از بین بردن ذرات ریز معلق در هوا، بو‌های نامطلوب، مواد شیمیایی، آلاینده‌ها و… را بر عهده دارد. گاهی اوقات میزان ذرات و گرد و غبار که به فیلتر می‌چسبد، به قدری زیاد می‌شود که می‌تواند تاثیر منفی روی هوای کولر داشته باشد.

 • برای جلوگیری از تجمع میکروب و گرد و خاک درون فیلتر، بهتر است هر چند وقت یکبار فیلتر کولر را بیرون بیاورید و آن را با مواد شوینده، خیلی تمیز بشویید.
 • به شما توصیه می‌کنیم اگر قصد خرید کولر گازی دست دوم دارید، بهتر است فیلتر آن را چک و از سالم بودن و البته تمیز بودن آن مطمئن شوید.

پس قبل از خرید کولرگازی دست دوم می‌توانید از راهنمایی و تجربیات یک تکنسین تعمیر کولر گازی استفاده کنید.

سلامت فیلتر در کولر گازی دست دوم
فیلتر یکی از حیاتی‌ترین قطعات کولر گازی است، که وظیفه‌ی تهویه و تصفیه هوا، از بین بردن ذرات ریز معلق در هوا، از بین بردن بو‌های نامطلوب، از بین بردن مواد شیمیایی، از بین بردن آلاینده‌ها و.. برعهده این قطعه است.
سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی

سطح گاز خنک‌کننده کولر گازی دست دو

گاز مبرد گازی است که پس از یک دوره‌ی مشخص از حالت مایع به حالت گاز در می‌آید و پس از گذشت مدتی دوباره از گاز به مایع تغییر حالت می‌دهد. اگر از سطح گاز مبرد در کولر گازی کاسته شود، راندمان کولر به اندازه‌ی چشمگیری پایین می‌آید. اگر کولر دچار نشت از قسمت‌هایی مانند لوله‌ها، اتصالات یا قسمت‌هایی که تعمیر شده‌اند، شود به شدت از سطح گاز مبرد کاسته می‌شود. برای خرد کولر گازی دست دوم حتما میزان گاز موجود در کولر و همینطور سالم بودن قطعات و عدم نشتی آن را توسط سرویسکار کولر گازی چک کنید.

پیشنهاد مطالعه

راندمان مصرف انرژی کولر گازی

مصرف پایین انرژی کولر گازی، برابر است با صرفه جویی درهزینه‌ها. در واقع هر چه کولر، گاز کمتری مصرف کند، در نهایت شما هم هزینه‌ی کمتری بابت گاز مصرفی منزل‌تان خواهید پرداخت. در حقیقت کولرهای گازی دست دوم، نسبت به کولر گازی‌های نو و آکبند کارایی و راندمان پایین‌ترین دارند. در واقع قطعات به مرور زمان، رفته رفته انرژی مصرفی‌شان نیز بیشتر می‌شود. با این حال بهتر است برای بالا بردن راندمان کولر گازی دست دوم حتما قبل از استفاده، آن را سرویس کنید.

مصرف انرژی کولر دست دوم
کولرهای گازی با برچسبی که معرف میزان انرژی مصرف آنهاست به بازار عرضه می‌شوند. شما به کمک این برچسب می‌توانید بفهمید که میزان مصرف انرژی کولر گازی شما چقدر است.

میزان صدای کولر گازی دست دو

میزان صدایی که کولر حین کار کردن از خود تولید می‌کند، یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که حین خرید کولر گازی (چه نو و چه دست دوم) باید به آن توجه کرد. همانطور که می‌دانید سر و صدا و آلودگی‌های صوتی می‌توانند به طور مستقیم روی سلامت اعصاب و روان و تمرکز افراد تاثیر منفی بر جای بگذارند.

 • به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید کولر آن را تست کنید و از سالم بودن قطعات آن مطمئن شوید. (خرابی قطعات کولر یکی از شایع‌ترین دلایلی است که منجر به افزایش صدای کولر می‌شود.)
دلیل صدای زیاد کولر گازی دست دوم
جریان هوا در کولر منجر به تولید صدا می شود اما اگر این صدا خیلی زیاد بود، ممکن است قطعه‌ای در کولر خراب شده باشد، که باعث می‌شود صداهای آزار دهنده‌ای تولید شود.

عمر کولر گازی و اسپلیت

عمر بیشتر کولر گازی برابر است با مصرف بیشتر انرژی؛ پس اگر قصد خرید کولر گازی دست دوم دارید، طول عمر قطعات آن را نیز در نظر بگیرید. اگر کولر گازی خیلی قدیمی و البته کار کرده باشد، بهتر است از خرید آن صرف نظر کنید؛ چرا که خرید لوازم دست دوم خیلی قدیمی علاوه بر این که مقرون به صرفه نخواهد بود، ممکن است پس از اینکه شما مدتی از آن استفاده کنید، از کار بیفتند و یا به صورت مدام نیاز به تعمیر کولر گازی پیدا کنید.

