به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

۹ علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری

علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری چیست؟

اگر می‌پرسید علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری چیست؟ در پاسخ به سوال شما باید بگوییم: خاموش شدن یا متوقف شدن عملکرد آبگرمکن، از رایج‌ترین و ناگوار‌ترین اتفاقاتی است که می‌تواند در هر خانه رخ دهد. از آنجایی که ما به آبگرمکن، جهت انجام اموری مانند حمام، آشپزی، شستن ظروف، و… نیازمندیم خاموش شدن آن نیز می‌تواند دردسرساز و سرسام آور باشد.

در وهله اول بدانید که آبگرمکن دیواری خانه شما متشکل از اجزاء و قطعات متفاوتی است. اجزا و قطعات تشکیل دهنده آبگرمکن، به طور هوشمندانه با یکدیگر در تعامل هستند. چنانچه یک قطعه عملکرد و وظیفه خود را به درستی انجام ندهد یا به طور کلی از کار بیفتد، قطعات دیگر نیز به درستی عمل نخواهند کرد یا حتی شاید دستگاه به طور کامل متوقف و خاموش شود.

معمولا پاسخ به سوال “علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری چیست؟” نیازمند بررسی  شواهدی است که آبگرمکن از خود بروز می‌دهد. ما در ادامه این توضیحات به چند مورد از شایع‌ترین علت‌های خاموش شدن آبگرمکن دیواری اشاره کرده‌ایم.

تعمیرکار آبگرمکن
خاموش شدن شمعک آبگرمکن می‌تواند علت‌های متعددی داشته باشد.

۱- بسته بودن شیر گاز

بسته بودن شیر گاز می‌تواند اولین علت خاموشی آبگرمکن شما باشد. بله درست است گاهی یک دلیل نه چندان مهم می‌تواند شما را سردرگم کند. در اسرع وقت از باز بودن شیر گاز اطمینان حاصل کنید.

۲- خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری

اغلب خاموش شدن شمعک، یکی از شایع‌ترین علت‌های خاموش شدن آبگرمکن خانه شما است. توصیه می‌کنیم در وقت خاموش شدن آبگرمکن خانه خود، پیش از هر اقدامی شمعک آبگرمکن را چک کنید.
خرابی ترموکوپل، اختلال در شیر مغناطیسی، قطعی گاز ساختمان، بسته بودن شیر پروانه‌ای، اختلال در عملکرد دیافراگم و شیپوره، گرفتگی لوله‌های مبدل و احتراق و… از جمله علت‌های خاموش شدن شمعک آبگرمکن به شمار می‌روند و هرکدام جداگانه، نیازمند بررسی و عیب یابی هستند.

به طور معمول وقتی که شیر آب گرم را باز می‌کنیم بلافاصله آب گرم روی دستمان جاری می‌شود. این فرایند نشان می‌دهد که شمعک آبگرمکن به سرعت روشن شده است و به درستی عمل می‌کند.  حال اگر بعد از باز کردن شیر آب گرم، گرمای آب را حس نکردید، امکان دارد سیم ترموکوپل قطع شده باشد.

در چنین شرایطی چنانچه سیم مربوط به ترموکوپل قطع شده باشد باید اقدام به تعویض آن کنید. اگر بعد از بررسی سیم ترموکوپل متوجه شدید که سیم آن قطع نشده و اتصال جریان دارد، نصب اشتباه ترموکوپل و ترموکوپل بی‌کیفیت نیز می‌تواند دلیل خاموشی آبگرمکن شما باشد.

در نهایت برای اطمینان حاصل کردن از عملکرد صحیح ترموکوپل آبگرمکن، باید ترموکوپل را تست کنید. برای انجام این تست می توانید به مقاله تست بوبین و ترموکوپل؛ دلیل خاموش شدن شمعک آبگرمکن مراجعه کنید تا به راحتی مشکل شمعک آبگرمکن خود را بر طرف کنید.

نحوه تست ترموکوپل
در این تصویر یکی از روش‌های تست ترموکوپل را مشاهده می کنید.

۳- خاموش نشدن سریع مشعل پس از بستن آب گرم

اگر مشعل پس از بستن آب گرم در آبگرمکن دیواری  خاموش نشود افزایش دمای مبدل حرارتی و در نتیجه افزایش فشار آب اتفاق می افتد. این امر منجر به فعال شدن کنتاکت حرارتی نصب شده بر روی مبدل حرارتی و در نتیجه قطع شدن سیم ترموکوپل به بوبین است. این اتفاق با قطعی جریان گاز و در نتیجه خاموش شدن آبگرمکن دیواری همراه است.

تعمیر آبگرمکن دیواری در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس کامل آبگرمکن خود داشتید و یا به هرگونه مشکل در پکیج و آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
درخواست تعمیر آبگرمکن

۴- وقوع اختلال در واشر دیافراگم

وجود اختلال در واشر دیافراگم آبگرمکن خانه شما می‌تواند دلیل خاموشی آبگرمکن باشد. در چنین شرایطی اگر فشار بار در دستگاه به حد قابل توجهی کاهش پیدا کند، شمعک قادر به روشن ماندن نیست و در نهایت آبگرمکن خاموش می‌شود.

۵- جمع شدن رسوب در الکترود

یکی دیگر از شایع‌ترین عوامل خاموش شدن آبگرمکن دیواری شما، جمع شدن مقدار قابل توجهی رسوب در قطعه الکترود دستگاه است. وجود خرابی یا رسوب در الکترود آبگرمکن منجر به اختلال در اتصال گاز و در نهایت خاموش شدن آبگرمکن می‌شود.

جمع شدن رسوب در الکترود
یکی دیگر از دلایل خاموش شدن آبگرمکن، جمع شدن رسوب در الکترود است.

۶- جابجا نصب کردن شیر آب گرم و سرد

گاهی خاموش شدن آبگرمکن به خودی خود، به علت خرابی دستگاه نیست. شاید بگویید چنین چیزی امکان ندارد، اما این مشکل زمانی رخ می دهد که در فرایند لوله کشی ساختمان، شیرهای آب گرم و سرد به غلط نصب شده باشند. بد نیست این مورد را نیز مورد شهود و بررسی قرار دهید. البته اگر نصب آبگرمکن را به خدمات تاسیسات ساختمان بسپارید، این قبیل مشکلات بوجود نخواهد آمد.

پیشنهاد مطالعه

۷- اختلال در سنسور دودکش

دلایل دیگری نیز می‌تواند علت خاموشی ناگهانی آبگرمکن باشد. وجود اختلالی در سنسور دودکش آبگرمکن، که به دلیل نصب نادرست آن رخ می‌دهد یکی دیگر از این دلایل است. بهتر است از نصب صحیح دودکش آبگرمکن اطمینان حاصل کنید.

جمع شدن رسوب در فیلترها و لوله‌ها
جمع شدن رسوب در لوله‌های آبگرمکن از عوامل خاموش شدن آن است.

۸- جمع شدن رسوب در فیلترها و لوله‌ها

اگر آبگرمکن شما در بررسی موارد بالا مشکلی نداشت، اینبار باید سری به فیلتر‌ها و سر شیرهای آبگرمکن بزنید. چنانچه هرکدام از این دو مورد دارای رسوب باشند، علت خاموش شدن آبگرمکن مشخص شده‌است. در این مرحله رسوب گیری قسمت رسوبی شده، مشکل دستگاه را رفع می‌کند.

تعمیرکار سیار آبگرمکن
کمبود آب در لوله‌ها دلیلی شایع برای خاموش ماندن آبگرمکن است.

۹- نبود آب کافی در لوله‌ها

شاید برای شما جالب باشد، گاهی کمبود آب در لوله‌ها نیز می‌تواند دلیلی برای خاموشی دستگاه باشد. در چنین شرایطی اگر آبگرمکن به حد قابل توجهی از آب دسترسی پیدا نکند، توان روشن ماندن را از دست می‌دهد. برای رفع این مشکل توصیه می‌شود منبع آب را از لحاظ نشتی و قطعی آب بررسی کنید.

هدف از این نوشتار آگاه کردن شما از عوامل خاموش شدن آبگرمکن‌های دیواری بود. همانطور که ذکر شد خاموش شدن آبگرمکن دیواری خانه شما می‌تواند علت‌های متعددی داشته باشد. توجه داشته باشید که بسیاری از این علت‌ها بسیار ساده و قابل بررسی توسط خود شما هستند، برخی دیگر از علت‌ها نیاز به بررسی دقیق‌تری دارند و در این مورد جهت سرویس و تعمیر آبگرمکن باید از آچارباز کمک بگیرید.نویسنده :

۱۶ دیدگاه

 • s.m گفت:

  با سلام آبگرمکن دیواری ۳۱۱۵ خریداری کردم و نصب شد اما متاسفانه با اینکه فشار آّ خوب است آبگرمکن خیلی خیلی آب را گرم میکند در حدی که دست را می سوزاند و بعد از چند دقیقه خاموش میشود علت چیست؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   مشکل شما می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:
   قطع شدن شیرهای رفت و برگشت
   رسوب گرفتگی مبدل
   هوا گرفتگی در مدارهای گرمایشی آب
   بریا رفع مشکل از مسیر رفت و برشگت آب را بررسی کنید و مطمئن شوید که آبگرمکن دچار رسوب و یا هواگرفتگی نشده باشد. در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر آبگرمکن در محل خود را از طریق سایت و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا کارشناسان ما مورد را بررسی و رفع کنند.

 • میثم گفت:

  سلام وقت بخیر، ابگرمکن بوتان ۳۱۱۵ داریم بعد از مدت ها مشکل دیافراگم پیدا کردم و ان را تعویض کردم و مشکل برطرف شد ، اما پس از چند روز وقتی در شعله قرار دارد شمعک خاموش شد ، اقدام به تعویض ترموکوبل کردم اما باز هم یکی دو روز درمیان وقتی در شمعک قرار داره خاموش میشه میخواستم ببینم ایراد از کجاست هم دیافراگم سالمه هم ترموکوبل

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   میثم عزیز، برای رفع مشکل صحت شیر مغناطیسی،شیر پروانه‌ای و عدم گرفتگی لوله‌های مبدل و احتراق را بررسی کنید. عدم نصب درست ترمکوپل نیز می‌تواند باعث این اختلال باشد. برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست تعمیر آبگرمکن در محل خود را از طریق سایت و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا کارشناسان ما مورد را بررسی و رفع کنند.

 • moharam biyabany گفت:

  سلام آبگرمکن ما بوتان دیواریه وقتی روشن میشه بعد ۲دقیقه خاموش میشه ضمنن از آداپتو استفاده میشه

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   محرم عزیز با توجه به موارد گفته شده در مقاله مشکل را بررسی کنید. اغلب این مشکل از معیوب بودن واشر دیافراگم ناشی میشود.

 • احمد صالحی گفت:

  با سلام آبگرمکن خونه من بعداز باز کردن شیر اب گرم آشپزخونه که نزدیک محل نصب ابگرمکن هست ابگرمکن روشن میشود و شروع به کار میکند بعداز چن ثانیه خاموش میشود ولی اگر اب گرم حمام رو باز بکنیم ابگرمکن روشن نمیشود ایا مشکل از فشار اب ورودی به ابگرمکن میباشد یا جای دیگری ممنون میشم راهنماییم بکنید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   احمد عزیز، مشکل می‌تواند ناشی از رسوب گرفتگی لوله‌ها، اختلال در واشر دیافراگم، کم بود فشار آب و یا وجود هوا در آن باشد. پیشنهاد میکنیم پس از بررسی صحت قطعات و فشار آب، اقدام به رسوب زدایی و هواگیری آبگرمکن کنید. در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست تعمیر آبگرمکن در محل خود را از طریق سایت و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا کارشناسان ما مورد را بررسی و رفع کنند.

 • hamed گفت:

  سلام اقا ما دوتا ابگرمن بوتان مدل ۳۱۱۵ نو خریدیم یکی پایین درست یکی بالایی وقتی می رن حمام ابگرمن خاموش میشه و باید روشن کنن تا وقتی که میرن حمام و میان حداقل ۲ سه بار خاموش میشه فشار اب خوبه حتی پمپ هم گذاشتیم بازم همین جوری میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز، شمعک و فشار گاز را بررسی کنید، مطمئن شوید که مبدل ها را رسوب نگرفته است، اگر مشکل حل نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر آبگرمکن در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند

 • سیامی گفت:

  اگر آبگرمکن توی بالکن نصب باشه امکان داره با باد شعله ش خاموش بشه؟

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   دوست عزیز، این امکان ضعبف است، اما در صورت افت فشار گاز و خرابی مشعل و … غیر ممکن نیست، فشار گاز ورودی به آبگرمکن را بررسی کنید، این اتفاق می‌تواند ناشی از اختلال در سایر قطعات باشد.

 • سارا گفت:

  طبق نوشته شما قکر می کنم ترموکوبل آبگرمکن من خرابه. ممنون میشم نحوه باز کردن و جداسازی ترموکوبل آبگرمکن رو بگید که بتونم تستش کنم

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   ابتدا پیچ‌های نگه دارنده را باز کرده و قطعه پیلوت را جدا کنید. سپس آن ترموکوپل را باز کنید.

 • عمرانی گفت:

  سلام وقت بخیر. آبگرم کن دیواری ما مدل بوتان ۳۱۱۵ است زمانیکه میریم حمام بطور ناگهانی خاموش می شود ولی مواقع دیگه که استفاده نداریم خاموش نمی شود. ممنون میشم پاسخ بدید

  • تحریریه آچارباز گفت:

   با سلام
   شمعک دستگاه باید بررسی شود. بهتر است دستگاه شما توسط کارشناس شسته و سرویس شود.

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.