آبگرمکن و پکیج

علت آب دادن آبگرمکن دیواری چیست و چطور آنها را برطرف کنیم؟

دلایل نشتی آب از آبگرمکن

همه‌ی وسیله‌ها بخصوص آبگرمکن‌هایی که در ساختمان هستند باید به شیوه‌ای مناسب مورد استفاده قرار بگیرند. مشکلات آبگرمکن مانند نشتی، سوراخ شدن آبگرمکن دیواری یا ترک برداشتن بخش‌های مختلف آن رخ می‌دهد. این اتفاق مشکلاتی مانند سرریزی آب از شیر اطمینان را به همراه خواهد داشت و هر کدام از این مشکلات، دلایل خاصی دارند که با توجه کردن به آنها و برطرف کردن و یا پیشگیری از آنها می‌توان از سرریز شدن آب و یا شیر اطمینان و…، از آسیب‌ها و ضررهای بعدی جلوگیری کرد.

اما اگر باز هم به هر دلیلی این خرابی‌ها مشاهده شدند، می‌توان با اعتماد کامل به خدمات دهندگان مجرب به تعمیر آبگرمکن پرداخت و یا با تهیه‌ی وسایل مورد تایید آنها تجهیزات لازم را در اختیارشان قرار داد تا به تعویض‌شان بپردازند.

علت نشتی آب از آبگرمکن چیست؟

 • ترک برداشتن و یا سوراخ شدن قاب برنجی
 • ترک برداشتن و یا خرابی قسمتی که شیر احتراق نصب می‌شود
 • خرابی اورینگ محوری که مختص تنظیم دما است
 • سوراخ بودن لوله‌ی مبدل گرمایی
 • خرابی واشر
 • شل بودن لوله‌ای که مخصوص خارج شدن آب گرم مبدل است
 • شل بودن شیر احتراق آهسته
 • خراب بودن کاسه‌ی نمدی شیر تغذیه

علت سوراخ شدن آبگرمکن دیواری

آبگرمکن‌های دیواری ممکن است به دلایل متعددی سوراخ شوند. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:

 • شل بودن مهره‌ی رابطی که به رگلاتور آب متصل می‌شود
 • خراب بودن واشر متصل به مهره‌ی رابط رگلاتور
 • شل بودن درپوش مخصوص رگلاتور
 • سوراخ شدن و یا ترک برداشتن بدنه‌ی رگلاتور
 • خرابی دنده‌ و واشر درپوش رگلاتور
 • همچنین خرابی دیافراگم رگلاتور

از مواردی هستند که مربوط به رگلاتور آبگرمکن می‌شوند.

برای تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

علت آب دادن شیر اطمینان آبگرمکن

نشت آب از شیر اطمینان آبگرمکن، یکی از مشکلاتی است که هر کاربری با آن روبرو شده‌است.

شیر اطمینان و یا همان شیر تخلیه، از اصلی‌ترین قطعات یک آبگرمکن است که در قسمت پایینی اتصالات قرار می‌گیرد و مسئول کنترل فشار درونیست. شیر اطمینان ممکن است به دلایل متعددی فشارهایی را تحمل کند که منجر به سوراخ شدن آن شود. برای مثال وارد شدن یک شوک گرمایی و یا ضربه‌های غیر منتظره می‌توانند دلیلی برای سوراخ شدن آن باشند.

سوراخ شدن شیر تخلیه، کاهش فشار دستگاه را به همراه خواهد داشت؛ در واقع افت فشار آبگرمکن، یکی از علائم سوراخ شدن شیر اطمینان است. در صورتی که شیر اطمینان سوراخ شده باشد بهترین، کار ارتباط با کارشناس تعمیر آبگرمکن است تا آن را تعویض کنند.

دلیل نشتی آبگرمکن؛ آب‌بندی اشتباه اتصالات

اتصالاتی که به آبگرمکن متصل می‌شوند دو نوع دارند. یکی اتصالاتی که به خود وسیله وصل می‌شوند و دیگری اتصالاتی هستند که به زیر دستگاه متصل می‌شوند. اگر هر کدام از این اتصالات به شیوه‌ی درست آب‌بندی و متصل نشده‌ باشند ممکن است علت ریزش آب از آبرمکن باشند.

اگر علت نشتی آب، به آب‌بندی اتصالات ارتباط داشت باید به بررسی تمامی اتصالات پرداخت. بعد از رسیدن به این نتیجه که علت نشتی آبگرمکن دقیقا به کدام قسمت برمی‌گردد بهتر است ابتدا تمامی شیرهای خروجی و ورودی بسته شوند و سپس به تعمیر و یا تعویض قطعه موردنظر پرداخت.

سوراخ شدن مخزن آبگرمکن
اگر منشاء نشتی آب به اتصالات مربوط باشد باید پس از بستن شیرهای ورودی خروجی به تعمیر پرداخته شود.

ترک خوردن و یا سوراخ شدن مبدل

سوراخ شدن و یا ترک خوردن مبدل می‌توانند یکی از دلایل نشتی آب از آبگرمکن باشد. در آبگرمکن‌هایی که تک مبدله هستند اگر مبدل شکسته شده و یا ترک داشته باشد نمی‌توان نشتی را مشاهده کرد. فقط در قسمت پایینی دستگاه قطره‌هایی از آب دیده می‌شود.

دلیل این امر هم سوراخ شدن یکی از راه‌های ورودی است که بخاطر داغی آب ایجاد می‌شود. زیرا لوله‌های آب گرم مصرفی، در تماس با شعله مستقیم هستند. در صورت استفاده از آب گرم، نشتی آب بیشتر خواهد شد. برای عملکرد بهتر این دستگاه، در این شرایط توصیه می‌شود که مبدل را تعویض کنید.

پارگی اتصالات و یا لوله‌های درون دستگاه

لوله‌ها محل حرکت آب در درون آبگرمکن هستند و کیفیت و مرغوب بودن آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این لوله‌ها معمولا از جنس برنج بوده و به این راحتی‌ها دچار نشتی و آسیب نمی‌شوند. دلیل ترک خوردن و آسیب دیدن آنها در بعضی مواقع را می‌توان آسیب دیدن اورینگ دانست.

آسیب دیدن اورینگ‌ها یا همان واشر‌ها به دلیل گرم شدن زیاد آبگرمکن است. البته به غیر از این، موارد دیگری مانند رسوب گرفتن و  ضربه خوردن لوله‌های برنجی هم می‌تواند جزو دلایل نشتی آب از آبگرمکن باشد که باید به آنها نیز توجه کرد.

بررسی دلایل نشتی آب از آبگرمکن
پارگی اتصالات و لوله ها می تواند دلیل نشتی آبگرمکن باشد

سوراخ شدن آبگرمکن دیواری و چکه کردن آب

یکی دیگر از دلایل نشتی آب از آبگرمکن سوراخ شدن مخزن آبگرمکن است. مخزن آبگرمکن‌ها به دلیل حرارت شدید و مستقیم ممکن است در طول زمان دچار ترک یا سوراخ و پوسیدگی شوند. به همین دلیل بعد از سوراخ شدن آبگرمکن آب از نشتی کرده و به بیرون می ریزد. برای رفع این مشکل می‌توانید قسمتی از مخزن را که سوراخ شده با جوش بزنید.

گرفتن سوراخ مخزن آبگرمکن با چسب

از روش‌های برطرف کردن سوراخ مخزن استفاده از خمیر اپوکسی می‌باشد. این روش جدیدترین روش رفع نشتی مخزن آبگرمکن است.

پس از پیدا کردن سوراخ مخزن آن را با سمباده تمیز و خشک کنید.‌ با دستکش کمی از خمیر اپوکسی را برداشته و ورز دهید تا کاملا مخلوط شود. خمیر را تا شعاع چهار سانتی متری در قسمت سوراخ و اطراف آن بزنید.پس از یک ساعت خمیر اپوکسی سفت می شود.

در مقاله «چگونه آبگرمکن ایستاده سوراخ شده را تعمیر کنیم؟» راهکارهایی که می‌توانید در این رابطه انجام دهید به طور کامل اعلام شده است.

دیگر مواردی که باعث آب دادن آبگرمکن می شوند:

 • چکه کردن آب از لوله آب
 • چکه کردن آب از پایه لوله آبگرمکن
 • چکه آب از فلکه دما و فشار
 • نشتی آب از لوله فاضلاب آبگرمکن

مشکل چکه کردن آب از آبگرمکن ممکن است برای هر آبگرمکنی به وجود آید. فرقی ندارد شما از چه برندی استفاده می‌کنید می‌توانید برای تعمیر آبگرمکن دیواری ایران رادیاتور یا تعمیر آبگرمکن دیواری ایران شرق و بوتان از آچارباز کمک بگیرید.

تعمیر آبگرمکن در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس یا تعمیر آبگرمکن دارید یا با هرگونه مشکل در آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
تعمیر آبگرمکن

3.3/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫34 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید ابگرمکن دیواری بوتان ۳۱۱۵ داریم که چند روز فشار اب گرم ان زیاد شده و اب را خوب گرم نمیکند اگه امکان داره مشکل انرا بگویید ضمنا شیر تنظیم اب را هم نو کردم

 2. با سلام
  ما یک آبگرمکن مدل B3118 داریم مدتی است که با باز شدن شیر آب گرم میشود و پس از چند دقیقه مجددا سرد میشه اما مشعل روشن است
  هفته گذشته کل لوله کشی و مبدل رو رسوب زدایی کردیم و واشر دیافراگم را عوض کردیم اما مشکل رفع نشد
  نماینده بوتان گفته که مبدل سوراخ شده اما هیچ نشانی آب مشاهده نمیشه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 3. سلام خسته نباسید دلیل چکه کردن آب ویا سوراخ ریز بالای ریگلاتور، لطفا برای رفع مشکلش راهنماییم کنید

 4. سلام، ببخشید من وقتی ابگرمن رو از حالت زمستونه برمیدارم و رو حالت تابستونه میذارم اب میچکه ولی وقتی دوباره رو حالت زمستونه میذارم قطع میشه. ایراد از کجاس

 5. سلام آبگرمکن دیواری دارم دوتاشیلنگ داره که ازشون آب چیکه میکنه هیچ عیب دیگه ای نداره خواستم ببینم چیکاربایدبکنم ممنون

 6. با سلام بنده چند وقت هست یک آبگرمکن برقی نصب کردم هر کار میکنم آب زنگ داخل آبگرمکن تموم بشه نمیشه چکار کنم لطفا راهنمایی بفرمائید

 7. سلام خسته نباشید آبگرمکن دیواری داریم وقتی آب رو باز میکنم لوله آب گرم آبگرمکن با فشار زیادی باز میشه حتی رسوب زدایی کردیم و لوله روکار کار کردیم ولی مشکل حل نشده میشه لطفا راهنمایی کنید؟

 8. سلام مدتی است اب به پشت دیافراگم نشت پیدا میکنه و از جایی که میکرو سویچ نصب میشه خارج میشه هر کاری کردم درست نمیشه چند بار دیافراگم عوض کردم فایده نداشته مدل دستگاه 3115هستش

 9. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.یه ابگرمکن بوتان مدلB115دارم که از قسمت سوراخ بالای ریگلاتور اب چکه میکنه .اگه امکان داره علتش را برام مشخص نمایید با تشکر.

  1. باسلام
   امیر عزیز همانطور که در مقاله نیز اشاره شد مواردی همچون شل بودن مهره‌ی رابطی که به رگلاتور آب متصل می‌شود، خراب بودن واشر متصل به مهره‌ی رابط، شل بودن درپوش مخصوص رگلاتور، خرابی قطعه، فشار آب و … می‌تواند منجر به نشت آب از رگلاتور شود. برای رفع مشکل موارد مذکور را بررسی کنید. در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند

 10. سلام،وقتی اب گرم رو باز میکنیم از سوراخ ریز بالای رگلاتور اب چکه میکنه،باید چه کارش کنیم؟

 11. با سلام
  آبگرمکن دیواری ما خود به خود روشن میشه و خاموش میشه
  یکبار خاموش نشد و اتیش گرفت رگلاتورو رو تعویض کردیم و رسوب گیری انجام شد
  تا الان شمعک رو هم عوض کردی شیر اطمینان هم عوض کردیم دوبار رسوب گیری کردیم
  ولی باز هم بعد دوسه هفته یا چکه میکنه یا خودبخود روشن میشه
  بعداز چندساعت که استفاده نشده باشه و آب باز کنیم آب نارنجی خارج میشه از لوله

 12. با سلام
  یه چند وقتیه آبگرمکن خونه قطره قطره آب میاد و روی زمین خیس میشه و فشار اب گرم خیلی کمه.
  علتش لطف میکنید بفرمایید از چی میتونه باشه؟

  1. باسلام
   مریم عزیز، ممکن است دلیل نشت آب ناشی از اختلال یا سوراخ شدن هر یک از قطعاتی چون: قاب برنجی، شیر اطمینان، اورینگ، لوله‌ی مبدل گرماییو … باشد. برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 13. با سلام
  آبگرمکن ما از قسمت ورودی آب، جایی که صافی قراردارد نشتی میکند وقتی صافی را برمیداریم نشتی ندارد ولی با وجود صافی نشتی هم ایجاد میشود. مشکل چیست؟

 14. سلام ، مدتی هست که وقتی آب داغ رو باز میکنیم یهو در حد آب جوش بیش از حد داغ میشه و بعد از چند ثانیه سرد میشه فقط وقتی آب رو با فشار کم باز میکنیم گرم میمونه و وقتی بیشتر باز میکنیم ولرم میشه ، تا اینکه متوجه چکه آب از شیر اطمینان آبگرمکن شدم (آبگرمکن دیواری بوتان هستش) ممنون میشم راهنمایی کنید الان باید چکار کنم

  1. باسلام
   میثم عزیز،نشت آب از آبگرمکن می‌تواند به دلیل افزایش فشار در اثر بالا رفتن دما نیز اتفاق بیافتد، لازم است قبل از هر چیز مواردی چون عدم هوا گرفتگی در مدار گرمایشی آب، وجود قطعی در شیرهای رفت و برگشت، اختلال در جریان آب و صحت شیر اطمینان، خرابی قطعات داخلی و رسوب گرفتگی مبدل بررسی شود. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 15. سلام ما آبگرمکنمون سوراخ شده بود به خاطر همین یک آبگرمکن دیگه خریدم اما بعد از مدتی کوتاهی آب میریزه

 16. سلام.ما آبگرمکن ایستاده ای داریم که از دیروز شمعکش روشنه ولی شعله رو روشن نمیکنه علتش چیه؟!

  1. باسلام
   خانم خوزستان عزیز، احتمال دارد اختلال ناشی از خرابی دیافراگم باشد. این قطعه را برای رفع مشکل بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 17. باسلام ابگرمکن‌ دیواری منزل از قسمت تنظیم فشار آب نشتی بصورت قطره قطره دارد به نظرتون چکار باید کرد؟

  1. باسلام
   سعید عزیز، علت نشتی شیر تنظیم فشار، ممکن است ناشی از تنظیم نبودن فشار آبگرمکن، بالا بودن فشار آب ورودی به آبگرمکن، خرابی شیر اطمینان و … باشد. برای رفع مشکل، فشار آب ورودی و فشار آبگرمکن را کنترل کرده و آبگرمکن را هواگیری کنید، سپس بررسی کنید که شیر اطمینان سالم باشد. در صورت خرابی، شیر باید تعویض شود. در صورتی که مشکل حل نشد، شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 18. سلام خسته نباشید لوله ابگرمکن برقی خانه اب چکه میکنه ازقسمت خروجی ابگرم که به لوله ها برای مصرف ابگرم میباشد علت چیست لطفا راهنمایی کنید

  1. باسلام
   علی عزیز، عدم وجود سوب و هوا در مدار گرمایش را بررسی و مطمئن شوید که واشر‌ها دارای اختلالی نباشند. شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 19. با سلام
  ابگرمگن دیواری ادونیس داریم و مدتی هست که از زیر ابگرمکن نشتی میداد و بعد از مدتی قطع میشد و دوباره نرمال اما امروز با فشار بیشتری از زیر سرازیر شد با بستن شیر اب ابگرمکن نشتی کمتر شد اما به محض باز کردن شیر نشتی زیاد همراه با صدا از ابگرمکن میده

  1. باسلام
   محمد عزیز عدم وجود رسوب در لوله‌ها را بررسی کنید و همچنین از صحت واشر و شیر احتراق اطمینان حاصل کنید و در صورت امکان آبگرمکن را هواگیری کنید. در صورتی که مشکل حل نشد جهت جلوگیری از هر گونه خسارت لطفا آبگرمکن را خاموش کرده و درخواست تعمیر کار کنید. شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 20. سلام.آبگرمکنمون از این مخزنیا ایستادس.دو روزی میشه که از لوله بالاش که میگن برا تخلیه فشار هست آب میاد.علتش چی هست؟!ممکنه خود لوله خراب باشه؟

  1. باسلام
   عاطفه عزیز،احتمال دارد شیر اطمینان در اثر گرما یا ضربه سوراخ شده باشد، در صورتی که این موضوع با افت فشار همراه است لازم است آن را تعویض کنید.

 21. سلام ابگرمکن دیواری 3115بوتان دارم شیر کم زیاد اب ابگرمکن روی زیاد که هست ابریزی ندارد ولی روی فشارکم که هست. ابریزی دارد وچکه میکنه علتش چیه درضمن روی فشار زیاد اب کلا سرده فقط کم گرم میکنه مرسی

  1. باسلام
   جواد عزیز، بهتر است اقدام به رسوب زدایی مبدل‌ها و بررسی قطعاتی چون رگلاتور، مشعل و … پیشنهاد میکنیم مقاله «عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان B3115» را نیز مطالعه کنید در صورتی که مشکل حل نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر آبگرمکن در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 22. سلام . خسته نباشید. لوله برنجی داخل آبگرمکن من چکه میکنه و انگار ترک خورده است. امکانش هست با چسب یا نوار بشه جلوی چکه کردن رو گرفت؟ یا حتما باید لوله تعویض بشه؟

  1. با سلام
   اگر چسب نواری به آن بپیچید، خواهید دید که آب بعد از چند دقیقه از کناره‌های چسب خارج می‌شود. پس بهتر است آن را تعویض کنید.

  2. اگر سوراخ ريز باشد با چسب دوقلو ميتوانيد سوراخ را مسدود كنيد البته چسبهايي ديگري هم هستند كه ميتوانيد از آن استفاده كنيد كه در براي فلز و لوله هاي مسي مناسب است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا