به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

مشکلات پاور کامپیوتر

مشکلات پاور کامپیوتر

می­‌توان گفت که همه افرادی که با کامپیوتر سروکار دارند، اسم پاور کامپیوتر را بارها شنیده­‌اند و شاید تا حدی از عملکرد و کارایی آن باخبر باشند. اما در صورتی که مشکلی برای پاور کامپیوتر ایجاد شود، ممکن است قادر به رفع آن نباشید. در این بحث به بررسی مشکلات پاور کامپیوتر خواهیم پرداخت.

برای آگاهی از مشکلات پاور کامپیوتر بهتر است، ابتدا به معرفی پاور بپردازیم.

پاور کامپیوتر چیست؟

پاور و یا منبع تغذیه، بردی است که در همه دستگاه‌­های الکترونیکی وجود دارد. به طور کلی پاور از دو بخش سرد و گرم تشکیل می­‌شود. بخش گرم پاور قسمتی است که با برق ورودی ۲۲۰ ولت سروکار دارد و بخش سرد مربوط به خروجی پاور است که با ولتاژهای ۱۲، ۵ و ۳٫۳ و یا دیگر ولتاژهای خروجی سروکار دارد. بخش گرم پاور از قطعاتی مانند دیودها، ترانس­‌ها، ماسفت­‌ها و خازن­‌ها و سایر قطعات که در بخش دیگر پاور هم قرار دارد تشکیل شده است. ولتاژهای خروجی پاور براساس رنگ تعیین می­‌شوند که باید ولتاژهای زیر را داشته باشند.

مشکلات پاور کامپیوتر

پاور، برق مورد نیاز همه قطعات را تامین می­‌کند و با اینکه یکی از مهم‌ترین قطعات کامپیوتر است، ولی با این حال بسیاری از افراد در هنگام خرید کامپیوتر بیشتر به رم و یا پردازنده آن توجه می‌­کنند تا پاور. در حالی که پاور یکی از مهم‌ترین قطعات کامپیوتر است و در صورت خرابی و مشکل می‌­تواند در سایر قطعات هم مشکل ایجاد کند و به مرور موجب خراب شدن قطعات دیگر سیستم هم می‌شود.

 

تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر شما در محل
آچارباز در زمینه تعمیر انواع لپ تاپ و کامپیوتر، تبلت، نصب نرم افزار، عیوب موارد سخت افزاری و نرم افزاری و ... آماده ارائه خدمت به شماست. در صورتی که پاور کامپیونر شما نیر دچار خرابی شد، کافیست درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
ثبت درخواست

 

علائم و نشانه­‌های وجود مشکل در پاور

برای بسیاری از کاربران و استفاده کنندگان از کامپیوتر پیش می­‌آید که در حین کار با سیستم متوجه هنگ کردن و یا افت سرعت و تاخیر می­‌شوند و به صورت نرم افزاری نمی­‌توانند آن را برطرف کنند. گاهی این موارد نشان از مشکلات پاور کامپیوتر دارد. برخی دیگر از علائم و نشانه‌­های رایج مشکلات پاور کامپیوتر می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– افزایش دمای سی پی یو و کند شدن سیستم و همچنین ریست شدن ناگهانی کامپیوتر

– شناسایی نشدن دستگاه­هایی که با کابل یو اس بی به سیستم متصل می­شوند، مانند اتصال موس و یا صفحه کلید.

– تاخیر و کند شدن عملکرد صفحه کلید در زمان تایپ

– شناسایی نشدن صفحه کلید و یا خرابی آن

– روشن نشدن سیستم و یا خاموش شدن بلافاصله سیستم بعد از روشن شدن

– ایجاد تغییر در صدای فن سی پی یو و یا تغییر صدای کارت گرافیک

– ایجاد تغییراتی در اجزای داخلی پاور

– کرش­‌های عجیب و غریب کامپیوتر

– مشاهده صفحه آبی و یا همان صفحه مرگ

– کار کردن فن در زمان روشن شدن سیستم در حالی که سیستم خاموش مانده

– کاهش نرخ فریم، کارایی و ری استارت شدن در حین بازی و یا رندر و هر کار سنگین دیگر

– ری استارت شدن مجدد سیستم در هنگام روشن شدن سیستم پس از شنیدن صدای بوق بوت

خرابی و ایرادهای پاور به طور کلی دارای علائم و نشانه­‌های زیادی هستند و بسیاری از ایرادات و مشکلات پاور کامپیوتر دارای علائم متفاوتی است.

خاموش شدن پاور بدون هشدار

اگر کامپیوتر شما بدون هیچ هشداری خاموش می­شود، می­تواند به چند دلیل باشد. گاهی این موارد به دلیل داغ شدن بیش از حد سیستم، و یا مشکلات و مسائل سخت افزاری دیگر به وجود آید. البته ویروسی شدن و دیگر مشکلات سیستم عامل هم سبب ایجاد این امر می­شود. می‌توان گفت مشکلات پاور کامپیوتر از مهم‌ترین علل خاموش شدن کامپیوتر بدون هیچ علامت هشداری است.

یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی یا ریستارت شدن سیستم ممکن است از نوسانات برق یا خراب بودن کابل باشد. جهت اطمینان باید پاور بوسیله دستگاه تستر پاور چک شود یا با پاور دیگری که مطمئن هستید سالم است سیستم را روشن کنید.

روشن نشدن لامپ سری

یکی از مشکلات پاور کامیپوتر این است که با وجود وصل کردن دو شاخه پاور به پریز مدار لامپ سری، لامپ روشن نمی­‌شود. این مشکلات پاور کامپیوتر می­‌تواند به دلیل خرابی جک ورودی، خرابی فیوز، خازن‌های بزرگ و خرابی هیت سینگ به وجود آید.

روشن شدن مدار سری و خاموش نشدن آن

یکی دیگر از مشکلات پاور کامپیوتر این است که پس از اتصال پاور به مدار لامپ سری روشن می­شود ولی خاموش نمی­‌شود. این قبیل مشکلات پاور کامپیوتر می‌تواند به دلایلی مانند خرابی RCL اولیه و ثانویه، خرابی دیود، خرابی‌­های ناشی از ترانزیستورهای هت سینگ اول، Z1-4، Z2 به وجود آید، همچنین خرابی ترانس­‌ها و هر قطعه دیگر که اتصالی کرده باشد موجب روشن ماندن لامپ می‌شود.

مشکلات پاور کامپیوتر

سوخت ماسفت (Mosfet)

سوخت ماسفت یکی دیگر از مشکلات پاور کامپیوتر است. ماسفت سوئیچ الکترونیکی ساده‌­ای است که در مدارهای الکترونیکی استفاده می­‌شود. وقتی که کارهای سنگین با سیستم انجام می­‌شود و یا دمای سیستم بیش از اندازه بالا می­‌رود ماسفت می­‌سوزد. سپس صدایی کوتاه از فن شنیده می‌­شود و سپس کامپیوتر خاموش می­‌شود. در زمان سوختن ماسفت، مدار کوتاهی ایجاد می­‌شود که در PSU هوشمند، با خاموش کردن سیستم از خود محافظت می­‌کند.

سوئیچ نکردن پاور

سوئیچ نکردن جریان الکتریکی یکی دیگر از مشکلات پاور کامپیوتر است. گاهی با وجود اینکه پاور در تیپ مدار سری، سالم است و سیم‌­های سبز و بنفش نیز جریان الکتریکی ۵ ولت را نشان می­‌دهد، اما پاور سوئیچ نمی‌شود. سوئیچ نکردن پاور می­توان به دلیل خرابی ic7500 و یا tl494، خرابی ترانزیستور سوم در هیت سینک (Heat sink) اول و یا ic کنار همین هیت سینک به وجود آید.

سوختن فیوز

سوختن فیوز پاور یکی از معمول­‌ترین آسیب­‌های پاور است که علاوه بر تغییر رنگ، سیم نازکی که در آن قرار دارد نیز به دلیل عبور جریان برق زیاد دچار آسیب شده است، به این دلیل فیوز از بین می­‌رود. ارتباط بین دیگر اعضای بعد از فیوز قطع شود و جریان زیاد باعث آسیب­‌های دیگر آن می­‌گردد. در بیشتر موارد کارکرد زیاد پاور و گرمای بیش از حد دیودها در قسمت پل رکتیفایر باعث عبور جریان زیاد و سوختن فیوز می‌­گردد که با رفع این ایرادها و تعویض فیوز و دیودها (با انواع مشابه آن) مشکل حل شده و پاور دوباره سالم کار خواهد کرد.

با چک کردن قسمت شیشه­‌ای فیوز می­‌توان از سالم بودن آن مطمئن شد ولی جهت اطمینان بیشتر بهتر است با اهم متر تست شود. به این صورت که:

اهم متر را برروی رنج Ω یا بازر قرار دهید، پروپ­‌های اهم متر را به پایه‌­های فیوز متصل کنید. اگر فیوز سالم باشد صدای صوت ممتدی شنیده می­‌شود و یا عقربه­‌ی اهم متر تا آخر حرکت می­‌کند. در غیر این صورت فیوز خراب است.

 

چگونه مشکلات کامپیوتر را تشخیص دهیم؟
برای انجام بیشتر کارهای شخصی و شغلی از کامپیوتر استفاده می‌کنیم. حال اگر در حین کار دستگاه شما دچار مشکل شود چه می‌کنید؟ در این بحث به بررسی روش‌های تشخیص ایراد کامپیوتر خواهیم پرداخت.
بیشتر بخوانید

 

ولتاژ نداشتن سیم‌­های خروجی پاور

در برخی مواقع با وجود اینکه پاور در تست لامپ سری سالم است و سوئیچ هم می‌­شود، ولی سیم­‌های خروجی از پاور به جز رنگ‌های بنفش و سبز، ولتاژ ندارند. این مشکل می­‌تواند به دلیل خرابی دیودهای دو طرفه مربوط به همان رنگ،  rcl مربوط به همان رنگ و یا خازن­‌های همان رنگ به وجود آید.

گاهی هم پاور سالم است، اما با تستر پاور، پاور گود (Power good) نمی‌دهد. گود ندادن پاور می‌تواند به علل خرابی خازن­های خروجی، خرابی خازن­های بزرگ اول و خرابی آی سی پاور گود به وجود آید.

شنیده شدن صدای بوق در داخل پاور

یکی از مشکلات پاور کامپیوتر این است که صدای سوت و یا بوق از داخل پاور کامپیوتر شنیده می­‌شود. این مشکل می‌­تواند از تورم و یا نشتی خازن­‌ها باشد که یک ماده‌­ی زرد رنگ از آن بیرون می‌­آید. اگر به محض اینکه دستگاه را به برق می‌­زنیم روشن می­‌شود، (IC logic) out power باید تعویض شود. گاهی هم به دلیل وجود مشکل در وریستور، پاور خروجی نمی‌دهد.

ضعیف بودن پاور

گاهی دلیل ریست شدن‌های مداوم سیستم در حین کار کردن را وجود ایراد در رم یا ضعیف بودن پاور تشخیص داده می­‌شود که اشتباه است. این مشکل به این دلیل است که خازن الکترونیک پاور با گذشت زمان به دلیل بی­‌کیفیت بودن دچار تورم شده و محتویات روغنی داخل آن با آزاد کردن گرمای زیاد باعث افزایش فشار داخل و متورم شدن قسمت آلومینیومی بالای خازن شده است.

اگر با چک کردن تمام خازن‌­ها متوجه شدید که فقط یک خازن دچار تورم شده است و مابقی از لحاظ ظاهری سالم هستند، لازم است که تمام خازن‌­ها تعویض شوند. خازن­‌های الکترونیک دارای پایه­‌های مثبت و منفی هستند و در زمان تعویض و نصب روی برد، باید به این نکته توجه کرد.

راهکارهای رفع مشکلات پاور

با به وجود آمدن مشکلات پاور کامپیوتر بسیاری از افراد از خود سوال می­‌کنند که آیا این مشکلات پاور کامپیوتر قابل بر طرف شدن است و یا نه. در پاسخ به این سوال باید گفت که بسیاری از این مشکلات به علت کثیف بودن بیش از حد اجزای داخلی پاور رخ می‌­دهد. بنابراین در اولین قدم برای رفع مشکلات پاور کامپیوتر بهتر است، به تمیز کردن پاور اقدام کرده و داخل آن را از گرد و غبار تمیز کنید.

 

مشکلات پاور کامپیوتر

چک کردن رابط اصلی

برای رفع مشکلات پاور کامپیوتر در ابتدا پیشنهاد می‌­شود که رابط اصلی کامپیوتر چک شود که آیا به درستی در جای خود نصب شده‌­اند و یا نه. چرا که در برخی موارد علت اصلی مشکلات پاور کامپیوتر لق شدن و یا شل شدن آن می­‌تواند باشد. پس کابل­‌های اصلی پاور را از آن جدا و دقیق بررسی کنید.

تعویض کردن برخی از اجزای داخلی پاور

در برخی موارد دلیل به وجود آمدن مشکلات پاور کامپیوتر خرابی و از کار افتادن از اجزای داخلی پاور است. از این رو اجزای داخلی را بررسی کرده و در صورت معیوب بودن اجزایی مانند خازن­‌ها و غیره که از کار افتاده‌­اند، آنها را تعویض کنید.

استفاده از برخی برنامه‌­ها و نرم افزارها

راه حل‌­های دیگری نیز برای اطمینان از کارکرد پاور وجود دارد. اگر از راه حل­‌های ارائه شده به ایراد اصلی دست پیدا نکرده­‌اید، می­توانید با استفاده از برنامه­‌های Open Hardware Monitor یا HWMonitor، ولتاژ و جریان قطعات را مشاهد و ثبت کنید. البته به یاد داشته باشید که گاهی اتصال کوتاه، خرابی یک قطعه و کشیدن جریان بیش از حد نیز می­تواند چنین مشکلاتی را در سیستم پدید آورد.

خرید پاور جدید و به روز

در نهایت می­توان گفت که اگر می‌­خواهید از شر مشکلات پاور کامپیوتر به صورت کامل رها شوید و هیچ ریسک و خطری نکرده باشید، در آن صورت توصیه می­‌شود که یک پاور جدید و به‌روز خریداری کنید. چرا که بسیاری از مشکلات پاور کامپیوتر می­‌تواند سایر اجزا و قطعات کامپیوتر را خراب کند. البته تعویض منبع تغذیه شاید ساده­‌ترین راه حل باشد که بتوان مطمئن بود که آیا ایرادات مشاهده شده مربوط به این بخش است یا خیر.

در نهایت باید گفت که پاور یا همان منبع تغذیه کامپیوتر یکی از اصلی­‌ترین و مهم‌­ترین قطعه کامپیوتر است، که در کارآیی و عملکرد سیستم نقش مهمی دارد و در صورت خرابی و بروز مشکل، دیگر سیستم قابل استفاده نخواهد بود. به همین دلیل در صورتی که با مشکلات پاور کامپیوتر مواجه شدید، سریع اقدام به بررسی و رفع آن کنید تا دیگر قطعات و اجزای سیستم آسیب پیدا نکند.

حال در صورتی که کامپیوتر شما دچار مشکل شد و خودتان قادر به تشخیص آن نبودید، کارشناسان آچارباز همواره آماده ارائه خدمت به شما هستند. مشکلات کامپیوتر خود را از طریق سایت و یا اپلیکیشن آچارباز ثبت کنید تا مشاوران ما با شما تماس گرفته و در اولین فرصت کارشناس مجرب به محل‌تان اعزام شود.

 

تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر شما در محل
آچارباز در زمینه تعمیر انواع لپ تاپ و کامپیوتر، تبلت، نصب نرم افزار، عیوب موارد سخت افزاری و نرم افزاری و ... آماده ارائه خدمت به شماست. در صورتی که پاور کامپیونر شما نیر دچار خرابی شد، کافیست درخواست خود را ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید:
ثبت درخواست

 

منبع:
universalclass.com
the-computer-problems-guru.com

 


نویسنده :

مشکلات پاور کامپیوتر
1 رای، میانگین 5 از 5

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.