آبگرمکن و پکیج

علت صدای آبگرمکن دیواری بوتان + …

دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن

آبگرمکن وسیله گرمایشی ضروری است که در بیشتر خانه‌ها و ساختمان‌ها یافت می‌شود. در صبح یک روز زمستانی که با یک دوش آب گرم می‌خواهید روز خوبی را شروع کنید؛ هیچ چیزی به اندازه خراب شدن آبگرمکن نمی‌تواند شما را شوکه کند. روشن شدن انفجاری آبگرمکن یکی از مشکلات رایج است که خیلی‌ها از آن وحشت‌زده می‌شوند. دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن می‌تواند به دلیل یک مشکل ساده یا خرابی قطعات مهم باشد. اگر مسئله پیچیده نباشد می‌توانید خودتان با راهنمایی‌های ارائه شده مشکل را حل کنید؛ ولی در صورتی که مسئله پیچیده باشد باید برای تعمیر آبگرمکن دیواری خود از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

آن چه در این آموزش میخوانید:

چرا آبگرمکن انفجاری روشن می شود؟

روشن شدن آبگرمکن به حالت انفجاری یکی از ایرادات آن است. این مشکل ممکن است برای آبگرمکن‌های دیواری گازی و یا برقی ایجاد شود. بنابراین بررسی علت روشن شدن انفجاری آبگرمکن و عیب یابی آن می‌تواند یک موضوع بسیار مهم برای کاربران این دستگاه‌ باشد. قبل از هر چیزی باید بگوییم که در هنگام مواجه شدن با این مشکل لازم است خونسردی خود را حفظ کنید، زیرا در بسیاری از اوقات دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن یک ایراد ساده است.

همانطور که می‌دانید آبگرمکن‌های دیواری به محض باز کردن شیر آب گرم، روشن می‌شوند. در واقع با باز کردن شیر آب گرم، سنسور تشخیص آب فرمان باز شدن گاز و جرقه زدن فندک را صادر می‌کند تا به دنبال آن شمعک آبگرمکن روشن شود. در حالت ایده‌آل برای این فرآیند هیچ‌گونه مشکلی به وجود نخواهد آمد. به وجود آمدن هر گونه خللی در این فرایند می‌تواند دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن باشد به اختصار موارد زیر است:

۱- خرابی شیر برقی، دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن
۲- نیمه باز بودن شیر گاز
۳- تنظیم نبودن مسیر الکترود
۴- مشکل در میله جرقه زن

در ادامه به توضیحات آنها اشاره خواهیم کرد.

۱- خرابی شیر برقی آبگرمکن

در برخی از انواع آبگرمکن‌های دیواری، شیر برقی دستگاه که در زیر محفظه احتراق تعبیه شده‌است، وظیفه تنظیم جریان گاز به سمت مشعل را بر عهده دارد. بررسی کنید که شیر برقی آبگرمکن تنظیم باشد. چنانچه این قطعه دچار خرابی شود، لازم است آن را تعمیر کنید؛ در صورت نیاز به تعویض هم باید قطعه جدید را جایگزین آن کنید. در صورتی که تخصص لازم را برای تعمیر و یا تنظیم شیر برقی آبگرمکن ندارید از یک متخصص بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

تعمیر آبگرمکن دیواری در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس یا تعمیر آبگرمکن دیواری دارید یا با هرگونه مشکل در آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
تعمیر آبگرمکن دیواری

۲- نیمه باز بودن شیر گاز

اگر به میزان کافی گاز به مشعل دستگاه نرسد، در هنگام جرقه زدن آبگرمکن روشن نمی‌شود و تنها یک صدای انفجاری از آن به گوش می‌رسد. در واقع به خاطر روشن نشدن آبگرمکن، گاز در اطراف مشعل آن جمع می‌شود و زمینه برای روشن شدن انفجاری آن فراهم خواهد شد. برای رفع این مشکل لازم است که بررسی کنید شیر گاز به طور کامل باز شده‌است.

دلایل رایج انفجاری روشن شدن آبگرمکن
یکی از دلایل انفجاری روشن شدن آبگرمکن٬باز بودن شیر گازی است.

۳- تنظیم نبودن مسیر الکترود

تنظیم نبودن الکترود هم می‌تواند دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن باشد. بنابراین بررسی کنید که نوک الکترود در راستای مشعل آبگرمکن قرار گرفته باشد، زیرا هر گونه انحراف در مسیر آنها می‌تواند باعث شنیده شدن صدای انفجار در هنگام روشن کردن دستگاه شود.

۴- مشکل در میله جرقه زن

میله جرقه زن یکی دیگر از قطعات آبگرمکن است که رسوب گرفتن و بسته شدن سوراخ آن می‌تواند باعث ایجاد انفجار در هنگام روشن کردن دستگاه شود. در صورتی که احساس می‌کنید دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن ناشی از خرابی میله جرقه زن است، لازم است با کشیدن یک سمباده نرم روی میله، گرفتگی سوراخ آن را برطرف کنید.

