به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰

۱۷ مشکل رایج ویندوز و راهکارهایی برای برطرف کردن آنها

رفع مشکلات رایج ویندوز

استفاده از ویندوز امروزه در بین اکثریت مردم عمومیت دارد و بسیاری از مردم از نسخه‌‌های مختلف سیستم عامل ویندوز روی کامپیوترها، گوشی‌‌ها و یا تبلت‌‌های خود استفاده می‌‌کنند. همه افرادی که از ویندوز استفاده می‌‌کنند و یا با آن سروکار دارند، با مشکلات ویندوز مواجه شده‌اند و این امر گاهی سبب نگرانی و حتی آزار و اذیت آنها می‌‌شود. با وجود این که سیستم عامل ویندوز، سیستم عاملی بسیار قوی و معتبر است، ولی با این حال مشکلات خاص خود را دارد.

سیستم عامل ویندوز

سیستم عامل ویندوز، یکی از محبوب‌‌ترین و رایج‌‌ترین سیستم عامل‌هایی است که امروزه بسیاری از مردم از آن استفاده می‌‌کنند. اولین سیستم عامل ویندوز در اواسط دهه ۱۹۸۰ متولد شد و تا به امروز نسخه‌‌های مختلف آن تولید و به بازار عرضه شده‌‌اند. هر کدام از نسخه‌‌های تولید شده ویندوز با وجود این که در مقایسه با نسخه‌‌های قبلی خود از ویژگی‌‌ها و خصوصیات زیادی برخوردار هستند، اما مشکلاتی هم دارند که با وجود رفع شدن برخی از آنها در نسخه‌‌های بعدی، همچنان مشکلات ویندوز برای بسیاری از افراد و کاربران این سیستم عامل آزاردهنده است.

تا به امروزه ۱۳ نسخه از ویندوز تولید و ارائه شده است که نسخه اول آن در سال ۱۹۸۵ ارائه شد و آخرین نسخه آن که ویندوز ۱۰ نام دارد، هم اکنون توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود، نسخه‌‌های مختلف سیستم عامل ویندوز هر کدام دارای مشکلات و ایرادهای خاص خود بودند که در ادامه به بررسی مشکلات ویندوز، به صورت کلی و مشترک می‌‌پردازیم.

مشکلات ویندوز

با وجود این که نسخه‌‌های مختلفی از ویندوز تا به امروز تولید و ارائه شده و هر نسخه نسبت به نسخه قبلی از پیشرفت‌‌های قابل ملاحظه‌‌ای برخوردار بوده، با این حال، مشکلات ویندوز از نسخه‌‌ای به نسخه دیگر ادامه یافته و با حل و برطرف شدن مشکلی در یک نسخه، مشکلی دیگر در نسخه بعدی به‌وجود آمده است. از این رو، آشنایی با مشکلات ویندوز می‌‌تواند، ضمن افزایش آگاهی و اطلاعات در مورد انواع مشکلات ویندوز، به ما کمک کند که بتوانیم برخی از آنها را برطرف کنیم. از جمله این مشکلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- آپگرید نشدن ویندوز ۷ و یا ویندوز ۸

یکی از مشکلات ویندوز مربوط به عدم آپگرید ویندوز ۷ و یا ویندوز ۸ است و برای رفع این گونه مشکلات می‌‌توانید به روش‌‌های زیر عمل کنید.

– ابتدا کنترل پنل را باز کنید و ویندوز آپدیت را اجرا کرده و اطمینان حاصل کنید که ویندوز به‌صورت کامل بروزرسانی شده است. اما اگر بروزرسانی ناموفق بود، در این صورت می‌‌توانید عیب‌یابی آپدیت ویندوز (Windows Update Troubleshooter) را براساس تصویر اجرا کنید.

رفع مشکلات رایج ویندوز

– راه دیگر برای رفع این گونه مشکلات، استفاده از ابزار (Media Creation) است که می‌‌توانید آن را از آدرس زیر دانلود کنید.

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

پس از دانلود، فایل را در کامپیوتر شخصی خود نصب کرده و اجرا کنید، تا سیستم را آپگرید کند.

– سومین راه برای رفع این مشکل، مطمئن شدن از غیرفعال بودن سخت افزار Disable Execution Prevention است. چرا که گاهی خود این سخت افزار سبب ایجاد خطا می‌‌شود. لذا باید اطمینان حاصل کنید که این سخت افزار در بایوس سیستم روشن است. برای این کار می‌‌توانید از منوی استارت گزینه عملکرد یا (performance) را جستجو کنید و بعد از باز شدن پنجره مربوط به آن روی گزینه Data Execution Prevention کلیک کنید و سپس گزینه turn DEP on for all programs and services را انتخاب کنید تا سیستم ریبوت شود.

رفع مشکلات رایج ویندوز

۲- عدم آپگرید شدن ویندوز ۱۰ به آخرین نسخه ویندوز ۱۰

هر چند وقت یکبار ویندوز ۱۰، ورژن بروزرسانی را منتشر که هر کدام از بروزرسانی‌‌های ویندوز ۱۰ دارای خصوصیات و ویژگی‌‌های خاص و منحصر به فردی بودند و باگ‌های امنیتی آن بهتر شد. علی‌رغم این که ویندوز ۱۰ بروزرسانی‌های خود را منتشر می‌‌کند، ولی با این حال یکی از مشکلات ویندوز عدم توانایی برخی از کاربران در بروزرسانی آن به آخرین نسخه است. برای استفاده کامل از تمامی قابلیت‌های ویندوز لازم است پس از نصب آن را فعال سازی کنید.در مورد این موضوع در مقاله «نحوه فعالسازی ویندوز ۱۰ با استفاده از Microsoft Toolkit» به طور کامل صحبت کرده‌ایم.

برای این که بتوانید این مشکل ویندوز ۱۰ را برطرف کنید، نیاز به این دارید که قبل از شروع به آپدیت کردن سیستم، ورژن ویندوز ۱۰ خود را چک کنید. برای چک کردن ورژن ویندوز خود می‌‌توانید از گزینه درباره ویندوز (About Windows) در صفحه نمایش استفاده کنید.

رفع مشکلات رایج ویندوز

اگر آخرین نسخه ویندوز ۱۰ روی سیستم شما نصب شده باشد، در این صورت می‌‌توانید از ابزار آپدیت ویندوز استفاده کنید و یا با استفاده از ابزار Media Creation به آپدیت کردن ویندوز خود اقدام کنید تا بتوانید ویندوز خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.

رفع مشکلات رایج ویندوز

۳- کار نکردن نسخه آپدیت ویندوز

از دیگر مشکلات ویندوز می‌‌توان به کار نکردن نسخه آپدیت ویندوز اشاره کرد. در بسیاری از مواقع این مشکل پیش می‌‌آید که با وجود بروزرسانی و نصب نسخه آپدیت ویندوز، متاسفانه کاربر با کار نکردن آن مواجه می‌‌شود. برای بررسی این مشکل بهتر است ابتدا چک کنید که آیا آپدیت ویندوز ۱۰ به‌صورت کامل انجام شده است و یا نه. چرا که در برخی موارد به دلیل این که ویندوز به صورت ناقص آپدیت می‌‌شود، برخی از کاربران با کار نکردن آپدیت ویندوز مواجه می‌‌شوند. اگر با وجود نصب شدن کامل آپدیت ویندوز با این مشکل مواجه هستید در این صورت می‌‌توانید با ضمن دانلود کردن به عیب یابی آن (download and run the Windows Update Troubleshooter) بپردازید. سپس ویندوز ریبوت شده و دوباره آپدیت می‌‌شود.

رفع مشکلات رایج ویندوز

اما اگر هنوز مشکل باقی است، در این صورت می‌‌توانید ابتدا بررسی کنید که آیا ری‌استور ویندوز درست است یا نقطه ری‌استور و یا بازگشت تعریف کنید. برای انجام این کار می‌‌توانید کلید win + x را فشار دهید و گزینه Command Prompt را انتخاب کنید. سپس در باکسی که ظاهر می‌‌شود عبارت net stop wuauserv را تایپ کنید. حال دکمه Enter را بزنید و سپس گزینه net stop bits را اینتر کنید. بعد از آن شما تاییدیه مبنی بر این که سرویس کار نمی‌‌کند را دریافت می‌‌کنید که بعد از آن جستجوگر Explorer را باز کرده و این عبارت را C:\Windows\SoftwareDistribution را وارد کنید و هر چه در آن است را مانند ub-folders. Now reboot پاک کنید و سپس پنجره آپدیت را باز کرده و روی چک آپدیت کلید کنید.

 

تعمیر کامپیوتر در محل با آچارباز
سرویس تعمیر کامپیوتر در محل آچارباز یک تعمیرگاه سیار آنلاین کامپیوتر است که کار آن عیب یابی و رفع ایراد تمامی سیستم‌های کامپیوتری است. در صورت بروز مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری، کافیست در اپلیکیشن خدمات سیار آچارباز، درخواست تعمیرکار سیار کامپیوتر را ثبت کنید.
درخواست تعمیر کامپیوتر

 

۴- غیرفعال کردن آپدیت مجدد

یکی از مشکلاتی که ویندوز دارد این است که گاهی به‌صورت خودکار آپدیت و کامپیوتر ری بوت می‌‌شود. اگرچه نسخه‌‌های ویندوز در آپدیت‌‌های خود خصوصیات و ویژگی‌‌های زیای به همراه دارد، ولی با این حال عدم کنترل بر آپدیت ویندوز یکی از مشکلاتی است که ویندوز دارد و برخی از کاربران با آن درگیر هستند. یک راه‌حل برای رفع این گونه مشکلات ویندوز ۱۰ به این صورت است که:

– از منوی استارت، عبارت gpedit را جستجو کنید و گزینه Group Policy Editor را اجرا کنید. پیکربندی کامپیوتر را در قسمت چپ صفحه انتخاب و سپس این دستورالعمل را دنبال کنید.

Administrative Templates\Windows Components\Windows Update

روی گزینه پیکربندی خودکار بروزرسانی (Configure Automatic Updates) که در لیست مشاهده می‌کنید، دوبار کلیک کنید و دکمه فعال‌سازی (Enabled radio) را انتخاب کنید و بعد در سمت چپ پنجره، گزینه دوم یعنی Notify for download and notify for install را انتخاب کنید. اکنون روی ok کلیک کنید. شما دیگر هیچ وقت نوتیفیکشن آپدیت ناموفق را نخواهید دید.

رفع مشکلات رایج ویندوز

ویرایشگر (Group Policy) در ویندوز ۱۰ در دسترس نیست، اما توصیه می‌‌کنیم که آخرین نسخه آپدیت ویندوز را باز کنید و روی آپشن Advanced کلیک کرده و گزینه Notify to schedule restart را از لیست نصب آپدیت‌‌ها انتخاب کنید.

رفع مشکلات رایج ویندوز

۵- نداشتن فضای کافی برای نصب

یکی از مشکلات ویندوز که بسیاری از کاربران در قدم اول با آن مواجه می‌‌شوند، نداشتن فضای کافی برای نصب ویندوز به ویژه نسخه‌‌های جدید ویندوز است. چرا که نصب یک ویندوز جدید به فضای آزاد روی درایو سیستم شما بستگی دارد و شما باید این فضا را به اندازه کافی داشته باشید تا ویندوز بتواند فایل‌‌های موردنظر خود را از روی دیسک ذخیره کرده و آن را دانلود کند.

برای مثال اگر می‌‌خواهید ویندوز ۱۰ را روی سیستم خود نصب کنید، باید در نظر داشته باشید که درایو شما باید حداقل ۱۶ گیگابایت فضای خالی داشته باشد. البته این فضا به اندازه مقدار فضایی است که نسخه‌‌های پیشین ویندوز نیاز داشتند. برای بررسی مقدار فضای آزاد موجود روی درایو خود می‌‌توانید به این شیوه عمل کنید که:

– ابتدا وارد My Computer شوید تا سپس بتوانید تمامی درایوهایی که از آن استفاده می‌‌کنید را مشاهده کنید. در پنجره مای کامپیوتر حجم اشغال شده و فضای خالی تک تک درایوها را می‌توانید مشاهده کنید و اگر می‌‌خواهید جزئیات بیشتری از درایورها را ببینید، در آن صورت می‌‌توانید روی آیکون درایور موردنظر کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که درایو اصلی شما و درایوی که قرار است ویندوز روی آن نصب شود، اغلب با حرف C مشخص می‌‌شود.

رفع مشکلات رایج ویندوز

۶- باز نشدن فایل

یکی دیگر از مشکلات ویندوز این است که با وجود دوبار کلیک کردن روی برنامه و فایل خاص، آن برنامه و فایل باز نمی‌‌شود. برای حل این مشکل توجه داشته باشید که اکثر برنامه‌ها در زمان نصب شدن، به‌عنوان پیش فرض برای باز کردن یک سری از فایل‌‌ها قرار می‌‌گیرد که اگر شما نمی‌‌خواهید آن دسته از فایل‌ها توسط این برنامه باز شود، باید خودتان برنامه‌‌ای را پیش فرض برای باز کردن فایل موردنظر انتخاب کنید. برای انجام این کار می‌‌تواند روی فایل با پسوند موردنظر که می‌‌خواهید فایل‌‌ها همیشه با این پسوند باز شوند راست کلیک کنید و از طریق گزینه Open with روی گزینه Choose Default Program کلیک کنید.

از لیست برنامه‌‌هایی که باز می‌‌شود، برنامه موردنظر خود را انتخاب کنید و همچنین تیک گزینه Always Use The Selected Program را بزنید. تا برنامه موردنظر به‌صورت پیش فرض همیشه باز شود.

۷- اسلیپ شدن مکرر ویندوز

اسلیپ شدن مکرر ویندوز یکی از مشکلات رایج ویندوز است که برای بسیاری از کاربران به وجود می‌‌آید. گاهی این مشکل به این صورت است که با وجود این که به یک آهنگ گوش می‌‌دهید و یا سیستم در حال دانلود است، ویندوز پس از مدت کوتاهی اسلیپ می‌‌شود. اگر این مشکل برای شما آزار دهنده است، برای رفع آن می‌‌توانید به آسانی اسلیپ شدن مکرر سیستم را غیرفعال کنید. برای رفع اینگونه مشکلات می‌‌توانید از کلیدهای ترکیبی Windows + R استفاده کنید و سپس در باکس ظاهر شده عبارت Powercfg.cpl را تایپ کرده و اینتر بزنید.

بعد از اینتر کردن پنجره‌‌ای باز می‌‌شود که در این پنجره بر روی Change Plan Settings کلیک کنید و سپس در بخش Put The Computer to Sleep که در تصویر زیر آن را مشاهده می‌‌کنید، گزینه هرگز (Never) را انتخاب کنید تا دیگر هیچ وقت ویندوز به اسلیپ نرود.

رفع مشکلات رایج ویندوز

۸- فعال سازی ویندوز

این گونه مشکلات می‌‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که در برخی موارد می‌‌توان به انجام دادن تغییراتی ساده در تنظیمات ویندوز آن را برطرف کرد.

با توجه به این نکته که آپدیت نسخه ۱۰ ویندوز به‌صورت آنلاین توسط مایکروسافت در اختیار خریداران گذاشته می‌‌شود، از این رو بروزرسانی ویندوز ۱۰ به‌صورت رایگان برای کاربران نسخه‌‌های پیشین در دسترس قرار داده می‌‌شود. لذا برای خرید نسخه های ۳۲ و ۶۴ بیتی ویندوز می‌‌توانید به وب سایت رسمی مایکروسافت مراجعه کنید.

اما اگر پس از خرید نسخه اورجینال و قانونی ویندوز نتوانستید آن را فعال کنید، در این صورت می‌‌توانید از ابزار جدیدی که ویندوز برای رفع این مشکل معرفی کرده است، استفاده کنید. مایکروسافت در سالگرد بروزرسانی ویندوز Anniversary Update ابزاری را معرفی کرده است که می‌‌تواند در بسیاری از مواقع برای حل مشکلاتی که ویندوز در زمینه فعال سازی دارد، به آن کمک کند. برای اجرا این برنامه و دسترسی به این خصوصیت ویندوز، می‌توانید وارد بخش تنظیمات شده و سپس از بخش Update & Security روی گزینه Activation کلیک کنید و درنهایت گزینه عیب‌یابی Troubleshoot را انتخاب کنید.

رفع مشکلات رایج ویندوز

۹- ریبوت شدن ویندوز پس از نصب بروزرسانی نرم افزاری

از دیگر مشکلاتی که ویندوز دارد، می‌‌توان به ریبوت شدن آن پس از نصب بروزرسانی‌‌های نرم افزاری اشاره کرد. ویندوز ۱۰ سیستم عاملی مبتنی بر اینترنت است. این مسئله اگرچه مزیت بسیاری خوبی است ولی گاهی اوقات سبب ایجاد مشکلاتی برای کاربران می‌‌شود که رویکرد مایکروسافت نسبت به نحوه عرضه و بروزرسانی‌‌های سیستمی یک از مشکلات ویندوز است.

در بروزرسانی ویندوز ۱۰، یکی از آزاردهنده‌‌ترین بخش‌ها ری‌استارت شدن کامپیوتر است که اغلب به‌صورت خودکار انجام می‌‌شود و می‌‌تواند بسیار دردسرساز باشد. چرا که ممکن است در حین کار سیستم را ریبوت کند و برخی از اطلاعات که هنوز ذخیره نکرده‌‌اید را از دست بدهید. برای رفع این مشکل می‌توانید به بخش تنظیمات (Settings) مراجعه کرده و سپس در گزینه  Update & Security روی گزینه Advanced Options کلیک کنید و در قسمت بالای صفحه حالت Notify to Schedule Restart را انتخاب کنید تا به این وسیله دیگر سیستم به‌صورت خودکار ریبوت نشود و برای ریبوت شدن از شما با نمایش دادن پیغام سوال بپرسید. به همین دلیل شما می‌‌توانید بعد از این، فرصت کافی برای ذخیره اطلاعات قبل از ریبوت شدن سیستم داشته باشید.

رفع مشکلات رایج ویندوز

۱۰- آپدیت نرم افزارهای قدیمی برای سازگاری با ویندوز ۱۰

وقتی نسخه به‌روز و جدیدی از ویندوز منتشر می‌‌شود و شما آن را روی سیستم خود نصب می‌‌کنید، در این صورت کاربر در اجرای برخی از نرم افزارهای قدیمی خود به مشکل برمی‌‌خورد. برای نمونه اگر شما قبل از این از ویندوز ۸ و یا ویندوز ۸.۱ استفاده می‌‌کردید و اکنون می‌‌خواهید از ویندوز ۱۰ استفاده کنید، شاید اکثر برنامه‌های شما در ویندوز ۱۰ اجرا شوند ولی اگر از ویندوز ۷ استفاده می‌‌کردید و اکنون از ویندوز ۱۰ استفاده می‌‌کنید، در این صورت ممکن است بسیاری از برنامه‌‌ها قابلیت اجرایی نداشته باشند، که این امر بیشتر به دلیل مشکل ناسازگاری نرم افزارها است. برای رفع این مشکل می‌‌توانید به Windows Store مراجعه کنید و آخرین بروزرسانی عرضه شده را برای برنامه‌‌های خود دریافت کنید و به این ترتیب از آن استفاده کنید. چرا که توسعه دهندگان برنامه، خود را با بروزرسانی‌‌های ویندوز سازگار می‌‌کنند و شما می‌‌توانید با دانلود و نصب نسخه‌‌های بروزرسانی شده از نرم افزارهای موردنظر، مشکل را برطرف کنید.

رفع مشکلات رایج ویندوز

۱۱- روشن شدن خودکار سیستم در حالت اسلیپ

روشن شدن خودکار ویندوز در حالی که در حالت اسلیپ قرار دارد، از دیگر مشکلاتی است که ویندوز دارد. این مشکل ویندوز می‌‌تواند به دو دلیل به‌وجود آید که یکی متصل شدن دستگاه دیگر به سیستم و یا نصب خودکار یک برنامه روی ویندوز است به‌وجود آید.

برای رفع این مشکل ویندوز بهتر است، ابتدا تمام وسایل جانبی که به سیستم وصل است را بررسی کنید و آنها را از Case به نوبت خارج کرده و منتظر بمانید که آیا باز در حالت اسلیپ سیستم روشن می‌‌شود یا نه. البته به این نکته توجه داشته باشید که گاهی هم خراب بودن صفحه کلید می‌‌تواند سبب ایجاد این مشکل ویندوز شود. برای رفع این مشکل ویندوز می‌‌توانید وارد بخش تنظیمات پیشرفته (Advanced Settings) از طریق Power Oprions شوید و سپس روی گزینه اسلیپ (Sleep) کلیک کنید و گزینه Allow Wake Timers را انتخاب کرده و آن را غیرفعال (disable) کنید.

پیشنهاد مطالعه

۱۲- اجرای برنامه‌ها در پس زمینه

اجرای برنامه‌‌ها در پس زمینه از دیگر مشکلات ویندوز است، به ویژه این که در ویندوز ۱۰ بسیاری از برنامه‌‌ها از پیش نصب شده‌‌اند، که چه از آنها استفاده کنید و یا استفاده نکنید. این برنامه‌‌ها در پس زمینه سیستم در حال اجرا هستند که سبب می‌‌شوند سرعت سیستم و یا اینترنت کند شود. از این رو، بهترین راه برای رفع این مشکل غیرفعال کردن اجرای این برنامه‌‌ها در پس زمینه است.

برای غیرفعال کردن اجرای برنامه‌‌ها در پس زمینه باید وارد بخش تنظیمات (Settings) و از طریق بخش (Privacy) وارد بخش Backgroung Apps شوید. در صفحه‌‌ای که باز می‌‌شود می‌‌توانید برنامه‌‌های که نمی‌خواهید در پس زمینه اجرا شوند را غیرفعال کنید.

۱۳- به وجود آمدن مشکل تاچ پد بعد از بروزرسانی

غیرفعال شدن تاچ پد لپ تاپ بعد از بروزرسانی و ارتقاء ویندوز ۷ و یا ویندوز ۸ به ویندوز ۱۰، از مشکلاتی است که ویندوز دارد. برای رفع این مشکل بهتر است ابتدا به صفحه کلید خود نگاه کنید که آیا صفحه کلید دارای کلیدی برای غیرفعال کردن تاچ پد است یا خیر. چرا که گاهی احتمال دارد به‌صورت ناخواسته کاربر از صفحه کلید تاچ پد را غیرفعال کرده باشد. درصورتی که مشکل با این روش برطرف نشود، برای حل این مشکل می‌‌توانید به بخش تنظیمات و سپس دیوایس (Devices) مراجعه کنید و در این بخش وارد Mouse & Touchpad و سپس روی گزینه Additional mouse options کلیک کنید. با کلیک کردن روی این گزینه، یک پنجره جدید ظاهر می‌‌شود که در این پنجره می‌‌توانید روی تنظیمات دیوایس (Device Settings) رفته و سپس روی دیوایس موردنظر خود کلیک کنید و در پنجره ظاهر شده تاچ پد را فعال کنید.

اما اگر به این روش هم مشکل برطرف نشد، می‌‌توانید از کلیدهای ترکیبی Windows Key + X استفاده کرده و گزینه مدیریت دیوایس (Device Manager) را انتخاب کنید و سپس روی گزینه‌ای به نام Mice and other pointing devices کلیک کنید و زیر شاخه‌های آن روی گزینه مربوط به تاچ پد راست کلیک کنید و با انتخاب Update Driver Software درایو را بروزرسانی کنید. با بروزرسانی درایو می‌‌توانید مشکل را برطرف کنید.

تعمیر کامپیوتر و لپ تاپ در محل

۱۴- کار نکردن اسلایدشو ویندوز

اسلایدشو و تم‌‌ها یکی از بهترین راه‌‌های ویندوز برای زیبا نگه داشتن دسکتاپ است که هر چند وقت، خودبه‌خود تغییر می‌‌کند و سبب تغییر صفحه نمایش کامپیوتر می‌شود. ولی با این حال یکی از مشکلات ویندوز مربوط به کار نکردن اسلایدشو است. کار نکردن اسلایدشو ممکن است به‌دلیل صرفه جویی در برق و قدرت سیستم به‌وجود آید که ویندوز آن را غیرفعال کند. از این رو برای فعال کردن این قابلیت ویندوز می‌‌توانید به‌صورت زیر عمل کنید.

– از کلید ترکیبی ویندوز Windows + R استفاده کنید و سپس در کادری که ظاهر می‌‌شود، عبارت Powercfg.cpl تایپ کنید تا وارد بخش Power Options شوید. با وارد شدن به این بخش روی گزینه Change Advanced Power Settings کلیک کنید و بخش Desktop Background Settings را باز کنید و سپس روی عبارت اسلایدشو (Slideshow) کلیک کنید و از بین گزینه‌‌های نشان داده شده، عبارت فعال‌سازی یا (Available) کلیک کنید.

۱۵- فعال کردن حالت Safe Mode

یک راه امن و مطمئن برای راه‌اندازی کامپیوتر و اجرای سیستم بدون این که بخواهید برنامه‌های اضافی را اجرا کنید، استفاده از Safe Mode است. استفاده از این قابلیت موجب می‌‌شود در شرایطی که حتی سیستم شما از لحاظ نرم افزاری به هم ریخته باشد، کامپیوتر بتواند بوت شود و سیستم عامل را اجرا کند. اما گاهی دسترسی و پیدا کردن Safe Mode در ویندوز ۱۰ مشکل می‌‌شود. با این حال در زمان بوت شدن سیستم در ویندوز ۱۰، برای دسترسی به قابلیت Safe Mode تنها کافی است که کلید شیفت (Shift) را پایین نگه دارید و یا در حین پایین نگه داشتن این کلید، از گزینه ری‌استارت در سیستم خود استفاده کنید تا بتوانید وارد پنجره Safe Mode شوید.

رفع مشکلات رایج ویندوز

۱۶- طولانی شدن زمان اسلیپ شدن کامپیوتر

از دیگر مشکلات ویندوز می‌‌توان به طولانی شدن زمان اسلیپ شدن سیستم اشاره کرد. به‌طور کلی می‌‌توان گفت که در حالت عادی سه الی پنج ثانیه طول می‌‌کشد تا سیستم به حال اسلیپ برود. ولی اگر سیستم با گذشت ۱۵ ثانیه هنوز به اسلیپ نرفته است، در آن صورت می‌‌توان گفت که اسلیپ شدن کامیپوتر یکی از مشکلات اصلی ویندوز است که دلیل آن می تواند به علت استفاده شما از حالت Hybrid Sleep باشد.

در این حالت سیستم قبل از این که به حالت اسلیپ بروید ابتدا تمامی اطلاعات را روی هارد کپی می‌‌کند و سپس خاموش می‌‌شود تا اطلاعات ذخیره نشده از روی سیستم پاک نشود. استفاده از این روش بهترین راه برای ذخیره کردن اطلاعات و جلوگیری از پاک شدن آنهاست. اما برخی از کاربران با این مدت زمان اسلیپ شدن ویندوز مشکل دارند و ترجیه می‌دهند که ویندوز هر چه سریع‌تر اسلیپ شود. از این رو می‌توان برای رفع این مشکل ویندوز، به تنظیمات مراجعه کرده و آن را به حالت عادی قرار دهید. برای انجام این کار می‌‌توانید از کلید ترکیبی Windows + R استفاده کنید و در کادر باز شده عبارت Powercfg.cpl را تایپ کنید و سپس کلید enter را فشار دهید. با فشار دادن کلید اینتر وارد بخش Change Advanced Power Settings می‌شوید و در این بخش می‌‌توانید از قسمت Hybrid Sleep گزینه off را انتخاب کنید تا اسلیپ شدن سیستم به حالت عادی باز گردد.

۱۷- مشکل ناسازگاری پرینتر با ویندوز

ناسازگاری پرینتر با ویندوز ۱۰ از دیگر مشکلات ویندوز است که این مسئله می‌‌تواند برای دستگاه‌‌های قدیمی دردساز شود. اگر شما از ویندوز ۷ و یا نسخه‌‌های قدیمی ویندوز به ویندوز ۱۰ کوچ کرده‌‌اید، توصیه می‌‌شود که درایورهای پرینتر خود را نیز بروزرسانی کنید تا مشکلی در استفاده از آن به وجود نیاید و بتوانید در ویندوز ۱۰ از پرینتر خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که به‌روز کردن درایورهای پرینتر کار دشواری نیست و می‌‌توان نام پرینتر خود را در گوگل به همراه درایور آن سرچ کنید و آخرین نسخه سازگار با ویندوز ۱۰ را دانلود و نصب کنید. در زمان نصب درایورهای بروزرسانی، بهتر است براساس دستورالعمل‌های شرکت سازنده، مراحل نصب را انجام دهید و همه مراحل را به پایان برسانید.

رفع مشکلات رایج ویندوز

بنابراین اگر پرینتر شما بعد از بروزرسانی سیستم عامل ویندوز، با آن ناسازگار شده است، در این صورت، درایوهای آن را آپدیت کنید.

 

 

 

منبع:

itpro.co.uk

techradar.com

 

 


نویسنده :

۶ دیدگاه

 • mahdi گفت:

  سلام ببخشید لب تاب من ویندوزش پرید و وقتی ویندوز نصب شد برخی از ویژگیاش کار نمیکنه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مهدی عزیز، لطفا بفرمایید چه ویژگی مد نظر شما است؟ تا بتوانیم شما را بهتر راهنمایی کنیم

 • yalda گفت:

  لبتاب من چند وقتیه برنامه های روی صفه اش پاک شده هیچی ندارم ….چیه مشکل چیکار کنم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   یلدای عزیز ممکن است هارد دیسک و یا رم شما دچار اختلال شده باشد یا فقط ناشی از مشکلات سخت افزاری باشد سیستم را با حالت safe mode راه اندازی کنید اگر همچنان مشکل وجود داشت، لازم است این مورد توسط کارشناس بررسی شود. شما می‌توانید درخواست تعمیر لپ تاپ در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • ghazal گفت:

  ویندوز لپ تاپم دو روز دووم نمیاره باز میگه باید اپدیتش کنی چرا اینجوری میشه هعی

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   دوست عزیز، از قسمت تنظیمات آپدیت خودکار ویندوز را غیرفعال و سیستم را یکبار ری استارت کنید. مشکل حل خواهد شد.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.