نصب و راه اندازی کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
نصب و راه اندازی کولر گازی

تفاوت قیمت کولر گازی دست دوم و نو

بدون شک کولر گازی دست دوم نسبت به کولر گازی‌ نو و آکبند، قیمت پایین‌تری دارد، اما در کولر گازی‌های کم مصرف اختلاف قیمت زیادی بین کولر گازی نو و کولر گازی دست دوم وجود ندارد. میزان قیمت یک کولر گازی دست دو به عواملی زیر بستگی دارد:

 • عمر کولر
 • میزان سالم بودن قطعات
 • سایر مشخصات دستگاه
پیشنهاد مطالعه

سلامت فیزیکی قطعات و تست عملکرد کولر

کولر گازی دست دومی که قصد خرید آن را دارید را به طور کامل چک کنید و از سالم بودن قطعات و اتصالات آن مطمئن شوید. دقت کنید که:

 • قطعات آن تعمیر یا تعویضی نباشند؛ چرا که در بیشتر اوقات قطعاتی که از قبل تعمیر شده‌اند، امکان خرابی بالایی دارند. همچنین ممکن است قطعاتی که تعویض شده‌اند و جایگزین قطعه‌ی اصلی کولر گازی شده‌اند، بی‌کیفیت و نامرغوب باشند.
 • برای دانستن مشخصات کولر کافی است به برچسبی که روی بدنه‌ی کولر تعبیه شده است مراجعه کنید و از اطلاعات اصلی و مهم کولر مانند تاریخ ساخت، مشخصات الکتریکی، نوع کمپرسور دستگاه و … مطلع شوید.
 • بهترین راه برای اینکه از سالم بودن کولر گازی مطمئن شوید این است که با فروشنده به توافق برسید که خرید کولر و پرداخت هزینه‌ی آن به پس از تست کردن و اطمینان از سالم بودن آن، موکول شود.
 • برای تست کردن کولرهای گازی پرتابل، فقط کافی‌ست با اتصال جریان برق به آن از سالم بودن یا عدم سالم بودن آن مطمئن شوید.
 • اما تست کردن کولر گازی های اسپلیت کمی دشوارتر است و اطمینان از سلامت فیزیکی قطعات آن، یک تعمیر کار متخصص و کاربلد را می‌طلبد، تا روی قطعات نظارت داشته باشد و با بررسی کردن دقیق آنها به سالم بودن یا عدم سالم بودن قطعات پی ببرد. پس قبل از خرید کولرگازی دست دوم می‌توانید از راهنمایی و تجربیات یک تکنسین تعمیر کولر گازی استفاده کنید.

حواستان باشد که صد در صد ریموت کولر را نیز چک کنید و از سالم بودن و همچنین همخوانی آن با کولر نیز اطمینان خاطر حاصل کنید.

سرویس کولر گازی در محل با آچارباز
برای سرویس کولر گازی خود کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. سرویسکاران آچارباز تمامی ابزارهای موردنیاز برای رفع مشکلات کولر شما را همراه خود دارند و دستگاهتان را حتی در روزهای تعطیل تعمیر خواهد کرد.
سرویس کولر گازی
5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. یک کولر اصل ژاپن توشیبا از خواهرم میخواهم بخرم ولی ۵سال استفاده شده و تابحال سرویس نشده ، ولی سالم است، نو بخرم به صرفه است؟ میگویند استاندار د یک کولر ۵سال استفاده است؟

  1. با سلام
   شادی عزیز، پاسخ به این سوال به میزان استفاده شخص قبلی از کولر، وضعیت نگهداری و مراقبت از دستگاه، موجود بودن قطعات در بازار و … متفاوت خواهد بود. اما به طورکلی به عقیده کارشناسان اگر از کولر گازی به درستی مراقبت شود میتواند بین 10-15 سال هم عمر کند.

 2. سلام
  میخوام یه کولرگازی دست دو بخرم برای مغازه ی 12 متریم تو شهر ما چون بغل دریاست تابستونا خییلی هوا گرم میشه و رطوبت هم کلافه ات میکنه . میشه راهنماییم کنین کولر چند هزار بخرم ؟

  1. با سلام
   سلمان عزیز، با توجه به مواردی که فرمودید می توانید کولر گازی ۱۲۰۰۰ بخرید یعنی می توانید به ازای هر متر ۱۰۰۰BTU در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا