به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

نحوه سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری

سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری

یکی از مهم‌ترین و حتی کاربردی‌ترین لوازم در هر ساختمانی، آبگرمکن‌ است. آبگرمکن در انواع مختلفی طراحی شده‌اند که این روزها بیشتر نوع دیواری آن کاربرد دارد. در این بحث به بررسی نحوه سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری خواهیم پرداخت.

گرم نگه داشتن آب برای مصارف بهداشتی و بسیاری دیگر از مصارف خانگی از روش‌هایی است که سالیان زیادی به کمک وسایل مختلف انجام می‌شود. معمولا آبگرمکن‌ها وسیله‌ای برای گرم کردن آب جهت شستشوی ظروف، پوشاک، استحمام، پخت و پز و حتی گرم نگه داشتن محیط داخلی منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیش از ۱۵ الی ۲۰ درصد از انرژی مصرفی خانوارهای ایرانی در جهت تولید آب گرم بهداشتی در منازل صرف می‌شود. در مصارف صنعتی نیز این وسیله می‌تواند کاربردهای خاصی داشته باشد که با گرم کردن زیاد آب، بخار آب بسیار داغی را تولید کرده و استفاده متعددی دارد. آبگرمکن‌های دیواری لوازمی بسیار دقیق و حساس هستند و از آن جایی که این وسیله به کمک آب و برق کار می‌کند بیشتر از سایر وسایل احتمال خرابی در آن وجود دارد.

سرویس و تعمیر آبگرمکن چه از نوع دیواری چه از انواع دیگر نکته‌ای است که می‌تواند به عنوان یک تخصص، کمک شایانی به افراد داشته باشد. موارد بسیاری هستند که می‌تواند دلیل خرابی آبگرمکن دیواری شود. علائمی همچون جرقه نزدن فندک یا همان بخش ترموستات آبگرمکن، روشن نشدن شعله شمعک آبگرمکن و کم شدن فشار آبگرمکن نشانه‌های خرابی این دستگاه است که باید تعمیر شده تا این وسیله به درستی کار کند. به طور معمول یک چهارم انرژی مصرفی در هر خانه صرف گرم کردن آب در بخش آبگرمکن صرف می‌شود.

پیشنهاد مطالعه

به همین دلیل کنترل عملکرد این وسیله در منزل بسیار مهم و حائز اهمیت است. سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری شاید یک نوع تخصص باشد که نیازمند تبحر و تجربه‌های زیادی است، ولی با دانستن بسیاری از نکات کوچک می‌توان تا حدی در هنگام خرابی، آن را به صورت شخصی اصلاح کرد. آبگرمکن‌های قدیمی و کارکرده در صورتی که دچار خرابی و یا مشکلی شوند نیازمند انرژی بیشتری هستند و به همین منوال انرژی بیشتری را نیز اتلاف می‌کنند.

در بیشتر موارد سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری که چندین سال است از تولید و ساخت آن می‌گذرد کمی پیچیده‌تر و سخت‌تر از مدل‌های جدید و مدرن است. آبگرمکن‌های قدیمی دچار رسوب می‌شوند که این عامل خود در اتلاف انرژی بسیار دخیل است و همچنین سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری با مدل قدیمی، هزینه سرویس بیشتری را نیز در بر خواهند داشت.

آبگرمکن دیواری از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

قبل از سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری نیاز است که تمامی اجزای تشکیل دهنده آن را به خوبی بشناسیم و با تک تک قسمت‌های تشکیل دهنده آن به خوبی آشنا باشیم. هفده بخش اصلی در هر آبگرمکن دیواری وجود دارد که به این شرح هستند:

 1. کلاهک تعدیل کننده
 2. کلید حرارت کلاهک تعدیل
 3. مبدل حرارتی
 4. کلید مبدل حرارتی
 5. الکترود سنسور
 6. الکترود عامل جرقه
 7. مجموعه مشعل‌ها
 8. مجموعه شیر‌های گاز
 9. مجموعه چند راهه
 10. مجموعه رگلاتور آب
 11. مجموعه بردها
 12. مجموعه محفظه باتری
 13. مجرای ورود آب سرد
 14. مجرای خروج آب گرم
 15. مجرای ورودی گاز
 16. مجرای بازدید فشار گاز ورودی
 17. مجرای بازدید فشار گاز چند راهی

هر کدام از این بخش‌ها ممکن است دچار خرابی و یا اختلالی در عملکرد شوند که برخی به تنهایی و برخی دیگر با مجموع دیگر بخش‌ها می‌توانند سبب اختلال در عملکرد آب گرم شوند.

سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری

سرویس آبگرمکن را شروع کنید

آبگرمکن دیواری شما از هر برند و هر نوعی که باشد، برای شروع سرویس و تعمیر آن باید به این منوال شروع به کار کرد:

در ابتدای کار اتصال برق را از آبگرمکن جدا کنید و مطمئن شوید که هیچ جریان برقی در آبگرمکن وجود ندارد. سپس تمامی شیرهای گاز و آب ورودی به آبگرمکن دیواری را ببندید تا آب و گازی در داخل مدارهای آبگرمکن در جریان نباشند. روکش آبگرمکن را به وسیله پیچی که آن را متصل کرده و همچنین مهره‌های لوله مسی آب سرد و آب گرم خروجی آبگرمکن را باز کنید.

مهره‌های سر شیلنگ گاز که به رگلاتور گاز آبگرمکن متصل است را نیز باز کنید. لوله رابط دود کش آبگرمکن را جدا کنید. پس از آماده سازی آبگرمکن برای یک سرویس و تعمیر اساسی باید به کمک پیچ‌های سرکج بدنه آبگرمکن دیواری را جدا کنید این کار به کمک کمی فشار آوردن به بدنه به سمت بالا صورت می‌گیرد.

پس از این مرحله تمامی پیچ‌های نگه دارنده کلاهک تعدیل، بست‌های فلزی متصل به مبدل حرارتی و پیچ‌های جداسازی کلاهک تعدیل از مبدل حرارتی را باز کرده و در گوشه‌ای نگه دارید.

سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری در مرحله بعد به این صورت است که باید مهره‌های لوله مسی که بین رگلاتور و مبدل وجود دارند نیز آزاد شوند این کار به کمک باز کردن آن‌ها انجام می‌شود. تمامی بخش‌ها مانند پیچ بست ترموکوپل، الکترود جرقه زن، مهره‌های لوله شمعک از بدنه اصلی رگلاتور و نازل شمعک و حتی نازل پیلوت از پایه شمعک و شعله پخش کن نیز به کمک باز کردن پیچ‌ها باید باز شوند. در برخی موارد نیاز به جداسازی شمعک دارید، که گاهی هم این امر ضرورت ندارد. پس از تمامی این مراحل نیاز است که طبق تشخیص کارشناس و متخصص این امر بخش مربوطه اصلاح و تعمیر شود.

تعمیر آبگرمکن دیواری در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس کامل آبگرمکن خود داشتید و یا به هرگونه مشکل در آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست تعمیر آبگرمکن

 

مشکلات مشعل آبگرمکن را چگونه برطرف کنیم؟

مشعل آبگرمکن یکی از مهم‌ترین اجزای این وسیله است که برای سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری در بخش مشعل باید دقت و مهارت بسیاری به کار گرفت. مشکلات مشعل آبگرمکن دیواری به حالت‌های متفاوتی نمایان می‌شود. گاهی ممکن است مشعل آبگرمکن دیواری جرقه نزند، این مشکل مربوط به بخش جرقه زن می‌شود. جهت انجام سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری در بخش جرقه زن به این ترتیب عمل کنید:

در ابتدا اتصالات مربوط به وایر را کنترل کنید. در صورتی که این اتصالات قطع باشد و یا کمی شل شده باشد جرقه زن به درستی عمل نخواهد کرد. مطمئن شوید که تمامی وایر‌ها در جای خود به درستی قرار دارند. سپس مجرای نازل شمعک، صافی شمعک و یا این که صافی مجرای هوا را کنترل کنید. در صورتی که این مجاری دچار گرفتگی و یا رسوب شده باشند اختلالات بسیاری را ایجاد می‌کنند. در این صورت با دقت فراوان مجاری مربوطه را تمیز کنید تا از هرگونه رسوب و ته نشینی پاکیزه شوند.

در برخی موارد نیز ممکن است رسوب گیری قسمت ابتدایی الکترود و جرقه زن به رفع مشکل ایجاد شده کمک کند، که البته این بخش به راحتی قابل پاک سازی است. از جمله کارهای دیگری که در سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری می‌توانید انجام دهید مربوط به فندک پیزو الکتریک و یا خود الکترود است. در صورتی که فندک پیزو الکتریک و یا الکترود دچار خرابی و یا شکستگی شوند بخش جرقه زن به درستی کار نخواهد کرد و یا به طور کلی از کار می‌افتد. بنابراین می‌توانید در صورتی که فندک پیزو الکتریک و یا الکترود سالم نیستند این بخش‌ها را به طور کلی تعویض کنید.

چرا شمعک روشن نمی‌شود؟

به طور کلی خاموش شدن شمعک به دلیل کثیف بودن مجاری گاز و یا این که گرفتگی مجاری گاز است. مجاری که در سمت ترموکوپل پیلوت قرار دارند نیز در صورتی که دچار انسداد و یا گرفتگی شوند می‌توانند منجر به خاموش شدن شمعک در آبگرمکن دیواری شوند. در سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری در صورتی که مشکل از قسمت جرقه زن باشد ممکن است جرقه تولید شود ولی شمعک روشن نشود. در چنین شرایطی کافی است ترموکوپل را در ابتدای کار کنترل کنید.

مشکل اصلی در این چنین وضعیت به ترموکوپل برمی‌گردد که باید اتصالات مربوط به آن کنترل شوند. در صورتی که اتصالات مشکلی نداشتند ترموکوپل را تعویض کنید. می‌توانید شیر‌های مغناطیسی و پروانه‌ای را نیز چک کنید. گاهی با کنترل مشعل متوجه می‌شویم که جریان آب گرم دقیق و درست انجام می‌شود، ولی مشعل روشن نمی‌شود. برای رفع این حالت اولین اقدامی که باید انجام داد این است که لوله‌های مبدل گرمایی و دیافراگم آب گرم دیواری را بررسی کنید. در صورت این که هیچ گونه انسداد و گرفتگی در این بخش‌ها مشاهده نکردید مطمئن شوید که دیافراگم سالم کار می‌کند.

سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری

نشت آب در آبگرمکن دیواری را چگونه برطرف کنیم؟

هنگامی که سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری را شروع می‌کنید مهم‌ترین بخشی که باید در نشت آب کنترل کنید مبدل حرارتی سیستم آبگرمکن دیواری است. مبدل و تمامی اجزای مربوط به آن می‌تواند در نشت آب از آبگرمکن دیواری موثر باشند. مبدل حرارتی سیستم آب گرم دیواری، لوله‌های انتقال سیال حرارتی و تمامی اتصالات، واشرها، مهره‌ها و هر آن چه که در این مسیر قرار گرفته‌اند می‌توانند علت نشت آب در آبگرمکن دیواری باشند. حتی باید رگلاتور آب را نیز بررسی کرده و در صورتی که نقصی در هر کدام از این بخش‌ها پیدا کردید با تعویض آن قطعه این مشکل را برطرف کنید.

نشت گاز در آبگرمکن دیواری را چگونه برطرف کنیم؟

یکی از مشکلاتی که در آبگرمکن‌های دیواری ممکن است رخ دهد نشت گاز است که خطرات خسارات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. برای سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری در صورتی که بخواهید نشت گاز را برطرف کنید مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر داشت سرعت عمل است. چرا که نشت گاز خطرات بسیاری در پیش خواهد داشت و این کار باید توسط یک تکنسین و یا تعمیر کار حرفه‌ای و کار آزموده صورت گیرد.

نخستین کاری که می‌توان انجام داد بررسی تمامی پیچ‌های مربوط به سیستم گازرسانی آبگرمکن دیواری است که این کنترل به قسمت‌هایی مانند تمامی پیچ‌های رگلاتور، پیچ‌های هواگیری گاز، پیچ چند راهه گاز، مهره‌های سر شیلنگی و تمامی اتصالات مربوط به شمعک است.

در صورت هر گونه ایراد و یا شل شدگی، این قطعات را تعویض و یا سفت کنید.

مرحله بعدی بررسی صحت و سلامت عملکرد رگلاتور گاز است. رگلاتور گاز را بررسی کرده و مطمئن شوید که هیچ گونه ایراد و یا سوراخی در بدنه آن وجود ندارد. در صورت مشکل این بخش را تعویض کنید.

در مرحله بعد فرسودگی و یا این که خرابی تمامی واشر‌ها را می‌توان کنترل کرد. تمامی اورینگ‌های به کار رفته، واشرها و هر آن چه می‌تواند منجر به نشت گاز شود را کنترل کنید و مطمئن شوید تمامی این قسمت‌ها سالم و بی عیب و نقص است. وجود هر گونه مشکلی را می‌توان با تعویض آن قطعه اصلاح کرد. در صورتی که شیر‌ها و یا هر کدام از شیلنگ‌های مورد استفاده در آبگرمکن دیواری دچار آسیب شده باشند آن‌ها را بعد از کنترل کردن تعویض کنید.

چرا شعله آبگرمکن خاموش می‌شود؟

یکی دیگر از مشکلاتی که در آبگرمکن‌های دیواری ممکن است رخ دهد خاموش شدن شعله است. برای رفع این مشکل نیاز به سرویس و تعمیر آب گرمکن دیواری است. در ابتدای امر باید عملکرد سیستم تخلیه آبگرمکن دیواری را به خوبی بررسی کرد. سیستم تخلیه آب گرم در برخی از مدل‌ها متفاوت است. و باید طبق آن مدل، این تعمیر و اصلاح را انجام داد. اما به طور کلی خاموش شدن شعله در آبگرمکن چند دلیل اصلی دارد و آن‌ها به شرح زیرند:

 • سست شدن و یا هر گونه قطعی در قسمت اتصالات برق الکترود
 • عدم تناسب ولتاژ برق ورودی به آبگرمکن دیواری
 • خرابی و یا هرگونه اختلال در قطعات الکترونیکی
 • آسیب رسیدن به بخش شیر کنترل جریان گاز
 • کثیفی و یا گرفتگی سیم پیچ مشعل و ایجاد هر گونه رسوب در آن

در برخی موارد نیز شیر آب گرم مصرفی در آبگرمکن دیواری بسته می‌شود. در این حالت مشعل و شمعک آبگرمکن دیواری خاموش می‌شود. این حالت در برخی از مدل‌ها با نشت آب و صدا همراه است. به طور کلی این مشکل ناشی از روشن ماندن مشعل پس از بسته شدن شیر آب گرم مصرفی حتی برای چند لحظه کوتاه است. در سیستم آبگرمکن‌های دیواری به محض این که شیر آب گرم باز می‌شود مشعل روشن شده و شروع به کار می‌کند. هر زمان هم که شیر آب گرم بسته می‌شود مشعل خاموش شده از فعالیت باز می‌ایستد.

در صورتی که به هر دلیل پس از بستن شیر آب مشعل خاموش نشود، مشکلاتی در مبدل حرارتی و فشار آب داخل آن وجود دارد که به طور معمول دمای مبدل حرارتی و فشار آب داخل آن افزایش پیدا می‌کند. این افزایش دما و حرارت تا مادامی که دما به ۱۰۵ درجه سانتی‌گراد و فشار به بیش از ۳ بار برسد، ادامه پیدا خواهد کرد. در این زمان کنتاکت کلید حرارتی نصب شده بر روی مبدل باز شده و اتصال سیم ترموکوپل به بوبین قطع می‌شود.

در نتیجه بوبین مسیر اصلی گاز را می‌بندد. در این وضعیت فشاری که از این حالت ایجاد می‌شود از طریق شیر اطمینان که روی بخش رگلاتور آب قرار دارد به صورت بخار خارج می‌شود. بنابراین در صورتی که کلید حرارتی به درستی عملکرد خود را انجام ندهد تمامی عملکرد این بخش با اختلال مواجه می‌شود. برای رفع این مشکل فراموش نکنید که هیچ گاه کلید حرارتی و مبدل را یکسره نکنید بلکه رگلاتور آب را تعویض کرده و یا این که کلید حرارتی جدید جایگزین کنید.

ترموکوپل در آبگرمکن دیواری چگونه کار می‌کند؟

در سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری بخش ترموکوپل بسیار حائز اهمیت بوده و عملکرد آب در بخش‌های دیگر نیز تاثیر می‌گذارد. بنابراین بد نیست که عملکرد و انواع مشکلات ناشی از ترموکوپل نیز آشنا شویم. ترموکوپل یک وسیله بسیار ضروری در تمامی وسایل گاز سوز است که به این وسایل ایمنی می‌دهد. در صورتی که گاز شبکه‌ای قطع شود، تا زمانی که مجدد برگشت داشته باشد از تجمع گاز و خطر آتش سوزی و همچنین انفجار جلوگیری به عمل می‌آورد.

البته این وسیله نه تنها در آبگرمکن‌های دیواری بلکه در اجاق گازهای پخت‌وپز نیز بسیار مهم و ضروری است. در شیر‌های کنترل، برای اتصال، دو فاز ترموکوپل توسط شمعک یا همان پیلوت وجود دارد. بخش دیگر ترموکوپل به یک بوبین متصل می‌شود. برقی که در این قسمت تولید می‌شود سبب ایجاد یک میدان مغناطیسی در بوبین می‌شود و هسته بوبین در حالت جذب باقی می‌ماند. در قسمتی که هسته بوبین آزاد قرار می‌گیرد یک واشر بسیار ظریف تعبیه شده است. در صورتی که به هر دلیل شعله خاموش شود و از بین رود، جریان ترموالکتریک ایجاد می‌شود.

سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری

در این شرایط خاصیت مغناطیسی بوبین از بین می‌رود و فنری که پشت هسته بوبین قرار گرفته است آن را به سمت خارج هدایت کرده و مسیر اصلی گاز توسط یک واشر اصلی بسته می‌ماند. به همین دلیل است که وقتی وسایل گاز سوز ترموکوپل دارند، برای روشن کردن آن‌ها نیاز است که ۲۰ ثانیه دکمه را نگه دارید تا ترموکوپل گرم شده و برق تولید کند. هسته بوبین در حالت جذب قرار گرفته و در نتیجه مسیر گاز باز شود. برای آزمایش سالم بودن ترموکوپل و بوبین راه‌های بسیاری وجود دارد که چند راه کار در ادامه توصیه می‌شود.

آزمایش صحت عملکرد ترموکوپل و بوبین

هنگامی که سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری را شروع می‌کنید باید ترموکوپل و بوبین را نیز مورد آزمایش و بررسی قرار دهید. به طور کلی با نگاه کردن به شکل ظاهری ترموکوپل می‌توان به سالم و یا خراب بودن این وسیله پی برد. در صورتی که محل اتصال دو فلز در ترموکوپل سوخته باشد، از یکدیگر جدا شده و خراب بودن ترموکوپل مشخص می‌شود.

در یکی از سر‌های ترموکوپل اتصال به بوبین را مشاهده می‌کنیم. این دو فلز به وسیله یک واشر عایق از یکدیگر جدا می‌شوند.

در صورتی که واشر آن خراب باشد یا به هر دلیل از حالت اتصال بیرون آمده باشد، خرابی ترموکوپل با نگاه کردن کاملا مشخص می‌شود. علاوه بر این روش، می‌توان ترموکوپل را به همراه یک بوبین سالم تست و بررسی کرد. در صورتی که بخش انتهایی ترموکوپل را به بوبین متصل کنید و سر ترموکوپل را گرما دهیم، هسته بوبین را با یک انگشت به سمت داخل برای مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه فشار دهید. پس از رها کردن آن در صورتی که هسته به حالت اولیه خود بازگشت ترموکوپل سالم و بی عیب است. در صورتی که هسته به حالت گرفته و مچاله شده باقی ماند نشان از خرابی ترموکوپل است که باید آن را تعویض کرد.

علت تنظیم نشدن دما در آبگرمکن دیواری چیست؟

از مشکلات رایج بین آبگرمکن‌های دیواری، تنظیم نشدن دمای آب گرم است. در این شرایط برای سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری باید بخش سنسور را در ابتدا بررسی کرد. همان طور که می‌دانید سنسور دما در تمامی آبگرمکن‌های دیواری می‌تواند دمای آب را به طور ثابت نگه دارد. این سنسور از بالا رفتن بیش از حد عادی دمای آب جلوگیری می‌کند، چرا که این کار سبب خرابی دستگاه آبگرمکن دیواری می‌شود. در صورت که سنسور دچار اختلال شود، دمای آبگرمکن به طور منظم نخواهد ماند.

در ابتدا جریان آب ورودی را بررسی کنید سپس دریچه خروج آب در آبگرمکن را کنترل کنید تا بسته نمانده باشد. دریچه خروج آب تنظیم دما را نیز به عهده دارد. مبدل حرارتی نیز از قسمت‌هایی است که در تنظیم شدن دمای آب موثر است. هر گونه ترک خوردگی در مبدل حرارتی می‌تواند اختلال در تنظیم دمای آب ایجاد کند.

دریچه احتراق را نیز بررسی کنید، چرا که وجود هرگونه شی خارجی در محفظه احتراق روی سیستم ثابت نگه داشتن دمای آب تاثیر دارد و در نهایت با کنترل سنسور دما، می‌توان این مشکل را برطرف کرد. البته علاوه بر تمامی این عوامل، گرم و سرد شدن آب هنگام استفاده می‌تواند به دلیل سیستم لوله کشی و نشت رسوبات مختلف در لوله‌های آب باشد.

رسوب زدایی و یا استفاده از فیلترهای مختلف در لوله کشی ساختمان می‌تواند این مشکل را نیز برطرف کند. در صورتی که مطمئن شدید مشکل از لوله کشی نیست و علتی در سیستم آبگرمکن دیواری سبب ناهماهنگی دما در آب می‌شود باید با سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری این مشکل را برطرف کرد. با کنترل سیستم جرقه زن و اطمینان از وجود شعله، کنترل ورودی آب، بالا بردن دمای آب در آبگرمکن و یا بررسی سنسور دمای آبگرمکن می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

 

 


نویسنده :

 • Avatar شکرالله گفت:

  خیلی ممنون به خاطر این مقاله کاربردی لطفا در مورد سرویس و تعمیر پکیج هم مقاله بزارید

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >