به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

مشکلات رایج آبگرمکن دیواری

مشکلات آبگرمکن دیواری

استفاده از آبگرمکن دیواری یکی از رایج‌ترین راهکارهای مفید برای تولید آب گرم در منازل است. اگر شما هم در منزل خود از آبگرمکن دیواری به این منظور استفاده می‌کنید احتمالا با مشکلات متداول آبگرمکن دیواری آشنا هستید که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

مشکلات کم و بیشی در این زمینه وجود دارد که با شناخت بیشتر از این وسیله و نحوه عملکرد برخی از قسمت‌های اصلی می‌توان به راحتی آن را در منزل تعمیر کرد و در صورت امکان از حضور تکنسین و تعمیرکار خودداری کرد. در ادامه این متن شما را با چندی از مشکلات رایج آبگرمکن دیواری با مصرف خانگی آشنا می‌سازیم و راهکارهای مفید برای رفع آن‌ها به شما پیشنهاد می‌دهیم.

خرابی‌های رایج آبگرمگن دیواری

قطعات تشکیل دهنده آبگرمکن

هر آبگرمکن دیواری از قطعات ریز و درشتی تشکیل شده است که در روند عملکرد آن نقش به سزایی را ایفا می‌کنند. برای اینکه مشکلات آبگرمکن دیواری را بتوانیم خودمان برطرف کنیم، بهتر است با چند بخش بسیار مهم در آبگرمکن دیواری آشنا شویم. کلاهک تعدیل، رویه آبگرمکن، مبدل، لوله‌های مسی، رگلاتور آب و اجزای وابسته، رگلاتور گاز و اجزای وابسته و شیر پروانه‌ای نام چند قطعه بسیار پرکاربرد و مهم در دستگاه آبگرمکن دیواری است که در ادامه با وظایف آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

پیشنهاد مطالعه

۱- کلاهک تعدیل

کلاهک تعدیل قطعه‌ای است که هدایت جریان هوا را به عهده دارد و احتراق را به دودکش هدایت می‌کند. این قطعه در افزایش راندمان آبگرمکن دیواری نقش مهمی دارد. کلاهک تعدیل کمک می‌کند سرعت مکش کم و زیاد شود و از خاموش شدن آبگرمکن دیواری جلوگیری می‌کند.

۲- صفحه پشت آبگرمکن

یکی از اجزای آبگرمکن دیواری صفحه پشتی آن است که به دیوار نصب می‌شود. این صفحه حکم جعبه نگه دارنده آب گرم را نیز دارد.

۳- مبدل

مبدل قطعه‌ای است که از لوله‌های مسی و پره‌های حرارتی بسیاری تشکیل شده است. مبدل در آبگرمکن دیواری کمک می‌کند تبادل گرما افزایش پیدا کند. در حقیقت آب را از لوله‌های مسی عبور داده و با کمک گرفتن گرما از شعله‌های مشعل آن را گرم می‌کند.

۴- رگلاتور آب

یکی دیگر از قطعات به کار گرفته شده در هر نوع مدل آبگرمکن دیواری رگلاتور‌های آب هستند. این قطعه جهت ثابت نگه داشتن خروج آب و خارج کردن فشار آب است. رگلاتور آب از اجزایی مانند قاب برنجی، شیپوره، شیر احتراق، شیر تنظیم کننده دما، سوپاپ آب، مغزی آب بندی، ساق سوپاپ، و شیر احتراق تشکیل شده است.

۵- رگلاتور گاز

رگلاتور گاز نیز قطعه‌ای است که وظیفه وارد گردن گاز به آبگرمکن را انجام می‌دهد. این وسیله مقدار اشتعال مشعل را نیز تنظیم می‌کند. بیشتر مشکلات ناشی از روشن نشدن مشعل آبگرمکن به عهده این قطعه است. رگلاتور گاز از بدنه و رابط و چند راهه تشکیل شده است.

۶- سوپاپ اصلی گاز

یکی دیگر از قطعات به کار رفته در آبگرمکن دیواری که می‌تواند مانع بروز مشکلات آبگرمکن دیواری نیز شود سوپاپ اصلی گاز است. وظیفه این قطعه باز و بسته کردن مسیر گاز زمان بسته شدن آب به رابط چند راهه است.

۷- شیر پروانه‌ای

شیر پروانه‌ای نیز یک قطعه است که میزان گاز ورودی به رگلاتور گاز و رابط چند راهه مشعل را محدود و در واقع تنظیم می‌کند.

مشکلات آبگرمکن دیواری

۱- روشن نشدن آبگرمکن دیواری

یکی از مشکلات آبگرمکن دیواری که در بیشتر مواقع با آن مواجه شده‌اید روشن نشدن آبگرمکن دیواری است. از آن جایی که آبگرمکن‌ها مدل‌ها و انواع مختلفی دارند باید در صورت بروز مشکل این قطعات تعمیر و یا تعویض کنید.

در بررسی علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری ابتدا باید علت روشن نشدن را پیدا کنیم. گاهی اوقات آبگرمکن در حالت روشن قرار دارد بعد خاموش می‌شود و دیگر روشن نمی‌شود ولی گاهی اوقات آبگرمکن بدون دلیل از ابتدای کار روشن نمی‌شود. سه علت اساسی برای این مشکل در آبگرمکن‌های دیواری می‌تواند رخ داده باشد.

نخست این که جرقه زن آبگرمکن دچار مشکل شده باشد. الکترود جرقه زن به شدت رسوب گرفته باشد و یا این که شمعک آبگرمکن دیواری خراب شده باشد. در ادامه به تک تک این علت‌ها می‌پردازیم.

 

تعمیر آبگرمکن دیواری در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس کامل آبگرمکن خود داشتید و یا به هرگونه مشکل در آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست تعمیر آبگرمکن

 

۲- چرا جرقه زن آبگرمکن دیواری خراب می‌شود؟

شاید در ظاهر امر جرقه زن‌های آبگرمکن دیواری یک وسیله بسیار ساده به نظر برسد ولی در حقیقت این قطع بسیار پیچیده و در عین حال بسیار مهم است. جرقه زن آبگرمکن دیواری سیستم بسیار پیچیده‌ای را هدایت می‌کند. در صورتی که هر گونه اختلال در جرقه زن ایجاد شود آبگرمکن روشن نمی‌شود.

برای مثال اگر جرقه زن آبگرمکن دیواری فاصله مناسبی از نوک الکترود تا مشعل نداشته باشد نمی‌تواند به درستی کار کند. این فاصله در حالت استاندارد در حدود ۹ میلی‌متر است که هر چه بیشتر و یا کمتر شود مشکل ایجاد خواهد کرد. بنابراین توجه داشته باشید که جرقه زن درست و دقیق در جای خود قرار گرفته باشد و با اجزای اطراف خود به درستی عملکرد جرقه زدن را اجرا کند.

۳- رسوب جرقه زن چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

همان طور که می‌دانید هر وسیله‌ای که آب در آن جریان داشته باشد بعد از مدتی به دلیل سنگینی آب دچار رسوب می‌شود که این عامل بستگی به میزان استفاده و همچنین نوع آب مصرفی در آن وسیله دارد. از مشکلات آبگرمکن دیواری ایجاد رسوب در ناحیه جرقه زن است. گفته شد که جرقه زن وسیله بسیار مهمی در آبگرمکن دیواری محسوب می‌شود، بنابراین اگر این قطعه دچار رسوب گرفتگی شود نیز می‌تواند در تولید اختلال و مشکل در آبگرمکن دیواری دخیل باشد.

اگر نوک الکترود جرقه زن کثیف باشد و یا به هر نحوی رسوب گرفته باشد جرقه برای تولید شعله ایجاد نخواهد شد و این یکی از مشکلات آبگرمکن دیواری به شمار می‌رود. در این حالت باید نوک الکترود را از هر گونه آلودگی و یا رسوب، تمیز کرده تا این قطعه به درستی کار کند. تمامی قطعات الکترو مکانیکی و یا مکانیکی وابسته به جرقه زن مانند پیزوالکترویک، فندک، وایر یا الکترود نیز اگر خراب شوند آبگرمکن روشن نخواهد شد و برای رفع این مشکل باید یا آن قطعه تعمیر شود و یا در صورت نیاز با یک قطعه جدید و سالم تعویض شوند.

۴- چرا شمعک آبگرمکن روشن نمی‌شود؟

شمعک آبگرمکن دیواری نیز یکی از قطعات بسیار مهم و کار آمد در این وسیله است. این وسیله نیز به کمک جرقه زن در عملکرد آبگرمکن دیواری دخیل است. در صورتی که شمعک روشن نشود و کار نکند این وسیله خراب می‌شود. یکی از مشکلات آبگرمکن دیواری کار نکردن شمعک است. شمعک نیز بر اثر گرفتگی خراب می‌شود. مجرای نازل شمعک، بسته بودن شیر پروانه‌ای و یا گرفتگی صافی شمعک می‌تواند از مشکلاتی باشد که منجر به کار نکردن آن می‌شود.

در این صورت نیاز است که شمعک یک مرتبه به طور کامل و دقیق رسوب‌زدایی شود. تمیزکردن شمعک به کمک روش رسوب‌زدایی این وسیله انجام می‌شود. هرگز در تعمیر شمعک از سوزن و هر گونه وسیله نوک تیز استفاده نکنید چرا که قطر این نازل بسیار کم و نازک است و این کار سبب خرابی آن خواهد شد. اگر شمعک روشن شد و بعد از رها کردن ولوم مجدد خاموش شد، این قسمت‌ها را در آبگرمکن دیواری خود کنترل کنید و از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.

 • بررسی صحت عملکرد تروموکوبل
 • بررسی صحت عملکرد سنسور جوش
 • بررسی صحت عملکرد سنسور دود و دودکش
 • بررسی صحت عملکرد بوبین آبگرمکن دیواری

۵- چگونه واشر آبگرمکن را تعمیر کنیم؟

واشرها در آبگرمکن مانع از بسیاری مشکلات می‌شوند. در صورتی که هر کدام از واشرهای آبگرمکن خانگی شما خراب شده است و نیاز به تعویض دارند به ترتیب زیر عمل کنید:

در ابتدای کار شیر گاز را ببندید همچنین شیر آبی رنگی که برای ورود آب سرد به داخل آبگرمکن هست را نیز ببندید. تمامی اتصالاتی که به آبگرمکن متصل‌اند، مانند شیلنگ‌های پرسی و شیلنگ‌های گاز و همچنین لوله‌های مسی را هم به آرامی از آبگرمکن جدا کنید و مراقب باشید لوله‌های مسی نشکنند.

آبگرمکن دیواری را به آرامی از دیوار باز کرده و روی یک سطح صاف قرار دهید. با پیچ گوشتی پیچ‌های دورتادور کاربراتور را باز کرده و سپس به آرامی کاربراتور را باز کنید و واشرهای قدیمی که در آن وجود دارد را جدا کرده و واشر جدید را جایگزین کنید. آبگرمکن را با تمامی اتصالات مربوطه‌اش به دقت بسته و در جای خود قرار دهید.

پس از این که آبگرمکن را روشن کردید شیر زیر آبگرمکن را که مربوط به کاربراتور است کم و زیاد کنید تا حرارت مشعل تنظیم شود. گاهی اوقات خرابی واشر‌ها و فرسودگی شدید آن‌ها در روشن نشدن آبگرمکن موثر هستند. از این رو می‌توان با تشخیص درست اقدام به تعویض آن‌ها کرد.

مشکلات آبگرمکن دیواری

۶- دلایل گرم نشدن آب به وسیله آبگرمکن

یکی مشکلات آبگرمکن دیواری این است که وجود خرابی در قطعات، اجازه ندهد آبگرمکن آب را به‌درستی گرم کند. این مشکل علت‌های بسیاری می‌تواند داشته باشد. یکی از دلایل می‌تواند وجود رسوب در قسمت سردوش یا سرشیر باشد. با رسوب‌زدایی، به‌راحتی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. از دلایل دیگر می‌توان به روشن نشدن شمعک یا خاموش شدن آن اشاره کرد که از دلایل رایج گرم نشدن آب به وسیله آبگرمکن است.

خاموش شدن شمعک می‌تواند به دلیل افت فشار گاز باشد که با تنظیم دقیق و درست شمعک، این اختلال برطرف می‌شود. خرابی ترموکوپل نیز از دیگر مشکلات آبگرمکن دیواری به شمار می‌رود. زمانی که مهره‌های به کار رفته در ترموکوپل دقیق بسته نشده و خراب باشند و یا این که شیر مغناطیسی خاموش باشد شمعک دچار اختلال در عملکرد شده و آب به درستی گرم نمی‌شود.

از طرف دیگر بسته بودن شیر پروانه‌ای و همچنین گرفتگی صافی شمعک و مجاری نازل شمعک نیز از علت‌های خراب شدن ترموکوپل هستند. تمامی این علت‌ها می‌توانند سبب خاموش شدن مشعل و یا این که دیر روشن شدن مشعل و حتی می‌توانند سبب احتراق آهسته نیز شوند. خرابی واشر دیافراگم و یا پاره شدن واشر دیافراگم نیز از دیگر مشکلات آبگرمکن دیواری به شمار می‌روند.

در صورتی که تمامی این مشکلات مشاهده نشدند اشکال اساسی در لوله کشی ساختمان وجود دارد که مانع از گرم ماندن آب می‌شود و همچنین دودکش‌های غیر استاندارد آبگرمکن‌های دیواری نیز در گرم نشدن آب به وسیله آبگرمکن موثر هستند.

 

 


نویسنده :

 • Avatar علی گفت:

  سلام. ابگرمکن دیواری بوتان داریم. وقتی اب داغ رو باز میکنم روشن میشه ولی به محض اینکه اب سرد رو باز میکنم که اب ولرم بشه ابگرمکن خاموش میشه. دلیلش چیه ممنون میشم

  • Avatar تحریریه آچارباز گفت:

   سلام
   ممکن است خروجی و ورودی‌های آبگرمکن رسوب گرفته و نیاز به تمیز کردن داشته باشد. بهتر است آبگرمکن را سرویس کنید. پیشنهاد میکنم درخواست سرویس و تعمیر آبگرمکن در محل را ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

 • Avatar یونس شهبازیان گفت:

  سلام آبگرمکن ما بعد از سی الی چهل ثانیه روشن شدن خاموش میشه و دوباره روشن بشه یک دقیقه کار میکنه
  همین طور راندمانش بالا میره

  • ندا ایزدی ندا ایزدی گفت:

   سلام

   برای رفع مشکل علت خاموش شدن آبگرمکن، لطفا ابتدا بررسی کنید که دودکش در وضعیت درستی قرار دارد. مسیر دودکش مسدود نشده باشد. یکی دیگر از دلایل خاموش شدن آبگرمکن به فشار کم آب برمیگردد. همچنین اگر به دلیل وجود گردوغبار، پیلوت کثیف شده باشد، دچار گرفتگی شده و آبگرمکن خاموش می‌شود. پیشنهاد میکنم که آبگرمکن شما توسط یک تعمیرکار سرویس شود.

   برای اینکار شما می توانید درخواست تعمیر آبگرمکن در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید.

 • Avatar عاطی گفت:

  من که هزاربار پکیجو به ابگرمکن ترجیح میدم…حالا درسته قیمتش یه کم بالاست اما هم آبو گرم میکنه هم خونه رو تازه امنیتش هم بالاست

 • استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.
  >