به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

رفع مشکل صفحه آبی ویندوز

مشکل صفحه آبی ویندوز

خرابی‌های کامپیوتری و سایر مشکلات نرم افزاری برای کاربران کمی کسل کننده و تا حد زیادی آزاردهنده است. صفحه آبی مرگ یا BSOD همیشه یک صفحه ترسناک است که خبر از یک خرابی نرم افزاری بسیار هولناک را می‌دهد. در این به رفع مشکل صفحه آبی کامپیوتر می‌پردازیم.

این صفحه مثل هشدار سقوط هولناکی است که کاربر کامپیوتر باید خود را برای یک وضعیت بحرانی و وحشتناک آماده کند. مشکلات صفحه آبی کامپیوتر کم نیستند و نیاز به کمی تخصص در امور نرم افزاری و حتی سخت افزاری دارد که در ادامه این متن به بررسی و راه کارهای برطرف ساختن آن می‌پردازیم.

صفحه آبی در کامپیوتر چیست؟

صفحه نمایش لپ تاپ و کامپیوتر خانگی به علت مشکلات بزرگ در یکی از واحد‌های سخت افزاری و یا در یک برنامه نرم افزاری پدیدار می‌شود. گاهی اوقات درست زمانی که در حال انجام یک برنامه بسیار مهم در ویندوز هستید این صفحه دوست نداشتنی ظاهر می‌شود و کاربر را از ادامه کار در هر زمینه متوقف می‌سازد. این صفحه به طور معمول اجازه کار سیستم عاملی که روی کامپیوتر است را نیز متوقف می‌سازد.

صفحه آبی کامپیوتر زمانی رویت می‌شود که ویندوز با یک خطا مواجه شده باشد. این وضعیت بحرانی می‌تواند سبب از کار افتادن ویندوز و تمامی فایل‌های مرتبط با آن شود. تنها کاری که می‌توان هنگام بروز صفحه آبی انجام داد این است که دستگاه کامپیوتر را مجدد راه اندازی کرده و اجازه ذخیره سازی برخی از فایل‌ها را فراهم کنید که البته در این وضعیت ذخیره سازی نیز به درستی انجام نمی شود.

 

تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر شما در محل
آچارباز در زمینه تعمیر انواع لپ تاپ و کامپیوتر، تبلت، نصب نرم افزار، عیوب موارد سخت افزاری و نرم افزاری و ... آماده ارائه خدمت به شماست. کافیست همین حالا درخواست خود را ثبت کنید:
ثبت درخواست

 

زمانی که یک صفحه آبی در صفحه نمایش کامپیوتر شما پیدا می‌شود، ویندوز به طور خودکار یک فایل minidump را که حاوی اطلاعات مربوط به این اختلال است ایجاد کرده و آن را در هارد دیسک شما ذخیره می‌کند. شما می‌توانید مشخصات این فایل را در صفحه آبی مشاهده کنید. صفحه نمایش آبی بسته به این که شما از چه ویندوزی استفاده می‌کنید کمی در ظاهر متفاوت است ولی به صورت کلی مشکلات صفحه آبی کامپیوتر در تمامی سیستم‌ها به یک حالت عمل می‌کند.

مشکل صفحه آبی ویندوز

صفحه آبی در ویندوز‌های مختلف چگونه عمل می‌کند؟

همان طور که گفته شد مشکلات صفحه آبی کامپیوتر در تمامی سیستم‌ها رخ می‌دهد، اما در سیستم‌هایی که از ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند کمی آسان‌تر است.

 

چگونه مشکلات کامپیوتر را تشخیص دهیم؟
برای انجام بیشتر کارهای شخصی و شغلی از کامپیوتر استفاده می‌کنیم. حال اگر در حین کار دستگاه شما دچار مشکل شود چه می‌کنید؟ در این بحث به بررسی روش‌های تشخیص ایراد کامپیوتر خواهیم پرداخت.
بیشتر بخوانید

 

با این وجود ظاهر شدن صفحه آبی کامپیوتر بسیار ترسناک بوده و حس ناخوشایندی برای کاربر ایجاد می‌کند. یکی از مواردی که باید مشخص کنید این است که صفحه آبی کامپیوتر زمانی که ویندوز Restarts می‌شود ظاهر می‌شود یا خیر؟ به طور پیش فرض ویندوز هر زمان که دچار صفحه آبی می‌شود، به طور خودکار یک مرتبه Restarts می‌شود. شما می‌توانید در بخش Windows Control Restart راه اندازی خودکار ویندوز را غیر فعال کنید.

مشکل صفحه آبی ویندوز

چگونه می‌توان اطلاعات BSOD را مشاهده کرد؟

همان طور که می‌دانید مشکلات صفحه آبی کامپیوتر می‌تواند به بخش‌های مهمی از کامپیوتر آسیب برساند. نرم افزار هایی وجود دارد که در این امر به کمک کاربر رفته و راه کارهایی برای مشاهده اطلاعات موجود در صفحه آبی را ارائه می‌دهند. این صفحه آبی به کمک این نرم افزار‌ها به نحوی قفل گشایی شده و فایل‌های موجود در آن در اختیار کاربر قرار می‌گیرند.

از جمله این نرم افزارها می‌توان به BlueScreenView و یا NirSoft اشاره کرد. این برنامه‌ها کمک می‌کنند فایل‌هایی که در طول BSOD ایجاد می‌شود برای کاربر فعال شده و تحت کنترل قرار گیرند.

برخی از نرم افزارهای کاربردی در رفع صفحه آبی کامپیوتر

برای برطرف کردن مشکلات پیش آمده از وقوع صفحه آبی کامپیوتر می‌توانید وارد بخش System Restore شده و با استفاده از Screen-screening نرم افزار سیستم خود را به حالت قبلی باز گردانید و مشکل را برطرف کنید.

ویروس‌ها و تروجان‌ها را دقیق کنترل کنید. تروجان‌هایی که به صورت عمیق وارد سیستم عامل ویندوز می‌شوند می‌توانند مشکلات صفحه آبی کامپیوتر را رقم بزنند و سبب بی ثباتی سیستم شوند. کامپیوتر شما به دلیل وجود برخی از نرم افزارهای مخرب نیاز به یک اسکن و یا در حقیقت یک ویروس‌یاب بسیار قوی و قدرتمند دارد که از خطرات احتمالی به دور بماند.

بروزرسانی درایورها را فراموش نکنید. درایورها باید هر چند وقت یک مرتبه بروزرسانی شوند و یک سری فایل‌های اضافه از آن حذف شوند.

آیا بوت شدن در حالت امن صورت می‌گیرد؟

یکی از سوالاتی که برای برطرف کردن مشکلات صفحه  آبی کامپیوتر می‌توان پرسید این است که آیا کامپیوتر مراحل بوت شدن را به درستی انجام می‌دهد و این کار ایمن است؟

می‌توانید زمانی که صفحه آبی ظاهر می‌شود یک مرتبه دستگاه کامپیوتر خود را به حالت امن بوت کنید. این حالت در حقیقت همان Safe Mode است که برای رفع مشکل شما بسیار مفید و کارآمد است.

مشکلات سخت افزاری را هم برطرف کنید. یکی دیگر از کارهای مهم این است که با بروز صفحه آبی سعی کنید مشکلات مربوط به حافظه کامپیوتر خود را برطرف سازید. دمای کامپیوتر را پایین نگه دارید و در صورتی که خطایی در صفحه نمایش ظاهر می‌شود حتما آن را بررسی کرده و سعی کنید آن را بر طرف سازید.

تنظیمات BIOS را دستکاری نکنید

یکی از کارهایی که می‌تواند منجر به بروز صفحه آبی و مشکلات صفحه آبی کامپیوتر شود دستکاری BIOS است. ناسازگار شدن BIOS می‌تواند علاوه بر پیدایش صفحه آبی مشکلات دیگری را نیز به وجود آورد. اگر وارد BIOS شده‌اید و تغییری در یکی از گزینه‌ها ایجاد کرده‌اید آن را به حالت اول خود باز گردانید. تنظیمات مربوط به ولتاژ تنظیمات حافظه و بسیاری دیگر از تنظیمات می‌تواند منجر به بروز صفحه آبی شود.

به سخت افزارها رجوع کنید

یکی از دلایل مشکلات Blue Screen کامپیوتر به علت ناسازگاری از نصب نادرست برخی از درایورهای مرتبط با سخت افزارها است. برخی از سخت افزارهایی که جدید نصب می‌شوند می‌توانند سبب بروز این اختلال شوند. برای مثال اگر یک کارت گرافیک جدید تهیه کرده باشید و یا این که وب‌کم کامپیوتر خود را عوض کرده باشید، باید درایوهای نرم افزاری مربوط به آن‌ها را به کلی حذف کرده و مجدد نصب و راه اندازی کنید. می‌توانید در سایت‌های مرتبط جستجو کرده و درایورهایش را دانلود و سپس نصب کنید. اگر به طور دقیق نمی‌دانید این مشکل مربوط به کدام سخت افزار است می‌توانید در پایین‌ترین بخش صفحه آبی نام یک فایل را مشاهده کنید و از روی آن نام فایل مورد نظر را پیدا کنید.

در صورتی که نیاز به نصب ویندوز و یا هر نرم افزار دیگری روی کامپیوتر و یا لپ تاپ خود دارید و حتی دستگاه شما باید سرویس شود، مشکل خود را به آچارباز بسپارید. این سامانه با دارا بودن کارشناسان متخصص پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

درخواست خود را از طریق سایت و یا اپلیکیشن ثبت کرده تا در اولین فرصت، کارشناس متخصص به محل شما اعزام شود.

 

تعمیر لپ تاپ و کامپیوتر شما در محل
آچارباز در زمینه تعمیر انواع لپ تاپ و کامپیوتر، تبلت، نصب نرم افزار، عیوب موارد سخت افزاری و نرم افزاری و ... آماده ارائه خدمت به شماست. کافیست همین حالا درخواست خود را ثبت کنید:
ثبت درخواست

 

منبع:
howtogeek.com
lifewire.com


نویسنده :

رفع مشکل صفحه آبی ویندوز
1 رای، میانگین 5 از 5

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of
استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.