علت سوت کشیدن آبگرمکن

گاهی اوقات ممکن است از آبگرمکن صداهای زیادی مانند سوت کشیدن، صدای ضربه‌ای، صدای تق تق و صدای انفجار شنیده شود. هر کدام از این صداها دلیل خاص خودش را دارند. زمانی که آبگرمکن صدایی شبیه سوت کشیدن تولید می‌کند، اولین کاری که باید انجام داد این است که منبع صدا را پیدا کرد. تشخیص منبع صدا در عیب‌یابی آن مشکل بسیار موثر است.

به طور معمول علت سوت کشیدن آبگرمکن به خرابی موتور پمپ و رسوب گرفتن پروانه پمپی مربوط می‌شود. بنابراین چاره آن روغن کاری موتور پمپ و یا رسوب‌زدایی پروانه پمپی است. همچنین علت شنیدن صدای سوت آبگرمکن می‌تواند به خاطر کشیده شدن هوا به درون کوره آن باشد. در صورتی که با بررسی این موارد مشکل سوت کشیدن آبگرمکن برطرف نشد، از یک تعمیرکار بخواهید تعمیر آبگرمکن دیواری شما را انجام دهد.

علت صدای زیاد آبگرمکن
از علل صدای زیاد آبگرمکن٬ اصولی یا غیر اصولی بودن لوله کشی آبگرمکن است

علت صدای زیاد آبگرمکن

یکی از مشکلات رایج آبگرمکن‌ها می‌تواند تولید صدای زیاد باشد. اگر به تازگی احساس می‌کنید که صداهای عجیب و غریب از آبگرمکن شما شنیده می‌شود، لازم است در جستجوی علت آن باشید. صدای زیاد آبگرمکن گاهی اوقات جای نگرانی ندارد؛ در حالی که برخی از موارد ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل جدی باشد. بدون‌شک پیدا کردن دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن و صدای زیاد آن می‌تواند باعث تعمیر به موقع و افزایش طول عمر مفید دستگاه شود. در این بخش به شایعترین دلایل صدای زیاد آبگرمکن و راه‌حل آنها اشاره می‌کنیم.

۱- رسوب گرفتگی مخزن آبگرمکن

چنانچه مخزن آبگرمکن رسوب گرفته باشد، احتمال سروصدای زیاد دستگاه وجود خواهد داشت. در واقع در هنگام گرم شدن آب در زیر رسوب‌های جمع شده در مخزن، حباب‌های بخار ایجاد می‌شود؛ که با انفجار آنها صدای زیادی به گوش می‌رسد. علاوه‌بر این جمع شدن رسوب زیاد در مخزن دستگاه می‌تواند باعث کاهش عملکرد آن شود. اگر علت صدای زیاد آبگرمکن به رسوب گرفتن مدار حرارتی و مبدل آن مربوط باشد، برای رفع آن باید رسوب‌زدایی انجام دهید. چاره این مشکل شستشوی منظم آبگرمکن است. همچنین با نصب فیلتر رسوب می‌توانید تا حد زیادی از رسوب گرفتگی آبگرمکن خود جلوگیری کنید. برای انجام رسوب زدایی آبگرمکن خود به صورت اصولی می توانید مقاله چگونه گرفتگی لوله آبگرمکن دیواری را باز کنیم؟ را مطالعه کنید.

۲- خرابی شیر اطمینان و ایجاد مشکل در هواگیری دستگاه

شیر اطمینان دستگاه وظیفه هواگیری داخل آبگرمکن را برعهده دارد. در صورتی که این قطعه کاربردی دچار خرابی شود، هواگیری پکیچ دچار اختلال خواهد شد. به دنبال جمع شدن هوا داخل پکیچ صداهای آزار دهنده از آبگرمکن به گوش خواهد رسید.

پیشنهاد مطالعه

۳- نوسانات مکرر در فشار آب

با تغییر فشار آب ممکن است از آبگرمکن صداهایی به گوش برسد. در واقع با نوسان فشار آب، شعله آبگرمکن هم دچار نوسان می‌شود. این نوسانات می‌توانند یکی از دلایل شنیده شدن صدای زیاد از آبگرمکن باشد. با انتخاب لوله مناسب و لوله‌کشی اصولی تا حد زیادی می‌توان از تغییر فشار آب جلوگیری کرد. همچنین با محکم کردن محل اتصال لوله‌ها و جلوگیری از حرکت آنها می‌توان تا حدی صدای آبگرمکن را کاهش داد.

۴- لوله کشی غیر اصولی آبگرمکن

حتماً از یک فرد حرفه‌ای بخواهید که لوله کشی آبگرمکن شما را انجام دهد. عدم توجه به اصول لوله کشی آبگرمکن مشکلات زیادی به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال لوله کشی غیراستاندارد می‌تواند باعث ایجاد سروصدای آبگرمکن شود. قطر نامناسب لوله‌ها و انتخاب مسیر نادرست به دستگاه فشار وارد خواهد کرد.

۵- خراب شدن پمپ دستگاه

خرابی پمپ هم در بیشتر مواقع با ایجاد سروصدا همراه است. البته صدای آن بیشتر به صورت ضربه‌ای شنیده می‌شود. چنانچه متوجه صدای ضربه‌ای آبگرمکن خود شدید؛ سالم بودن پمپ آن را مورد بررسی قرار دهید. در بیشتر مواقع خرابی پمپ با تعمیر رفع خواهد شد، در غیر این صورت باید آن را تعویض کنید.

توجه داشته باشید که دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن و شنیده شدن صدای زیاد در هنگام روشن کردن آن، همیشه به یک مشکل ساده مربوط نمی‌شود. گاهی اوقات ممکن است علت آنها مشکل جدی‌تری باشد، بنابراین در صورت عدم توانایی عیب‌یابی صدای زیاد آبگرمکن با یک سرویس کار حرفه‌ای تماس حاصل فرمایید.

خراب شدن پمپ دستگاه
تعمیر و سرویس دوره‌ای آبگرمکن برای رفع مشکلاتی نظیر خرابی پمپ دستگاه لازم است.

در این مقاله آموزشی سعی کردیم دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن و عیب‌یابی آن را به طور کامل شرح دهیم. با این حال یادآور می‌شویم که تشخیص مشکلات و تعمیر به بهترین وجه ممکن فقط توسط تیم تاسیسات ساختمان حرفه‌ای و دارای مجوز میسر است. چنانچه در خصوص خرابی آبگرمکن و خدمات سرویس آن سوالی برایتان پیش آمده است، با همکاران ما در آچارباز تماس حاصل فرمایید.

تعمیر آبگرمکن دیواری در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس یا تعمیر آبگرمکن دیواری دارید یا با هرگونه مشکل در آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
تعمیر آبگرمکن دیواری


3/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  یک آبگرمکن دیواری بوتان مدل b3115 داریم که کمتر از 3 ماه است سرویس شده و همه چیزش بسیار خوب کار میکنه ولی یک مشکل داره وقتی شیر آب گرم باز میشه صدایی شبیه ترمز ماشین از خودش در میاره و فشار آب همیشه به همین میزان بوده . دیگه اعصابم خرد شده خواهش میکنم اگر میتوانید کمک کنید و یک راهکار ارائه بدین .

  مرسی

 2. ابگرم‌کن‌ایستاده‌گازی‌در‌حالت
  روشن‌‌روزی‌چند‌بار‌انفجار‌رخ‌میده
  که‌باعث‌وحشت‌میشه

  1. باسلام
   محمد عزیز برای رفع مشکل، صحت الکترود جرقه زن و شیر برقی را بررسی و در صورت معیوب بودن هر قطعه، آن را تعمیر و یا تعویض کنید. برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 3. ابگرم‌کن‌گازی‌ایستادهدرحال‌روشن‌بودن‌گاهی‌صدای‌انفجار‌میده‌
  تا‌جایی‌که‌موج‌انفجار‌‌لوله‌هارو
  ‌هم‌تمیز‌میکنه‌مثل‌نفتی‌های
  ‌قدیمم

  1. باسلام
   محمد عزیز برای رفع مشکل عدم مسودیت لوله های مبدل و رسوب گرفتن آنها را بررسی کنید. اگر مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 4. برای اینکه مسیر الکترود رو تنظیم کنیم باید چیکار کنیم؟ اگر با فشار دست بخوایم تنظیمش کنیم امکان شکستن وجود داره؟ ممنون میشم یک توضیحی در این مورد بدهید.

  1. باسلام
   دوست عزیز، بله دوست عزیز امکان شکستن وجود دارد. در صورتی که با فشار خیلی کم مشکل حل شد میتوانید این کار را انجام دهید. در غیر اینصورت پیشنهاد ما به شما تماس با کارشناس است. می‌توانید با شماره پشتیبانی ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

 5. درود. مشکل آبگرم کن ما اینه که وقتیه سیم برقش رو به برق میزنم آبگرمکن جرقه می زنه. توی این حالت اگر آب گرم رو باز کنیم آبگرمکن روشن میشه و کار میکنه اما وقتی که برقش وصل باشه و آبگرم رو باز کنیم دیگه آبگرمکن جرقه نمی زنه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با سلام
   پیشنهاد میشود از یک کارشناس بخواهید وضعیت دستگاه شما را بررسی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا