تلویزیون و مانیتور

علت آبی شدن، قرمز، بنفش و یا سبز شدن تلویزیون چیست؟

بهم ریختگی رنگ تلویزیون

قاطی و خراب شدن رنگ تلویزیون، از رایج‌ترین مشکلاتی است که برای تلویزیون‌‌های قدیمی یا جدید پیش می‌آید. بهم ریختگی رنگ تلویزیون به دلایل مختلفی روی می‌دهد. در این شرایط برای برطرف کردن مشکل دستگاه نیاز به بررسی دقیق است که این کار باید توسط افراد متخصص انجام شود.

شما باید بدانید که بعضی از کارها و رعایت نکردن شرایط درست استفاده از تلویزیون می‌تواند باعث این مشکل شود؛ پس برای جلوگیری از آن بهتر است مقاله نکاتی جهت استفاده صحیح از تلویزیون را در آچارباز بخوانید.

برای تعمیر بهم ریختگی رنگ تلویزیون از یک فرد متخصص کمک بگیرید و از او بخواهید تا تعمیر و تنظیم رنگ‌های تلویزیون را در خانه انجام دهد. با تعمیر تلویزیون در منزل نیازی نیست آن را به تعمیرگاه منتقل کنید؛ درنتیجه از آسیب‌های بیشتر به آن پیشگیری می‌شود. در این مقاله با ما همراه شوید تا علت قاطی شدن رنگ تلویزیون را به شما بگوییم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:


علت بهم ریختگی رنگ تلویزیون

به جرات می‌توان تلویزیون را یکی از پر مصرف‌ترین وسایل زندگی نامید. ما برنامه‌های آموزشی، اخبار و سریال مورد علاقه خود را از طریق تلویزیون پیگیری می‌کنیم. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، تلویزیون‌های پلاسما، LED  و LCD به بازار عرضه شدند و به سرعت جایگزین تلویزیون های CRT شدند.

این تلویزیون‌ها صوت و تصویر را به خوبی نشان می‌دهند، اما در صورت استفاده نادرست نیز به سرعت خراب می‌شوند. بهترین راه ممکن مراجعه‌کردن به یک مرکز استاندارد تعمیرات است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت یا اپلیکیشن آچارباز، درخواست خود را برای تعمیر تلویزیون در محل ثبت کنید. متخصصان ماهر آچارباز، به سرعت در محل حاضر شده و به شما کمک خواهند کرد.

با این حال بسیاری از افراد تمایل دارند، علت خرابی تلویزیون خود را بدانند و در مورد آن اطلاعات کسب کنند. در اینجا به علت بهم ریختگی رنگ تلویزیون اشاره می‌کنیم.

بهم ریختگی رنگ تلویزیون
اغلب اوقات علت بهم ریختگی رنگ تلویزیون به دلیل استفاده نادرست از آن است

خراب شدن پنل تلویزیون

صفحه نمایش یا پنل اصلی‌ترین قطعه تلویزیون به حساب می‌آید. با بروز اختلال در پنل، عملکرد تلویزیون نیز دچار مشکل می‌شود. باید برای تعمیر پنل به یک متخصص ماهر در این زمینه مراجعه کرد. ممکن است عدم آگاهی، منجر به خرابی بیشتر در پنل شود و هزینه سنگینی در دست کاربر بگذارد.قاطی شدن رنگ تلویزیون رابطه‌ی مستقیمی با عملکرد پنل دارد.

برای تعمیر تلویزیون از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید

خط افقی و خط عمودی کدام بدتر است؟

خرابی پنل اشکال گوناگونی دارد. گاهی اوقات به شکل یک خط افقی در گوشه و‌ کنار صفحه نمایش ظاهر می‌گردد. این مشکل می‌تواند برای همه‌ی ‌نمایشگر‌ها پیش بیاید و مختص به تلویزیون نیست. این خط افقی آزار دهنده می‌تواند به دلیل مجاورت با گرما و یا استفاده بیش از اندازه از دستگاه ایجاد شده باشد.

تنها راه برای خلاصی از این خط، تعویض کردن پنل بی‌کیفیت با یک پنل جدید است. خطوط عمودی می‌بینید؟ این نشان دهنده آن است که پنل شما ضربه خورده است، یا فلت‌های انتقال دهنده‌ی تصویر دچار مشکل شده‌اند.

خرابی پنل تلویزیون
پنل یا صفحه نمایش تلویزیون، بدون شک مهم‌ترین بخش دستگاه است

علت آبی شدن صفحه تلویزیون ال ‌ای ‌دی (LED)

یکی دیگر از مشکلات آزار دهنده، آبی شدن صفحه تلویزیون ال ‌ای ‌دی (LED) است. ضربه به پنل، ایراد در پیکسل‌ها و خرابی بک لایت می‌توانند باعث چنین مشکلی شوند. اما در هر صورت این تعمیرکار است که، براساس گفته‌های شما و میزان خرابی دستگاه، می‌تواند علت اصلی آبی شدن صفحه تلویزیون را تشخیص دهد. در ادامه به عواملی که باعث آبی شدن صفحه تلویزیون LED خواهند شد اشاره می‌کنیم.

 • همانطور که اشاره کردیم، صفحه نمایش یا پنل مهم‌ترین و البته حساس‌ترین بخش تلویزیون است. هرگونه ضربه و آسیب به پنل، باعث می‌شود سیستم نوردهی دچار مشکل و رنگ‌ها بهم بریزد.
 • سوختگی پیکسل‌های صفحه تلویزیون نیز، می‌تواند باعث تغییر رنگ  تصویر شود. سوختگی پیکسل‌ها زمانی رخ می‌دهد که یک تصویر ثابت مانده و به طور مداوم نشان داده شود.
 • گفتیم که با روشن بودن مداوم تلویزیون، بک لایت دستگاه دچار مشکل می‌شود. با خرابی بک لایت شما متوجه یک رنگ آبی اضافه در تصاویر می‌شوید، به عبارتی تصاویر بیشتر متمایل به رنگ آبی هستند.

این نکته را هم در نظر بگیرید که، هرگونه ضربه و آسیب به پنل، فشار آوردن به دستگاه، در معرض گرما و سرمای بیش از حد و یا کشیدن وسایل دارای بار مغناطیسی به صفحه نمایش، می‌تواند باعث چنین مشکلی شود.

خرابی پنل تلویزیون
ضربه و یا کشیدن وسایل دارای بار مغناطیسی به آن باعث آسیب به پنل خواهد شد

دو رنگ شدن تصاویر در تلویزیون

تلویزیون را روشن کرده‌اید و تصاویر را دو رنگ می‌بینید؟ قسمتی از تصویر تیره و کم نور‌تر از کل تصویر است. لکه‌های تیره و سیاه در تلویزیون می‌بینید؟ Backlight پنل شما مشکل پیدا کرده است. در اینجا احتیاجی به تعویض پنل نیست. به راحتی می‌توانید با مراجعه به یک متخصص ماهر این قطعه را تعویض کنید. این فرآیند ممکن است بسیار طولانی باشد، زیرا باید دید این قطعه در بازار موجود است یا خیر. در صورت نبود این قطعه کل پنل باید عوض شود.

پیشنهاد مطالعه

علت بنفش شدن صفحه تلویزیون

اتصال نادرست کابل HDMI به دستگاه، می‌تواند علت بنفش شدن صفحه تلویزیون باشد. این مشکل اغلب هنگامی رخ می‌دهد که، کابل HDMI ایرادی داشته باشد. تلویزیون را خاموش کرده و اتصالات آن را بررسی کرده و دقت کنید که هر دو طرف کابل به درستی وصل شده باشند.

حالا تلویزیون را روشن کنید، اگر صفحه هنوز بنفش است، از کابل HDMI دیگری استفاده کنید. اگر بعد از تعویض کابل نیز، با صفحه بنفش تلویزیون روبرو هستید، باید از یک تعمیرکار در این زمینه کمک بگیرید. لازم به ذکر است که این ایراد، از مشکلات رایج تلویزیون سامسونگ است.

دو رنگ شدن تصاویر
اصلی‌ترین علت بنفش شدن تصویر تلویزیون، استفاده از کابل HDMI نامناسب است

ردی از یک رنگ اضافی در تلویزیون

آیا تصاویر درست هستند اما رنگ‌ها را به شکل واقعی آن‌ها نمی‌بینید؟ یکرنگ اضافیغیر‌عادی در تصویر مشاهده می‌کنید؟ در اینجا هم باید پنل خود را تعویض کنید، زیرا ابتدایی‌ترین لایه‌ی آن آسیب دیده است.

علت نگاتیو شدن تصویر تلویزیون

یکی از مشکلاتی که اغلب کاربران با آن مواجه می‌شوند، نگاتیو شدن تصویر تلویزیون است. به گفته بسیاری از کاربران، این مشکل ناگهانی ظاهر شده و تا قبل از آن هیچ ایرادی در عملکرد تلویزیون وجود نداشته است. چند عامل اساسی می‌تواند باعث، نگاتیو شدن تصویر تلویزیون شود.

به طور کلی ضربه محکم به دستگاه، تغییر تنظیمات و اتصال کابل‌های اشتباه می‌تواند تصویر تلویزیون را نگاتیو کند. در چنین شرایطی کاربران، چندبار دستگاه را روشن و خاموش می‌کنند تا تصویر تلویزیون، دوباره عادی شود. اما بعد از مدتی کوتاه، مجددا تصویر نگاتیوی می‌شود. برخی نیز سعی می‌کنند از تنظیمات تلویزیون، دستگاه را به حالت عادی برگردانند.

مشکل نگاتیو شدن تصویر، به دلیل وجود مشکل در مدار GAMMA و برد تیکان ایجاد می‌شود. پس اگر تصویر نگاتیوی می‌بینید، فقط باید برد تیکان را تعویض کنید. اگر در این زمینه تخصصی ندارید، برای عیب یابی و تعمیر تلویزیون خودتان دست به آچار نشوید و این پروسه را به افراد ماهر بسپارید.

پیشنهاد مطالعه

سوختگی پیکسل های تلویزیون

هر پیکسلی که در تلویزیون وجود دارد، از سه عدد ساب برای تشکیل رنگ درست شده است. ترانزیستور‌ها این پیکسل‌ها را کنترل می‌کنند. اگر مشکلی در پنل وجود داشته باشد، این پیکسل‌ها خاموش و یا به اصطلاح می‌سوزند. سوختگی پیکسل ها باعث سیاه دیده شدن تصاویر می‌شود. در تلویزیون های جدید این مشکل کمتر دیده می‌شود. برای ریشه‌یابی اساسی سوختگی پیکسل‌ها باید به یک تعمیرکار مجرب مراجعه کرد.

پیشنهاد مطالعه
سوختگی پیکسل های تلویزیون
با سوختگی پیکسل‌ها، رنگ تصاویر تغییر کرده و سیاه دیده می‌شوند

علت قرمز شدن رنگ تلویزیون

تلویزیون از حالت همیشگی خود خارج شده و لکه‌هایی قرمز رنگ روی تصاویر آن افتاده است. باز هم باید به سراغ پیکسل‌ها برویم. قرمز شدن رنگ تلویزیونبه خاطر همیشه روشن بودن یک پیکسل است. ترانزیستور‌ها پیکسل را کنترل می‌کنند. گاهی اوقات این ترانزیستورها هیچ برقی دریافت نمی‌کنند به همین دلیل به نور اجازه می‌دهند تا از لایه RGB گذر کند و رنگ پیکسل را به رنگ همیشگی خود یعنی قرمز نشان دهند.

در این حالت تلویزیون رگه یا نقطه‌هایی از رنگ قرمز را نشان می‌دهد و دیگر از رنگ درست تصاویر خبری نیست. یکی از راهکار‌هایی که برای فع لکه‌های قرمز تلویزیون انجام می‌گیرد، گرم کردن پیکسل قرمز است. یک دستمال تمیز بردارید و آن را کمی با آب داغ مرطوب کنید. دستمال را سریع داخل یک کیسه پلاستیکی نازک بگذارید.

دستمال داخل کیسه را بر روی بخش لکه قرمز تلویزیون قرار دهید. سعی کنید دستمال به خوبی با پیکسل قرمز تماس داشته باشد. گرما باعث می‌شود مایع کریستال به خوبی در بقیه نقاط پنل به حرکت درآید.

خرابی پنل تلویزیون
برخی از کاربران برای تعمیر پیکسل‌ها از روشی به نام حرارت دادن به پیکسل مرده استفاده می‌کنند

علت سبز شدن تصویر تلویزیون چیست؟

یکی از اتفاق‌هایی که منجر به اختلال رنگ در تلویزیون می‌شود، ضربه خوردن پنل یا صفحه نمایش است. بیشتر اوقات بر اثر سهل‌انگاری، جا‌به‌جایی نامناسب و غیر استاندارد پنل تلویزیون ضربه می‌خورد و می‌شکند. پنل تلویزیون مهم‌ترین جز آن و البته گران‌ترین آن نیز محسوب می‌شود. گرفتن آهنربا در برابر صفحه نمایش نیز، می‌تواند تمامی رنگ‌های تلویزیون را با هم ترکیب کند. اختلال رنگ گاه می‌تواند به پخش شدن رنگ در صفحه نمایش بی‌انجامد. پخش شدن رنگ در صفحه نمایش به اصطلاح رنگین کمانی شدن نیز معروف است.

تلویزیون نیز برای نشان دادن تصاویر از سه رنگ اصلی قرمز، آبی و سبز استفاده می‌کند. با ترکیب این رنگ‌ها، ما می‌توانیم تصاویر رنگارنگ و اصلی در تلویزیون را مشاهده کنیم. اگر ضربه‌ای به صفحه نمایش وارد شود، این ترکیب به درستی انجام نمی‌گیرد و تصاویر با اشکال پخش خواهند شد و به اصطلاح با مشکل سبز شدن رنگ تلویزیون مواجه خواهید شد.

رفع مشکل سبز شدن تصویر تلویزیون

با بروز این مشکل، کاربر در حین تماشای تصویر،رگه‌هایی از سبز و یا حتی قرمز را مشاهده می‌کند. برای رفع این مشکل می‌توانید، از دو روشی که در ادامه گفته خواهد شد استفاده کنید. اولین روش ضربه زدن به پیکسل مرده بوده، که باید تلویزیون را روشن کرده و آن را در حالت صفحه نمایش مشکی بگذارید. با این حالت شما دید خوبی نسبت به پیکسل مرده داشته و می‌توانید آن‌ها را شناسایی کنید.

سپس با کمک وسیله‌ای باریک، که سری گرد داشته باشد، ضربه‌هایی آرام و ملایم به پیکسل مرده بزنید. عجله نکنید، این کار را تا زمانیکه نواحی پیکسل مرده، رنگ سفید مشاهده کردید ادامه دهید. اگر این کار درست انجام شود، پس زمینه تلویزیون سفید خواهد شد. روش دیگر، که حرارت دادن به پیکسل مرده نام دارد را در بخش قرمز شدن رنگ تلویزیون به طور کامل توضیح داده‌ایم.

به طور کلی به شما توصیه می‌کنیم که، کار تعمیر تلویزیون را به افراد ماهر در این زمینه بسپارید، تا دستگاه درست عیب یابی شده و صدمه و آسیب دیگری به بخش‌های سالم تلویزیون نرسد.

قرمز شدن رنگ تلویزیون
جابه جایی نامناسب و غیر استاندارد، باعث آسیب به پنل و سبز شدن تصاویر می‌شود

تاثیر آهنربا بر تلویزیون؛ چرا آهن ربا نباید کنار تلویزیون باشد

مغناطیسی شدن تلویزیون، همان تاثیری است که با نزدیک کردن آهنربا به صفحه تلویزیون اتفاق می افتد. لازم نیست حتما خود آهنربا را در دست داشته باشید و به تلویزیون بچسبانید. نزدیک کردن لوازمی که آهنربای قوی دارند مانند اسپیکرها به تلویزیون هم همین تاثیر را دارد. با ورود میدان مغناطیسی به مدار تلویزیون تعادل میدان مغناطیسی موجود در خود تلویزیون از بین می رود و در نتیجه یک رنگین کمان روی تلویزیون ایجاد می شود.

یا لکه های رنگی، به رنگ های سبز، آبی یا زرد روی تلویزیون دیده می شود. راه حل هایی برای رفع این مشکل وجود دارد که همگی بر اساس تجربه های کاربران بوده است، قبل از تست این راه حل ها حتما با یک تعمیرکار متخصص مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه

علت دو تصویر شدن تلویزیون

این مشکل از برد تیکان یا T-CON است و ارتباطی به رنگ های تلویزیون ندارد. برای حل این مشل به هیچ وجه خودتان وارد عمل نشوید و از یک متخصص کمک بگیرید.

سبز شدن صفحه تلویزیون
خرابی برد تیکان می‌تواند باعث دوتایی شدن تصاویر و یا نگاتیو شدن رنگ آن‌ها شود

علت سیاه شدن یک طرف تلویزیون

سیاه شدن تلویزیون یکی از ایراداتی است که حتما به اجزای اصلی تلویزیون ارتباط دارد. این مورد می تواند از خرابی پنل تلویزیون، مردگی و سوختگی پیکسل ها و یا خرابی بک لایت باشد. یکی از دلایلی که بک لایت تلویزیون را خراب می کند روشن بودن مداوم تلویزیون و یا زیاد بودن بیش از حد نور ال سی دی یا ال ای دی است. برای تعمیر آن معمولا لامپ های بک لایت باید به کلی تعویض شوند.

علت قاطی شدن رنگ‌های تلویزیون را به شما گفتیم. وقت آن است که بهم ریختگی رنگ تلویزیون را رفع کنیم. قاطی شدن رنگ تلویزیون با هم، ریشه در مشکلاتی در پنل آن دارد. تعویض پنل کاری پیچیده است که فقط از عهده‌ تعمیرکاران مجرب بر می‌آید. این تعمیرکاران مجرب را در سایت آچارباز پیدا کنید. کافیست سری به اپلیکیشن و یا سایت آچارباز بزنید و درخواست تعمیر خود را ثبت کنید. تعمیرکاران سیار ما در اسرع وقت کنار شما حضور خواهند یافت و تعمیر تلویزیون در محل شما را انجام خواهد شد.

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون
4.5/5 - (23 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫235 دیدگاه ها

 1. سلام تلویزیون صنام ۵۰ اینچ ن ضربه خورده نه رطوبت بهش خورده ولی الان گوشه بالای سمت راست تلویزین اندازه ۴.۵ سانت مثل پخش شدگی جور شده و دو خط باریک افقی و یک خط باریک عمودیم کنار صفحه تلویزیون افتاده.دلیلش چیه و آیا بیشتر میشه؟

 2. سلام آیوا خریدم ۵۵ اینچ رنگ قرمز و طبیعی نشون نمیده نارنجی پر رنگ نشون میده دلیلیش چی میتونه باشه

 3. سلام دستگاه من ۶۹۰۰۰ الجی هستش از بالای صفحه حاله پررنگ تا وسط آمده که تیره کرده دلیلش چی هستش

 4. سلام تلویزیون ما به صورت نگاتیو شده 43اینچ سامسونگ هستش گاهی یکم درست میشه نه کامل ولی اکثر اوقات نگاتیو میشه چه مشکلی داره؟

  1. درود بر شما
   اگر هاله ای از تصویر قرمز شده یا لکه های قرمز روی آن افتاده و ادامه دار است به معنای سوختن پیکسل های تلویزیون است.

 5. سلام تلویزیون 55سام دارم یکدفعه ای صفحه کاملا سبز بعد چند ثانیه آبی و قرمز بعد مشکی ولی آنتن رو قطع کردم روی فلش مشکلی نداشت میشه راهنماییم کنید

  1. درود بر شما
   جواد عزیز، به احتمال زیاد این مشکل در اثر خرابی پورت ها یا کابل انتقال تصویر به وجود آمده است.

  1. درود بر شما
   کاظم عزیز، این مشکل اغلب در اثر سوختن پیکسل های تلویزیون به وجود می آید.

 6. سلام یه اولد c9 دارم یک لکه تقریبا وسط پنل افتاده که بارنگ پس زمینه رنگ لکه هم تغییر پیدا میکنه ،صورتی سیاه وخاکستری میشه علتش چیه ،ممنون میظم راهنمایژ کنید که اگرتعمیر کار اوردم الکی نگه فلان جاش خرابه یه دستمزد اضافه نگیره ،سپاس از شما

  1. درود بر شما
   رافع عزیز، با توجه به مشکل دستگاه شما، بهتر است دستگاه توسط تعمیرکار از نزدیک بررسی شود تا نظر قطعی در این مورد اعلام کند

 7. وای ممنون صفحه تلوزیون ما بنفش شده بود کابلشو چک کردیم درست شد🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

 8. سلام یه فیلم ریختم با کیفیت 1080 10bit وقتی زدم شروع بشه تلویزیون رنگاش بهم ریخت پنفشو سبزو آبی کلا بهم ریخته مدلشم grand هست خاموش روشنک کردم درست نشد

  1. درود بر شما
   رضا عزیز، بعد از قطع کردن فلش هم همچنان این مشکل وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا