به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری

هنگامی که بعد از یک روز کاری سخت و یا یک ورزش سنگین به خانه برمی‌گردید، بهترین کار استحمام است. اگر آبگرمکن دیواری منزل شما خاموش باشد، آیا طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری را می‌دانید؟ آیا بدون کمک افراد تعمیرکار می‌توانید آبگرمکن را روشن کرده و از آب گرم آن استفاده کنید؟

در دنیای امروزی و استفاده روزافزون از وسایل صنعتی، باید اطلاعات اولیه‌ درباره هر کدام از این وسایل را داشته باشید؛ زیرا در غیر این صورت برای هر کار جزئی باید به تعمیرکار مراجعه کرده و هزینه زیادی بپردازید. ما در این مطلب می‌خواهیم شما را با طرز روشن کردن انواع آبگرمکن دیواری آشنا کنیم.

چطور آبگرمکن دیواری را روشن کنیم؟

آبگرمکن‌ها در مدل و برندهای مختلف طراحی شده و در بازار به فروش می‌رسند. تا به حال برندهای متنوعی از آبگرمکن در ایران ساخته شده‌اند. مارک‌هایی مانند بوتان، پلار، سوزان و ایران شرق که بازار فروش خوبی دارند. این آبگرمکن‌ها نه تنها در برند، بلکه از نظر نوع مدل نیز متنوع هستند. برخی از آنها به روش دستی روشن شده و بعضی دیگر اتوماتیک. سوخت تعدادی از آنها برقی بوده و برخی دیگر گازی. ما در ابتدا به نحوه روشن کردن آبگرمکن‌های دستی می‌پردازیم.

طرز روشن کردن آبگرمکن‌ به صورت دستی

معمولا طرز روشن کردن آبگرمکن‌ دیواری در همه مدل‌ها با فشردن یک دکمه صورت می‌گیرد و کار سختی نیست. اما موضوع در مورد آبگرمکن‌های دستی اندکی متفاوت است. در ابتدا این را در نظر داشته باشید که روشن کردن این مدل از دستگاه‌ها به وسیله کبریت، کار سخت و خطرناکی محسوب می‌شود. فاصله شمعک آبگرمکن تا جایی که دست می‌تواند در آن قرار بگیرد زیاد بوده و امکان رسیدن کبریت به شمعک وجود ندارد. در این صورت احتمال سوختن دست و یا خطرات دیگر زیاد است.
بنابراین پیشنهاد می‌شود که یک فندک دسته بلند تهیه کرده و از آن برای روشن کردن دستگاه استفاده کنید. برای روشن نمودن آبگرمکن دستی به این ترتیب عمل کنید:

 • درب شمعک که در قسمت پایین دستگاه قرار داده شده است را باز کنید.
 •  هنگامی که درب را باز می‌کنید می‌توانید شمعک آبگرمکن را مشاهده کنید.
 • در این مرحله با یک دست دکمه مربوطه را فشرده و همزمان اندکی به سمت درجه پایین دستگاه بچرخانید.
 • وقتی که دکمه را چرخاندید، آن را نگه داشته و با دست دیگر شعله را به سمت شمعک ببرید.
 • با نزدیک شدن شعله به شمعک، آبگرمکن روشن می‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در طول مدت ۳۰ ثانیه نگه داشتن دکمه، فندک را به نزدیکی شمعک برده و آن را روشن کنید. بعد از روشن کردن درجه حرارت موردنظر را تنظیم کرده و از آب گرم آن لذت ببرید.

نحوه روشن کردن آبگرمکن اتوماتیک

طرز روشن کردن آبگرمکن‌ دیواری اتومات آسان‌تر از دستی آنهاست. این دستگاه‌ها را به طور کلی به یک روش روشن می‌کنند. البته ممکن است در برخی برندها و مدل‌ها تفاوت اندکی در آن وجود داشته باشد. نحوه روشن کردن اغلب آنها به این صورت است:

روش شدن خودکار آبگرمکن
روشن کردن اتوماتیک بسیار آسان‌تر از روش دستی است.
 • در ابتدای کار اتصال برق به دستگاه را قطع کنید.
 • لوله گاز و یا شلنگ آب متصل شده به آبگرمکن را جدا کنید.
 • جهت تخلیه مخزن دستگاه، یک شلنگ به قسمت انتهایی مخزن وصل کرده و یک تشت را هم در زیر آن قرار دهید.
 • صبر کنید تا همه آبهای داخل مخزن از دستگاه خارج شود.
 • آب سرد را با فشار بالا باز کرده و تا ۵ الی ۱۰ دقیقه اجازه دهید که باز بماند.
 • هنگامی که آب مخزن را کاملا خارج و مخزن را تمیز کردید، آب را ببندید.
 • مجدد آب مخزن را باز کرده و آن را با آب تازه پر کنید.
 • تا این مرحله تخلیه، معمولا در همه آبگرمکن‌های مخزن دار یکسان است.
 • اکنون شیر آب مربوط به دستگاه را باز کرده تا هوای موجود در داخل آن با اندکی آب خارج شود.
 • شیر آب را بسته و گاز را در حالت باز قرار دهید.
 • در این مرحله دکمه روشن کردن را فشرده و به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید.
 • در مدت نگه داشتن دکمه روشن، صدای خارج شدن گاز شنیده می‌شود. با نگاه کردن به پنجره آبگرمکن که در قسمت پایین آن قرار دارد در مورد روشن بودن شعله شمعک اطمینان حاصل کنید.
 • بعد از روشن شدن دستگاه می‌توانید درجه حرارت آن را به دلخواه تنظیم کرده و روی آن ثابت کنید.
پیشنهاد مطالعه

طریقه روشن نمودن آبگرمکن برقی

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری از نوع برقی آن با انواع دیگر متفاوت است. در این دستگاه‌ها پنجره‌ای برای نمایش شعله وجود ندارد. برای تشخیص روشن بودن آبگرمکن باید به صدای گاز توجه کنید. آب در حدود یک ساعت بعد از روشن شدن دستگاه، گرم می‌شود. به محض باز کردن شیر آب گرم، آب مصرفی منزل شما داغ شده و می‌توانید از آن استفاده کنید.

در اغلب آبگرمکن‌های برقی، ترموستات در داخل بدنه آن قرار دارد ولی نکته قابل توجه این است که در برخی از این دستگاه‌ها، ترموستات روی بدنه آنها تعبیه شده‌است. برای اینکه درجه حرارت آبگرمکن را تنظیم کنید باید توجه داشته باشید که چراغ قرمز رنگ دستگاه روشن شود. روشن بودن چراغ نشانه این است که المنت در حال کار کردن و دستگاه روشن است.

طریقه روشن کردن آبگرمکن برقی
زمان داغ شدن آب در آبکرمکن برقی، کمی طولانی‌تر است.

نحوه روشن کردن آبگرمکن دیواری در انواع مختلف کار ساده و آسانی است. البته گاهی اوقات تفاوت‌هایی در نحوه روشن کردن دستگاه به سبب مدل و برند به وجود می‌آید که آن نیز ناچیز است. اگر روش روشن کردن را به درستی انجام دادید اما آبگرمکن روشن نشد، باید به دنبال رفع مشکلاتی از قبیل گرفتگی مجرای ترموکوپل باشید. در برخی از اوقات با تمیز کردن ترموکوپل، مشکل آبگرمکن به راحتی برطرف شده و به درستی کار می‌کند. برای اطلاع بیشتر از دلایل مختلف روشن نشدن آبگرمکن می توانید مقاله مهم‌ترین دلایل روشن نشدن انواع آبگرمکن را مطالعه کنید.

چنانچه درباره علل روشن نشدن دستگاه اطمینان ندارید بهتر است با تعمیرکاران حرفه‌ای مشورت کنید.

چگونه شمعک آبگرمکن دیواری را روشن کنیم؟

در بخش بالا و در توضیحات روشن کردن آبگرمکن به روش های مختلف روشن کردن شمعک آبگرمکن نیز اشاره شده است. به طور خلاصه می توان گفت که برای روشن کردن شمعک آبگرمکن باید دکه روشن کردن دستگاه را یا پیچانده و یا نگه دارید تا صدای جرقه زدن شمعک را بشنوید.

برای روشن کردن آبگرمکن باید شمعک آن را روشن کنید. این قطعه کوچک و ضروری در دستگاه وظیفه مهمی برعهده دارد. بنابراین اگر شمعک روشن نشود باید سریع درصدد رفع مشکل آن برآیید. این قطعه ممکن است به دلایل مختلفی روشن نشود. این دلایا عبارت اند از:

 • تنظیم نبودن شعله
 • مشکل در دودکش آبگرمکن
 • معیوب بودن ترموکوپل
 • مشکل در سنسور جوش

برای حل مشکل روشن نشدن شمعک آبگرمکن خود می توانید به مقاله دلیل خاموش شدن شمعک آبگرمکن مراجعه کنید. اگر با کمک این مقاله قادر به حل مشکل دستگاه خود نبودید می توانید برای تعمیر آبگرمکن خود با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

 

سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس کامل آبگرمکن خود داشتید و یا به هرگونه مشکل در آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست سرویس و تعمیر آبگرمکن

 

روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان

برای روشن کردن آبگرمکن دیواری باید شمعک آن روشن شود. جهت روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان، در ابتدا دودکش آن را بررسی کنید. پیچ روشن را که بچرخانید صدای گاز همزمان با صدای جرقه فندک شنیده می‌شود. در این هنگام شمعک روشن شده و بعد از مدتی آب گرم نیز در اختیارتان قرار می‌گیرد.

 

روشن کردن آبگرمکن دیواری بوتان
اغلب آبگرمکن‌های دیواری به یک روش روشن می‌شوند.

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری بوتان b3315

طرز روشن کردن تمام برندهای آبگرمکن دیواری شبیه هم هستند. فقط ممکن است مکان و یا شکل دکمه روشن و یا شمعک در هر دستگاه متفاوت باشد. بنابراین همه آنها یک روش یکسانی برای روشن شدن دارند. ما در این بخش به نحوه روشن کردن آبگرمکن دیواری بوتان مدل b3315 می‌پردازیم.

قبل از روشن کردن آبگرمکن باید دودکش آن را بررسی کنید؛ زیرا دودکش آبگرمکن اهمیت زیادی هم در جهت ایمنی و سلامت مصرف کننده و هم در جهت روشن ماندن و روشن شدن شمعک دارد. در صورتی که دودکش از نظر ایمنی و استاندارد مشکلی نداشته باشد، شما نیز در روشن کردن شمعک آبگرمکن دیواری بوتان مشکلی نخواهید داشت.

برای روشن کردن شمعک آبگرمکن باید شستی استوانه‌ای مشکی رنگ را به داخل فشار دهید تا نشان جرقه‌ روی آن، در برابر نشان شیار روی بدنه شیر واقع شود. سپس دکمه روشن را به سمت داخل نگه دارید تا گاز جریان پیدا کند. هنگامی که فندک یا کلید جرقه‌زن را فشار دهید، شمعک نیز روشن می‌شود. بعد از اینکه شمعک روشن شد باید در حدود ۳۰ تا ۶۰ ثانیه دکمه روشن یعنی همان شستی استوانه‌ای مشکی را نگه دارید تا آبگرمکن روشن بماند.

اگر با برداشتن دستتان از روی شستی، آبگرمکن خاموش شد، مجدد به همان ترتیب قبلی آن را روشن کنید. جهت روشن کردن مشعل آبگرمکن نیز باید شستی استوانه‌ای مشکی را فشار داده و در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید. هنگامی که نشان شعله روی کلید در مقابل نشان روی بدنه قرار گرفت، مشعل روشن می‌شود.

نحوه روشن کردن آبگرمکن دیواری بوتان b3215

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری بوتان در مدل‌های مختلف با هم یکسان است. این محصولات در همه مدل‌ها از جهت شکل یکسان بوده و روشن کردن آنها همانند هم هستند. برای روشن کردن همه مدل و برند آبگرمکن دیواری باید در ابتدا دودکش آن را بررسی کرده و از نظر سلامت و استاندارد بودن چک کنید.

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری سوزان

برای روشن کردن آبگرمکن دیواری سوزان نیز به همان روش آبگرمکن دیواری بوتان باید عمل کنید. یعنی در ابتدا باید دودکش را چک کرده در صورت صحت و استاندارد بودن می‌توانید اقدام به روشن کردن آبگرمکن کنید. البته به جای دکمه استوانه‌ای مشکی، باید پیچ مشکی رنگ را فشار داده و بر خلاف عقربه‌های ساعت چرخانده تا جرقه بزند. همزمان با صدای جرقه زدن فندک، صدای گاز نیز شنیده می‌شود. در این هنگام شمعک روشن شده و آبگرمکن نیز روشن می‌شود.

درجه حرارت آبگرمکن دیواری سوزان را نیز با پیچ کناری آن تنظیم کرده و روی درجه موردنیاز قرار دهید. در این هنگام می‌توانید از آب گرم حاصل از روشن شدن آبگرمکن استفاده کنید.

روشن کردن آبگرمکن دیواری سوزان
قبل از روشن شدن آبگرمکن، دودکش آن را چک کنید.

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری پلار

طرز روشن کردن آبگرمکن دیواری پلار همانند آبگرمکن دیواری سوزان است. به این صورت که در این آبگرمکن نیز پیچ روشن را باید همراه با فشار در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید تا فندک جرقه زده و همزمان صدای گاز شنیده شود. در این هنگام شمعک روشن می‌شود. درجه حرارت آبگرمکن نیز با پیچ کناری آن تنظیم می‌شود.

نحوه روشن کردن آبگرمکن دیواری ایران شرق

برای روشن کردن آبگرمکن دیواری ایران شرق باید همانند آبگرمکن‌های دیگر، دودکش آن را بررسی کنید. پس از صحت دودکش آن با پیچ‌هایی که روی دستگاه تعبیه شده است و با استفاده از علامت‌های روی آنها به روشن کردن آبگرمکن اقدام کنید. در برخی مدل‌های این آبگرمکن یک عدد پیچ و در برخی از آنها دو عدد پیچ برای روشن کردن دستگاه و تنظیم درجه حرارت تعبیه شده است.


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
>
عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید، ایمیلی برایتان ارسال شد، لطفا با مراجعه به ایمیلتان آن را تایید کنید.