به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸

دلیل گرم نشدن آب با آبگرمکن دیواری

گرم نشدن آب با آبگرمکن دیواری

آبگرمکن‌های دیواری از جمله وسایلی هستند که امروزه در هر خانه‌ای دیده می‌شوند. این لوازم برای گرم نگه داشتن آب جهت هرگونه شست‌وشو و یا مصرف خانگی در خانه‌ها تعبیه می‌شود.

از آن جایی که این وسیله نیز می‌تواند دچار اختلال و مشکل شود، دراینجا به بررسی دلیل گرم نشدن آب با آبگرمکن خواهیم پرداخت.

این مشکل به‌راحتی قابل رفع شدن است. به نحوی که با اطلاعات اولیه محدودی در مورد آبگرمکن می‌توانید آن را تعمیر کنید.

هر آبگرمکن با هر مدل و برندی که باشد از این اجزای اصلی تشکیل شده است.

۱- کلاهک تعدیل کننده

۲- کلید حرارت کلاهک تعدیل

۳- مبدل حرارتی

۴- کلید مبدل حرارتی

۵- الکترود سنسور

۶- الکترود عامل جرقه

۷- مجموعه مشعل‌ها

۸- مجموعه شیر‌های گاز

۹- مجموعه چند راهه

۱۰- مجموعه رگلاتور آب

۱۱- مجموعه بردها

۱۲- مجموعه محفظه باتری

۱۳- مجرای ورود آب سرد

۱۴- مجرای خروج آب گرم

۱۵- مجرای ورودی گاز

۱۶- مجرای بازدید فشار گاز ورودی

۱۷- مجرای بازدید فشار گاز چند راهی

هر کدام  از این اجزا که دچار اختلال و خرابی شوند، مشکلاتی در آبگرمکن دیده می‌شود. اما مشکل عمده‌ای که در بیشتر آبگرمکن‌های دیواری رخ می‌دهد، گرم نشدن آب آبگرمکن است اغلب ناشی از اختلالاتی در قسمت مشعل است. در ادامه این متن به بررسی مشکلاتی در این زمینه و راه کارهایی مفید در مورد آن می‌پردازیم.

آیا نشت آب می‌تواند سبب گرم نشدن آب آبگرمکن شود؟

یکی از علت‌های بسیار رایج در گرم نشدن آب آبگرمکن این است که آب از قسمتی از آبگرمکن در حال نشت است. این حالت می‌تواند مانع گرم شدن و گرم ماندن آب می‌شود. مبدل حرارتی که در بین قسمت‌های اصلی آبگرمکن قرار دارد توسط لوله‌های سیال حرارتی کار می‌کند. هر گونه نشت از این لوله‌های حرارتی و یا هر کدام از اتصالات مربوط به آن می‌تواند منجر به نشت آب از آبگرمکن شود.

هر کدام از واشر‌ها یا مهره‌هایی که در این قسمت‌ها قرار گرفته‌اند در صورتی که به‌درستی در جای خود قرار نگرفته باشند و یا خراب باشند از علت‌های گرم نشدن آب آبگرمکن هستند. بنابراین با بررسی تک تک آنها می‌توانیم به این اشکال دست پیدا کنیم و با تعمیر و یا تعویض آن‌ها این مشکل را برطرف کنیم.

 

نصب و نگهداری آبگرمکن دیواری
نصب آبگرمکن کاری نیست که از پس آن برآیید، بلکه باید توسط یک متخصص انجام شود. اولین چیزی که باید به آن دقت کرد، وجود بستری ایمن و فضایی است که قصد نصب آبگرمکن را در آن دارید؛ که باید از قبل آماده باشد. در ادامه نکات نصب آبگرمکن را بخوانید.
بیشتر بخوانید

 

جمع شدن رسوبات چه مشکلاتی برای آبگرمکن به وجود می‌آورند؟

هر وسیله‌ای که در آن آب جریان داشته باشد دچار رسوب می‌شود. رسوب گرفتن مبدل مصرفی که در آبگرمکن‌ها وجود دارند، می‌تواند یکی از علل گرم نشدن آب آبگرمکن باشد. با رسوب زدایی تا حد قابل توجهی می‌توان این مشکل را برطرف کرد. البته فراموش نکنید به طور عادی آبگرمکن‌های بسیاری قدیمی، بیشتر از سایر مدل‌ها دچار رسوبات خواهند شد که آن نیز با یک مرتبه رسوب زدایی قابل حل است.

شمعک یک عامل بسیار مهم در گرمای آب آبگرمکن

همان طور که می‌دانید شمعک وسیله‌ای است که قادر به گرم نگه داشتن آب در آب گرم است. این وسیله زمانی که دچار مشکلی شود خاموش خواهد شد و گرمای خود را از دست خواهد داد. بنابراین می‌توان گفت یکی از علت‌های گرم نشدن آب آبگرمکن به دلیل خاموش شدن شمعک است. این مشکل را می‌توان با تنظیم پیچ شمعک برطرف کرد. البته خراب شدن ترموکوپل نیز در این مشکل دخیل است.

گرم نشدن آب با آبگرمکن دیواری

شل بودن هر یک از پیچ‌های ترموکوپل و خراب شدن شیر مغناطیسی نیز از خرابی‌های جانبی ترموکوپل است که در گرم نشدن آب آبگرمکن موثرند. در صورتی که شیر پروانه‌ای گرفته باشد و صافی شمعک و مجرای نازل شمعک هم خراب شده باشند، آب در آبگرمکن قادر به گرم شدن و گرم ماندن نخواهد ماند. به‌طور معمول این مشکل با نشانه‌هایی همچون دیر روشن شدن شمعک خود را نشان می‌دهد. علاوه بر تمامی این‌ها، لوله کشی ساختمان نیز از عوامل بسیار موثر در گرم نشدن آب آبگرمکن است.

دود کش‌ها را بررسی کنید

یکی دیگر از دلایلی که منجر به گرم نشدن آب آبگرمکن می‌شود دودکش آبگرمکن است. در صورتی که دودکش‌ها به حالت غیر استاندارد تولید شده باشند و یا در جای مناسب و صحیح خود نصب نشده باشند آب در آبگرمکن به درستی گرم نخواهد شد.

چرا دمای آب کم و زیاد می‌شود؟

از دیگر مشکلاتی که برای آبگرمکن‌های خانگی ممکن است رخ دهد این است که آبگرمکن به دلیل بروز مشکلات نتواند دمای آب را به طور یکنواخت نگه دارد. این مشکل می‌تواند با گرم نشدن آب آبگرمکن نیز همراه باشد. برای رفع این مشکل می‌توانیم با تعمیر سنسور آبگرمکن آن را برطرف کنیم. سنسور دما در آبگرمکن‌های دیواری دمای آب را یکنواخت نگه می‌دارد و از بالا رفتن به شدت دما در آب خودداری می‌کند. اگر همین سنسور خراب شود با گرم نشدن آب آبگرمکن مواجه خواهیم شد.

دریچه‌های خروجی آب را در آبگرمکن بررسی کرده تا مطمئن شوید که هیچ‌گونه انسدادی در آن به‌وجود نیامده است. مبدل حرارتی را نیز بررسی کنید تا دچار شکستگی یا هر گونه خرابی نباشد که دمای آب به طور یکسان باقی بماند. دریچه احتراق نیز در یکنواخت نگه داشتن آب آبگرمکن بسیار مهم است. وجود هر گونه رسوب یا شی در محفظه احتراق می‌تواند سبب بروز چنین مشکلی شود.

علاوه بر کنترل قسمت‌های نام برده، لوله کشی قدیمی که سبب ته‌نشین شدن رسوبات نیز می‌شود می‌تواند در افزایش این مشکل دخیل باشد. در نهایت اگر هیچ کدام از این روش‌ها جواب شما را نداد سنسور دمای آب در آبگرمکن را تعویض کنید تا مشکل گرم نشدن آب آبگرمکن برطرف شود.

خرابی مشعل و اختلال در گرم کردن آب

مشعلی که در آبگرمکن‌های خانگی به کار گرفته می‌شود در گرم نگه داشتن آب بسیار کار آمد است. در صورتی که مشعل به درستی کار نکند می‌تواند عملکرد یکنواخت نگه داشتن دمای آب را با مشکل همراه کند و همچنین گرم نشدن آب آبگرمکن را نیز به همراه داشته باشد.

خاموش شدن مشعل که گاهی در هر آبگرمکن ممکن است رخ دهد سبب گرم نشدن آب در آن شود. این مشکل می‌تواند ناشی از خرابی برد دستگاه آبگرمکن باشد.

گرم نشدن آب با آبگرمکن دیواری

حتی روشن شدن نادرست مشعل نیز می‌تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. روشن شدن انفجاری مشعل در آبگرمکن نیز خطرساز است و مشکلاتی به همراه خواهد داشت. گاهی روشن شدن انفجاری مشعل در آبگرمکن با یک صدای وحشتناک همراه است، که دلایل بسیاری می‌تواند داشته باشد. از جمله این دلایل فاصله نامناسب الکترود جرقه زن با مشعل است که به وسیله یک پیچ گوشتی ساده می‌توان این فاصله را تنظیم و کم کرد. همچنین تنظیم نبودن فشار گاز نیز می‌تواند دلیل وجود مشکل مشعل در آبگرمکن‌های خانگی باشد.

در صورتی که فشار گاز بسیار زیاد باشد، گاز در محفظه خود به میزان زیاد و با سرعت بالایی جمع می‌شود و جرقه‌های کوچک ایجاد می‌کند.

اگر هم که فشار گاز کم باشد نخستین جرقه سبب روشن شدن دستگاه آبگرمکن نخواهد شد و فاصله زمانی تا جرقه دوم یا جرقه‌های بعدی سبب جمع شدن گاز می‌شود و منجر به نادرست روشن شدن و با صدا روشن شدن مشعل می‌شود و مشعل با حالتی انفجاری روشن می‌شود. می‌توانید با یک شی نوک تیز سوراخ‌ها را تمیز کنید تا این مشکل برطرف شود.

چرا آب گرم مطلوبی از آبگرمکن تولید نمی‌شود؟

گاهی اوقات پیش می‌آید که آب گرم توسط آبگرمکن تولید می‌شود ولی گرمای مناسب و مطلوبی ندارد و قابل استفاده نیست. گرم نشدن آب آبگرمکن نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. کم بودن شعله در آبگرمکن در این مشکل تاثیرگذار است.

رسوب گرفتن مبدل مصرفی نیز در این مشکل دخیل است. از آن جایی که رسوب‌گیری لوله‌های ساختمانی امکان پذیر نیست می‌توانید سری دوش حمام را بررسی کنید و با روش‌های بسیاری رسوب گیری کنید. این کار در متعادل نگه داشتن دمای آب بسیار موثر است.

در صورتی که مشکل از لوله کشی داخلی ساختمان باشد نیز نیازمند یک فرد متخصص در این زمینه هستید. علاوه بر تمامی این‌ها، دودکش‌های غیراستاندارد نیز در گرم نشدن آب آبگرمکن بسیار تاثیر می‌گذارند. دود کش‌های استاندارد ویژگی هایی دارند که می‌توانند دمای آب را به طور یکنواخت و یک دست نگه دارند.

سرویس و تعمیر آبگرمکن دیواری در آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس کامل آبگرمکن خود داشتید و یا به هرگونه مشکل در پکیج و آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
ثبت درخواست

 


نویسنده :

دلیل گرم نشدن آب با آبگرمکن دیواری
1 رای، میانگین 5 از 5

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.