به "وبلاگ آچارباز" خوش آمدید.
امروز سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

آیا می‌دانید مهمترین دلایل خرابی پنل تلویزیون چیست؟ - وبلاگ آچارباز

وبلاگ آچارباز

مهمترین دلایل خرابی پنل تلویزیون

بیشتر ما بعد از دیدن نقص در وسایل خودمان تمایل داریم آن را خودمان حل کنیم یا حداقل متوجه شویم که ایراد رخ داده مربوط به کدام بخش از دستگاه بوده است.

تلویزیون یکی از وسایل پرکاربرد زندگی است و به طور معمول مدت زیادی در روز روشن و درحال استفاده است. به همین دلیل خرابی و نقص آنها هم بیشتر اتفاق می‌افتد.

حال در این سلسله مقالات کوتاه، سعی می‌کنیم نقص و خرابی‌های احتمالی تلویزیون‌ها را مورد بررسی قرار دهیم و تا حد امکان، راهکاری برای تعمیر صحیح آنها در منزل ارائه کنیم که در این مقاله به پرسش و پاسخ‌های مربوط به پنل تلویزیون و مشکلات متداول آن می‌پردازیم:

۱- خط عمودی روی صفحه دستگاه نمایش داده می‌شود؟

پاسخ:

الف: دلایل متفاوتی می‌تواند باعث بروز چنین مشکلی شود از قبیل ضربه خوردگی پنل و یا ایجاد مشکل در برد تیکان و یا فلت‌های ارتباط دهنده.

در بیشتر مواقع، اگر خط ایجاد شده به صورت سراسری از بالاترین نقطه تا پایین‌ترین نقطه کشیده شده باشد علت را می‌توان در برد تیکان و فلت‌های ارتباطی یافت و اگر مشکل از پنل اصلی نباشد و مشکل در قسمت‌های یاد شده باشد، هزینه‌های تعمیر به شدت کاهش میابد.

ب: اگر خط تمام صفحه را در بر نگرفته باشد (به عنوان مثال یک خط چند سانتی متری در مرکز تصویر و یا از بالاترین نقطه تا مرکز تصویر) باید گفت مشکل اصلی را می‌توان در پنل یافت که به دلیل نوع ساختار پنل‌ها LED و LCD قابل تعمیر نیست و باید کل پنل تعویض شود.

در نهایت باید گفت در رابطه با این مشکلات قطعا بهتر است دستگاه توسط کارشناس فنی بازدید شود و ایرادیابی دقیق صورت بگیرد. شما می‌توانید از طریق آچارباز اقدام به تعمیر دستگاه خود کنید.

۲- تلویزیون صدا دارد و تصویر ندارد؟

پاسخ:

اصولا زمانی که این مشکل به وجود می‌آید بک لایت دستگاه با اختلال رو به رو شده و درست عمل نمی‌کند به این معنی که نوری از پشت پنل ساطح نمی‌شود که تصویر را روشن کند در این موارد اگر به صفحه نزدیک شویم متوجه می‌شویم که تصویر بسیار تاریک وجود دارد، این مشکل می‌تواند به دلیل اختلال در عملکرد خود بک لایت و یا قسمت‌های مرتبط به وجود آمده باشد و احتمال دارد دستگاهی با چنین مشکلی را بتوان در منزل تعمیر کرد.

۳- قسمتی از تصویر تیره شده است؟

پاسخ:

اگر صفحه ضربه نخورده باشد این مشکل می‌تواند مربوط به بک لایت باشد، که با خاموش شدن قسمتی از LED BAR مشکل به این شکل مشاهده می‌شود که در صورت وجود قطعات مورد نیاز قابل تعمیر است ولی اگر بر اثر ضربه خوردگی باشد احتمال نیاز به تعویض تمام پنل وجود دارد که هزینه‌ی بالایی دارد در نهایت توصیه می‌شود توسط کارشناس فنی بازدید شود.

۴- یک رنگ غیر عادی به تمام صفحه اضافه شده است؟

پاسخ:

در صورت وجود و بروز چنین مشکلی نیاز به تعویض کامل پنل وجود دارد و تعمیر پذیر نیست. مشکل به وجود آمده را می‌توان در (Liquid) پنل یافت که از اجزای اصلی پنل به شمار می‌آید، هزینه تعمیر این مورد می‌تواند حتی بین ۸۰ الی ۹۰ درصد قیمت کل دستگاه باشد.

۵- یک نقطه سفید در تصویر وجود دارد؟

پاسخ:

در برخی از موارد متوجه می‌شویم یک یا چند نقطه سفید و نورانی در تصویر وجود دارد باید بدانیم که در اینجا دستگاه در اصطلاح دچار پیکسل سوختگی شده است به این معنی که تمام اجزای مرتبط با هم برای اینکه پیکسل به نقطه‌ای تبدیل شود که رنگی باشد و در ایجاد تصویر کمک کند درست عمل نمی‌کنند، در نتیجه پیکسل روشن می‌ماند و حالت نقطه سفید به خود می‌گیرد، باید دانست یه راهکار خاصی برای رفع این مشکل وجود ندارد مگر تعویض کامل پنل که بسیار هزینه‌بر است.

مهمترین دلایل خرابی پنل تلویزیون

۵- صفحه تلویزیون آب خورده است؟

پاسخ:

در صورت نفوذ مایعات در پنل (آب،اسپری شیشه شور و …) دستگاه با مشکلات مختلفی در نمایش تصویر رو به رو می‌شود از این جمله این مشکلات می‌توان به (خط روی تصویر، تیره شدن قسمتی از تصویر و یا دو تکه شدن تصویر) اشاره کرد، دلیل به وجود آمدن چنین مشکلاتی ایجاد یک اتصال کوتاه و یا هر نوع اتصالی در برد TCONو یا فلت‌های ارتباط دهنده است. اصولا این مشکل در صورت موجود بودن قطعات مورد نیاز در محل معتبر بر طرف می‌شود. برای تعمیر می‌توانید در وبسایت http://a4baz.com درخواست ثبت کنید.

۶- تصویر دوتایی شده است؟

پاسخ:

زمانی که تصویر دوتایی شده است و یا دچار اختلال و به هم ریختگی شده است، پنل اصلی با مشکل رو به رو شده است ولی احتمال وجود مشکل در بورد TCON نیز وجود دارد، در این مورد حتما جهت تعیین دقیق مشکل نیاز به بازدید توسط تکنسین وجود دارد.

۷- صفحه ضربه خورده است؟

پاسخ:

در صورت وارد شدن ضربه به صفحه و یا برخورد شی نوک تیز با صفحه مشکلاتی در تصویر به وجود می‌آید که تمام آن‌ها برای رفع شدن نیاز به تعویض کامل پنل دارد.

از مشکلات به وجود آمده می‌توان به ایجاد خط روی تصویر – تیره شدن تصویر اشاره کرد.

۸- صفحه (پنل) شکسته است؟

هیچ راهکاری برای تعمیر وجود ندارد، و نیاز به تعویض کامل پنل وجود دارد که هزینه‌ای تا ۸۰ الی ۹۰ درصد قیمت کل دستگاه را دربر میگیرد.

منبع: تیم آچارباز


آیا می‌دانید مهمترین دلایل خرابی پنل تلویزیون چیست؟
1 رای، میانگین 5 از 5

نویسنده مطلب :

آچارباز

60 دیدگاه

 • پریسا گفت:

  تشکر از مقاله خوبتون

 • امید گفت:

  خیلی خوب بود اطلاعاتتون
  ممنونم ازتون👍👍👍💕💕💕💕

 • مهدی گفت:

  سلام تلویزیون الجی دارم تلویزیون روشن میشه فقط چراغ جلوی تلویزیون روشن نمیشه مشکل چیه

  • آچارباز آچارباز گفت:

   دلایل متعددی میتواند باعث بروز چنین اختلالی شود، سوختن چراغ، نرسیدن برق به چراغ و یا مشکلی در قسمتی از بورد برای دریاف اطلاعات بیشتر و رفع میشکل با ما تماس بگیرید (WWW.A4BAZ.COM)

 • مهسا رضایی گفت:

  سلام روی صفحه تلوبزیون یه خط سرتاسری سیاه افتاده دلیلش چی میتونه باشه؟

  • آچارباز آچارباز گفت:

   این اتفاق دو دلیل عمده دارد:
   الف: در صورتی که به پنل ضربه وارد شود احتمال بروز چنین مشکلی است که قابل تعمیر نیز نیست و برای رفع مشکل باید تمام پنل تعویض شود.
   ب: در صورتی که روی صفحه آب ریخته باشد و یا بورد تیکان (T-CON) نیز با اختلال رو به رو شود نیز شاهد چنین مشکلاتی خواهیم بود که اصولا قابل تعمیر با هزینه کم تری هستند.

 • نگار گفت:

  من یه تلویزیون دارم چند تا خط روش افتاده البته قدیمیه تلویزیونم امکان تعمیرش هست؟؟

 • هستی میرزایی گفت:

  من یه راه حل برای رفع خرابی های کوچک پنل تلویزیون بلدم امیدوارم که بتونه براتون مفید باشه. تلویزیون ما موقع حمل تعادلش به خورد و افتاد تو بغل پدرم. گوشه صفحه اش تصویر رو سیاه نشون می داد. این بادکش های کوچیک که سر بعضی عروسک ها هست، رو روی اون قسمت کشیدیم و مشکلش حل شد. البته این کار باید خیلی آروم و با احتیاط انجام بشه وگرنه خرابی پنل تلویزیون شما بدتر میشه. امیدوارم براتون مفید باشه.

 • مهسا رضایی گفت:

  خطی که خدمتتون عرض کردم به صورت افقی در قسمت پایین صفحه افتاده که متاسفانه هرچی داخل مطلبتون دنبالش گشتم پیدا نکردم.

 • اکبر فدایی گفت:

  ۲rooze tv khridam safash bache ab rikhte khat roo tasvir oftade doros mishe?
  Az ye ja az too internet porsidam goft panelesh sookhte?

 • احسان گفت:

  سلام من یه LED LG SMART دارم امروز که برای دقایقی اون رو خاموش کردم بعد از حدود نیم ساعت که خواستم دوباره روشنش کنم دیگه روشن نشد و فقط آرم و چراغ پایین دستگاه روشن و خاموش میشه، برق ورودی رو هم قطع و وصل کردم اما بی فایده بود. لطفاً راهنماییم کنید باید چکار کنم . ممنون و مچکر

  • آچارباز آچارباز گفت:

   احتمال اختلال در عملکرد منبع تغذیه (power board) وجود دارد. با توجه به شدت مشکل میتواند با تعمیر و یا درنهایت با تعویض برد مشکل را برطرف نمود.
   هچنین اگر دستگاه تا نمایش لوگوی ابتدای تصویر روشن میشود و دوباره خاموش میشود و مداوم این اتفاق تکرار میشود ایراد در برد اصلی (main board) است و نیاز به بازدید توسط تکنسین است
   جهت رفع مشکل و دریافت مشاوره فنی با ما تماس بگیرید. https://a4baz.com

 • محمد گفت:

  تلویزیون سامسونگ ما رنگارو جابجا پخش می کنه از سخت افزاره یا تنظیماتش؟

 • حسین گفت:

  سلام و وقت بخیر
  ال ای دی سونی من مدل R50,هست
  چند روزی خود بخود خاموش میشه،و چراغ پاور ۶ بار خاموش روشن میشه،
  مشکلش چیه؟
  ممنون

  • آچارباز آچارباز گفت:

   احتمال وجود مشکل در منبع تغذیه وجود دارد، بسته به نوع و شدت مشکل امکان دارد با تعمیر و یا تعویض برد مشکل رفع گردد

 • مینا گفت:

  خیلى از بازیھا روى تلویزیون سامسونگ ما باز نمیشھ و نیاز بھ ادوب فلش پلىرر درخواست میکنھ. چھ کار باید کرد?

  • آچارباز آچارباز گفت:

   نرم افزار های مورد نیاز را میتوانید از اسمارت هاب دستگاه خود دانلود کنید، در نظر داشته باشید ممکن است برخی از برنامه ها به دلیل سرعت اینترنت شما باز نشوند.

 • Javad گفت:

  با سلام و عرض ادب
  تلویزیون LG مدل ۴۹lj51 خریدم که در حین پخش فیلم از SUB خودبخود هنگ میکنه و بعد از حدود یک دقیقه بر میگرده رو حالت TV، ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  • آچارباز آچارباز گفت:

   با یک فلش دیگر نیز موضوع را امتحان کنید، احتمال دارد در عملکرد برد اصلی مشکلی به وجود آمده باشد.
   در برخی مواقع چنین مشکلاتی با به روز رسانی غیر استاندارد دستگاه نیز به وجود می آیند.

 • سعید گفت:

  با سلام
  من یه تلویزیون ال سی دی سامسونگ دارم وقتی روشن میشه بعد از چند دقیقه صفحه شروع میکنه به تار شدن و وقتی کانال رو عوض میکنم تصویر کانال قبلی هنوز روی صفحه باقیه.ممنون میشم راهنمایی کنین.در ضمن ریست فکتوری هم کردم فایده نداشته.

 • شهرزاد گفت:

  سلام تلوزیون ما ال جی هست.تازگیا فلش بهش وصل میکنیم فیلم ببینیم فیلم رو نصفه نشون میده بعدش قطع میشه تو هر فلشی و باهرکیفیتی فیلم گذاشتم ولی یه تیکه ازفیلمو نشون میده بعدش قطع میشه.لطفا کمکم کنید

  • آچارباز آچارباز گفت:

   احتمال دارد در عملکرد برد اصلی مشکلی به وجود آمده باشد.
   در برخی مواقع چنین مشکلاتی با به روز رسانی غیر استاندارد دستگاه نیز به وجود می آیند.

 • اسلام گفت:

  سلام علیکم
  تلویزیون ال جی من بعد از هر بار روشن کردن باید دوباره کانال را جستجو کرد یعنی منوی انتخاب زبان می آید. مشکلش چیست

 • سعید گفت:

  سلام خسته نباشید من هم مشکل اسلام رو دارم یعنی همش تلویزیون برمیگرده به صفحه انتخاب زبان و جستجو شبکه و به تنظیمات کارخانه برمیگرده چه جاهایی باید ببرم برای تعمیر ساکن کرمان هستم

 • محمد گفت:

  سلام تلویزیون مایک دفعه تصویرش قطع شد ولی صدا داره روشنایی روی صفحه هم داره میشه یه کمکی به ما کنید،مدل سامسونگ BN68_03558A،ممنونم

  • آچارباز آچارباز گفت:

   اصولا زمانی که این مشکل به وجود می‌آید بک لایت دستگاه با اختلال رو به رو شده و درست عمل نمی‌کند.. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با آچارباز تماس بگیرید https://a4baz.com

 • احمد گفت:

  سلام تلوزیون سونی من ۵۰ دقیقه کار میکنه بعد صفحه رنگی میشه بعد سفید بعضی موقع سیاه

  • آچارباز آچارباز گفت:

   این مشکل دلایل متعددی میتواند داشته باشد، از جمله مشکل در پنل، فلت و یا برد تیکان میتواند باعث بروز چنین مشکلی شود

 • matin گفت:

  سلام من ال ای دی سامسونگ دارم ی تصویر کوچیک شبیه ی برچسب گوشه بالای تصویر اومده و دائم از چپ تصویر ب راست میره هر کاری کردم نتونستم برطرفش کنم میشه راهنماییم کنید؟
  ممنون

 • محمد تقی گفت:

  سلام مهندس یک LED 32 دارم که تصویر ندارم ولی صداش رو چک نکردم پنل رو با خیلی دلهره برای بار اول باز کردمبه گمان اینکه عیب از لامپهای بک لایت باشه که دیدم همه ظاهر عالی دارند ولتاژ لامپهارو نمیدانم و ایا عیب جای دیگری است لطفا راهنمایی کنید با تشکر ازشما.

  • آچارباز آچارباز گفت:

   الف: اگر دستگاه تصویر ندارد و صدا دارد احتمال دارد اختلال در عملکرد بک لایت به وجود آمه باشد.
   ب: اگر دستگاه روشن نمیشود مشکل میتواند از منبع تغذیه باشد
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با آچارباز تماس بگیرید https://a4baz.com

 • Mohamad گفت:

  درود
  قسمتهایی از تلویزیون تغییر رنگ داره به رنگ ابی
  مدل تلویزیون lg 43 اسمارت و ۴k

  • آچارباز آچارباز گفت:

   احتمالا پنل تلویزیون دچار مشکل شده است. در صورت وجود و بروز چنین مشکلی نیاز به تعویض کامل پنل وجود دارد و تعمیر پذیر نیست. هزینه تعمیر این مورد می‌تواند حتی بین ۸۰ الی ۹۰ درصد قیمت کل دستگاه باشد. برای این مشکلچارباز به جزئیات بیشتری نیاز است.. لطفا با آچارباز در تماس باشید https://a4baz.com

 • محمد گفت:

  سلام تلویزیون ال جی دارم تصویرش تار شد خیلی تار فقط صدا دار مشکل چیه

 • محسن گفت:

  با سلام خدمت کارشناس محترم
  من تلویزیون LCD LG دارم الان یک روز پیغام میده برنامه ریزی نشده اگر امکانش هست راهنماییم بفرمایید چکار باید انجام بدم
  با تشکر

 • امين گفت:

  درود
  تلویزیون سونی مدل وگا دارم تصویرش یه جوری انگار انکسار نور داره یه مقدار تاره و شارپ نیست وقتی مثلا میره رو ویدیو کلمه درج شده بالآی تصویر یه مقدار تاره ودوخط میشه
  لطفا راهنمایی کنید
  سپاس

 • Alma گفت:

  سلام
  Led 55 مدل ub دارمکه متاسفانه هنگام تماشای برنامه یهو یه صدایی از تلویزیون اومد و خاموش و روشن شد ولی ازاون موقع به بعد هیچ کدوم از وردی ها مثل usb. Hdmi و گیرنده دیجیتالش قطع شد و فقط ورودی av کار میکنه حالا شما بفرماییدمشکل چیه و چکار کنیم اگه بخوایم بردش رو عوض کنیم باید اعداد روی برد که با EAX شروع میشه یکی باشه یا باید شماره های EBT یکی باشه و سوال اخر اینکه میشه برد ۶۰ رو که همه مواردشون یکیه رو بهش زد
  با تشکر از صبر شما

 • رضا شکری گفت:

  سلام، تلوزیون ال جی ۴۷ مدل lm6610، قسمت ورودی آنتن فعال نمیشه، همه چیز سالمه فقط آنتن فعال نمیشه که بشه جستجو کرد، پیغام ورودی آنتن را بررسی کنید میده، ممنون میشم راهنماییم کنید

 • banoo گفت:

  سلام.علت خاموش روشن شدن مدل ۴۲Ln5700 که هوشمند چی میتونه باشه.گاها اینجوری میشه قبلا دوسه بار بردیم تعمیر ولی باز دوباره بعد مدتها شروع شده.چراغ قرمز جلو چشمک زن میشه بعد اینکه آرمش میاد و گاها بعد از ساعتها خاموش بودن روشن که میکنیم چن دقیقه نشون میده بعد رو یه تصویر مکث میکنه بعد دوباره صفحه کلا سیاه میشه.علتش چی میتونه باشه.اگه راهنمایی کنین ممنون میشم.عنی هیچ راهی برا ریست کردنش نیس؟انگار به رم داخلی جزئی هم داره چون هر چی ضبط میشه رو رمش میمونه رو فلش ذخیره نمیشه.ایا امکانش هس که ویروسی شده باشه از طریق فلش یا داشتن وای فای و متصل بودنش به اینترنت؟

  • آچارباز آچارباز گفت:

   این مشکل می تواند به دلیل اختلال در عملکرد برد اصلی (main board) به وجود آمده یاشد.
   اگر منظور شما ریست کردن از طریق سرویس منو است به هیچ عنوان توصیه نمیشود خود شما وارد این منو شوید، چرا که میتواند باعث آسیب جدی به برد شود

 • مهدی گفت:

  سلام تی وی ال جی دارم سری ال ان کنترلها دوتا جادویی و معمولی کار نمیکنن تی وی با دکمهای پشت ریست کردم الان روی گزینه ضوابط میخوام بیام پایین و موافق را کیلیک کنم نمیاد پایین از راهنمایی تون متشکرم چون تلویزیون هیچ کاری نمیکنه

  • آچارباز آچارباز گفت:

   اگر دستگاه با هیچ کنترلی کار نمیکند، این موضوع مشکل فنی محسوب میشود و نیازمند بازدید و رفع ایراد توسط تکنسین است. در آچارباز درخواست تعمیر خود را ثبت کنید. https://a4baz.com

 • محمد گفت:

  باسلام.تلوزیون ال جی من ۵۵Uj69فور کی هست چندماه گرفتم.الان دیدم تو بعضی شبکه ها مثل مستند یا شبکه خبر تصویر خوبه ولی صداش خرابه .میرم رو ی تنضیمات شبکه جسجو.خوب میشه ولی خاموش روشن میکنم باز همونطور میشه.تنظیمات کارخونه کردم.تاثیری نداشت.خواهش میکنم بگید مشکل چیه.ممنونم مهندس جان.

  • آچارباز آچارباز گفت:

   در تنظیمات صدا، حالت صای HD را خاموش بفرمایید در صورت برطرف نشدن مشکل جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 • سید علی میرایی گفت:

  سلام جناب مهندس . یک تلویزیون سامسونگ بمدل PS42B460P2S هست یک سال کنار گذاشته و داخل کارتن بوده .مجددا برای استفاده نصبش کردم وقتی کابل به برق وصل میشه چراغ استنبای بصورت روشن دایم هست یعنی استند بای وقتی فرمان روشن میدهی صدای رله پاور آمده و چراغ استند بای خاموش میشد هر فرمانی با کنترل میدهی پذیرش پیام با چشمک زدن چراغ اسند بای را اعلام میکند و این تا زمان فشار دادن یکی از دکمه های کنترل معمولا ادامه دارد .ولی با این وجود صفحه کاملا سیاه و هیچ تصویری ندارد در صورتی دسگاه روشن است حدس حقیر در مورد خرابی بک لایت بخاطر نداشتن صدا در دستگاه باعث مزاحم شده مزاحمم شما بشم . و به این مشکوک شدم اگر بک لایت خراب باشه چرا پس دسگاه صدا ندارد لطف میکنید راهنمایی برمایید

  • آچارباز آچارباز گفت:

   احتمال دارد دستگاه روشن نمیشود و فقط چراغ خاموش و روشن میشود این موضوع میتواند به دلیل اختلال در عملکرد برد اصلی (main board) و یا منبع تغذیه به وجود آمده باشد که بسته به شدت مشکل میتواند با تعمیر و یا تعویض برد رفع ایراد شود.

 • احمد ذاکری گفت:

  من یه ال ای دی ۴۲ال جی دارم
  یه جایی از صفحش پر نور تر از بقیه جاهاست که اندازش اندازه یه سکه میشه
  میشه بگین چیکار باید کرد؟؟؟

 • Saeed taheri گفت:

  سلام
  من تی وی ال جی دارم بک لایتش رفته میخوام بدونم هزینه تعمییر چند در میاد؟
  ممنون میشم سریعا پاسخ بدید به ایمیلم

 • علی گفت:

  باسلام میخاستم بدونم تلویزیون led 49UF77000GI از شرکت ال جی چطوره برای خرید؟ عیب فنی در طراحی و ساخت نداره؟ممنون میشم پاسخ بدین.

  • آچارباز آچارباز گفت:

   تمامی دستگاه ها قبل از اینکه به بازار عرضه شوند استاندارد هایی را دریافت میکنند. باید مشخصات فنی دستگاه با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

 • ارسال دیدگاه  ثبت درخواست تعمیر در آچارباز
  عضویت در آچارباز
  پربازدید ترین مطالب
  • ماه
  • فصل
  • کل
  پر بحث ترین ها
  کلیه حقوق سایت متعلق به وبلاگ آچارباز می باشد.
  عضویت در خبرنامه

  عضویت در خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه آچارباز، جزو اولین نفراتی باشید که از تخفیفات ویژه آچارباز بهره مند می شوید.

  تبریک، با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.