تلویزیون و مانیتور

عوامل موثر در کیفیت تصویر تلویزیون چیست؟

بهترین روش‌های افزایش کیفیت تصویر تلویزیون

لذت تماشای یک فیلم مهیج باکیفیت، چیزی است که همه ما آن را دوست داریم و از آن لذت می‌بریم. کیفیت خوب یک فیلم زمانی بهتر جلوه خواهد داشت که کیفیت تصویر تلویزیون ما نیز مناسب باشد. آچارباز قصد دارد در این مقاله با شما در مورد روش‌های افزایش کیفیت تصویر تلویزیون صحبت کند و بهترین روش‌های افزایش کیفیت تصویر تلویزیون را با شما در میان بگذارد. پس با ما همراه باشید.

تغییر Sharpness یکی از روش‌های متداول در افزایش کیفیت تصویر تلویزیون

یکی از بهترین روش‌های افزایش کیفیت تصویر تلویزیون تغییر شارپنس آن است. Sharpness دستگاه را باید مدام تغییر داد. چون وابستگی زیادی به تصاویر پخش شده فیلم‌ها دارد.

با افزایش میزان Sharpness کیفیت تصویر بهتر می‌شود و لبه‌های تصاویر هم تیزتر و لبه‌دارتر خواهند شد. برعکس این حالت با کم کردن شارپنس تیزی تصاویر به مرور کم شده و با تصاویر مبهم و بدون مرز، روبرو می‌شوید.

اگر از تلویزیون‌های با کیفیت همچون 4K استفاده می‌کنید و فیلمتان نیز کیفیت خوبی دارد، می‌توانید با بالا بردن شارپنس آن کیفیت تصویر را بهتر کنید. فقط مراقب باشید که به چشم‌تان آسیب نزنید.

اما اگر تصاویر و یا فیلم‌هایی با کیفیت پایین مثل ۴۸۰ را با تلویزیون‌های باکیفیت همچون 4K تماشا می‌کنید، بهتر است شارپنس آن را پایین بیاورید تا مقداری سازگاری با تصویر بیشتر شود. مراقب باشید، در این حالت نباید کاهش آن به مقداری باشد که با یک تصویر تار و مبهم روبرو شوید.

افزایش کیفیت تلویزیون
یکی از بهترین روش های افزایش کیفیت تصویر تلویزیون، تغییر شارپنس آن است.
تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون

تغییر مود تلویزیون روشی دیگر در افزایش کیفیت تصویر تلویزیون

اگر از زمانیکه که تلویزیون را خریداری کرده‌اید، مودهای آن را تغییر نداده‌اید، در واقع از تنظیمات پیش فرض تلویزیون استفاده می‌کنید. یکی دیگر از بهترین روش‌های افزایش کیفیت تصویر تلویزیون، تغییر مودهای پیش فرض تلویزیون به مودهای Sport و Gaming است. هر دو این مودها حرکت تصویر را با دقت بالاتر و با جزئیات بیشتری همراه می‌کند. این دو مود تلویزیون سرعت انتقال داده‌ها را افزایش می‌دهد. افزایش سرعت انتقال داده‌ها موجب می‌شود تصاویر فیلم با وقفه و به صورت مبهم انتقال نیابند.

تغییر تنطیمات تلویزیون برای افزایش کیفیت
دو مود Sport و Gaming دو گزینه مناسب برای بالا بردن کیفیت تصاویر تلویزیون است.

انتخاب رزلوشن مناسب، راهی برای افزایش کیفیت تصویر تلویزیون

رزلوشن مهم‌ترین پارامتر برای کیفیت تصویر است. پنل نمایشگرها از تعداد زیادی پیکسل تشکیل شده‌اند. هرکدام از این پیکسل‌ها از سه رنگ سبز، آبی و قرمز تشکیل شده‌است. به مجموعه این پیکسل‌ها در صفحه نمایش رزلوشن می‌گویند. در تلویزیون‌های (FHD) فول اچ دی، تعدادپیکسل‌ها بیشتر است در حال حاضر در تلویزیون‌های (UHD) یا همان 4K تعداد رزلوشن‌ها نسبت به تلویزیون‌های فول اچ دی، باز هم افزایش یافته‌است و به همین دلیل است که تصاویر کیفیت بهتری دارند.

تلویزیون‌های هوشمند امروزه دو رزلوشن دارند که عبارتند از:

 • رزلوشن 1080p
 • رزلوشن 1080i
پیشنهاد مطالعه

رزلوشن 1080p با رزلوشن 1080i چه تفاوتی دارد؟

سرعت انتقال داده‌ها در 1080p بیشتر از 1080i است. علاوه بر این تصاویر در این رزلوشن زنده‌تر و صاف‌تر و با جزییات بیشتر هستند. پس دربرنامه‌های ورزشی و یا زمانی که در حال بازی و یا تماشای فیلم اکشن هستید بهتر است تلویزیون را در حالت 1080p قرار دهید.

تفاوت رزولوشن‌های تلویزیون
اگر در حال تماشای فیلمی اکشن و یا مسابقات ورزشی هستید، بهتر است تلوزیون را بر روی رزلوشن 1080p قرار دهید.

تنظیم میزان روشنایی و کنتراست تلویزیون

یکی از بهترین روش های افزایش کیفیت تصویر تلویزیون، تغییر کنتراست آن است. هرچه نسبت کنتراست در صفحه نمایشگر بالا باشد، کیفیت تصویر بهتر است. کنتراست نسبت فاصله سفیدی تا سیاهی، روشنی تا تاریکی در تلویزیون است. هرچه این فاصله بیشتر باشد، تصویر بهتر خواهد بود. هرچه کنتراست در سطح بالاتری باشد، کیفیت تصویر بهتر خواهد بود.

افزایش کیفیت تصویر
یکی از بهترین روش‌های افزایش کیفیت تصویر تلویزیون، تغییر میزان روشنایی و کنتراست آن است. هرچه میزان کنتراست را بالا ببریم، تصویر کیفیت بهتری خواهد داشت.

تنظیم وضوح تصویر جهت افزایش کیفیت تصویر تلویزیون

تنظیم وضوح تصویر نیز یکی بهترین روش های افزایش کیفیت تصویر تلویزیون است که در زیر مجموعه حالت تصویر قرار دارد. گاهی اوقات شبکه ایران، فیلم‌هایی بی‌کیفیت نمایش می‌دهد. این مسئله در تلویزیون‌های FHD و UHD باعث می‌شود تا شما تصاویر را با کیفیت نبینید و تصور کنید ایراد از تلویزیون شماست. در حالیکه این گونه نیست و فیلمی که پخش می‌شود، کیفیت لازم را ندارد. بهتر است وضوح تصویر را کمتر از آنچه که در کارخانه برای تلویزیون تعیین شده، انتخاب کنید. در این شرایط تلوزیون با تصاویر کانال‌ها همخوانی بیشتری داشته و شما شاهد تصاویر با کیفیت پایین نخواهید بود.

تعمیرات تخصصی تلویزیون
برای داشتن تصویری با وضوح بیشتر، بهتر است که وضوح تصویر را از آنچه در تلوزیون به صورت پیش فرض قرار داده شده، کمتر کنید.

تنظیم تن رنگ تلویزیون از روش‌های موثر در افزایش کیفیت تصویر تلویزیون

تلویزیون‌ها دارای تن رنگی مختلف خنک، گرم یا خنثی هستند و براساس آنها نیز تنظیم شده‌اند. تغییر شدت رنگ زیاد در تصاویر کم رنگ و تنظیم میزان تن رنگ مناسب باعث شده گاهی شدت رنگ را افزایش دهیم و گاهی نیز شدت رنگ را کم کنیم.
تنظیم درجه سردی و یا گرمی رنگ به شما کمک می‌کند تا شدت رنگ را به حدی که مطلوبتان است، نزدیک کنید.

پیشنهاد مطالعه

کاهش روشنایی تصویر تلویزیون

کالیبراسیون بیشتر تلویزیون‌ها به این صورت تنظیم شده که نور صفحه زیاد باشد. کاهش Brightness تصویر، تصویری طبیعی‌تر در اختیار شما قرار می‌دهد. کاهش روشنایی تصویر در مصرف برق نیز بسیار موثر است. البته برخی از تلوزیون‌های امروزی سنسور روشنایی تصویر خودکار دارند.

غیرفعال کردن کنتراست داینامیک برای افزایش کیفیت تصویر

زمانیکه کنتراست داینامیک تلویزیون را کاهش و یا غیرفعال می‌کنید، Sharpness واقعی نمایان شده و رنگ‌ها با وضوح بیشتر خودشان را نشان می‌دهند. البته باید به این مسئله هم توجه کرد که تصویر تلویزیون باید با سلیقه شما جور باشد. اگر با غیرفعال کردن کنتراست داینامیک و تصویر ایجاد شده لذت نبردید، می‌توانید آن را به حالت اول آن بازگردانید.

حال اگر به هر دلیلی قادر به تنظیمات تلویزیون خود نبودید و یا دستگاه شما دچار مشکل شد، بهترین کار مشورت با یک متخصص باتجربه است. تیم آچارباز آماده ارائه هرگونه خدمتی برای سرویس، تنظیمات و تعمیر تلویزیون شما خواهد بود.

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. باسلام
   سهراب عزیز برای تغییر مود با توجه به مدل تلویزیون خود، وارد قسمت تنظیمات شده و روی مود کلیک و سپس با کلیدهای عقب و جلو، مود را تغییر دهید.

  1. درود بر شما
   هدیه عزیز،از نظر شما ممنونیم. بازخوردهای شما ما را در تولید محتوای با کیفیت تر کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا