آبگرمکن و پکیج

آشنایی با 9 علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری برندهای مختلف + ترفندهای از بین بردن آنها

علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری چیست؟

اگر می‌پرسید علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری چیست؟ در پاسخ به سوال شما باید بگوییم: خاموش شدن یا متوقف شدن عملکرد آبگرمکن، از آن دسته مشکلات است که می‌تواند در هر خانه رخ دهد. از آنجایی که ما به آبگرمکن، جهت انجام اموری مانند حمام، آشپزی، شستن ظروف، و… نیازمندیم خاموش شدن آن نیز می‌تواند دردسرساز و سرسام آور باشد. در نتیجه باید در اولین فرصت کاری سراغ تعمیر آبگرمکن برویم.

در وهله اول بدانید که آبگرمکن دیواری خانه شما متشکل از اجزاء و قطعات متفاوتی است. اجزا و قطعات تشکیل دهنده آبگرمکن، به طور هوشمندانه با یکدیگر در تعامل هستند. چنانچه یک قطعه عملکرد و وظیفه خود را به درستی انجام ندهد یا به طور کلی از کار بیفتد، قطعات دیگر نیز به درستی عمل نخواهند کرد یا حتی شاید دستگاه به طور کامل متوقف و خاموش شود.

معمولا پاسخ به سوال “علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری چیست؟” نیازمند بررسی  شواهدی است که آبگرمکن از خود بروز می‌دهد. ما در ادامه این توضیحات به چند مورد از شایع‌ترین علت‌های خاموش شدن آبگرمکن دیواری اشاره کرده‌ایم.

[post_links]

تعمیرکار آبگرمکن
خاموش شدن شمعک آبگرمکن می‌تواند علت‌های متعددی داشته باشد.
برای تعمیر آبگرمکن از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

۱- بسته بودن شیر گاز

بسته بودن شیر گاز می‌تواند اولین علت خاموشی آبگرمکن شما باشد. بله درست است گاهی یک دلیل نه چندان مهم می‌تواند شما را سردرگم کند. در اسرع وقت از باز بودن شیر گاز اطمینان حاصل کنید.

۲- خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری

اغلب خاموش شدن شمعک، یکی از شایع‌ترین علت‌های خاموش شدن آبگرمکن خانه شما است. توصیه می‌کنیم در وقت خاموش شدن آبگرمکن خانه خود، پیش از هر اقدامی شمعک آبگرمکن را چک کنید.
خرابی ترموکوپل، اختلال در شیر مغناطیسی، قطعی گاز ساختمان، بسته بودن شیر پروانه‌ای، اختلال در عملکرد دیافراگم و شیپوره، گرفتگی لوله‌های مبدل و احتراق و… از جمله علت‌های خاموش شدن شمعک آبگرمکن به شمار می‌روند و هرکدام جداگانه، نیازمند بررسی و عیب یابی هستند.

به طور معمول وقتی که شیر آب گرم را باز می‌کنیم بلافاصله آب گرم روی دستمان جاری می‌شود. این فرایند نشان می‌دهد که شمعک آبگرمکن به سرعت روشن شده است و به درستی عمل می‌کند.  حال اگر بعد از باز کردن شیر آب گرم، گرمای آب را حس نکردید، امکان دارد سیم ترموکوپل قطع شده باشد.

در چنین شرایطی چنانچه سیم مربوط به ترموکوپل قطع شده باشد باید اقدام به تعویض آن کنید. اگر بعد از بررسی سیم ترموکوپل متوجه شدید که سیم آن قطع نشده و اتصال جریان دارد، نصب اشتباه ترموکوپل و ترموکوپل بی‌کیفیت نیز می‌تواند دلیل خاموشی آبگرمکن شما باشد.

در نهایت برای اطمینان حاصل کردن از عملکرد صحیح ترموکوپل آبگرمکن، باید ترموکوپل را تست کنید. برای انجام این تست می توانید به مقاله تست بوبین و ترموکوپل؛ دلیل خاموش شدن شمعک آبگرمکن مراجعه کنید تا به راحتی مشکل شمعک آبگرمکن خود را بر طرف کنید.

نحوه تست ترموکوپل
در این تصویر یکی از روش‌های تست ترموکوپل را مشاهده می کنید.

۳- خاموش نشدن سریع مشعل پس از بستن آب گرم

اگر مشعل پس از بستن آب گرم در آبگرمکن دیواری  خاموش نشود افزایش دمای مبدل حرارتی و در نتیجه افزایش فشار آب اتفاق می افتد. این امر منجر به فعال شدن کنتاکت حرارتی نصب شده بر روی مبدل حرارتی و در نتیجه قطع شدن سیم ترموکوپل به بوبین است. این اتفاق با قطعی جریان گاز و در نتیجه خاموش شدن آبگرمکن دیواری همراه است.

پیشنهاد مطالعه

۴- وقوع اختلال در واشر دیافراگم

وجود اختلال در واشر دیافراگم آبگرمکن خانه شما می‌تواند دلیل خاموشی آبگرمکن باشد. در چنین شرایطی اگر فشار بار در دستگاه به حد قابل توجهی کاهش پیدا کند، شمعک قادر به روشن ماندن نیست و در نهایت آبگرمکن خاموش می‌شود.

۵- جمع شدن رسوب در الکترود

یکی دیگر از شایع‌ترین عوامل خاموش شدن آبگرمکن دیواری شما، جمع شدن مقدار قابل توجهی رسوب در قطعه الکترود دستگاه است. وجود خرابی یا رسوب در الکترود آبگرمکن منجر به اختلال در اتصال گاز و در نهایت خاموش شدن آبگرمکن می‌شود.

جمع شدن رسوب در الکترود
یکی دیگر از دلایل خاموش شدن آبگرمکن، جمع شدن رسوب در الکترود است.

۶- جابجا نصب کردن شیر آب گرم و سرد

گاهی خاموش شدن آبگرمکن به خودی خود، به علت خرابی دستگاه نیست. شاید بگویید چنین چیزی امکان ندارد، اما این مشکل زمانی رخ می دهد که در فرایند لوله کشی ساختمان، شیرهای آب گرم و سرد به غلط نصب شده باشند. بد نیست این مورد را نیز مورد شهود و بررسی قرار دهید. البته اگر نصب آبگرمکن را به تعمیرکاران ماهر بسپارید، این قبیل مشکلات بوجود نخواهد آمد.

پیشنهاد مطالعه

۷- اختلال در سنسور دودکش

دلایل دیگری نیز می‌تواند علت خاموشی ناگهانی آبگرمکن باشد. وجود اختلالی در سنسور دودکش آبگرمکن، که به دلیل نصب نادرست آن رخ می‌دهد یکی دیگر از این دلایل است. بهتر است از نصب صحیح دودکش آبگرمکن اطمینان حاصل کنید.

جمع شدن رسوب در فیلترها و لوله‌ها
جمع شدن رسوب در لوله‌های آبگرمکن از عوامل خاموش شدن آن است.

۸- جمع شدن رسوب در فیلترها و لوله‌ها

اگر آبگرمکن شما در بررسی موارد بالا مشکلی نداشت، اینبار باید سری به فیلتر‌ها و سر شیرهای آبگرمکن بزنید. چنانچه هرکدام از این دو مورد دارای رسوب باشند، علت خاموش شدن آبگرمکن مشخص شده‌است. در این مرحله رسوب گیری قسمت رسوبی شده، مشکل دستگاه را رفع می‌کند.

تعمیرکار سیار آبگرمکن
کمبود آب در لوله‌ها دلیلی شایع برای خاموش ماندن آبگرمکن است.
پیشنهاد مطالعه

۹- نبود آب کافی در لوله‌ها

شاید برای شما جالب باشد، گاهی کمبود آب در لوله‌ها نیز می‌تواند دلیلی برای خاموشی دستگاه باشد. در چنین شرایطی اگر آبگرمکن به حد قابل توجهی از آب دسترسی پیدا نکند، توان روشن ماندن را از دست می‌دهد. برای رفع این مشکل توصیه می‌شود منبع آب را از لحاظ نشتی و قطعی آب بررسی کنید.

هدف از این نوشتار آگاه کردن شما از عوامل خاموش شدن آبگرمکن‌های دیواری بود. همانطور که ذکر شد خاموش شدن آبگرمکن دیواری خانه شما می‌تواند علت‌های متعددی داشته باشد. توجه داشته باشید که بسیاری از این علت‌ها بسیار ساده و قابل بررسی توسط خود شما هستند، برخی دیگر از علت‌ها نیاز به بررسی دقیق‌تری دارند و در این مورد جهت سرویس و تعمیر آبگرمکن باید از آچارباز کمک بگیرید.

تعمیر آبگرمکن در محل با آچارباز
در صورتی که نیاز به سرویس یا تعمیر آبگرمکن دارید یا با هرگونه مشکل در آبگرمکن خود برخورد کردید، درخواست تعمیر خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
تعمیر آبگرمکن


4.1/5 - (10 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫45 دیدگاه ها

 1. سلام ابگرم کن بوتان جرقه زن داریم اب گرمو که باز میکنیم جرقه میزنه یه لحظه مشعل روشن میشه ولی سریع خاموش میشه علت چیه ممنون

 2. باسلام.من ابرگرمکن سه سه ماه میشه نصب کردم.ازهمون اول مخصوصا وقتایی که هواسردترمیشه یا بادباشه موقع حمام رفتن.هردودقیقه خاموش میشه.وباید چند دقیقه صبرکنم مجدداروشن کنم.
  خودم یه عیب میبینم که گفتم نظرشمابپرسم.دودکش ابگرمکن من ازابگرمکن زانو خورده مستقیم رفته بیرون.ممکنه ازدودکش باشه که حرارت دودکش سنسورروخاموش کنه.همه اصول رعایت شده ابگرکن صفرهست فقط دودکشم ارتفاعی ازابگرمکن نداره این دلیل میشه باشه

 3. سلام :ابکرمن بوتان 3315-فنداراست شیر ابکرم باز میکنم روشن میشود ولی بعد 5-ثانیه خاموش میشه از شیرگرم میبندیم باز میکنم روشن میشه ممنون از راهنمایی شما

 4. با درود آبگرمکن ما بوتان ۳۳۱۵ هستش مدل فن دار ،خود به خود خاموش میشه مخصوصا موقعی که کولر خانه روشن باشه و پنجره آشپزخانه رو که باز میکنم سریع شعله خاموش میشه ،یه قطعه پلاستیکی داخل لوله دوکش بالای فن هست که دو تا شیلنگ پرشر بهش وصل میشه اون قطعه در اثر حرارت تغییر شکل داده ،گفتم اکان داره از اون قطعه باشه ایرادش ،سپاس از جوابتون

  1. درود بر شما
   شهرام عزیز،
   قطعه‌ای که گفتید ونتوری نام دارد و وظیفه‌ا‌ش تشخیص جریان هوای خروجی و ورودی است و اگر ایراد داشته باشد، قطعا باعث خاموشی در دستگاه می‌شود.

 5. علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری بعد از چند دقیقه چیا میتونه باشه؟؟

 6. سلام آبگرمکن ۵۴۱۸ دارم آب دستشویی را باز می‌کنم آب کرمکن خاموش روش می‌شود چندین بار تکرار می‌شود تا آب کمی گرم می‌شود دیگه روشن میمونه فقط با آب دستشویی اینجوری می‌شود بقیه شیرها این مشکل را ندارن فشار آب هم خوبه حتی توی دستشویی لطفا راهنمایی کنید

   1. با سلام
    ساسان عزیز، ممنون از پاسخگویی شما. نظرات شما انرژی بخش تیم آچارباز است.

  1. با سلام
   مهرزاد عزیز، این مشکل ممکن است به علت رسوب گیری داخل مغزی شیراهرمی ، شلنگ دستشویی یا شیر قطع کن آب گرم به وجود آید.

 7. سلام خسته نباشین میخاستم بگم ممنون میشم توضیح بدین که چرا وقتی اب سرد رو باز میکنیم که تبگرمکن ولرم شود ابگرمکن کلا خاموش میشود ابگرمکن بوتان ممنون

  1. با سلام
   نسیم عزیز، این مشکل ممکن است ناشی از خرابی واشر دیافراگم باشد. اما برای اعلام نظر دقیق درباره این موضوع باید تعمیرکار از نزدیک دستگاه را بررسی و عیب یابی کند.

 8. سلام چرا گاهی اوقات بدون استفاده از آب گرم و سرد (در حالت شیرالات خانگی کاملا بسته) آبگرمکن خاموش و روشن می شود؟

 9. سلام استاد آبگرمکن ما بوتان بدون شمعک هست وقتی روشن میکنیم بعد چند ثانیه خاموش میشه واین کار را چندین بار شیر آب گرم را باز بسته میکنیم تا از ده بار بیشتر بعد آب گرمکن که داغ شد شروع به کار میشه

  1. با سلام
   حسین عزیز، این مشکل ممکن است به علت رسوب گیری داخل مغزی شیراهرمی ، شلنگ دستشویی یا شیر قطع کن آب گرم به وجود آید.

 10. آبگرکن بوتان دارم و چون خاموش میشد،تاسیساتی محل
  بوبین و ترمکوبلشو عوض کرد
  ولی
  همچنان بعد از چند دقیقه خاموش میشود،
  علت چیست؟

 11. سلام ببخشید آبگرمکن ما وقتی آب داغ رو باز میکنیم فشار خوبه و آب رو قشنگ داغ میکنه ولی وقتی آب سرد رو باز میکنیم کلا آبگرمکن خاموش میشه لطفا راهنمایی کنید ممنونم.

  1. با سلام
   وحید عزیز، این مشکل ممکن است ناشی از خرابی واشر دیافراگم باشد. اما برای اعلام نظر دقیق درباره این موضوع باید تعمیرکار از نزدیک دستگاه را بررسی و عیب یابی کند.

 12. سلام آبگرمکن ما شمعکش روشن است وقتی آبگرم را باز میکنیم کلا خاموش می شود اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 13. سلام
  آبگرم کن مدل 3115 بعد چند روز روی شمعک یا حتی مشعل خاموش میشود حدود 3 سال هستش که این مشکل وجود دارد ترموکوبل تعویض و به طور صحیح نصب شده چند بار رسوب گیری شده است فقط بوبین تست نشده و متاسفانه این ابگرم کن از ابتدا دودکش نداشته است یعنی نه رابطی بیرون واحد نصب شده نه H!!! صابخونه سال اول شخصی را برای تعمیرات فرستاد و گفتند مشکل ندارد یعنی ربطی به دودکش ندارد بنده فکر میکنم مشکل از این مورد باشد خروجی به بیرون آشپزخانه هستش طول رابط دودکش به صورت افقی و عمودی به سمت بالا چقدر باید باشد؟

 14. سلام من یه آبگرمکن دیواری مدل ۴۲۱۵i تازه خریدارم بعد دو دقیقه که کار می کنه خاموش میشه بعد باید آب رو ببندی دوباره باز کنی تا روشن بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام مشکل دودکش است آبگرمکن شما یا سنسور اکسیژن که کنار بدنه سمت راست است خراب شده یا بدلیل عمل نکردن دودکش منزلتان شعله توسط سنسور قطع میشود

 15. با سلام آبگرمکن دیواری 3115 خریداری کردم و نصب شد اما متاسفانه با اینکه فشار آّ خوب است آبگرمکن خیلی خیلی آب را گرم میکند در حدی که دست را می سوزاند و بعد از چند دقیقه خاموش میشود علت چیست؟

  1. باسلام
   مشکل شما می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:
   قطع شدن شیرهای رفت و برگشت
   رسوب گرفتگی مبدل
   هوا گرفتگی در مدارهای گرمایشی آب
   بریا رفع مشکل از مسیر رفت و برشگت آب را بررسی کنید و مطمئن شوید که آبگرمکن دچار رسوب و یا هواگرفتگی نشده باشد. در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 16. سلام
  من یه آبگرمکن بوتان bx114دارم که با بستن شیر آبگرم یا تغییر مقدار اب گرم به آب سرد یهو کل آبگرمکن خاموش میشه،برای امتحان هر دوتا سنسور رو هم یکسره کردم ولی باز این اتفاق میافته،لطفا راهنمایی کنید،آیا پلیمری بودن رگولاتر آب این مدل اشکالی براش بوجود میاره؟نیازه دیافراگمشو عوض کنم؟
  سپاس از جوابتون

 17. سلام وقت بخیر، ابگرمکن بوتان ۳۱۱۵ داریم بعد از مدت ها مشکل دیافراگم پیدا کردم و ان را تعویض کردم و مشکل برطرف شد ، اما پس از چند روز وقتی در شعله قرار دارد شمعک خاموش شد ، اقدام به تعویض ترموکوبل کردم اما باز هم یکی دو روز درمیان وقتی در شمعک قرار داره خاموش میشه میخواستم ببینم ایراد از کجاست هم دیافراگم سالمه هم ترموکوبل

  1. باسلام
   میثم عزیز، برای رفع مشکل صحت شیر مغناطیسی،شیر پروانه‌ای و عدم گرفتگی لوله‌های مبدل و احتراق را بررسی کنید. عدم نصب درست ترمکوپل نیز می‌تواند باعث این اختلال باشد. برای رفع مشکل، شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 18. با سلام آبگرم کن اتومات هسش درجه آبگرمکن رو اریک بگذره رودو یا سه با ترموستات تنظیم میشود یهو آبگرم قطع میشود علت این مشکل چیست؟

 19. سلام آبگرمکن ما بوتان دیواریه وقتی روشن میشه بعد 2دقیقه خاموش میشه ضمنن از آداپتو استفاده میشه

  1. باسلام
   محرم عزیز با توجه به موارد گفته شده در مقاله مشکل را بررسی کنید. اغلب این مشکل از معیوب بودن واشر دیافراگم ناشی میشود.

 20. با سلام آبگرمکن خونه من بعداز باز کردن شیر اب گرم آشپزخونه که نزدیک محل نصب ابگرمکن هست ابگرمکن روشن میشود و شروع به کار میکند بعداز چن ثانیه خاموش میشود ولی اگر اب گرم حمام رو باز بکنیم ابگرمکن روشن نمیشود ایا مشکل از فشار اب ورودی به ابگرمکن میباشد یا جای دیگری ممنون میشم راهنماییم بکنید

  1. باسلام
   احمد عزیز، مشکل می‌تواند ناشی از رسوب گرفتگی لوله‌ها، اختلال در واشر دیافراگم، کم بود فشار آب و یا وجود هوا در آن باشد. پیشنهاد میکنیم پس از بررسی صحت قطعات و فشار آب، اقدام به رسوب زدایی و هواگیری آبگرمکن کنید. در صورتی که مشکل رفع نشد، شما می‌توانید درخواست خود را برای تعمیر آبگرمکن در سایت آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶تماس بگرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 21. سلام اقا ما دوتا ابگرمن بوتان مدل 3115 نو خریدیم یکی پایین درست یکی بالایی وقتی می رن حمام ابگرمن خاموش میشه و باید روشن کنن تا وقتی که میرن حمام و میان حداقل 2 سه بار خاموش میشه فشار اب خوبه حتی پمپ هم گذاشتیم بازم همین جوری میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باسلام
   دوست عزیز، شمعک و فشار گاز را بررسی کنید، مطمئن شوید که مبدل ها را رسوب نگرفته است، اگر مشکل حل نشد شما می‌توانید درخواست تعمیر آبگرمکن در محل خود را در سامانه آچارباز با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ ثبت کنید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند

 22. اگر آبگرمکن توی بالکن نصب باشه امکان داره با باد شعله ش خاموش بشه؟

  1. باسلام
   دوست عزیز، این امکان ضعبف است، اما در صورت افت فشار گاز و خرابی مشعل و … غیر ممکن نیست، فشار گاز ورودی به آبگرمکن را بررسی کنید، این اتفاق می‌تواند ناشی از اختلال در سایر قطعات باشد.

 23. طبق نوشته شما قکر می کنم ترموکوبل آبگرمکن من خرابه. ممنون میشم نحوه باز کردن و جداسازی ترموکوبل آبگرمکن رو بگید که بتونم تستش کنم

  1. با سلام
   ابتدا پیچ‌های نگه دارنده را باز کرده و قطعه پیلوت را جدا کنید. سپس آن ترموکوپل را باز کنید.

 24. سلام وقت بخیر. آبگرم کن دیواری ما مدل بوتان 3115 است زمانیکه میریم حمام بطور ناگهانی خاموش می شود ولی مواقع دیگه که استفاده نداریم خاموش نمی شود. ممنون میشم پاسخ بدید

  1. با سلام
   شمعک دستگاه باید بررسی شود. بهتر است دستگاه شما توسط کارشناس شسته و سرویس شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا