آبگرمکن و پکیج

تست بوبین و ترموکوپل؛ دلیل خاموش شدن شمعک آبگرمکن

تست بوبین و ترموکوپل؛ دلیل خاموش شدن شمعک آبگرمکن

یکی از کاربردی‌ترین لوازم در هر ساختمانی، آبگرمکن‌ بوده که بعد از مدتی استفاده دچار خرابی و مشکل می‌شود. یکی از این مشکلات، سرد بودن آب مصرفی است، که می‌تواند تاثیر زیادی در زندگی روزمره داشته و آن را مختل کند. مصرف آب گرم، در زندگی روزمره اهمیت زیادی دارد، به همین دلیل کنترل عملکرد این وسیله بسیار مهم و حائز اهمیت است. یکی از قطعاتی که خرابی آن، می‌تواند از گرم شدن آب جلوگیری کند، شمعک آبگرمکن است. در ادامه مقاله دلیل خاموش شدن شمعک آبگرمکن را به شما آموزش می‌دهیم، پس در با ما همراه باشید.

چنانچه مشکل آبگرمکن شما با نکات اعلام شده در مقاله برطرف نشد، باید برای تعمیر آبگرمکن خود از یک متخصص این حوزه کمک بگیرید.

چرا شمعک آبگرمکن دیواری خاموش می‌شود؟

به طور کلی خاموش شدن شمعک به دلیل کثیف بودن و یا گرفتگی مجاری گاز است. مجاری که در سمت ترموکوپل پیلوت قرار دارند نیز در صورتی که دچار انسداد و یا گرفتگی شوند می‌توانند منجر به خاموش شدن شمعک در آبگرمکن دیواری شوند.

حجم شعله و البته رنگ آن را هم، در این موارد در نظر بگیرید. با گرفتگی نازل شمعک، اندازه شعله کمتر از حد استاندارد تشکیل شده، رنگ آن زرد شده و در نهایت خاموش می‌شود. گرفتگی نازل شمعک، به دلیل نشستن چربی‌ها و گرد و غبار روی آن است.

به یاد داشته باشید که، هرگز برای تمیز کردن نازل از میخ و یا سوزن استفاده نکنید. اینکار باید توسط تعمیرکار انجام شود درغیر اینصورت ممکن است به دستگاه خسارات زیادی وارد شود. البته گاهی نیز، سرویس و تعمیر آبگرمکن به تازگی انجام گرفته و مشکلی در قطعات آبگرمکن وجود ندارد. اما هنوز با مشکل خاموشی شمعک آبگرمکن مواجه می‌شوید. در چنین شرایطی این گاز کل ساختمان است که ایراد دارند نه دستگاه شما.

باید بدانید اگر شمعک آبگرمکن شما به درستی کار نکند باعث می شود آبگرمکن شما آب را گرم نکند و عملا نمی شود از آبگرمکن به درستی استفاده کرد.

چرا شمعک آبگرمکن دیواری خاموش میشود؟
با خاموشی شمعک آبگرمکن، دیگر آب گرمی برای مصارف بهداشتی وجود نخواهد داشت
تعمیر آبگرمکن در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس یا تعمیر آبگرمکن دارید یا با هرگونه مشکل در آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
تعمیر آبگرمکن

ترموکوبل چیست؟

با اتصال دو فلز غیر هم جنس به یکدیگر و حرارت دادن نقطه اتصال به وسیله پیلوت، جریان برق در دو سر آزاد آن به وجود خواهد آمد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که، این جریان برق قوی نیست اما در هر صورت ترموکوپل را به یک مولد الکتریکی تبدیل کرده و آن را به یک قطعه پرکاربرد در وسایل گازسوز تبدیل می‌کند. زیرا این قطعه از نظر ایمنی نیز اهمیت زیادی داشته و از تجمع گاز جلوگیری می‌کند.
قسمت دیگر ترموکوپل به بوبین متصل بوده و برقی که در نقطه اتصال ایجاد کرده است در این بخش باعث ایجاد مدار مغناطیسی می‌شود. این مدار هسته بوبین را به حالت جذب نگه می‌دارد.
گاهی نوک ترموکوپل، در اثر مجاورت با آتش و گرمای آن پس از مدتی پاره می‌شود. این مشکل به راحتی از طریق مشاهده و دست زدن به ترموکوپل تشخیص داده می‌شود.

ترموکوپل آبگرمکن دیواری، قابل تعمیر نیست و عمر مفید مشخصی دارد. به همین دلیل است که متخصص تنها راه را تعویض ترموکوپل آبگرمکن دیواری می‌داند. پس یک ترموکوپل سالم و نو خریداری کرده، تا تعمیرکار آن را برای شما تعویض کند. ترموکوپل معیوب می‌تواند آشنایی با ۹ علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری برندهای مختلف + ترفندهای از بین بردن آنها نیز باشد.

پیشنهاد مطالعه

تست بوبین و ترموکوبل

هنگامی که سرویس و تعمیر آبگرمکن را شروع می‌کنید باید ترموکوپل و بوبین را نیز مورد آزمایش و بررسی قرار دهید. بوبین یک سیم طولانی و پیچ خورده است که نقش مهمی در مدار الکترومغناطیسی و عمکلرد ترموکوپل دارد. اگر بوبین خراب شود، میدان مغناطیسی ایجاد نشده، گاز قطع شده و در نهایت شمعک خراب می‌شود.
به طور کلی با نگاه کردن به شکل ظاهری ترموکوپل می‌توان به سالم و یا خراب بودن این وسیله پی برد. در صورتی که محل اتصال دو فلز در ترموکوپل سوخته باشد، از یکدیگر جدا شده و خراب بودن ترموکوپل مشخص می‌شود.
در یکی از سر‌های ترموکوپل اتصال به بوبین را مشاهده می‌کنیم. این دو فلز به وسیله یک واشر عایق از یکدیگر جدا می‌شوند.
در صورتی که واشر آن خراب باشد یا به هر دلیل از حالت اتصال بیرون آمده باشد، خرابی ترموکوپل با نگاه کردن کاملا مشخص می‌شود. علاوه بر این روش، می‌توان ترموکوپل را به همراه یک بوبین سالم تست و بررسی کرد. در صورتی که بخش انتهایی ترموکوپل را به بوبین متصل کنید و سر ترموکوپل را گرما دهیم، هسته بوبین را با یک انگشت به سمت داخل برای مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه فشار دهید. پس از رها کردن آن در صورتی که هسته به حالت اولیه خود بازگشت ترموکوپل سالم و بی عیب است. در صورتی که هسته به حالت گرفته و مچاله شده باقی ماند نشان از خرابی است و تعویض ترموکوبل آبگرمکن دیواری باید انجام شود.

تست بوبین و ترموکوبل
برای تست بوبین و ترموکوبل کافیست بخش انتهایی ترموکوپل را به بوبین متصل کرده و سر آن را حرارت بدهید

دیافراگم و شیر‌ها فراموش نشود

می‌توانید شیر‌های مغناطیسی و پروانه‌ای را نیز چک کنید. گاهی با کنترل مشعل متوجه می‌شویم که جریان آب گرم دقیق و درست انجام می‌شود، ولی مشعل روشن نمی‌شود. برای رفع این حالت اولین اقدامی که باید انجام داد این است که، لوله‌های مبدل گرمایی و دیافراگم آب گرم دیواری را بررسی کنید. در صورت این که هیچ گونه انسداد و گرفتگی در این بخش‌ها مشاهده نکردید مطمئن شوید که دیافراگم سالم کار می‌کند.

پیشنهاد مطالعه

نقش سنسور جوش در خاموشی شمعک

قطعه دیگری که باید، در هنگام خاموش شدن شمعک آبگرمکن به آن دقت کنید، سنسور جوش است. این قطعه برای رعایت نکات ایمنی، در تمامی مدل‌های آبگرمکن به کار رفته است. به این قطعه دو رشته سیم نازک متصل شده و وظیفه دارد در مواقعی خاص جریان گاز را در دستگاه قطع کند. با سوختن این سنسور که در سمت چپ آبگرمکن قرار گرفته است، شمعک روشن نخواهد شد. برای تشخیص سوختگی سنسور جوش، سیم‌های متصل به آن را به طور موقت جدا کنید. حالا دکمه ولوم را فشرده و شمعک را روشن کنید. اکنون دکمه ولوم را رها کنید، اگر شعله خاموش نمی‌شود باید بدانید سنسور جوش سوخته است. پس به احتمال قوی، مشکل خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری به دلیل سوختگی سنسور جوش است. در این شرایط دستگاه را خاموش کرده و برای تعویض سنسور اقدام کنید.

هشدار سنسور گاز

هشدار سنسور گاز، در آبگرمکن‌های مدل قدیمی وجود ندارد، اما امروزه در آبگرمکن‌های دیواری و ایستاده جدید یافت می‌شود. اگر متوجه شده‌اید که شمعک آبگرمکن، پس از گذشت چند دقیقه از روشن شدن خاموش می‌شود باید آن را به عنوان هشدار سنسور گاز در نظر بگیرید. در اکثر مدل‌های جدید آبگرمکن این سنسور وجود داشته و وظیفه دارد از سوختن درست گاز و تهویه مناسب مطمئن شود. اگر این سنسور تهویه و یا سوختن گاز را نادرست تشخیص دهد، شمعک را خاموش می‌کند. این مشکل اغلب به دلیل، مسدود بودن دودکش رخ می‌دهد. همانطور که اشاره کردیم، تعویض قطعاتی مانند ترموکوپل، بوبین و یا سنسور جوش، کاری سخت و دشوار است و هرکسی قادر به انجام آن نیست. بنابراین بهتر است تعمیر آبگرمکن را به افراد ماهر بسپارید.

تعمیر آبگرمکن در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس یا تعمیر آبگرمکن دارید یا با هرگونه مشکل در آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
تعمیر آبگرمکن

3.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام
  شمعک آبگرمکن مخزنی روشن میشود ولی وقت روشن شدن شعله خاموش میشود.

 2. خسته نباشید. من در یک ماه گذشته دو یا سه ترموکوبل عوض کردم برای آبگرمکنم. امکان داره مشکل از قطعه ی دیگه ای باشه که ترموکوبل رو بسوزونه؟

 3. سلام. چرا شعله مشعل ابگرم کن بوتان حتی با باز بودن شیر آب گرم زود خاموش شده و عمل گرم کردن آب انجام نمیشود؟ ابگرمکن دیواری است و در آشپزخانه نصب میباشد .

  1. با سلام
   لطفا وضعیت پیلوت را بررسی کنید. اگر پیلوت رسوب گرفته، آن را تمیز کنید.

 4. خیلی ممنون به خاطر این مقاله کاربردی لطفا در مورد سرویس و تعمیر پکیج هم مقاله بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا