به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.    |   درخواست تعمیر در محل
امروز جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰

مهم‌ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون چیست؟

خرابی پنل تلویزیون

پنل تلویزیون چیست؟ پنل تلویزیون در کجا قرار دارد؟ چگونه از پنل تلویزیون مراقبت کنیم؟

اینها تنها بخشی از سوالات پرتکرار شما درباره پنل یا فلت تلویزیون است. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا با پنل به عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات تلویزیون آشنا شوید. جالب است بدانید تلویزیون از قطعات مختلف تشکیل شده است. اغلب در صورتیکه برای این قطعات مشکلی به وجود آید با تعمیر مشکل برطرف می‌شود. ولی پنل یی از قطعاتیست که تعمیر تلویزیون راه حل آن نیست و باید با آن را با قطعه جدید جایگرین کرد.

با توجه به اینکه خرابی پنل ممکن است برای هر تلویزیونی به وجود بیاید و منحصر به یک برند یا مدل خاص نیست، تصمیم گرفتیم مطلبی را به مهم‌ترین دلایل خرابی پنل تلویزیون اختصاص دهیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

پنل تلویزیون چیست؟

پنل یا فلت تلویزیون یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تلویزیون است که تصویر روی آن نمایش داده می‌شود.

پنل تلویزیون کجاست؟

اولین سوالی که پس از شنیدن نام فلت یا پنل تلویزیون در ذهن به وجود می‌آید، این است که محل دقیق پنل تلویزیون کجاست؟

در واقع پنل بیرونی‌ترین قسمت تلویزیون یا همان صفحه نمایش تلویزیون است. اغلب پنل‌ها از جنس شیشه یا کریستال هستند و برای محافظت از این لایه و جلوگیری از آسیب دیدن روی آن توسط یک فیلم پوشیده می‌شود.

انواع پنل تلویزیون کدام‌اند ؟

از زمانی که اولین نسل تلویزیون‌ها به خانه راه پیدا کردند تا امروز، پنل‌های مختلفی برای تلویزیون ساخته شده است. هدف تولید پنل‌های جدید نمایش تصویر با کیفیت‌تر و واقعی‌تر برای بیننده است. اما امروزه تکنولوژی‌های به کار رفته در پنل‌ها بسیار پیشرفت کرده و پنل‌های مختلفی در بازار تلویزیون موجود است. در حال حاضر رایج‌ترین پنل‌های موجود در بازار عبارتند از:

 • LCD
 • LED
 • OLED
 • QLED
تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون

چرا پنل تلویزیون خراب می‌شود؟

تلویزیون یکی از مهم‌ترین وسایل سرگرمی منازل است که همه‌ی اعضای خانواده از آن استفاده می‌کنند. اما بدلیل حساسیت و ظرافت در طراحی اگر از آن بدرستی نگهداری نشود به سرعت آسیب می‌بیند و شما را محروم می‌کند. اغلب مشکلاتی که برای پنل به وجود می‌آید با تعمیر برطرف نمی‌شود و تنها راه حل تعویض پنل است.

تعویض پنل تلویزیون
هزینه تعویض پنل بسیار زیاد است و خرید تلویزیون جدید برای مشتری به صرفه‌تر است.

بیشترین هزینه تعمیرات تلویزیون، مربوط به تعویض پنل است.

برخی از مشکلات پنل به شرح زیر است:

علت صدا داشتن و تصویر ندادن تلویزیون، خرابی پنل است.

اغلب خرابی پنل تلویزیون نشانه‌های مختلفی دارد. یکی از این نشانه‌ها این است که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد. این مشکل به دلیل نتابیدن نور به صفحه نمایش به وجود می‌آید.

تابیدن نور به پنل به وسیله بک لایت تلویزیون انجام می‌شود. پس در صورتیکه بلک لایت آسیب دیده باشد، قادر به تابش نور نخواهد بود. بیشتر اوقات تعمیر بک لایت تلویزیون در محل امکان پذیر است. در نتیجه برای تعمیر تلویزیون و بک لایت کافیست با یک تعمیرکار ماهر در این حوزه تماس بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص ایراد بک لایت می‌توانید مقاله «چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟» را مطالعه کنید.

خرابی بک لایت تلویزیون
برای مطمئن شدن از خرابی بک لایت، سیم تصویر تلویزیون را یک بار جدا کرده و دوباره وصل کنید. زیرا ممکن است علت تصویر نداشتن تلویزیون خارج شدن سیم تصویر باشد.

از علل خرابی پنل می‌تواند وجود خطوط عمودی روی تلویزیون باشد

یکی دیگر از علائم خرابی پنل تلویزیون، وجود خط عمودی روی صفحه نمایش است. اما علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون چیست؟ بسته به اینکه خط عمودی از چه نوعی باشد، علت به وجود آمدن آن متفاوت است. به طور کلی خط‌های عمودی روی تلویزیون دو دسته هستند:

۱- خطوط عمودی سراسری

خطوط عمودی که روی صفحه نمایش از بالا تا پایین میافتند و کل صفحه را در می‌گیرند. این خطوط اغلب بدلیل خرابی برد تیکان یا فلت‌های ارتباطی به وجود می‌آیند.

۲- خط عمودی چند سانتی متری

خطوط عمودی کل صفحه را نپوشانند و فقط در قسمت خاصی خط عمودی افتاده باشد. ایراد از پنل تلویزیون است. این مشکل به دلیل وارد شدن ضربه به پنل تلویزیون به وجود می‌آید.

خط عمودی روی پنل
تعمیر برد تیکان و فلت تلویزیون بسیار کم هزینه‌تر از تعویض پنل است.

علت تیره شدن قسمتی از تصویر خرابی پنل است

تیره شدن قسمتی از تصویر می‌تواند به دو علت به وجود آید.

 • چنانچه بعد از وارد شدن ضربه یا فشار قسمتی از تصویر تاریک شده، ایراد از پنل بوده و تنها راه حل تعویض پنل است.
 • اگر به تلویزیون ضربه وارد نشده باشد و بدون دلیل تصویر تاریک شده، بک لایت تلویزیون مشکل پیدا کرده قسمتی از آن سوخته یا نیم سوز شده است.
پیشنهاد مطالعه

خرابی پنل تلویزیون در اثر آبخوردگی

نفوذ مایعاتی مانند آب، شیشه شور و … می‌تواند به قسمت‌های مختلف تلویزیون از جمله برد تیکان، فلت و …  آسیب برساند. اغلب رفع ایراد این قطعات در محل امکان‌پذیر است. کافیست درخواست تعمیر تلویزیون خود را در آچارباز ثبت کنید تا کارشناس فنی در اسرع وقت مشکل را در محل شما برطرف کند. برخی از ایراداتی که بعد از نفوذ آب به تلویزیون به وجود می‌آید، عبارتند از:

 • ایجاد نوار‌های تیره یا روشن روی تصاویر
 • نگاتیوی شدن تصاویر تلویزیون
 • دو تکه شدن تصویر
 • ایجاد خطوط رنگی یا سیاه و سفید روی تصویر
نفوذ آب به تلویزیون
به هیچ عنوان برای تمیز کردن تلویزیون، مایعات را مستقیم روی صفحه اسپری نکنید.

اضافه شدن یک رنگ غیرعادی به تصاویر می‌تواند به دلیل خرابی پنل باشد

ممکن است بعد از روشن کردن تلویزیون تصویر را متمایل به رنگ خاصی مثلا سبز یا صورتی مشاهده کنید. این ایراد نشان دهنده خرابی (Liquid) پنل است و قابل تعمیر نیست. در صورتیکه این مشکل برای تلویزیون به وجود آید باید پنل تعویض شود.

خرابی پنل با نمایش نقاط نورانی روی صفحه تلویزیون خود را نشان می‌دهد

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی پنل، نمایش نقاط نورانی یا لکه سفید روی تلویزیون است. این مشکل به دلیل سوختن پیکسل‌ها به وجود می‌آید. در تلویزیون تولید رنگ‌های سبز، قرمز و آبی توسط پیکسل‌ها انجام می‌شود. اگر پیکسل‌های تلویزیون بسوزد در آن قسمت دیگر رنگی تولید نمی‌شود و فقط نور سفید که از بک لایت منتشر می‌شود بدون تغییر رنگ به پنل می‌رسد. سوختگی پیکسل نیز جزء مواردیست که قابل تعمیر نیست و تنها راه حل رفع مشکل تعویض پنل است.

اگر این مورد برای شما آزاردهنده نیست، می‌توانید به استفاده کردن از تلویزیون ادامه دهید تا زمانی که پیکسل‌های بیشتری بسوزد و پنل را تعویض کنید.

پیکسل سوخته تلویزیون
پیکسل سوخته می‌تواند به سرعت به بقیه پیکسل‌ها سرایت کند.

نمایش تصاویر دوتایی نشان دهنده خرابی پنل است

چنانچه در زمان تمیز کردن تلویزیون آب به داخل نفوذ پیدا کند و باعث اتصالی در قسمت‌های برد تیکان یا خرابی پنل شود، تصاویر به شکل دوتایی روی تلویزیون نمایش داده می‌شود. اگر تلویزیون شما با این مشکل روبه‌رو شده است. باید عیب‌یابی و رفع مشکل را به تعمیرکار بسپارید.

پنل تلویزیون شکسته است

ملموس‌ترین ایرادی که می‌تواند برای هر تلویزیونی به وجود آید، شکستن پنل تلویزیون است. این مشکل ممکن است در اثر وارد شدن ضربه، فشار یا سقوط از ارتفاع به وجود آید و قابل تعمیر نیست. تنها راه چاره برای برطرف شدن مشکل، تعویض پنل است.

پنل شکسته تلویزیون
بیشترین هزینه تعمیرات تلویزیون، مربوط به تعویض پنل است.

خرابی پنل در اثر ضربه خوردن به تلویزیون

وارد شدن ضربه و فشار یا پرتاب جسم سنگین به سمت تلویزیون می‌تواند به خرابی پنل منجر شود. اغلب ضرب دیدگی و خرابی پنل تلویزیون با نشانه‌های زیر خود را نمایان می‌کند:

 • ایجاد خطوط عمودی و افقی روی تصویر
 • سیاه شدن تصویر
پیشنهاد مطالعه

از علل خرابی پنل تلویزیون می‌تواند قطع و وصل شدن لحظه‌ای تصویر باشد

یکی دیگر از علائم خرابی پنل، وجود نویز یا قطع و وصل شدن تصویر است. علت اصلی این مشکل، نوسان برق در وسایل الکتریکی است. این مشکل اغلب در زمان استفاده همزمان چند وسیله‌ پر مصرف مانند کولر، ماشین لباسشویی، اتو و … همراه تلویزیون به وجود آید. در این زمان نوسان برق زیاد شده و به تجهیزات جانبی که از طریق پورت‌های HDMI و USB به تلویزیون وصل شده آسیب می‌زند. برای رفع این مشکل و جلوگیری از آسیب رسیدن به تلویزیون می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از وسایل برقی پر مصرف، به طور همزمان استفاده نکنید.
 • وسایل جانبی را به پورت‌های دیگر AC، HDMI و USB وصل کنید.
 • اگر ایراد فقط در یک دستگاه ظاهر می‌شود، برای انتقال صدا و تصویر از درگاه‌های دیگر تلویزیون استفاده کنید.
 • برای انتقال صدا و تصویر از کابل‌های با کیفیت و شیلد‌دار استفاده کنید.
قطع و وصل شدن تصویر
برای انتقال تصویر و صدای وسایل جانبی از کابل‌های با کیفیت استفاده کنید.

خرابی پنل به دلیل نمایش خطوط افقی روی تصویر

نمایش خط افقی روی تلویزیون‌ ال سی دی، ال ای دی و قدیمی یکی از مشکلات رایج تلویزیون است . اگر این خطوط به صورت کامل از بالا تا پایین صفحه نمی‌افتد و مثلا فقط یک سوم صفحه را پوشش می‌دهد یا خطوطی که روی صفحه افتاده افقی است، به احتمال زیاد پیکسل‌های تلویزیون سوخته است.

البته همیشه علت خطوط افقی روی تصویر این نیست و نمی‌توان نسخه کلی برای آن پیچید، اما در بیشتر موارد با تعویض پنل تلویزیون، مشکل برطرف می‌شود.

تعمیر تلویزیون در محل با آچارباز
سرویس و تعمیر تلویزیون در محل آچارباز، شامل نصب، سرویس و تعمیر تضمینی تلویزیون می‌شود. تلویزیون شما از هر برند و مدلی که باشد، آن را در هر نقطه از تهران و هر زمانی که شما بخواهید در محلتان تعمیر می‌کنیم.
درخواست تعمیر تلویزیون

نویسنده :

۲۳۰ دیدگاه

 • Amirhossein گفت:

  سلام خسته نباشید
  چند روزه یک خط افقی نازک پایین تلوزیونم افتاده
  سامسونگه نسبتا جدیده
  بقیه کانالارو چک کردم همینجوری بود قابل تعمیره؟؟ و مشکل از کجاشه مرسی

  • تحریریه آچارباز گفت:

   باسلام
   امیرحسین عزیز، اختلال می‌تواند ناشی از پنل تلویزیون و یا برد تیکان آن باشد. این مورد قابل تعمیر بوده و پیشنهاد میشود قبل از بزرگتر شدن مشکل، آن را رفع کنید. شما میتوانید درخواست تعمیر تلویزیون در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ در تماس باشید. همکارانمان در بخش پشتیبانی راهنماییتان می کنند.

 • Sadra گفت:

  سلام
  چند روزه بدجور درگیر مشکل تلویزیونم چندجا هم زنگ زدم ولی هم هزینه بالا هست هم نمیتونم اعتماد کنم تلویزیون رو بسپارم بهشون
  تلویزیون صدا داره ولی تصویرش نمیاد، واقعا نمیدونم چیکار کنم مشکل از چیه؟ هزینه تعمیرش چقدره

  • ندا ایزدی گفت:

   صدرای عزیز

   علت صدا داشتن و تصویر ندادن تلویزیون، خرابی بک لایت تلویزیون است. چنانچه بلک لایت آسیب ببیند قادر به تابش نور نخواهد بود. نگان نباشید این قطعه قابل تعمیر است . برای اطلاع از هزینه می توانید به صفحه تعرفه های آچارباز مراجعه کنید.

 • نیلوفر مسگرزاده گفت:

  با سلام
  بابک عزیز، بله قیمت این تلویزیون ها نسبت به تکنولوژی های قبل بیشتر است. البته هر روز به تعداد محتواهای سازگار با این تکنولوژی افزوده می شود.

 • ماندانا گفت:

  ماه پیش یه تلویزیون ۵۰ اینچ تی سی ال خریدم دخترم داشت بازی میکرد اسباب بازیش رو پرت کرد و خیلی اروم خورد به صفحه. الان یه خط خیلی باریک چند سانتی گوشه تصویر افتاده

 • آذری گفت:

  سلام وقت بخیر
  ممنونم از این سایت خوبتون و از این که دقیق به تمام سوالات پاسخ میدید و راهنمایی میکنید

 • امیر گفت:

  سلام و درود
  ال ای دی ۵۵ الجی یکسال خریدم ناگهان یک خط افقی نازک افتاده که باعث نویز تصویر میشه و کلا صفحه میره و صدا فقط هست
  علت چیه ؟
  ممنون

  • ندا ایزدی گفت:

   امیر عزیز

   همانطور که در مقاله اشاره شد، خط افقی به دلیل خرابی یا سوختن پیکسل های تلویزیون است.

   اینکه تلویزیون نیز فقط صدا دارد، این مشکل به دلیل به وجود می‌آید که نور به صفحه نمایش تابیده نمی‌شود. وظیفه‌ی تابیدن نور به پنل بر عهده بک لایت تلویزیون است و چنانچه بلک لایت آسیب ببیند قادر به تابش نور نخواهد بود.

   اگر تهران هستید درخواست تعمیر تلویزیون در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ در تماس باشید

 • محمود گل ارام گفت:

  باسلام من یه تلویزیون ال ای دی ۵۵سوپرا که یه ۴سالی خریدم الان یه سه چهروزیه بدون هیچ ضربه وابخوردگی که خیلی مواظبش بودم محافظ صفحه براش خریدم تویرش یه ۱۰دقیقه خوبه به یه دفعه تصویرش چشمک میزنه بعد سیاه کامل میشه ولی صدا داره میخواستم بدونم مشکلش چیه ؟؟؟بعد تو برق بیرون میارم یه نیم ساعتی صبر میکنم خوبه ولی یه ربع ساعتی تصویرش عالیه دوباره همنطور میشه ممنون میشم مشکلش برام بگویید…

  • ندا ایزدی گفت:

   محمود عزیز
   همانطور که در مقاله به این مشکل اشاره شد، مشکل به دلیل اختلال در بک لایت تلویزیون است که باید بررسی و تعمیر شود. تعمیر بک لایت در محل امکان پذیر است. در صورتی که تهران هستید، می توانید برای حل مشکل درخواست تعمیر تلویزیون در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ در تماس باشید

 • محمد اردکانی گفت:

  بنده یکماهه تلویزیون ۵۵ اینچ دوو خریداری کردم.هرزگاهی یک خط باریک عمودی سبز رنگ از بالا به پائین برروی تلویزیون میفته که با جابه جاکردن شبکه و حتی خاموش کردن تلویزیون از بین نمیره ولی بعد از مدتی حذف میشه .این خط به صورت دائمی نیست وشاید یه روز در میون میفته.به غیر از آنتن هیچ کابل دیگه ایی به دستگاه وصل نیست.ممنون از شما

  • ندا ایزدی گفت:

   محمد عزیز

   اگر خطوط عمودی روی صفحه نمایش از بالا تا پایین باشد و کل صفحه را در بگیرد ممکن است ایراد در قسمت برد تیکان یا فلت‌های ارتباطی تلویزیون باشد.
   اگر خطوط عمودی کل صفحه را نپوشاند و فقط قسمتی از تصویر خط عمودی افتاده باشد، ایراد از پنل تلویزیون است. این مشکل به دلیل وارد شدن ضربه به پنل تلویزیون به وجود می‌آید.

   اگر تهران هستید میتوانید برای حل مشکل درخواست تعمیر تلویزیون در محل خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ در تماس باشید

 • محمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من چند روز پیش یک تلویزیون ۵۰ اینچ فول اچ دی lg, از دیوار خریدم که بعد از آوردن خانه متوجه چند نقطه سیاه وسط و اطراف صفحه و یه خطوطی رنگی خیلی کم رنگ پیچ دار در بعضی نقاط شدم و دیگه فروشنده پاسخگو نبود و امروز بعد از یک ماه استفاده یه دفعه یه خط عمودی قرمز رو صفحه شدم که بعد ۵ دقیقه رفت میخواستم ببینم مشکلش چیه قابل تعمیر هست؟ هزینه حدودیش چقدر میشه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   با سلام
   محمد عزیز، اغلب خطوطی که روی صفحه می‌افتند بسته به اینکه عمودی باشند یا افقی دلایل مختلفی دارند. اما اگر خط های ظاهر شده به شکل مورب یا دندانه دار هستند به احتمال زیاد پنل تلویزیون شما ایراد پیدا کرده است.
   اگر خط های عمودی روی تصویر بعد از چند دقیقه ناپدید می شود باید بررسی کنید که این حالت فقط روی یک کانال یا درگاه ورودی رخ می دهد یا برای همه کانال ها و ورودی ها یکسان است. همچنین می توانید از طریق زیر تست تصویر تلویزیون را انجام دهید.
   ۱- کلید home یا menu کنترل را بزنید.
   ۲- از طریق منوی تنظیمات وارد گزینه Picture شوید.
   ۳- گزینه Picture Testرا انتخاب کنید.
   اگر خط های عمودی و افقی در این حالت نیز وجود دارد احتمالا پنل دستگاه ایراد دارد. برای رفع مشکل و ارتباط با کارشناسان فنی می‌توانید درخواست تعمیر تلویزیون خود را در سایت آچارباز ثبت کنید یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا همکاران ما مشکل دستگاهتان را بررسی و برطرف کنند.

 • سلام تلوزیون روشن میشه یک قسمت چند تا خط داره و یک قسمت تصویر نشون داده میشه مشکل چیه و هزینش چقدره گفت:

  سلام تلوزیون روشن میشه یک قسمت چند تا خط داره و یک قسمت تصویر نشون داده میشه مشکل چیه و هزینش چقدره

  • نیلوفر مسگرزاده گفت:

   باسلام
   مشتری عزیز، بسته به اینکه خطوط ایجاد شده روی تصویر عمودی است یا افقی، دلایل مختلفی می‌تواند علت آن باشد.
   ۱- اگر خط ها عمودی است و از بالا تا پایین تلویزیون افتاده برد تیکان یا فلت ایراد دارد.
   ۲- اگر خط ها افقی است و فقط قسمتی از تصویر خط افتاده به احتمال زیاد پنل تلویزیون شما ایراد دارد.
   هزینه ی تعمیرات این قطعات برای مدلهای مختلف متفاوت است. می‌توانید در صورت تمایل درخواست تعمیر تلویزیون خود را در سایت آچارباز ثبت کنید یا با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۱۶ تماس بگیرید تا همکاران ما مشکل را بررسی و حل کنند.

 • محمدی گفت:

  سلام. خسته نباشید. حدود ده روز قبل تلویزیون ال ای دی ۵۰ اینچ آیوا مدل n خریداری کردیم بعد از ۵ روز استفاده در قسمت نوار مشکی بالای صفحه یک خط شطرنجی ایجاد می شود وخود به خود از بین میرود. تلویزیون هوشمند نیست. ممنون می شم راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  • ندا ایزدی گفت:

   جناب محمدی عزیز
   در این زمینه بهتر است با شماره ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰ در تماس باشید. همکاران در بخش پشتیبانی راهنماییتان می‌ کنند.

  • محمدی گفت:

   سلام. ممنونم. شماره که محبت کردین فرستادین جواب نمی ده. با نصاب تلویزیون تماس گرفتم می گه مشکل از پنل هست بعضی تلویزیوناشون اینطوری هستن. می گفت این خط افقی همین اندازه می مونه وبیشتر نمی شه، حالا اگه وسواس دارین می برن تلویزیون جدید براتون می فرستن. به نظرتون حرفشون درسته؟ یا برا دور زدن گارانتی هست که تلویزیون جدید نفرستن. آیا مشکلش در همین حد می مونه یا بیشتر می شه؟ فعلا هر از گاهی خط افقی شطرنجی میاد ومی ره. ممنونم

   • ندا ایزدی گفت:

    جناب محمدی عزیز
    لطف بفرمایید مجددا تماس بگیرید. همکارانم در بخش پشتیبانی آماده پاسخگویی هستند. احتمال زیاد شدن این خطوط وجود دارد به هر حال بهتر است تخصصی از پشتیباانان ما مشاوره بگیرید.

    شماره تماس ۰۲۱۵۴۵۹۱۶۰۰

 • ایرانی گفت:

  عرض ادب.یک خط ده سانتی وسط السیدی افتاده که زیاد اذیت نمیکنه میخواستم بدونم این خط به مرور زمان بیشتر خواهد شد یا همینطوری میمانه چون اب زده بودن فلت کردیم با این صحنه مواجه شدیم امکان داره به مرور زمان بیشتر بشه؟

 • ارسال دیدگاه  استفاده از مطالب سایت آچارباز فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به آچارباز است.